От бензиновата колонка към кабела Инвестициите в електромобили растат със скоростта на болид от Формула 1



Дата07.01.2017
Размер36.41 Kb.
#12159

От бензиновата колонка към кабела

Инвестициите в електромобили растат със скоростта на болид от Формула 1


В края на юни за пръв път от 50 години на американската фондова борса беше регистрирана нова местна автомобила компания. При борсовия дебют акциите й поскъпнаха с над 45% при огромен инвеститорски интерес, въпреки че отчетите на дружеството не показват кой знае какви финансови резултати. Компанията е Tesla Motors и до няколко години  обещава да пусне първия ефективен и финансово достъпен електромобил в света.


Успешното излизане на Tesla Motors на борсата е последният показателен пример за обема на инвестициите, които се наливат в този сектор. Ако допреди няколко години за автомобилите, захранвани с електричество, се говореше като за нещо екзотично и намиращо се далеч в бъдещето, днес те застрашават пазара на традиционните коли. И инвеститорите, изглежда, знаят това.




Лавина от пари Според анализ на Ernst&Young през първото полугодие на годината фондовете за рискови инвестиции в САЩ са вложили над 660 млн. долара в компании, които разработват елетромобили (включително и хибриди), или необходимите за тях части и инфраструктура. Засега повечето от тях са съсредоточени именно в САЩ - най-големия автопазар в света. От Ernst&Young посочват, че този вид инвестиции растат лавинообразно спрямо миналата година – за периода между януари и март например вложените пари са 5 пъти повече, отколкото за същия период на 2009 г.

Според изнесените данни най-много средства за тази година е привлякла Better Place – американската компания, която има амбицията да построи първата в света инфраструктура за зареждане на електрически коли. Дружеството работи по проекта от няколко години и в момента тества станциите си в страни като Израел, Япония и на Хаваите. Визията на компанията е, че в близкото бъдеще базите, които подават електричество за батерията на автомобила, ще заместят традиционните бензиностанции. Данните на Ernst&Young показват, че Better Place е получила 350 млн. долара финансиране от рисковите фондове, или половината от всички инвестиции в сегмента за полугодието.




Предприемачи с визия

Това едва ли е изненадващо – шефът на компанията Шаи Агаси се слави като особено убедителен предприемач. Толкова убедителен, че успява да склони концерна Renault-Nissan да разработи модел, който вместо двигател с вътрешно горене има електромотор и електрическа батерия, която ще се зарежда в станциите на Better Place. Всъщност компанията не иска да промени само начина, по който се движат автомобилите, тя иска да въведе изцяло нов бизнес модел. Идеята е шофьорите да плащат месечна такса в зависимост от пробега на техните автомобили. От Better Place обичат да сравняват този модел с бизнес практиките на мобилните оператори. Агаси посочва, че по този начин операторите на станции ще могат да субсидират автомобила или дори той да излезе безплатен за купувача, каквато е практиката сега при телекомите. Звучи амбициозно и доста анализатори оспорват успеха на подобен бизнес модел. Факт е, че засега Renault е единственият голям автопроизводител, който работи активно с Better Place. Затова пък партньорите на компанията в лицето на правителства като Дания й осигуряват данъчен комфорт, за да разработи мрежата си от станции на тяхна територия.

Други компании, които привличат значителен интерес на инвеститорите, са Coda Automotive и Fisker Automotive (и двете са американски). Проектите им звучат достатъчно интригуващо, за да съберат около 200 млн. долара от инвеститори от началото на годината. Освен това те имат достъп и до финансиране от американското правителство. Coda Automotive планира да пусне на пазара първия си електромобил в края на тази година. За цената на модела не се знае много; предполага се, че в САЩ колата ще струва малко над 30 хил. долара с държавна субсидия, а без такава цената ще е поне 45 хил. долара. Става въпрос за стопроцентов електромобил – колата няма резервоар и ауспух, а батерията й може да се зарежда и от обикновената електрическа мрежа. Производителите обещават пробег от над 100 мили (160 км) с едно зареждане, което ще трае незавидните 6 часа. Fisker Automotive залага на по-традиционни цели – компанията от няколко години разработва хибрид, който също трябва да излезе на пазара в края на годината.


Пазарът мигрира към електромобилите
Това са малки компании, които тепърва ще трябва да се утвърждават на пазара. Но и големите концерни се насочват към електромобилите или поне към хибридите. Освен Renault такива модели готвят и компании като General Motors, които наливат стотици милиони долари във фабрики и модернизация на производствените мощности. Правителството на САЩ предвижда заеми за милиарди долари за развитието на зелените автомобилни технологии. Проблемът е, че до този огромен ресурс достъп все още имат само големите производители, а сред малките предприемачи също има хора с иновативни идеи, които биха могли да променят автопазара не само в САЩ, но и по света. Списание Forbes разказва за Бари Бърнщайн - търговец на стомана, който преди две години решава да прави електромобили, като купува резервни части от Китай и ги сглобява в САЩ. Бърнщайн така и не успял да реализира идеята си, защото правителството му отказало кредит. Едва ли това е станало заради идеята да сглобява американски коли с китайски части, защото така или иначе голяма част от автомобилните компании в САЩ (и особено тези, които разработват електромобили) го правят. Така за хора като Бърнщайн рисковите фондове се оказват единственият начин да намерят необходимите пари, с които да развият бизнеса си. А за самите фондове хора като Бърнщайн са възможност да реализират огромни печалби в близко бъдеще. И ако се съди по средствата, които се хвърлят в подобни проекти, инвеститорите точно това и очакват.

Капитал, 13 август 2010








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница