О т ч е т за изпълнение на програмата за управление на община казанлък за третата година на мандат 2011 – 2015 г



страница1/7
Дата25.02.2018
Размер1.05 Mb.
#59121
  1   2   3   4   5   6   7
О Т Ч Е Т

ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА

ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК

ЗА ТРЕТАТА ГОДИНА НА МАНДАТ 2011 – 2015 г.



гр. Казанлък, ноември 2014 г.

АДМИНИСТРАТИВЕН КАПАЦИТЕТ
И през третата година от мандат 2011 – 2015 г. продължихме откритите и прозрачни взаимоотношенията между местната власт и гражданите. В това направление реализирахме следното:
На интернет страница www.kazanlak.bg се публикува актуална и достъпна информация за дейността на Общината във всички направления. За улеснение на гражданите в рубриката „Електронни услуги”, след предоставените възможности по електронен път да се прави справка по движението на всяка една преписка, проверка на дължимите данъци и възможност за плащане, както и записване за приемен ден на кмета, вече е създадена адекватна и реална система за обратна връзка, чрез подаване на сигнали, мнения и препоръки.
Приета беше Наредбата за насърчаване на инвестициите с общинско значение и издаване на сертификати клас „В”, в която са заложени редица административни облекчения, за максимално ускоряване реализирането на инвестиционни намерения на територията на община Казанлък. За притежателите на сертификат за инвестиция клас „В” за проекти от местно значение се извършва индивидуално административно обслужване в съкратени срокове.
С промените в АПК започна въвеждането на комплексно административно обслужване, при което се спазва принципът на служебното начало за набавяне на информация и документи с цел облекчаване на гражданите, както и използването на различни канали за достъп до предоставяните административни услуги.
Продължихме изпълнението на проекти по Оперативна програма „Административен капацитет”. Успешно приключи проект „Разработване и въвеждане на инструментариум за мониторинг, контрол и последваща оценка при изпълнение на политики на местно ниво в Община Казанлък“ . Чрез изпълнението на проекта бяха въведени ефективни механизми за мониторинг и контрол на изпълнението на политики на местно ниво в Община Казанлък. В рамките на проекта са изпълнени няколко основни дейности – изработени са Методика за мониторинг, контрол и последваща оценка на изпълнението на Общински план за развитие на Община Казанлък за плановия период 2014 – 2020 г., Последваща оценка на изпълнението на ОПР на Община Казанлък 2007 – 2013 г., както и Инструментариум за стратегическо планиране в Община Казанлък. Тези документи са базови за българските общини и ще спомогнат за по-доброто планиране на развитието и при подготовката на планови и стратегически документи в различни сектори на обществения живот.
След повече от 10-годишно обикаляне на ресторанти и други временни места за един от най-емоционалните  и запомнящи се моменти от  живота на младите казанлъшки семейства, беше изградена новата ритуална зала. Тя се изгради със средства, заложени в Инвестиционната програма на Община Казанлък за 2014 година, които възлизат на 29 819 лв. Освен новата, модерна зала, младоженците ще могат да избират между три ритуала. Предлага се аудио озвучаване на запис, изпълнения на живо на Общински струнен камерен оркестър и народен ритуал с фолклорен ансамбъл.

ХУМАНИТАРНИ ДЕЙНОСТИ
ОБРАЗОВАНИЕ
Изминалата година беше изключително важна за развитието на системата на образование в община Казанлък. Реализираха се реформи, благодарение на които детските заведения заработиха по-ефективно, при по-голям контрол и по-високо качество на предоставяната социална и образователна услуга в тях. Благодарение на взетите навременни решения и предприетите действия на територията на община Казанлък няма да бъде закрито нито едно детско или учебно заведение.


  1. Община Казанлък предприе действия по оптимизиране мрежата от детски заведения, считано от 01.01.2014 година. До този момент от общо 29 детски градини 14 прилагаха системата на делегиран бюджет. Успешното им функциониране през последните няколко години стана предпоставка Общинският съвет да одобри предложение за оптимизация, след което да се въведе системата на делегиран бюджет при управлението на всички детски градини. Намаляване на разходите в местна дейност, запазването на детските заведения в малките населени места, възможността за кандидатстване по образователни програми, както и повишаване заетостта на млади и образовани хора в системата на предучилищното образование бяха едни от основните мотиви за вземането на съответното решение. След извършената оптимизация детските градини бяха преструктурирани в общо 18 заведения, от които 13 в гр. Казанлък и 5 в населените места. Детските заведения с 1,2,3 и част от тези с 4 групи се сляха с по-големи детски градини на територията на общината, като се превърнаха в техни филиали. Промените не засегнаха персонала на детските заведения. През последните няколко години Община Казанлък е дофинансирала в държавна дейност детските градини, които не са прилагали системата на делегиран бюджет, с около 120 000 лв. годишно. Към момента всяко детско заведение е реализирало икономия, която ще се използва за увеличаване на работните заплати на педагогическия персонал, съгласно променената през м. август 2014 г. нормативна уредба, както и за изплащане на допълнителни трудови възнаграждения на педагогическия и непедагогическия персонал. Преходните остатъци от делегираната държавна дейност биха могли да се използват през 2015 г. и за подобряване на материалната база.

И през третата година от мандата продължаваме политиката на цялостно ремонтиране на детските заведения общинска собственост, които от седемдесетте години на миналия век са поддържани само с частични ремонти и всички се нуждаят от реконструкция. С цялостните ремонти се прилагат мерки за енергийна ефективност, основно се реконструират покривите в по-удачни конструкции/не плоски, а скатни/, подменя се отоплителната инсталация. През 2013г. подновихме цялостно две детски градини.

  1. Съгласно Инвестиционната програма на Община Казанлък за 2014 г. за строителство и ремонт на обекти общинска собственост в Казанлък и населените места в ОДЗ № 15 „Звънче“ се извърши цялостно топлоизолиране на външните стени, ремонт на покрива и топлоизолация на пода на сградата. Старата дограма е заменена с нова PVC. Направена е подмяна на тръбната мрежа на отоплителната инсталация и на част от радиаторите, изградено е мълниезащитно съоръжение. Ремонтните дейности са на обща стойност 211 060 лв

  2. Със средства от дарения в момента се реконструира ЦДГ №18, с прилагане на мерки за енергийна ефективност и подмяна на горивната база, която беше амортизирана и детското заведение се отоплява с климатици на ток. Стойността на цялостния ремонт е за над 200 000 лв.

  3. С общински средства в размер на 2450 лв. в сградата на филиала на ЦДГ №13 „Мечо Пух“-Казанлък в с. Хаджидимитрово бе направен така необходимият и отлаган дълги години ремонт. Покривът бе изцяло ремонтиран, а залата за игри и занимания на децата и спалните помещения бяха обновени с подкрепата на Общинското предприятие „Комунална дейност и поддръжка на инфраструктурата“.




  1. Община Казанлък успешно реализира и отчете дейностите по проект в сферата на образованието, а именно проект „Добро образование сега – добри възможности в бъдеще“, който се финансира от Европейски социален фонд чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси 2007 – 2013 г.“ (с продължителност 15 месеца, на обща стойност 150 125,90 лв.). В края бе постигната основната цел за подобряване на условията за интеграция на децата и учениците от етническите малцинствени групи на територията на община Казанлък чрез мотивирано включване още от най-ранна възраст в образователния процес. Това са ОУ „Кулата“, ОУ „Васил Левски“ с.Бузовград, ОУ „Св.Климент Охридски“ с. Горно Черковище, ОДЗ №18 „Пчелица“, ОДЗ №17 „Славейче“, ОДЗ №2 „Снежанка“, ОДЗ „Синчец“- с. Копринка и ОДЗ „Детелина“- с. Горно Черковище.




  1. За отчетния период бяха реализирани дейности и по проект „Подобни и различни – обичаи и традиции за създаване на регионална, национална и европейска идентичност" с финансиране от Европейската комисия. Бюджетът на проекта е в размер на 44 980,32 евро, от които 38 735,24 евро от Програмата „Учене през целия живот” и 6245,08 евро собствено финансиране. Дейностите по проекта се реализират в периода от 01.08.2013 г. до 31.07.2015 г. Партньори на Община Казанлък от българска страна са ОУ „Св. Паисий Хилендарски” и СНЦ „С грижа за децата до седем”.




  1. На 30 юни тази година традиционно отвори врати обновеният през 2013 г. детски лагер „Паниците” край гр. Калофер и предостави на летуващите деца и ученици чудесни условия за почивка, игри, обучение и занимания.

    1. ПБ „Паниците” бе посетена от малчуганите от детските градини „Здравец” и „Пчелица” в гр. Казанлък;

    2. За две поредни седмици беше осигурен престоят на младежи с ментални увреждания от Защитеното жилище в с. Овощник, като в същото време СНЦ „Оптима” с подкрепата на Община Казанлък извърши основен ремонт на покривната конструкция и част от вътрешните помещения на обитаваното от тях целогодишно жилище.

    3. И тази година бе подпомогната младежката инициатива Еколагер „Паниците“, организирана от Национална организация на скаутите – регион Казанлък. Участие взеха 18 деца.

    4. Безплатен престой получиха четири деца от ромски произход като част от дейностите по превенция на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и Плана за действие на Община Казанлък за интегриране на български граждани от ромски произход.

    5. И тази година беше осигурен безплатен обучителен и възстановителен лагер за една седмица в Почивна база „Паниците“ за ученици и техните треньори от Волейболен клуб „Казанлък“. Средствата бяха осигурени от Общинската програма за закрила на детето за 2014 година.

    6. Община Казанлък традиционно предостави цялата база за две поредни смени на Националната школа по физика с ръководител Теодосий Теодосиев. Сред невероятната природа 84 деца от Казанлък и цяла България се обучаваха и същевременно почиваха и събираха сили за нови по-високи постижения на национално и международно ниво в областта на физиката.


Благодарение на Община Казанлък, която въпреки финансовите затруднения се постара да подобри максимално условията в лагера и тази година интересът на деца и родители беше засилен, в резултат на което базата беше посетена от 657 деца, което е с 57 повече в сравнение с миналата година.


  1. И през финансовата 2014 г. беше обсъдена и утвърдена формулата за финансиране на училищата в Община Казанлък. С разбирането на големите училища беше отделен по-голям процентен ресурс спрямо 2013 г. за училищата в малките населени места, което им позволи да работят по-спокойно и ефективно.

  2. В края на 2013 г. бе направено обследване за енергийна ефективност на СОУ „Екзарх Антим І“ на стойност 4500 лв., а през м. март 2014 г. беше изготвен инвестиционен проект за въвеждане на мерки за енергийна ефективност за сградата на учебното заведение на стойност 10 800 лв., с които Община Казанлък вече има проектна готовност и усилено търси финансиране за изпълнение на предвидените мерки.

  3. Съгласно Наредбата за условията и реда за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби са отпуснати едногодишни стипендии за 9 ученици по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от държавните и общински училища през 2014 г., приета с ПМС № 93/24.04.2014 г. в областите наука, изкуства, спорт.

  4. По Общинска програма за закрила на детето за 2013 г. и 2014 г. бяха изплатени още шест едногодишни стипендии за периода от м. октомври 2013 г. до м. септември 2014 г. на ученици, получили призови места на национални и международни фестивали, конкурси, състезания и др., а от м. октомври 2014 за една година са утвърдени още 6 стипендианти в областите изкуства и спорт.

Общо отпуснатите средства по Общинската програма за закрила на детето за периода м. октомври 2013 – м. септември 2014 г. са в размер на 18 311,97 лв. (за подпомагане участия в различни конкурси, фестивали, състезания и други на национално и международно ниво) и 8970 лв. за едногодишни стипендии.


  1. Кметът на община Казанлък инициира редица срещи по повод инициатива за изграждане на Национален център за природо-математически науки към ПМГ „Никола Обрешков“. В проведените разговори стана ясно, че е възможно поетапно разпределение на средствата, като има възможност те да се осигурят от два източника - от бюджета на Министерството на науката и образованието и по новата оперативна програма „Наука“, чийто управляващ орган ще бъде МОН. През м. януари 2014 г. е изпратен инвестиционния проект и количествено-стойностни сметки за средствата, необходими за изпълнение на новата сграда като част от ПМГ „Никола Обрешков“.




  1. В отговор на търсенето на млади кадри от страна на бизнеса Община Казанлък категорично изрази своята подкрепа за разкриване на нова паралелка от направление „Машиностроене” за ученици след завършено основно образование в Професионална гимназия „Иван Хаджиенов” гр. Казанлък. Общината ни се нуждае от допълнителна подготовка на машинни техници. Желание на работодателите е да приемат компетентни млади хора с добри познания и умения в съответната област.




  1. Кметът на община Казанлък подкрепи ръководството на Професионална гимназия „Иван Хаджиенов” - гр. Казанлък, в усилията му за осигуряване на финансов ресурс, необходим за извършването на ремонт на Професионална гимназия „Иван Хаджиенов” - гр. Казанлък. Преди това училището получи финансиране от Международен фонд „Козлодуй“ по проект „Енергийно ефективни мерки в обществени сгради - V транш“, вследствие на който за двете сгради са приложени мерки за енергийна ефективност. От непрекъснатите течове старата сграда бе унищожена. В новата сграда обучението на учениците по общообразователните предмети се осъществява в обикновени класни стаи. Училището има огромна база, но не е възможно да бъде използвана поради това, че е негодна. В старата учебна сграда отоплителната система, коридорите, кабинетите, актовата зала, музеят на училището и санитарните възли се нуждаеха от спешен и неотложен ремонт. За неговото извършване МОН отпусна сумата от 316 000 лева.

ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
За отчетния период подобряването на здравната инфраструктура беше основен приоритет за Община Казанлък. В това число повишаване качеството на предоставяните услуги, намаляване на разходите и създаване на по-добри условия за работа на всички служители в сферата. Реализирани са следните дейности:


  1. През последните три години, от началото на мандата на сегашното общинско ръководство, Община Казанлък спечели два проекта за общинската болница на обща стойност над 7 милиона лева. По първия проект „Реконструкция, обновяване и оборудване на „МБАЛ д-р Христо Стамболски” – Казанлък“, финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие“, бяха ремонтирани няколко изключително важни болнични отделения и бяха оборудвани с висококачествена съвременна медицинска апаратура. За първи път в болничното заведение има 16-слайсов скенер. Болничните отделения по образна диагностика, акушеро-гинекологичното, по нефрология и хемодиализа, вътрешно и хирургичния блок бяха изцяло реновирани, обновени и оборудвани с медицинска апаратура от висок клас. Стойността на ДБФП е 3 791 817,24 лв.

Успешно бе реализиран и Проектът „Въвеждане на мерки за енергийна ефективност в МБАЛ – Казанлък”. Той се финансира от Национален доверителен екофонд, съгласно Договор за финансиране по националната схема за зелени инвестиции от 17 юли 2012 г. Договорът е на обща стойност 3 354 584,39 лв., от които 85% е размерът на безвъзмездното финансиране от НДЕФ и 15% е съфинансиране от бюджета на Община Казанлък. Строителството бе извършено за 130 дни. Мерките за енергийна ефективност бяха извършени за всички 6 блока на лечебното заведение. Строителните дейности по проекта включваха топлоизолация на стени, реконструкция и топлоизолиране на покрив и сутеренни помещения, цялостна подмяна на дограма, подмяна на отоплителната инсталация и газифициране, както и изграждане на соларна система за произвеждане на топла вода. Строително-монтажните работи бяха извършени поетапно във всички отделения на МБАЛ „Д-р Хр.Стамболски” - гр. Казанлък, без прекъсване на услугите, предлагани от лечебното заведение.

  1. С цел гражданите, предимно хора със сериозни здравословни проблеми, да бъдат максимално улеснени при своето посещение при лекарите и необходимостта след това да заверяват документи в РЗОК, филиалът на институцията в гр. Казанлък бе пребазиран от сградата на ДДЯ „Детелина” № 5 в сградата на „ДКЦ – Поликлиника”, гр. Казанлък. Реконструкцията на новите помещения в „ДКЦ – Поликлиника“ е извършена с общите усилия на община Казанлък и РЗОК-Стара Загора.

  2. Съгласно Инвестиционната програма на Община Казанлък за 2014 година, приета с Решение № 884/07.02.2014 г. на Общински съвет – Казанлък, се извърши вътрешен ремонт в Детска млечна кухня - гр. Казанлък, на обща стойност 23 420 лева. Изцяло е подменена аспирационната система в помещението, където се приготвя храната, сменена е дограмата в междинната част между кухнята и разливната, ремонтирана е подовата настилка в помещенията за готвене – шлайфане и полиране. Предстои да бъде доставено ново кухненско оборудване за близо 12 000 лева, финансирано от общинския бюджет.

  3. След Решение № 962/28.05.2014 г. и № 1005/30.06.2014 г. на Общински съвет – Казанлък бяха разкрити две яслени групи - една с 24 деца в ДДЯ „Пролет” и една с 16 деца във филиала в ж.к. „Изток” на ОДЗ № 15 „Звънче”, гр. Казанлък. Ремонтът се извърши с доброволния труд на персонала на детското заведение. За нормалното функциониране на групата беше закупено спално бельо, килими и играчки. Общинското предприятие „Комунална дейност и поддръжка на инфраструктурата” постави нови сенници, закупени със средства от дарения на казанлъшки фирми. За групата във филиала на ОДЗ №15 бе извършено изкърпване, шпакловане, пребоядисване на занималните и офисите към тях, както и за приспособяване на санитарните възли съобразно възрастовите особености на децата.

  4. Основната месечна работна заплата на медицинските специалисти в детски ясли, яслени групи в ОДЗ, здравни кабинети в ЦДГ и училища от 1-ви януари 2014 г. беше увеличена на 500 лв. Средната месечна брутна работна заплата на 1 лице от яслена група в ОДЗ, здравен кабинет в детска градина и училище нарасна от 577 лв. на 638 лв. и на медицинските специалисти от яслените групи в детска ясли от 481 лв. на 542 лв. Средно за функция „Здравеопазване” се достигна ниво на средна месечна брутна заплата в размер на 565 лв., което е с 10 % увеличение спрямо 2013 година. Увеличи се и числеността на персонала във Функция „Здравеопазване“ с нови 6 щатни бройки (4 медицински сестри и две детегледачки).

  5. С подкрепата на Община Казанлък Българският младежки червен кръст (БМЧК) проведе Национална доброволческа информационна кампания в подкрепа па приемната грижа (за привличане на приемни родители) под надслов „Всички имаме грижата”.

  6. Разпределени бяха храни от интервенционните запаси на Европейския съюз за най-нуждаещи се лица, като в община Казанлък общият брой бенефициенти е 1942 души (за гр. Казанлък – 1132 и в населените места – 810 бенефициенти).

  7. Проведе се обучение на медицинските специалисти от училищата от страна на Регионална здравна инспекция – Стара Загора, като активно се включиха при изпълнението на:

  • Национална програма за превенция на хроничните болести 2014 – 2020 г.

  • Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка 2012 г. - 2016 г.

  1. Медицинските специалисти от здравните кабинети в училищата участваха и в обучение, организирано от РЗИ - Стара Загора, с цел изграждане на навици за контрол на собственото здраве и периодично проследяване на важни показатели. В резултат на проведеното обучение през месец март общопрактикуващите лекари и медицинските сестри от здравните кабинети на община Казанлък се включиха активно в кампания „С любов към сърцето”, като измерваха сърдечната честота на всички посетили ги пациенти и насочваха при необходимост за консултация със специалисти. Разпространени са здравно-образователни брошури „Как да измервате вашия пулс у дома” и „С любов за сърцето”.

  2. Извършен е анализ на здравословното състояние на децата и учениците – от медицинските специалисти в здравните кабинети съвместно с РЗИ, гр. Стара Загора.

  3. Реализира се програма „Топъл обяд” съвместно с БЧК на обща стойност 4870 лв. в четири училища (ОУ „Никола Й. Вапцаров“, гр. Казанлък, ОУ „Кулата“, гр. Казанлък, ОУ „Св. Паисий Хилендарски“, гр. Казанлък и ОУ „Св. Паисий Хилендарски“, с. Хаджимитрово). Проектът се изпълни за общо 52 учебни дни и се изразява в доставяне на топла храна (супа, ястие, десерт и хляб) в готов вид за консумация за 49 ученици.


СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ
През отчетния период Община Казанлък продължи своята задълбочена и целенасочена работа в посока откриване на нови социални услуги, както и укрепване и разширяване на съществуващите. Постигнато бе професионално и компетентно партньорство и взаимодействие с всички организации от неправителствения сектор в социалната сфера, развиващи своята дейност на територията на общината. Реализирани са следните дейности:
1. В резултат на двегодишните усилия на Община Казанлък със Заповед № РД 01 – 871/14.07.2014 г. на Изпълнителния директор на АСП от 01.10.2014 г. се откри нова социалната услуга „Дневен център за възрастни хора с увреждания” като делегирана държавна дейност, с капацитет 15 места. Социалната услуга се предоставя в сграда, намираща се в приземен етаж от сградния фонд на Дневен център за деца с увреждания на адрес: гр. Казанлък, ул. „Петьо Ганин” № 41. Услугата се предоставя от Община Казанлък.
2. Със Заповед № РД 01 – 865/11.07.2014 г. на Изпълнителния директор на АСП от 01.10.2014 г. се откри и социалната услуга „Център за социална рехабилитация и интеграция на деца с увреждания” като делегирана държавна дейност, с капацитет 25 места. Социалната услуга се предоставя в сграда, намираща се на адрес: гр. Казанлък, ул. „Войнишка” № 25. Със Заповед № 16141/28.07.2014 г. на Кмета на община Казанлък бе обявен конкурс за избор на външен доставчик за предоставяне на социалната услуга „Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания”. След проведен конкурс по Закона за социално подпомагане услугата е делегирана за управление на външен доставчик – неправителствена организация.

3. Общината работи по следните социални програми за заетост:

  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница