Обучение във ВиК в Англия



Дата07.12.2017
Размер311.06 Kb.
#36217
Обучение във ВиК в Англия
През 1992 г. бях одобрен за 5 седмично обучение, което се финансира от Know How фонд за подпомагане на Източна Европа. Обучението се проведе през есента на 1992 г. в гр. Мидълзбро.

Първата седмица обучението се проведе в център за обучение по мениджмънт.Групата ни се състоеше от 12 специалисти в различни области от България ,Унгария, Чехия, Полша и Русия.

Запознаха ни с основните правила за управление на фирми.

След това ни разделиха и всеки започна специализираното обучение.

Аз бях разпределен в Northumbrian Water – фирма , която осигурява питейна вода , отвежда и пречиства отпадъчна вода в Североизточна Англия. Фирмата бе приватизирана и всеки служител бе получил акции , в зависимост от длъжността и трудовия стаж.

Обучение в енерго - механичния отдел.

Отговорник за обучението ми бе Главният енергетик Пол Ричардсън.

Пол бе около 45 годишен , енергичен , с чувство за хумор. Още в началото се застрахова , че не е типичен англичанин и не трябва да вземам пример от него. Като цяло бе отзивчив и с търпение отговаряше на многобройните ми въпроси, като някой от тях намираше за странни и наивни.

Офисът на фирмата бе съвременна сграда, проектирана за нуждите на ВиК.

Разполагаше с обширен паркинг за леки автомобили, централна климатизация , системи за охрана и достъп, фитнес зала , столова и всички необходими удобства.

На всеки етаж имаше автомат за чай , кафе и други ободряващи напитки.

Работното им време е гъвкаво. Отчита се от система за достъп с магнитни карти.

За една седмица всеки служител трябва да отработи минимум 37 часа.

Регламентираното работно време е от 8.30 до 17.30 ч. с 30 минути обедна почивка, но всеки има право да започне и напусне работа по различно време, като задължителни са само часовете за оперативки и съгласуване на задачите.

В петък работят до 14 ч. След 17 ч. имат право да остават и да се занимават с повишаване на квалификацията – четат за новости в бранша или обсъждат проблеми и плануват подобрения в работата.

Част от помещенията в сградата бяха предоставили на проектантска фирма, която проектира нови ВиК съоръжения – помпени станции , пречиствателни станции и др. Поддържаха много близък контакт с проектантите и съгласуваха проектите бързо и ефективно.

Стаите бяха оборудвани със съвременни офис мебели и технически средства , така че работния процес да протича ефективно и без излишни движения и шум.

Разположението на отделите бе съобразено с принципите на индустриалния инженеринг – отдели с близки функциите и чести контакти бяха един до друг. Достъпът на клиентите до центъра за обслужване не пречи на работата на специалисти , които нямат отношение към тях.

Пол ползваше общ офис с Главният механик Дерек. Непосредствено до тях бе разположена работилницата , в която се помещаваха ел. техници и механици с необходимите инструменти, машини и екипировка. Така по всяко време ръководителите могат да възлагат и съгласуват задачи, да проверяват какво работят техните подчинени и докъде са напреднали по даден проект.

Подчинените идват в офиса на ръководителите , обсъждат някой проблеми и необходимите изисквания при монтаж на нови датчици , съоръжения и др.

Работното място на Пол бе оборудвано с хибриден настолен компютър , който при необходимост се трансформираше в лаптоп. По този начин той се ползва от предимствата на две машини – удобен настолен компютър с голям екран за работа в офиса и преносим лаптоп за програмиране и настройка на контролери, датчици и други смарт устройства , монтирани по обектите.

Освен компютри свързани с вътрешната компютърна мрежа в офиса имаше скенер, принтер и копирна машина. По този начин без да е необходимо да напуска работното си място Пол изработва, редактира , размножава и разпространява различни документи в електронен формат. Когато се прибере в къщи, взема със себе си лаптопа и го ползва за служебни и лични нужди по всяко време. Използва компютъра за чертане на ел. схеми , за контрол на изпълнението на задачите , за изготвяне на отчети , доклади и др. Информацията от замерванията на изолацията на ел. моторите се въвежда в компютъра и се съхранява в цифров вид.

Енергетикът планира ежеседмично работата на своите подчинени , като им предаваше задачите в писмен вид под формата на типова бланка.

Всеки ел. монтьор описва в бланката какво е извършил по часове и дали се е наложило да изпълнява допълнителни операции. Ако има спешна работа – енергетикът пренасочва екипите към нея. След приключването на аварията, продължаваха да работят по планови задачи. Задължение на Пол е да осигури необходимите материали и други ресурси за гладкото протичане на работата.

Към Пол бе прикрепен един стажант. Той се обучаваше за ел. монтьор. Беше му поставена задача да изпълни монтажа на няколко ел. табла за управление на ел. задвижки.

Всички ел. задвижки във фирмата са от един производител и се управляват по типова схема.

За придвижване до обектите Пол използва личния си лек автомобил . Фирмата му признава разходите за придвижване за служебни нужди. Сменя колите си средно на 5 години.

Подчинените му в екипи по двама са оборудвани с лекотоварни автомобили с необходимите инструменти. След работно време един член от екипа се прибира в къщи със служебния автомобил. При възникване на авария диспечерът търси Пол и той , в зависимост от това кой автомобил е най-близо до обекта изпраща съответния екип. Ако работата е по-сложна и е свързана с превключване на съоръжения средно напрежение , той или неговия заместник също се включват в бригадата по отстраняване на проблема.

Ел. таблата бяха със заключени врати. При изключване на напрежението към даден сектор от ел. таблото – блокировката разрешава да се отвори вратата и да се работи по ел. апаратите без напрежение.

Пол имаше няколко албума с цветни снимки от съоръженията, които поддържат. Така без да се ходи на обекта може да си припомни какво е разположението на апаратите и как да се извърши определен ремонт или реконструкция.

Използват снимките от обектите при обучения и изпити на персонала.

В офиса се съхраняват в папки техническа документация за обектите във формат А4.

Папките бяха подредени и надписани, така че до 1 минута да може да намери нужния документ.

Разполагаше и с различни справочници и каталози на електрически и други изделия с актуални цени.

При необходимост от доставка на ел. апарати и други части имат договори с търговски фирми, които в рамките на 24 часа с куриер му доставяха необходимите материали на договорено място.

Колетни пратки със заявените части се приемат от дежурно звено към ВиК - 24 часа в денонощието.

Разполагаше с малък склад – около 6 м2 за съхранение на резервни части, които биха му послужили за спешно отстраняване на авария.

Имаше право да заявява самостоятелно необходимите части до 10 000 паунда на месец.

При по-голяма поръчка трябва да съгласува заявката с шефа на ВиК. Контролът на разходите се осъществява ежемесечно, като получаваше информация от счетоводния отдел за изпълнението на заложения бюджет и с колко средства разполага до края на годината.

В началото на всяка фискална година /месец април/ се представя годишен отчет за направените разходи за отдела. На базата на исторически данни и прогнози за новата година, изготвят нов бюджет, който включва разходи за заплати, горива, материали за поддръжка и малки подобрения и модернизации. В този бюджет не се включват средства за мащабни обекти и ново строителство.

Бюджетът се разбива по месеци, съгласува се с финансовия отдел , като счетоводството контролират извършените разходи по отдели.

Бюджетът не е строго фиксиран. Той служи за ориентир. На оперативките всеки ръководител на отдел дава отчет за изпълнението на бюджета и ако има големи отклонения от плана , какви са причините.

Типова форма за бюджет на енергийния отдел.



Период

Месец


План

Отчет

Разлика

Годишен бюджет

Остатък до края на годината

Работна сила
















Материали
















Външни услуги
















Приходи отвън
















Други
















Общо
















Отделът имаше преносими уреди за извършване на полеви замервания - Мегаомметри; Амперклещи;Мултицети; Честотен генератор; Измерители на: Качеството на напрежението, Заземления , Контур фаза - нула, Активност на почвата, Осветеност , Шум и др.

В отношенията един към друг бяха много учтиви и сериозни. Изслушваха се внимателно без да се прекъсват и без да бързат. Щом като те е спрял колега и иска да говори с теб значи е важно. През целия период на обучението не чух някой да повишава тон , да се кара, да се присмива или да критикува колегите си. Възприемаха работата си като сериозно занимание и се стремяха да работят ефективно и в екип. Всеки си гледаше работата, нямаше губене на време в празни приказки.

Нямат назначени шофьори – всеки от екипа по поддръжка има право да управлява предоставените служебни автомобили. Автомобилите са лизингови и след изтичане на две години се връщат на фирмата доставчик и се заменят с нови. Нямат собствен автосервиз.

Ако има проблеми с автомобилите – те са гаранционни и ремонтът е за сметка на доставчиците.

Обмяна на опит с Дерек - Ръководител на механичен отдел.

Дерек беше на около 55 години. Преди това има стаж като механик в хранителната промишленост, където е имал много голямо натоварване по време на работа.

Имаше подчинени 15 механици. Годишния бюджет за дейността му възлиза на 450 000 паунда.

Не наема общи работници. Предпочита да работи със специалисти. Ако една работа трябва да се изпълни от 2 работника, то по-добре е да са специалисти и да се допълват един друг.

По-малките ПА ремонтират в собствената си работилница. При необходимост от изработка на детайли за ремонта на помпите – имат сключен договор с външен изпълнител за стругарски услуги.

За нагряване на лагерите използват индуктивен нагревател.

Механиците са в екип по двама, оборудвани с лекотоварен автомобил и необходимите инструменти.

Дерек непрекъснато се стреми да подобрява съоръженията с цел по-лесна поддръжка.

В момента тестваха нов вид клапа за отпадъчни води и устройство за почистване на каналите.

Масово използват челни уплътнения вместо салникови набивки.

При ремонта на ПА задължително подменят и лагерите.

При необходимост от нов ПА – има рамков договор и изпълнителят го доставя в рамките на 30 дни.

Ако са монтирани два ПА на ПС работен и резервен – контролерът ги редува 7 дни работи първи ПА и 7 дни втори ПА. Така могат да ги сравняват и ако имат съмнения за износване – изпраща механиците на място да замерят енергийните характеристики на помпената система.

След обяд посетихме 4 обекта , на които работиха негови екипи. На всеки обект Дерек спираше за около 20 минути , оглеждаше изпълнението и обсъждаше бъдещите действия с подчинените си.

Стреми се да балансира канцеларската работа с тази по обектите.

Често чертае възли и детайли за нови съоръжения. Надява се на годишното техническо изложение за новости във ВиК сектора в Бирмингам някой негови колеги от сродни фирми да харесат създадените от него изделия.

Пол и Дерек имаха среща с мениджъра, който отговаря за ефективното изразходване на ел. енергията във фирмата. Той ги запозна с програмите, по които работят в момента в тази област.

Заплащането на ел. енергията става по различни тарифи – върхова , дневна и нощна.

Една от темите бе софтуер, който да съветва диспечера в коя часова зона с кой ПА да работи и с какво натоварване. Програмата бе още в фаза на разработка и се разбраха да организират среща с програмистите , за да уточнят заданието съгласно технологичните изисквания на ВиК системите.

Не следят подробно средния разходен коефициент Квтч/м3. Изчисляват го само при съмнения , че даден ПА работи с понижени параметри и преценяват дали се нуждае от ремонт и кога се налага да бъде ремонтиран.

В момента въвеждаха и друга програма за енергийния отдел , която в цифров вид да съхранява данните от всички профилактични изпитания на съоръженията – прегледи и измервания.

Целта е да могат да следят как се променят във времето техническите параметри на съоръженията.



Управление на персонала. Всяка година Пол събира подчинените си и обсъжда какво е полезно да знаят и по кое време е удобно да се обучават. Разполага с оферти от различни обучаващи фирми. На базата на предвидения бюджет за обучение - 5 % от фонд работна заплата, съставя годишна програма за повишаване на квалификацията на персонала. Обученията, които са свързани с работния процес се заплащат от ВиК. Ако желаеш да се обучиш по други въпроси - поемаш част от разходите.

За тази година Пол се бе записал в курсове за работа с компютър и психология.

Курсът се провежда 1 път седмично и му струва 20 паунда на месец.

Фирмите, които предлагат обучение на персонала разполагат с лаборатории , уреди за измервания и съоръжения за отдих и спорт. Осигуряват квартири и храна на курсистите.

Курсове се провеждат целогодишно в зависимост от желанието на ВиК.

Ел. техниците имат диференцирано заплащане , в зависимост от оценката за положения труд.

Когато искат да наемат нов служител или стажант – публикуват обява с длъжностна характеристика и други изисквания за заеманата длъжност в два местни ежедневника.

От постъпилите заявления енергетикът избира по документи около 6 бр. измежду кандидатите и ги подлага на 3 теста – за интелигентност ; по специалността и психологически. След това мениджърът по персонала и енергетикът провеждат интервю и избират най-подходящия кандидат.

Едно от изискванията при кандидатстване за работа е кандидатът да може да управлява МПС.

Разходите по наемането на персонал са от бюджета на отдела.

Стажантите постъпват на работа на 16 год. Всяка година се оценява представянето им в работата и се подлагат на изпит по специалността. При получаване на положителна оценка всяка година получават по-високо възнаграждение. След 3 години стаж при показани добри резултати получават званието ел. техник , което им носи по-голямо увеличение в заплащането.

За оператори на пречиствателни станции наемат млади хора, които обучават. Обучението им става като обхождат различните обекти , работят съвместно с по-опитни колеги и заместват титулярите.

В Англия има 4 учебни центъра за повишаване на квалификацията на ВиК операторите. Обикновено операторите дават дежурства извън работно време.

Ако се налага посещават обектите през нощта и през празничните дни.

Всички работници и служители притежават акции издадени от фирмата. Имат възможност да закупят допълнително акции на преференциални цени. Доходността на тези акции не е много висока, но се считат за по-сигурни спрямо другите акции. Притежанието на акции е един от стимулите за служителите за по-активно участие в трудовия процес и търсене на по-добри резултати.

Имат клубове по интереси. Всеки член на клуба заплащат по 1 паунд на месец. ВиК подпомага финансово тези клубове , за да организират спортни състезания, пикници и екскурзии.

Включиха ме в курс за обучение на новопостъпили работници и стажанти.

Провежда се в рамките на 3 дни с откъсване от производството.

Целта е да приобщят новопостъпилите като придобият обща представа за фирмата и нейната дейност, организационната структура , ценности , мисия , визия и др. елементи на фирмената култура.

Подобен курс се организира се 2 пъти годишно. Провежда се в зала оборудвана с необходимата техника за провеждане на обучение – компютри , видеостена и други необходими технически средства. Предварително се раздава програма по часове. През почивките се осигурява чай, кафе и минерална вода. Дават се купони за обяд в стола на фирмата.

Сутрин се провеждат лекции в залата, а след обяд с 1 микробус се посещават обекти, свързани с темите, които са засегнати в лекциите. Например сутринта имаше лекция за водоснабдяването, а след обяд посетихме участък , където се подменяше магистрален водопровод.

Мениджърът на ВиК Пол Търнър изнесе лекция за отношенията между работодател и работник , какъв е стилът на управление, какви възможности предоставя фирмата за развитие на персонала.

Засегна темата за корпоративната структура, какви дейности развиват, какви са бъдещите планове за развитие. След това пуснаха рекламен видеофилм, който представи накратко фирмата.

Един ден преминах обучение в много отдели и звена. Всеки отделяше от своето време, за да ми обясни най-важните моменти от своята работа. Операторите едновременно с въвеждане на данните ми обясняваха какво правят и каква е целта. Изглежда, че това при тях е рутинна повтаряща се процедура, тъй като всеки новопостъпил при запознаване с фирмата преминава през подобно обучение. След като един служител ми обясни накратко какво работи ме представя на друг свой колега и така докато се изпълни цялата програма за запознаване с фирмата.

На всеки новопостъпил се предоставя пакет от документи с описание на най-важните дейности и задължения на фирмата, длъжностна характеристика, схема с организационната структура и др.

Всеки новопостъпил е зачислен към по-опитен колега , който е длъжен да го представи на отделите и звената и да го въведе в работата.

На бюрото на всеки служител има голям надпис с двете му имена и длъжността с цел всеки, който влезе в стаята веднага да се насочи към човека, който му е необходим.

Оперативка

Провежда се веднъж на два месеца. Предварително на всеки е раздадена програма , по какви въпроси ще се дискутира на оперативката. Всеки бе делово настроен и говореше кратко и ясно. Общото времетраенето бе около 70 минути. Първо се коментираха всички въпроси по програмата. Ако има неясни моменти всеки има право да задава въпроси, след което проблемът се обсъждаше по-подробно. Накрая шефът даде думата на Началник отделите за поставяне на текущи проблеми.

Всеки от тях в рамките на 2-3 минути говори за изпълнение на бюджета, кадрова политика, новости , промени и др. Не се обсъждаха конкретни технически или производствени въпроси. В края на събранието Пол Търнър предостави печатни материали , които Началник отделите да раздадат на своите хора – месечен вестник , програма за благотворителност, за предстоящ празник, за борба с дискриминацията по полов и расов признак и др.

Всеки месец фирмата отпечатва вестник за своята дейност и някой по-интересни събития – неформални срещи, повишение на служители, движението на акциите и др.



ЦДП /централен диспечерски пункт/

От 8 до 17 ч. следят и управляват обектите, които поддържат от Мидълзбро – около 20 % от всички обекти. След 17 ч. и през празничните дни следят информацията за целия регион 50 водоснабдителни помпени станции и 450 пречиствателни станции. Най-отдалечените обекти са на 100 км от ЦДП. Информацията постъпва по телефонни кабели и по ефир /радиосигнали/. Дежурните диспечери са трима на смяна. Смените са на всеки 8 часа. Извън работно време те имат задължението да разговарят с клиентите. През работно време клиентите се свързват с кол центъра. Ако има голяма авария и трябва да отговарят на много повиквания – командироват допълнително още 2 оператори, за да се справят с кризата. Информацията , която постъпва от обектите е изведена на различни екрани с различни йерархични нива – фирма, технологична група, обект. Имат богат архив за анализ на исторически данни. Ако постъпи авариен сигнал от обект – веднага се активира звуков сигнал и се насочва вниманието на диспечера , който потвърждава че е видял аварията и предприема съответните мерки.

След възстановяването на авариралото съоръжение , диспечерът го извежда от списъка с авариите.

Управлението на ПС е на 3 нива – местна автоматика, дистанционно диспечерско управление и намеса на групата за поддръжка. Всеки диспечер има код , за да се регистрира в системата и да се знае кой какви действия е предприел. Кодовете са с различно ниво на достъп – първо ниво само наблюдение , второ с право на управление и трето ниво /сервизно/ с възможност за настройка на границите, в които да се управлява процеса. За всеки параметър са зададени долна и горна граница, в които да протича процесът. При преминаване на тези граници се подава сигнал за авария.


Пример за информацията , с която разполага диспечера за напорен резервоар:


НР К121

Текущо ниво , м

Количество вода , м3

Горно ниво , м

Горно аварийно ниво , м

Долно ниво , м

Долно аварийно ниво , м

% запълване

Северна камера

3,6


10 200

3,8

4

1,5

1

80

Южна камера

3,62

10 280

3,8

4

1,5

1

81

При достигане на ГН – 3.8 м ПА трябва автоматично да изключи. Ако не спре – достига се ниво 4 м и системата СКАДА подава звуков сигнал към диспечера, че е достигнато ГАН и той следва да изключи дистанционно ПА да запише събитието като проблем. Ако ПА не изключи след намесата на диспечера – той се обажда на екипа от поддръжката да посети обекта и да отстрани проблема.

За управлението по долно ниво – действията са аналогични.

Нивото във всяка камера на резервоара се следи с аналогов нивомер. По този начин се избягва възможността едната камера да е с ниско ниво, а другата да прелива. Сравняват се показанията на двата нивомера и ако има голяма разлика се търси причината – дали нивомерите не са настроени правилно или има проблем с равномерното запълване на двете камери.

На дисплея е указано при кои аварии е необходимо незабавна намеса и при кои може да се премине на резервен ПА без да се вдига аварийната група.

Токът на ПА не е изведен, тъй като има защита ,която трябва да защити ел. мотора. Напрежението също не е изведено , но има информация дали трите фази са налични и в нормални граници.



Опит от посещения на обекти.

Шефът на бригадата за поддръжката отговаря за 6 бр. пречиствателни станции за отпадъчни води и 2 бр. за питейни води. Екипът му се състои от 11 души – 5 екипа по 2 души с автомобили и 1 резервен специалист , който замества колегите си по време на отпуск или болнични.

Бригадирът също разполага със служебен автомобил , който ползва като личен извън работно време. Горивото за служебни нужди и ремонтите са за сметка на ВиК.

За обезводняване използваха преносими моторни ПА с ДВГ.

На една канална помпена станция /КПС/ имаше монтирани шнекови ПА. Мнението им за тях е , че са много надеждни, но са по-скъпи от потопяемите ПА.

На обекта беше монтиран дизел агрегат. При отпадане на напрежението - стартира автоматично.

Към ауспуха имаше шумозаглушител. В помещението , където се съхраняваше агрегата имаше климатизация – включва се автоматично отопление при ниски температури, а

при високи температури се включват вентилатори и се отварят жалузи за охлаждане.

Предвидено е хидравлично устройство за ръчно стартиране на агрегата в случай, че акумулаторите са изтощени и не могат да запуснат агрегата.

На ПС работеше строителна бригада, която боядисваше част от съоръженията. Използваха преносими моторни компресори. Преди да положат боята , старата боя се премахва с преносими ел. шмиргели и шкурки и така подготвената основа се приема от представител на ВиК. След като се положе новата боя има 1 година гаранция, че няма да избие ръжда или да се напука покритието.

Следобед посетихме малка ПС с хоризонтални ПА, контролер за управление и датчици за налягане, ток , напрежение, разход, температура на лагерите, обемни датчици за охрана и др.

В ел. таблото се съхраняваха малко резервни ел. части - предпазители и контактори.

Ел. захранването бе изпълнено със силов трансформатор , монтиран на открито на дървен стълб директно захранен /без предпазители/. Поддържа се от Електроснабдителната фирма. Стандартните напрежения са 140/11/3.3/0.44 KV. Захранващите трансформатори , които използват са сухи /без масло/ , защото са по-безопасни при възникване на пожар.

ПС се обслужват от звеното за поддръжка и нямат постоянен дежурен персонал.

При посещението на обекта правят оглед, почистване и някои дребни ремонти.

При по-сериозен проблем към тях се присъединяват помощни екипи с цел отстраняването му.

Пол имаше право на самостоятелен достъп до всички обекти. Всички ключове за вратите са стандартни. При влизане в обекта въвежда на клавиатура код , за да дезактивира охранителната система.

Посетихме голяма ПС с 2 бр. вертикални ПА , които черпеха вода от реката и я подаваха към заводите като промишлена вода. Ел. моторите са с навит ротор и са захранени на средно напрежение 3.3 КВ с мощности от 400 Квт и 980 Квт.

Оборотите на ПА се регулираха автоматично с помощта на четки и включване на допълнителни съпротивления в роторната верига. Графитните четки са слабото място на ел. мотора, защото се нуждаят от периодична проверка и при необходимост - подмяна.

За пренавиване на намотките на ел. моторите имат договор с фирма. При спешна поръчка ремонта трябва да се изпълни за 24 часа. При обикновена поръчка срокът е 7 календарни дни.

Това им позволява да гарантират надеждна работа на ПА без да е необходимо да съхраняват резервни ел. мотори на склад.

Ел. моторите се комутират с вакуумни контактори – компактни и лесни за поддръжка. Захранването е от КРУ на колички. При поставяне на табела , болтът за закрепване служи за заземител.

Ключовете за уредбата се съхраняваха в табло с много ключове, които са на определените си места и са със съответния надпис. На ел. таблата има блокировка, ако вратите им не са затворени – не може да се включи захранващото напрежение.

ПА бяха оборудвани с много датчици – за претоварване, заливане, вибрации, температура и др.

На входовете на контролера са подадени дебита на ПА и консумираната ел. енергия. На екрана му е изведен разходния коефициент Квтч/м3.

Това им помага бързо да преценят дали един ПА работи ефективно и има ли нужда от ремонт.

Използват капсуловани лагери , които не се нуждаят от гресиране. Подменят ги в цехови условия при постъпване на ПА за основен ремонт. Ремонтите на ПА са много скъпи и те се стремят да ги избягват, като закупуват нови ПА вместо да ремонтират старите. Средно на 8 – 10 години подменят ПА с нови. Само най-големите и скъпи ПА работят над 20 г. с няколко основни ремонта.

При подмяна на съоръжения – демонтираните се бракуват и унищожават.

Ако са на стойност над 2000 паунда – изготвят справка към счетоводството.

Не се съхраняват ПА на склад. Целта е да нямат големи складови пространства, заети със стари съоръжения. Малките подобрения и ремонти се изпълняват от персонала на ВиК.

Строителството и проектирането на нови съоръжения възлагат чрез търг на външни изпълнители.

При проектирането на нови обекти залагат изисквания съобразени с вътрешно фирмените стандарти – еднотипно оборудване на ел. табла, датчици и др.

Външните врати на обектите са блиндирани. Прозорците са малко на брой и са укрепени с метални завеси и решетки. След 17.00 ч. автоматично се включва система взлом и при незаконно проникване в обекта се подава сигнал към диспечерския пункт.

Към една ПС имаше изградено хлораторно помещение. Голям съд за течен хлор с обем от 7 тона се зарежда на място от специализиран автомобил. Ако налягането започне да се повишава - отваря се предпазен вентил и част от хлора се прехвърля в резервен съд с цел безопасност при зареждането.

Хлорирането с хлор газ, се дозира пропорционално на подаденото водно количество.

Инсталацията е изпълнена с 2 комплекта хлораторни апарати – работен и резервен. След като се изчерпи хлора в работната бутилка автоматично се превключва към резервната и се подава сигнал към ЦДП. Други сигнали към ЦДП от хлораторното са взлом, изтичане на хлор в помещението и концентрацията на хлор във водата. След всеки 3 пълнения бутилките се изпитват от завода доставчик на хлор ICI – химическа фирма. В предверието се съхраняваше изолиращ противогаз с бутилка сгъстен въздух за работа при аварийни изпускания на хлор.

Към ПС имаха оборудвана малка работилница за изпълнение на ремонтни работи на място.

Зелените площи около ПС поддържат като наемат безработни с договори за временна заетост.

Когато са на обект обядват със сандвичи, а когато са в офиса се хранят с отстъпка в столова.

След обяд посетихме канална помпена станция /КПС/.

6 бр. вертикални ПА се управляват автоматично от контролер. В централния диспечерски пункт /ЦДП/ са изведени само нивата. При достигане на аварийно високо ниво се подава сигнал към ЦДП и се изпраща група за отстраняване на проблема. КПС подава отпадъчни промишлени води към ПСОВ.

Датчици следят за наличието на взривоопасни и задушливи газове и посоката на вятъра.

Ако има наличие на газове и вятърът духа към близкия автомобилен път – включват се мощни вентилатори, за да разпръснат опасните изпарения.

Преди да допуснат ремонтни групи да работят в шахти и колектори от канализационната мрежа с преносим детектор замерват наличието на взривоопасни и отровни газове. Попълва се наряд за допускане и след инструктаж и предприети мерки за безопасност се пристъпва към работа.

В резервоарите се влиза със специална процедура за достъп . Вземат се специални мерки да не се замърси водата. След всяко влизане се прави дезинфекция. Почистват се 1 път на 5 години.

На фланците към отдушниците на резервоарите монтират специална мрежа за защита срещу проникване на насекоми.

Посетихме 4 бр. пречиствателни станции за отпадъчни води.

На една от тях правеха изпитания на ефективността на работата на 2 вида фини решетки.

Поставят подвижни сита преди и след решетката и след 5 минути измерват теглото им.

Попълват специални бланки с цел да оценят коя решетка е по-добра.

С Алън посетихме ПСОВ за 30 000 еквивалент жители, която добиваше метан от утайката, а получените след пречистването кек използваха за наторяване. На ПСОВ използваха ултразвукови нивомери и разходомери; датчици за РН; за наличие на кислород и др.

До входа на всеки обект на видно място имаше поставени еднолинейна ел. схема, технологична схема и инструкции за безопасна работа.

До брега на океана изграждаха нова пречиствателна станция за 40 000 еквивалент жители на стойност 30 мил. паунда. Планът им бе до 1995 год. да пречистват 100 % от отпадъчните води. В тази връзка големите инвестиции на фирмата бяха в областта на отвеждане и пречистване на водите.

Посещинши на Пречиствателна станция за питейни води /ПСПВ/ , която ползва вода от реката.

За контрол на качеството на речната вода се използват различни електронни датчици - за РН, мътност, температура , тежки метали, нефтопродукти и др.

Друга форма на контрол е чрез живи датчици - риби , които се отглеждат в два аквариума , свързани помежду си с тясна тръба. В единия аквариум непрекъснато се подава речна вода, а в другия пречистена вода преди да се хлорира. По поведението на рибите следят дали речната вода е приемлива за тях. Ако рибите са предимно в аквариума с речната вода /тяхната естествена среда/ , това означава, че тя е със сравнително добро качество. Ако рибите са заели аквариума с пречистената вода , това означава , че я предпочитат и в речната вода има сериозен замърсител. Поведението на рибите се следи с датчици и се архивира в диспечерската система.

На ПСПВ пристигна подвижна изложба – специален камион оборудван с мостри от продуктите на няколко фирми в областта на автоматизацията и датчиците.

Две млади момчета /търговски пътници/ представиха продуктите на експлоатационния персонал. Коментираха с хората от практиката какви технически средства се използват в момента и какви са им проблемите с тях. Търговците внимателно си записваха получената информация за качествата на конкурентните изделия и в кои области има да се решават технически проблеми в бъдеще.

Обменът на информация беше полезен и за двете страни.

Като цяло обектите им са наситени с множество датчици, които служат за управление на процесите и за предаване и архивиране на данни.

Тъй като стандартът на живот е висок – най-големите разходи на ВиК около 60 % са за човешкия труд, се стремят по всякакъв начин чрез високо ниво на автоматизация да намалят човешката намеса в процесите. Правят големи разходи за технически средства,за да пестят средства за човешки ресурси.

ВиК финансира самостоятелно изграждането на новите обекти от набраните такси и от разпродажбата на акции. Ако не изразходят тези средства в края на годината – държавата ги облага с високи данъци с цел да насърчи изграждането на нови и модернизацията на съществуващите ВиК съоръжения.

Ежегодно ВиК разширява услугите, които предлага като изгражда нови пречиствателни станции.

Част от печалбата инвестира в закупуването на фирми от други области на промишлеността с цел да намали данъчната ставка и да създаде по-голяма стабилност на бизнеса си.

В момента притежаваше няколко фирми – за ултразвукови датчици; за компютърни системи; за бутилиране на минерална вода; за отдаване на коли под наем; за проектиране на ВиК системи.

Към групата на ВиК работеше и научен център за отпадъчни води, който проучва и разработва нови методи за пречистване на водите.

Тази диверсификация им позволява да работят съвместно и да снижават общите разходи по отделните дейности. Всяка фирма си има отделен бюджет и управление, но при необходимост може да се прехвърлят финансови и други ресурси от една фирма към друга.

Един след обяд бях прикрепен към Алисън – шеф на отдела по водоснабдяване.

Той ме запозна с основните 3 проекта по които работеха в момента:


  1. Водоснабдителната мрежа бе разделена на 140 водомерни зони. Специално звено се

занимаваше със събирането на данни за консумацията на вода и налягането в тези зони.

Пред всяка зона имаше монтиран водомер и датчик за налягане и с помощта на логери по наети линии прехвърляха информацията в офиса. Където нямаше възможност за осигуряване на кабелна връзка специалистите от звеното периодично посещаваха шахтите и с лаптоп източваха необходимите им данни. В офиса анализираха получените данни и при съмнение за авария изпращаха екипите за откриването и отстраняването й. Данните се представят в графичен и табличен вид , като може да се задават различни периоди и се изчислява средна, минимална и максимална стойност. Използват получената информацията за прогнози и планиране. До компютъра има карта с отбелязани зоните и точките, където са логерите. Отбелязано е къде има съмнения за аварии и оплаквания от клиентите.

По стандарт трябва да поддържат налягане в мрежата от 10 до 50 м. При спад на налягането под 20 м на компютъра излиза съобщение в червено и се предприемат необходимите коригиращи действия.

Логерите се захранваха от акумулаторни батерии с полезен живот от 7 години.

Монтират се в шахти , които се заключват. Данните се записват на всеки 15 минути.

Основните параметри, които следят в една зона са: нивото на течовете, качеството на налягането и качеството на водата /за него съдят по оплакванията на клиентите и по анализа на взетите проби/.

Имат данни колко им струва изграждането и поддръжката на всяко зона и какъв е положителния ефект от въвеждането на системата. Възвращаемостта на инвестицията обикновено е под 12 месеца.

За нормалното водоснабдяване на всеки район отговаря авариен инспектор. Той познава своя район много добре и има задължението при авария да изолира района. Той има задължението да следи , ако в района му има ново строителство или подизпълнител изпълнява ремонтни работи на ВиК. Участва в приемателни комисии и узаконява въвеждането на нови водопроводни отклонения.



  1. Дългосрочна програма за обследване на състоянието на водопроводите. Сключили са договор

с фирма за заснемане отвътре на водопроводите с камера. Отделно правят шурфове и изследват външната изолация и съставът на почвата. На базата на тези обследвания оптимизират програмата си за управление на активите и съставят планове за подмяна или ремонт на водопроводната мрежа.

От 1972 год. масово изграждат вътрешни водопроводи с диаметър до Ф200 от ПВЦ .



  1. Географска информационна система GIS /ГИС/.

Данните за всички активи се въвеждат в цифров вид с цел да могат лесно да ги актуализират и да правят необходимите справки.

Наели са на временен договор 6 младежи , които уточняват всички детайли и формата, под която ще се въведе информацията. За консултанти използват както водещи специалисти от ВиК , така и пенсионери, които имат познания за мрежата.

Данните от тази система влизат в националната кадастрална система. Там се събират данните от всички фирми с подземни съоръжения и при нужда тази информация е налична за ползване.

Системата се използва от множество отдели, които имат отношение към водоснабдяването. Цялата информация за отделните зони /възникнали аварии, проблеми с качеството, оплаквания, нови отклонения и др./ се въвежда в ГИС среда и всеки който има достъп до системата ползва натрупаните знания. Всеки отдел развива ГИС и след това се ползва от труда на всички.



Инспекторите ВиК са оборудвани с уред за трасе с цел проучване за подземни проводи преди започване на изкопни работи. Автомобилите, които ползваха бяха лекотоварни фургони. Оборудвани са със сигнални лампи на тавана за отклонение на движението и високоговорител за предаване на съобщение – примерно, че квартала ще бъде без вода за 4 часа. Във фургоните има прегради и стойки за различни инструменти, ключове и приспособления за отваряне и затваряне на СК, отваряне на капаци на шахти и др. Разполагаха с прожектор , туба с дезинфектин , газова бутилка с накрайник за нагряване с цел дезинфекция, таблетки за тестване на водата за наличие на свободен хлор и др.

Предлагат услугата временно водоснабдяване, като разполагат с устройство с монтиран водомер за захранване от хидрант . В цената на услугата освен водното количество се включват и разходите за доставка , монтаж и демонтаж на устройството.

С инспекторът Ник посетихме една авария на Ф500 стомана. Аварията беше на главен път и беше добре оградена и сигнализирана. В момента укрепваха изкопа с платна. Водата се изчерпваше от преносима бензинова помпа. На аварията имаше багер , самосвал с баластра и още един автомобил с преносима ръчна механизация – фугорез, трамбовка и др. Аварията се отстраняваше от 4 души, като един от тях беше старши водопроводчик. Той отговаряше за цялостната организация и доставката на необходимите материали. Кабелите, които бяха разкрили в близост бяха укрепени и защитени.

По-късно се срещнахме с една строителна техничка, която изграждаше път към нов квартал. Ник носеше карта с нанесени водопроводи и канали в този район. Уговориха се как да ги предпазят от разрушаване и как да повдигнат капаците на шахтите.

След обяд ходих с друг инспектор да видим как работи наета строителна фирма по програма за подмяна на спирателни кранове. Екипът имаше за задача да подмени 2 бр. СК за 1 работен ден.

Понеже бяха затворили 50 % от пътното платно бяха поставили подвижни светофари, които пропускаха периодично движението само в едната посока.

Новите кранове имаха предвиден изход за замерване на налягане и за промивка.

Инспекторът трябваше да изолира участъка и да допусне бригадата до работа.

След изпълнението на ремонта , инспекторът извършва промивка и дезинфекция, взема водни проби за проверка на ефективността от дезинфекцията на място и за лабораторията и възстановява водоподаването.

Качеството на пречистените води се следи както от лабораторията на ВиК , така и от оторизираните власти. Лабораторията на ВиК бе оборудвана с голям брой съвременна апаратура. Персоналът и се състоеше от 37 специалисти. Вземат периодично проби от отпадъчните води, от точките на заустване и от пет километровата зона в океана.



Инвестиционните програми – ежегодни и дългосрочни се одобряват от Борда на директорите.

Новите обекти не се пускат в експлоатация докато не се отстранят всички забележки. При забавяне пуска на обекта, строителят заплаща неустойка и си създава лошо име. Не го наемат в бъдеще , ако не се е представил добре в изпълнението на предходните проекти.

По време на строителството ВиК има свой представител на обекта да следи как се изпълняват отделните видове работа. Ако установи нередности – изпраща доклад до инвеститорския отдел за предприемане на коригиращи действия. При въвеждане на нови съоръжения – изпращат хора от поддръжката във фирмата производител с цел обучение.

При въвеждане в експлоатация на нов вид датчик – първо го изпитва в работни условия 3 месеца и след това , ако всичко е наред вземат решение за внедряване.



Рехабилитация на вътрешната водопроводна мрежа чрез обмазване на тръбите отвътре.

Показаха ми изпълнението на рехабилитация на чугунени тръби Ф100 чрез обмазване.

Първо осигуряват водоноски за квартала и уведомяват клиентите, че ще има прекъсване на водоподаването за 24 часа. След това техникът на района изолира участъка /спира водата/ и допуска външния изпълнител за изпълнение на проекта. Първата фаза е почистване на старите тръби от отлагания чрез обстъргване със специални глави и прокарване на каучукови шайби през участъка. След това се изпълнява обследване с видеокамера. Ако установят пукнатини – в този участък разкопават и подменят тръбата. След това впръсват под налягане пластмасов спрей, който 16 часа след полагането му позволява да се запълни с вода. Паралелно с този ремонт подменят СК и домовите отклонения. Домовите отклонения се изпълняваха с полиетиленови тръби. Техникът разполагаше с проекта за ремонтните работи и ако се налагат някакви промени – той ги отразява в документацията, за да може по-късно реално изпълнените връзки да се въведат в ГИС.

След този ремонт оценката е, че тези тръби може да се ползват още 60 години. Разходите за тази рехабилитация се оценяват на 25 % от разходите за подмяна на водопровода с нов. По подобна технология възстановяват и тръби с по-големи диаметри, но обмазката при тях е на циментова основа.

За една седмица обновяват около 700 м. Програмата трябва да приключи в рамките на 5 години.

В съседен участък фирма наета от кметството изпълняваше подмяна на канализационните тръби.

Първо една машина с диамантен диск разрязва асфалта – с дебелина около 30 см и ширина 120 см.

След резача голям багер подкопава асфалта и след това удря силно с кофата върху асфалта и го начупва на големи парчета. След това багерът разкопава почвата и разкрива старият канал от керамични тръби. Изкопава го заедно с почвата и го товари на самосвали. След това взема със сапани укрепващи платна и ги полага в изкопа. Новите тръби бяха бетонови с каучукови уплътнители. Където има отклонения към сградите се изрязват отвори с бензинови резачи. След като се изпълни канала на 100 м след багера работи втора група по възстановяване на изкопа и асфалтиране. По този начин засегнатия от ремонта участък е минимален и неудобството за клиентите е по-малко.

Посетих отдела за обслужване на клиенти. Разговарях със служителката, която отговаряше за инкасирането на водата с водомери. Те се отчитат 1 път годишно без да слизат в шахтите. От терена с прът се отваря капака на водомера и с фенерче и лупа се отчита показанието. Ако шахтата е пълна с вода – инкасаторите носят моторна помпа. Изчерпват водата, отчитат водомера и попълват бланка , която подават към отдела за поддръжка на водопроводната мрежа да отстранят теча.

Големите консуматори отчитат всеки месец. Проверката, ремонта и подмяната на водомерите е за сметка на ВиК. Ако водомерът е повреден поради лошо стопанисване – разходите по ремонта се заплащат от клиента. Клиентът може да избира начина на заплащане на сметката. Ако водомерът е повреден – оформят задължението на базата на консумацията от предходен период.

На отдела за връзки с клиентите бяха подчинени следните звена:


  • Проучване, проектиране и даване на строителна линия за водоснабдяване на

новозастроени имоти. Правят детайлни проучвания за водните количества, налягане, точка на водовземане и проектиране на новите проводи. За захранване на фирмите предвиждат водомери, а за битовите клиенти предвиждат отклонение с тротоарен кран. Битовите клиенти заплащат услугите като данък – без измерване на водни количества. Границата на имота е точката, до която отклонението е собственост на ВиК, а в имота инсталацията е на клиента.

Води се подробна информация за всеки клиент – собственост, имена, разрешение за водоползване, каква такса трябва да заплаща, дали е погасявал редовно задълженията си и др.

При промяна на собствениците имат връзка с имотния регистър и си актуализират данните. Когато са засекли нелегално водоползване – водата се спира и са налага висока глоба. Ако има възражения от клиента, завеждат дело в съда и разходите по делото са за сметка на нарушителя.



  • Звено, което отговаря за клиентите, на които се измерва консумираната вода с водомери

и разходомери. Отчитат показанията на уредите, начисляват дължимите суми и събират вземанията.

Поддържат средствата за измерване в изправност като периодично ги проверяват и подменят при необходимост.



  • Звено, което има пряк контакт с клиентите. Поддържат връзка по телефона и чрез писма.

Всяко оплакване се регистрира и въвежда в компютъра. Кодовете , по които търсят клиентите са получили от базата данни на пощата. Въвежда се датата и часът на постъпване на оплакването, дали преди това е имало подобно оплакване, в какво се състои оплакването и др. Ако оплакването е постъпило извън работно време – информацията се попълва от дежурните диспечери. През деня три служителки обработват постъпилата информация , изготвят отговори и разговарят по телефона.

Ако трябва да се посети клиента на място – това се извършва от съответния инспектор.

Задачата може да бъде насочена и към друго звено в зависимост от характера и.

Отговорникът след проучване на задачата организира решаване на проблема, след което въвежда в компютъра деня и часа и какви действия са предприети.

Ако задачата е дългосрочна се отговаря писмено какво точно ще се предприеме и в какъв срок.

При голяма авария и множество обаждания не се записват имената на всички, които са се обадили.

В тези случай към дежурния диспечер се командироват допълнителни служители, които да отговарят на спешните обаждания.

Услугите, които предоставя ВиК се заплащат от населението и фирмите безкасово.

Нямат монтирани водомери за всеки имат. Таксите се начисляват в зависимост от размера на притежавания имот.

Тъй като нямат недостиг на вода са приели този начин на работа с цел да спестят разходи по поддръжката и отчета на водомерите.

Ползват повърхностни води от реките, които след пречистване подават в мрежата.

Имат два вида водопроводна мрежа - за питейна вода за населението и за условно чиста вода за промишлени нужди.

Отвеждат и пречистват водите за битови нужди. С някой заводи имат сключени договори за пречистване на отпадъчните им води в отделни ПСОВ. Такса за пречистване е в зависимост от степента на замърсяване.

Ако заводите имат много силни замърсители , те ги събират отделно в цистерни.

Тези опасни разтвори се третират в зависимост от състава им по дадено от властите предписание.
Силни страни в дейността на ВиК Northumbrian Water.


  1. Фирмата бе приватизирана с участието на персонала. Работи на пазарен принцип

като се само финансира – без субсидии от държавата и местните власти. Изпълнява разпоредбите на OFWAT - регулатора , който следи за изпълнението на задълженията ВиК при предоставяне на услуги на обществото.

  1. Демократично управление.

Правата и отговорностите се разпределят между голям брой мениджъри. Те имат право на самостоятелни решения по отношение най-важните въпроси - разходите в рамките на приетия бюджет и кадровата политика.

  1. Ефективна система за управление на персонала. Ясни правила за наемане, обучение и

развитие на персонала. Непрекъснато обучение, отчет и оценка на резултатите от положения труд. Силна фирмена култура и възпитание на чувство на принадлежност към една общност. Добър микроклимат във фирмата. Работят спокойно и ефективно. Избягват конфликтите и работят в екип.


  1. Добра информираност на ВиК специалистите за последните технически и организационни

достижения и добри практики.

  1. Висока техническа обезпеченост на обектите със средства за автоматизация и използване на

надеждни и качествени съоръжения.

Инвестират в съвременни технически средства , което води до намаляване на разходите за труд.



  1. Развита конкурентна бизнес среда.

Има много голямо предлагане на стоки и услуги. Сравнително голям и платежоспособен пазар.

Всички доставки на съоръжения и услуги се изпълняват в срок и с добро качество.



Голяма част от дейностите възлагат на външни фирми с цел да оптимизират разходите си и да се концентрират върху основната си дейност. Ако дадена фирма, която работи на обекти на ВиК не изпълни задълженията си коректно не получава поръчки в бъдеще.

На пазара остават само фирмите, които работят качествено и спазват сроковете.
Каталог: file -> repository
repository -> Проф д-р светла калудова-станилова
repository -> Smart ideas wise decisions
repository -> Роден съм на 07. 05. 1963 г в гр. Варна. От ранна детска възраст проявявах интерес към народната музика
repository -> Dear ladies and gentlemen, dear children
repository -> Проучване влиянието на универсален течен тор “maxgrow” при пролетен фуражен грах
repository -> Aqva moisture with collagen
repository -> Инструкция за работа с термовизионна камера тип Flir E6 І. Цел на термовизионното обследване. Подобряване на превантивната поддръжка на енерго механичните съоръжения във Вик Русе
repository -> Хидравличен удар в помпени системи


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница