Обърнатата класна стая



Дата28.02.2022
Размер22.89 Kb.
#113657
Метода Обърната класна стая


Все повече учители прилагат различни методи, с които да привлекат и задържат вниманието на съвременните ученици. За разлика от предишните поколения децата, отгледани във времето на бързо развиващите се технологии, демонстрират липса на желание и интерес към учебния процес. Включването на различни стратегии и алтернативни методи на обучение в класната стая е от решаващо значение, за да се мотивират и стимулират учениците към активност. Обърнатата класна стая е един от вариантите за повишаване на равнището на усвояваните знания и умения по различните учебни предмети, метод много подход щ при изучаване на чужд език частност по английски език и/или при деца билингви ( от малцинства) Дали и как би въздействал този метод в ромски клас?


Обърнатата класна стая се основава на конструктивисткия модел. Ученето е активен процес. Учещите могат да използват предишния си опит и съществуващите знания, за да изградят разбиране за новия материал.
Два са основните фактори, които насърчават реализацията на метода на обърнатата класна стая:

  • преобладаващо разпространение на онлайн видеа, материали и информация;

  • слаби учебни резултати от традиционните класни стаи.

За много учители по света методът „Обърната класна стая“ вече не е новост, а добре работеща практика.
„Обърната класна стая“ е педагогически модел, при който – за разлика от традиционното обучение – учениците разглеждат новия учебен материал извън клас. Обикновено това се случва, като учениците сами се запознават с учебното съдържание от няколко източника, включително и видеоклипове, които са подбрани от учителя. Нещо повече, активностите, класически завършвани в час, сега се завършват от учениците в удобно за тях време. Много модели започват с контакт „очи в очи“, следван от различни извънкласни активности. Времето в клас на следващия ден се използва за по-добро усвояване на новите знания чрез различни стратегии като дискусии, допълнителни упражнения, решаване на казуси, изготвяне на презентации и проекти и др.
При обучението по чужди езици този метод предоставя допълнително ценно време, което може да бъде използвано за развиване на умения, осмисляне на информация и прилагането й.
Според В. Honeycutt (Honeycutt & Garrett, 2014) моделът „Обърната класна стая” може да бъде описан като преход от обучителна среда, фокусираща се върху учителя, към среда, фокусираща се върху учещия. Също така може да бъде определен като променяне от индивидуални към стратегии в областта на сътрудничеството. Макар че е възможно да се обърне клас и чрез използване на индивидуални активности като тестове, работни листове, рефлективни писмени указания и задания, решаващи проблеми. Основното е да бъдат завършени по време на часа. Обръщането може да включва или не модерна технология. Видеоклипове и други технологични инструменти могат да бъдат ефективни, но в обърнатата класна стая те не са задължителни.


Dr. Jeremy F. Strayer (Strayer, 2012) от университета в Охайо създава рамката за обърнатата класна стая. Той посочва, че широкото използване на образователната технология за предоставяне на учебното съдържание извън учебния час е от основно значение за идеята за обърната класна стая. Активното обучение по време на учебния час е втората необходима част от метода. Тези две части променят основния учебен процес. реглед на обърнатото обучение (Hamdan et al., 2013) представя четирите стълба на този модел. Точно както няма две еднакви традиционни класни стаи, така няма и две еднакви обърнати класни стаи. Обърнатото обучение се фокусира върху удовлетворяването на индивидуалните потребности за знания на ученика чрез ясен набор от правила, по начин, различен от установената методология. Четирите стълба на F-L-I-P са: гъвкава учебна среда, култура на обучение, планирано съдържание и професионален обучаващ.

Гъвкава учебна среда. Учителите трябва да очакват, че учебните часове ще бъдат „донякъде хаотични и шумни”, че сроковете и оценките по време на обучението също ще са гъвкави. Методът на обърнатата класна стая позволява разнообразен режим на обучение; учителите често пренареждат учебното съдържание, за да включат работа по групи, независими проучвания, представяне и оценяване. Те създават гъвкава среда, в която учениците избират кога и къде да учат.
Култура на обучение. Класната стая става насочена към учениците. Ролята на обучаваните се променя – вместо да са продукт на обучението, те са в центъра на обучението, където могат активно да трупат знания, да участват в собственото си оценяване. Учениците могат да ускорят своето обучение, като преглеждат съдържанието самостоятелно, а учителите могат да се възползват от срещите „лице в лице”, за да обяснят, затвърдят и обобщят материала.
Планирано съдържание. От учителите се изисква предварително да планират съдържанието и да преценят какво трябва да преподават директно, така че времето в класната стая да може да се използва за други методи, като например: стратегии за активно обучение, обучение на връстници, проблеми по време на учене, лидерство в зависимост от нивото и материята.
Професионален обучаващ. Учебните видеоклипове, използвани за обърнатата класна стая, не могат да заместят професионалните преподаватели. В модела на обърнатата класна стая професионалните обучаващи са по-важни от всякога и често са по-взискателни от традиционните. Те трябва да могат да определят кога и как да променят инструкциите си към групата, съобразно с индивидуалните нужди на учениците, и как да протичат лекциите „лице в лице”.
Обърнатата класна стая има четири фази (вж. подр. Gerstein, 2011).

  1. Първа фаза.

Цикълът често започва с пробно упражнение. Тази автентична, често практическа учебна дейност напълно ангажира обучавания. Това е конкретен опит, който изисква внимание от повечето, ако не и от всички сетива. Учещите се „запалват” в резултат от личното си участие и желаят да придадат значимост на тези дейности. Запознават се с понятия и термини, включени в пробното упражнение. Изучават мнението на експертите по темата. Информацията е представяна посредством видео лекции, богати на съдържание уебсайтове (YouTube) и/или онлайн тестове и задания (Educaplay).

  1. Втора фаза.

По метода на обърнатата класна стая това е времето, когато учещите гледат богати на съдържание обучителни видеоклипове. Понятията трябва да бъдат представени в достъпна форма. Обучаваните могат да използват онлайн ресурси, могат да ги изтеглят и по този начин да учат със собствено темпо, независимо от обучителите си. Това е едно от ценните предимства на метода на обърнатата класна стая.Тези материали се използват от обучаващите се при самостоятелно учене. Те могат да преглеждат неограничено всичко, което им се е сторило интересно или не са разбрали. Това е асинхронно учене и като такова позволява на учещия да разположи времето си за учене според нуждите си.


  1. Трета фаза.

Обучаващите се размишляват върху наученото по време на предишните фази. Това е фаза на осмисляне на всичко прочетено и научено по време на самостоятелното учене и присъствените уроци. Учещите могат да формулират и конструират придобитите знания, получени от онлайн текстовете и учебните видеоклипове. В рамките на стандартната училищна система това би било фазата, в която се проверяват резултатите от наученото.

  1. Четвърта фаза.

По време на тази фаза обучаваните показват логично приложение на материала, който са научили. Тези нови знания и умения, пречупени през призмата на индивидуалното разбиране, може да бъдат използвани в реалния живот.Тази фаза на цикъла е най-добре да се осъществи под формата на присъствена лекция, като работа в група. Причините за подобна препоръка са следните:
обучителят може да даде съвет на обучаващия се за видовете проекти и инструменти, които са най-подходящи за него;
работата в група, съставена от обучавани и обучители, увеличава мотивацията и предоставя възможност за обратна връзка. Моделът „Обърната класна стая” е всеобхватен, подходящ за различни класни стаи. Тъй като всяка класна стая е различна – с различни нива на достъп до технологии, различни нива на мотивация от страна на учениците и различни специфични познания от страна на учителите, обучението също се променя. Освен това учителите имат различна роля. Те трябва да са повече съветници, а не ръководители, което предполага време за приспособяване. Обърнатата класна стая изисква подготовка и гъвкавост. Има различни модели, като според класа и неговите нужди се избира най-подходящият (вж. 7 Unique Flipped Classroom Models – Which is Right for You?).

Стандартна обърната класна стая

На учениците се възлага „домашна работа” – гледане на видео лекции и четене на материали, свързани с урока на следващия ден. По време на часовете учениците прилагат на практика това, което са научили чрез традиционните учебни занятия, като учителите имат възможност да обърнат индивидуално внимание на всеки от тях.

Дискусионно ориентирана обърната класна стая

Учителите препоръчват за гледане видеоклипове с лекции, както и всякакви други видеоклипове или текстове, видеоклипове в YouTube и различни ресурси, свързани с темата. След това се отделя време за дискусия и изследване на темата. Това може да е особено полезен подход при теми, в които контекстът е всичко – история, изкуство или английски. В собствената си педагогическа практика прилагам този модел на обърната класна стая в 8. клас за усвояване на миналите времена в английския език.

Демонстрационно ориентирана обърната класна стая

Специално за тези теми, които изискват учениците да запомнят и да повтарят точно действията – химия, физика и математика, най-полезно е на разположение да е видео демонстрация, която може да бъде спряна на пауза, върната назад и преглеждана много пъти. В този модел преподавателят използва софтуер за запис на екрана, за да покаже детайлно действията си по начин, който позволява на обучаемите да следват собственото си темпо.

„Фалшива“ обърната класна стая

Тази идея е идеална за по-малките ученици, за които истинската домашна работа все още не е подходяща. Вместо това те гледат обучителния видеоклип в клас, като получават възможност да преглеждат материалите със собствено темпо. През това време учителят може да насочи вниманието си към всеки поотделно, да предложи индивидуална подкрепа.

Обърната класна стая по групи

Този модел добавя нова полезност, която насърчава учениците да се учат един от друг. Обучението започва по същия начин с учебни видеоклипове и други ресурси, споделени преди часа. Промяната настъпва при присъствените лекции, когато задачата за деня трябва да бъде изпълнена в група. Този формат мотивира учениците да се учат един от друг и им помага да обяснят отговорите си и избора си.

Виртуална обърната класна стая

При обучаваните възрастни и в определени курсове необходимостта от присъствени лекции може да отпадне напълно. Някои преподаватели в колежи или университети дават достъп до учебни видеоклипове и текстове, поставят задачи и задания, коментират и оценяват оценки, използвайки онлайн платформи за обучение. Допуска се индивидуална консултация с обучаем след предварително определена среща.

Обръщане на ролите

Учебният видеоклип, създаден за целите на обърнатата класна стая, не трябва да започва и свършва с учителя. Учениците също могат да използват видеоклипа, за да демонстрират по-добре уменията си. Поставете задача на учениците да се включат в различни ролеви игри, за да покажат компетентност, или ги помолете да запишат собствени видеоклипове, свързани с любим предмет или просто ръководство като „научи преподавателя”.

Обърнатата класна стая променя ролята на учителя, той става в по-голяма степен съветник и ментор на учениците, като ги мотивира да са активни и да работят в групи. Променя се и ролята на учениците, тъй като голяма част от тях до момента са пасивни участници в образователния процес и очакват готови инструкции. Моделът на обърнатата класна стая дава възможност на учениците да поемат по-голяма отговорност за образованието си и е стимул за експерименти. Като най-успешна се разглежда промяната на приоритетите – от просто покриване на учебния материал до работа по овладяването му.

Със съвременните технологии и особено с наличието на готово съдържание не е никакъв проблем осъществяването на подобен тип урок. Практиката показва, че той се оказва ефикасен и предпочитан от децата метод.


Обърнатото обучение в класната стая намира все повече последователи, поради следните причини:
Увеличава динамиката на учебното взаимодействие – времето, темпото, пътя и мястото
Видеоклиповете са отличен инструмент за преразглеждане на материала, тъй като учениците имат възможност да ги виждат по всяко време. В случай, че ученикът е пропуснал урок или иска по-голяма яснота по дадена теория, видеоклиповете са там, за да могат да се видят отново.
Всеки предмет или дисциплина може да бъде преподаван чрез използване на обърната класна стая. Учителите също могат да извършват различни дейности, вместо само да показват видеоклипове, за да помогнат на учениците да научат основите, преди да им дадат проект за работа.
Основа за страхотни дискусии
Всеки учител желае да види пред себе си ученици, които участват ентусиазирано в часа му. Преподавателите, които работят по този метод, успяват да осъществят по-силно взаимодействие между учениците си, а и всички са много по-дълбоко ангажирани с материала.
Увеличава ангажираността на всички ученици
Учителят е в състояние да разделя времето си между учениците, които са ангажирани, и тези, които не са. Той може да насрочва чести проверки за по-слаби ученици по време на дадена дейност, като увеличава шансовете за изчистване на съмненията и мотивира детето да завърши работата си. Учителят може също да начертае персонализирани задачи за такива ученици, за да им помогне да се научат по-добре.
Обратната класна стая, в сравнение с традиционния клас (където учителят би получил непълна задача и би дал на ученика ниски оценки), увеличава възможностите за интервенция от страна на преподавателя, за да им помогне да се научат.
По-голяма ангажираност на родителите или настойниците на учениците
Докато учениците сами подготвят работата си, родителят също получава достъп до учебния материал и може да се включи – да помогне или да даде съвет за изпълнението. Така се оформя една подкрепяща детето екосистема и то вижда, че всички работят с него и за него. Подкрепата е от изключително значение за всекиго, а какво остава за едно дете, което все още е неуверено и несигурно, което гради навици и умения да се справя в живота.
Помага на учениците да бъдат по-самостоятелни и да разчитат на себе си
Когато учениците получат възможността да учат сами (с учебни материали, предоставени от учителите), образованието им се трансформира от пасивно в активно. Те задават въпроси, намират отговорите, взаимно си помагат чрез практически дейности, обясняват видеосъдържание и попълват работни листове, докато ги изучават. Това е ценен начин за учене – тъй като този метод има приложения в решаването на реални проблеми в реалния свят.
Активира реално приложение
Учениците се уверяват в решаването на реални проблеми чрез този подход, тъй като не се чувстват обезсърчени от неструктурираната информация, идваща по пътя си. Чрез информацията, която им се представя, те ще се научат да вярват на собствените си решения.
Прави обучители за цял живот
Тъй като са научили ценно умение, учениците успяват да прилагат този метод в изучаването на други дисциплини и стават самостоятелни, активно учещи през целия си живот.
Обратният модел на учене се използва от преподаватели по цял свят, които варират от началното до висшето образование. Това не е обикновено самостоятелно учене, а целенасочено и под контрола на преподавател, който умело насочва своите ученици и подава правилната информация. Ако децата се оставят сами, те ще решат да търсят в Google, но ще попаднат в море от информация, където не е ясно какво точно ще пресеят и до какви изводи ще стигнат. Технологиите се развиват, увеличаването на влиянието на интернет се разраства, учителите трябва да експериментират. Има онлайн платформи, в които създаването на готово съдържание и използването на информацията след това е възможно най-лесно устроено.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница