Основен ремонт и реконструкция на съществуващо парокотелно и монтаж на инсталация за дестилиране на етерични масла



страница1/2
Дата20.11.2017
Размер0.57 Mb.
#35050
  1   2

Информация за преценяване необходимостта от овос

на инвестиционно намерение за “Основен ремонт и реконструкция на съществуващо парокотелно и монтаж на инсталация за дестилиране на етерични масла” в УПИ VIII, кв.33, с.Кардам, община Генерал Тошево, област Добрич



И Н Ф О Р М А Ц И Я

за

преценяване на необходимостта от ОВОС

на инвестиционно предложение за “основен ремонт и реконструкция на съществуващо парокотелно и монтаж на инсталация за дестилиране на етерични масла” в упи viii, кв.33, с.кардам, община генерал тошево, област добрич

Настоящото искане за преценяване на необходимостта от ОВОС на инвестиционно предложение за “Основен ремонт и реконструкция на съществуващо парокотелно и монтаж на инсталация за дестилиране на етерични масла” в УПИ VIII, кв.33, с.Кардам, община Генерал Тошево, област Добрич" се извършва на основание на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС.




1. Информация за контакт с възложителя


Име, ЕГН, местожителство, гражданство на възложителя – физическо лице, седалище и единен идентификационен номер на юридическото лице:

Пълен пощенски адрес:

Телефон, факс и e-mail:

Лице за контакти:

"ЩАРК" ООД,

ул. "Дунав" 31, с.Кардам 9530, община Генерал Тошево, област Добрич,

ЕИК 124613176

Атанас Калев Атанасов - управител

ул. "Дунав" 31, с.Кардам 9530, община Генерал Тошево, област Добрич


0884088390,

shtark@abv.bg


Атанас Калев Атанасов

0884088390,

shtark@abv.bg



2. Характеристики на инвестиционното предложение

2.1. Резюме на предложението

2.2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение

2.3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение и кумулиране с други предложения


2.4. Подробна информация за разгледани алтернативи

2.5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството

2.6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет, включително на дейностите и съоръженията, в които се очаква да са налични опасни вещества от приложение № 3 към ЗООС

2.7. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура

2.8. Програма за дейностите, включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване

2.9. Предлагани методи за строителство

2.10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията

2.11. Отпадъци, които се очаква да се генерират – видове, количества и начин за третиране

2.12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда

2.13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчни води)


2.14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение

2.15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда

2.16. Риск от аварии и инциденти

Инвестиционното предложение е ново и предвижда: “Основен ремонт и реконструкция на съществуващо парокотелно и монтаж на инсталация за дестилиране на етерични масла” с капацитет от 8 дестилационни апарата (4 бр. по 9 м3 и 4 бр. по 5 м3), съдове и екипировка, съгласно технологичните изисквания. Монтажът на стационарните дестилатори ще се извърши на два етапа. Предложената площадка за реализация на инвестиционното намерение е ситуирана в северозападната част на с.Кардам, община Генерал Тошево, върху промишлен терен, който е част от УПИ VIII, кв.33. Имотът е собственост на "ЩАРК" ООД.

Достъпът до имота ще се осигурява от съществуваща транспортна инфраструктура.

Теренът е електрозахранен и водоснабден.

 Инсталацията ще работи периодично (само в периодите на прибиране на етерично-маслените култури). Очакваната среднодневна производителност е до 840 кг етерично масло, като количеството ще варира за различните суровини, но няма да надвишава посочените 840 кг.

За целите на инвестиционното намерение на съществуващото парокотелно ще се извършат възстановително ремонтни дейности и ще се монтират два броя котли с производителност съответно 2.5 и 4 тона пара/час. Консумацията на гориво за производство на един тон пара е 150кг пелети. При пълно натоварване на котлите консумацията е 6,5*150=975кг/h пелети.

Инсталацията за дестилиране на етерични масла ще се състои от следните технологични части:



Част дестилация: Монтират се на два етапа осем броя стационарни дестилатора с обем 4 бр. по 9 м3 и 4 бр. по 5 м3.

Дестилаторът служи за дестилиране на тревни суровини и получаване на етеричното масло от тях.



Част кондензация: Изграждат се осем модула за кондензация, като всеки от тях се състои от:

    • кондензатор пара

    • охладител кондензат

    • флорентински съд

    • тръби, връзки и устройства за регулиране.

В тази технологична част се извършва кондензацията на парата излизаща от дестилатора. Тази пара е богата на етерично масло (ЕМ) и след допълнително охлаждане от нея се отделя ЕМ във флорентинския съд. Връзката между модулите се осигурява с „бърза връзка” за съкращаване на времето за обслужване на дестилатора.

Част кохобация състои от:

    • кохобационна колона

    • икономайзер

    • охладител кондензат

    • флорентински съд

    • съд за дестилат

    • помпи, тръби, връзки и устройства за регулиране.

След отделянето на маслото, в дестилационните води остава известен процент етерично масло, което може да бъде по форма разтворено във водата или емулгирало в нея. За намаляване на загубите на етеричното масло дестилационните води се подлагат на повторна дестилация – кохобация.

Част парово стопанство се състои от:

    • парен котел

    • горелка

    • захранващи помпи с омекотена вода

    • омекотителна инсталация

    • ел. табло и автоматика

    • тръби, връзки, регулираща апаратура

Модулът осигурява необходимата за процеса пара високо налягане до 8 бара. Парата се получава от омекотена вода, която се загрява от горещите газове при изгарянето на пелети.

Част водооборотно охлаждане се състои от:

    • комплект водоохладителни кули.

    • циркулационни помпи.

    • вентилатори.

    • резервоар за резервна вода

    • помпа за претоварване на вода

    • хидрофорна система

    • тръби, връзки и др.

Водооборотното охлаждане служи за осигуряване на охлаждаща вода за втечняване и охлаждане на първичния и вторичния дестилат.

За целите на инвестиционното предложение не се налага промяна или изграждане на нови пътна инфраструктура, ел и ВиК инсталация. Експлоатация на инсталацията за дестилиране няма да окаже трансгранично въздействие.

Етеричните масла представляват смес от летливи с водна пара вещества на растенията, несмесващи се с водата или частично разтворима в нея. Получават се чрез парна дестилация на съответната суровина.

Технологичния процес започва от приемането на суровината в дестилерията. Зелената маса се пълни в приемния обемен съд, като се уплътнява максимално. След това се затваря херметично капакът на обемния съд и през него се пуска пара от парен котел. Парата преминава през зелената маса като увлича етеричните масла, смесени с водните пари. Така получената смес навлиза през кожухо-тръбния топлообменник през множество тръби, като между тръбите от външния им край тече студена вода за охлаждане. Преминалата пара с маслените капки се охлажда и преминава от парно в течно състояние. Получената емулсия от вода и етерично масло постъпва в така наречения „флорентински съд”, където става отделянето на маслото от водата. Отделеното масло се събира в съд за масло, а водата се събира в дневен съд за дестилатна вода. След отделянето на маслото, в дестилационните води остава известен процент етерично масло, което може да бъде по форма разтворено във водата или емулгирало в нея. За намаляване на загубите на етеричното масло дестилационните води се подлагат на повторна дестилация – кохобация. Чрез нея се цели да се увеличи концентрацията на масло във водата, което ще даде възможност то да се разслои. Водата след кохобацията се използва повторно в котела. Технологията предвижда да не се генерират отпадъчни води – работи се във водооборотен цикъл.


Разнообразието на почвените и климатичните условия у нас дава възможност да растат в природата и да се отглеждат в култура голям брой етеричномаслени растения.

Редица етеричномаслени растения, като мента, лавандула, резене, копър и др., отглеждани по-рано само в определени райони на Южна България, намериха място и в Северна България. С разширението на районите и създаването на нови, високодобивни сортове нашата страна заема едно от първите места в Европа по производство на етерични масла.

Етеричните масла се използват най-широко в парфюмерията, козметиката, медицината и др., а за някои растения те характеризират и дават вкуса на подправката.

През последните години в цял свят и особено в Европа се обръща все по-голямо внимание на ползването на естествени продукти, в т. ч. и на лекарствени форми, от етеричномаслени растения. В резултат на това площите на тези култури у нас започнаха бързо да се разширяват в кооперативните, фирмените и частните земеделски стопанства, а това неминуемо налага необходимостта от изграждането на нови производствени мощности за извличане на етеричните масла.

Изграждането и експлоатацията на инсталацията за дестилиране на етерични масла ще допринесе съществено за развитието на икономиката и обществения напредък в региона. Реализацията му ще доведе до разкриване на нови работни места за местното население.

Горецитираните характеристики и предимства, определя целесъобразността и необходимостта от реализацията на инвестиционното предложение.

Инвестиционното намерение за „Основен ремонт и реконструкция на съществуващо парокотелно и монтаж на инсталация за дестилиране на етерични масла” с капацитет от 8 дестилационни апарата ще се реализира в с.Кардам, община Генерал Тошево, върху промишлен терен, който е част от УПИ VIII, кв.33. В североизточната част на същия имот е ситуирана линия за производство на пелети. За същата през 2012г. са издадени всички съгласувателни/разрешителни документи.

Генерираните от дестилерията отпадъци от растителни тъкани с код 02 01 03 (сварени растителни култури ще бъдат вложени при производството на екобрикети/пелети, като по този начин се затваря кръгът на производство до безотпадъчно.

На инвеститора не са известни други инвестиционни предложения в процес на разработване и одобряване, в непосредствена близост до посочената територия.





За инвеститора не съществуват алтернативни решения, относно избора на площадка поради следните причини:



  • предвиденият терен за реализация на инвестиционното предложение е собственост на инвеститора;

  • В момента част от наличния производствен сграден фонд не се експлоатира;

  • не е необходимо изграждане на нова инфраструктура;

  • Наличието на достатъчно площ дава възможност за реализиране на по-рентабилна система, с по-функционално разпределение на производствените мощности и складови площи.

  • Теренът е ВиК и електро захранен;

  • Имотът, съгласно нотариалния акт и скицата, представлява промишлен терен.

Инвестиционното предложение за „Основен ремонт и реконструкция на съществуващо парокотелно и монтаж на инсталация за дестилиране на етерични масла” ще се реализация върху промишлен терен, който е част от УПИ VIII, кв.33, разположен в северозападната част на с.Кардам, община Генерал Тошево, област Добрич, с обща площ 24 527м2. Имотът е собственост на "ЩАРК" ООД и граничи с:

  • на север - общинско пасище, след което на около 250м. започва границата на ЗЗ Кардам BG0000569;

  • на изток - общинско пасище;

  • на югоизток - бензиностанция;

  • на юг - път 29, южно от който (на около 200м.) са разположени жилищни сгради;

  • на запад - улица, земеделски производител "Никола Русков" и общински терен

На територията на същия имот са разположени:



  • в северната част на имота - стопанска постройка (в момента не се експлоатира);

  • в североизточната част на имота - линия за производство на пелети;

  • в северозападната част на имота - работилница и склад (складът ще се използва за целите на дестилерията);

  • в южната част на имота – разсадник с площ от 3,5 дка. Отглежда се разсад за лавандула, маточина, бял равнец и др. етерично-маслени култури с цел продажба и за създаване на собствени насаждения;

  • в западната част на имота (в непосредствена близост до улицата) – котелно. Тук се предвижда и монтажът на дестилерията за преработка на етерично-маслените култури.

Достъпът до имота ще се осъществява чрез съществуващата транспортна инфраструктура.

Теренът, предмет на инвестиционното предложение, не попада в границите на защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии и в обхвата на защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие.

Всички строително-монтажни дейности ще се извършват само върху УПИ VIII, кв.33 и няма да засягат и нарушават съседните територии.

Дестилерията ще работи периодично (само в периодите на прибиране на етерично-маслените култури).

Очакваната среднодневна производителност е до 840 кг етерично масло, като количеството ще варира за различните суровини, но няма да надвишава посочените 840 кг.

Технологичен процес на строителство:


  • Подготовка на терена за полагане на основите и извършване на изкопни дейности. При изкопните дейности се очаква да се отделят малки количества земни маси;

  • Ремонт и реконструкция на парокотелното с термопанели и монтиране на два броя котли на пелети с производителност съответно 2.5 и 4 тона пара/час;

  • Монтаж на лек покрив от поликарбон над някой от съоръженията на дестилерията;

  • Монтиране на съоръженията от инсталацията.


Технологичен процес на производството:

Технологичния процес започва от приемането на суровината и завършва с получаване на етерични масла.

В част дестилация се извършва обработка на суровината с водна пара. Първоначално дестилаторът се запълва със суровина. Това може да стане по няколко начина:


  • Директно от транспортното средство. За целта дестилаторът е разположен на подходящо ниво. Транспортното средство се паркира в близост до дестилатора, успоредно на площадката на дестилатора. След това суровината се прехвърля в дестилатора и непрекъснато се уплътнява.

  • С използване на кошове за претоварване. При този вариант суровината предварително се запълва в специални кошове или “биг-бегове”. След това чрез телфера суровината се прехвърля в дестилатора.

  • Чрез използване на подемно транспортна техника. Възможно е суровината да се прехвърля в дестилаторите, чрез трактор с допълнително монтирани “щипци”, челен товарач или друго приспособено за целта транспортно средство.

След напълването на дестилатора се поставя капакът му. Проверява се уплътнението на капака и плътното му затваряне чрез механизмите към корпуса и дестилатора се свързва към кондензатора посредством „бърза връзка”.

Започва подаването на директна пара. Скоростта и количествата пара зависят от вида на обработваната етерично – маслена култура и подлежат на регулиране, чрез бленди с калибриран отвор. За да се осигури пълното извличане на етерично масло от отработваната суровина в дъното на дестилатора се монтира разпределителя на пара.

Парата, подадена в дъното на дестилатора, преминава през суровината, обогатява се на етерични масла и постъпва в кондензационния модул. След приключване на парната обработка на суровината, се отваря отново горния капак и с помощта на телфер отработената суровина се изважда от дестилатора и се изсипва в специално ремарке, което впоследствие откарва отпадъчната суровина до линията за производството на екопалети/брикети.

Богатата на етерични масла пара, излизаща от дестилатора, преминава към кондензатор. Парата преминава през тръби, около които тече охлаждаща вода. При пътя си парите индиректно контактуват с охлаждаща вода, като постепенно се кондензират. Температурата на кондензата на изхода на съда се регулира чрез количеството подавана охлаждаща вода. Кондензираната течност, заедно с етеричното масло в нея преминава през наклонени тръби, така че започва агломерацията на етеричното масло още в кондензатора. След това кондензата преминава през серпентината на охладител за допълнително охлаждане и допълнителна агломерация на капките етерично масло и постъпва във флорентински съд. Там етеричното масло се разделя от водата благодарение на по-ниското си относително тегло и ниска разтворимост във водата. Тези негови качества позволяват готовата продукция да се отделя в горната част на флорентинския съд, откъдето периодично се източва. Водата се източва от долната част на съда и се събира в буфер. Отпадъчната вода постъпва за допълнителна обработка в модул кохобация.

След отделянето на маслото, в дестилационните води остава известен процент етерично масло, което може да бъде по форма разтворено във водата или емулгирало в нея. За намаляване на загубите на етеричното масло дестилационните води се подлагат на повторна дестилация – кохобация. Чрез нея се цели да се увеличи концентрацията на масло във водата, което ще даде възможност то да се разслои. Дестилационните води от флорентинските съдове се събират в съд за дестилат и непрекъснато се подават в действащ кохобатор. Това е колона с пълнеж, свързана с икономайзер и охладител. От съда за дестилат, водите постъпват в икономайзера, където се загряват и отиват в горната част на колоната, където посредством перфорирана тръба се разпръскват равномерно върху пълнежа. Долната част на кохобатора се нарича изпарител. Тук има серпентина за индиректна пара и разпръсквач за директна пара. Водните пари и дестилата се движат в противоток. Водните пари влизат в контакт с етеричното масло, отдават част от топлината си, при което частично се втечняват, а етеричното масло се увлича от невтечнените водни пари. Движейки се нагоре, водните пари непрекъснато се обогатяват на етерично масло. Смесите от парите на водата с етеричното масло напускат кохобатора и се насочват към икономайзера, където от тях се подгряват дестилационните води, постъпващи в колоната. Частично охладената смес постъпва в охладителя, където парите се охлаждат и втечняват и се стичат във флорентински съд.

Необходимата пара за процеса се получава от омекотена вода, която се загрява от горещите газове при изгарянето на пелети. Горещите газове преминават през тръбите на котела, при което изпаряват водата и се получава пара. Парата се произвежда от омекотена вода, за да няма налепи по котела и да не се влоши неговото КПД. Омекотената вода се генерира от омекотителната инсталация и се съхранява в буфер за омекотена вода. Пълненето на вода в котела се извършва автоматично чрез нивомерни сонди и автоматика, които управляват високо-напорни помпи за пълнене на котела. Котелът е снабден с автоматика за поддържане на налягането на парата, нивото на водата, аварийни защити и др.

Частта за водооборотно охлаждане служи за осигуряване на охлаждаща вода за втечняване и охлаждане на първичния и вторичния дестилат. За намаляване на водата, използвана в технологичния процес се предвижда охлаждащата вода да е оборотна, т.е. да се изгради система за циркулация и охлаждане на една и съща вода. Охлаждащата вода циркулира непрестанно между съдовете за охлаждане и водоохладителните кули /ВОК/ посредством центробежна помпа. Водоохладителните кули се разполагат на открито. Тази вода няма пряк достъп с маслото и не е замърсена.

Горещата вода от кондензацията се ръси в горната част на ВОК и се разстила по специално структуриран пълнеж, като непрекъснато се обдухва с въздушна струя, създавана от вентилатори в горната част на кулата. Част от горещата вода се изпарява и отнема топлина от останалата част от оборотната вода.

За да се осигури непрекъснатата работа на инсталацията, се монтират необходимите цистерни и помпи.

Краен продукт от производствената дейност на дестилерията са етеричните масла:



Химично наименование на веществото (в самостоятелен вид и в състава на препарат)

EINECS/ ELINCS №

CAS №

Предупреждания за опасност и препоръки за безопасност

2

3

4

5

Етерично масло от лавандула

289-995-2

90063-37-9

H304; H315; H412; Р273; Р264; P280; P302 + P352; P321 ;P332 + P313; P362 + P364; P301 + P310; P331; P405; P501

Етерично масло от маточина

282-007-0

84082-61-1

H315; Н317; H412; P261; P264; P272; P280; P302 + P352; P321; P332 + P313; P333 + P313; P362 + P364; P501

Съхранението на етеричните масла се извършва само в оригинални опаковки, добре и сигурно запечатани и с етикети за съдържанието им. Опаковките с етерични масла са защитени от директна слънчева светлина - на сухо, хладно и добре проветриво място.

Инсталацията ще работи периодично (само в периодите на прибиране на етерично-маслените култури).

При и след реализиране на инвестиционното предложение ще се използва съществуващата вътрешно-площадковата пътна инфраструктура, а подходът ще се извършва от път гр.Генерал Тошево - с.Кардам.

На този етап инвеститорът планира стартирането на строително-монтажните дейности да започне след получаване на всички разрешителни документи от органите, отговорни за одобряването на инвестиционното предложение – община Генерал Тошево, РИОСВ – Варна и т.н.

Очаква се монтажните дейности да бъдат извършени за 1 – 2 месеца.

В бъдеще няма идея да бъде прекратена експлоатацията на обекта.

Дейностите за реализацията на настоящото инвестиционно предложение включват проектиране и монтажни дейности.

При строителството ще бъдат използвани следните методи: извършване на изкопни работи, изграждане на бетонен армиран фундамент и строително – монтажни дейности с термопанели и поликарбон.

Инвеститорът е предпочел термопанелите като строителни структурни елементи, поради кратките срокове на изпълнение, ниската им себестойност, високите им термо и шумо-изолационни качества, както и лесния им монтаж. Идеалната им външна и вътрешна повърхност не изисква довършителни работи. Сравнени с класическите строителни материали - тухли, бетон и дърво, те дават 15 пъти по-висока степен на топлоизолация. Ниското им тегло намалява драстично разходите и времето по изграждането на сградата, като по правило отпада необходимостта от предварителни геоложки проучвания.

Предвидените строителни дейности са свързани с изкопни дейности и монтаж на готови елементи, т.е. няма да се използва интензивно строителна техника.

Всички строителни дейности ще се извършват в границите на имота. Строителните отпадъци ще се извозват до депо определено от общината.

При строително-монтажните дейности на обекта ще се използват следните природни ресурси:



  • Почва – при вертикалната планировка на терена;

  • Вода – за всички нужди на обекта ще се използва вода от съществуващата водопроводна мрежа;

  • Ел. енергия – от електропреносната мрежа;

  • Строителни материали – чакъл, цимент и др.

По време на експлоатацията на обекта ще се използват следните природни ресурси:

  • Вода – за битови, производствени и противопожарни нужди от съществуващата водопроводна мрежа. За производствени нужди в инсталацията са предвидени два контура за оборотна вода: охлаждаща вода и вода за декантиране на етеричните масла. При среднодневна производителност – 0,840 т, очаквания разход на вода за единица продукт е 3 м3 - 5 м3/тон етерично масло за допълване на загубите от изпарение на водата от водоохладителните кули.

Необходимото количество вода за противопожарни нужди е около 100м3. В имота има монтирани 3 резервоара - цистерни по 50м3, които ще осигуряват необходимия резерв при пожарогасене.

Средно годишното количество вода за питейно-битови нужди няма да надхвърля 60м3.



  • Ел. енергия – от електропреносната мрежа;

  • Нарязани, окосени тревни етерично-маслени култури.



Генерирани отпадъци по време на строително-монтажните дейности:

  • Изкопани земни маси, несъдържащи опасни вещества, код 17 05 06, в това число:

  • Хумусен слой, в процеса на усвояване на площадките - изпълнение на изкопи за изграждане на фундамент. Хумусът ще се отнема и ще се съхранява на определена площадка в рамките на отредения терен в непосредствена близост до изкопа и ще се оползотвори изцяло при обратното покриване.

Очакваното общо количество от хумус е около 3 м3.

  • Изкопни маси (пръст, камъни и др.) – при изпълнение на изкопите за изграждане на фундамента, ще се съхраняват на съответната площадката и ще се използват за обратни насипи върху фундамента. Излишната земно-скална маса ще се товари по време на изкопните работи и извозва на депо, определено от кмета на общината.

Очаквано общо количество около 20 м3.

  • Строителни отпадъци – Смеси от бетон, пясък, чакъл, кофраж и др., несъдържащи опасни вещества (строителни отпадъци), код 17 01 07, които ще бъдат усвоени при изграждане на вътрешните подходи.

Очаквано количество – около 2 м3.

  • Метални отпадъци – Смеси от метали (включително техните сплави), код 17 04, като отпадъци, в т.ч.: профили, винкели, арматура и строително желязо, код 17 04 05.

Металните отпадъци ще се генерират по време на строително-монтажните работи. Основно ще отпадат винкели, шини, профили, строително желязо, арматура и др. Ще се събират и временно съхраняват на определена за целта площадка до предаване на физически или юридически лица, притежаващи разрешение за дейността по ЗУО.

Очаквано количество - около 0.2 тона.



  • Твърди битови отпадъци – Смесени битови отпадъци, код 20 03 01. Смесени битови отпадъци ще се образуват от жизнената дейност на строителите. Отчитайки коефициента на неравномерност (средно на ден ще работят около 6 човека - по 0,5 кг/човек), очакваното дневно количество на битови отпадъци ще бъде около 3 кг. Отпадъците ще се събират в метални контейнери, които се обслужват от общинската система за сметосъбиране и сметоизвозване.

В заключение, въздействието на отпадъците върху околната среда по време на строителството на инвестиционното предложение е следното:

  • Незначително като характер;

  • Пряко като въздействие;

  • Локално като обхват;

  • Краткотрайно по време;

  • Временно като продължителност;

  • Възстановимо;

  • Без кумулативен и комбиниран ефект.

Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница