Образуване на реките



Дата08.05.2018
Размер22.11 Kb.
#68624


<Вашето име> <фак. Ви №>

Речните води са важно звено във водния кръговрат. Макар че тяхното количество е малко, те имат голямо значение за живота на нашата планета. От незапомнени времена човекът е използвал речните води за битови и стопански нужди. В последно време той непрекъснато ги замърсява и ги прави трудно използваеми.

Образуване на реките

Реките водят своето начало от постоянните водни източници: извори, езера, ледници, вечни снегове. Върху тях оказват голямо влияние валежите. За пълноводието на една река от голямо значение са природните особености на водосборния и басейн, неговата големина, наклонът на речното легло, наличието на водоеми (езера, блата, язовири) по нейното течение и др.

Речен режим

Количеството на водата в реките непрекъснато се променя. Неговата средна стойност за определено време се нарича речен отток. Той се определя от площта на напречното сечение на реката и нейната средна скорост. Изчислява се по формулата Q=F.Vср., т. е. водното количество на водата е правопропорционално на напречното сечение на реката и средната скорост на речните води. Промените в речния отток в обхвата на една година са идентични, защото зависят от едни и същи фактори. Тези повтарящи се промени в оттока на една река обуславят речния режим. Главни показатели в него са пълноводието и маловодието на реката.

В зависимост от основните източници на подхранване, реките се делят на няколко групи:

Реки с дъждовно подхранване. Те са в резултат на дъждовете, които падат в техния басейн и режимът им е в зависимост от годишното разпределение на валежите.

Реки със снежно подхранване. Техният режим е в зависимост от топенето на снеговете и понеже то става през лятото в съответното полукълбо, тогава е и тяхното пълноводие. Такъв режим имат реките в северните части на континентите Европа, Азия и Северна Америка.

Реки със смесено подхранване (дъждовно-снежно). Такъв е режимът на реките в умерените географски ширини. Най-високи води тези реки имат през пролетта и началото на лятото. В зависимост от приоритетния водоизточник, те се разграничават на реки с дъждовно-снежно и със снежно-дъждовно подхранване.

Реки с ледниково подхранване. Това са реките, протичащи в големите географски ширини или водещи началото си от високите планини. Те черпят своите води от топящите се ледници и се отличават със сравнително постоянен воден режим.

Делтата на река Нил

Река Нил, Африка

Дъждовно подхранване, в %

Сезон

Зима


Пролет

Лято


Есен

Месец


I

II

II



IV

V

VI



VII

VIII


IX

X

XI



XII

Количество %

5

4

2



2

4

7



10

21

23



11

6

5



От Нил зависи благоденствието на египтяните! Поради това бил наричан благодат или опустошител за Египет.

От незапомнени времена през месеците август и септември реката е заливала своята долина. Когато речните води са се покачвали и са унищожавали реколтата, Нил е причинявал толкова загуби, колкото и при намаляването на водите му. Тогава големи пространства не са получавали живителните му струи и посаденото на тях е загивало.



Речни води
Каталог: ExamCom
ExamCom -> Закон на Боде Резултат (AU) Планета Разстояние (AU) (0 + 4)/10 0,4 Меркурий 0,39 (3 + 4)/10 0,7 Венера 0,72 (6 + 4)/10 1 Земя 1 (12 + 4)/10 1,6 Марс 1,52
ExamCom -> Закон на Боде Резултат (AU) Планета Разстояние (AU) (0 + 4)/10 0,4 Меркурий 0,39 (3 + 4)/10 0,7 Венера 0,72 (6 + 4)/10 1 Земя 1 (12 + 4)/10 1,6 Марс 1,52
ExamCom -> Форматирал: Повърхнините
ExamCom -> В задната част на кораба позволява изпомпването на 113 кубически метра вода в минута от 13-а на 12-а палуба, като по този начин се образува вълна за сърфиране
ExamCom -> Историята на Google
ExamCom -> Форматирал
ExamCom -> Арабия, земя на номади
ExamCom -> Праисторическите влечуги
ExamCom -> Мюсюлманите исползват и днес мюсюлманския календар, саобразен с цикала на луната около 29,5 дни. Но понеже и той не е идеален, добавят 11 дни, разпределени в период от 30 години
ExamCom -> Мезозойска ера


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница