Обяснителна записка за определяне на Районите със значителен потенциален риск от наводнения в Западнобеломорски район за басейново управление



Дата26.11.2017
Размер88.16 Kb.
#35472


Обяснителна записка за определяне на Районите със значителен потенциален риск от наводнения в Западнобеломорски район за басейново управление
Районите със значителен потенциален риск от наводнения /РЗПРН/ в Западнобеломорски район за басейново управление /ЗБР за БУ/ са определени въз основа на „Критерии и методи за определяне и класифициране на риска и определяне на РЗПРН” и Приложение №1 към тях „Структура на информацията и алгоритъм на работа за прилагане на подхода и критериите за определяне на РЗПРН“, като ІІ-ра част от Методиката за оценка на риска от наводнения и критериите за значителните неблагоприятни последици по чл.187, ал.2, т.6 от Закона за водите.

Съгласно цитираните документи, определянето на РЗПРН започна с обработката на наличните първични данни от докладваната Предварителна оценка на риска от наводнения /ПОРН/ по чл.4 от Директива 2007/60/ЕО за оценка на риска от наводнения /ДН/. В рамките на тази първа стъпка в празна геобаза данни бяха импортирани всички посочени таблици и графични данни, за докладваните по чл.4 от ДН 143 бр. значими минали и потенциални наводнения, от които 114 в басейна на р. Струма, 26 в басейна на р. Меса и 3 в басейна на

р. Доспат. Импортирани бяха и всички други налични данни, които могат да бъдат използвани при определяне на окончателните РЗПРН.

Следващата стъпка в този подготвителен етап беше създаването на база данни с критериите за значимост на негативните последици от минали и потенциални наводнения, както и информацията необходима за тяхната оценка.



Подготвителния етап приключи със създаването и ползването на ГИС слоеве с: водосборите на речните басейни; населените места; съществуващата инфраструктура; водовземните съоръжения за питейно – битово водоснабдяване; пътища-магистрали І и ІІ клас; ж.п.; мостове; канализации на населени места и ГПСОВ; защитени територии; КПКЗ предприятия; куртурно-исторически паметници и т.н. Процесът продължи с анализ в ГИС среда на данните, при който анализ бяха приложени основните правила за съседство и основните правила на регионален принцип. Въз основа на този анализ бяха определени следните Предварителни райони със значителен потенциален риск от наводнения /ПРЗПРН/:

  • В Основен речен басейн Струма:

PAPSFR Code

Основен водосбор

Под-водосбор

PAPSFR_ST_03

Струма

Лебница-Бистрица Санданска, Влахинска река-Цапаревска река, Извор-Струма, Цапаревска река-Лебница, Извор-Струма, Извор-Струма, Градешница-Петричка, Бистрица Санданска-Струмешница

PAPSFR_ST_04

Струма

Мелнишка река-Граничен

PAPSFR_ST_13

Струма

Заешки дол-Струма, Извор-Заешки дол, Арката-Яз. Пчелина

PAPSFR_ST_17

Струма

Джерман-Копривлен, Копривлен-Рилска, Извор-Струма

PAPSFR_ST_18

Струма

Извор-Хърсовска река, Хърсовска река- Струма, Илийна-Струма, Лисийска-Дреновска

PAPSFR_ST_21

Струма

Извор-Яз. Пчелина

PAPSFR_ST_22

Струма

Брезнишка-Мещичка, Извор-Конска река, Мещичка-Струма, Конска река- арката, Яз. Студена-Конска река

PAPSFR_ST_29

Струма

Треклянска-Драговищица, Ломничка-Струма, Явор-Струма,Драговищеца-Бистрица Соволянска, Бистрица Соволянска-Банщица, Извор-Струма, Орлачка-Треклянска

PAPSFR_ST_39

Струма

Бистрица-Струма, Тополница-Джерман, Извор-Гюбрена, Извор-Тополница, Гюбрена-Бистрица, Извор-Гюбрена, Извор-Джерман

PAPSFR_ST_42

Струма

Извор-Струма, Извор-Струма, Извор-Струма, Извор-Струма, Банщица-Новоселска река, Новоселска река-Берсинска, Берсинска-Гращица, Гращица-Елешница, Елешница-Лява река, Лява река-Дерман, Речица-Струма

PAPSFR_ST_45

Струма

Църна-Речица, Извор-Елешница

PAPSFR_ST_50

Струма

Извор-Струма, Извор-Струма, Градевска река-Сушичка река, Извор-Сушичка река, Потока-Струма, Извор-Потока

PAPSFR_ST_53

Струма

Бистрица Благоевградска-Логодашка река, Логодашка река-Стара река, Дреновска-Бистрица Благоевградска

PAPSFR_ST_57

Струма

Сушичка река-Дяволска река, Осеновска-Струма, Стара река-Градевска река




  • В основен речен басейн Места:

PAPSFR Code

Основен водосбор

Под-водосбор

PAPSFR_ME_06

Места

Леевещица-Бела Места

PAPSFR_ME_12

Места

Честна-Белишка река

PAPSFR_ME_15

Места

Бачевска-Глазне

PAPSFR_ME_21

Места

Извор-Места

PAPSFR_ME_23

Места

Белишка река-Бабешка

PAPSFR_ME_24

Места

Извор-Исток обединен с Извор-Бела река

PAPSFR_ME_28

Места

Демяница-Исток

PAPSFR_ME_53

Места

Вищерица-Места

PAPSFR_ME_62

Места

Дъбнишка-Мътница

PAPSFR_ME_66

Места

Извор-Места




  • В основен речен басейн Доспат:

PAPSFR Code

Основен водосбор

Под-водосбор

PAPSFR_DO_03

Доспат

Извор-Доспат

PAPSFR_DO_06

Доспат

Извор-Яз. Доспат

PAPSFR_DO_08

Доспат

Извор-Доспат, обединен с Караджадере-Осиковска

След определяне на ПРЗПРН работата продължи с определянето на РЗПРН. Процесът премина през всички последователни стъпки описани в Методиката като: Първо беше определен риска по показатели, като бяха разгледани местоположенията със значими наводнения, включени в ПОРН. За всеки от показателите беше определена степента на риск (нисък, среден или висок) съгласно праговите стойности за всеки от тях посочени в таблица 1 от „Критерии и методи за определяне и класифициране на риска и определяне на РЗПРН“. След определянето на риска по показателите се пристъпи към определянето на риска по отделните категории – човешко здраве, стопанска дейност, околна среда, културно-историческо наследство. Беше спазен принципа, че степента на риск за всяка от категориите съответства на най-високия риск, определен за показателите на дадената категория. Следваща стъпка по определянето на РЗПРН беше да се определи рискът за местоположение. И в този случай бяха приложени основните ръководни принципи, разписани в приетата Методика:



  • Ако бъде определен висок риск за всеки район за басейново управление за която и да е от категориите, местоположението остава във висок риск.

  • При среден риск по три от категориите местоположението е във висок риск.

  • При среден риск по две от категориите местоположението е в среден риск.

  • При среден риск по две от категориите, когато тези категории са човешко здраве и стопанска дейност, местоположението е във висок риск.

  • При среден риск по една от категориите и при нисък риск по останалите категории местоположението е в нисък риск с изключение на случаите, когато е определен среден риск по категория човешко здраве.

  • Крайната степен на риска за местоположение не може да бъде по-ниска от определената степен на риска по категория човешко здраве.

След прилагане на критериите за определяне на риска за местоположенията част от определените ПРЗПРН не прескочиха праговите стойности за отделните критерии и отпаднаха от списъка за окончателно определяне на РЗПРН. Процесът на определяне на РЗПРН приключи с детайлизиране на границите им. На този етап бяха приложени правилата за определяне на началото и края на границите на РЗПРН, разписани в Методиката. При осъществяването на тази дейност се спази изискването посочено в Приложение №1 – за запазване на целостта на речните сегменти. Поради прилагането на това правило крайната граница на РЗПРН на места се отдалечава от конкретните локации със значим риск от наводнение, като в някои случаи дори обхваща изворните райони на някои по-малки реки, които реално нямат потенциала да предизвикат наводнение.

С прилагането на методиката бяха определени 27 бр. ПРЗПРН. След прилагане на унифицираните критерии за класифициране на риска за определяне на РЗПРН бяха определени като проектни 18 бр. РЗПРН в които попадат местоположения с висок и среден риск от наводнения.



Проектите на РЗПРН бяха публикувани на интернет – страницата на БДЗБР - Благоевград и бяха на разположение на  всички заинтересовани лица и широката общественост за срок от два месеца, за консултации и писменни становища. В този двумесечен срок, на 5 юни 2013г. в БДЗБР се проведе среща - консултация за обсъждане на проектите на РЗПРН. След тази дата, но в рамките на двумесечния срок за обществени консултации, беше представена допълнителна /уточняваща/ информация от община Банско относно значими минали наводнения от м. декември 2010г. В резултат на обработването на новопостъпилата детайлна информация за нанесените щети от наводненията от м. декември 2010г. на територията на гр. Банско и след прилагането на „Критерии и методи за определяне и класифициране на риска и определяне на РЗПРН” в района на гр. Банско беше определен нов РЗПРН с висок риск, който на етапа „проекти на РЗПРН” не беше определен. От друга страна някои РЗПРН бяха окрупнени по правилата на методиката в резултат на което окончателно бяха определени 14 броя РЗПРН, от които 10 броя РЗПРН във висок риск и 4 броя РЗПРН със среден риск, разпределени по основни речни басейни, както следва:

  1. В основен речен басейн Струма: 10 броя РЗПРН от които 8 района с висок риск и 2 района със среден риск;

  2. В Основен речен басейн Места: 4 броя РЗПРН от които 2 района с висок риск и 2 района със среден риск.

  3. В басейна на р. Доспат не бяха определени РЗПРН.

Обобщеният анализ на риска за 14-те РЗПРН в ЗБР за БУ показа, че в резултат на установения значителен потенциален риск от наводнения по отделните категории /човешко здраве, стопанска дейност, околна среда, културно-историческо наследство показва/ са засегнати или има вероятност да бъдат засегнати:

  • над 20000 жители в 24 населени места;

  • над 160 броя пътища - магистрали, І и ІІ клас, жп, мостове, летища, преносни мрежи и друга линейна инфраструктура с дължина над 45 км.;

  • кладенци и помпени станции за обществено питейно водоснабдяване;

  • стопански обекти и/или собственост на стойност над 12 млн. лв.;

  • около 90 броя канализационни системи и колектори на населени места и/или ГПСОВ;

  • над 10 броя защитени територии: СОЗ, зони по ЗЗТ, Натура 2000;

  • 5 броя предприятия с комплексни разрешителни за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването /КПКЗ/;

  • 1 културно-исторически паметник с национално значение.

Съгласно изискванията на чл.6 от ДН, чл.146д и чл.146е от Закона за водите, за утвърдените от Министъра на околната среда и водите РЗПРН следва да се изготвят Карти на районите под заплаха и Карти на районите с риск от наводнения в така определените 14 броя РЗПРН в ЗБР за БУ.

Съставянето на Картите на районите под заплаха и Картите на районите с риск от наводнения е ключов етап от изпълнението на ДН – въз основа на тях ще бъде изготвен Плана за управление на риска от наводнения /ПУРН/ за утвърдените 14 броя РЗПРН в ЗБР за БУ. ПУРН следва да разгледа всички аспекти на управлението на риска от наводняния отчитайки характеристиките на конкретния речен басейн или подбасейн. Програмата от мерки в ПУРН ще се съсредоточи върху предотвратяването, защитата, подготвеността, включително прогнозите за наводнения и системите за ранно предупреждение.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница