Околна среда: 12 града кандидатстват за наградата „Европейска зелена столица“ за 2017 г



Дата21.06.2018
Размер31.32 Kb.
#75326



Европейска комисия

Съобщение за медиите

Брюксел, 24 октомври 2014 г.



Околна среда: 12 града кандидатстват за наградата „Европейска зелена столица“ за 2017 г.

Крайният срок за подаване на кандидатури за участие в конкурса за наградата „Европейска зелена столица“ за 2017 г. изтече. Кандидатури подадоха следните градове:



  • Бурса (Турция)

  • Кашкайш (Португалия)

  • Корк (Ирландия)

  • Есен (Германия)

  • Хертогенбос (Нидерландия)

  • Истанбул (Турция)

  • Лахти (Финландия)

  • Лисабон (Португалия)

  • Неймеген (Нидерландия)

  • Печ (Унгария)

  • Порто (Португалия)

  • Умео (Швеция)

Европейският комисар по околната среда Янез Поточник заяви: Наградата „Европейска зелена столица“ е отличие за високите постижения на градове, които ценят своята околна среда. Конкурсът се провежда вече осма година и е радостно, че много от големите градове в Европа кандидатстват, някои от тях даже повторно, за участие в него. Победителите до момента са вдъхновяващ пример за това как градовете могат да се променят. Пожелавам късмет на всички градове, подали кандидатура за участие в изданието за 2017 г.“

Наградата „Европейска зелена столица“ е признание за градовете, които най-добре успяват да съчетаят градския живот с опазването на околната среда. Тези градове са сред първите, които определят по-високи стандарти в областта на устойчивото градско развитие, като се вслушват в желанията на своите граждани и намират новаторски решения на предизвикателствата, свързани с околната среда.

Международна комисия от експерти ще извърши подробна техническа оценка на всяка кандидатура въз основа на 12 показателя: качество на въздуха, изменение на климата — смекчаване на последиците и адаптиране към него, екоиновации и устойчива заетост, енергийна ефективност, екологично чисти градски зони с устойчиво използване на земята, интегрирано управление на околната среда, местен транспорт, природа и биоразнообразие, качество на звуковата среда, генериране и управление на отпадъците, обработка на отпадните води и управление на водите. След като техническата оценка приключи, ще бъде съставен кратък списък с градовете, които ще се състезават за наградата за 2017 г.

През юни 2015 г. градовете от краткия списък ще бъдат поканени да изнесат презентация пред международно жури. То ще оцени техните усилия за непрекъснато подобряване на околната среда, равнището на амбициите на техните бъдещи цели, техните дейности за комуникация с гражданите и степента, в която могат да послужат за пример и да насърчават използването на най-добри практики в други европейски градове. Освен че ще послужи за вдъхновение на останалите, градът победител ще подобри имиджа си и репутацията си на място за посещение, работа, игра или живот.

Победителят ще бъде обявен през юни 2015 г. на церемония по награждаване в град Бристъл, Великобритания, който ще бъде европейската зелена столица през 2015 г.



Контекст

Наградата „Европейска зелена столица“ е плод на инициативата на градове, стремящи се да създадат чиста околна среда за своите граждани. Идеята се заражда на среща в Талин, Естония, проведена на 15 май 2006 г. по инициатива на г-н Юрий Ратас — бивш кмет на Талин. На срещата 15 европейски града и Асоциацията на естонските градове подписват съвместен меморандум за разбирателство за учредяване на такава награда.

От учредяването на наградата „Европейска зелена столица“ през 2010 г. досега тя е присъждана на седем града. Първата европейска зелена столица беше Стокхолм, Швеция, следван от Хамбург, Германия, през 2011 г., Витория-Гастеис, Испания, през 2012 г. и Нант, Франция, през 2013 г. Настоящият носител на наградата за 2014 г. е Копенхаген, Дания. През 2015 г. европейска зелена столица ще бъде Бристъл, Великобритания, а през 2016 г. — Любляна, Словения.

Журито се състои от представители на Европейската комисия, Европейския парламент, Комитета на регионите, Европейската агенция за околната среда, ICLEI — Органи на местната власт за устойчиво развитие, Бюрото на Конвента на кметовете и Европейското бюро по околната среда.

Европейското общество днес по същество е градско, като повече от две трети от европейците живеят в малки и големи градове. Градските райони са източник на много от екологичните проблеми, пред които е изправено нашето общество, но също така те са и тези, които обединяват волята и иновациите, необходими за тяхното разрешаване.

За повече информация:

Уебсайт: www.europeangreencapital.eu

Facebook: www.facebook.com/EuropeanGreenCapitalAward

Twitter: @EU_GreenCapital

LinkedIn: Награда „Европейска зелена столица“

За контакти:

За медиите:



Joe Hennon (+32 2 295 35 93)

Andreja Skerl (+32 2 295 14 45)

За гражданите: Europe Direct на телефон 00 800 6 7 8 9 10 11 или на електронния адрес на информационната служба





IP/14/1191

Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница