О т ч е т за изпълнение на програмата за управление на община казанлък за втората година на мандат 2011 – 2015 г



страница1/5
Дата01.02.2018
Размер0.76 Mb.
#52352
  1   2   3   4   5
О Т Ч Е Т

ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА

ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК

ЗА ВТОРАТА ГОДИНА НА МАНДАТ 2011 – 2015 г.



гр. Казанлък, ноември 2013 г.
АДМИНИСТРАТИВЕН КАПАЦИТЕТ
Променихме философията на взаимоотношенията между местната власт и гражданите – т.е. всичко, което вълнува хората, да стига до нас и да намира адекватно решение. Няма сигнал на гражданин, който да не е чут и взет под внимание от администрацията. В това направление реализирахме следното:
1. Въведоха се нови електронни услуги за гражданите и бизнеса, интегрирани на интернет страницата на Община Казанлък:

1.1 Проверка за дължимите данъци и възможност за плащане

Хората с имоти и собственост на територията на общината вече могат да плащат местните данъци и такси от цялата страна на касите на ИЗИПЕЙ  (EASYPAY) и от целия свят през интернет и системата ИПЕЙ (EPAY). Община Казанлък е първата община в Старозагорска област, която внедри модерната услуга за жителите си и за гражданите със собственост на територията на общината.

1.2 Записване на приемен ден на кмета

Записването става чрез попълване на електронен формуляр и получаване на обратна връзка, като по този начин се спестява време за гражданите.

2. Извършиха се промени при предлагането на административните услуги, като се

използва служебното начало за набавяне на документи с цел облекчаване на гражданите, както и осигурен достъп на гражданите по електронен път за справка по движението на всяка една преписка, входирана от тях.
3. В съответствие с промените в нормативната база бяха приети две нови Наредби на Общински съвет, регламентиращи дейността по охрана и опазване на земеделските имоти и селскостопанската продукция и управление на горските територии.
3. През изминалата година приключиха два проекта по Оперативна програма „Административен капацитет”.

3.1 Проект „Модерно управление на човешките ресурси“ - бяха направени обучения на всички служители в Общинска администрация и бяха проучени добри практики в три побратимени на Казанлък европейски градове.

3.2 Проект „Подобряване на ефективността и ефикасността на администрацията на Община Казанлък”

В рамките на този проект беше извършен функционален анализ. Като част от методиката за изготвянето на функционалния анализ е направено сравнение на база статистическа информация, агрегирана от Министерството на финансите във връзка с разработването на методика за периодична оценка на финансовото състояние на общините в страната (наличната на интернет страницата на Министерство на финансите). Сравнението на Община Казанлък със средните величини за 27-те общини с население над 50 000 души по основните осем показателя за измерване на финансовата устойчивост на общините дава следните резултати.



Индикатор 1: Дял на собствените приходи от общите постъпления

■ Към 31.12.2011 г. делът на собствените приходи (в т.ч. данъчни и неданъчни приходи, намалени с еднократните помощи и дарения от чужбина и трансфери на общините) от общите постъпления на Община Казанлък се равнява на 27.44%. Този индикатор е под средната величина (34.85%) за общините от с население над 50 000 души;

■ През 2012 г. съотношението собствени приходи – общи приходи за общината се покачва значително и достига 31.28% при почти постоянен среден размер за общините от разглежданата категория, което е индикация за значително по-добра финансова самостоятелност на общината през 2012 г.


Индикатор 2: Покритие на разходите за местни дейности със собствени приходи

■ Община Казанлък постига ниво на покритие на разходите за местни дейности със собствени приходи през 2011 г., равняващо се на 77.01%;

■ Общината отчита значителен напредък и по този показател през 2012 г. спрямо предходната – собствените приходи покриват 85.96% от разходите за местни дейности. И през двете години стойностите по този индикатор за общината остават близо, но под средните за общините с градове с над 50 000 жители, съответно 80.99% и 88.44%.


Индикатор 3: Бюджетно салдо спрямо общите постъпления

■ За 2011 г. съотношението на бюджетно салдо спрямо общите постъпления на Община Казанлък възлиза на 4.09% - стойност с положителен знак, представяща по-високи общи приходи спрямо общи разходи. За 2011 г. Община Казанлък по този показател е над средното ниво и се нарежда на втора позиция след Силистра (9.67%) сред всичките 27 общини в категорията;


■ Въпреки че намалява през 2012 г. спрямо 2011 г., съотношението на бюджетно салдо спрямо общите постъпления за Казанлък е над средното ниво за 27-те общини от разглежданата категория за 2012 г.



Индикатор 4: Размер на дълга като процент от собствени приходи и изравнителна субсидия

■ Този индикатор проследява каква част от годишните приходи би могла да се използва за изплащане на дългосрочния дълг на общината. Към 2011 г. Община Казанлък попада в списъка с общини, които нямат дългосрочни задължения, заедно с Благоевград, Враца и Кърджали;


■ През 2012 г. размерът на дълга като процент от сбора на собствените приходи, намалени с еднократни помощи и дарения от чужбина, и изравнителната субсидия за общината се равнява на 3%. Средната величина на този показател е 25.26% за 2012 г., което поставя Община Казанлък на водеща позиция по отношение на този индикатор и разкрива финансова устойчивост и значителни възможности за кредитиране при проявяване на такава необходимост. Следва да се отбележи, че във финансовата справка от общинската администрация размерът на общинския дълг към 31.12.2012 г. е нула.



Индикатор 5: Просрочени задължения като процент от собствени приходи и изравнителна субсидия

■ Този индикатор отразява способността на общината да покрие просрочените си задължения в рамките на текущата година. За 2011 г. и 2012 г. Община Казанлък показва стойности значително над средната величина за общините в разглежданата категория (население над 50 000 жители).

■ Въпреки че делът на просрочените задължения намалява през 2012 г., той, като процент от собствените приходи и изравнителното субсидия остава над средното ниво.


Индикатор 6: Население на един общински служител

■ Степента на административна натовареност (брой жители на общината, които (условно) се обслужват от един общински служител) за Община Казанлък е над средната стойност за общините с градове над 50 000 жители.

■ При средна величина през 2011 г. за 27-те общини от 398 жители на един общински служител, за Община Казанлък този брой е 508 (27.4% над средното), което я нарежда на четвърто място по административна натовареност и ефикасност след Русе, Ямбол и Перник;

■ За 2012 г. средната стойност за 27-те общини се покачва с 26.2 %. По този начин Община Казанлък, предвид отчетения минимален растеж – с 10 души на един служител от общинската администрация, остава малко над средното ниво за общините в разглежданата категория



Индикатор 7: Дял на разходите за заплати и осигуровки в общите разходи

■ В Община Казанлък равнището на общинските разходи за възнаграждения (заплати и осигуровки), съпоставено с общия размер на разходите за 2011 г. и 2012 г. е малко над средното за общините с население над 50 000 души.


Общинските разходи за заплати и осигуровки в Община Казанлък за 2012 г., като процент от общите разходи са увеличават в сравнение с тези от 2011 г., и достигат стойности над 50%.

Индикатор 8: Дял на капиталовите разходи в общите разходи (инвестиционна активност)

■ Инвестиционната активност в Община Казанлък е под средната за общините от категория 2.

Делът на капиталовите разходи в общите разходи за 2011 г. и 2012 г. са 8% и 6.2% и са под средните стойности за тази категория общини - съответно 10.7% и 8.1%.

Направеният сравнителен анализ на основните осем показателя за измерване на финансовата устойчивост на общините показва, че стойностите им за Община Казанлък, в преобладаващата им част, са около и над средните нива, което е индикатор за добра финансова устойчивост на общината. Цялостната оценка за финансова устойчивост на Министерство на финансите по прилаганата методология е, че към 31.12.2012 г. общината е “добре развиваща се”.



ХУМАНИТАРНИ ДЕЙНОСТИ
ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
Спрямо здравната инфраструктура Общината продължи своята координираща роля с

цел да бъдат оптимизирани разходите, както и да се осигуряват здравни услуги с необходимото качество, задоволяващи потребностите на населението. В това направление са реализирани следните дейности:




  1. Разкриване на яслени групи в ОДЗ „Снежанка” и ОДЗ „Славейче”, гр. Казанлък, с

което се даде възможност още 58 деца да посещават детско заведение.


  1. Разкриване на филиали на Детска млечна кухня в сградата на Дневна детска ясла

„Надежда”, гр. Казанлък и с. Шейново. За целта бяха извършени ремонтни дейности по привеждане на помещенията във вид, изискуем от контролиращите дейността институции.


  1. Предприемане на спешни мерки за ликвидиране на възникналите епидемични

огнища на заболяване от морбили в община Казанлък:

Провеждане на допълваща имунизационна кампания на всички лица с пропусната имунизация и реимунизация срещу морбили, паротит и рубеола от 13 месеца до 15-годишна възраст. Обхванати са общо 231 деца в т.ч. 171 от екипа на РЗИ-Стара Загора и Община Казанлък и 42 деца от ОПЛ.



  1. Основната месечна работна заплата на медицинските специалисти в детски ясли,

ОДЗ, ЦДГ и училища от 1-ви януари беше увеличена до 460 лв.

В следствие на това средната месечна брутна работна заплата на 1 лице от здравен кабинет в детска градина и училище нарасна от 533 лв. на 577 лв. и на медицинските специалисти от яслените групи в детски ясли от 457 лв. на 481 лв.



  1. Проектът „Внедряване на мерки за енергийна ефективност на Детска млечна

кухня, гр. Казанлък” на обща стойност 262 849 лв. е одобрен на първи етап, предстои одобрение на втори, след което ще бъде подписан договор. Дейностите включват: реконструкция и топлоизолация на покрива; топлоизолиране на стени; подмяна на дограма и подмяна на отоплителната инсталация с горивна база.

  1. Успешно бяха изпълнени дейностите по проект „Реконструкция/обновяване и

оборудване на МБАЛ „Д-р Христо Стамболски“ЕООД, гр. Казанлък“ на обща стойност 3 791 817, 24 лв. По проекта е извършена реконструкция, обновяване и доставка на нова медицинска апаратура в няколко важни болнични отделения. Това са Отделението по образна диагностика, Акушеро-гинекологично отделение и хирургичния блок към него, Отделението по нефрология и хемодиализа, части от Отделението по вътрешни болести. Всички те са снабдени с изключително висококачествена медицинска техника – общо 33 позиции, като за първи път в казанлъшката общинска болница заработи нов, прецизен 16-слайсов скенер.

  1. Продължава работата по проект на Община Казанлък в МБАЛ „Д-р Христо

Стамболски“ ЕООД за „Внедряване на мерки за енергийна ефективност в МБАЛ – Казанлък” към Национален доверителен екофонд на стойност 3 354 584,39 лв. с 15% съфинансиране, равняващо се на 503 187,66 лв. и с продължителност 12 месеца. В момента тече процедура на обществена поръчка за избор на изпълнител.

  1. Провеждане на Национална доброволческа информационна кампания в подкрепа

на приемната грижа (за привличане на приемни родители) под надслов „Всички имаме грижата” от Българския младежки червен кръст (БМЧК) с подкрепата на Община Казанлък.

  1. „Разпределяне на храни от интервенционните запаси на Европейския съюз за

най-нуждаещи се лица” - в Община Казанлък общият брой бенефициенти е 1942 души (за гр. Казанлък – 1132 и в населените места – 810 бенефициенти).

  1. Направени анализи от Регионална здравна инспекция – Стара Загора:

• Анализ за спазване на изискванията за здравословно хранене на деца от 3 до 7-

годишна възраст в детските заведения на територията на община Казанлък за 2012 г. От наличните 31 детски заведения са обхванати с оценка 7 целодневни детски градини, 3 обединени детски заведения и ДМСГ - с.Бузовград. Установено е , че получените стойности за енергия и хранителни вещества са в границите на препоръчителните стойности за съответната възраст.

• Анализ за спазване на изискванията за здравословно хранене на учениците от

община Казанлък за 2012 г. Направена е оценка в 7 училища в гр. Казанлък и 4 училища в селата. Направен е извод, че получените стойности за енергия и хранителни вещества са в границите на препоръчителните стойности за съответната възраст.

• Анализ на здравословното състояние на децата и учениците – от

медицинските специалисти в здравните кабинети съвместно с РЗИ-Стара Загора.


СОЦИАЛНИ ДЕЙНОСТИ
Социалните дейности на Община Казанлък са свързани с предоставяне на социални услуги за гражданите на територията на общината и са насочени към постигане на стратегическата цел „Подобряване качеството на живот на хората от уязвимите групи”, заложена в Общинската стратегия за развитие на социалните услуги 2011-2016 г. В това направление са реализирани следните дейности:
1. Извършени са ремонтни дейности в Дом за стари хора № 1 във връзка с Договора за разбирателство между Община Казанлък и „Ветроком” ЕООД на стойност 39 840 лв. с ДДС. Дейностите включват основен ремонт на перални помещения и ново оборудване.

2. Съгласно Договора за разбирателство между „Ветроком“ ЕООД и Община Казанлък на Сдружение „Бъдеще за децата с увреждания” - Казанлък за 2013 г. бяха предоставени 10 000,00 лв., след решение на Общински съвет, необходими за изплащане на трудови възнаграждения и осигуровки на служителите за 9-месечен период, тъй като Сдружението предоставя социалната услуга „Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания”.

3. След двугодишни усилия със Заповед № РД 01–483/23.04.2013 г. на Изпълнителния директор на АСП от 01.05.2013 г. се откри нова социалната услуга „Център за обществена подкрепа” като делегирана държавна дейност, с капацитет 60 места. Социалната услуга се предоставя в сграда, намираща се на адрес: Казанлък, ул. „Войнишка” № 25. След проведен конкурс по ЗСП услугата е делегирана за управление на външен доставчик – неправителствена организация.
4. С Решение № 699/30.07.2013 г. на Общински съвет-Казанлък, бе направено мотивирано предложение за разкриване на „Център за социална рехабилитация и интеграция на деца с увреждания“ в гр. Казанлък, като делегирана от държавата дейност, с капацитет 25 места и численост на персонала 7 лица, с материална база: Казанлък, ул. „Войнишка” № 25. С всички действия за разкриване на нови социални услуги и подпомагане на съществуващите Община Казанлък превърна доскорошната административна сграда на Общината на ул. „Войнишка” № 25 в действащ център за предоставяне на социални услуги в общността (Приемна грижа, Консултативен кабинет към МКБППМН, Център за обществена подкрепа и Център за социална рехабилитация и интеграция на деца с увреждания). С това се постигат заложените приоритети и цели в Общинската стратегия за развитие на социалните услуги. По този начин Община Казанлък прави уверена стъпка към успешна реализация на политиката за деинституционализация на грижата за деца на местно ниво в съответствие с държавната политика.

5. С Решение № 700/30.07.2013 г. на Общински съвет-Казанлък, бе направено мотивирано предложение за разкриване на „Дневен център за възрастни хора с увреждания” в гр. Казанлък, като делегирана от държавата дейност с капацитет 15 места и численост на персонала 6 лица, с материална база: приземен етаж от сградния фонд на Дневен център за деца с увреждания.
6. Дневен център за деца с увреждания се включи през 2013 г. в проект „Студентски практики" на МОН, финансиран по ОП "Развитие на човешките ресурси", съфинансиран от Европейския социален фонд на ЕС. Има сключени договори за партньорство с 6 български университета, 14 студенти са заявили желание да проведат практика в Центъра. От тях към момента 12 студенти работят с децата. Съвместно със СНЦ "Бъдеще за децата с увреждания" се реализира и проект „Хипотерапия за деца с увреждания", като 8 деца от ДЦДУ проведоха по 5 хипотерапевтични занимания.

Пред изминалия отчетен период се подобри партньорството и сътрудничеството с неправителствените организации по отношение на предоставяне на социални услуги, реализиране на редица обучения за повишаване квалификацията на работещите в социалната сфера, реализиране на съвместни инициативи и не на последно място, подпомагане при подготовка на проектни предложения и привличане на финансов ресурс.



7. Общината работи по следните социални програми за заетост и предоставя заетост по тях на 355 лица.

  • НП „От социални помощи към осигуряване на заетост” - през 2013 г. работят 38 души за 8 месеца /от м. април до м. ноември/ на 4-часов работен ден за гр. Казанлък - дейност „Озеленяване” и 124 души по същата програма „Аварийни дейности” в гр. Казанлък и кметствата на общината;

  • НП за заетост и обучение на хора с трайни увреждания - от м. март 2012 г. на 1 лице е осигурена работа за 2 години;

  • НП „Нова възможност за заетост” осигури заетост на 10 лица, останали без работа в резултат от икономическата криза и преустройството на производството за 6 месеца; от м. март 2013 – до м. септември 2013 г.;

  • Регионална програма за обучение и заетост – осигури се заетост на 11 лица – безработни младежи до 29 години и безработни лица с ниска квалификация или без квалификация. Продължителността на програмата е 6 месеца /от 01.04.2013 г. до 30.08.2013 г./;

  • Проект „Нов избор развитие и реализация” по схема „Развитие“, Община Казанлък усвои 73 работни места за градинари, които да работят в гр. Казанлък и кметствата на общината и 15 работни места за поддръжка на пътища със заетост за 12 месеца /от м.май 2012 г. до м.юни 2013 г./;

  • Програма „Старт в кариерата” - през 2013 г. Община Казанлък е одобрена за 20 работни места за младежи до 29-годишна възраст с висше образование. Младежите започнаха работа през м. октомври 2013 г. в отдели и дирекции на Община Казанлък;

  • „Подкрепа за заетост” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”- Община Казанлък осигурява заетост на 1 лице за 9 месеца от 06.06.2013 г до 30.03.2014 г.

  • ОПРЧР по схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG 051PO001-

5.1.04 „Помощ в дома“ съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз. Проект „Помощ в дома в община Казанлък“ предоставя социални услуги в семейна среда за независим и достоен живот на хора с различни видове увреждания и самотно живеещи хора - дейност „Домашен помощник”. Продължителността на услугата е 12 месеца, участват 32 домашни помощници на трудов договор и 80 потребители на услугата. Проектът е на стойност 225 180,53 лв.;

  • Община Казанлък е партньор в предоставяне на социалната услуга „Личен асистент”,

по проект „Подкрепа за достоен живот” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013, бюджетна линия „Алтернативи”. Участват 30 лица на трудов договор, 30 потребители ползват услугата „Личен асистент". Потребителите /деца и възрастни/ от община Казанлък с трайни увреждания и затруднения за самообслужване получават право на индивидуална месечна грижа в часове за ползване на услугата. За лични асистенти са наети безработни лица в трудоспособна възраст, трудово заети лица, самонаети лица, неактивни лица, които могат да извършват допълнително почасов труд;

  • Община Казанлък активно работи и по проект „Обществени трапезарии” към МТСП

за осъществяване на обществена трапезария в гр.Казанлък. Трапезарията обхваща 50 души потребители- социално слаби, хора с увреждания, скитащи и бездомни лица, самотно живеещи с ниски доходи. Храната се предоставя в сградата на Домашен социален патронаж и Дневен център за стари хора;

  • Община Казанлък е една от 82-те общини в България, която изпълнява проект „И аз имам семейство” към ОПРЧР по схема BG051PO001-5.2.11 „Приеми ме” на стойност 14 990 037,70 лв. общо за цялата страна, от които около 120 000 лв. за община Казанлък, с продължителност 22 месеца (като проектът е удължен до 31.05.2014 г.). Целта е реновиране на приземния етаж в сградата, топлоизолация, подмяна на дограма, изработване на повдигащо устройство за лежащоболни, отваряне на транспортен портал на центъра;




  • Разработва се проект по Схема BG051PO001-5.2.12 „Да не изоставяме нито едно дете“, Компонент 2 „Разкриване на социални услуги в общността“ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ за предоставяне на социалните услуги три Центъра за настаняване от семеен тип и Защитено жилище.


8. Социални проекти и дарения:


  • Успешно приключиха СМР по проект „Ремонтиране на Дневен център за младежи с увреждания“, Казанлък BU-HA-2012-20298“ по хуманитарната програма за помощ EUCOM на Военноморските инженерни сили на САЩ. Проектът е на стойност 130 000 щатски долара и предвижда реновиране на приземния етаж на ДЦДУ, гр. Казанлък, предназначен за Дневен център за младежи с увреждания, както и екстериорни ремонти по сградата и двора на Дневния център. Проектът е разработен от Фондация „Сийдър“ с участието на ДЦДУ и Община Казанлък.

  • През периода Община Казанлък подпомогна дейността на клубовете на пенсионера в гр. Казанлък и 17 кметства със средства на стойност 30 690 лв. - основно за транспорт и ремонтни дейности.

  • Община Казанлък подпомага дейността на Съюза на инвалидите, Съюза на слепите, Съюза на глухите, Съюза на военноинвалидите със средства на стойност 4000 лв;

  • По Решение на ОбС са отпуснати еднократни финансови помощи на 41 граждани, общо в размер на 15 000 лв.



ОБРАЗОВАНИЕ


  1. Със средства на общинския бюджет бяха приложени мерки за енергийна

ефективност с цялостни ремонти на ЦДГ № 8 „Юрий Гагарин” на стойност 226 800 лв. и на Детска ясла „Детелина” № 5 на стойност 250 918,80 лв. Общата стойност за двата ремонта възлиза на 477 718,80 с ДДС.

  1. Във връзка с подобряване на образователната инфраструктура Община Казанлък

изпълнява проект „Ремонт и реконструкция на ОУ „Кирил и Методий“ - с. Копринка“ по Проект „Красива България“ (ПКБ) към Министерството на труда и социалната политика. Стойността му е 179 779 лв., като 89 890 лв. са собствено финансиране от бюджета на Община Казанлък, а МТСП финансира останалите 89 889 лв. Изпълняваните дейности включват изграждане на нов покрив и подмяна на дограмата, както и други СМР.

  1. През летния период бе извършена реконструкция на ОУ „Христо Ботев “ - с.

Енина, на стойност 25 759,91 лв. с ДДС. Ремонт бе направен и на покрива на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ - гр. Шипка – дейностите (поставяне на хидроизолация, пренареждане на циглите и подмяна на счупените, подмяна на счупени и изгнили дъски, поставяне на нови улуци) възлязоха на 22 244,72 лв. с ДДС.

Каталог: common -> pdf
pdf -> Програма за развитие на детската ясла за 3 години
pdf -> Програма "Регионално развитие"2007-2013" Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитиеr и от
pdf -> Директор Детска градина Адрес
pdf -> Програма 28 август 13. 30 ч. „Проблеми и изследвания на тракийската култура
pdf -> Презентация 33-то Планинско Автомобилно Състезание „шипка 2014 кръг от Републиканския Планински Шампионат на 30 31 август 2014
pdf -> Община казанлък, на основание чл. 82, ал. 1 от Наредба No 15 на ОбС и Заповеди No No 806, 807 и 808 от 17. 04. 2013 г и 812/18. 04. 2013 г на кмета на община Казанлък, във връзка с Решения No No 548 и 549 от 21
pdf -> Директор Детска градина Адрес


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница