Оборудванe на килия в п/ст “Разлог”. І. Технически изисквания ІІ. Образци III. Указания към участниците IV. Проект на договор



страница1/4
Дата07.06.2017
Размер0.59 Mb.
#23061
  1   2   3   4
СПИСЪК НА ПРИЛОЖЕНИЯТА КЪМ ПУБЛИЧНА ПОКАНА С ПРЕДМЕТ:

Оборудванe на килия в п/ст “Разлог”.


І. Технически изисквания

ІІ. Образци

III. Указания към участниците

IV. Проект на договор

Благоевград, 2013 г.


РАЗДЕЛ І. Т Е Х Н И Ч Е С К И И З И С К В А Н И Я
за възлагане на поръчка с предмет
Oборудване на килия №17 ВЕ 20кV „Дрожди-1” в п/ст “Разлог” - инженеринг”
I. ПЪЛНО ОПИСАНИЕ НА ОБЕКТА НА ПОРЪЧКАТА:
1. Място на изпълнение на поръчката:

Планира се да се извърши допълнително оборудване на килия №17 на въздушен електропровод (ВЕ) 20кV „Дрожди-1” в ЗРУ 20кV на п/ст “Разлог” 110/20кV- инженеринг”, собственост на НЕК ЕАД, обслужвана от ЕСО ЕАД, МЕР Благоевград.


2. Съществуващо положение:

Подстанцията е съоръжена с два силови трансформатора по 25 МVА, без терциерна намотка, а ЗРУ 20kV на п/ст „Разлог” е изпълнена по схема “единична секционирана шинна система”. Неутралата на мрежа 20kV има възможност за заземяване чрез активно съпротивление и петерсонова бобина. Закритата разпределителна уредба 20 kV на ел. подстанция “Разлог“ е в едноетажна сграда с двустранно разположение на килиите. Обекта на настоящата поръчка, килия №17 за ВЕ 20кV „Дрожди-1”, е обoрудвана с:




  • Прекъсвач SIEMENS тип SION 3AE 1353-1 /800A/;

  • ТТ: 3 броя тип ТКС-24 200/5/5;

  • ШНР- РМ 20/200, ЛНР-РМз 20/200;

  • ВО - POLIM между ЛНР и проходни изолатори на проходна плоча и ВО на линия;

  • Проходни изолатори на шинна система ПРБ 20/400, проходни изолатори на проходна плоча ПРБО 20/200;

  • Шинната система е изпълнена с различна шина по вид и сечение. Шината от ШНР до шина 20кV e месингова 25/3, а от ЛНР до проходни изолатори е алуминиева със сечение 40/4. Шината от прекъсвач до ТТ е Al 50/5, a от ТТ до ЛНР е Al 40/4;

  • РЗ тип RFI 401 – ROCON.


3. Обем на поръчката:

За осъществяване на присъединяването и гарантиране на нормалното функциониране на обекта, разпределителната и преносната мрежа, необходимо е да се извърши пълен инженеринг (проектиране, доставка и оборудване) за дооборудване на 1 бр. килия №17, към която ще се присъедини Фотоволтаична електрическа централа (ФЕЦ) с обща мощност 4,9 MW.

Дооборудването на килията предмет на настоящата поръчка се извършва съгласно изискванията на Договор за присъединяване сключен между НЕК ЕАД и “ЧЕЗ Разпределение България” АД.

Проектанта няма ангажимент към определяне на настройките на защитата по отношение на изключване на повреди, но следва съгласувано с Възложителя да предвиди необходимото оборудване за осигуряване на логическата и времева съгласуваност между действията на релейната защита на извода и действията на другите защити в подстанцията.


Изисква се, към килията да се изгради техническо измерване на електрическа енергия, съгласно чл.122, ал.1 от Наредба №3/2004г. за устройството на електрическите уредби и електроповодните линиии, чрез проектиране, доставка и монтаж на електромер, който да се монтира в прекилиен шкаф на извода. Електромера се изисква да бъде двупосочен четири квадрантен, с отделни измервателни елементи за всяка фаза.



Изисква се да се осигури възможност за бъдещо въвеждане на комуникация на релейната защита и електромера с централни станции за управление и запис на информация и за дистанционно отчитане на електромера.
Настоящата поръчка ще се изпълни като пълен инженеринг, на три етапа:

3.1. Първи етап: Проектиране на Ел. част – фаза Работен проект за дооборудване с нови съоръжения на килия №17 за ВЕ 20кV „Дрожди-1” в ЗРУ 20кV на п/ст “Разлог” 110/20кV.

  • Проектът да е в съответствие с изискванията на Наредба № 4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти ( Дв. Бр. 51 от 05.06.2001г.);

  • Да се представят четири екземпляра на хартия и един на електронен носител (CD-R) в МЕР Благоевград за съгласуване;

  • Екзекутивните чертежи да се предадат преди комплексното изпробване на оборудването, и независимо дали “строежа” е изпълнен в съответствие с чл. 175 (4) от ЗУТ

  • Планът за безопасност и здраве да бъде в обем посочен в чл.10 на Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи (Дв. Бр. 37 от 04.05.2004г.).

Необходими проектни части:

  • Част: Първична комутация в обем :

        • Обяснителна записка описваща: приетите технически решения и основанията за тях - изчисленията направени за определяне на минималните технически изисквания необходими за специфициране на доставка на оборудване;

        • Обяснителна записка съдържаща описание на предвидените СМР, реда и технологията на изпълнение на проекта, както и препоръки и изисквания относно организацията и изпълнение на СМР;

        • Спецификация на апаратите и материалите предвидени за влагане при изпълнението на проекта. За всеки апарат или материал се посочват изисквания за качество и нормативни документи (стандарти, отраслови нормали и др.) регламентиращи характеристиките на съответния материал.

        • Еднолинейна схема;

        • Разрези на килията;

  • Част: Вторична комутация в обем :

        • Обяснителна записка описваща: приетите технически решения и основанията за тях - изчисленията направени за определяне на минималните технически изисквания необходими за специфициране на доставка на оборудване;

        • Обяснителна записка съдържаща описание на предвидените СМР, реда и технологията на изпълнение на проекта, както и препоръки и изисквания относно организацията и изпълнение на СМР;

        • Спецификация на апаратите и материалите предвидени за влагане при изпълнението на проекта. За всеки апарат или материал се посочват изисквания за качество и нормативни документи (стандарти, отраслови нормали и др.) регламентиращи характеристиките на съответния материал.

        • Разгъната схема вторични вериги

        • Монтажна схема

  • Част: Конструктивна в обем:

        • обяснителна записка съдържаща описание на предвидените видове СМР, реда и технологията на изпълнение на проекта, както и препоръки и изисквания относно организацията и изпълнение на СМР. Проектират се всички необходими закрепващи и носещи конструкции, детайли, преработки или подмяна на врати, предкилийни шкафове и други строително-конструктивни дейности, необходими за цялостно изпълнение на поръчката.;

        • спецификация на материалите предвидени за влагане при изпълнението на проекта. За всеки материал се посочват изисквания за качество и нормативни документи (стандарти, отраслови нормали и др.) регламентиращи характеристиките на съответния материал.

        • работни чертежи на предвидените в проекта нови конструкции и детайли и евентуални преработки на съществуващи такива.

  • Част: План за безопасност и здраве;

  • Подробна количествено-стойностна сметка (представяне на подробен списък- демонтаж, доставка на съоръжения и материали с конкретен тип и технически характеристики на доставяните съоръжения и помощна апаратура, монтаж на първична и вторична комутация, пусково-наладъчна дейност). Сметката се групира по раздели – “Доставки”, ”Монтажни работи”, “Демонтажни работи”, “Допълнителни работи и временно строителство”, “Пусково-налъдачни измервания и изпитвания”.


Работният проект се представя на Възложителя за разглеждане и приемане на Технически съвет! След одобряване на проекта се пристъпва към следващия етап.

3.2. Втори етап: Доставка на електроапаратура и дооборудване на КИЛИЯТА.

Техническите характеристики и количества на основните съоръжения са дадени в раздел ІІ, а допълнителните ще бъдат определени в проекта.

Всички доставени апарати и оборудване да се придружават от сертификати за качество и произход.

Списък на приложените документи, удостоверяващи качеството на материалите и доставените съоръжения (за всеки един материал):



  • Сертификати (протокол от рутинни изпитания в завода производител) за качество.

  • Сертификат от производителя за гаранционен срок.

  • Други документи, удостоверяващи действителните технически характеристики на предлаганите материали, които ще бъдат вложени (проспекти, каталожни материали и др.).

Измервателните трансформатори трябва да притежават :

  • Издадено удостоверение за одобрен тип средства за измерване от БИМ, съгласно изискванията на чл.32 от Закона за измерванията

  • На измервателните трансформатори следва да бъдат проведени първоначални метрологични проверки

  • Преди монтажа на измервателните трансформатори, върху тях трябва да има поставени знаци за първоначална проверка от сертифицирана лаборатория и за одобрен тип.


3.3. Трети етап: Изпълнение на проект за дооборудване с нови съоръжения на килия №17 за ВЕ 20кV „Дрожди-1” в ЗРУ 20кV на п/ст “Разлог” 110/20кV.

Пусково-наладачни дейности:

- единични изпитвания на съоръженията и функционални проби на отделните системи;

- пробно пускане на основните и спомагателни съоръжения;

- комплексно изпробване за 72 часа .
ІІ. ТЕХНИЧЕСКИ СПЕЦИФИКАЦИИ:
1. Български стандарти и нормативи: Проектите, строително-монтажните и демонтажни работи да се изпълнят съгласно изискванията на българските стандарти, въвеждащи хармонизирани европейски стандарти и на:

● Наредба №3 за устройство на електрическите уредби и електропроводни линии от 2004 г.

● Правила и норми за извършване и приемане на СМР-ПИПСМР;

● Наредба №3 на МРРБ за съставяне на актове и протоколи по време на строителството;

● Наредба №3 за технически правила и нормативи за контрол и приемане на електромонтажните работи;

● Правилник за безопасност при работа в електрически уредби на електрически и топлофикационни централи и по електрическите мрежи от 2005 г.

● Наредба №4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти от 2001 г.

● Наредба №2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителните и монтажни работи от 2004 г.

● № РД-07/8 от 20.12.2008 г. за минималните изисквания за знаци и сигнали за безопасност и/или здраве при работа

● Наредба №9 за техническа експлоатация на електрически централи и мрежи от 2004 г.

● Наредба №16-116 за техническа експлоатация на електрообзавеждането от 2008 г.

● Противопожарни строителни-технически норми



и всички други нормативни документи, свързани с изпълнението на проектиране и СМР.


2. Основни технически и функционални изисквания към проекта:

2.1 Изисквания към съоръженията за първична комутация:

  • Всички електрически устройства и елементи, включени в шкафовете за управление, трябва да работят безотказно при диапазон на номиналното захранващо напрежение на клемите им от 85% - 110%;

  • Металните части, да са с антикорозионно покритие, устойчиво на влиянието на околната среда. Да бъдат горещо поцинковани или боядисани с антикорозионна боя,

  • Да се предвидят означителни, указателни и предупредителни табелки, съответстващи на първичната схема на подстанцията и диспечерските наименования на елементите на схемата;

  • Индикациите за положенията на комутиращите устройства да са показани на мнемосхемата;

  • Вътрешните и външни връзки на първичната и вторичните намотки на измервателните трансформатори трябва да са устойчиви на изместване при въздействие на вибрации при протичане на ток на късо съединение;

  • Първичните и вторични клемни изводи на токовите и напреженовите измервателни трансформатори, трябва да бъдат маркирани съгласно изискванията на IEC. Всеки измервателен трансформатор да бъде с маркирана клема за заземяване;

  • Измервателните токови и напреженови трансформатори да запазват искания клас на точност на вторичните ядра при всичките възможни натоварвания и напрежения съгласно изискванията на IEC;

  • Всички конструкции и апарати и други обекти подлежащи на заземяване съгласно Наредба №3 да бъдат свързани със заземителната инсталация на подстанцията.


2.2 Проектната документация да бъде изготвена въз основа на:

  • изчислителни проверки за надеждност и устойчивост на оборудването в килията;

  • изчислителни проверки за избор на ново оборудване в килията с възможност за присъединяване на нови консуматори и с минимални разходи за експлоатация в бъдеще.

  • проектантът да се съобрази с изпълнената в момента схема на вторична комутация в килиите на подстанцията.

  • Промени в Търговското измерване в Подстанцията не са обект на настоящата поръчка.

  • За Килията да се изгради техническо измерване на електрическата енергия, съгласно чл.122, ал.1 от Наредба №3/2004 г за устройството на електрическите уредби и електропроводните линии, реализирано в предкилиен шкаф на 20кV”Дрожди-1”. Електромера се предвижда да бъде свързан по четири проводникова схема с три измервателни елемента. Съгласно изискванията на управление ИОЕЕЕК на НЕК ЕАД електромера да е двупосочен четири квадрантен. Необходимо е да се проектират веригите за свързване до клеморед на електромера. Вторичните вериги за измерване на ел. енергия на извода да бъдат с екранирани кабели.


3. Спецификация за новото електрооборудване:

● За всяка част на проекта да се изготви спецификация на вложените в нея съоръжения, апаратура, материали и т.н.;


4. Технически изисквания на Възложителя за новото електрооборудване на килията:

Условията на околната среда са класифицирани както следва:

  • Максимална околна температура +40 ˚ С;

  • Минимална околна температура - 5 ˚ С;

  • Относителна влажност на въздуха за месец  90 %;

  • Максимална надморска височина до 1000 m;

  • Сеизмично ускорение 0,3 g

Характеристики на електроенергийната система в мястото на присъединяване

1. Номинално напрежение - 20 kV

2. Максимално работно напрежение - 24kV

3. Минимално работно напрежение - 19 kV

4. Максимален ток на трифазно късо съединение на ниво шини 110 kV 8,46 kA На ниво 20kV се изчисляват от Проектанта.
4.1 Първична комутация:


      1. Техническа спецификация за доставка и монтаж на 3 бр. токови трансформатори:

Номинални данни Uн = 24 kV, сухи, стоящи, капсуловани

а) Брой на ядрата за релейна защита – 1;

б) Брой на ядрата за мерене – 2;

в) Клас на точност на ядрата за мерене – 0,2S;

г) Клас на точност на ядрата за релейна защита – 5Р20;

д) Коефициент на сигурност на измервателните уреди на ядрата за мерене (rated safety factor) Fs = 5;

е) Номинална мощност на ядрата за мерене – гарантираща клас на точност 0,2Sдоказана с изчислителна записка в проекта;

ж) Номинална мощност на ядрата за релейна защита – гарантираща клас на точност 5Р20доказана с изчислителна записка в проекта;

з) Вторичен ток – 5 А;

и) Коефициент на трансформация – определя се в проекта.




      1. Техническа спецификация за доставка и монтаж на 3 бр. напреженови трансформатори:

Номинални данни Uн = 24 kV, сухи, стоящи, капсуловани

а) Брой на намотките за мерене – 1, с номинално напрежение 100/√3 V, свързано по схема „звезда”;

б) Брой намотки за релейна защита – 2. Намотката с номинално напрежение 100/√3 V е свързано по схема „звезда”, а намотката с номинално напрежение 100/3 V е свързана по схема „отворен триъгълник”.

в) Клас на точност на намотката за мерене – 0,2;

г) Клас на точност на намотките за релейна защита – ;

д) Номинална мощност на намотките за мерене – гарантираща клас на точност 0,2доказана с изчислителна записка в проекта;

е) Номинална мощност на намотките за релейна защита – гарантираща клас на точност доказана с изчислителна записка в проекта;

ж) Преводно отношение 20/√3 / 0,1/√3 / 0,1/√3 / 0,1/3 kV;

з) Напрежение фактор (rated voltage factor) Vs:

= 1,2 продължителен режим на работа;

= 1,9 при продължителност 8 часа.


      1. Проектиране, доставка и монтаж на материалиподпорни и проходни изолатори, разединители, високоволтови предпазители, шина алуминиева, шина заземителна, метални конструкции за съоръженията и др.

Да се уеднакви ошиновката на цялата килия.

4.2. Вторична комутация – проектиране доставка и монтаж.


      1. Проектиране, доставка и монтаж на съоръжения НН

4.2.2. Доставка и монтаж на апаратура ниско напрежение за КИЛИЯТА – кабели, помощни релета, сигнални устройства, показващи уреди, автоматични предпазители за напреженови вериги 6А – 3 бр. монтирани в предкилиен шкаф, други предпзаители, блокировки, клеми и др.
Блокировката и сигнализацията на килията да се реализират аналогично на съществуващите в ЗРУ 20кV. Стандартните блокировки между прекъсвача, разединителите и вратите на килията, а също така свързването им към общите блокировки на уредбата. Да се предвиди измерване на всички електрически величини. На вратата на предкилийния шкаф да бъде отразена мнемосхема, в която да са вградени светодиодни индикатори за положението на разединителите тип ИПС и командно-квинтиращ ключ за управление на прекъсвача. Да се изготвят надписни табели с новото диспечерско наименование на килията, номинално напрежение и съгласно чл. 1152 от Наредба №3 УЕУЕЛ. Табелите да се съгласуват с Възложителя.

Обемът и организацията на РЗА, следва да бъдат изпълнени, в съответствие с изискванията на Наредба № 3 за устройство на електрическите уредби и електропроводни линии (Дв. Бр. 90 и 91 от 2004г.).

Оперативните вериги за управление да се защитават от автоматичен предпазител 10А/DC със сигнален контакт, а веригите за сигнализация с автоматичен предпазител 6A/DC със сигнален контакт. Всички напреженови вериги да се защитят с предпазители 6А/АС със сигнални контакти. За предпазителите във веригите за измерване на електрическа енергия да се предвидят кутии с възможност за пломбиране. Релейната защита да бъде защитена с автоматичен предпазител, двуполюсен, 220V/2A/DC. Всички сигнали от автоматичните предпазители да бъдат изведени на клеморед.

За веригите за вторична комутация да се ползват нови едножилни и гъвкави многожилни проводници с кримпвани накрайници с изолация и сечения както следва: за токовите вериги – 2,5 mm2; за напреженовите вериги – 1,5 mm2; за оперативни вериги – 1,5 mm2.

По отношение на клеморедите да се спазват следните изисквания: Токовите клеми да бъдат разкъсващи се с тест отвори и плъзгащи шунтиращи мостове. Напреженовите клеми също да бъдат с възможност за разкъсване, с тест отвори. Клемите за оперативните вериги могат да бъдат без възможност за разкъсване на захранващото оперативно напрежение, управляващите оперативни вериги и веригите за сигнализация. Клемите да бъдат за присъединяване на проводник с минимално сечение 4mm2. На клемореда да се предвидят клеми за извеждане на връзки от релейна защита и от електромера към централни станции.

Показващите уреди да бъдат одобрени средства за измерване на електрически величини.


4.2.3. Измерване на електрическата енергия в КИЛИЯТА

4.2.4. Измерване на електрическата енергия в КИЛИЯТА – да се изгради техническо измерване на електрическа енергия, съгласно чл.122, ал.1 от Наредба №3/2004г. за устройството на електрическите уредби и електроповодните линиии, чрез:

- доставка и монтаж на: електромер за техническо измерване на електрическа енергия – 1 бр., клас на точност 0,2 S.

- доставка и монтаж на кабели и предпазители за техническо измерване.
Електромера за техническо измерване на електроенергия да бъде двупосочен, четири квадрантен, с клас на точност 0.2S, с комуникационен интерфейс с възможност за интегриране в действащата системата за дистанционно четене на НЕК ЕАД.
5. Технически изисквания за изпълнение на строително – монтажни работи (СМР):

При извършване на СМР, екипът на Изпълнителя да съгласува работата си с длъжностно лице представител на Възложителя, ангажирано с организацията, контрола и изпълнението на СМР. Той организира:

- Изпълнението на дейностите;

- Инструктажа на работещия персонал;

- Осъществява връзките с други организации;

- Осигурява наличието на работни инструкции за извършване на работите.


Складирането на материалите за извършване на СМР да се извършва във временни складови стопанства на територията на подстанцията. Местата, временните подходи и монтажните площадки да се съгласуват предварително с Възложителя.

Съществуващото оборудване в килията подлежащо на демонтаж съгласно изготвените работни проекти, да се демонтира така, че да бъде годно за повторна употреба. Демонтираните материали се предават от Изпълнителя на Възложителя, за което се съставя двустранен протокол.

Оборудването по първична и вторична комутация в килиите да се извършва съгласно техническите изисквания и изготвените и одобрени от Възложителя проекти и разгънати, монтажни и фасадни схеми.

Монтажните работи да се изпълняват на място. Изпълнителят да ползва високо квалифициран персонал.

Работите по вторична комутация започват съгласувано с представител на сектор РЗА.

При монтажа на съоръженията, всички метални нетоководещи конструкции да се присъединят към общия заземителен контур с горещо поцинкована шина. Всички връзки към заземителната инсталация да се изпълнят с ел. заварки като дължината на шева на заварката да не е по-малък от двойната ширина на заваряваната шина. Новоположените заземителни шини да се укрепят по пода и стените и боядисат с черна алкидна боя.

Ошиноването на съоръженията да се изпълни при спазване за минималните светли разстояния между тоководещите части, съгласно Наредба №3 за устройството на електрическите уредби и електропроводни линии. Шините да се боядисат с автоемайллак боя в съответния цвят за различаване на фазите.

Всички релейни защити, пакетни ключове, помощни релета и други да бъдат надписани от предната и задна страна с трайни надписи.

Всяко от жилата на използваните кабели при изпълнение на предвидените СМР да се маркира. Маркировката им да носи информация за номера на жилото и адреса на присъединяване на двата му края. Всеки кабел да се маркира. Маркировката му да носи информация за двата края на кабела и броя на жилата. Маркировките да се изпълнят с неизбледняващи и неизтриваеми надписи. За обозначителните пръстени на жилата да се използват постоянни маркери 0,5 до 0,8 mm.

Всички работи в ЗРУ 20 kV да се извършват при стриктно спазване на правилниците и наредбите по БЕЗОПАСНОСТ НА ТРУДА и ТЕХНИЧЕСКА ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИ УРЕДБИ !

Участникът да представи подробен план-график за изпълнение на СМР.

При изключване и обезопасяване на килия – СМР трябва да се извършат в пълният им обем по първична и вторична комутация.

След цялостното завършване на работите в килията от Изпълнителя, да декларира за приключване на качествено извършени СМР и за извеждане на персонала му от обекта. Да представи заповед за участниците в комисиите от негова страна, за да се съставят констативни протоколи за извършените монтажни работи, които да бъдат подписани от комисия, в състав от представители на Изпълнителя и Възложителя.

Настройките, функционалните проби, пробите под товар и въвеждането в експлоатация на новите съоръжения, както и цялостната проверка на извършените работи по първична и вторична комутация на съответната килия да се изпълнят от специалисти на МЕР Благоевград, в присъствието на специалисти на Изпълнителя, които носят пълната отговорност за качественото изпълнение на монтажните работи след представяне на констативен протокол за съответната килия от комисията.

Всички открити по време на пусковите изпитания несъответствия и пропуски в монтажните работи да се отстранят своевременно от и за сметка на Изпълнителя.

Времето за проверка, приемане и въвеждане в експлоатация на монтираните съоръжения и извършеното по вторичната комутация не влиза в срока за изпълнение на поръчката, но то трябва да се предвиди при изготвянето на графика за изпълнение на работите по поръчката.

Подробният план-график за цялостното изпълнение на СМР да се състави съвместно от Възложителя и Изпълнителя и съобрази с възможността за изключване на извода и обезопасяване на работните места.

Цялостното приемане на извършените СМР да се извърши от специалисти и представители на Възложителя и Изпълнителя.


6. Изисквания за:

6.1. Безопасни и здравословни условия на труд: Във връзка с осигуряването на безопасна работа при СМР в килиите да се спазват и прилагат следните нормативни документи:

  • Закон за енергетиката;

  • Закон за здравословни и безопасни условия на труд;

  • Наредба №8 за обучението и повишаването на квалификацията по охрана на труда и противопожарна охрана;

  • Наредба №2 за минималните изисквания за здравословни безопасни условия на труд при извършване на строително-монтажни работи;

  • Наредба №7 за минимални изисквания за безопасни и здравословни условия на труд на работните места при използване на работното оборудване;

  • Наредба № РД-07-2 за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд;

  • Правилник за безопасност и здраве при работа в електрически уредби на електрически и топлофикационни централи и по електрически мрежи;

  • Наредба №3 за устройството на електрическите уредби и електропроводните линии;

  • Наредба №9 за техническа експлоатация на електрически централи и мрежи;

  • Наредба №16-116 за техническа експлоатация на електрообзавеждането;

  • № РД-07/8 от 20.12.2008 г. за минималните изисквания за знаци и сигнали за безопасност и/или здраве при работа.

  • Правилник за безопасността на труда при товаро-разтоварни работи Д-05-001;

  • Норми за проектиране на сгради и външни съоръжения на МРРБ;

  • Гръмоотводни инсталации – норми и правила за проектиране, изпълнение и приемане в експлоатация;

  • Наредба № 8 от 2004 г. за мълниезащитата на сгради, външни съоръжения и открити пространства (ДВ, бр. 6 от 2005 г.)

  • Наредба №ІЗ 1971 за строително-техническите правила и норми за осигуряване на безопастноост при пожар.

Във връзка с Наредбата да се изготви План за безопасност и здраве, който да обхваща следните изисквания:



1. Изпълнителят да командирова своя персонал със Заповед, съгласно Чл.40 от Правилника за безопасност и здраве при работа в електрически уредби на електрически и топлофикационни централи и по електрически мрежи (ПБЗРЕУЕТЦЕМ), в която да се посочи поименно, кое лице е отговорен ръководител, кое лице е изпълнител на работата и кои лица са членове на бригадата по смисъла на правилника със съответната квалификационна група.

2. Движение и поведение/употреба на алкохол и опиати/ на командированите лица в обекта при изпълнение на работата. Ограничителни условия.

3. Съхранение на материали и инструменти.Складиране.

4. Съхранение на демонтирани материали.

5. Работно облекло и ЛПС на Изпълнителя.

6. Специфични инструкции за изпълнение на работите в обекта, свързани с характерни опасности.
Изпълнителят да осигури на своите участници в СМР лични предпазни средства, работно облекло и изправни инструменти, съобразно дейността която ще извършват, съгласно чл.17 на Приложение№3 от Наредба№3 на минимални изисквания за безопасност и опазване здравето на работниците.

Захранването на използваната техника да се осъществява от таблата/шкафове, определени от Възложителя.

Всички метални нетоководещи части на новомонтираните съоръжения и стоманени конструкции трябва да се присъединят към заземителната инсталация на обекта, съгласно изискванията на нормативната уредба.

Рязане или заваряване на метал в близост до кабели трябва да се извършва след като се вземат необходимите мерки за предпазване на изолацията им от повреждане.

Лицата, които изпълняват СМР в подстанцията, трябва да са преминали курс на обучение и да отговарят на условията, описани в Правилника за безопасност и здраве при работа в електрически уредби на електрически и топлофикационни централи и по електрически мрежи. Отклоненията от този Правилник не се допускат. Забранено е извършване на каквито и да е било работи в противоречие с работните инструкции и горепосочения Правилник.

СМР, съгласно ПБЗРЕУЕТЦЕМ и НТЕЕЦМ да се изпълнят с издадени наряди от упълномощените представители на Възложителя. Да се осигурят всички мерки за безопасност – изключване на напрежението чрез съответната комутационна апаратура, поставяне на необходимите знаци, табели и ограждения и след проверка за отсъствие на напрежение да се включат/поставят заземители, обезопасяващи работното място от всички страни. При работа да се ползват лични предпазни средства, проверени и напълно изправни, като доставката им за персонала на Изпълнителя е негово задължение. Да се работи с проверени и изправни ръчни и електрически инструменти. За предпазване на персонала при повреда на изолацията на апаратите и кабелите, всички нетоководещи части, метални корпуси и кутии на апаратите да се присъединят към заземителната инсталация на уредбата.


6.2. Опазване на околната среда: Почистването и складирането на непригодни и отпадъчни материали, получени при изпълнението на СМР да се осъществява на посочени от Възложителя места, удобни за последващото им извозване до сметище. Да не се допуска разпиляване на материалите при транспортиране.
6.3. Пожарна и аварийна безопасност: Мерките по противопожарна охрана на обекта по време на работа, трябва да са съобразени с Наредба № ІЗ 2377 за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите, Наредба №ІЗ 1971 за строително-техническите правила и норми за осигуряване на безопастноост при пожар, както и с Наредба № РД-07/8 от 20.12.2008 г. за минималните изисквания за знаци и сигнали за безопасност и/или здраве при работа.

По време на изпълнението на СМР, подходите към уредбата ЗРУ трябва да се поддържат чисти, осигуряващи свободен достъп на пожарникарите при необходимост. По съответните алеи и площадки не се допуска складиране на материали или отпадъци.



Забранява се паленето на огън в близост до ел. съоръжения.

Забранява се оставянето на запалими материали в близост до ел. съоръжения.

Забранява се използването на противопожарното оборудване в подстанцията за несвойствени цели.
За недопускане на аварии и инциденти при извършване на монтажните работи да се спазват изискванията залегнати:

  • В раздел II на ПБТ при СМР (Д-02-001/1998) за складиране на материали;

  • В наредбите за противопожарна безопасност;

  • Съгласно приложимите противопожарни изисквания за строителната площадка по глава осемнадесета от ПБТ при СМР (Д-02-001/1998).


7. Други изисквания към проектната документация и изпълнение на СМР:

● Проектните части да бъдат подписани и подпечатани от проектанти с пълна проектантска правоспособност по съответната част;

● Във всяка част на проекта да се приложи съдържание на цялостната проектна разработка;

● Проектната екзекутивна документация да бъде представена на Възложителя преди провеждане на комплексното изпробване в четири напълно комплектовани екземпляра на хартия и един екземпляр запис на CD-R, като всяка проектна част да е в отделна директория и всеки чертеж на отделен файл, като наименованието на отделните файлове да съответстват на наименованието и номера на чертежа; Записът на проекта на CD-R да се изпълни при използване на следните файлови формати:

текстова част - *.doc (Microsoft Word for Windows);

количествено-стойностната сметка - *.xls (Microsoft Excel for Windows);

чертежи – *.dwg (Autocad, версия не по-висока от 2006);

Снимки или документи съхранени във формат *.pdf или в графичен файл (файлове) - *.jpg, *.tiff, *.bmp, *.gif

Във файловете да се използват само Unicode шрифтове "Arial" или "Times new roman" и “Symbol” за специални знаци

● Достъп до ел. подстанция “Разлог” 110/20 kV за запознаване с всички условия и обем на работата, обект на поръчката: Ще се допускат единствено лица, за които е получена информация в МЕР Благоевград, под формата на Уведомително писмо съдържащо имената на служителите и целта на посещението;

● Работното време, през което МЕР Благоевград може да осигури достъп до ел. подстанцията, за изпълнение на предвидените СМР(след сключването на Договор и одобрение на проектите) е от 8.00 до 16.30 часа всеки работен ден;

● Транспортирането на хора, материали и техника (свързани с изпълнението на СМР) до и от подстанцията е задължение на Изпълнителя;

● На територията на ел. подстанцията персоналът на Изпълнителя има право да се придвижва само по определения от Възложителя маршрут;

IІ. образци


Каталог: uploads -> file
file -> Регистрирани Фирми за обработка на дървен опаковъчен материал чрез термично третиране по Стандарт 15 за 2014 г
file -> Книга на етажната собственост (Загл изм. Дв, бр. 57 от 2011 г.)
file -> П р е д у п р е ж д е н и е от Управителя/Управителния съвет
file -> 10 години движение за социален хуманизъм
file -> Категория : open, индивидуален смесен Хендикап : за жени 8 точки на игра Дати : от 06 октомври до 12 октомври 2008
file -> Xxxv редовна годишна среща „Регионални организации и местни органи 2016”
file -> Списък на застрашените от изчезване местни сортове, важни за селскотостопанство
file -> Наредба №4 от 11 март 2011 Г. За реда и условията за провеждане на конкурси за полски инспектори
file -> Наредба №31 от 11 септември 2008 Г. За сертифициране на хмел и продукти от хмел и за регистриране на договорите за доставка на хмел
file -> Рег.№ Име на фирмата Адрес на управление и телефон


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница