Община град добрич общински план за развитие на община град добрич



страница1/8
Дата13.01.2018
Размер1.27 Mb.
#45291
  1   2   3   4   5   6   7   8

Общински план за развитие на Община град Добрич Актуализация 2008 г.




ОБЩИНА град ДОБРИЧ

ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ

НА ОБЩИНА ГРАД ДОБРИЧ

АКТУАЛИЗАЦИЯ 2008 Г.

Добрич

Планът представлява отправна точка за насочване усилията на общинското ръководство и всички заинтересовани страни в общината за постигане на целите на това развитие и по този начин да превърне стратегическото планиране в основен действащ инструмент за развитие на град Добрич.

Общинския план за развитие е структуриран в две основни части – анализ на ситуацията и стратегическа част. Съдържанието на плана и определените цели, приоритети и мерки на развитието са целенасочени към специфичните потенциали и сравнителни предимства на Община град Добрич.

Основните насоки в плана са: Оценка на природните дадености, като потенциал за развитие; Икономическо развитие - проблеми, процеси, тенденции; Анализ на човешките ресурси - социалния капитал на града; Развитие на градската инфраструктура и опазване на околната среда; Градска сигурност и превенция на престъпността.

При разработване на плана за развитие на Общината са отчетени целите и приоритетите на Националната стратегия за регионално развитие 2005-2015 г. и Областния план за регионално развитие на област с административен център град Добрич 2005-2015 г., и основните планови и стратегически документи на страната за периода до 2013 г.

Планът за развитие на общината е разработен съгласно Методическите указания на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за разработване на Общински планове за развитие.



  1. Оценка на природните дадености, като потенциал за развитие.

Град Добрич е разположен в Дунавската хълмиста равнина върху Добруджанското плато. Градът е самостоятелна община и административен център на едноименната област. Територията на Община град Добрич е 109 497 дка.

Към 22.07.2006 г. населението по постоянен адрес на Община град Добрич е 115 309 души, а с настоящ адрес - 105 226 души /по данни на ГД "ГРАО" към МРРБ/. Икономически активното население е 53 383 души /по данни на Дирекция "Бюро по труда" - Добрич/.

Средната надморска височина на района е 220 м. Град Добрич е разположен върху равнинен терен с благоприятен наклон - от 1,5% до 6%. По склоновете на долината на Суха река наклоните на места в южната част на града достигат до 12 % - 15 %. Северозападно от града е разположен хълмът Чорчолийките с наклон на източния и северния склон 10 % - 12 % и много полегати склонове. По-стръмни са склоновете на долината, разположена източно от Северната промишлена зона - на места достигат до 10 % - 15 %.

Градът попада в умереноконтиненталната климатична подобласт на европейската континентална климатична област. Средната годишна температура на въздуха е 10.2°С. Абсолютният температурен минимум е отбелязан през януари - минус 22.7°С, а максимумът - през август и септември - плюс 39.1°С.

Районът се характеризира с висока влажност на въздуха и слаби валежи - 540 мм средногодишно (за страната годишните валежи са 650 мм), с добре проявен континентален режим. Летният максимум е през юни, зимният минимум - през февруари. През лятото падат 80 % от годишните валежи. Средната относителна влажност на въздуха е 78 %. През зимния период влажността достига 85% - 86 %, а през лятото спада до 68 % - 69 %. Въпреки неголямата надморска височина снежната покривка се задържа до 2,5 месеца. Проявата на типични североизточни ветрове през зимата предизвиква отвяването и преотлагането на снежната покривка и натрупването й във вид на дебели преспи. Широкият териториален обсег на Източната Дунавска равнина, значителната й отдалеченост от планинските бариери на Карпатите и Стара планина от север и юг, както и отвореността й към изток и запад определят и ветровият режим. Районът се характеризира като ветровит. Основният въздушен пренос е от северозапад с честота на проявление на северозападните ветрове 18,7%. Втори по значимост са северните ветрове - 18,0%. Най-слабо проявление имат ветровете с южна компонента 8,1%. Характерни са силните североизточни нахлувания. Скоростта на вятъра достига до 20 м/сек.

Почвената покривка е формирана основно върху льосова основа при степни и лесостепни растителни отношения. Развити са главно черноземните почви - излужени и оподзолени. В долинните дъна се развиват алувиалните почви. Тези почви са високопродуктивни. Преобладават земи от І и ІІ категория. Само северозападно от града и източно от Чорчолийките, са разположени нископродуктивни заблатени почви от V категория. Почвите в района са изложени на водна и ветрова ерозия.

Естествената растителност заема съвсем ограничени пространства. Тя е изтласкана и се е съхранила само в онези места, които са по-малко годни за развитие на земеделието. Запазилите се тук-там единични дървета и групи от дървета говорят за предишно разпространение на обширни горски масиви. Унищожени са гори от вековни дъбове, габъри, брястове, лески и др. Сега преобладава културна и селскостопанска растителност. Горската растителност в района е представена от различни видове дъб, липа, ясен, габър и др. в лесопарк Кобаклъка и изкуствено създадените горски пояси, които са характерен елемент на ландшафта.


  1. Анализ на тенденциите и процесите в икономиката на общината.


2.1. Икономическо развитие.

Най-важната задача на общината се състои в създаването на рамкови условия и инвестиционен климат, които да окажат влияние върху развитието на неговите потенциали като един от центровете в Североизточна България в международното съревнование с другите големи градове. Икономиката е в отговорностите на предприятията. Те осигуряват работни места и носят данъчни приходи.

Основните показатели на стопанските единици /нефинансов сектор/ за 2005 г. и 2006г. е както следва:




Наименование

2005 г.,

в хил. лв.

2006г.,

в хил. лв.

2006 г./2005 г.

1

Бруто продукция

485 707

567 407

+16,82%

2

Приходи от дейността

992 794

1 177 275

+18,58%

3

Нетни приходи от продажби

973 625

1 162 882

+19,44%

4

Разходи за дейността

957034

1 135 835

+18,68%

Брой на предприятията по категории:





Категория

през

2005 г.

Отн. дял

през

2006 г.

Отн. дял

1

Микро - до 9 заети

3715

91,64%

3699

90,66%

2

Малки - от 10 до 49 заети

280

6,91%

320

7,84%

3

Средни - от 50 до 249 заети

48

1,18%

51

1,25%

5

Големи - над 250 заети

11

0,27%

10

0,25%




ОБЩО

4054

100 %

4080

100 %



Община град Добрич, център на голям селскостопански регион, разполага с добре оформен промишлен комплекс – разнообразна отраслова и подотраслова структура и специализация; балансирано развитие на производствените мощности; добре подготвени кадри; сравнително добра инженерна и техническа инфраструктура в индустриалните райони.

Слабостите са свързани главно с инфраструктурни проблеми, като основно внимание е отделено на водата, пътната мрежа и т.н. Като слабост от втора степен на значимост е липсата на програма за възстановяване на индустрията.

Възможностите за развитие на общината са свързани с изграждането на мощна хранително-вкусова промишленост, привличане на нови инвестиции, натоварване на съществуващите промишлени мощности и основни фондове.


2.2. Качествени характеристики на общинската икономика.

Структурата на промишлеността в Общината се определя от подотраслите: хранително – вкусова промишленост, лека промишленост и машиностроене. На територията на града са развити транспортът, търговията и услугите. Близостта на град Добрич до черноморското крайбрежие благоприятства развитието на туризма.

Основните продуктови производства от промишлеността на Община град Добрич по подотрасли са следните:


  • хранително – вкусова промишленост: производство на млечни произведения; олио и маргарин; колбаси; макаронени изделия; вина и спиртни напитки; безалкохолни напитки; продукти от птиче месо; брашно; хляб и сладкарски изделия; фуражи;

  • лека промишленост: производство на мъжка и дамска конфекция; облекла от кожи; мебели; платове; жакардови изделия;

  • машиностроене: производство на акумулатори; полуремаркета и контейнери; селскостопански машини; радиатори и филтри за леки и тежкотоварни автомобили; пластмасови изделия.

Средно- списъчния брой на заетите лица е както следва:



Сектор

2005 г.

2006 г.

2006 г./2005 г.

1

Обществен

7 522

6 910

- 1,86 %

2

Частен

18 534

19 746

6,54 %




Общо

26 056

26 656

2,30 %

* - по данни на ТСБ - Добрич

Обработваемата земеделска земя в землището на Община град Добрич е 72 115 дка. Основните селскостопански култури за общината са пшеница, царевица и слънчоглед.

Процесите на преструктуриране на икономиката, съпроводени с масови съкращения, затихват. Паралелно с това се забелязва овладяване или увеличаване на заетостта в отделни отрасли и дейности, което е свързано с икономическа активност и с успешно прилагане на програми, насърчаващи наемането на работна сила. Нивото на безработица в Добрич е трайно над средното за страната.



Заетостта е съсредоточена основно в сферата на туризма, селското стопанство, хранително-вкусовата и текстилна промишленост, в търговията. Увеличават се заетите в сферата на услугите в частния сектор, а заетите в индустрията и услугите от обществения сектор намаляват.

2.3. Общински бюджет.


  • Повишаване събираемостта на приходите от местни данъци и такси и установяване на облозите в реални размери, чрез пълно обхващане и въвеждане в база данни на дължимите данъчни и неданъчни приходи, организиране и извършване на насрещни проверки на фирми и граждани по прилагането на ЗМДТ, след поемане на всички правомощия и ангажименти по определянето и администрирането им от общината.




  • Взаимодействие с органите на АДВ и съдебните изпълнители за принудително събиране на общинските вземания – публични и частни.



  • Пълна прозрачност и публично обсъждане с местната общност на изпълнението на бюджета за 2007 година и проекта за бюджет за 2008 година.




  • Разработване на бюджета на Община град Добрич за 2008 година и представяне за обсъждане и приемане от Общински съвет.



  • Изготвяне на информация за текущото изпълнение на бюджета на общината за първото полугодие на 2008 година и представяне за обсъждане от Общински съвет.




  • Организиране, изготвяне и представяне в определените от МФ срокове на тримесечните и годишни отчети за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове.



  • Организиране и поддържане счетоводната система на общината, чрез хронологично регистриране на всички счетоводни операции и съставяне на синтетични и аналитични счетоводни регистри.




  • Организиране на своевременното плащане на главницата и лихвите по поетия от общината облигационен заем.



  • Отразяване на промените, касаещи структурата и организацията на работната заплата, видовете допълнителни възнаграждения, редът и начинът на изчисляване възнагражденията на работниците и служителите в общинска администрация и звената към нея, съгласно промените в нормативните документи.




  • Въвеждане на единна информационна система за управление на човешките ресурси и ефективно използване на събраната информация.



  • Организиране предварителния контрол, като превантивна вътрешно- контролна дейност в съответствие с националното законодателство, приложимите регламенти на ЕС и системите за финансово урлавление и контрол на общината.




  • Усъвършенстване на финансовото управление и контрол на публичните средства с цел да се разходват и управляват в съответствие с принципите на законосъобразност, икономичност, ефективност и ефикасност.



  • Ефективно планиране, ефикасно и законосъобразно разходване по приоритети на бюджетните средства за инфраструктура и благоустрояване, образование, здравеопазване, социални дейности, култура.



С П Р А В К А

за структурата на приходи на Община град Добрич по видове /в лева/



Приходи

2006 год.

2007 год.

Проект 2008 год.

Отчет

Отн. дял

Отчет

Отн. дял

План

Отн. дял




Данък върху доходите на физ.лица

/ патентен данък/













300 000

0,84%

1

Имуществени данъци

2 784 452

9,15%

3 403 767

8,84%

4 970 000

13,97%

2

Неданъчни приходи

8 321 776

27,35%

8 389 627

21,78%

9 418 000

26,48%

3

Взаимоотношения с ЦБ, в т.ч.:

20 393 535

67,02%

22 753 173

59,07%

21 548 510

60,58%




- преодстъпени д-ци по ЗОДФЛ

11 917 304




12 147 949













- обща допълваща субсидия

5 991 560




4 814 474




19 356 510







- обща изравнителна субсидия

1 166 200




1 681 700




1 783 300







- субсидия за капит. Разходи

509 535




3 056 373




408 700







- др.получени целеви трансфери

808 936




1 052 677










4

Трансфери

1 909 508

6,27%

1 196 411

3,11%

-39 820

-0,11%

5

Възстановени заеми



















6

Операции с финансови активи и пасиви

-2 980 857

-9,79%

2 774 218

7,20%

-626 601

-1,76%




Сума на бюджета

30 428 414

100%

38 517 196

100%

35 570 089

100%



С П Р А В К А

за структурата на разходите на Община град Добрич по функции /в лева/



Функции

2006 год.

2007 год.

Проект 2008 год.

Отчет

Отн. дял

Отчет

Отн. дял

План

Отн. дял

1

Общи държавни служби

2 266 451

7,45%

2 456 172

6,38%

2 547 161

7,16%

в т.ч.: - текущи разходи

2 150 865




2 417 974




2 517 161




- капиталови разходи

115 586




38 198




30 000




2

Отбрана и сигурност

174 816

0,57%

178 003

0,46%

124 749

0,35%

в т.ч.: - текущи разходи

174 816




178 003




124 749




- капиталови разходи

0




0




0




3

Образование

13 208 820

43,41%

13 964 347

36,26%

15 813 315

44,45%

в т.ч.: - текущи разходи

13 099 514




13 487 465




15 513 315




- капиталови разходи

109 306




476 882




300 000




4

Здравеопазване

1 957 093

6,43%

2 115 777

5,49%

2 270 467

6,38%

в т.ч.: - текущи разходи

1 808 829




1 984 841




2 230 467




- капиталови разходи

148 264




130 936




40 000




5

Соц. осиг., подпомагане и грижи

2 370 566

7,79%

2 620 689

6,80%

2 563 316

7,21%

в т.ч.: - текущи разходи

2 310 946




2 611 832




2 538 316




- капиталови разходи

59 620




8 857




25 000




6

Жил. строителство, БКС и опазване на околната среда

5 818 748

19,12%

9 525 949

24,73%

7 397 164

20,80

в т.ч.: - текущи разходи

3 459 799




3 434 236




4 251 364




- капиталови разходи

2 358 949




6 091 713




3 145 800




7

Почивно дело, култура, религиозни дейности

1 611 234

5,30%

2 156 873

5,60%

2 118 516

5,96%

в т.ч.: - текущи разходи

1 494 648




1 806 601




2 029 116




- капиталови разходи

116 586




350 272




89 400




8

Икономически дейности и услуги

2 741 856

9,01%

5 306 044

13,78%

1 925 401

5,41%

в т.ч.: - текущи разходи

1 388 957




2 882 345




1 088 000




- капиталови разходи

1 352 899




2 423 699




837 401




9

Разходи, некласифицирани в други функции

278 830

0,92%

193 342

0,50%

810 000

2,28%

в т.ч.: - текущи разходи

278 830




193 342




810 000




- капиталови разходи

0




0




0







Сума на бюджета

30 428 414

100%

38 517 196

100%

35 570 089

100%


2.4. Анализ на тенденциите и процесите в социалната сфера.
2.4.1. Население.

Естествено прираст на населението през 2006г.:



по ред

Наименование

Общо

Мъжки пол

Женски пол

1

Живородени

1 018

512

506

2

Умрели

1 058

563

495

3

Умрели деца под 1 година

16

6

10

4

Естествен прираст

-40

-51

+11



Каталог: files -> info pages
info pages -> Възнагражденията на Секционните избирателни комисии ще се изплащат на 11 и 14 ноември 2011 г
info pages -> Кметства в общината Телефонен код Служебен телефон
info pages -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
info pages -> Технически спецификации технически изисквания за безоловен бензин а – 95Н
info pages -> Програма за развитие на читалищната дейност в община град добрич 2015
info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
info pages -> Програма за опазване на околната среда 2016 2020 г. Общинска програма за опазване на околната среда 2016 2020 година


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница