Община белоградчик 3900 гр. Белоградчик



Дата11.01.2018
Размер190.54 Kb.
#43572
ОБЩИНА БЕЛОГРАДЧИК
3900 гр. Белоградчик, http://www.belogradchik.bg

ул. „Княз Борис І”, №: 6 e-mail: kmet@belogradchik.bg

Област Видин Phone/Fax: +359 936/53017; GSM: +359 879 145320

 

Н А Р Е Д Б А



ЗА ХИГИЕННИТЕ ИЗИСКВАНИЯ ПРИ ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЖИВОТНИ ЗА ПРОИЗВОДСТВЕНИ И ЛИЧНИ НУЖДИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА БЕЛОГРАДЧИК
РАЗДЕЛ І
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
 

Чл.1 (1) Тази Наредба урежда осъществяването на контрол върху санитарно - хигиенното състояние в населените места и регламентира промишленото отглеждане и отглеждането за лични нужди на животни и птици. Наредбата не се отнася за отглеждане на домашни любимци.

(2)Контролът се състои в:



  • Определяне местоположението и изграждането на помощни и лични стопанства;

  • Определяне на допустимия брой животни за отглеждане в населените места;

  • Спазване на изискванията за промишлено отглеждане на животни и птици;

  • Спазване на санитарно - хигиенните изисквания определени в държавните нормативни актове и настоящата наредба;

  • Осъществяване на превантивен контрол на незамърсяване на водите, въздуха, почвите и неувреждане на биоразнообразието;

  • Съблюдаване за недопускане на дискомфорт на жителите в Община Белоградчик.


  Чл.2. Наредбата регламентира реда и условията за отглеждане на селскостопански животни на територията на община Белоградчик, както и взаимоотношенията между общинската администрация, ОДБХ - Видин и собствениците на животни.

РАЗДЕЛ ІІ
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ОБЩИНА БЕЛОГРАДЧИК И КМЕТОВЕТЕ/КМЕТСКИ НАМЕСТНИЦИ НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА
Чл.3. Кметът на общината, кметът/кметския наместник на населеното място или упълномощени от тях длъжностни лица осъществяват контрол при отглеждането на животни чрез:

1. Поддържане и възстановяване на санитарно - хигиенното състояние в населените места;

2. Прилагането на екологосъобразни и хигиенни решения за третиране на животинските отпадъци;

3. Осъществяване на контрол на допустимия брой животни отглеждани в населените места;

4. Изграждане и разполагане на помощните и лични стопанства в и извън регулацията на населените места;

5. Недопускане състояние на дискомфорт на жителите на общината.

 

Чл.4. Кметът на общината, кметовете/кметските наместници на населените места или упълномощени от тях длъжностни лица съгласуват дейностите по поддържане и управление на санитарно - хигиенното състояние в населените места (за допустимия съгласно Приложение № 1 брой животни), местоположението и изграждането на помощните и лични стопанства в и извън регулацията на населените места, допустимия брой животни за отглеждане и опазване на околната среда, с органите на РЗИ, РИОСВ и ОДБХ.
  Чл.5. (1) Служителите „Общинска собственост” ежегодно в срок до края на месец март на текущата година представят на кмета на общината списъци със следните данни по землища на населените места в общината:

1. Списък с данни за земеделските стопани, фирми и кооперации или техни сдружения, регистрирани като юридически лица и отглежданите от тях животни, съгласуван с официалния ветеринарен лекар за община Белоградчик към ОДБХ - Видин;

2. Списък с данни за общинските имоти с начин на трайно ползване мери и пасища разпределени по землища, които ще се предоставят на земеделските стопани и населението за общо и за индивидуално ползване.

(2) Кметовете/кметските наместници на населените места ежегодно в срок до края на месец март на текущата година представят на кмета на общината списък на обекти на физически лица, в които се отглеждат животни за лични нужди, съдържащ трите имена на собственика, адрес на обекта, вида и броя на животните, телефон за връзка.


Чл.6. Кметовете/кметските наместници на населените места в срок до края на месец март на текущата година определят със заповед маршрути за движение на животните в рамките на регулационните черти и землището на населеното място, както и пунктовете за събирането им.


РАЗДЕЛ ІІІ
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ

И ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА


Чл.7. Физическите, юридически и временно пребиваващите в населените места лица имат право:

1. Да изграждат лични и помощни стопанства в рамките на допустимия съгласно Приложение № 1 брой животни;

2. Да отглеждат животни за лични и промишлени нужди;

3. Да живеят в комфортна околна среда.


Чл.8. Физическите, юридически и временно пребиваващите в населените места лица на територията на Община Белоградчик са длъжни да:

1. Изграждат помощни и лични стопанства в съответствие със Закона за устройство на територията и съгласуват с Община Белоградчик инвестиционните си намерения;

2.Спазват регламентирания брой животни, в регулационните граници на населените места (приложение №1);

3. Спазват хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда, определени в държавните нормативни актове и настоящата наредба;

4. Предотвратяват и ограничават замърсяването на околната среда от отглеждането на животни;

5. Опазват околната среда за сегашните и бъдещи поколения и с дейността си не създават предпоставки за увреждане здравето на хората;

6. Запазват комфорта на живот на жителите на населените места.
Чл. 9. Стопаните на селскостопански животни осигуряват места в своя двор за временно съхранение на оборска тор, като тора се събира на места, които отстоят на минимум 15 метра от жилищни сгради, при спазване на сервитутите по чл.15, ал.1. Оборският тор се изнася минимум три пъти в месеца, а през летния сезон минимум веднъж седмично. Депонирането на тора да се извършва извън регулацията на населеното място по указания на кмета/кметския наместник на населеното място, на минимално отстояние от 150,00 м от регулационните черти.

Чл. 10. (1) Площадките, на които се съхраняват животински отпадъци и отпадъчните води от животновъдството не трябва да създават възможности за отделяне на отровни и вредни вещества в атмосферния въздух, и проникване на същите в почвата и особено в подпочвените и повърхностни води.

(2) За животновъдни обекти за промишлени нужди, разположени в регулация, съхраняването на животински отпадъци да става единствено в затворени резервоари, без възможност за технологично изпускане на вредни вещества и силни миризми в атмосферния въздух.



Чл.11. Стопаните са длъжни да се грижат за здравето на животните, да ги предпазват от болка и страдание и да не ги изоставят, да ги отглеждат и се грижат за тях като стриктно спазват условията за хуманно отношение към животните, условията на ЗЗЖ и ЗВМД.

Чл. 12. Собствениците на селскостопански животни са длъжни да ги извеждат и прибират до и от събирателните пунктове, определени със заповед на кмета/кметския наместник на населеното място.

Чл. 13. Домакинствата, които отглеждат селскостопански животни в личните си дворове са длъжни да се съобразяват с инфраструктурата на района, да изпълняват зоохигиенните, ветеринарно-санитарните, санитарно-хигиенните изисквания, изискванията на ЗУТ и всички други нормативни документи, уреждащи тази дейност.

Чл.14. Собствениците се задължават ежемесечно да дезинфекцират помещенията, периодично да извършват борба с гризачите, а в летния сезон ежеседмично да провеждат дезинсекция и дератизация с препарати, разрешени от Министерството на здравеопазването и МОСВ.


РАЗДЕЛ ІV
ОРГАНИЗАЦИЯ И КОНТРОЛ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПРИ ОТГЛЕЖДАНЕ НА ЖИВОТНИ, ВКЛЮЧИТЕЛНО ПТИЦИ ЗА ПРОМИШЛЕНИ И ЛИЧНИ НУЖДИ

 

Чл.15. (1) При изграждане или реконструкция на сгради за отглеждане на животни в помощни и лични стопанства в регулацията на населените места се осигуряват следните условия:



  • 1. Отстояние на стопанските сгради да са съгласно условията на чл.42, чл.44 и чл.45 от ЗУТ, но най-малко 3м от дворищната регулация на имота и минимум 15 метра от уличната регулация и жилищни сгради. Посочените отстояния могат да бъдат и други, но при нотариално заверена декларация за съгласие от съседите.

  • 2. Изграждане на водонепроницаеми подове и стени, позволяващи лесно почистване и дезинфекция;

3. Изграждане на помещение за фуражите;

4. Помещенията, в които се отглеждат животни да имат одобрени проекти и строително разрешение съгласно ЗУТ, същите да се използват по предназначение.



  • 5. Заустване на отпадъчните води в канализационната мрежа при спазване изискванията на Наредба № 7 за условията и реда за заустване на производствени отпадъчни води в канализационните системи на населените места или в утаечни шахти, когато няма изградена канализация, Наредба № 6 за емисионни норми за допустимото съдържание на вредни и опасни вещества в отпадъчните води, зауствани във водни обекти и Наредба № 9 за ползване на водоснабдителните и канализационни системи;

  • 6. Всеки стопанин, който отглежда повече от допустимия брой животни, съгласно Приложение №1 е задължен да представи нотариално заверена декларация за съгласие от всички собственици на съседни урегулирани поземлени имоти. Когато съседен имот е общинска собственост (без улица) е необходимо писмено съгласие от кмета/кметския наместник на населеното място.

(2) Направените замърсявания при прехода на животни по обществени терени или улици в населеното място, незабавно се почистват със собствени средства от собственика на животните.

(3) Еднокопитните впрегатни животни да преминават през населеното място с предпазни престилки.

(4) Умрелите животни и птици от помощните и личните стопанства се извозват до действащ екарисаж или трупосъбирателна площадка, определена от кмета/кметския наместник на населеното място и съгласувана с Областна дирекция по безопасност на храните - Видин.

 

Чл.16. Всяко помощно и лично стопанство трябва да притежава ветеринарносанитарна книжка, в която се отбелязват всички промени на наличните животни - брой, здравословно състояние, проведени диагностични изследвания, обезпаразитявания и профилактични имунизации. За всяко новозакупено животно, за заболелите и умрели в стопанството животни, ръководителите на животновъдните стопанства и личните стопани уведомяват Ветеринарните служби в срок от 24 часа.



Чл.17. Транспортирането на животни от едно до друго населено място се разрешава след ветеринарен преглед и придружително ветеринарно свидетелство.

 


Чл.18. Не се разрешава клането на животни в помощните и лични стопанства за търговия и снабдяване на обществени заведения.

Чл.19. Отглеждането на животни над допустимите по Приложение №1 бройки животни става в зони определени с Подробните градоустройствени планове, групирани по отрасли, така че отделяните вредни вещества да не оказват неблагоприятно влияние върху околно живущите, работниците, съоръженията, суровините и готовата продукция.

 


Чл.20. Концентрациите на вредни вещества в атмосферния въздух на границата на хигиенно-защитната зона на съответното помощно или лично стопанство не могат да бъдат по-високи от тези установени с Наредба № 2 Норми за допустими концентрации в отпадъчните газове на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух на населените места, издадена от Министерство на околната среда и водите, Министерство на промишлеността, Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Министерство на здравеопазването.

 

Чл. 21. (1) Хигиенно-защитна зона е територията между източниците, които отделят вредности в околната среда (обекти, съоръжения и инсталации), и границата на жилищната зона на населените места, курортните и излетните комплекси.

(2) Хигиенно-защитна зона за обектите, разположени в жилищната зона на населените места, е територията между източника на вредност в околната среда (обекти, съоръжения, инсталации) и конкретният обект, подлежащ на здравна защита (жилищна, здравна, учебна, детска или обществена сграда, терен за отдих и спорт и други аналогични).

(3) Производствените и стопанските дейности в зависимост от отделяните вредности и технологията на производствените процеси се обособяват, както следва:

1. I група с хигиенно-защитна зона най-малко 3000 м;

2. II група с хигиенно-защитна зона най-малко 2000 м;

3. III група с хигиенно-защитна зона най-малко 1000 м;

4. IV група с хигиенно-защитна зона най-малко 500 м;

5. V група с хигиенно-защитна зона най-малко 300 м;

6. VI група с хигиенно-защитна зона най-малко 100 м;

7. VII група с хигиенно-защитна зона най-малко 50 м.

(4) Хигиенно-защитната зона за животновъдни дейности и обекти, свързани с тях на територията на община Белоградчик е съгласно приложение № 2.


Чл. 22. (1) Намаляването или увеличаването на хигиенно-защитните зони за обектите и дейностите, посочени в приложение № 2, се разрешава от Община Белоградчик въз основа на становище на РЗИ - Видин и изготвена оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), изясняваща здравно-хигиенните аспекти на местоположението на обекта, при спазване изискванията на Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (обн. ДВ. Бр.25 от 18.03.2003 г.).

(2) В случаите, когато за обекта не се изисква изготвяне на ОВОС, увеличаването или намаляването на хигиенно-защитните зони се разрешава от Община Белоградчик въз основа на становище на РЗИ - Видин и изготвена от независим експерт комплексна екологична експертиза със здравна оценка на евентуалния здравен риск върху населението. 


Чл.23. Не се разрешава извършването на производствени и стопански дейности в жилищни сгради, при които се получават - отпадъци, прах, газове, шум, вибрации, миризми и други наднормени вредности, причиняващи дискомфорт на живущите.

 


Чл.24. Територията на хигиенно-защитните зони, трябва да бъде благоустроена и максимално озеленена с подходяща по вид растителност, устойчива на въздействието на отделяните вредни вещества.


РАЗДЕЛ V
УСЛОВИЯ ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ, СЪОБРАЗЕНИ С ТЕХНИТЕ ФИЗИОЛОГИЧЕСКИ И ПОВЕДЕНЧЕСКИ ОСОБЕНОСТИ ЗА ПРОМИШЛЕНИ НУЖДИ
Чл.25. Когато се отглеждат по-голям брой животни от цитирания в Приложение №1 на настоящата Наредба, стопанските постройки за отглеждането им трябва да бъдат разположени извън чертите на населеното място, когато не покриват изискванията на Приложение № 2 към настоящата наредба, и при условията на Наредба № 44 от 20.04.2006г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти, на МЗХ (обн. ДВ., бр.41/2006г.). В извънрегулационния район се разрешава отглеждането на всички видове животни с разрешение на административните органи /Община, РЗИ, РВМС, РИОСВ и др./.
Чл.26. (1) Животновъдните обекти, в които се отглеждат животните трябва да бъдат регистрирани съгласно ЗВМД. На селскостопанските животни, отглеждани в регистрирани селскостопански обекти се осигуряват помещения с подходящо оборудване, съобразено с техния вид, порода, възраст и подходяща жизнена среда и да отговарят на изискавнията на Наредба № 44 от 20.04.2006г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти, на МЗХ (обн.ДВ., бр.41/2006г.).

(2) Теренът за изграждане на животновъдни обекти да бъде избран и да отговаря на условията на чл.3 от Наредба № 44 от 20.04.2006г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти, на МЗХ (обн. ДВ., бр.41/2006г.).

(3) Помещенията за отглеждане на свине и оборудването в тях трябва да отговарят на изискванията по чл.2 от Наредба № 21 от 14.12.2005г. за минималните изисквания за защита и хуманно отношение при отглеждане на свине, на МЗХ (обн. ДВ., бр.5/2006г.)


Чл.27 При промишлено отглеждане на животни и птици в извън селищната регулация се изграждат необходимите пречиствателни съоражения и се съблюдават изискванията на Закона за опазване на околната среда.
  Чл.28. Ръководствата на животновъдните стопанства провеждат дезинфекционни и дератизационни мероприятия.

РАЗДЕЛ VІ
ОГРАНИЧЕНИЯ И КОНТРОЛ
Чл.29 Забранява се:

1. Изграждане и реконструкция на помощни и лични стопанства без да са изпълнени изискванията на настоящата Наредба.

2. Изхвърляне на отпадъци от животновъдството на неразрешени за това места.

3. Движението на животни без придружител в рамките на населените места и на землищата на селата.

4. Замърсяване на терени и улици за обществено ползване с отпадъци от животните (фекалии).

5. Отглеждане на животни на сметищата.

6. Пасищно отглеждане на свине.

7. Използване на терени за пасища, които не са определени със заповед на кмета/кметския наместник на населеното място.

8. Обезвреждане на трупове на умрели животни и отпадъци от животински произход в регулационните черти на населените места, или извън регулационните черти, когато това не става в трупни ями на специално отредени места, при невъзможност за обезвреждането им в екарисажи.

9. Пашата на селскостопански животни на територията на паркове, градини, училища, културни и здравни заведения, сметища, сервитута на пътищата, допълнително забранени за паша с разпореждане на местните административни органи места, както и безстопанственото им пускане в границите на населеното място и в рамките на неговото землище.

10. Клане на животни в помощните и личните стопанства за търговия и снабдяване на обществените заведения.

11. Клането на животни за собствени нужди на домакинствата на уличните платна, тротоари, зелени площи и др., извън дворните места.

12. Причиняване на дискомфорт на жителите в населените места предизвикан от отглеждане на животни в личните и помощни стопанства.

13. Изхвърлянето на трупове на умрели животни в контейнерите и кофите за смет.

14. Преминаването на стада през централната част на селата, освен ако не може да бъде осигурен алтернативен маршрут за преминаване.

15. Отглеждането на повече от определените бройки и видове животни, посочени в Приложение № 1 от настоящата Наредба в регулацията на населеното място.

16. Движението на пътни транспортни средства с животинска тяга /каруци/ без поставени престилки на животните.

17. Неспазване на санитарно - охранителната зона, определена по чл. 21, ал. 4.

18. Отглеждане на по-голям брой животни от посочените в Приложение № 1 от настоящата Наредба, неспазване на Наредба № 44 от 20.04.2006г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти, на МЗХ (обн.ДВ., бр.41/2006г.).

19. Депонирането на обрска тор в регулационните черти на населеното място.



Чл. 30. Контролни органи по смисъла на Наредбата са кметът на Община Белоградчик, кметовете/кметските наместници на населени места или упълномощените от тях длъжностни лица.
Чл. 31. Контролните органи по чл. 30 извършват проверка по сигнали и жалби от граждани за нарушения по смисъла на настоящата Наредба, само след като същите бъдат подадени писмено и заведени в деловодството на общината.
Чл. 32. (1) Нарушенията на разпоредбите на тази Наредба се констатират с констативен протокол, еднократно предписание с фиксиран срок за изпълнение или акт за установяване на извършено административно нарушение. Актовете за установяване на административно нарушение, предписанията и констативните протоколи се съставят от Кмета на Общината, кметовете на кметства, кметските наместници, служителите на РПУ или упълномощени от Кмета на общината длъжностни лица от състава на общинската администрация или други контролни органи.

(2) Установяването на нарушенията, издаването на наказателни постановления, обжалването и изменението на същите се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

(3) Наказателните постановления се издават от Кмета на общината или упълномощен от него заместник кмет.

(4) При констатиране на престъпения преписките се изпращат на Районна прокуратура.


Чл. 33 (1) При повторно нарушение от същия вид размера на глобата или имуществената санкция се удвоява, а при следващо нарушение санкцията е в петорен размер.

(2) Нарушението е повторно, когато е извършено до една година от влизане в сила на наказателното постановление, с което нарушителят е наказан за нарушение от същия вид.


РАЗДЕЛ VІІ

АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ


Чл. 34 Който не допусне длъжностно лице от контролните органи в подлежащите на контрол обекти или не предостави на контролните органи документи или информация с цел възпрепятстване на проверката, се наказва с глоба от 200,00 до 1 000,00 лева.
Чл. 35 (1) Наказват се с глоби лицата извършили следните нарушения:
1. За нарушения по чл. 8, т. 1 виновните лица се наказват с глоба в размер от 500,00 до 1 000,00 лева.

2. За нарушения по чл. 12 виновните лица се наказват с глоба в размер от 100,00 до 500,00 лева.

3. За нарушения по чл.10 виновните лица се наказват с глоба в размер от 100,00 до 500,00 лева.

4. За нарушенията по чл. 11 виновните лица се наказват с глоба в размер от 100,00 до 1 000,00 лева.

5. За нарушения по чл. 9 виновните лица се наказват с глоба в размер от 200,00 до 1 000,00 лева.

6. За нарушения по чл. 13 виновните лица се наказват с глоба в размер от 100,00 до 1 000,00 лева.

7. За нарушения по чл. 14 виновните лица се наказват с глоба в размер от 100,00 до 500,00 лева.

8. За нарушения по чл. 15, ал. 1, т. 1, т. 2, т. 3, т. 4, т. 5 и т. 6 виновните лица се наказват с глоба в размер от 100,00 до 2 000,00 лева.

9. За нарушения по чл. 15, ал. 2, 3 и 4 виновните лица се наказват с глоба в размер от 100,00 до 500,00 лева.

10. За нарушения по чл. 16 виновните лица се наказват с глоба в рамер от 200,00 до 1 000,00 лева.

11. За нарушения по чл. 17 виновните лица се наказват с глоба в размер от 100,00 до 500,00 лева.

12. За нарушенията по чл. 18 виновните лица се наказват с глоба в размер от 200,00 до 1 000,00 лева.

13. За нарушенията по чл. 19 виновните лица се наказват с глоба в размер от 200,00 до 1 000,00 лева.

14. За нарушения по чл. 20 виновните лица се наказват с глоба от 200,00 до 1 500,00 лева.

15. За нарушения по чл. 23 виновните лица се наказват с глоба в размер от 200,00 до 1 500,00 лева.

16. За нарушения по чл. 24 виновните лица се наказват с глоба в размер от 200,00 до 1 000,00 лева.

17. За нарушения по чл. 26, ал. 1, 2 и 3 виновните лица се наказват с глоба в размер от 300,00 до 1 500,00 лева.

18. За нарушения по чл. 27 виновните лица се наказват с глоба в размер от 300,00 до 1 500,00 лева.

19. За нарушения по чл. 28 виновните лица се наказват с глоба в размер от 200,00 до 1 000,00 лева.

20. За нарушения по чл. 29, т. 5, т. 13 и т. 14 на настоящия член виновните лица се наказват с глоба от 100,00 до 600,00 лева.

21. За нарушения по чл. 29, т. 6 и т. 7 на настоящия член виновните лица се наказват с глоба от 100,00 до 700,00 лева.

22. За нарушения по чл. 29, т. 3 и т. 19 на настоящия член виновните лица се наказват с глоба от 100,00 до 800,00 лева.

23. За нарушения по чл. 29, т. 4 и т. 11 на настоящия член виновните лица се наказват с глоба от 200,00 до 800,00 лева.

24. За нарушения по чл. 29, т. 1, т. 2, т. 9, т. 12 и т. 15 на настоящия член виновните лица се наказват с глоба от 100,00 до 1000,00 лева.

25. За нарушения по чл. 29, т. 8, т. 10 на настоящия член виновните лица се наказват с глоба от 200,00 до 1 000,00 лева.

26. За нарушения по чл. 29, т. 16, т. 17 и т. 18 на настоящия член виновните лица се наказват с глоба от 300,00 до 1 000,00 лева.

(2) При повторно нарушение лицата се наказват с глоби в удвоен размер.
Чл. 36 За всички неуредени въпроси в тази наредба се прилагат условията на действащите в Република България нормативни актове в тази област.

РАЗДЕЛ VІІІ
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1 По силата на тази наредба, повторно е всяко нарушение, извършено в период от до две години от установено същото по вид нарушение, с влязъл в сила административен акт по реда на чл. 32 от настоящата наредба.

§ 2 Наредбата се издава на основание чл. 21, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация.

§ 3 Тази Наредба се приема с РЕШЕНИЕ № 339/ 31.05.2017г. на Общински съвет Белоградчик.

§ 4 Тази Наредба влиза в сила три дни след публикуването й.

§ 5 Дава гратисен период от 1 година за привеждане на броя отглеждани животни в личните стопанства съгласно Приложение 1 от Наредбата.

Председател ОбС:

/ М. Чавдарова/

Приложение № 1

 

Допустим брой животни за отглеждане в регулация
I. За гр. Белоградчик, първа и втора зона

 


  1. Зайкини с приплодите им – до 5 бр.;

  2. Възрастни птици – до 10 бр.;

  3. Бройлери или подрастващи птици от други видове – до 15 бр.

II. За гр. Белоградчик, трета зона

1. Едри преживни животни (ЕПЖ) и приплодите им до едногодишна възраст – до 3 бр. в нежилищни квартали;

2. Дребни преживни животни (ДПЖ) с приплодите им до 6-месечна възраст – до 10 бр. в нежилищни квартали;

3. Прасета за угояване – до 2 бр. в жилищни квартали и 5 бр. в нежилищни квартали;

4. Свине майки – до 2 бр. и приплодите им до 3-месечна възраст в нежилищни квартали;

5. Еднокопитни и приплодите им до едногодишна възраст – до 3 бр. в нежилищни квартали;

6. Зайкини с приплодите им – до 10 бр. в жилижни квартали и до 50 бр. в нежилищни квартали;

7. Възрастни птици – до 30 бр. в жилищни квартали и до 100 бр. в нежилищни квартали;

8. Бройлери или подрастващи птици от други видове – до 40 бр. в жилищни квартали и до 150 бр. в нежилищни квартали.

III. За селата на Община Белоградчик

 

1. Едри преживни животни (ЕПЖ) и приплодите им до едногодишна възраст – до 3 бр.;



2. Дребни преживни животни (ДПЖ) с приплодите им до 6-месечна възраст – до 10 бр.;

3. Прасета за угояване – до 5 бр.;

4. Свине майки – до 2 бр. и приплодите им до 3-месечна възраст;

5. Еднокопитни и приплодите им до едногодишна възраст – до 3 бр.;

6. Зайкини с приплодите им – до 50 бр.;

7. Възрастни птици – до 100 бр.;

8. Бройлери или подрастващи птици от други видове – до 150 бр.

Приложение № 2

 

Хигиенно-защитна зона за животновъдни дейности и обекти, свързани с тях на територията на община Белоградчик
I. Хигиенно-защитна зона – 3 000,00 м

1. Свинекомплекси с над 12 000 свинеместа.

2. Говедовъдни ферми с над 5000 бр. животни.

3. Птицекомбинати с над 500 000 бр. птици.

4. Сушилни за торова постеля за фураж с обезмирисване.
II. Хигиенно-защитна зона – 2 000,00 м

5. Свинекомплекси с 5000 до 12 000 свинеместа.

6. Говедовъдни ферми с 2000 до 5000 животни.

7. Птицекомбинати със 100 000 до 500 000 бр.

8. Организирано депониране на животински отпадъци (торища). В животновъдните комплекси и ферми се осигурява терен за временното им събиране.
III. Хигиенно-защитна зона – 1 000,00 м

9. Свинеферми от 2000 до 5000 бр. при затворено боксово отглеждане с механизирано почистване.

10. Говедовъдни ферми с 1000 до 2000 животни и овцеферми с над 1000 бр.

11. Птицекомбинати с 50 000 до 100 000 бр.; принудително угояване на гъски от 5000 до 15 000 бр. при затворено клетъчно отглеждане с механизирано хранене, водопой и вентилиране.

12. Открити компостни площадки и терени за заравяне на трупове на умрели животни и други животински отпадъци при невъзможност да се преработят в екарисажите.
IV. Хигиенно-защитна зона – 500,00 м

13. Свинеферми с 1000 до 2000 бр. при затворено боксово отглеждане с механизирано почистване.

14. Говедовъдни ферми с 500 до 1000 животни и овцеферми с 500 до 1000 бр.

15. Депа за товарене на животни за износ.

16. Птицекомбинати от 5000 до 50 000 бр. и промишлено отглеждане на пилета в затворени помещения над 10 000 бр. (бройлери) и принудително угояване на гъски от 1000 до 5000 бр. при затворено клетъчно отглеждане с механизирано хранене, водопой и вентилиране.
V. Хигиенно-защитна зона – 300,00 м

17. Свинеферми от 500 до 1000 бр. при затворено боксово отглеждане с механизирано почистване.

18. Говедовъдни ферми с 100 до 500 животни и овцеферми с 200 до 500 бр.

19. Промишлено отглеждане на пилета (бройлери) от 4000 до 10 000 бр. (в затворени помещения с механизирано хранене, водопой и поддържане на микроклимата - вентилиране при запазване на сухи подове) и кокошки носачки от 1000 до 5000 бр.

20. Ферми за гъски с открити дворове и басейни за плуване с капацитет до 10 000 бр.; ферми за принудително угояване на гъски от 500 до 1000 бр. при затворено клетъчно отглеждане с механизирано хранене, водопой и вентилиране.

21. Промишлено отглеждане на над 100 бр. зайци, нутрии и норки.

22. Стопански сгради за работен добитък, силажохранилища и силажни ями.

23. Производство на фуражни смески.

24. Питомник за кучета и други домашни и екзотични животни и птици.
VI. Хигиенно-защитна зона – 100,00 м

25. Промишлено отглеждане на пилета (бройлери) от 2000 до 4000 бр. в затворени помещения при механизирано хранене, водопой и поддържане на микроклимата (вентилиране) при запазване на сухи подове.

26. Селскостопански дворове със складове, работилници, сушилни, фуражни бази, парници за разсад, люпилни и др.; станции за обеззаразяване на семена и билки чрез обгазяване.

27. Промишлено отглеждане на кокошки носачки от 500 до 1000 бр.; зайци, американска катерица (чинчила), нутрии и норки от 10 до 100 бр.; затворено угояване на гъски от 100 до 500 бр.; бази за временно лагеруване на стада овце през топлия сезон при всекидневно събиране и изнасяне на торовия отпад.

28. Свинеферма от 100 до 500 броя свине при затворено боксово отглеждане с механизирано почистване.

29. Говедовъдни ферми с 50 до 100 животни и овцеферми със 100 до 200 бр.


VII. Хигиенно-защитна зона – 50,00 м

30. Ветеринарни лечебници със стационар и осеменителни станции.

31. Изкупвателни пунктове за животни, пазари за продажба на живи животни и птици.

32. Промишлено отглеждане на бройлери до 2000 бр. при механизирано хранене, водопой и поддържане на микроклимата (вентилиране) при запазване на сухи подове; затворено угояване до 100 бр. гъски; отглеждане на 200 до 500 кокошки носачки.

33. Промишлено отглеждане на змии и жаби.

34. Свинеферми с 50 до 100 броя свине при затворено боксово отглеждане с механизирано почистване.

35. Говедовъдни ферми с 10 до 50 животни и овцеферми с 50 до 100 бр.

36. Тържища за изкупуване на селскостопанска продукция.






Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница