Основи на защитна стена iptables Basic Firewall – iptables



Дата13.03.2017
Размер33.97 Kb.
#16882
Основи на защитна стена iptables - Basic Firewall – iptables

Автор: Мартин Петров

Благодарение на: www.dhstudio.eu

След версия 2.4 на ядрото , GNU/Linux представи изцяло нова машина за обработка на пакети, наречена Netfilter. Инструментът, използвам за контролиране на Netfilter, iptables, е големият брат на по- старата команда ipchains, използвана в ядрата от версия 2.2. iptables прилага подредени “вериги” от правила за мрежовите пакети. Наборите от вериги съставят “таблици” и се използват за обратобка на определени видове трафик.

Например подразбиращата се таблица на iptables се нарича “filter”. Веригите от правила в нея се използват за филтриране на пакетите на мрежовия трафик. Таблицата filter съдържа три подразбиращи се вериги. Всеки пакет, който се обработва от ядрото, се пропуска през точно една от тях. Правилата във веригата FORWARD се прилагат върху всички пакети, които пристигат на мрежовия интерфейс и трябва да се пренасочат към друг. Правилата във веригитите INPUT и OUTPUT се прилагат върху трафика, адресиран към или идващ от локалния хост, съответно. Тези три стандартни вериги обикновено са достатъчни за поставяне на защитна стена между ва мрежови интерфейса. Ако се налага, може да се дефинира собствена конфигурация за по- сложни сценарии.

Освен таблицата filter, iptables съдържа и таблиците “nat” и “mangle”. Таблицата nat съдържа вериги правила за контрол на Network Address Translation (тук “nat” е името на таблицата на iptables, а “NAT” е името на схемата за превод на мрежови адреси).

Таблицата mangle съдържа вериги, които модифицират или променят съдържанието на мрежовите пакети извън контекста на NAT и филтрирането на пакети. Въпреки, че тя е много полезна за специални обработки на пакети, като например промяната на времето на живот на IP пакетите , тя обикновено не се използва в повечето производствени среди.

Всяко правило, което съставя верига, има клауза “target” (цел), която определя какво се прави с отговарящите й пакети. Когато някой пакет отговаря на дадено правило, съдбата му в повечето случаи е решена окончателно; не се използват допълнителни правила. Въпреки че много цели са дефинирани вътрешно в iptables, все пак се позволява като цел на правило да се подаде друга верига.

Целите, налични за използване в правилата на таблицата filter, са ACCEPT, DROP, REJECT, LOG, MIRROR, QUEUE, REDIRECT, RETURN и ULOG. Когато правилото води до използване на ACCEPT, на отговарящите пакети се позволява да продължат по пътя си. DROP и REJECT отхвърлят пакетите. DROP го прави тихо, а REJECT връща ICMP съобщение за грешка. LOG дава прост начин за проследяване на пакетите, които отговарят на правилата, а ULOG предоставя по- разширени дневници.

REDIRECT отклонява пакетите към прокси, вместо да ги остави да продължат по пътя си. Тази функция може да се използва, за да се преара целия уеб трафик на сайта през уеб кеш, какъвто е Squid.

RETURN терминира дефинирани от потребителите правила и е аналогична на контракцията ретурн при извикване на подпроцедура.

Целта MIRROR разменя IP адресите на източника и дестинацията, преди да изпрати пакета.

QUEUE подава пакетите на локални потребителски програми чрез модул на ядрото.

Защитната стена на GNU/Linux обикновено се реализира като последователност от команди на iptables , намиращи се в rc стартов скрипт. Отделните команди на iptables обиковено имат един от следните формати:


iptables -F верига

iptables -P верига_цел



iptables -A верига -i интерфейс -j цел
Първият формат (-F) изчиства всички предишни правила от веригата. Вторият формат (-P) настройва подразбиращата се политика (или още цел) за веригата. Препоръчва се използването на DROP за подразбиращата се цел на веригата. Третият формат (-A) добавя текущата спецификация към веригата. Освен ако не се конкретизира таблица с аргумент -t , командите ще са прилагат към таблицата filter. Параметърът -i прилага правило към именуван интерфейс, а -j идентифицира целта. iptables приема и други клаузи, някои от които са изброени в следващата таблица № 3.1
Флагове за филтри на iptables Таблица 3.

Клауза

Значение или възможни стойности

-p протокол

Съответствие по протокол: tcp, udp или icmp

-s ip_на_източник

Съответсвие по хост или IP адрес на източник (приема се означението CIDR)

-d ip_наІдестинация

Съответсвие на хост или IP адрес на дестинация

--sport порт

Съответсвие по порт на източника

--dport порт

Съответсвие по порт на дестинацията

--icmp-type тип

Съответсвие по код за тип на ICMP

!

Отрицание на клауса

-t таблица

Указва таблицата, към която се отнася команда (подразбиращата е filter)

Каталог: articles
articles -> Иван (Ванчо) Флоров и м а г и н е р н о с т а
articles -> Закон за върховната сметна палата на 14 декември 2005 г се навършват 125 години от приемането на първия Закон за Върховната сметна палата
articles -> Одитен доклад №0400005712 за извършен одит за съответствие на декларираните приходи
articles -> Сценарий: Андрю Кевин Уолкър, Дейдив Селф
articles -> Одитирани обекти и дейности от сметната палата І. Първостепенни и второстепенни разпоредители с бюджетни кредити
articles -> Закон за върховната сметна палата на българия уважаеми господин председател на Народното събрание
articles -> Onto-pedia: онтология, представяща модел на просветната система в българия в периода 1940-1945 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница