Община брацигово



Дата17.08.2018
Размер134.55 Kb.
#79827

ОБЩИНА БРАЦИГОВО



О Б Щ И Н С К А П Р О Г Р А МА
З А И Н Т Е Г Р А Ц И Я
Н А Р О М И Т Е
В О Б Щ И Н А Б РАЦИГОВО
за периода
2012 – 2015 год.

Община Брацигово заема територия от около 221 кв. км. Според физикогеографското райониране на България общината попада в Западно родопската област на Осоговско-Родопската зона и е разположена между 300 м. и 1400 м. надморска височина. Общината обхваща 7 селища . Според данни от преброяването на населението от 2011г. живеят 10041 души, от които 2000 са роми, което представлява 19,9 % от населението.

Ромите в Община Брацигово са съсредоточени в две от селищата- центъра на общината –гр. Брацигово и с. Исперихово.

С членството си България има възможност да получи от структурните фондове на ЕС или да задели от държавния бюджет милиарди евро, не малка част от които да бъдат насочени към създаване на равни възможности на всички български граждани, в това число и на ромите.

За решаването на най-важните проблеми местните власти разчитат на сътрудничеството си с централната власт и неправителствените организации.

Настоящата програма задава основни принципи на цялостна общинска политика за равноправно интегриране на ромите в община Брацигово.Това е резултат от съвместните усилия и партньорство между общинските институции, неправителствените организации и ромската общност.Документът е в съзвучие с Рамковата програма за равноправно интегриране на ромите в българското общество (одобрена с Решение на МС на 22 април 1999г.), с националния план на десетилетието на ромското включване, Стратегия за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства, Здравна стратегия за лица в неравностойно положение принадлежащи на етнически малцинства и с Националната програма за подобряване на жилищните условия на ромите в Република България.



ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ:
Настоящият документ се базира на следните споделени разбирания, принципи и ценности:

Интеграцията на ромите е един от основните национални приоритети, постигането на които ще направи българското общество по-справедливо и проспериращо;

Интеграцията на ромите е в съзвучие с неотменимите ценности и принципи на европейския съюз;

Интеграцията на ромите е процес на развитие и модернизация на ромската общност като специфична и неделима част от българската нация: тя има за цел повишаването на образователния, социално-икономическия, здравния и жилищния статус на ромите до нивата на статуса на мнозинството от българските граждани;

Интеграцията на ромите не е асимилация: запазването и обновяването на ромската идентичност е неделима част от процеса на интеграция;

Интеграцията на ромите е съвместна задача на органите на централната и местната власт, неправителствените организации и гражданското общество;

Интеграцията на ромите не би могла да са случи без активното участие на ромската общност във всички нива на този процес: от планирането през изпълнението до наблюдението и оценката;

Интеграцията на ромите не би могла да се случи ( от само себе си), без целенасочени действия за постигането й: необходимо е инвестирането на финансови, човешки и административни ресурси.


ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА:
Стратегически цели на настоящата програма са повишаване на статуса на ромите до нивата на статуса на мнозинството от гражданите в община Брацигово и включване на ромите във всички форми на обществения, икономическия, културния и политическия живот на община Брацигово.

За постигането на посочените стратегически цели настоящият документ предвижда приоритетни действия и мерки, разделени в приоритетни области, както следва:



ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ: ОБРАЗОВАНИЕ


  • Идентифицирани проблеми за разрешаване

Редица изследвания, проведени чрез представителни и сондажни социологически проучвания, наблюдения на специализирани граждански организации, както и експертни оценки на Министерството на образованието и науката сочат, че в българското образование се очертават редица общи за всички етнически малцинства и специфични за всяко от тях проблеми, затрудняващи качественото образование, равноправната интеграция и развиването на културната идентичност на децата и учениците.



ОБЩИ ПРОБЛЕМИ ЗА ДЕЦАТА И УЧЕНИЦИТЕ ОТ РОМСКОТО МАЛЦИНСТВО
1. Ниският стандарт на живот е фактор за нередовно посещение на училище и непълноценно участие в учебно-възпитателния процес.

2. Сравнително затворения в рамките на ромската махала социум, липсата на ранно запознаване с принципалния български език



3. Ниска възраст на родителството, необходимост от повишаване грамотността у майките.


  • На територията на община Брацигово съществуват 10 учебни заведения и 1 КСУДС с общ брой социални услуги-6



Учебно заведение или обслужващо звено

брой

Обединено детско заведение

3

Целодневна детска градина

2

Начално училище

1

Основно училище

2

Средно общообразователно училище

1

Професионална гимназия по строителство

1

КСУДС

1




  • Броят на децата и учениците е разпределен в учебните заведения и социални центрове както следва:



Учебно заведение

Брой ученици




общо

от тях роми




Обединено детско заведение „Б.Фурнаджиева”

74

----------




Обединено детско заведение „Здравец”

94

47




Целодневна детска градина – с.Козарско

15

---------




Целодневна детска градина – с.Бяга

44

----------




Целодневна детска градина – с.Исперихово

95

80




Начално училище „Васил Петлешков”

139

50




Основно училище „Христо Ботев” – с.Бяга

90

---------




Основно училище „Христо Ботев” – с.Исперихово

203

192




Средно общообразователно училище „Народни будители”

211

98




Професионална гимназия по строителство

59

1



КСУДС- ЦОП -

-ЦНСТ 1 -

-ЦНСТ 2 -

- ПЖ -

- НЖ -


- ДУДМУ-

30

15



15

24

10










Повишаването на образователното ниво на ромите в Община Брацигово е ключово средство за тяхната интеграция в икономическия и обществено-политическия живот. Образователната интеграция в голяма степен определя интеграцията на пазара на труда, повишаването на здравния статус. Понастоящем образователното ниво на повечето от ромите в община Брацигово е изключително ниско. Налице са следните проблеми и предизвикателства:


  • Идентифицирани проблеми за разрешаване в зависимост от ситуацията на място:


СПЕЦИФИЧНИ ПРОБЛЕМИ ЗА ДЕЦАТА И УЧЕНИЦИТЕ ОТ РОМСКОТО МАЛЦИНСТВО
Освен общите проблеми, отнасящи се до всички етнически малцинства, за децата и учениците от различните малцинства са налице и специфични проблеми, затрудняващи качественото образование и равноправната им интеграция.
1. Затруднена адаптация на децата от ромски произход в детската градина и началното училище.

2. Незадоволително усвояване на преподавания учебен материал поради недостатъчно владеене на български език.

3. Недостиг на квалифицирани учители, познаващи ромската култура.

4. Ниска степен на грамотност и квалификация на възрастните роми.

5. Бедността като фактор за нередовното посещаване и прогресиращо увеличаване броя на отпадналите ученици.

6. Много ромски деца отпадат от училище преди да са завършили осми клас и да придобият основно образование: този проблем е сериозен в компактното население в община, като особено остро се проявява в с.Исперихово, от които не всички деца посещават средищно училище.

7. В голямата си част ромските деца не посещават детска градина: В учебното съдържание на училищата не са включени знания за традициите и културата на ромите.

8. Малък е броя на ромските младежи, които се обучават в средните училища и университети

9. В учебното съдържание на училищата не са застъпени достатъчно знания за традициите и културата на ромите.

10.Трайна тенденция за превръщане на децата от ромски произход в реален криминогенен фактор.


За преодоляването на посочените проблеми Община Брацигово в лицето на общинска администрация и нейните партньори от гражданския сектор и бизнеса ще предприемат действия в следните основни направления:
1.Пълно обхващане и задържане на ромските деца в училище: ще бъдат приложени всички програми на МОН за намаляване на отпадането на ромски деца от училище с цел да бъде сведен до минимум.

За целта ще бъдат организирани серия от педагогически и социални мерки, както и механизми за работа с родителите.


2. Повишаване на броя на ромските младежи и девойки, обучаващи се в средни училища и университети: 'За целта ще бъдат предприет мерки като: разяснителна и мотивационна кампания сред всички, завършващи основно образование, посещения на завършващите основно образование в средни училища, индивидуална работа с ромските семейства, които имат деца завършващи основно образование.
3. Въвеждане па интеркултурно образование: Предвижда се въвеждане на различни форми на интеркултурно образование към: Младежки дом, Училищата и Читалищата в общината.

4.Община Брацигово ще подпомогне дейностите за образователна интеграция чрез: кандидатстване по проекти за образователна интеграция към Оперативна програма ”Развитие на човешките ресурси", други оперативни програми, Центъра за образователна интеграция на децата и учениците oт етническите малцинства и т.н. Ще бъдат подпомогнати усилията на училища и HПО да кандидатстват по проекти за образователна интеграция.


ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ: ЗАЕТОСТ
Икономическата криза се отрази тежко на икономиката на гр. Брацигово и засегна особено тежко ромите. Понастоящем икономически активни са 8375 от тях 855 регистрирани безработни. Голяма част от тях са роми. Голям е броя на безработните роми, които не са регистрирани в Бюрото по труда и не търсят активно работа. Голямата част от ромите нямат придобита степен па професионална квалификация (въпреки, че притежават съответните професионални умения), което затруднява тяхното наемане.

За преодоляване на тежките проблеми в сферата на заетостта сред ромите ще бъдат предприети целенасочени мерки като:

1. Мотивиране на неактивни лица за регистрация в Бюрата по труда и включване в програми за заетост по Оперативни програми.

2. Подкрепа и посреднически услуги за намиране на работа: ще бъде улеснен контакта на работодатели с търсещи работа от ромски произход.

3. Професионална квалификация на ромите: ще бъдат предприети мерки за включване на по-голям брой роми в програми за професионална квалификация и придобиване на степен за професионална квалификация.

4. Подкрепа за развитие на предприемачеството в ромската общност: ще бъдат предприети мерки за включване на роми в програми за развитие на собствен бизнес, за предоставяне на консултантски услуги за развитие на собствен бизнес и др. .

За изпълнението на тези мерки Община Брацигово ще се включва активно в програмите на МТСП и ще кандидатства по проекти по ОП „Развитие на човешките ресурси" и Програмата за развитие на селските райони. Ще бъде оказана помощ на предприемачи и НПО за подготовка и реализиране на проекти, предвиждащи заетост и професионална квалификация на роми в Община Брацигово.

ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ : ЖИЛИЩНИ УСЛОВИЯ И ИНФРАСТРУКТУРА
Жилищните условия и инфраструктурата в ромския квартал на гр. Брацигово и с.Исперихово са в добро състояние. Налице са следните проблеми:

- не голяма част от жилищата и улиците са извън регулация

-има изградена канализационна мрежа в ромските махали ,като предстои изграждането на уличното покритие, както и приключване на канализацията на 100 % в с.Исперихово

- има изградена В и К мрежа

За преодоляване на посочените проблеми Община Брацигово ще предприеме следните мерки:
1. Търсене на възможности за включване в регулация на ромските квартали, намиращи се извън регулация

2.Довършване на канализационната мрежа в ромските махали в общината: това ще позволи те да отговорят на нуждите на нарасналия брой потребители; освен това ще даде възможност за извършването на други мерки за подобряване па инфраструктурата (напр.асфалтиране и т.н.);

3. Асфалтиране и преасфалтиране на улиците в ромските квартали

4. Разрешаване на жилищния проблем на социално слабите семейства: Община Брацигово ще участва в проекти за изграждане на социални жилища по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси".

5. Изграждане на социална инфраструктура в ромските квартали: ще бъдат взети мерки за изграждане па елементи от социалната инфраструктура в ромските квартали и изграждане на детски площадки.

За реализирането на тези мерки Община Брацигово ще кандидатства с проекти по Оперативни програми, финансирани от ЕС , както и чрез национално финансиране. Изпълнението на тези мерки ще бъде реализирано след консултации и в тясно сътрудничество с ромските НПО и лидерите на ромските квартали.


ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
Понастоящем се наблюдават негативни тенденции, свързани със здравословното състояние на лицата от ромски произход: висока заболеваемост, висока смъртност, ниска продължителност на живот. Проблемите се усложняват от малкия брой осигурени лица от ромски произход, което затруднява достъп до качествени здравни услуги.

За да се преодолеят посочените негативни тенденции Община Брацигово ще предприеме следните мерки:

1. Повишаване на здравната култура чрез лекции, беседи, брошури в кварталите с ромско население (съвместно здравно образование на децата и на родителите; предпазване от нежелана бременност; повишаване знанията за репродуктивно здраве на младите хора и особено на девойките и жените)

2. Здравно образование на майките за правилно отглеждане на децата.

3. Повишаване обхвата с имунизации при децата.

4. Мерки за борба със социалнозначимите заболявания: Община Брацигово ще се включи в различни програми за превенция и борба със социалнозначимите заболявания.

За изпълнение на посочените мерки Община Брацигово ще кандидатства по OП „Развитие па човешките ресурси”, по различни програми на Министерство на здравеопазването и чрез здравен медиатор. По реализиране на мерките да се ангажират и семейните лекари, ЦОП, както и медицинските сестри по училищата.
ПРИОРИТЕТНА ОБЛАСТ: РОМСКА КУЛТУРА
Запазването и обновяването на ромската култура е неотменима и съществена част от процеса на интегриране на ромите в българското общество. Необходимо е да бъдат положени целенасочени усилия в тази насока, както и за популяризиране на ромската култура сред цялото българско общество. За целта Община Брацигово ще реализира следните мерки:

1. Да се съдейства от страна на общината за провеждане на културно-просветни програми и чествания на празниците на ромските малцинства.

2. Да се съдейства за публикуване в медиите на материали, показващи живота на ромите, техния бит и култура.

3. Да се стимулира участието на децата и учениците в пресъздаването на традиции и обичаи с цел изграждане у тях на нравствени и естетически ценности.

Ще бъдат подкрепяни и подпомагане за тяхната активната дейност и ще бъде създадена традиция за публично отбелязване на големите календарни празници, отбелязване в ромската общност.
ХОРИЗОНТАЛНИ ПРИНЦИПИ
При изпълнението на настоящата Програма ще бъдат съблюдавани следните хоризонтални принципи:

Ромско участие:

Програмата ще бъде изпълнявана с активното участие на ромската общност. С цел стимулиране и гарантиране на ромското участие ще бъдат предприети следните мерки:

- Общината ще съдейства и ще подпомага работата на Общински съвет по етническите и интеграционни въпроси.

- ще бъде подкрепена дейността па ромските НПО.

- ще бъде учредено сдружение с идеална цел на ромте, чиято дейност общината ще подкрепи.
Равноправие на ромската жена:

Една от основните хоризонтални политики на Европейския съюз е равнопоставеността на половете. България като член на ЕС следва да прилага този принцип във всичките си публични политики, включително и в тези, насочени към интеграция на ромската общност. Настоящата програма ще следва принципите за равноправие на ромската жена – в ромската общност и в обществото.



МЕХАНИЗМИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА
Изпълнението на настоящата програма е съвместна задача на органите на местната власт, неправителствените организации и местния бизнес. Необходимо е изграждане на устойчиво публично-частно партньорство за постигане на равноправната интеграция на ромите в Община Брацигово.

С цел координация на усилията на институциите, Гражданския сектор и бизнеса за изпълнение на настоящата програма е създаден Общински съвет за сътрудничество по етническите и интеграционни въпроси. В него участват представители на общинска администрация и общински съветници .

Изпълнението на Програмата се възлага на специализирана администрация в Общинска администрация - гр.Брацигово, а координацията по нейното изпълнение - на заместник-кмет. определен със заповед на Кмета. При изпълнението на Програмата ще се съблюдава принципа на партньорство с гражданските организации и местите общности.

Финансирането на изпълнението на Програмата ще се осъществява със средства от републиканския бюджет, общинския бюджет и донори (вкл. чрез средства от европейските фондове). За изпълнението на Програмата общината да заложи средства за 2013 г.от общинския бюджет, тъй като в настоящия бюджет такива не са предвидени.



ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
За прилагането на настоящия документ Общинският съвет одобрява ежегодно План зa действие, който се предлага от Общинският съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси.

Настоящата програма не е окончателна и може да бъде променяна с Решение на Общински съвет - гр. Брацигово.



Изготвил:

Васка Атанасова

Гл. експерт „Младежки дейности”


4579 Брацигово ул. „Атанас Кабов” № 6А, тел.(03552) 20-65, факс (03552) 21-05, www.bratsigovo.bg

E-mail: kmet@bratsigovo.bg





Каталог: doc obs
doc obs -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc obs -> Общински план за развитие на община Брацигово (2014-2020) съдържание I. Въведение 6 II. Обща характеристика на община брацигово 11
doc obs -> [Програма за развитието на физическото възпитание и спорта в община Брацигово]
doc obs -> Решение №76/31. 03. 2016 год. Тарифа
doc obs -> Отчет информация за дейността
doc obs -> Телефонна информация за общините в Република България
doc obs -> Н а р е д б а за организацията на движението, дисциплината на водачите на превозни средства и пешеходците в Община – Брацигово
doc obs -> Програма на културните събития през 2017 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница