Определяне на осите на индикатрисата



Дата24.10.2018
Размер43.5 Kb.
#95262
Тема ❶❾

Определяне на осите на индикатрисата :

За да определим осите на индикатрисата , трябва да определим посоките на трептение на ел. вектор. Те се определят с помощта на т.н. компенсатори:


  1. Гипсов компенсатор

Представлява 1 пластинка от гипс , с такава дебелина че да дава разлика в хода на вълните 540㎛. На такава разлика отговарят виолетови цветове.Пластинката е отрязана с точно определена ориентировка спрямо осите на индикатрисата на гипса. Има гипсови пластинки с обратна ориентировка затова в/у пластинката тя се означава.

2) Слюден компенсатор

Дава разлика в хода на вълните 150㎛. На такава разлика отговарят сиво-бели интерф. цветове. Дължината на жълтата светлина е 600㎛. Успоредно на дългата ос на компенсатора е Х оста.


  1. Q клин

1 пластинка от кварц е отрязана || на оста С на кварца. Тази пластинка е || на главното сечение на индикатрисата на кварца.Поставяйки Q клин в диагоналния процеп и движейки го напред , интерференционните цветове непрекъснато се увеличават . Пластинката се характеризира с постоянен 2улом.

Това са 3те компенсатора с помоща на които определяме осите на индикатрисата. Намираме зрънце от мин. и завъртаме масичката на микроскопа,

така че той да потъмнее. Това означава че в този случай с осният кръст са съвпаднали осите на индикатрисата в това сечение.

Завъртаме на 45о , така че мин. да се окаже в диагонално положение. Поставяме гипсовият компенсатор и наблюдаваме интерф. цветове. Когато съвпаднат разноименни оси на индикатрисата , новополучения цвят отговаря на разликата в хода на вълните. Когато имаме понижение на интерф. цветове имаме положение на обратна паралелност – т.е. съвпадат разноименни оси.



Когато съвпадат едноименни оси имаме положение на права паралелност и повишение на интерф. цветове.

Осите на индикатрисата могат да се определят и със слюденият компенсатор. С гипсовият се работи, когато мин. има ниски интерф. цветове от 1ви-до мах. 2ри ред.

При минерали с високи интерф. цветове от 2ри-3ти ред се работи със слюден компенсатор.

Осите на индикатрисата могат да се определят и с Q клин.Той се използва при минерали с високи интерф. цветове. Когато оста Z на Q клин съвпада оста Z на индикатрисата се наблюдават цветни вълнички.Когато оста Z на Q клин съвпадне с оста Х на индикатрисата тези цветни вълнички се разбягват.

Определяне на характера на удължение на анизотропните минерали. Определяне на оптическият характер на едноосните минерали.



Когато || на удължението оста z на индикатрисата мин. има + удължение. Когато || се разполага оста Х , мин. има – удължение.Определяйки характера на удължение на 1 мин. , ако този минерал е оптически едноосен , то характера на удължението му съвпада с опт. му характер. (+ ; -). Когато мин. образува неидиоморфни кристали можем да използваме някоя от цепителните плоскости.

Завъртаме масичката , така че мин. да застане || с удължението си на вертикалното рамо. Ако е едноосен става черен. Завъртаме на 45о и тогава с помощта на компенсаторите определяме коя от осите на индикатрисата се разполага паралелно на х или у . Ако в || на оста х има отрицателно удължение , ако имаме положение на обратна паралелност то мин. Има + удължение.



При моноклинни и триклинни минерали :

За тези минерали е много важно да определим ъгъла м/у осите на индикатрисата и кристалографските оси – това е т.н. ъгъл на косо потъмнение.Завъртаме така че вертикалното рамо на кръста да дойде успоредно на системата от цепителни повърхнини или удължението на кристала и отчитаме. После завъртаме наляво на 45о така че оста да дойде като диагонал на кристалографската ос и пак отчитаме.От по-големия ъгъл вадим по-малкия и това е ъгълът на косо потъмнение. Определяме коя е тази ос(с помощта на компенсаторите). Записва се (оста е Z на индикатрисата) c:z = 160 –ъгъл на косо потъмнение. В зависимост от този ъгъл , ако той е малък можем да кажем че мин. има + удължение. Някои минерали се характеризират със симетрично потъмнение . При тези минерали кристалографската ос разполовява ъгъла м/у осите на индикатрисата. На минералите със симетрично потъмнение не може да се определи характера на удължение.
Каталог: files -> su files
su files -> "Икономиката е история на човешката трудова дейност." Маршал
su files -> Календар и хронология Астрономични основи на календара
su files -> 1. предмет и задачи на историчната геология
su files -> Икономика на околната среда: Преглед
su files -> Регулиране на пазара: информация и несигурност
su files -> 1. Същност предмет и задачи на екологията. Етапи на формиране място сред другите науки, подразделения, основни методи и значение
su files -> Отлики и единство на цивилизациите От праистория към история
su files -> Карл Велики е един забележителен за времето си властелин
su files -> Панславизмът е културно-политическо движение, имащо за цел освобождението, а след това политическото, културното и икономическото обединение на славяните


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница