Организира се сравнително по-лесно, бързо и при най-малки капитални вложения



страница1/5
Дата21.08.2017
Размер0.77 Mb.
#28433
  1   2   3   4   5
УВОД
Автомобилният транспорт е подотрасъл на материалното производство. Негова основна задача е да съгласува най-тясно технологията на превоза с технологията на обслужваните производства, така че заедно с тях да образува единна производствено – транспортна система. Включването на автомобилния транспорт в такава система ще наложи по-нататъшно развитие на съвременната транспортна наука. Автомобилният транспорт е онова звено от системата, което свързва в едно цяло материалното производство и потребление и има важно място и роля във функционирането и.

Управлението на една такава система в съвременните условия е доста сложен процес. Той зависи от трудни за прогнозиране и планиране фактори, а често и от случайни обстоятелства и трябва оптимално да се съчетават интересите на участващите страни, които не винаги са еднопосочни.

В транспортната система особено значение имат международните товарни превози. Те свързват отраслите на икономиката и селското стопанство на различните държави, като подпомагат възникването на търговско – икономически отношения между производител и потребител. Предимствата на международния автомобилен транспорт в сравнение с останалите видове транспорт са изразени в следното:


  • много по-голяма маневреност и висока подвижност на транспортните средства. Това позволява превозването на стоките от автомобилния транспорт да се осъществява непосредствено от товародателя до товарополучателя. По този начин се избягват междинните товаро – разтоварни операции.

  • при този вид транспорт разходите за начални и крайни операции при превоза на стоки са много по-малки, от колкото при водния и железопътния транспорт.

  • автомобилният транспорт е икономически много по-изгоден при превоз на дребнопартидни стоки на далечни разстояния. Това е така защото по-пълноценно се използва товароносимостта на автомобилите в сравнение с тази на корабите и вагоните.

  • организира се сравнително по-лесно, бързо и при най-малки капитални вложения.


I. Кооперативен автомобилен транспорт.
1.Необходимост от собствен транспорт в кооперацията за ускоряване на реализацията в дейностите
Необходимостта от транспорт възниква поради факта, че потреблението на продукцията обикновено не съвпада с мястото и времето на нейното провеждане. Преодоляването не пространствената отдалеченост на производство от потреблението е също така обективно необходимо за задоволяване на обществените потребности. Транспорта съдейства непосредствено за повишаване на жизненото равнище на населението, за преодоляване на социални-икономическите и културни различия между града и селото. Важно предимство на автомобилния транспорт, което в особено голяма степен съдейства за неговото бързо развитие, е възможността за директно превозване на товарите от склада на изпращача до склада на получателя. Автомобилния транспорт е по-удобен и икономически по-изгоден при осъществяването на транспортно-икономически връзки.

Ниската себестойност, бързината на превоза и възможността за осъществяване на връзки и с най-отдалечените места определят автомобилния транспорт като основен вид при превоза на малки и средни разстояния. Развитието на транспорта изпъква като първостепенно условие за изграждане на нови производствени мощности, за въвличане на най-отдалечените райони на страната в активен икономически живот на страната. Продукцията на страна се заключава в самото превозване на товарите от едно място на друго. Нейната потребителна стойност се изразява в полезния ефект на превоза. Продукцията на транспорта е неотделима от превозния процес и се употребява едновременно с нейното производство.


2.Технико-икономически показатели за състояние и използване на кооперативния транспорт
За да се реализират най-добрите резултати от дейността на автомобилния транспорт в предприятието, определянето на типа на подвижния състав в отделните автостопанства трябва да става при спазването на редица експлотационни условия: вид на товарите, превозно разстояние, терени и пътни условия и др. Автомобилния парк може да се използва ефективно само при условие, че неговата структура съответства на специфичните експлотационни условия в обслужвания район.

При дребно партидни и сравнително леки товари като икономически по-изгодни се очертават автомобилите с малка товароспособност – от порядъка до 2,5-3 т.

Степента на използване на автомобилите по време на мощност се характеризира с помощта на редица технико-икономически показатели: коефициент на техническа готовност на автомобилния парк, коефициент на използване на автомобилния парк, средна продължителност на работното или нарядно време на автомобилите през денонощието, скорости на движение на автомобилите, коефициент на използване пробега на автомобилите, коефициент на използване товароспособността, респ. пътниковместимостта на автомобилите и др.

Коефициент на техническа готовност на автомобилния парк // се изчислява като отношение на автомобилдните в техническа готовност /АДтех гот/ към автомобилдните в автостопансвтото /АДстоп/ т.е.


АДтех гот

= --------------



АДстоп

Коефициента на използване на автомобилния парк се различава от коефициента на техническа готовност по това, че при установяването му се вземат под внимание и престоите на автомобилите по други причини – организационно-технически, като чакане на ремонт поради липса на ремонтни възможности, липса на пътища поради повреда или заснежаване на същите, липса на резервни части, липса на гориво, гуми и други причини. Коефициента на използване на автомобилния парк се определя по следната формула:


АДраб

’ = ---------- .1



АДстоп
където:

’ - коефициентът на използване на автомобилния парк;

АДраб - автомобилдните в работа
Автомобилдните в работа се установяват, като от автомобилдните в техническа готовност се извади сумата от автомобилдните в престой на автомобилите по други организационни и организационно-технически причини.

Степента на използване на подвижния състав в течение на денонощието се характеризира с показателя за средна продължителност на работното време или нарядното време на автомобилите. В него се включва времето от момента на излизането на автомобилите от гаража до момента на завръщането му обратно в гаража след извършването предвидената превозна работа. Този показател се определя, като сумата от автомобилчасовете в наряд се раздели на автомобилдните в работа през съответния период.

В автомобилния транспорт се различават техническа и експлоатационна, а също и съобщителна скорост на движение.

Под техническа скорост се разбира пътят, който се изминава от автомобилите за единица време. При изчисляването й се вземат под внимание само престойте, свързани с движението, и по конкретно спиранията пред светофарите, по кръстовищата и др.

Средната техническа скорост /Vт/ се определя, като средноденонощния пробег на автомобилите /Lср.д/, изразен в километри, се раздели на времето за движение на автомобилите /Тдв/, изразено в часове, т.е.:
1 Lср.д

Vт = -------- = --------

tдв Тдв

Експлоатационната скорост се използва предимно в пътническото автомобилно движение. В товарното автомобилно движение тази показател може да бъде установен само като теоретична величина, без да има практическо значение. Експлоатационната скорост /Vексп/ се изчислява, като средноденонощния пробег на автомобилите /Lср.д/ се раздели на нарядното време /Тн/, т.е.:


Lср.д

Vексп = -----------

Тн

Един от най-важните показатели за работа и използването на подвижния състав в автомобилния транспорт е коефициентът на използването на пробега на автомобилите. Той се записва с и се установява, като пробегът в натоварено състояние /Lнат/ се раздели на общия – натоварен и празен, пробег /Lнат + Lпр/, т.е.:


Lнат

= ------------



Lнат + Lпр
Съществен размер за намаляване празния пробег на товарните автомобили и повишаване коефициента на използване на пробега им е внедряването на математически методи в оперативно планиране на превозите. Особено добри резултати се получават при разработването на оптимални маршрути на товарните автомобилни превози, които осигуряват възможното минимизиране на празните пробези от разтоварните към следващите натоварни пунктуве.

Коефициентът на използване на товароспособността, на автомобилите, се записва с и представлява отношение на фактически използваната товароспособност, към възможните товароспособност. Този коефициент може да бъде :

а/ статичен – фактически използваната товароспособност, се разделят на възможните такива;

б/ динамичен – фактически извършената превозна работа, изразена в тонкилометри, раздели на възможните такива.

Най-важните фактори, които оказват върху коефициента на използване на товароспособостта, са: вид на товарите по относителното тегло, форма и обем, тип на автомобилите и организация на работа по натоварването на подвижния състав. Повишаване на коефициента може да се постигне по пътя на правилното подбиране типа на автомобилите, привеждането в съответствие на каросерийната част с характера на товарите, по-добрата организация на натоварването и разтоварването на товарите и др.

Разгледаните технико-икономически показатели за използване на автомобилите са самостоятелни и се изчисляват, без да се обвързват един от друг.



3.Финансови резултати от използване на собствен транспорт в кооперацията
Във всички видове транспорт себестойността на превозите може да се намали чрез намаляване да разходите на жив и овеществен труд при извършване на превозния процес. Основни фактори за намаляване на себестойността на превозите, които влияят върху разходите както за жив, така и за овеществен труд, са увеличаването на обема на превозите, внедряването на нова, по-съвършена техника, подобряването на организацията и технологията на превозния процес, усъвършенстването на система на материално и морално стимулиране и др.

Себестойността на транспортната продукция намалява съразмерно с увеличаване на обема на превозите. Това се дължи на обстоятелството, че известна част от експлоатационните разходи, а именно независещите от обема превози, не се увеличават или се увеличават незначително, поради което в единица транспортна продукция техният размер съответно намалява. При това колкото по-висок е относителния дял на независещите разходи в общия размер на експлоатационните разходи, толкова по-голямо намаление на себестойността на превозите се получава при дадено по размери увеличение на обема на превозите.

Твърде значително въздействие върху себестойността на превозите, а оттук и върху останалите икономически показатели в транспорта оказва ежегодното нарастване на обема на превозите, определящо се от възходящото развитие на народното стопанство. При това трябва да се има предвид, независещите разходи остават неизменни само в определени граници. По-голямото нарастване на обема на превозите те също нарастват, тъй като се налага провеждането на реконструктивни мероприятия за увеличаване на капацитетните възможности на транспорта.

Основен фактор за намаляване на себестойността на превозите на товари е внедряването на нова техника. Друг основен фактор за намаляване на себестойността на превозите е усъвършенстването на организацията на труда и прилагането на нови почини и прогресивни методи на работа. Прилагането на тези методи осигурява по-ефективно използване на транспортните средства и реализиране на икономии на гориво, смазочни и други спомагателни материали. Усъвършенстването на системата на заплащане на труда в транспорта може да съдейства не само за увеличаване на производителността на труда, и намаляване на живия труд, но и за намаляване на овеществения труд в себестойността на транспортната продукция. При специфичните условия на отделните видове транспорт значително въздействие в тази посока може да се окаже и повишаването на квалификацията на транспортните работници.

Внедряването на автомобили с по-голяма товароспособност, което съдейства както за повишаване на производителността на труда на водачите на автомобили, така и за относителното намаляване на разходите на труд за профилактично обслужване и ремонта на автопарка. Едновременно с това се намаляват разходите за гориво и амортизационни отчисления в себестойността на товарните превози. Анализът на отчетни данни от експлоатацията на различни марки автомобили показва, че за единица транспортна продукция /тонкилометър/ разходите за гориво при автомобилите с голяма товароспособност са обикновено 2 до 3 пъти по-малки, отколкото при автомобилите с малка товароспособност. Реализират се и икономии от намаляване на амортизационните отчисления в себестойността на превозите. Увеличаване на дела на автомобилите с голяма товароспособност е свързано с цялостното усъвършенстване на структурата на товарния автомобилен парк. В сравнение със съществуващото положение значително следва да се намали делът на автомобилите с средна товароспособност /от 2,5 до 5t/. Тези автомобили са икономически по-малко изгодни, и то както в сравнение с автомобилите с малка товароспособност /до 2,5t/ при превозите на дребно партидни товари на близки разстояния, така и в сравнение с автомобилите с голяма товароспособност /над 5t/ при превозите на масови и тежки товари на дълги разстояния.

Икономическата ефективност от използването на ремаркета в товарния автомобил се изразява преди всичко в увеличаване на производителността на труда на водачите на автомобили, а също и в намаляване на разходите за гориво, смазочни материали и автомобилни гуми, отнесени към единица транспортна продукция. По конкретно това се отнася за товарните ремаркета. Икономическата ефективност от използването на товарни ремаркета е аналогична на ефективността от внедряването на автомобили с голяма товароспособност. Допълнително предимство е това, че се увеличава товароспособността на транспортната единица /Автомобил-ремарке/, без да се превишава допустимото осно натоварване на пътя.

Важна насока за усъвършенстване на структурата на товарния автомобилен парк е внедряването на автомобили с дизелови двигатели и на специализирани автомобили. Специализираните автомобили за определени видове товари съдействат за повишаване на качеството на превозите и за по-пълно механизиране на товарно-разтоварните операции. От своя страна дизеловите автомобили осигуряват с около 20-30% по- ниска себестойност на превозите в сравнение с дизеловите автомобили, което се дължи главно на чувствителното намаляване на разходите за горива на произвеждането на единица транспортна продукция. Усъвършенстването на материално-техническата база на автомобилния транспорт обхваща и по-нататъшното подобряване на шосейните пътища. С това сте се подобрява безопасността на автомобилното движение, сте се реализират по-високи скорости и икономии на гориво и автомобилни гуми.

Експлоатационните разходи на автомобилния транспорт обхващат разходите на труда и изразходваните средства за производство. Разходите за труда са във вид на заплати и начисления върху заплатите за ДОО. Изразходваните средства за производство включват: средствата на труда, които участват продължително в производствения процес и частично пренасят своята стойност в себестойността на превозите във вид на амортизационни отчисления и предметите на труда-оборотните производствени фондове, състоящи се от резервни части, малоценни и малотрайни предмети, гориво, автомобилни гуми и др. Експлоатационните разходи характеризират разходите на средства за производство: оборотни средства /автомобилно гориво, материали, резервни части, гориво и електроенергия за стопански технологични нужди/.

Независимо от допълнителните разходи за повишаването на качеството на превози при пазарни условия се оказва икономически целесъобразно за тях поради следните два основни момента: първо, по-високото качество на превозите, извършвани от транспортна фирма, позволява да се повиши нейната конкурентно способност, тъй като то осигурява привличането на повече потребители на транспортната продукция; второ, при наличието на пазарно формиране на цените по-високото качество на превозите позволява да се реализират по-големи приходи от съответната транспортна дейност. За осигуряване на необходимото качество на превозване е необходимо да се използват различни видове специализирани автомобили.

Икономическата ефективност от специализацията на товарния автомобилен парк се изразява преди всичко подобряване качеството на превозите по пътя на намаляване на количествените и качествените загуби на товарите при превоза и обработката им, намаляване на разходите за транспортна опаковка и товарно-разтоварно операции. Повишаване на качеството на автомобилните превози има важни икономическо значение. Редовността на пътническия транспорт осигурява своевременно осъществяване на производствените процеси в народното стопанство. Същевременно тя се съдейства за правилното организиране и нормалното функциониране на обществената система за обслужване на населението, както и за нормалното протичане на обществено-икономическия живот. За увеличаване количеството на транспортната продукция допринася и повишаването на интензивността на транспортните връзки. От друга страна по-интензивните транспортни връзки съдействат за намаляване на времето за превозване на товарите.



4.Възможности за усъвършенстване на организацията и управлението на кооперативния транспорт
Усъвършенстването на транспортните средства се изразява най-общо в повишаване на товароспособността на автомобилите, усъвършенстване на конструкцията приспособяване към вида и условията превозите, намаляване на собственото тегло при едновременно повишаване на надеждността и дълготрайността на отделните конструктивни елементи и др. По отношение на товарните автомобили съвременните тенденции се характеризират с постоянен стремеж към увеличаване на товароспособността и съответно на това нарастване на тяхната обща маса, увеличаване на максималните мощности на използваните двигатели и повишаване скоростите на движение, увеличаване надеждността и трайността на отделните агрегати с оглед нарастване на нормативните пробези. Характерно е, че при експлоатацията на автомобилите при градски условия, за каквито са предназначени голяма част от превозните средства с малка и средна товароспособност независимо от евентуалното нарастване на мощността на двигателя, техническата скорост се задържа на определено равнище, ограничено от особеностите, с които се характеризират товарните превози в градовете.

От групата на автомобилите с малка товароспособност твърде перспективни са тези с предаване на предна ос, което осигурява добро сцепление на водещите колооси при движението без товар, както и при хлъзгав път. Съществено предимнство на такива автомобили е възможността за обединяване на двигателя и предавателната кутия.

Голямо внимание на скоростите на движение на автомобилите оказва ширината на пътя. С нейното увеличаване е възможно при дадена интензивност на автомобилното движение да се повишат скоростите на автомобилите. При дадена широчина с увеличаване на интензивността на движението скоростите намаляват. За увеличаване на скоростите и подобряване товароспособността на автомобилите съдействуват увеличаването на радиуса на кривите и намаляване на наклоните. Носещата способност и твърдостта на пътната настилка определят максималната допустимата натовареност на една ос от автомобилния подвижен състав. Това качество на пътя зависи от дебелината на покривката и от употребените за нея материали. При малко осово натоварване се налага автомобилите с голяма товароспособност да се натоварват със съответно по-малко количество товари.

Нарастване на обема на превозите обуславя съответно увеличаване на разходите на материални, енергийни, трудови и парични ресурси. При тези условия намаляването на транспортните разходи и ускоряване на транспортния процес представляват важен резерв както за освобождаването на материални и трудови ресурси за производство на материални блага, така и за ускоряване обращаемостта на оборотните средства в мащаба на народното стопанство. По-пълното и своевременно задоволяване на потребностите на народното стопанство от превози в много голяма степен зависи от създаването на стимули за по-ефективно използване на транспортните средства. Успешното решаване на тази задача е свързано с усъвършенстването на икономическия механизъм и приложението му в транспорта. При това трябва да се отчитат и специфичните особености на транспорта като отрасъл на материалното производство. Основна задача на транспорта е да задоволява потребностите на народното стопанство и населението от превози.

Предоставянето на товари от клиентите на транспорта в количества, по-малки от заявените и договорираните, предизвиква неизпълнение на плана за превозите, а допълнителното постъпване на товари за превоз обуславя преизпълнението на плана. Това се отнася и за средно превозно разстояние, увеличаването на което предизвиква преизпълнение на плана за количеството на произведените тонкилометри. Всичко това потвърждава необходимостта от предявяване на високи изисквания към обосноваността на количествените показатели на превозни планове, както и за получаване на значителна информация от потребителите на транспортна продукция, на твърде значителен обем планова информация за определяна както на количеството на предаваните за превоз товари, така и на превозната работа в тонкилометри, и то по отделни видове товари.

В условията на нарастване на транспортните потребности на народното стопанство и населението при ограничена превозна способност на транспорта нараства актуалността на задачата за повишаване ефективността на неговата работа. Необходимо условие за решаването на тази задача е осигуряването на ефективна и взаимно съгласувана работа на всички участници в транспортния процес с отчитане на техните икономически интереси и възможности. Именно към това трябва да бъдат насочени плановите показатели, нормативите, тарифите и др. Насочвайки транспорта и свързаните с него отрасли към повишаване ефективността на общественото производство, тези показатели трябва да повишават икономическата заинтересованост на транспортните фирми и техните поделения от постоянно подобряване транспортното обслужване на народното стопанство, респ. от своевременно осигуряване на икономически обоснованите потребности от превози /по обем,структура и качество/. Едновременно с това отраслите, ползващи услугите на транспорта, трябва да бъдат икономически заинтересовани от създаването на необходимите условия за ефективно използване на производствените мощности на транспорта.

Развитието на транспорта е тясно свързано с равнището на развитие на производителните сили, с научно-техническия прогрес. Колкото са по-високи са специализацията и концентрацията на производството, толкова по-мощни са товаропотоците от суровини, готова продукция. Това повишава значението на транспорта като необходимо условие за организацията на производството, оказващо най-непосредствено влияние върху продължителността на възпроизводствения цикъл. Осигурявайки непрекъснато и ритмични функциониране на отраслите на народното стопанство, транспортът съдейства за намаляване на текущите запаси от суровини, материали и гориво в предприятията и създава предпоставки за съответно намаляване на размера на необходимите оборотни средства. Това обаче много често изисква допълнителни разходи в транспорта, което налага изграждането на механизъм за покриването им от предприятията – потребителите на транспортна продукция.

Постоянното усъвършенстване на координацията между отделните видове транспорт е важен фактор за по-ефективното функциониране на транспортната система на страната. Производствената дейност и развитието на всеки вид транспорт се осъществяват по планов ред в рамките на транспортната система.

Твърде важно изискване при по-нататъшнато развитие и усъвършенстване на транспортната система е подобряването на редица показатели за качеството в транспорта, а именно: повишаване на скоростите и решително намаляване на сроковете за доставка на товарите; най-пълно запазване на количеството и качеството на превозните товари; намаляване време пътуването на пътниците; създаване на удобства и издигане на равнището на обслужване на пътниците и др. Но за да могат тези възможности да се реализират най-пълно, е необходимо в процеса на развитието и усъвършенстването на единна транспортна система да се отделя повишено внимание на въпросите, свързани с комплексното и хармонично развитие на транспорта, с осъществяването на комбинирани превози при участието на два или повече видове транспорт, с определяне сферите на най-ефективно използване на отделните видове транспорт и др.

II.Анализ на кооперация РПК- гр.Етрополе
Кратка икономическа характеристика
Районна потребителна кооперация, гр. Етрополе е регистрирана с решение №134 от 14.09.1991г. на Софийския окръжен съд по фирмено дело №126 от 1991г., съгласно Закона за кооперациите с дялов капитал 1 009 000лв. Кооперацията е учредена на 02.04.1905г. Основния й предмет на дейност е търговия на едро и търговия на дребно. Успоредно с търговската дейност, развива и производство на хляб и хлебни изделия, млекопреработване, месопреработване организира изкупуване на диворастящи плодове и билки. Кооперацията притежава общо 26 бр. магазини с площ 1400 кв.м. 30 обекта, които са дадени под наем и един хотел с площ 924 кв.м. Списъчния състав на работниците по трудов договор е 62. В кооперацията е възприето двустранно счетоводно записване на стопански операции. Прилага се линеен метод на амортизация на дълготрайните материални и нематериални активи и метод средно претеглена цена при влагане на материалите в производството. От данните, съдържащи се в годишния счетоводен отчет може да се прецени какви са динамичната и статична характеристика на диспозицията на активите и пасивите т.е., каква е финансовата дейност и финансовото състояние на кооперацията. Изследването и проверката на съдържащата се в счетоводния баланс информация, имат за цел да разкрия резултатността от дейността на кооперацията през изследвания период. Анализът на финансовото състояние на РПК-Етрополе се основава на пълния анализ на съдържанието на баланса, т.е. определяне на функционалните връзки в отделните му съставни части. Това е необходимо, за да може да се даде вярна оценка на стопанската целесъобразност от използването на ангажирания капитал. Общата схема на използваната методика на анализа на финансовото състояние има следния вид:

1. Анализ на активите на кооперацията, който включва анализ на дълготрайните активи, на краткотрайните активи, на съотношението между елементите на актива и анализ на обращаемостта на активите-кооперацията отчита ДМА съгласно СС16 материални дълготрайни активи.

2. Първоначално заприходяване на активите се извършва по цена на придобиване. Цената на придобиване е покупната цена и всички преки разходи за възпроизвеждане на актива в работно състояние в съответствие на предназначението му. Кооперацията е възприела праг ДМА-500лв.

3. Последващата оценка на ДМА е възприета да се извършва по препоръчителен подход, т.е. цена на придобиване минус натрупаната амортизация, минус евентуална обезценка на ДМА.

4. За 2006г. не се извършва обезценка на ДМА, поради липса на обстоятелства за наличие на обезценка. За 2006г. кооперацията не е извършила и преоценка на ДМА. Формираният преоценъчен резерв е вследствие преоценките извършени по чл.33 от Закона за счетоводство.

5. Кооперацията има изготвен и утвърден счетоводен и данъчно амортизационен план. Прилага се линеен метод на амортизация.

6. Анализ на капитала /пасивите/ на кооперацията, който включва анализ на собствения капитал, на привлечения капитал, на съотношенията на елементите на капитала и анализ на оборота на капитала.

Търговската мрежа има общо 26 магазина хранителни смесени магазини в отделните квартали и селата. Има оборот от 680 хил.лв. годишно.


Кооперацията работи под девиза: „Всички заедно можем повече”

1.Анализ на резултатите от използването на собствен автомобилен транспорт в кооперация РПК-гр. Етрополе
Основните превози на изследваната фирма са вътрешни за нуждите на фирмата. Автомобилите осъществяват маршрут в община гр. Етрополе, като всеки автомобил няколко курса по селата и града.Превозваните товари от автомобилите на фирмата са групови, като това е общоприето название при превоз на товари от един или повече товарни пункта, до един или няколко разтоварни пункта.

При извършването на превозите, всеки автомобил работи с един водач и един помощник.Използването на подвижния състав по товароносимост се характеризира с коефициента на използване на товароносимостта.

Различават се два вида коефициенти за използване на товароносимостта:

- статичен γс

- динамичен γс

Статичният коефициент за използване на товароносимостта определя отношението на количеството фактически превозен товар към количеството товар, което може да бъде превозено при пълното използване на товароносимостта на автомобила.


За един курс коефициента е:




Където: qф – количество фактически превозен товар за един курс, в t.

qн – номинална товароносимост на подвижния състав в t.

Коефициента за динамично използване на товароносимостта се определя, като отношение на фактическата транспортна работа Рф към максималната транспортна работа, която може да се изпълни при пълно използване товароносимостта на автомобила qн в tкм чрез формулата:




Коефициента за използване на товароносимостта зависи от обемната маса и габаритните размери на превозвания товар, размера на отделните партиди товари, отправени към едно и също място, съответствие между типовете подвижен състав, използувани за превози, условията на превозите.

Подобряване на използването на товароносимостта се постига чрез: максимално добре подбран подвижен състав, съответстващ на условията за превоз, използване на автомобили с увеличен обем на товарната платформа при превоз на товари с големи размери, щателно подреждане на товара в товарната платформа и неговото извозване, предварителна сортировка и групировка на товара и укрепване на наличните партиди
Използване на услугите на международна транспортна фирма “Фанти-Г“
1.1.Анализ на състоянието на авто-парка на фирма “Фанти-Г”
От създаването си до този момент фирмата се разраства проспериране, като в самото начало превозите започват с пет автомобила MERCEDES втора употреба.

През 2003 г. наличният подвижен състав на фирмата възлиза на четири автомобила. Всичките автомобили са седло ви влекачи с пола ремаркета. Автосервизът е представител на MAN и е предназначен за поддържане и ТО на собствените автомобили и за външни клиенти. Състои се от два универсални поста за ТО и ЕР разположени успоредно един на друг в две съседни халета. Първият пост е снабден с работен канал. Второто хале се използва за ремонти не изискващи използването на канал, като горивни уредби, подготовка за боядисване, боядисване, работи по шасито и кабината. Сервизът е снабден с необходимото оборудване и инструменти за извършване на ТО и ЕР. Последният разполага и със специализирани инструменти, техническа документация и микрочипове за товарни автомобили MAN.

Към сервиза е прикрепено отделение снабдено със стенд BOSH за диагностика и ремонт на горивни уредби на дизелови автомобили. В автосервиза наличния персонал възлиза на :
началник сервиз -1 човек

механици -2 човека

автомонтьори -2 човека

ел.техници -2 човека

горивни уредби -3 човека

тенекеджийски и заваръчни работи-1 човека


Работното време на работниците в сервиза е 8ч., като началника на сервиза и един работник от горивните уредби са на 8ч. работен ден.

Фирмата разполага със собствена компресорна станция, захранваща сервиза, цеха за брезенти и цеха за регенерат на гуми със сгъстен въздух. Цехът за изработване на брезенти и покривала за ремаркета на товарни автомобили обслужва собствените автомобили и външни клиенти.В последният се извършва и лепене на разкъсани покривала. Технологията на изработка е чрез залепване посредством ток с висока честота. В цеха работят 4 човека на 8 ч. работен ден.

Цехът за студен регенерат на гуми по американска технология на фирма BANDAG работи от 03.07.1999г. и обслужва и външни клиенти. В цеха работят 5 човека на 8 ч. работен ден.

Автоматичната автомивка е с работно време 24 ч. на ден и обслужва леки и товарни автомобили. Работят 4 човека на 12ч. работен ден.

В административната сграда се помещават:
- отдел международен транспорт (водачи) – 64 човека

- отдел спедитори – 3 човека

- отдел счетоводство – 10 човека

- отдел техническа дирекция – 6 човека

- отдел митническа дейност – 3 човека

- отдел корабна дейност – 1 човек

- отдел кабелна телевизия – 1 човек
Складовите помещения са снабдени с необходимият брой позиции резервни части, агрегати и възли, необходими за поддържането и ремонта на автомобилите.

Фирмата е приела планово – предпазна система за поддържане и ремонт на автомобилите, включваща ТО, ТО – 60 и ЕР. Няма строго определени ТО – 1 и ТО – 2 те влизат в рамките на ТО. При съвпадане на километрите за смяна на масла, около 15 хил. км, подмяна на спирачни накладки при достигане на гранично състояние на износването им, подмяна на елементи от окачването (шарнирни болтове, тампони и др.), подмяна на гуми при констатиране на износване на протектора над допустимите граници и др.

ТО включва следния обем от операции:

Проверка масло на ДВГ и при нужда доливане на необходимото количество

Гресиране лагерите на всяка ос на влекача и ремаркето, както и кардана

Проверка състоянието на спирачните накладки

Проверка състоянието на елементите от окачването и ходовата част на автомобила

Проверка за луфтове на валовете на тресчотките на спирачните механизми

Проверка ел. инсталацията на автомобила. Има за цел да установи дали работят : осветлението, габаритните светлини, пътепоказателите и стоп светлините на автомобила

Проверка за евентуални течове на въздух от спирачната система и елементите от окачването.

Проверка по желание на водача, при констатирани от него отклонения от нормалната работа на уреди, агрегати и възли от конструкцията на автомобила

Съвместно с работите от ТО се извършват и някой работи от ЕР, като заваръчни и шлосерно – механични, гума ремонтни, електротехнически работи и отстраняване на възникнали течове на масло и въздух.

То – 60 включва следния обем от работи:

Проверка състоянието на лагерите на всички колела

Проверка състоянието на спирачните накладки

ТО на стартера

ТО на генератора

Диагностика на ГНП и дюзите

Проверка състоянието на елементи от окачването, шенкелни и шарнирни болтове, тампони и др.

Смяна масла на диференциал и скоростна кутия, ако съвпадне

Демонтаж, почистване и монтаж на крановете за въздух на влекача и ремаркето

Проверка състоянието на спирачните барабани.



1.2. Анализ на степента на използване на автомобилния парк
Пробег се нарича разстоянието, което се изминава от автомобила за определен период от време. Общият пробег, който се изминава от подвижния състав се подразделя на производителен и непроизводителен. Производителният пробег на товарните автомобили се нарича пробегът с товар.

Непроизводителният пробег е пробегът без товар и нулевият. Нулевият пробег се нарича пробегът на подвижния състав от АТП до първия пункт на натоварване и от последния пункт на разтоварване до автомобилното предприятие.

Пробег без товар се нарича, пробегът на подвижния състав от пункта за разтоварване до следващия пункт на натоварване. Непроизводителният пробег се явява съставен елемент от общия пробег и елемент на транспортния процес.

Общият пробег на подвижния състав за един курс ще бъде:


lк=lт+lбт

където:


lк – общия пробег на един курс, км
lт – пробег с товар, км
lбт –пребег без товар, км
Нулевият пробег за деня ще бъде:
Lн=lн1+lн2

lн1 – нулевият пробег на подвижния състав от автотранспортното предприятие до първия пункт на натоварване, км

lн2 – нулевият пробег на подвижния състав от последното място на разтоварване до транспортното предприятие, км

Общият пробег на подвижния състав за деня (смяната) ще бъде:


L=lт+lбт+Lн, км
Използването пробега на подвижния състав се характеризира с коефициента на използване на пробега. Този коефициент определя отношението на пробега с товар към общия пробег и показва каква част от общият пробег е пробега с товар.

За един курс коефициента к е:



За деня (смяната) коефициента на използване на пробега е:

Коефициента на използване на пробега зависи от: взаимно-разположението на АТП, товаро-образуващите и товаро-поглъщащите пунктове, направление на товаро-потоците (наличие на товаро-потоци позволяващи използването на празния пробег на подвижния състав), структурата на товаро-потоците, не трябва например да се превозват в един и същи подвижен състав нефтопродукти в една страна и хранителни продукти в другата, състава на автомобилния парк (например пробега на подвижния състав, който е специализиран като правило може да се използва само в едно направление).

Щателна и прецизна разработка на маршрутите на движение способства за повишаването на коефициента на използване на пробега на подвижния състав.

Средната дължина на курса показва средния пробег извършен от автомобила за един курс от пункта на натоварване до пункта на разтоварване. Тя се определя от отношението на общия пробег с товар Lт към броя на изпълнените курсове Zк.



Товаро-разтоварни работи се наричат комплекси от операции, свързани с товаренето и разтоварването на подвижния състав в пунктовете за отправяне на товарите и разтоварване на товарите в пунктовете за пристигане. Общото време на престоя на подвижния състав при натоварване и разтоварване за един курс включва следните елементи: време за очакване за товарене и разтоварване на товара, време за маневриране на подвижния състав в пунктовете за товарене и разтоварване, време за изпълнения на товаро-разтоварните работи, време за оформяне на документите.

Времето за очакване на товаренето и разтоварването съставлява значителна част от общото време на престоя за товарене и разтоварване. Въпреки това, това време не се явява задължителен елемент. При точна организация на работата това време може да бъде сведено до минимум и даже да се премахне. Времето за маневриране на подвижния състав зависи от типа на подвижния състав, приетата схема за товаро-разтоварните механизми и разположението на подвижния състав, размерите на площадките за маневриране на товаро-разтоварните пунктове и благоустройството на пътищата, по които маневрира в пунктовете подвижния състав. Времето за изпълнение на товаро-разтоварните работи се явява основен елемент от общото време за престой. В него е включено времето необходимо за откриването и закриването на товарните бордове и вратите на фургоните, преместването на самия товар, укрепването на брезента, измерване на товара, слагането на пломби и др.

Продължителността на времето за товарене и разтоварване зависи от способа на неговото изпълнение, товаро-носимостта и типа на подвижния състав, тип товар, броя и квалификацията на товаро-разтоварните работници при ръчния способ за товарене и разтоварване или от типа на механизма и неговата производителност при механизирания способ. Времето за оформяне на документите зависи от сложността на използваната документация за съкращаване общото време и за престоя е необходимо да се съвмести процеса на оформяне на документите с процеса на изпълнение на товаро-разтоварните работи.

Съкращаване времето на престой на подвижния състав за товаро-разтоварни работи се достига чрез: повишение нивото на механизация на товаро-разтоварните работи, използване на високо производителни машини и механизми за товарене и разтоварване, използване на автомобили – самосвали и само-товарачи, равномерно постъпване на подвижния състав в пунктовете на товарене и разтоварване, организация на работата на автомобилите – влекачи със сменящи се оборотни) ремаркета и полу-ремаркета.

По време на работния ден всеки автомобил за определен период се намира в наряд, т.е. работейки на линия изпълнява превоза на товарите. Времето в наряд се измерва посредством часовете от момента на излизане на подвижния състав от автотранспортното предприятие до момента на неговото връщане в автотранспортното предприятие в съответствие с трудовото законодателство и изискванията на съответната фирма. Времето в наряд може да бъде представено и като сума от времето за работа на подвижния състав по маршрута и време за нулев пробег.

Времето в наряд Тн се подразделя на време в движение Тдв и време за престой за товаро-разтоварни работи Тт-р :


Тл – времето през което ПС се намира на линия
Тн = Тдв + Тт-р, ч
Тн = Тл + tн + Тпт, ч

Ако в течение на работния ден е имало престой на линия по технически причини, то времето в наряд ще бъде:


Тн = Тдв + Тт-р + Тпт, ч
Тл = Тдв + Тт-р, ч
При zк брой курсове за ден или смяна:
Тл = zк . tк
където:
tк – време за извършване на един курс

Тпт – време за престой по технически причини

Във времето в наряд влиза и времето за почивка на водачите.

Величината време в наряд зависи от: продължителността на работния ден (смяната) на водача, режима на работа на автотранспортното предприятие (броят на смените), режима на работа на обслужваните товародатели и товаро-получатели.

Съотношението между времето за движение и времето за престой за товаро-разтоварни работи зависи от: разстоянието на превоза на товара, способа на изпълнение на товаро-разтоварните работи, обема товар за всеки курс, товароносимостта на подвижния състав, скоростта на движението, пътните условия.

Увеличение на продължителността на времето за пребиваване на подвижния състав на линия се постига с прикрепването към един автомобил на няколко водача.Скоростта на движение на подвижния състав се характеризира с две величини: техническа и експлоатационна :

Техническата скорост Vт показва средната величина на скоростта на движение на подвижния състав за определен период от времето за движение, Тя се определя от отношението на изминатото разстояние L към времето за движение Тдв.

При определянето на техническата скорост във времето за движение се включва кратковременно спиране на подвижния състав свързано с регулиране на движението (спиране на светофар и др.).

Величината техническа скорост зависи от: динамичните качества на подвижния състав и от неговото техническо състояние, степента на използване на подвижния състав, пътните условия, интензивността на движение на транспортния поток, честотата на спиранията свързани с регулирането на движението, квалификацията на водача.Експлоатационната скорост показва основно средната скорост на подвижния състав за времето, когато той се намира на линия.

Тя се определя от отношението на изминатото разстояние L към общото време през което се намира на линия подвижния състав.

Експлоатационната скорост е винаги по-малка от техническата, тъй като тя отчита времето за престой на подвижния състав за товарене и разтоварване, времето за престой поради технически причини и др.

Величината експлоатационна скорост зависи от: величината техническа скорост, способа и организацията на изпълнение на товаро-разтоварните работи, разстоянието на което се превозват товарите.

Съотношението на експлоатационната скорост към техническата скорост на автомобилите определя коефициента на използване на времето за движение на автомобилите:

1.3. Възможности за планово регулиране използването и организацията на автомобилния транспорт

Производителността на подвижния състав се измерва с количеството превозени товари в тонове или извършената транспортна работа в тон/км за единица време.Производителност на подвижния състав за курс.

За всеки курс един автомобил превозва количество товар равно на:


Времето за работа на подвижния състав по маршрута т.е., времето за непосредствено изпълнение на курса (като се отчита и приноса на времето за нулев пробег) е :




У нас, като и в много други страни на света е приета планово-предназначена система за поддържане на автомобилите от обществения автомобилен транспорт. Нейни съставни части са:

-ежедневно обслужване (ЕО)

-техническо обслужване №1 (ТО – 1)

-техническо обслужване №2 (ТО – 2)

-сезонно обслужване (СО)

-експлоатационен (текущ) ремонт (ЕР)

-основен ремонт (ОР)

Автомобилните сервизи (АС) са предназначени за системно поддържане на техническото състояние на прикрепените към тях автомобили чрез ТО, ЕР, ремонт на агрегати и възли и др. Класификацията на автомобилните сервизи е в зависимост от месторазположението им, номенклатурата на извършваните работи и вида на обслужваните автомобили.

Според месторазположението автомобилните сервизи се делят на:

-крайпътни

-в населени места

Според степента на централизация автомобилните сервизи се разделят на:

-комплексни

-централизирани

-частични

Според степента на специализация автомобилните сервизи се разделят на:

-специализирани

-универсални

В населените места АС обслужват личните и ведомствените автомобили от района. В по-малките населени места са обикновени универсални и комплексни. В големите градове е възможна специализация на АС за една или няколко марки автомобили.Крайпътните АС са обикновено с ограничена номенклатура на услугите. В тях се извършва почистване и измиване, контрол, регулиране и мазане, леки ЕР и др.В комплексните сервизи се извършват всички необходими работи за цялостно поддържане на автомобилите, а в частичните-ТО - 1 и в зависимост от условията-определена номенклатура често повтарящи се леки ЕР. Частичните сервизи работят съвместно с централизирани. В отделни случаи кооперирането за централизирано извършване на определени работи по поддържането на автомобилите е по схемите:

частичен сервиз-комплексен сервиз

частичен сервиз-централизиран сервиз

Техническите обслужвания (ЕО, ТО – 1, и СО) имат профилактичен характер и се провеждат планово след изминаване на определен пробег.Основното предназначение на ЕО е провеждането на общ контрол за осигуряване на безопасността на движението, поддържането на добър външен вид на автомобила, зареждането му с необходимите ГММ и др. Провежда се след или преди всяка работна смяна на автомобила. Обслужванията ТО – 1 и ТО – 2 са предназначени да осигурят безотказна работа на агрегатите и уредбите на автомобила в границите на установената периодичност. Чрез тях се намалява интензивността на износване на детайлите, своевременно се откриват, прогнозират или отстраняват откази и неизправности. По организационни причини периодичността на ТО - 2 се приема кратна на тази на ТО – 1. Обикновено ТО – 1 се провежда в между сменно време на автомобилите, а ТО – 2 в сменно.В зависимост от броя на работните постове, между които се разпределя обемът от работите за дадения вид ТО, се различават два основни метода за неговото извършване – на универсален пост и на специализирани постове.

При универсален пост целият обем от работи за дадения вид ТО се извършва на един работен пост от група изпълнители. При това изпълнителите могат да бъдат специализирани в извършване на определени работи или да бъдат изпълнители с широка квалификация. Този метод се прилага при извършване на ЕО, ТО – 1, ТО – 2, СО, в АТП с малка производствена програма за поддържане на автомобилите, при силно разнотипен автомобилен парк, при извършване на ТО в полеви условия и др.

Обективно на универсалния пост съвместно с работите от ТО се извършват и някои работи от ЕР, което е известно предимство. Но този метод има съществени недостатъци:

-ниска производителност на универсалния пост, т. е. увеличено време за престой на автомобилите при ТО,

-невъзможност за механизиране на работите и за използване на високопроизводително обзавеждане,

-необходимост от изпълнители с висока квалификация

движение на автомобила на собствен ход в зоната за ТО за заставане на работния пост, което е свързано с увеличаване на сервизната площ и замърсяване на въздуха в зоната с отработили газове.

При специализираните постове обемът от работи за даден вид ТО се разпределя на няколко работни поста. Осъществява се специализация на отделните постове, на тяхното обзавеждане, както и на изпълнителите по технологичен принцип, т. е. по извършване на еднородни или съвместими работи от ТО. Прилагането на този метод е ефективно в АТП с голяма производствена програма за поддържане на автомобилите и еднотипен парк. Разновидности на метода на специализираните постове са поточният, операционно – пистовият и методът на частична специализация.При поточния метод целият обем от работи за даден вид ТО се разпределя и изпълнява на няколко последователни специализирани поста, образуващи поточна линия. Специализираните постове в потока най-често са разположени последователно в права линия по направление на движението на автомобилите (ЕО и ТО – 1) и по-рядко напречно на движението (ТО –2).

Сезонното обслужване се провежда два пъти в годината и е предназначено за подготовка на автомобилите за преход от лятна към зимна експлоатация или обратно. Провеждането му съвпада с поредното ТО – 2 при увеличен обем с някои специфични работи.Изходни данни при пресмятане на производствената програма за поддържане на автомобилите са нормативите на режима на ТО, включващи периодичност на извършване, списък на технологичните операции и тяхната трудопоглъщаемост.

Нормативите за режима на ТО се създават от отчитане на конструктивните особености и експлоатационната надеждност на съответната марка и модел автомобили. В тази връзка съществуват да вида нормативи – индивидуални и общи. Индивидуалните нормативи са разработени въз основа на проведени продължителни изследвания по режимите на обслужване на конкретни марки и модели автомобили и се отнасят само за тях. Общите нормативи се използват за марки и модели автомобили, за които липсват индивидуални нормативи. Експлоатационният ремонт се извършва при необходимост, т. е. има случаен характер. При него възникналите откази или неизправности се отстраняват чрез замяна или ремонт на износените или повредените детайли, възли и агрегати освен базовите такива.
2.Тарифиранe и използваните тарифи
Заплащането на транспортната услуга е на километър пробег (най-често прилаганото сега). Сумата и равнището на разходите се определят от изминатите километри (общия пробег) и тарифата за плащане на един километър. В случая превозвачът не е заинтересован от пълни превози и може да осъществява значителен пробег без товар (да удължава маршрута, да допуска кръстосани или насрещни превози). Разходите при този начин на заплащане се определят, както следва:

Ртр = Пр . Ткм/пр.


Себестойността на превозите определена на основата на експлоатационните разходи.
Тарифата е за всеки изминат километър.
за 5т. за 10т. за 15т. над 15т.

2002г. 0,50 лв. 1,00 лв. 1,50 лв. 1,90 лв.

2003г. 0,55 лв. 1,10 лв. 1,65 лв. 2,10 лв.

2004г. 0,60 лв. 1,20 лв. 1,80 лв. 2,30 лв.

2005г. 0,65 лв. 1,30 лв. 1,95 лв. 2,50 лв.

2006г. 0,70 лв. 1,40 лв. 2,10 лв. 2,60 лв.


С метода на индексно-факториалния анализ се изразява количествено влиянието на всеки от посочените фактори.

Средната дължина на курса показва средния пробег извършен от автомобила за един курс от пункта на натоварване до пункта на разтоварване. Тя се определя от отношението на общия пробег с товар Lт към броя на изпълнените курсове Zк.




Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница