"Организация на семепроизводство на ечемик сорт „ермелина (ermelina)"



Дата06.07.2022
Размер33.11 Kb.
#114753
Семепроизводство - Иван


Аграрен университет – Пловдив


Факултет по Агрономство

Курсов проект по дисциплината


“Семепроизводство на полски култури”
на тема: “Организация на семепроизводство на ечемик сорт „ЕРМЕЛИНА (ERMELINA)“
Изготвил: Иван Грудев
Специалност: Агрономство-Полевъдство,
1-ва “А” група,
фак. номер: 13 887
Предмет на курсовия проект е проследяването на процеса при производството на семена от зимния фуражен сорт ечемик - ермелина. Семената ще бъдат размножавани и използвани за личните нужди на стопанството.
ЗАЯВИТЕЛ: Институт по земеделие – Карнобат, Република България. БИОЛОГИЧНИ И СТОПАНСКИ КАЧЕСТВА: Сортът е изпитван за биологични и стопански качества в опитните полета на ИАСАС две години, през периода 2020 – 2021 година. Средно за периода са получени 878 kg/da зърно, 112,3% към средния стандарт, формиран от сортовете „Обзор“, „Емон“ и „Каскадьор 3“. Продължителността на вегетационния период е 230 дни, равна на установената за средния стандарт. Изкласява с 3 до 6 дни по-рано от „Каскадьор 3“. При наличие на условия за полягане, сортът показва много ниска устойчивост, както и сортовете стандарти. Масата на 1000 зърна към абс.с.в. е средна – 40,00 g, при малка – 38,55 g за средния стандарт. Хектолитровата маса е голяма – 69,5 kg/hl, при малка – 65,2 kg/hl за средния стандарт. Превишава средния стандарт по брой класоносни стъбла – 939, при 910 броя на кв.м. По ниво на студоустойчивост, сортът се изравнява с „Обзор“ и превишава „Емон“ и „Каскадьор 3“, отстъпва от всички сортове стандарти при третиране с -14 оC. На естествен инфекциозен фон е средно устойчив към брашнеста мана, при средна чувствителност за „Каскадьор 3“, нападат се съответно до 25% и 37,5% . Към кафява ръжда е силно чувствителен, с нападение до 65,0%, при силна чувствителност за „Емон“, с нападение до 60%. Към листен пригор е средно чувствителен, наравно със сортовете стандарти – с нападение до 40%. На изкуствен инфекциозен фон сортът показва чувствителност към кафява ръжда, при средна устойчивост за „Емон“ и „Каскадьор 3“, средна устойчивост, при чувствителност за „Емон“ и „Каскадьор 3“ към брашнеста мана. Към фузариум по класа е чувствителен, при средна устойчивост за „Емон“ и „Каскадьор 3“ и устойчивост за „Обзор“. Съдържанието на суров протеин към абс.с.в. по-високо – 13,4% към абс.с.в., при 12,4% към абс.с.в. за средния стандарт.
Площите за семепроизводство са от голямо значение за доброто развитие на растенията и качеството на техните семена. Семепроизводният посев се разполага в Югоизточна България, на територията на област Хасково. Климатът е ясно изразен умерено-континентален. Почвите в землището, на което се намира, са смолници. За предшественик е избрана културата слънчоглед.
Обработката на почвата се състои в това да се извършват: насичане на растителните остатъци със сечка и 2 дискувания с цел премахване на плевелите и подготвянето на площта за сеитба. За начало на сеитба се посочва 10.10, като е взет под внимание оптималният срок за сеитба на сорта ечемик. Сеитбата е с 400 кълняеми семена на кв.м.

Сеитбообращението е четириполно:


1. Ечемик
2. Царевица
3. Пшеница
4. Слънчоглед

Пълна схема за производство на семена от отбор на изходни растения до първо размножение(С1). Изходните растения ще бъдат набавени от Института по земеделие – Карнобат заедно с разрешението за размножаване на посочения сорт ечемик. Общата площ е 804,016 дка.




  • Започваме с изходни растения закупени от Института по земеделие – Карнобат. Те са пакетирани всеки клас оронен почистен и в отделно пакетче с надпис на годината на реколтата и името на сорта. Закупили сме 35 класа. В СИП 1 са засети 35 реда (с междуредово разстояние 40 см и дължина 2 м). Площта е 28 кв. м.

  • Бракувани са 5 реда. Всяко отклонение във фенологията или морфологията на растенията води до бракуване на цялото потомство.

  • Прибират се 30 реда приблизително по 200 грама семена от ред. За СИП 2 са ни нужни по 120 грама за парцелка останалите остават за резерв.




  • Във СИП 2 всеки ред се сее в отделна парцелка с размери 1,40 на 7,7 . При наличие на най-много 3 различни растения, парцелката се бракува. Общата площ на парцелките + пътеките по 1 метър е 600 кв.м. 5 парцелки са използвани за почистване на комбайна, а други 5 са бракувани. Тъй като от декар, се жънат около 600 кг, от парцелка, която е 10 кв.м , се жънат 6 кг семена. От останалите 20 парцелки прибираме 120 кг семена. След почистване остават 100 кг семена 20% резерв и така остават 80 кг семена нужни за засяването на ПБ. Парцелките се жънат с парцелен комбайн, а семената се калибрират, почистват и пакетират.



  • Семената, получени от СИП 2 се сеят в слята повърхност в ПБ. Запушени са по 2 ботуша, за да остане площ, необходима да обследване на посева и неговото развитие. ПБ е засята с 80 кг на 6,666 декара площ с посевна норма 12 кг/дка. От ПБ са ожънати 400 кг. След почистване остават 360 кг семена и 20 % са оставени за резерв и съответно семената, с които засяваме Базата са 300 кг. Засяваме с посевна норма 16 кг/дка. Площта е 18,75 дка. Посевът се сее със сеялка за слята повърхност. Растенията са изравнени. Посевът отново се почиства и обследва, като тук вече няма пътеки. От база са ожънати 13120 кг семена. След почистване остават 12 тона семена.


  • Семената от база се използват за засяване на посев С1 от който идва печалбата на стопанството. С 12 тона семена и посевна норма 16 кг/дка засяваме 750 дка. От тези декари сме ожънали 525 тона зърно. От него остават 15 тона за почистване нужни за засяване на С2. От продукцията която е 510 тона получаваме 255 000 лева. Приблизителните разходи са 100 000 лева и чистата печалба е 155 000 лева.

Полска инспекция


Полска инспекция се прави с цел определяне на посевните качества на семената, като на апробация са подложени всички семена, с които се търгува. Полска инспекция се прави от упълномощени лица или от ИАСАС. Прави се по време на изкласяване и в пълна зрялост. Преди определеното време за полска инспекция, в семепроизводния посев се прави щателна проверка за нередности, защото всяка нередност може да доведе до сертифициране в по-ниска категория или бракуване.
Отчитат се показатели като сортова чистота, други сортове и резки отклонения, трудно отделими културни растения, плевели, болести.
Анализира се пробен сноп, събран от определен брой пунктове по двата диагонала на апробираната площ. Определя се процентното съдържание на няколко групи растения в снопа ( типични за сорта растения, растения от други културни видове, от трудноотделими плевели и др.) . В акта за полска инспекция се уточняват и изравенеността, развитието на посева , степента на заплевеленост, нападение от болести и неприятели. Определя се предполагаем среден добив и общ добив от площта.
Посевът се одобрява за дадена категория семена с конкретна сортова чистота или се бракува по определени причини. Актът за апробация се издава в тридневен срок след полската инспекция и се подписва от членовете на комисията. (Ганушева Н., Св. Янчева, М. Марчева, 2013, Ръководство за упражнения по селекция, семепроизводство и растителни биотехнологии, Академично издателство на АУ-Пловдив, 2013​)

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница