Организационна структура на Община Тетевен



Дата28.10.2018
Размер144.5 Kb.
#102850
Община Тетевен

Общината е основната административно - териториална единица, в която се осъществява местното самоуправление. Съставни административно-териториални единици в общините са кметствата и районите. Основният закон регламентиращ дейността и организационната и функционална структура на общината е ЗАКОН за местното самоуправление и местната администрация.Според него наименование на общината е наименованието на населеното място, което е неин административен център, с изключение на заварените от закона общини, на които административните центрове са населени места извън територията им, които са и административни центрове на други общини. Общината е юридическо лице и има право на собственост и самостоятелен общински бюджет.В настоящия доклад е представена една от общините в Република България, а именно Тетевен


Организационна структура на Община Тетевен
Структурата на Община Тетевен е представена графично на следващата диаграма. Нагледно са представени всички звена и отдели, в които се извършват работата и дейностите в общинската администрация. Всяка година се приема Устройствен правилник, който определя дейността, структурата и организацията на работа в общинската администрация Тетевен. В този Правилник се определят съдържанието и правомощията на кметът на общината, заместник-кметовете, кметовете на кметства и кметски наместници, освен това се дефинират структурните звена на общинската администрация, която е обща и специализирана и правата и задълженията на служителите, работещи в нея.

В състава на общината влизат 13 населени места, в това число 12 кметства: Кметство - Рибарица; Кметство - Черни Вит; Кметство - Гложене; Кметство - Глогово; Кметство - Васильово; Кметство Градешница; Кметство - Галата; Кметство - Голям Извор; Кметство - Български извор; Кметство - Бабинци и Кметство - Дивчовото и 1 кметско наместничество - в населено място Малка Желязна.

Общинската администрация е организирана в отдели и администрация в кметствата и населените места, които подпомагат Кмета на общината и Кметовете на населените места, при осъществяване на правомощията им и извършват дейности по административното обслужване на гражданите и юридическите лица. Общинската администрация при осъществяване на своята дейност се ръководи от принципите на законност, прозрачност, достъпност, отговорност, самостоятелност, координация, целесъобразност и ефективност.

Кметът на общината назначава за срока на мандата си заместник-кметове в съответствие с одобрената структура на общинската администрация. Секретарят на общината организира, координира и контролира функционирането на общинската администрация за точното спазване на нормативните актове. На пряко подчинение на кмета са Звеното за вътрешен одит, Главен юрисконсулт, Главен счетоводител, Главен експерт “Връзки с обществеността и протокол”, Главен инженер, Финансовият контрольор, Главен архитект, Секретар на местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, Главен специалист “Човешки ресурси”.

Общата администрация осигурява организационно и технически дейността на кмета, на Общинския съвет и специализираната общинска администрация. Общата администрация е структурирана в три отдела и едно звено:


  1. Отдел “Бюджет и финансово – стопански дейности”

  2. Отдел “ЕСГРАОН”

  3. Отдел “Информационно обслужване”

  4. Звено “Техническо и експертно осигуряване на ОбС”

Специализираната администрация осигурява осъществяването на правомощията на Кмета на общината. Специализираната администрация е структурирана от седем отдела:

  1. Отдел “ТСУ и инвестиционна дейност”

  2. Отдел “ Общинска собственост и приватизация”

  3. Отдел “ Стопанска политика и контрол”

  4. Отдел ”Евроинтеграция, европрограми и инвестиции”

  5. Отдел “Туризъм, околна среда, младежки дейности и спорт”

  6. Отдел “Духовни дейности, социална политика и образование”

7. Отдел “Местни данъци и такси”

Бюджет на Община Тетевен
Общините са типични бюджетни организации. Община Тетевен е първостепенен разпоредител с бюджетни средства, като със Заповед №18 от 02.01.2008г. на нейно подчинение са второстепенни разпоредители с бюджетни кредити по бюджета на община Тетевен – съответно всички кметства на тетиторията на общината – Рибарица, Черни Вит, Гложене, Голям Извор, Български Извор, Градежница, Глогово, Галата, звено “Образование” и звено “СУ – ДСП” Тетевен, както и второстепенните разпоредители прилагащи система на делегирани бюджети – СОУ “Г.Бенковски” гр. Тетевен, НУ “Хаджи Генчо” гр. Тетевен, НУ “Л.Каравелов” с. Бабинци, ОУ “Г.Бенковски” с. Рибарица, ОУ “Г.Бенковски” с. Черни Вит, ОУ “ Йото Врачев” с. Гложене, ОУ “В.Априлов” с. Градежница, ОУ “Х.Ботев” с. Глогово, ОУ “В.Левски” с. Български извор, ОУ “Г.Бенковски” с. Галата. Първостепенните разпоредители с бюджетни кредити утвърждават бюджетите и бюджетните сметки на училищата, детските градини и обслужващите звена - второстепенни разпоредители с бюджетни кредити към тях, в съответствие с разпределението на средствата по единни разходни стандарти, извършено по реда на § 70, ал. 2 - 5 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2008 г.

Общинският бюджет е съвкупност от бюджетни и извънбюджетни фондови средства. Общинският съвет на гр. Тетевен приема самостоятелен бюджет на общината, извън републиканския, на основата на собствени приходоизточници и субсидии от държавата, разпределяни между общините по критерии, определени със закон. Включва бюджета на първостепенния разпоредител с бюджетни кредити и бюджетните сметки на определените със заповед на кмета на общината второстепенни разпоредители.

Всяко отделно звено или отдел изготвя доклад за поектобюджет за приходите, които се очаква да постъпят и съответно разходите, които се очаква да бъдат извършени.

Приходната част на общинския бюджет включва :



  • Собствени приходи от местни данъци и такси, установени и определени със закон; услуги и права, предоставяни от общината;общинска собственост; глоби и имуществени санкции; лихви и неустойки; други постъпления

  • Държавни трансфери за преотстъпени държавни приходи; субсидии; субвенции; безлихвени заеми от централния бюджет за финансиране на

разходи до възстановяването им по одобрени проекти по програми, съфинансирани от Европейския съюз.

  • Трансфери между разпоредители с бюджетни кредити

В разходната част на общинския бюджет се предвиждат бюджетни кредити за финансиране на местни и делегирани от държавата дейности.

Обикновено таксите в Община Тетевен се взимат от бюджета за предходната година и се коригират с процента на очакваната инфлация, т. к. те са остойностени и ако не се налага да бъдат увеличени по друг начин, се изчислява само очакваната инфлация.От тази година общините имат правото да определят и местните данъци съгласно Наредба, като тяхния конкретен размер се съобразява със икономическата и финансова политика на Община Тетевен, както и с политиката на Кмета, като има регламентирани долна и горна граница, които естествено трябва да бъдат спазвани.

Проектобюджетите се представят на визшестоящите ръководства. Те преглеждат и ако е необходимо допълват или отново връщат за дообработка. След това Кметът на общината предоставя проекта на общинския бюджет за публично обсъждане от местната общност. При обсъждането се акцентира върху заложените цели, показателите за нивото и качеството на публичните услуги и предвидените средства за тяхното финансиране. Предложенията на гражданите се обобщават , изготвя се протокол , който се внася заедно с обяснителната записка за проект на бюджет. Корекции се извършват когато местната общност има единно становище, видно от протокола, относно промяна в нивото и качеството на публичните услуги и това не противоречи на стратегическата програма на общината и има възможност тази промяна да бъде финансово осигурена. Окончателният проектобюджет се разработва във вид за обсъждане от Общински съвет – по функции и основни разходи, заедно с необходимите приложения към него. Общинския съвет разглежда на свое заседание проектобюджета на Община Тетевен за финансовата година и се приема в определения от закона срок и в съответствие с Единната бюджетна класификация. Приетият бюджет на Община Тетевен се разработва по отговорности, функции, групи, дейности, параграфи, подпараграфи и се разбива по тримесечия.

Приемането на бюджета се извършва на основание чл. 21, ал.1, т.6 и чл.52, ал.1 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, чл.11, ал.7, чл.12 и чл.30 от Закона за общинските бюджети, чл.9, ал.2 и чл.11 от закона за общинския дълг и във връзка с разпоредбите на Закона за държавния бюджет на Република България за 2008г година, ПМС №15/01.02.2008г. и Наредбата на общинския съвет по чл.9а от Закона за общинските бюджети.



С приемането на бюджетите за 2008 г. Общинският съвет утвърждава и всички извънбюджетни сметки и фондове по приложение № 10 към § 40 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2008 г. Бюджетът и допълнителната информация към него се представя в Министерство на финансите и Сметната палата в срок – 45 дни след приемането на Постановление за изпълнение на бюджета за годината



Общинският бюджет – това всъщност е животът на общността в цифри, визитката за добре свършена работа или паролата за по-добро бъдещо развитие
Бюджетът на Община Тетевен се разработва по утвърдена от Министъра на финансите Единна бюджетна класификация и в изпълнение на нормативните актове. Продължава започнатото от предходните години, както и целите и приоритетите, заложени в Програма за управление на мандатът.Публичносста се прави с цел да се запознаят гражданите както с приходите, така и с разходите, които Община Тетевен прави за тях като данъкоплатци и ползватели на предоставяните публични услуги.
ПРИХОДНА ЧАСТ НА БЮДЖЕТ 2008г. – 11 506 057 лв.


  • Приходи за държавни дейности – 4 959 745 лв. и отн. дял – 43%




  • Приходи за местни дейности – 6 546 312 лв. и отн дял – 57%


Откъде идват парите:


  1. ОТ СОБСТВЕНИ ПРИХОДИ НА ОБЩИНАТА – 4 727 795 лв.

От данъкоплатци постъпват местни приходи от:

  • Имуществени данъци – 805 000 лв.

Това са: данък върху недвижимите имоти, данък върху превозните средства, данък при придобиване на имущество по дарение или възмезден данък, от отменения пътен данък и от патентен данък – нов данък за общината

  • Неданъчни приходи – 3 922 795 лв.

В това число:

  • Приходи от местни такси и цени на услуги – 1 149 080 лв.

Това са приходите от: такси за ползване на детски заведения и социални услуги, от административни и технически услуги, от такса “Битови отпадъци”, от туристическа такса и от други общински такси

  • Приходи и доходи от собственост – 3 287 490 лв.

Това са постъпления от: приходи от стопанската дейност, която се извършва от общината: от общинските гори, от отдадена под наем общинска собственост, от продажба на общинска собственост – земя и други разпоредителни сделки по реда на ЗОС

  • Други собствени приходи – 8 225 лв.

  • Събрани и внесени ДДС и други данъци върху продажбите, които общината внася в приход на Централния бюджет – 522 000 бв.




  1. СУБСИДИИ ОТ РЕПУБЛИКАНСКИЯ БЮДЖЕТ – 5 973 423 лв., в т.ч.:

  • Обща субсидия за делегирани дейности – 4 658 123 лв.

  • Изравнителна субсидия за местни дейности – 843 200 лв.

  • Целева субсидия за капиталови разходи – 440 100 лв.

  • За инвестиции – 294 400 лв.

  • За изграждане и основен ремонт на общинска пътна мрежа – 145 800 лв.

  • Целеви трансфери за зимно поддържане и снегопочистване – 32 000 лв.




  1. ПРЕХОДЕН ОСТАТЪК– 804 839 лв.

  • В държавните дейности – 181 622 лв.

  • В местните дейности – 623 217 лв.

ЗА КАКВО СЕ ИЗРАЗХОДВАТ ПАРИТЕ И КОЙ, КАКВО И КОЛКО ЩЕ ПОЛУЧИ



Планирането на разходите е същинската част от бюджетния процес на етапа на съставяне и приемане на бюджета и е конкретен израз на местната финансова политика на общината, съобразена с:

  • новите отговорности на общината по закон

  • изискванията на нормативната уредба на местно ниво – дългосрочни и средносрочни планове

  • приоритети на общината

  • заявените потребности и ангажименти

  • ресурсните възможности на общината


РАЗХОДНА ЧАСТ НА БЮДЖЕТ 2008г. – 11 506 057 лв.
Разходите се делят на:

  • ДЕЛЕГИРАНИ ОТ ДЪРЖАВАТА ДЕЙНОСТИ са тези услуги, за които населението има равнопоставен достъп – образование, здравеопазване, социално подпомагане и услуги и др. – 4 959 745 лв.




  • МЕСТНИ ДЕЙНОСТИ са дейностите, които всяка община предоставя на населението в зависимост от потребностите и възможностите си – 6 456 312 лв.




  • ДОФИНАНСИРАНЕ НА ДЪРЖАВНИ ДЕЙНОСТИ са тези услуги, които чрез местните приходи се дофинансират при доказана необходимост – 90 000 лв.


Какъв е делът на текущите разходи по функциите по бюджет 2008?

Разходи, ангажимент на държавата се предоставят чрез трансфери по разчетените на общината натурални и стойностни показатели за прилагане на стандартите за делегираните държавни дейности

За кои функции са разчетени средствата, като държавна отговорност:



Разходи за местните дейности за предоставяните от общината публични услуги
Какъв е делът и за кои функции са разчетени средства:


Текущите разходи можем условно да групираме като:


  • Дейности с определени целеви приходиза чистота, за развитие на туризма, за управление на общински горски фонд

  • Дейности със споделено финансиранепокриват се частично от таксите разходите за ЦДГ, ДЯ, ДСП

  • Дейности, за които не се събират такси и цени на услугитова са публични услуги, чиито разходи се осигуряват от общия ресурс на общинските приходи, като:

  • Разходи за осветление на улици и площади – 163 350 лв.

  • Разходи за озеленяване – 76 600лв.

  • Разходи за текущи ремонти – 175 443 лв.

  • Разходи за издръжка Общински съвет – 87 337 лв.

  • Разходи, свързани с допълнително финансиране за обект “Реконструкция вътрешна водопроводна мрежа в с. Рибарица” по проект САПАРД – 100 000 лв.

  • Субсидирани дейности с местно значениеза спортните клубове

  • Целеви разходи със социално предназначениепомощи за лечение, помощи за погребения на лица, които са самотни, без близки и роднини и настанени в заведения за социални услуги, за издръжка на клубове на пенсионери и инвалиди

  • Целеви приходи, присъщи за издръжката на персоналаза обучение и квалификация на персонала, за работно облекло, СБКО, транспортни разходи и др.

  • Трудови разходи на персоналапланират се на база утвърдената численост на персонала и СМБРЗ за всяка дейност, като от 01.07.2008г. е предвиден ръст на РЗ от 10%

  • Разходи за разработване на проекти и програми

  • Резерв



ИНВЕСТИЦИОННА ПРОГРАМА
Източници на финансиране:


Инвестиционна програма 2008г.

6 541 387лв.






Тя отразява средносрочнато политика но общината, заложена в общинската стратегия и общинския план за развитие.

През 2008г. инвестициите са насочени в сферата на образованието, поети ангажименти и за проектиране.

Предвижда се привличане на средства и от:



  • Оперативните програми към Европейските структурни фондове

  • МОН – за общински училища – чрез кандидатстване с проекти

  • Министерство на културата – за читалищата

  • Чрез публично-частни партньорства

Възможностите за привличане на инвестиции са много, но основното, което трябва да се направе е изготвяне на качествени и адекватни проекти, с които да се кандидатсва по всички възможни източници – държавен бюджет, структурните фондове на ЕС, финансовия пазар.



Вътрешен финансов контрол в Община Тетевен
Освен финансовият контрол, който се осъществява от държавните контролни органи в Община Тетевен се изграждат и функционират системите за финансово управление и контрол. Системата обхваща системите за финансово управление и контрол на първостепенния разпоредител и регламентира работата на звената за вътрешен финансов контрол в съответствие със структурата на общинската администрация. Правилата са базирани на принципите и стандартите заложени в Закона за местното самоуправление и местната администрация, Закона за общинските бюджети, Закона за държавния бюджет за съответната година, Закона за държавния вътрешен финансов контрол. Целта на системата за контрол е чрез въведени контролни механизми да се следят:

  • отговорностите при вземане на решения;

  • спазването на условията и сроковете, ресурсното осигуряване на стратегическите цели поставени пред общината;

  • пълно, вярно, точно и своевременно осчетоводяване на всички операции;

  • съхранение и опазване на активите и информацията и осигуряване на достъп до тях само на оторизирани лица;

  • подбор, назначаване, атестиране, стимулиране, обучение, квалификация и преквалификация на общинските служители;

  • документиране на всички операции и действия, свързани с дейността на бюджетните организции;

  • други вътрешноконтролни процедури, гарантиращи ефективно, ефикасно и икономично използване на финансовите ресурси за постигане на целите на бюджетните организации в съответствие с нормативните актове.

СФУК обхваща процедури по:

  • предварителен контрол

Предварителният контрол представлява процедура за контрол по законосъобразността, целесъобразността и спазването на принципите за ефективност, ефикастност и икономичност при прогнозирането и управлението на бюджетния процес. Кмета на общината назначава финансов контрольор, или упълномощено от него лице, което да организира и осъществява финансовия контрол. Разпоредителите от по-ниска степен носят орговорност за правилното функциониране на финансовия контрол в подведомствените им бюджетни организаци и със своя заповед възлагат функции по него на служител от организацията. Предварителен контрол се извършва преди поемане на задължение или извършване на разход, чрез проверка на всички документи и приложенията към тях, по силата на които се поема задължението или се извършва разходът. Той е контрол за законосъобразност и се осъществява преди вземането на решение за поемане на задължение по касов отчет за деня за разходи, като тези за електроенергия, телефонни, пощенски услуги, разходи за В и К, командировки и др., преди извършване на разхода. Предварителният контрол задължително се документира чрез попълване на Заявка за поемане на задължение /Приложение № 1 /, с Искане за извършване на разход /Приложение № 2 /, като одобрението се отразява чрез полагане на подписи.

  • система на двойния подпис

Системата на двойния подпис е задължителна процедура, при която всички документи, свързани с поемането на задължение или извършването на разход се подписват от кмета и главния счетоводител. Отказът за полагане на подпис от главния счетоводител, трябва да бъде писмено мотивиран и заведен в деловодството на общината. Полагането на подписите се датира върху писмен договор или друг документ.
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница