Особености на музикалното образование в гимназиалния курс на общообразователното училище



Дата08.06.2018
Размер39.79 Kb.
#71970
ОСОБЕНОСТИ НА МУЗИКАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ В ГИМНАЗИАЛНИЯ КУРС НА ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНОТО УЧИЛИЩЕ

ГЛАВА 1 - Основна цел на обучението по музика в гимназиален курс


ГЛАВА 2 - Структура на музикално-педагогическия процес
ГЛАВА 3 - Структура и съдържание на държавните образователни изисквания за 9-ти клас на общообразователното училище, изработените съгласно тях учебни програми и учебници
ГЛАВА 4 - Идеен проект “Особености на музикалното образование в гимназиалния курс на общообразователното училище”

УВОД
В настоящата дипломна работа е направен опит за изследване на музикалното възпитание и образование в българското общообразователно училище и по-специално на същото в гимназиален курс. Предмет на моето изследване са основните цели и задачи на обучението по музика, тяхното осъществяване чрез структурата на музикално-педагогическият процес, както и съдържанието на Държавните образователни изисквания (ДОИ), учебната програма и учебните пособия по предмета “Музика” в общообразователната система. Засегнатите тук проблеми не биха могли да бъдат обстойно разгледани в рамките на представената работа. Предложеното изследване има за цел да насочи вниманието към някои специфични особености при музикалното образование в гимназиален курс; да набележи основните насоки в часовете по музика в този курс, базирайки се на програмата, разработена според изискванията на ДОИ.

В работата си съм използвала книги, сборници със статии за музикалното възпитание и обучение, учебници и помагала, книги за учителя, ДОИ и учебни програми. Отчитам ползата от моите лични наблюдения при посещения на часове по музика в общообразователни училища, както и разговори с практикуващи педагози.

В използваната от мен литература особено полезни ми бяха трудовете на: Борис Асафиев (Сборник статии “За музикалното възпитание и образование”), Николина Огненска (“Теория и методика на музикалното възпитание в общообразователното училище”), Проф. д-р. Веса Цинандова – Харалампиева (“Естетика на музиката”), тъй като те посочват пътища и средства за изграждане на умения и навици необходими за активно боравене с музикалната материя, както и за стимулиране на творческите заложби у учениците.

Бих искала специално да отбележа книгата на Пенка Минчева (“Методика на музикалното възпитание в общообразователното училище”), която посочва основните цели и задачи в музикално-образователния процес. Този труд осветлява основни проблеми и особености на обучението по музика. В известна степен ми послужи като идейна база и насоченост на работата в настоящото изследване.

По отношение на психологическите особености на учениците ми послужиха трудовете: “Педагогическа психология” – Петър Николов, Наталия Александрова, Людмил Кръстев; “Обща възрастова и педагогическа психология” – Р. Милкова, Б. Петрова, М. Иванов, Ст. Иванов; “Детска психология” - Ст. Желязкова, Цв. Асенов. П. Николов, както и Ерик Ериксън – “Идентичност, младост, криза”.

В процеса на създаване на моята работа много полезни ми бяха мненията на композитори относно възпитателната роля на музиката, изказани в статии, беседи, трудове. По-обстойно съм се запознала с книгата “Как рассказыватъ детям о музыке” на Дмитрий Кабалевски, както и написаната като беседа “Знатъ и любитъ музыку” от Дмитрий Шостакович.

В процеса на изготвяне на настоящата дипломна работа съм се запознала с широк кръг трудове, третиращи проблемите на музикалното възпитание и обучение. Поради отдалечеността на повечето от тях във времето, споменатите източници не представляват актуална информация, необходима за моето изследване. Тъй като образователният процес трябва да е в синхрон с промените в обществото и ценностната система на хората, се поражда нужда от своевременна актуализация на общообразователната подготовка по музика в училищата.

В настоящата дипломна работа особеностите на музикалното обучение в общообразователното училище (и по-специално в гимназиален курс) са разгледани в четири групи.

В съответствие с предмета на моето изследване първа глава набелязва някои от основните цели на музикалното образование в общообразователните училища, както и пътища за тяхното осъществяване според педагози и музиковеди. Музикално-образователният процес е разгледан в тясна връзка със спецификата на музикалното изкуство и произтичащите от него психични процеси: музикално възприятие, музикална представа, изграждане на музикалнохудожествен образ, творческо-асоциативно мислене, емоционално-оценъчно отношение. Познаването на тези процеси спомага за по-правилно насочване на работата в часовете по музика, където се формират критериите на масовата слушателска аудитория спрямо музикалните явления.

Във втора глава на настоящото изследване е представена структурата на музикално-педагогическия процес. Разгледани са трите компонента на този процес – възпитание, обучение и образование, както и начините по които чрез тях се постигат целите на възпитанието чрез музика като цяло. Формирането на личността до голяма степен се постига чрез култивиране на умения и навици за самоусъвършенстване. Образованието е процес на системно усвояване на тези качества и постепенното им натрупване като информация.



В трета глава съм описала Държавните образователни изисквания за учебно съдържание, изготвената според тях учебна програма, структурата и съдържанието на учебните помагала по предмета “Музика” в гимназиален курс на общообразователното училище. Проследила съм основните цели и задачи, поставени пред учебната дисциплина според гореизброените изисквания както и посочените начини и методи за тяхното реализиране.

В четвърта глава предлагам собствена концепция за обучението по музика в общообразователното училище и по-специално на това в гимназиален курс, изготвен на базата на преимуществата и недостатъците на Държавните образователни изисквания и учебни програми.
Каталог: info
info -> Великата синя дупка (Белиз)
info -> Организират четвърта Национална експертна среща
info -> Тема Компютърна система ibm pc/xt i8086 Процесорите 8086
info -> История на европейската интеграция Дати и съпътстващи събития. Хронология
info -> Съдържание увод стр. 3 Глава І
info -> Търсене и предлагане – основа на пазарния механизъм
info -> Е учредена на 28 април 2009 г. Корабостроителни и кораборемонтни заводи
info -> Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване. Промените влизат в сила от 1 юли 2010 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница