Опорни точки на търговската политика на ес. Етапи на постигане на пълна интеграция



Дата26.09.2018
Размер22.44 Kb.
#82650
ТипАнализ
Опорни точки на търговската политика на ЕС. Етапи на постигане на пълна интеграция

автор: Бойко Соколовски

Анализите на процесите в международните икономически отношения показват, че икономическата интеграция е предимно интеграция на пазара. Общоприето е разграничението между пазари на стоки и услуги, от една страна, и пазари на производствени фактори (работна сила, капитал, предприемачество), от друга. Свободното движение на стоки, услуги и производствени фактори е основният елемент на икономическата интеграция.

В общ план терминът „икономическа интеграция” се използва за характеризиране на различни сфери на международните икономически отношения, а в по-ограничен план - за разглеждане на процеса и определяне на състоянието на приобщаване на отделни икономики в по-обширни региони за осъществяване на свободна търговия.

Като етапи в процеса на икономическа интеграция на отделни национални икономически единици се приема:

а) Зона за свободна търговия (ЗСТ) – пространство от две или повече митнически територии, между които са премахнати митата и другите търговски ограничения за търговия със стоки, произведени на територията на зоната.

Движенията на стоки вътре в зоната е свободно, но по отношение на стоки от трети страни всяка държава членка на зоната прилага собствена митническа тарифа. За да се избегне възможността стоки от трети страни да влизат в зоната през държавата с най-ниска външна митническа тарифа се изисква стоките да бъдат придружени от „сертификат за произход”.

б) Митнически съюз – Зона за свободна търговия, в която са премахнати всички пречки за търговия със стоки, и е въведена Обща митническа тарифа в отношенията с трети страни. Стоката, влязла в която и да е държава – членка на Митническия съюз, се движи свободно на цялата му територия.

в) Общ (вътрешен) пазар – Митнически съюз, в който е осигурено свободно движение на производствените фактори (работна сила и капитал). В отношенията с трети страни са възможни подходи както на национално, така и на общностно регулиране.

г) Икономически съюз – Общ (вътрешен) пазар, съпроводен с висока степен на хармонизация и координация на най-важните сфери на икономическата политика, както и на Общата търговска политика и общи политики относно производствени и икономически фактори.

д) Валутен съюз – Общ пазар, включващ фиксиране на паритет и пълна конвертируемост на националните валути на държавите членки и Обща валутна единица.

е) Икономически и валутен съюз – съчетаващ белезите на Икономическия и на валутния съюзи.

ж) Пълен икономически съюз – пълна унификация на икономиките и съществуване на общи политики по отношение на всички важни сфери, често съпроводена с политическа интеграция и създаване на политически съюзи.



В модерната икономическа теория широко е възприето формулираното през 1954 г. от Тирберген разграничение между „негативна” и „позитивна” интеграция.

Под негативна интеграция се схваща премахването на пречките пред свободната търговия и то предполага правителствена политика, насочена към дерегулиране. Позитивна интеграция означава създаване на равни условия за функциониране на интегрираните части от икономиката и тя включва по-сложни форми на икономическа политика като хармонизация и координация.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница