Одобрил: инж. Даниел панов



Дата15.10.2018
Размер73.96 Kb.
#88467
Одобрил:..........................
ИНЖ. ДАНИЕЛ ПАНОВ

Кмет на Община Велико Търново


ТЕХНИЧЕСКО ЗАДАНИЕ ЗА ПРОЕКТИРАНЕ
ЗА ОБЕКТ:

Изготвяне на работен проект за реконструкция на паркоустрояване и благоустрояване на Парк “Света гора” на територията на гр. Велико Търново”.
Фаза: Работен инвестиционен проект

Възложител: Община Велико Търново



I. Основание за проектиране

Настоящото задание за проектиране е изготвено съгласно Чл.13 ал.2 от Наредба 4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти, във връзка с кандидатстване по оперативна програма „Регионално развитие”, Приоритетна ос 1: „Устойчиво и интегрирано градско развитие”, 1.4: „Подобряване на физическата среда и превенция на риска”, Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: по оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013, Приоритетна ос 1: Устойчиво и интегрирано градско развитие; Операция 1 Подобряване на физическата среда и превенция на риска; Схема Зелена и достъпна градска средаBG161PO001/1.4-09/2012.


II. Съществуващо положение

Предмет на настоящото задание са терени общинска собственост, намиращи се до регулационните граници на гр. Велико Търново. Паркът обхваща територия от 417 dka и представлява идеално място за отдих на жителите на града.

Релефът на хълма е определящ фактор. “Света гора” е природна даденост с естествени граници и силует. Скатовете са стръмни като най-голямата височина е 277 m. Хълмът е покрит с растителност и само в горната част има сравнително равен и гол терен.

Съществуващите сгради, съоръжения и алеи също са предпоставка за бъдещото развитие на парка. Необходимостта от минимална намеса в природната среда изисква детайлна преценка на всеки отделен обект, запазването или промяната на неговата роля и функции и вписването му в цялостната композиция. Основните дадености на територията на хълма са главния вход и голямото стълбище, виенското колело, сградата на ресторанта, вилата на Пътно управление, паметника на загиналите руски войници в Освободителната война, санаториумът, туристическите спални, мотелът и изградените транспортни и пешеходни алеи.


III. Изисквания към обекта

Въпреки, че местоположението му – на едноименния хълм “Света гора”, го определя като крайградски парк, липсата на друга подобна даденост в непосредствена близост до града показва, че той трябва да бъде организиран и като парк с общоградско значение. Специфичните изисквания към обект от такъв характер са:



  • нормален радиус на обслужване: 1.5-2 km;

  • максимален радиус на обслужване : 2-3 km;

  • пешеходна достъпност: 20-50 min;

  • транспортна достъпност: 15-20 min;

  • наличие на съоръжения от общоградско значение;

  • осигуряване на отдиха на всички възрастови групи от населението;

  • осигуряване на площ от 100 m² на посетител в часовете на максимално посещение.


IV. Изисквания към инвестиционния проект
1. Общи изисквания

С проектното предложение се цели трайно подобрение на икономическото, социалното и екологичното състояние на територията. По-голямата част от терените, предмет на настоящото задание не са били благоустроявани. Проектът да се съобрази с формиралите се функционални зони.

Обхватът на територията, предмет на проекта, е уточнен и указан в скиците.

За осигуряване точността на проектното решение е необходимо да се извърши подробно геодезическо заснемане на съществуващия терен в обхват, необходим за изработване на проекта.

Да се направи подробно геодезическо заснемане на съществуващата дървесно-храстова растителност.

Да се анализира посещаемостта на територията като възрастова структура и време на пребиваване.

Необходима е минимална намеса в природната среда.

Да се предвиди запазване на съществуващата дървесна растителност

Проектното предложение трябва да изключи възможността за трайно строителство на нови сгради като се стреми да внесе допълнително или изцяло нови функции на съществуващите.

Необходимо е запазването на съществуващата алейна мрежа като се допълни до постигането на цялостен завършен вид.

Да се предвиди запазване на съществуващата дървесна растителност
2. Основни дейности, които да бъдат предвидени в отделните зони:


  • Изграждане и/или възстановяване на зони за отдих, включително площадка за скейтборд, маутийнбайк алея, футболно игрище, увеселителен център, детски площадки, пикник зона, зона за домашни любимци и др., включително поставяне на пейки, беседки, чешми и други елементи от парковото обзавеждане;

  • Реконструкция и изграждане на пешеходни алеи и площадки;

  • Рехабилитация и реконструкция на транспортни алеи, включително изграждане на обществени паркинги;

  • Въвеждане на енергоспестяващо парково осветление и други мерки за повишаване на сигурността и предотвратяване на престъпността;

  • Създаване на достъпна паркова среда, свързана с горните направления, включително подобряване на достъпа за хора с увреждания до сгради, съоръжения и места за отдих.

3. Изисквания към отделните части:


ЧАСТ „ПАРКОУСТРОЙСТВО, БЛАГОУСТРОЯВАНЕ И ОЗЕЛЕНЯВАНЕ”

  • Да се предложи решение за ситуиране на отделните подобекти, като се редвидят зони за отдих, детски площадки, площадки за игра, зони с паркоместа.

  • Да се приложи паркова мебел (пейки, беседки, перголи, павилиони, кошчета за отпадъци), като се приложат детайли и снимков материал.

  • По възможност предвидените паркинги да бъдат изпълнени от вибропресовани бетонови елементи на тревна фуга или с HDPE паркинг елементи.

  • Да се направи обследване състоянието на съществуващата дълготрайна декоративна дървесна растителност, като проектното решение бъде съобразено с нея. Да се изготви санитарна експертиза с препоръчителни мерки за поддръжка.

  • Да се предвидят мероприятия за залесяване и затревяване на новопроектираните зони за отдих и пешеходни алеи. Проектното решение да отговаря на функционалното зониране на територията и основните пътникопотоци.

  • Детските площадки да бъдат съобразени с изискванията на Наредба 1 от 12.09.2009 г. за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра.

  • Проектното решение следва да отговаря на изискванията на ЗУТ, Наредба Наредба 4 от 21.05.2001 г. обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти, Наредба 7 от 22.12.2003 г. за правила и нормативи за устройството на отделните видове територии и устройствени зони, Наредба 4 от 01.07.2009 г. за преструктуриране, изпълнение и поддържане на строежите в съответствие с изискванията за достъпна среда на населението, включително за хора с увреждания.

ЧАСТ „АРХИТЕКТУРА”



  • Да се предложи решение на отделните подобекти.

  • Да се спазят изисканията за достъпна архитектурна среда.

ЧАСТ „КОНСТРУКЦИИ”



  • Да се обследва състоянието на съществуващите и/или предвидени за промяна обекти и съоръжения.

  • Да се изготвят конструктивни становища и/или конструктивни изчисления за начина на фундиране и параметрите на конструктивните елементи.

  • Да се представят проекти в част Конструктивна съответстващи на изискванията на „НАРЕДБА № 4 от 21.05.2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти” за елементите от инвестиционния проект, съобразно архитектурното решение.

ЧАСТ „ГЕОДЕЗИЯ”



  • Да се направи подробно геодезическо заснемане на съществуващия терен, който да даде решение за пространственото положение (хоризонтално и вертикално) на обектите в прилежащата територия.

  • При необходимост да се проектира изменение на съществуващата конфигурация на релефа с оглед формиране на екологически и естетически издържана среда, както и осигуряване на отводняването.

  • Част геодезическа да съдържа чертежи, обяснителна записка и данни от геодезическите измервания.

  • Чертежите на част геодезическа на техническия проект да включват: чертежи за вертикално планиране, изработени върху кадастрална основа от геодезическото заснемане, с височинно обвързване на сградите, съоръженията и обектите на техническата инфраструктура, с означения на теренни и проектни коти; трасировъчен план с подробен координатен регистър, разработен в съответствие с нормативните актове и инструкциите по геодезия и в степен на подробност, необходима за трасирането на обекта.

ЧАСТ „ВиК”



  • Да се посочи водоизточника за снабдяване на площадката с вода При възможност да се ползват съществуващи кладенци, каптажи, напоителен канал.

  • Да се предвиди измерване на изразходваното водно количество.

  • Да се проектира внедряване на поливни площи, като същото се съобрази с посочения вид растителност в паркоустройствения проект.

  • За правилно функциониране на поливната система да се съобразят дебита на водоизточника /подаваната вода/ и необходимото и налично налягане на подаваната вода.

  • При необходимост да се предвиди изместване на съществуващи, засегнати от благоустрояването водопроводи и канализации.

  • Да се предвидят ремонтни дейности на съществуващи обществени тоалетни като се съобразят действащите нормативни документи за такива.

  • Да се предвижда възстановяване на съществуващи водни площи.

  • Да се предвиди възстановяване на съществуващи чешми и фонтани и се предвиждат нови при необходимост.

  • В процеса на проектиране за всяка площадка индивидуално ще бъдат поставени допълнителни изисквания там, където е необходимо.

ЧАСТ „ЕЛЕКТРИЧЕСКА”



  • Изграждане на високо ефективно парково и алейно осветление с използуване на иновативен енергиен източник

ЧАСТ ПБЗ
ЧАСТ ПБ


V. Представяне на проекта:

Проектът да се изготви във фаза работен инвестиционен проект в обем и съдържание съгласно изискванията на Наредба № 4 за ОС на ИП.

Проектът следва да съдържа:

1. Подробна геодезическа снимка със заснета дълготрайна декоративна дървесна и храстова растителност. - М 1 : 500

2. Фитосанитарна оценка на съществуващата дълготрайна декоративна дървесна и храстова растителност. - М 1: 500

3. Опорно – сравнителен план с нанесена съществуващата растителност и тревни площи- М 1:500

4. Функционално зониране и площоразпределение - М 1 : 500

5. Проект за паркоустройство и благоустрояване - М 1 : 500

6. Проект на алейната мрежа с подробно котиране и настилки - М 1 : 500

7. Дендрологичен проект с дендрологична ведомост - М 1 : 500

8. Трасировъчен чертеж - М 1 : 500

9. Посадъчен чертеж - М 1 : 500

10. Парково осветление - М 1 : 500

11. Водоснабдяване, канализация и поливна система - М 1 : 500

12. Вертикална планировка - М 1 : 500

14. План за безопаствост и здраве

15. Конструктивни и архитектурни проекти на подпорни стени и други паркови елементи

16. Количествено - стойностно сметка по отделните части

17. Обща количествено-стойностна сметка

Проектът да се представи на инвеститора в три (3) екземпляра на хартиен носител и в

цифров вид.

СЪСТАВИЛИ:

1.................................... 2. ....................................

/арх. .........................../ /л арх. ............................./



3..................................... 4.....................................

/инж. ......................... / /инж. .............................../
Каталог: profil-na-kupuvacha -> document
document -> Становище за осъществен предварителен контрол
document -> Критерий за оценка
document -> Техническа спецификация
document -> Документация за обществена поръчка чрез публична покана с предмет
document -> Ценово предложение
document -> Критерий за оценка
document -> Г. Пояснение Относно: Публична покана с предмет: „Реализация на проект „Нашите мечти – сбъдната реалност“, село Шереметя финансиран от пудоос по Национална кампания „За чиста околна среда”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница