Основно училище “христо ботев” с. Баница, общ. Враца



Дата28.02.2018
Размер260.57 Kb.
#59881

ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ “ХРИСТО БОТЕВ” с. БАНИЦА, общ. ВРАЦА


  • ул. “Девети септември“ № 8,  09112 2282, e-mail: hr.botev.banica@abv.bg

УТВЪРЖДАВАМ:………………..

Теменужка Томчовска
СТРАТЕГИЯ


ЗА РАЗВИТИЕ НА ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ

ХРИСТО БОТЕВ”- СЕЛО БАНИЦА,



ОБЛАСТ ВРАЦА

ЗА ПЕРИОДА 2014 – 2019 ГОДИНА

Настоящата стратегия е приета на заседание на Педагогическия съвет с протокол № 2 / 06.10.2014г.

Стратегия за развитие на ОУ „ Христо Ботев“- село Баница се основа на принципите и насоките на ЗНП и Правилника за прилагането му, приоритетите на МОН, на РИО – Враца и спецификата на училището. Стратегията е изработена в съответствие с изискванията на чл. 150, ал.1, т.1 от ППЗНП и е съобразна с Национална стратегия за учене през целия живот за периода 2014-2020 година и плана за реализирането , Стратегията за намаляване на дела на . преждевременно напуснали образователната система и Стратегията за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства, както и с Националната стратегия за въвеждане на ИКТ в българското училище , Националната стратегия за развитие на педагогическите кадри, Програмата за развитието на образованието, науката и младежките политики в Република България 2014-2020 г. и Общинския план за действие за интегриране на българските граждани от ромски произход и други граждани в уязвимо социално положение, живеещи в сходна на ромите среда .

АНАЛИЗ:

В средищното ОУ „ Христо Ботев” през изтеклия петгодишен период на стратегията се обучават ученици от селата Баница, Мраморен, Голямо Пещене и Оходен. Броят на учениците е сравнително постоянен, в интервала от 172 ученици до 186 ученици. Учениците са живеят основно от семейства на безработни хора в трудоспособна възраст и възрастни хора - пенсионери . В селата от които са учениците живеят предимно роми и власи /в село Мраморен/, около 96% са от тези етноси. Голямата част от децата живеят в многодетни и непълни семействата /нямат сключени граждански бракове, отглеждат се от един родител, вече в доста случай това е бащата/.Повечето от учениците се отглеждат от свои близки и роднини, които нямат никакви законово уредени права над поверените им деца , защото като родителите работят в чужбина / над 50%/ .За родителите /„ настойниците” образованието не е приоритет образованието, а прехраната и физическото благополучие стоят на първо място. Значителна част от хората занимаващи се с отглеждането и възпитанието на учениците са слабо или въобще неграмотни.В около 80% от учениците и техните близки говоримият език е ромския. Около 70% от децата постъпват в ПДГ са слабо владеещи /говоримо/ български език , а значителна част от тях — около 50%, идват така и в I клас. Учениците се обучават в 8, а от три години в 9 паралелки от 1 до 8 клас от 11-13 правоспособни учители отговарящи на изискванията за заемане на длъжност в начален и прогимназиален етап.

В училището се обучават и ученици със СОП на ресурсно подпомагане към Ресурсен център –Враца, чиято бройка достигаше и до 25 ученици.

За по- пълноценен и качествен ОВП прилагаме целодневната организация на работа в училището. Тя се организира и се реализира от правоспособни възпитател с професионална квалификация „ Учител”. Осъществява се в самостоятелни ПИГ, за начален и прогимназиален етап .Възпитателите са правоспособни начални учители и учители по учебни предмети от прогимназиален етап,с професионална квалификация „бакалавър” и „ магистър“ Целодневната организация на обучение в средищното училището е особено полезна и ефективна , защото училището разполага с много добра материално- техническа база , безплатен училищен транспорт, безплатно медицинско обслужване от медицински специалист, пропускателен режим осъществяван от охранител и 15 камери за видео-наблюдение в сградата и двора на училището, безплатни учебници, безплатни закуски за учениците от 1 до 4 клас, самостоятелен ученически стол с поевтинена храна в него за обяд за всички ученици посещаващи ПИГ.



Направеният SWOT анализ дефинира:
1. СИЛНИ СТРАНИ

  • Успешно обучение и възпитание на учениците от четири населени места живеещи в мултиетническа среда;

  • Училището е средищно с целодневна организация на ОВП за всички ученици от 1 до 8 клас ;

  • Осигурени са разнообразни, според интересите и потребностите на учениците ЗИП, СИП и занимания по интереси в ПИГ;

  • За пътуващите ученици е осигурен самостоятелен училищен автобус;

  • Предлага се обедно в самостоятелен ученически стол за всички ученици от училището;

  • Оформени са два компютърни кабинета;

  • Осигурени са ресурсни учители за учениците със специални образователни потребности;

  • Изградена е много добра МТБ и е в наличие интерактивна техника във всички класни стаи;

  • Училището разполага с училищна библиотека и игротека за подпомагане и разнообразяване на ОВП;

  • Осигуреност на високо-квалифицирана педагогическа колегия;

  • Наличие на медицински специалист и здравен кабинет в училището.

  • Пропускателният режим в сградата на училището е обезпечен от охранител и видео-наблюдение свързано със СОД със отдалечен достъп.

  • В училището се реализират множество извънкласни и извънучилищни дейности, в т.ч. добре функциониращи Ученически съвет и Родителски клуб.


2. СЛАБИ СТРАНИ

  • Слаба мотивация у учениците за учене.

  • Липса на заинтересованост и недостатъчно участие на родителите в училищния живот;

  • Неефективно участие на училищното настоятелство;

  • Недостатъчна работа с изявени ученици;

  • Засилена миграция на родители поради безработица;

  • Незадоволителни резултати на НВО IV – VII клас;

  • Голяма част от учениците се отглеждат от непълни семейства или роднини, с нисък социален статус и слаба грамотност;

  • Устойчива тенденция за натрупване на извинени и неизвинени отсъствия;



ПОЕМАНЕ НА ОТГОВОРНОСТ

Основно училище „Христо Ботев” – с. Баница е училище с 135 годишна история, със свой облик и традиции.

Мултиетническо училище с обучаващи се в него представители на няколко етноса: българи, роми, власи.

Средищно училище ,в което се учат децата от селата Баница, Мраморен, Голямо Пещене и Оходен.

Училище, в което работят професионалисти отдадени да обучават и възпитават.

Четиригодишната стратегия за развитие на ОУ „Христо Ботев” е за периода

2014 - 2018 г. и е изготвена въз основа на опита на педагогическата колегия административното ръководство в сферата на образованието, съобразно особеностите на училището.

Училищната политика отчита не само специфичните ни особености, но и представя нашите виждания за европейско развитие на училището ни. Нашият екип поема високата отговорност да изпълнява водеща роля по отношение образованието, възпитанието и личностното развитие на учениците и се ангажира с постигането на планираните резултати при пълна прозрачност и отчетност на управлението.


МИСИЯ

Училищният екип на ОУ „ Христо Ботев“- село Баница осигурява на учениците трайни знания, формира умения и създава навици свързани с обучение и възпитание им и приложими в реалния живот. Осигурява качествено образование и равен достъп на всички ученици до него ,като развива личната индивидуалност и стимулира творческите заложби на всеки ученик. Преподавателският колектив работи съвместно с родителската общност за издигане имиджа на училището и популяризиране на достигнатите постижения.




ВИЗИЯ

Вярваме ,че утвърждаването на ОУ „ Христо Ботев“- село Баница, ще се утвърди като институция, осигуряваща познавателно-творческата среда за ефективно обучение и личностно развитие на всички ученици, което е основа за успешно продължаване в следващ етап на образованието и последваща качествена реализация в живота.



ПРИНЦИПИ НА РАЗВИТИЕТО:

1. Ориентираност към личността насочен , към успеха на отделната личност.

2. Равен достъп до образование, при което всеки ученик, постъпил в училището, има право да получи качествено образование, което отговаря на нуждите и способностите му.

3. Сътрудничество с всички институции, работещи за децата на България.

4. Отговорност на всеки член на училищния екип, за постигане на трайни резултати с дългосрочно въздействие.

5. Гъвкавост на образователната и възпитателната дейност и ориентирана към многообразните личностни потребности , като се предоставят възможности за свободен избор на учениците.

6. Единство в многообразието на етноси създаващо гаранции за защита и развитие на отделните етнически и културни традиции в рамките на училищния живот.

7. Новаторство по отношение на воля и възможности за възприемане и прилагане на нови методи и подходи за постигане на по-добри резултати.

8.Идентичност на училището, като част от системата на образованието да провежда собствена политика, отговаряща на държавната.

9. Отговорност на всички участници в образователната и възпитателната дейност да отговарят за своите действия .

10. Ефективност на управлението на ресурсите за постигане на конкретни резултати, и бъдещото въздействие.

11. Законосъобразност на действията, които да са в съответствие с Конституцията на Република България, на законите на държавата и другите нормативни актове произтичащи от тях .



ЦЕЛ НА СТРАТЕГИЯТА:

Да изградим училищна политика насочена към мотивацията и подготовката на учениците за учене през целия живот и успешната им интеграция и реализация в реалния живот.




Дейност_1'>Основната цел се реализира чрез следните дейности:


  • Дейност 1 : Повишаване на качеството и ефективността на училищното образование и възпитание.

  • Дейност 2 : Развиване на системата за квалификация, преквалификация,перманентно обучение и контрол.

  • Дейност 3 : Утвърждаване на училището като образователно, културно и спортно средище.

  • Дейност 4: Удовлетворяване на специфичните образователни потребности на учениците и нарастващата взискателност на родителите.

  • Дейност 5: Осигуряване на стабилност, ред и защита на децата в училището.

  • Дейност 6: Взаимодействие с родителската общност.

  • Дейност 7: Осигуряване на широк спектър от извънкласни форми за свободното време на учениците и създаване на условия за тяхната публична изява, инициатива и творчество.

  • Дейност 8: Обновяване, поддържане и съхраняване на материалната и техническа база.

  • Дейност 9: Превенция на отпадащите от училище и повтарящите класа ученици.

  • Дейност 10: Постигане на образователна интеграция на учениците от етническите малцинства.

  • Дейност 11: Участие в национални програми и проекти

  • Дейност 12: Прием на ученици ,обхват и задържане в училище



ПЛАНИРАНЕ И РЕАЛИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИ, ПРОИЗТИЧАЩИ ОТ

УЧИЛИЩНИТЕ ПОЛИТИКИ
І. Дейност – Повишаване на качеството и ефективността на училищното образование и възпитание

Очаквани резултати:

1. Привличане,прибиране, задържане и приобщаване на подлежащите за задължително обучение деца в училище.

2. Осигуряване на качествено и ефективно образование.

3. Осигуряване на по-голяма практическа приложимост на обучението и ориентирането му към конкретни резултати.

4. Успешно участие във външното и доразвиване и усъвършенстване на системата за

вътрешно оценяване.

5. Засилване на възпитателната работа с учениците с оглед пълноценно личностно

развитие.

6. Разширяване и стимулиране на формите за обучение и възпитание в дух на демократично гражданство и патриотизъм, толерантност, здравно и екологично възпитание, потребителска култура, физическа активност и спорт.

7. Засилване ролята на училищното настоятелство при определяне цялостната стратегия на училището.

8. По-широко навлизане на нови методи на преподаване и обучение (интерактивност,

проектна работа ).


ДЕЙСТВИЯ:

1. Издигане качеството на обучение по всеки учебен предмет и съществено повишаване

нивото на познавателните умения, адаптирани към различни форми и начини за практическо прилагане на учебното съдържание и овладяване на компетентности.

2. Издигане равнището на подготовка по български език. Акцент върху грамотността.

3. Утвърждаване на чуждоезиковото обучение по английски език.

4. Създаване на условия за изяви на учениците и конкретизиране на работата с ученици със специални образователни потребности; ученици, срещащи затруднения в усвояването на учебния материал.

5. Осъществяване на допълнителна работа с учениците. Откриване на заложбите на всеки ученик и насочване на развитието му в област, в която той ще изяви най-добре своя потенциал. Развиване и подобряване на индивидуалната и диференцирана работа с учениците.

6. Повишаване качеството на публичните изяви на учениците.

7. Подобряване работата по реализирането на гражданското и здравно образование, изграждане на навици за здравословен начин на живот в ученическа възраст и по време на ранното полово съзряване.

8. Прилагане на подходи, основани на демократични принципи и развити образователни модели, свързани с повишаване успеваемостта на учениците в обучението:

- поставяне на ученика в активна позиция по отношения на усвояването на нови знания и практическа приложимост на преподавания материал;

- използване на иновативни педагогични методи и форми за предаване, преподаване и

научаване на учебни знания;

- извършване на ефективна диференцирана работа с учениците с намалена успеваемост;

- реализация на дейности за повишаване на резултатите от външното оценяване;

9. Подготовка на учениците за продължаване на образованието – професионално и кариерно ориентиране на учениците, съобразно техните интереси и възможности.

10. Привеждане дисциплината на учениците в съответствие с новите обществени реалности.

11. Стриктно спазване на изискванията:

- за безопасност на труда и правилника за вътрешния ред, водещи закони и наредби, свързани с образованието, опазване на живота и здравето на децата;

- на заложените основни принципи в “Етичен кодекс за работа с подрастващи”;

- за превенция на различни форми на дискриминация сред учащи, педагогически и

непедагогически персонал;

- за здравословни и безопасни условия на обучение, възпитание и труд;

12. Повишаване на социалните умения на учениците чрез подпомагане на физическото,

социалното и личностното им развитие.

13. Реализиране превенция на насилието и агресията сред учениците и утвърждаване на

позитивни модели на поведение.

14. Засилване на възпитателната работа с учениците с оглед пълноценно личностно развитие.

15. Развитие на включващото образование на учениците със специални образователни потребности и изграждане на достъпна архитектурна и образователна среда в училището.

17. Разширяване и стимулиране на формите за обучение и възпитание в дух на демократично гражданство и патриотизъм, толерантност, здравно и екологично възпитание, потребителска култура, физическа активност и спорт.



ІІ. Дейност – Развиване на системата за квалификация, преквалификация,перманентно обучение и контрол

Очаквани резултати:

1. Утвърждаване на авторитета и подпомагане на кариерното развитие на учителите работещи в училището.

2. Продължаване на изградената система за квалификация.

3. Утвърждаване на системата за кариерно развитие на педагогическата колегия.

4. Повишаване на изискванията към работата на учителя.

5. Квалификация на учителите за работа с родителите ученици в риск от отпадане.


ДЕЙСТВИЯ:

1. Усъвършенстване на създадената система за квалификация.

2.Повишаване личната квалификация от всеки учител или възпитател, чрез провеждане на въвеждаща, поддържаща и надграждаща квалификация на педагогическата колегия.

3.Използване на разнообразни форми на квалификационна работа – проблемна група,

практикум, тренинг, семинар, лектория, дискусия, участие в научна-практическа

конференция, информация от библиотека, интернет.

4.Създаване на възможност за повишаване на постигнатата професионално-квалификационна степен за всеки член на педагогическата колегия.

5.Обвързване на постигната професионално-квалификационна степен с допълнително

материалното стимулиране предвидени във вътрешните правила за работна заплата.

6.Повишаване ефективността на педагогическия контрол. Повишаване на изискванията към работата на учителя чрез засилване на вътрешно-училищната контролна дейност.

7.Създаване на условия за повишаване реалните резултати от обучението - засилване

качеството на предварителната подготовка, спазване задълженията произтичащи от ППЗНП и вътрешните правилници и наредби.

8. Усъвършенстване на уменията на учителите за работа с приложни компютърни програми и изготвяне на продукти, предполагащи интегрирането на отделни предметни области и междупредметни връзки чрез интерактивни методи на преподаване и информационните технологии.

9. Изработка на тематични годишни планове, програми ЗИП и СИП, план на МО по културно-образователни области, план за провеждане часа на класа.

10. Участие във всички форми за квалификация организирани на регионални ниво.

11. Квалификация на учителите за работа с ученици в риск от отпадане.

12. Създаване и използване на електронни документи от задължителната училищна

документация.

13. Активно участие в системата от стимули за повишаване на мотивацията на педагогическите кадри за професионално усъвършенстване и тяхната активност в развитието на иновативни практики.

14. Разширяване и усъвършенстване на моделите и формите за контрол, чрез разработване на актуализирани оценъчни карти.

15.Усъвършенстване на условията и реда за провеждане на вътрешното оценяване, в това число квалификация на учителите за прилагане на нови форми за оценяване на знанията, уменията и компетенциите на учениците.

16. Контрол върху организацията, провеждането и резултатите при провеждане външно и вътрешно оценяване.

17. Създаване на условия за квалификация на учителите за използване на различни форми и начини за практическо прилагане на учебното съдържание.

18. Облекчаване на труда на учителя във връзка с попълване на училищната документация –подготовка и попълване на готови бланки и изготвяне на примерни планове.



ІІІ. Дейност – Утвърждаване на училището като образователно, културно, информационно и спортно средище:

Очаквани резултати:

1. Развиване на системата за извънкласни и извънучилищни дейности, които спомагат за по-добрата организация на свободното време и са насочени към развитие на творческия потенциал на учениците.

2. Задълбочаване на ИКТ в обучението с оглед подготовката на учениците за работа и живот в информационното общество.

3. Реализиране на ефективна рекламна кампания за постиженията на училището

4. Поддържане на интернет страница на училището, публикуване на вътрешно-училищни нормативни документи, постижения на учители и ученици, предстоящо в училището, галерия със снимки.
ДЕЙСТВИЯ:

1. Приемане и изпълнение на ежегодна програма за извънкласни и извънучилищни дейности ,които спомагат за по-добрата организация на свободното време и са насочени към развитие на творческия потенциал на учениците.

2. Организиране, поощряване и своевременно информиране за участие в конкурси от

регионален, национален и международен характер.

3. Предоставяне на свободен достъп на училищната база за провеждане на различни видове дейност.

4. Организиране на спортни състезания по различни видове спорт.

5. Участие в културните празници на селото.

6. Повишаване на социалните умения на учениците чрез подпомагане на физическото,

социалното и личностното им развитие.

7. Разширяване на създаването и използването на електронно учебно съдържание.

8. Изпълнение на дейностите по Националния календар за извънучилищни дейности и

Националния спортен календар на МОН.



ІV. Дейност – Удовлетворяване на специфичните образователни

потребности на учениците и нарастващата взискателност на родителите

Очаквани резултати:

1. Откликване на изискванията на обществото за устойчива образователна система с

безусловна публичност и прозрачност на управление и състояние.

2. Създаване на условия за изява на всички ученици в съответствие с техните желания и

възможности.

3. Създаване на условия за приемственост между различните класове и етапи.

4. Развиване ефективността на връзката учител-родител-ученик.

5. Възпитаване на качества за работа в конкурентна среда чрез участието в извънкласни

форми.

6. Разширяване на информационните технологии в организирането и



провеждането на учебния процес по всички учебни предмети.

7. Чрез творческото развитие на учениците да се работи активно в посока утвърждаване на училището не само като образователен, но и като духовен и културен център.


ДЕЙСТВИЯ:

1. Развиване на достъпа до новите информационни технологии.

2. Задоволяване желанията на учениците за допълнително обучение в СИП и ЗИП.

3. Диференцирана работа с учениците със специални образователни потребности.

4. Участие в различни форми на алтернативно обучение и възпитание, свързани с творческото развитие на подрастващите.

5. Засилен диалог с ученическия съвет за решаването на актуални проблеми на учениците.

6. За постигане на по-добър диалог с учениците и родителите им е необходимо и

осъществяване на подготовка за оказване на педагогическа и психологическа подкрепа, за общуване и социализация.



V. Дейност – Осигуряване на стабилност, ред и защита на децата в

училището

Очаквани резултати:

1. Реализиране на стратегия за закрила здравето и безопасността на учениците.

2. Провеждане на дългосрочни действия, касаещи здравното образование, физическата

култура, гражданските права и творческите дейности на подрастващите, отнасящи се до

непосредствената сигурност и безопасност на учениците в училището.

3. Реализиране на конкретни мерки, основаващи се на принципите на превантивен контрол и дейности за ограничаване и преодоляване на опасностите.

4. Създаване на устойчиви механизми и инструменти за гарантиране на сигурността и

здравето на учениците.



ДЕЙСТВИЯ:

1. Поддържане на управленска информационна система на училищно ниво с въвеждане на данни за всички ученици – Admin-pro.

2. Стриктно спазване системата на дежурство в училище.

3. Подготовката на училищните нормативни актове да е съобразена с целта - постигане на яснота и стабилност на училищната организация.

4. Засилен контрол по изпълнение дейностите, свързани с осигуряване безопасни условия на обучение, дейността на комисиите по безопасност на движението, противопожарна охрана, гражданска защита и провеждане часа на класа.

5. Изготвяне и реализиране на здравно-образователна програма

6. Изпълнение на Правилника за осигуряване на здравословни и безопасни условия на

обучение и труд в училището.

7. Възпитаване на умения и поведение при кризи и екстремни ситуации. Периодично, два пъти годишно, провеждане на практическо обучение – проиграване на основни бедствени ситуации (земетресение, наводнение, пожар, производствена авария, терористичен акт).

8. Поддържане на системите за видеонаблюдение и охрана на училището и подобряване на безопасността на материалната база.

9. Адекватно здравно обслужване в училището.

10.Поддържане на условия за ученическо хранене.

11. Превенция на тютюнопушенето и употребата на алкохол и наркотични вещества сред учениците.

12. Превенция на насилието и агресията сред учениците.

13. Възпитаване на устойчиви навици и умения за здравословно хранене.

14. Изграждане на навици за здравословен начин на живот в училищна възраст и по време на ранното полово съзряване.

15. Изпълнение на Графици за провеждане на обучението по безопасност на движението.

16. Изпълнение на Графици за обучение на учениците за действия при бедствия, аварии, катастрофи и пожари.



VІ. Дейност – Взаимодействие с родителската общност

Очаквани резултати:

1.Осъществяване процеса на подготовка, обучение и възпитание на учениците във

взаимодействие и сътрудничество с родителите им.

2.Развиване на конструктивна комуникация във взаимоотношенията в съответствие с ППЗНП.

3.Спазване на единни педагогични изисквания за поведение и успеваемост.
ДЕЙСТВИЯ:

1. Развиване на способностите и нагласите за конструктивно решаване на проблемни

ситуации.

2. Повишаване на уменията за работа с родители

3. Изпълнение на Правилника за дейността на училището за ограничаване на безпричинните отсъствия.

4. Стриктно спазване графика за консултации и приемно време.

5. Планиране на съвместни дейности с родителите.

6. Педагогическата колегия периодично и своевременно да предоставя информация:

- за успеха и развитието на учениците в образователно-възпитателния процес;

- за спазването на училищната дисциплина;

- уменията на децата за общуване с учениците и учителите;

- интегрирането им в училищната среда;

- за посещаемостта на учебните часове от учениците;

- за отсъствията на ученика от учебни часове,

- когато започне процедура за налагане на наказание;

- консултира родителите за възможностите и формите за допълнителна работа с ученика с оглед максимално развитие на заложбите му, както и за възможностите за оказване на педагогическа и психологическа подкрепа от специалист, когато това се налага.

7. Училището да предоставя възможност и да оказва необходимото съдействие на

родителите за:

- да се срещат с класния ръководител и преподавателите по предмети в определеното

приемно време или в друго удобно за двете страни време;

- да участват в родителските срещи;

- да изразяват мнение и да правят предложения за развитие на училището;

- да присъстват и при желание от тяхна страна да бъдат изслушани, когато се решават

въпроси, които засягат права и интереси на детето им;

- да участват в училищното настоятелство;

- да бъдат консултирани по въпроси, свързани с възпитанието на децата и учениците, от

специалист;

- да осигуряват посещаемостта на ученика в училище;

- да се явяват в училището, когато важни причини налагат това и бъдат поканени от

класния ръководител или директора;

- намиране на нови форми за общуване;

- правата на родителя в процедурата по налагане на наказание;

- присъствие на родител/настойник при изслушване на ученик и да изрази мнение при

налагане на наказания на ученик.



VІІ. Дейност – Осигуряване на широк спектър от извънкласни форми за свободното време на учениците и създаване на условия за тяхната личностна изява, инициатива и творчество.

Очаквани резултати:

1. Създаване на условия за активна извънкласна дейност с учениците.

2. Развиване форми на ученическо самоуправление.

3. Привличане и мотивиране на учениците за участие в извънкласни дейности.

4. Популяризиране постиженията на учениците и учителите
ДЕЙСТВИЯ:

1. Осъществяване оптимално ниво на вътрешна мотивация у учениците чрез съдържателна учебно-възпитателна работа, свързана с училищни и извънучилищни мероприятия и дейности:

- състезания, екскурзии с учебно-възпитателна цел, участие в олимпиади, изложби,

спортни състезания;

- отбелязване на тържествени събития и ритуали от националния и религиозния календар;

- подчертаване на националната и училищна символика – знаме, химн, елементи на униформа;

- творческа изява - участие в обявени регионални и национални конкурси и състезания.

2. Осъществяване на извънкласни и извънучилищни дейности, които спомагат за по-добрата организация на свободното време и са насочени към развитие на творческия потенциал на учениците.

3. Оптимизиране работата на ученическия съвет.

4. Активно съдействие и подпомагане инициативите на учениците от педагогическата

колегия.

5. Избор на иновативни и съдържателни форми за представяне на резултатите от работата с учениците пред родителите.

6. Информиране и стимулиране на учениците да участват в конкурси, състезания,

олимпиади.


VІІІ. Дейност – Обновяване, поддържане и съхраняване на материалната и техническа база

Очаквани резултати:

1. Създаване на условия за активна образователно - възпитателна дейност с учениците.

2. Подобряване състоянието на външната и вътрешната среда.

3. Естетизация на околната среда.

4. Повишаване на привлекателността на учебния процес и на училищната среда, в това

число привличане на повече млади учители.


ДЕЙСТВИЯ:

А.Подобрения във външната среда:

1. Подобряване състоянието на външната среда. Планиране, реализация, поддръжка.

2. Оформяне на училищния двор.

3. Подобряване на условията за ученически спорт и нормалното провеждане на учебните часове по физическо възпитание и спорт.

4. Поддръжка на спортните площадки.

Б. Подобрения във вътрешната среда:

1. Дългосрочно планиране на дейности за подобряване на средата, в която се работи –

класна стая, коридори, фоайета.

2. Поддържане постигнатото високо ниво на технологично развитие. Стремежът е –

изпреварващо предоставяне на учителите на най-модерна и достъпна техника за

осъществяване на интерактивно обучение.

В. Поддържане на модерна ИКТ среда:

Влияние на технологиите

Технологиите играят водеща роля в образованието и науката. Те дават възможност за нови подходи при преподаването и ученето, улесняват обучението и развитието на

преподавателите и ефективността на администрацията. Развитието и съчетаването

на традиционните добри преподавателски практики с използването на технологии подпомага изграждането на умения, които ще осигурят на младите хора успех в съвременното общество, основано на знанието.

1. Осигуряване на ефективна ИКТ среда за съхраняване и използване на електронно

съдържание.

2. Активно участие в електронната свързаност на българските училища.

3. Поддържане на изградената надеждна и гъвкава ИКТ инфраструктура с цел обезпечаване и повишаване на ефективността на учебния процес и управлението на административната дейност.

4. Развитие на безжичната инфраструктура (тип Wi-Fi свързаност) на територията на

училището.

5. Постоянно поддържане на компютърните зали в училището (компютри,

терминали, мултимедийни проектори) с оглед все по-активното навлизане на технологии в учебния процес.

6.Въвеждане на иновативни технологии в образованието реализирано в училището

(интерактивни дъски, специализирано ИТ).

ІХ. Дейност – Превенция на отпадащите от училище ученици

Очаквани резултати:

1.Обхват и задържане на децата в училище чрез мотивация и създаване на положителна

нагласа към учебния процес.

2. Намаляване броя на отпадащите ученици чрез създаване на достъпна за тях обучаваща среда.

3. Изграждане на външна подкрепяща среда за превенция на отпадането (подобряване на взаимоотношенията с институциите).
ДЕЙСТВИЯ:

1.Изготвяне на Програма за превенция на отпадането на учениците от училище.

2. Идентифициране на деца в риск от отпадане и картотекирането им от класните

ръководители.

3. Защита, уважение и утвърждаване на личното достойнство на учениците.

4. Осигуряване на възможности за индивидуална изява на децата в областта на техните

способности и таланти.

5. Подпомагане ролята на класния ръководител при индивидуалната му работа с децата в риск.

6. Поставяне на обучението на интерактивни и интеркултурни основи.

7. Включване на родителите във всички форми на училищния живот.

8. Осигуряване на безопасна и сигурна среда чрез превенция и овладяване на агресията.

9. Подпомагане на пълноценното участие на ученици в неравностойно социално положение в ОВП чрез осигуряване на средства за учебни екскурзии, пленери и състезания.

10. Активизиране ролята на Училищното настоятелството в приобщаването на родителите като партньори и споделяне на отговорностите за задържане на децата в училище.

11. Създаване на привлекателни извънкласни форми.

12. Осигуряване на безопасна и сигурна среда - охрана и видео наблюдение на училището.

Х. Дейност – Образователна интеграция на учениците от етническите

малцинства

Очаквани резултати:

Създадат условия за запазване на етнически толеранс към представителите на

различни етнически групи в училището и приобщаването им за активно участие в урочната и извънурочната дейност.
ДЕЙСТВИЯ:

А. Работа за опознаване на традиционната култура.

1. В часовете по български език и литература, музика, изобразително изкуство, история,

час на класния да се предвидят теми от празничния календар и фолклорното богатство

на всеки от етносите.

Б. Учебна дейност:

1. Чрез използването на интерактивни методи на работа в учебните часове да се

подпомагат учениците от различните етноси със затруднения в усвояването на учебния

материал, като се включват в различни групи и изпълняват индивидуални задачи.

2. При задаване на домашна работа да се съобразява нивото на трудност с възможностите на учениците от отделните малцинства и да се прилага диференциран подход.

3. В часовете за консултации приоритетно да се работи с учениците от различни етноси, които имат затруднения в овладяване на българския език, оттам и с възприемането на текстове от други учебни предмети.

4. Включване на учениците, невладеещи български език на добро ниво, в

полуинтернатни групи /ПИГ/ и поддържане на постоянен диалог между възпитателите

и учителите.

В. Извънучебна дейност:

1. Даване възможност на всички ученици от училището да се включат в свободно

избираема подготовка по свое желание и желание на родителите.

2. При организиране на училищни празници и спортни прояви да се дава възможност за

включване на ученици от различни етноси.

3. Съвместно с учителите по изобразително изкуство, музика, български език и

литература, история, домашен бит и техника в навечерието на празниците на

различните етноси да се издават табла “Празниците в моето семейство”.

Г. Работа с родителите:

1. Лектория с родителите на деца от различни етноси на тема “Етнически толеранс”.

2. Успешно и трайно сътрудничество с ЦМЕДТ „Амалипе”.

ХІ. Дейност – Участие в национални програми и проекти:

Очаквани резултати:


  1. Участие на училищната общност във всички проекти и национални програми обявени от МОН и покриващи наши потребности.

  2. Даване равен достъп на всички ученици до участие в работата по проекти.



ДЕЙСТВИЯ:

Участие в националните програми:

1. „С грижа за всеки ученик”

2. Национална програма за по-пълно обхващане на учениците в задължителна училищна възраст, като се осигурят условия за достъп до образование на тези ученици без разлика по отношение на етническа принадлежност, пол, произход и вероизповедание чрез създаване на възможност за всеки да се обучава независимо от неговото местоживеене и икономическо положение чрез следните оперативни направления:

- "Осигуряване на учебници и учебни помагала за учениците в I - VІІ клас в

училището”

- "Осигуряване на закуска на всеки ученик в I - IV клас”

3. „Модернизация на материалната база в училище” - модул „Създаване на достъпна

архитектурна среда”.

ХІІ. Дейност – Прием на ученици , обхват и задържане в училището

Очаквани резултати:

1. Популяризиране ОВП в училище и постиженията на учениците сред родителите в ОУ „Христо Ботев” – с. Баница.

2. Пълен обхват на всички деца подлежащи на задължително обучение и живеещи в селата Баница, Мраморен, Голямо Пещене и Оходен.

3. Създаване на условия за целодневна организация на учебния процес.



ДЕЙСТВИЯ:

1. Изработване на флаери с рекламна цел.

2. Осъществяване на съвместни дейности с детските градини в селата.

3. Посещение на начални учители на празници в ДГ.

7. Организиране на родителска среща в училище и презентиране на условията и ОВП в

училище.


8. Подобряване на условията за целодневна организация.

8.1. Обезпечаване на възпитателния процес с квалифицирани кадри.

8.2. Подобряване условията за хранене на учениците

8.3. Създаване на условия за организиран спорт и занимания по интереси

 ефективно използване на наличната спортна и компютърна база

9. Ред за прием на ученици в училище

9.1. Подаване на заявление от родителите

9.2. Записване на детето със съответните документи.

9.3. Необходими документи:

 Заявление от родителя

 Заявление на участие на ученика в целодневната организация на училището.

Удостоверение за завършено ПДГ, клас и /или удостоверение за преместване от друго училище.

 Декларация от родителите в случай, че детето не е посещавало ПДГ.

 Акт за раждане

 Лична здравно-профилактична карта

 Експертно решение от ТЕЛК, и придружаващите ги документи за деца със СОП.



Финансиране

Делегираният бюджет, като нов модел на финансиране и управление на финансовите ресурси в системата на училищното образование, е положителна стъпка за развитието на нашето училище. Финансовите ресурси са насочени към постигане на целта и реализирането на дейностите и действията на училищната стратегия. През петгодишния период по изпълнението й ще разчитаме на поетапното увеличение на средствата за образование предвидени в държавния бюджет , посредством увеличаването на ЕРС за издръжка на един ученик . Увеличението на финансовите средства ще бъде съпроводено с усилване на фокуса върху резултатите и подобряване на ефективността за използване на ресурсите и обвързване финансирането на училището с постигането на целите и задачите за качествено образование, с включване на повече фактори, определящи различия в разходите на един ученик, във формулата за разпределение на средствата, включване на елементи като качество на обучението, посещаемост и брой на завършилите етап/степен на образование ученици и продължили образованието си в други образователни институции , в модела на разпределение на средствата в системата. Размера на финансиране ще продължи да зависи от броя ученици към началото на съответната година и ще претърпи корекция спрямо брой ученици към началото на месец декември за всяка година. С въвеждане на поетапно целодневно обучение за учениците от цялата основна степен на образование ще можем да получаваме финансови средства за пълноценното му реализиране , вкл. възнагражденията на възпитателите .

Извън единните разходни стандарти можем да разчитаме на допълнителни финансови средства от МОН, ММС и / или Община Враца за:

- учебници и учебни помагала за учениците от1 до 7 клас;

- капиталови разходи за ремонтни дейности в района на училището;

- спорт;


- добавка за ученици на ресурсно подпомагане;

- целеви средства за подобряване на материално-техническата база на училищата за учениците в дневна форма на обучение;

- средствата по национални програми за развитие на образованието в РБ;

- всички други целеви средства, за които има отделно регламентиран ред и условия за

разпределение.

Средствата за диференцирано заплащане, СБКО и квалификация на учителите са, част от бюджета на училището, който е формиран на базата на средствата от единните разходни стандарти за всеки ученик и компонентите на формулата за община Враца.

Заплащането на труда на учителите и служителите в училището ще се извършва съгласно вътрешните правила за работна заплата.

Нашите усилия ще бъдат насочени към:

1. Подобряване на механизмите за контрол, отчетност и отговорност при управлението на финансовите ресурси на ниво училище.

2. Повишаване на действията ни за реализиране на дейността , за по – пълноценно оползотворяване на средства от Европейския съюз.

3. Ефективно и прозрачно използване на средствата по национални и европейски програми.

4. Осигуряване на условия за родителско и гражданско участие в управленската и

финансовата дейност на училището.

5. Насърчаване осигуряването на допълнителен финансов ресурс в училището чрез съвместни дейности с училищното настоятелство.


За реализирането на тази стратегия се разработват и приемат допълнителни програми , планове, правилници отнасящи се до конкретните й части. . Всяка година се разработва и годишен план за дейността на училището с конкретни срокове и отговорници.


Настоящата стратегия е в сила от 15.09.2014година.
Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> Биография: Цироза е траш група от град Монтана. Началото й дават Валери Геров (вокал/китара), Бойко Йорданов и Петър Светлинов (барабани) през 2002година
2014 -> Албум на Първични Счетоводни Документи 01. Фактура
2014 -> Гр. Казанлък Утвърдил
2014 -> 1. Do you live in Madrid? A
2014 -> Брашно – тип „500” седмична справка: средни цени за периода 3 10 септември 2014 Г
2014 -> Права на родителите: Да изискват и получават информация за развитието, възпитанието и здравословното състояние на детето, както и информация за програмите, по които се извършва възпитателно-образователната работа в одз№116


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница