Община Драгоман І. Анализ на съществуващото положение Разположение и физико-географски особености



Дата25.07.2016
Размер193.89 Kb.
#5169
Община Драгоман

І .Анализ на съществуващото положение




  1. Разположение и физико-географски особености.

Община ДРАГОМАН се намира непосредствено до западната граница на Република България. Пресича се от международния път Е 80, който свързва Западна Европа с Близкия Изток. Административният център на общината е град Драгоман. Разположен е в малко високопланинско поле, в западната част на Софийската котловина, на около 36 км. западно от София и на 15 км. източно от Република Сърбия.

Средната надморска височина на град Драгоман е 722.40 метра. Най-ниската надморска височина в общината се намира при село Калотина, около 495 м. Най-ниската точка е нулата на рейката на река Нишава – 488.66 метра, а най-високата е връх Петровски кръст – 1206 м. Теренът, на който се намира и развива общината, е карстов. Окарстянето е почти повсеместно явление (Чепън, Три уши, Ждрелото на р. Нишава, Габерски камък и др), поради тази причина дъждовната повърхностна вода пропада в земните недра. Изворите и породилите се от тях потоци, поради вододелния характер на района се превръщат в притоци на двете най-големи реки течащи през общината – Габерска (Борелска) река и река Нишава.



  1. Структура на населението

Община Драгоман се състои от 34 населени места, като в границите й се намира малката географска област Бурел. Тя обхваща 22 села, заключени между Алдомировско поле, Граово, Знеполе, реките Невлянска, Ежевица и Драгоманското блато.


Общият брой на жителите е 6317, от които 3724, живеещи в град Драгоман.




Населено място

всичко

мъже

жени

1.

с. Беренде

28

14

14

2.

с. Беренде извор

29

16

13

3.

с. Василовци

87

46

41

4.

с. Вишан

49

30

19

5.

с. Владиславци

69

36

33

6.

с. Габер

605

297

308

7.

с. Големо Малово

183

87

96

8.

с. Горно село

17

6

11

9.

с. Грълска падина

19

7

12

10.

с. Долна Невля

4

2

2

11.

с. Долно ново село

7

5

2

12.

с. Драгоил

65

34

31

13.

гр. Драгоман

3608

1837

1771

14.

с. Дреатин

6

3

3

15.

с. Калотина

319

148

171

16.

с. Камбелевци

7

3

4

17.

с. Круша

61

29

32

18.

с. Летница

25

10

15

19.

с. Липинци

5

3

2

20.

с. Мало Малово

49

24

25

21.

с. Начево

10

5

5

22.

с. Неделище

4

2

2

23.

с. Несла

126

63

63

24.

с. Ново Бърдо

16

7

9

25.

с. Прекръсте

59

33

26

26.

с. Раяновци

50

20

30

27.

с. Табан

30

13

17

28.

с. Цацаровци

160

74

86

29.

с. Цръклевци

80

30

50

30.

с. Чеканец

26

9

17

31.

с. Чепърлинци

17

6

11

32.

с. Чорул

42

22

20

33.

с. Чуковезер

31

15

16

34.

с. Ялботина

74

36

38




Общо

5967

2972

2995


3.Социална и културна сфера
3.1 Образование
На територията на община Драгоман функционират три училища и Дом за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителски грижи в село Калотина.


  • СОУ “Христо Ботев” - гр. Драгоман

  • Основно училище “Св.св.Кирил и Методий”– с. Габер

  • Основно училище “Христо Ботев”– с. Калотина

Общината разполага и с една детска градина с четири групи в град Драгоман и филиал с една група в село Габер. В Драгоман функционира и една детска ясла с 20 деца, спадаща към здравното обслужване.

3.2 Културни институции

На територията на община Драгоман са регистрирани 5 читалища – гр. Драгоман, с. Габер, с. Калотина, с. Несла и с. Големо Малово


Дейности:


  • Библиотечна – 6 библиотеки

  • Художествена дейност – 4 танцови състава и 4 вокални групи

  • Детска танцова школа и школа за модерен балет

  • Клубна дейност – Радио-клуб “Драготон”, Кино-клуб “Мелдия”, Клуб на хумора и шегата “Драгостен”

  • Кръжочна дейност – “Роден Край” и “Млад художник”.

В общината функционира и Младежки център “Нишава”. Основната дейност на центъра е свързана с организирането на семинари, курсове, екскурзии, спортни мероприятия и др.



3.3 Историческо развитие
Град Драгоман и местността Бурел все още се възприемат като “terra incognita”. Данни за цивилизовано население по тези земи съществуват от ІІІ в. пр. н. е., периодът през който са се заселили медите - племе, вероятно от келтски произход. Останки от тракийска култура се срещат и до днес в селата Чуковезер, Бахалин, Габер, Несла, Владиславци, Големо Малово, Мало Малово и Драгоил. Почти навсякъде в района се намират фрагменти от стари тухли, глинени съдове, следи от стари сгради. От това време датира и едно от редките по нашите земи ритуални средища - светилището на Сабазий на връх “Петровски кръст” на Чепън. В него са се извършвали жертвоприношения за победи във войните, за плодородие и здраве. Светилището е използвано от славяните, от прабългарите, а по-късно по време на Османското робство и от нашите деди. Възникването и развитието на Драгоман е свързано с “Виа милитарис” /Военен път/ или Траянов път. Целият римски път е маркиран с “милиарни колони”, които обозначават разстоянията между отделните градове. Следи от този период има на много места в района, където са открити скални късове с латински надписи.

Територията на сегашната община влиза в пределите на българската държава по времето на хан Крум, след превземането на София през 809г. Няколко века по-късно, когато България е под скиптъра на Асеневци, икономиката бележи подем и се създават условия за строежи на крепости и черкви. В община Драгоман черкви от този период са “Св. Св. Петър и Павел” в с. Беренде, “Св. Николай” – с. Калотина, “Св. Георги” - с. Чепърлянци, Мало Маловския и Разбоишкия манастир. Те са ценни не толкова като паметници на черковната архитектура, а по-скоро като живописни шедьоври. Монументите от ХІІІ и ХІV век са съкровища от живописното наследство на нашия народ.

С превземането на София в края на ХІV век, под османско робство пада и Драгоманският край. За първи път името Драгоман се среща в турски данъчен регистър от ХV век. През 1689г. и 1735-1745г. се водят две войни между Турция и Австрия и много от сблъсъците са в района на Драгоман. През този период хайдутството взема големи размери. Тук минават дружините на Сталакин Тодор, Стоян войвода, Недельо войвода, Балчо, Бързак войвода. През този период се построяват и няколко култови сгради, най-съществената от които е манастирът в с. Неделище. Построен е през 1846г., а шест години по-късно в него се открива и първото килийно училище в общината. Черквата на манастира “Св. Атанасий Александрийски” е уникална с каменните си релефи.

Драгоман е освободен от османско робство на 1 август 1878г., когато по силата на Берлинския договор от 13 юли 1878г., районът е предаден от руските на българските власти.

Съединението на България на 6 септември 1885г. не намира одобрение, както от Русия и Австро-Унгария, така и от съседните държави. Следва Сръбско-българската война. Бойните действия се водят в околностите.


3.4 Здравеопазване
След осъществяване на здравната реформа през 2000 година, поликлиника Драгоман и другите здравни заведения на територията на общината са закрити. След този преломен за здравеопазването етап, населението на общината се обслужва от четири лични лекари и петима стоматолози . Няма болница, медицински център или звено за спешна медицинска помощ. Личните лекари и стоматолози практикуват в кабинетите на бившата поликлиника Драгоман и здравните служби по населени места.

За задоволяване на потребностите от здравно обслужване на населението, общинска администрация е отдала свободните помещения на практикуващи лекари от София и медицинските центрове Годеч и Сливница.


3.5 Туризъм
На територията на общината не съществува изградена туристическа инфраструктура. Няма работещи хотели или туристически бази. Предлагат се частни квартири, чийто капацитет е нищожен – до 12 легла. Характерното на този вид настаняване е ниското качество на услугите, породено от ниската квалификация на хората, извършващи тази услуга и липсата на финансови средства за подобряване на базата и услугите. Единтична е картината със заведенията за хранене.

Неразработена е екотуристическата инфрасруктура. Пешеходните маршрути са с немаркирани пътеки. Благодарение на доброволци от Сдружение за дива природа – Балкани има изградено опознавателно мостче, водещо до укритие за наблюдение на птиците, населяващи Драгоманското блато.

Любителите на екстремни спортове могат да се качат на парапланер на Чепън, едно от най-подходящите места за този вид спорт. В село Калотина има база за риболов с 8 легла.

Туризмът се очертава като една от потенциалните сфери за развитие на общината. Налице е политическа воля на местно ниво за провеждането на ефективна политика, обуславяща развитието на туризма като фактор за устойчиво икономическо и регионално развитие.



4.Икономическа характеристика
Икономическото развитие оказва влияние върху всички сфери на общинско ниво. От първостепено значение за общината е развитието на икономическата подсистема, която осигурява непрекъснати ресурси за хармоничното развитие на региона. В икономическо отношение трудностите, пред които е изправена общината, са характерни за повечето населени места от типа на град Драгоман. В резултат на тежката икономическа обстановка в страната като цяло, се наблюдава спад в производството, водещ до масово закриване на работни места. Безработицата в настоящия момент е 14.5%, като преобладаващите безработни са с основно и по-ниско образование - 53%. Това се отразява върху всички сфери на общинско ниво пряко или коствено. Затова е необходимо прилагане на спешни мерки за стабилизиране на общинската икономика и намиране на нови форми на нейната реализация.


Развитие на нови форми за икономическа реализация, чрез:


  • Отдаване на концесии на публична общинска собственост

  • Продажба /отдаване под наем/ на частна общинска собственост

  • Участие на общината с наличен капитал в смесени акционерни дружества.


Очаквани ефекти са :


  • Откриване на нови работни места, с цел подобряване жизнения стандарт на населението

  • Повишаване икономическата самостоятелност на общината

  • Намаляване зависимостта й от държавни субсидии


На територията на общината съществуват следните предприятия:


  • “Драгоман – ЕЛ” ЕООД за производство на електромери

  • “Балкан-Драгоман”- фабрика за текстил

  • Мина “Бели брег” в село Габер за добив на въглища

  • “Гумипласт - ЕКО” ООД в село Габер за преработка на стари автомобилни гуми.


Чуждестранни инвеститори
На територията на град Драгоман се изгражда “Цех за крайна обработка, монтаж и опаковка на мебелен обков и други стоки за бита”- “Хилгруп”- с инвеститор - Джузепе Мотта-Италия. Предстои изграждането на фабрика за трикотаж “Риго - текстил” ООД - с португалско участие. За момента “Риго - текстил” - ООД осигурява работа на 50 жени – живущи в град Драгоман.
Селско стопанство
Община Драгоман разполага с около 102 х.дка обработваема земя, разположена на територията на 34 населени места. Широко застъпено е отглеждането на зърнено-житни култури: пшеница, ечемик, овес и царевица. През последните години ежегодно намаляват засетите площи, поради следните причини:


  • Дребна и разпокъсана собственост с много собственици

  • Липса на средства при голяма част от земеделските стопани за обработка на възстановената собственост

  • Големият брой наследници създава проблеми на желаещите да обработват земята под аренда или под наем

На територията на общината се отглеждат 450 крави, от които се произвежда около 110т. краве мляко. Намалял е броят на овцете за сметка на козите, като средният млеконадой за овцете се движи около 70 - 80 литра, а за козите 140 - 150 литра за лактация.



5.Инфраструктура
Връзките между отделните населени места се осъществяват от ж.п и автобусен транспорт.

Една от основните цели на общината през последните години бе разработването и утвърждаването на автобусния превоз, като алтернатива на по-скъпия ж.п. превоз.

Утвърдени са общински автобусни линии, по които се извършват превози между отделните населени места на територията на общината. Открити са и междуобластни автобусни линии, които свързват населените места в общината със столицата и други съседни общини.

На територията на общината има изградени 109.70 км. ІV-то класни пътища, като голяма част от тях имат нужда от неотложен ремонт, за да изпълняват своите функции нормално.

Съобщителната инфраструктура в град Драгоман е на задоволително ниво. Има покритие на мобилните мрежи. За останалите села има само частично покритие или липсва такова. Въвежда се интернет в град Драгоман и има изграден интернет клуб.

Телефонна мрежа:



    • населени места, в които има изградени телефонни постове: гр. Драгоман, с. Калотина, с. Василовци, с. Габер, с. Владиславци, с. Голямо Малово, с. Мало Малово, с. Несла, с. Ново бърдо, с. Раяновци, с. Табан, с. Цръклевци, с. Чорул.

    • населени места, в които има един телефонен пост (намиращ се в кметството) : с. Беренде извор, с. Беренде, с. Вишан, с.Горно село, с. Грълска падина, с. Круша, с. Летница, с. Прекръсте, с. Цацаровци, с. Чуковезер, с. Ялботина.

    • Населени места без телефонна връзка: с. Долна Невля, с. Долно ново село, с. Дреатин, с. Камбелевци, с. Липинци, с. Начево, с. Неделище, с. Чеканец, с. Чепърлянци

Водопроводна мрежа:

    • град Драгоман - напълно изградена.

    • с. Габер - частично изградена.

    • с. Калотина – частично изградена с проект за пълно изграждане.

    • с. Василовци и с. Цръклевци - има изградени улични чешми за обществено ползване, финансово обезпечени от общината.

В останалите населени места няма изградена водопроводна мрежа.

В района няма недостиг на вода. Има изградени чешми за обществено ползване от собствени водоизточници.

Канализацията е частично изградена в град Драгоман и село Габер. В другите села няма канализационна система. Предстои изграждането на канализация в останалата част на Драгоман, централен отходен колектор и поставяне на биологично стъпало за пречистване на фекално-битовите води преди заустването им във водоприемника - Драгоманско блато.

6.Финанси
На територията на общината функционират клонове на ТБ “Биохим” АД и “Банка ДСК” ЕАД. В сградата на митница Калотина и Митническо бюро са открити офиси на ТБ “Булбанк” клон “Аксаков”. В тях са съсредоточени дейности по разплащане и обслужване на депозити на граждани и фирми. Широко застъпена е кредитната дейност, като се прердлагат различни по срок и видове кредити за граждани и частни земеделски производители.



  1. Природна среда


А.Почви
Почвената покривка е разнообразна. Най-типични почви са смолниците, които са богати на хумус. Върху ниските речни тераси са развити алувиално – ливадните и алувиално – блатните почви. Над тях по ниските планински стъпала ливадно – канелените почви, а по билните заравнености и планински склонове – деградирани кафяви и канелени горски почви.

В цялата област е развита почвената ерозия, поради което на много места почвите са измити и пейзажът навява униние с образувалите се урви, сипеи, срутища и суходолия.


Б.Води


  • река Бурелска води началото си от потоците и кладенчетата около с. Брусник. Получава води от Озарановска река, Радуловска река, Бахалино – Камбелевска река, която събира водите от чешмите и кладенците в с. Ярловци и с. Чуковезер, Чорулски поток, извора при “Банята” и река Калугерица при село Несла, които са десни притоци и рекичката Мала Раковица, барите от село Цацаровци, Чеканска река, Новоселска река – най-голям приток и Невлянска рекичка, като леви притоци.




  • Река Нишава е най-голямата река в община Драгоман. Началото ú започва от югоизточния склон на връх Ком. Речните ú води в отминали геоложки времена са издълбали в планинската гръд красиво ждрело дълго 12 км., между селата Разбоище и Калотина. В тази част реката е бавна, тиха и пълноводна при валежи и топене на снеговете. Бавна е поради многото меандри и малката денивелация. Десни притоци са Станянската река – понор, вливаща се до Разбоишкия манастир, Чепърлянската рекичка, пресъхваща лете и потока от карстовия извор над село Беренде извор. Леви притоци са р. Дракул, вливаща се до Разбоище и пресъхваща през лятото, р. Ежовица, вливаща се при село Калотина с нейния приток р. Летница, също пресъхваща лятно време.


В.Флора
За цялата територия на общината е характерна растителност, принадлежаща към Балканската флористична провинция на Европейската широколистна горска област. Тук намират убежище голям брой ендемити и реликти с научно значение. Преобладаващи са широколистни горски формации от Kосмат дъб (Quercus pubescen), Виргилиев дъб (Q. Wirgiliana) , Благун (Q. Frainetto), Полски бряст Ulmus campestre, Полски клен (Acer campestre), Мъждрян (Acer tataricum) и др.

В храстовите синузии като доминанти в отделни микрогрупировки участват видовете Обикновен глог (Crataegus monogina), Трънка (Prunus spinosa), Шипка Rosa canina, Повет (Clematis sp.),), Леска (Corilus colurna), Обикновен явор (Acer pseudoplatanus), Бук (Fagus silvatica), Ела (Abies alba), Смърч (Picea abies), Черен бор (Pinus nigra), Бял бор (P. silvestris) и др.

Тревната покривка е най-разнообразна: цветя, билки и гъби. Наред с познатите билки и цветя, тук се срещат и по-редките видове ,някои дори включени в “Червената книга” на България.
Най-интересни за науката са “Чепън” и местността “Блатото” в подножието му.

Видове, срещани в Местността “Блатото” :



Прешленолистен надводник (Elatine alsinastrum), Обикновена мехурка (Ultricularia vulgaris), Хипурис (Hippuris vulgaris), Блатна перуника (Iris pseudacorus), Шахматовидна ведрица (Fritillaria meleagroides), Ниска теменуга (Viola pumilla), Водолюб (Butomus umbellatus), Блатно кокиче (Leucojum aestivum), Остра острица (Carex acuta), Блатна орхидея (Orhis laxiflora), Бърдун (Asphodelus albus).
Видове, срещани в местността “Чепън” :
Урумово лале (Tulipa urumoffii), Сръбското звънче (Еdrainthus serbicus), Вилмотиановия клин (Astragalus wilmottianus), Българска мишовка (Minuartia bulgarica), Люляк (Siringa vulgaris), Нисък бадем (Amigdalus nana), Див божур (Paeonia peregrina), Теснолистен божур (Amigdalus tenuifolium), Горицвет (Adonis vernalis),Дебелец(Semprevivum sp.),Горска съсънка(Anemone silvestris).
Г.Фауна
В зоографски аспект фауната на района е от Палеарктичен тип и по-конкретно от видове, предимно на умерените географски ширини като се срещат и видове с южно разпространение за Европа, т.е с ареали Средиземноморската област на Палеарктика – т. нар. средиземноморски видове. Като характерни за гръбначната фауна на региона и включени в Червената книга на България, могат да се посочат таксоните:

Земноводни – Алпийски тритон (Triturus alpestris), Зелена крастава жаба (Bufo viridis), Обикновена чесновница (Pelobates fuscus), Жълтокоремна бумка (Bombina variegata);
Влечуги – Смок мишкар (Elaphe longissima), Усойница (Vipera berus), Жълтоуха водна змия (Natrix natrix), Пепелянка (Vipera ammodytes), Стенен гущер (Podarcis muralis), Късокрак гущер (Ablepharus kitaibelii), Остромуцунеста усойница (Vipera ursine), Обикновена блатна костенурка (Emys orbicularis), Шипобедрена и Шипоопашата костенурка (Testudo graeca, Tetudo hermanii);

Птици – в района са установени 181 вида птици. Най-много птици се срещат по време на прелет и особено през време на пролетната миграция. Тогава в района са наблюдавани още 91 вида, представени от: Черен и Бял щъркел (Ciconia nigra, Ciconia ciconia), Ибис (Plegadis falcinellus), Лискa (Fulita atra), Дъждосвирeц (Eudromias morinellus), Шаварче (Cettia cetti), Ливаден и Воден дърдавец (Crex crex, Rallus aquaticus), Зеленонога водна кокошка (Galinula chloropus), Пъструшкa (Porzana porzana), Черноврат гмурец (Podiceps cristatus), Малък корморан (Phalacrocorax pygmeus), Малък воден бик (Ixobrychus minutus), Голяма бяла чапла (Egreta alba), Белоока потапница (Aythya nyroca), Лятно бърне (Anas querquedula), Зеленоглава патица (Anas platyrhynchos), Скален орел (Aquila chrysaetos), Царски орел (Aquila heliaca), Орел рибар (Pandion haliaetus), Осояд (Pernis apivorus), Голям и Малък ястреб (Accipiter geutilus, Accipiter nisus), Ливаден и Тръстиков блатар (Circus pygargus, Circus aeruginosus), Обикновен и Белоопашат мишелов (Buteo buteo, Buteo rufinus), Керкенез (Falco tinnunculus), Лещарка (Bonasa bonasia), Забулена сова (Tyto alba), Бухали (Bubo bubo), Черен кълвач(Dryocopus martius) и др.

Бозайници – Мечка (Ursus arctus), Вълк (Canis lupus), Лисица (Vulpes vulpes), Дива свиня (Sus scrofa), Сърна (Caprelus caprelus), Видра (Lutra lutra), Язовец (Meles meles), Златка (Martes Martes), Дългопръст нощник (Miotis capaccinii) и др.

Д.Природни обекти




  • пещерата “Темната дупка”, намираща се в близост до село Липинци и на около половин километър от махала “Бачийще” над с. Беренде извор. Дълга е 425м. и е усеяна с разнообразна пещерна украса – сталактити, сталагмити, прегради, езерца и ванички, пещерни бисери, каменни лилии и други характерни образувания. Тя е обявена за природна забележителност със заповед № 2810 /10. 10. 1962г. на ГУГ при Министерски съвет.

Входът на пещерата се намира на дъното на голям по размери въртоп. След входа се намира огромно срутище от едри скални късове, срутени от тавана и спускайки се надолу по наклонения под с глина. Тази част от пещерата е с бедна украса, поради разрушителното действие на мразоизветрителните процеси. Под срутището е началото на главната гарлерия. Интересното в тази част е малкият архаичен поток, който изниква ненадейно в дясната страна на галерията. По протежението ú са оформени няколко различни по размери и площ залички и странични галерийки. Потокът, слизайки все надолу по главната галерия, облива всичко наоколо с жълтеникава синтрова кора, образувайки прагчета и малки езерца със синъо-зелена вода, която на места е и дълбока. На много места върху водната повърхност се оглеждат кристални образувания - каменни кактуси, завеси и водопади. Предполага се, че тази подземна рекичка тече цял километър под земята, за да излезе като карстов извор над с. Беренде извор, което получава името си от него.

В пещерата е установена една от най-богатите пещерни фауни. Типичните пещерни животни са триглобионтите. На места може да се види и прилепен тор, но в много малки количества, което говори, че прилепите са малко на брой. При входа на пещерата се намират и вкаменелости - миди и насекоми.



  • скален мост “Дупник” – карстово образувание, намиращо се високо във варовиковите скали, западно от с. Беренде. Отворът на този мост е с размери 4-5 метра.

  • Вековни дървета – около с. Беренде се намират по – голяма част от тях, като най – впечатляващото е с обиколка на дънера около 8м.

  • Варовиковото възвишение Чепън – естествена ботаническа градина на открито. Там е уникалното находище на Урумово лале (Tulipa urumoffii) и много други растителни видове, които са български и балкански ендемити.

  • Драгоманското блато – единственото в България с карстов произход, което му придава особено природозащитно значение. Заедно с влажните ливади от град Драгоман до с. Църклевци, то е обявено за Орнитологично важно място. То и областта “Чепън” са определени за представително местообитание от европейско значение за опазване на биологичното разнообразие (програма CORINE Biotopes).

  • Малките пещери по южния склон на Чепън. Най дългата, от които е 34,5м. при денивелация +7м.

Изключитело ценните природни обекти определят голямата стойност на района в национален мащаб. Високите скални откоси по окарстения терен, карстови форми и образувания привличат вниманието на алпинисти, делтапланеристи и пещерняци, а неизследваните терени - на археолози и ботаници. Красивият пейзаж и почти недокосната природа дават предпоставки на общината да се превърне в един привлекателен кът за планински туризъм.





  1. Нормативни актове



  • Закон за собствеността

  • Закон и правилник за общинската собственост

  • Закон и правилник за държавната собственост

  • Закон за устройство на територията

  • Закон за местното самоуправление и администрация

  • Закон за опазване на околната среда

  • Закон за държавния бюджед на РБ

  • Постановление № 30 от 06.02.2004 за изпълнение на държавния бюджет на РБ за 2004г.






Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница