Обяснителна записка



Дата10.04.2018
Размер35.62 Kb.
#66312
ОБЯСНИТЕЛНА ЗАПИСКА 1823
ИНТРО

Всички ние, малко по-запознатите с историята на Пловдив, сме наясно, че запазването на остатъците от Тютюневото градче до голяма степен би означавало запазване на част от градската идентичност. За съжаление, свидетели сме на обществено безхаберие и налагане на лични интереси. Да вземем един друг пример - Захарна Фабрика. Изоставена - разграбена - порутена.. вече неспасяема. Влошаването на състоянието на този паметник на 'столичната култура' обаче се случи разтеглено във времето. Архитекти се палеха страстно, предлагаха идеи за адаптация, но в крайна сметка се оказа, че само документират процеса на изчезването й. Ще можем да покажем на деца и внуци какво е имало на мястото на розовите блокчета на времето.. Ще простите тона ми, но точно бях приключил проекта си, когато багерите разрушиха склада срещу автогарата. Това беше тема на бурна дискусия с колеги в София, че дори стигна до дипломната ми ръководителка в Грац. Тя самата беше толкова очарована от сградите. "Че това не са индустриални сгради, а дворци! Какво богатство! " - все още помня първата й реакция. Преди няколко седмици приятели започнаха да ме обсипват със снимки на горящите складове – сгради, с които бях прекарал дни и нощи в продължение на година, и които бях обикнал. Чувството е трудно да се опише. Еквивалент за завършилите архитекти може би би било, ако в деня на защитата някой изгори макета, над който сте работили месец, скъса плакатите ви пред комисията и започне да подскача над останките на всичко това в глупав изблик на луд смях.. Но стига толкова оплакване. Ще се опитам да обобщя идеята на проекта, въпреки че като вземем предвид случилото се, от части той вече не е актуален. По-конкретна информация можете да намерите в последната глава на книжката пред вас.


ПОДХОД. КОНЦЕПТУАЛНИ ИДЕИ. КУЛТУРАТА - КАТАЛИЗАТОР ЗА СОЦИАЛНА ПРОМЯНА

Успешен подход към комплексната задача се оказа разделянето й на отделни фази.


ФАЗА1: ГРАДОУСТРОЙСТВЕН АНАЛИЗ И ОЦЕНКА

Появата на културен хотспот на това място подава ръка на идеята за децентрализация на културните събития, която е вписана в плана за развитие на Пловдив идните 10 години. Примери за работещ такъв модел не е особено трудно да се намерят. Не съм фен на Frank Gehry, но не може да се отрече, че намесата му в Билбао не е успешна. Или да вземем друг пример - Kunsthaus Graz - извънземният музей на съвременното изкуство на Cook и Fournier. Построен като част от 'Грац - културна столица на Европа 2003', това е сграда имаща живителен ефект върху целия квартал на изток от река Мур. Квартал със славата на етнически се превръща в творчески - ателиета, малки галерии, кафенета, ресторантчета и хепънинги ежедневно привличат хората като магнит. Инвестицията обаче е била дебела - 43 милиона Евро. Сума, която на този етап никой не е готов да инвестира в тютюневото градче. Мислейки за алтернативите се сетих за т.н ефект на снежната топка.


ФАЗА2: ДОБАВЯНЕ НА МНОЖЕСТВО ВРЕМЕННИ ФУНКЦИИ С ЦЕЛ ПРИВЛИЧАНЕ НА ПУБЛИКА

Това е фазата, в която от общото всичко рязко се свива и събира под покрива на една конкретна сграда. Това трябва да бъде мястото, което би могло да приюти най-голям спектър от временни функции. При условие, че дори някои от тях не успеят да запалят искрата на обществения интерес, то останалите да създадат един вид децентрализиран магнит. Изложби, уъркшопи, дискусиионни подиуми, сезонни пазари, алтернативен театър и кино, партита и концерти.. как да се приюти такова разнообразие от функции под един покрив? Ако си припомним историята за Малкия Принц и в частност момента, когато той моли пилота: 'Моля… нарисувай ми една овца!'. Ала първата се оказва много болна, втората овен, а третата стара. Ако приемем, че бъдещите наематели на пространството са претенциозни като малкия принц, тогава би било достатъчно да им предложим кутия с дупки и да оставим въображението им да свърши останалото. Архитектура без архитектура вградена в паметник на културата.


ФАЗА3: ПРИВЛИЧАНЕ НА ИНВЕСТИЦИИ. ПРИЮТЯВАНЕ НА CO-WORKING И ЖИЛИЩНИ ПРОСТРАНСТВА.

Тази фаза разгръща проекта към съседната сграда близнак. Складът на Кудоглу. И двете функционални предложения могат да бъдат обвързани с дългосрочни наематели, което би подсигурило на инвеститора сигурна и бърза възвръщаемост. Предназначени са за млади хора на изкуството, дизайнери, фотографи, архитекти, etc. Използвайки характеристиките на сградите, разстоянието между зоните на работа и живеене се скъсява до такава степен, че буквално може да се преодолее по чехли с чашата сутрешно кафе в ръка.


ФАЗА4: ПРИВЛИЧАНЕ НА ИНВЕСТИЦИИ. СКЛАДЪТ НА ТОТАЛ СПОРТ. ДА БЪДЕ ЛИ ФИТНЕС, ДА НЕ БЪДЕ ЛИ?

Най-малката сграда от ансамбъла носи естетиката на споменатите по-горе. Конструктивно различна, опитваща се да се впише визуално, тя определено разказва една по-друга история. Червения склад може и да не допринася в естетическо отношение, но го прави в обемно-пространствено. Създалите се между сградите тесни и високи пространства придават характер на ансамбъла.Дали фитнес студио е най- подходящата функция. Вероятно не. Но ако погледнем по-общо дори фитнесът привлича хората обратно към квартала и спомага за постепенното му събуждане.


ФАЗА5: ПРИВЛИЧАНЕ НА ОЩЕ ПО-КРУПНИ ИНВЕСТИТОРИ. ВРЪЩАНЕ КЪМ ГРАДОУСТРОЙСТВЕНО НИВО

След ре-активирането на ключовите сгради, идеята се връща обратно на градоустройствено ниво и обръща към околните индустриални сгради. Те нямат тази останка и представителност, но всяка една спасена е стъпка към съхраняването на атмосферата на тютюневото градче.
Каталог: resources -> entries
resources -> Bg европейски икономически и социален комитет
resources -> Търг на 17. 09. 2008 г. – Акценти кирил Шиваров 1887-1938 г
resources -> Книгата на Лудвиг Ерхард „Благоденствие за всички", Университетско издателство „стопанство"
resources -> Информация за номинираните фирми и личности Фирма “Лидер 96”
resources -> Георги Андреев българия или мафията ? II
resources -> Програма по европейска интеграция към Центъра за европейски изследвания и информация в София и в програма по публична администрация в американските университети „Джорджтаун" и „Джордж Вашингтон"
entries -> Обяснителна записка 1908 контекста
entries -> Обяснителна записка


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница