От Национално сдружение на автобусните превозвачи Чрез г-жа Марина Агаларева



Дата10.04.2018
Размер41.79 Kb.
#66356
От Национално сдружение на автобусните превозвачи

Чрез Г-жа Марина Агаларева

Технически секретар на Обществения съвет в сектор „Транспорт”

към министъра на транспорта,

информационните технологии и съобщенията

 До Г-н Кристиан Кръстев – министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията и председател на Обществения съвет в сектор „Транспорт” 

 Във връзка с темата на  предстоящата среща  на  ОС " борбата със сивия сектор в транспорта." , изказваме становището на НСАПБ :

 

 Г-н  Кръстев,



Нелоялната конкуренция в Автобусния транспорт е жестока .

1.Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията ,определя редът и условията за извършване на Обществен превоз на пътници , но той по компетентност предостъпи правото да издават /маршрутни разписания МР/ , кметовете на населените места . Идеята е перфектна , но с времето кметовете раздаваха предизборно на всеки, който ги подкрепя  , докато не се получи пренасищане .Докато имаше пътници , проблема се търпеше но в момент на криза е самоубйствен . С новия софтуер на /републиканската транспортна схема/ , се надяваме проблема да се реши частично .

2.Превоз на пътници с леки таксиметрови автомобили , по редовни автобусни линии, на цената на автобусния билет.

3.Превоз на пътници с маломестни автобуси до 22 места , по редовни автобусни линии /в страната и чужбина/ на цената на автобусния билет.

4.Превоз на пътници с лични автомобили по редовни автобусни линии, на цената на автобусния билет.

5.Превоз на пътници с автобуси , изпълняващи редовни автобусни линии , под формата на /случаен превоз/.

6.Превоз на пътници от страна на БДЖ на смешни цени , под себестойност ./Две години се каним да заведем дело в ЕС за превоз на пътници на цени под себестойност /, но все се надяваме , че ще се вразумят и ще вдигнат поне малко цените .

7.Превоз на пътници , с ниско тарифни полети . От около два месеца и /РОДНИЯ ПРЕВОЗВАЧ/ "България ер" , пусна полети на цената на автобусните билети  по основни дестинации като : Чехия,Холандия ,Испания и др.

От както Р.България е в Европейския съюз, голяма част от нормативната уредба в автобусният транспорт се хармонизира с европейските норми, директиви, конвенции, спогодби и регламенти. Вече не е това, което беше. Пазарната икономика ни принуди да закупим съвременна техника, за да сме конкурентноспособни на пазара. Водачите и превозвачите преминаха курсове на обучения, нечувани досега. За да сме конкурентноспособни правим непрекъснато иновации като закупуване на нова техника, монтиране на интернет устройства в автобусите, монтиране на монитори на всяка седалка, даване на кексове, вода и напитки, само и само да привлечем повече клиенти от конкурентната фирма. Но кризата, която настъпи , нелоялната и лоялна конкуренция ,цената на горивата, която не се знае защо и как се формира, вече достигна 60% от себестойността на превоза ,ни идва в повече . Вече трети мандат Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията не издава методика за формиране на цените на автогаровите услуги, от което собствениците на някои автогари се превръщат в монополисти и рекетьори./в момента се разработва наредба/

България е най-бедната страна в Европейския съюз. Минималната заплата е най-ниска в Европейския съюз. София и по-големите градове не са България. Има населени места с по двама човека, а субсидиите и компенсациите за превоза са почти смешни. 

Глобите в ЗАП превърнаха шофьори и превозвачи в роби на финансовите институции, и вместо да са поучителни и възпитателни, шофьорите и превозвачите се чудят от къде да вземат средства, за да ги изплатят ,и са склонни да рискуват и да преминават в „сивия сектор”.

Чудите се след всичко това как оцеляваме? Повечето фирми имат друг вид бизнес /товарни превози, градски транспорт, хотелиертство, ресторантьорство и други/. В момента масово автобусният транспорт го превръщаме в „микробусен”, за да намалим разходите за сметка на комфорта. 



Г-н Кръстев,

за да се облекчи нашето положение МОЛИМ за съдействие :

1.В досега действуващата нормативна уредба , таксиметровите автомобили могат да превозват пътници от една община до друга , но не могат да взимат пътници в обратна посока /защото не могат да работят на територията на друга община/.Най голям е проблема Добрич-Варна . Таксиметровите автомобили превозват пътници на 0.10 ст.на километър и така контролните органи не могат да докажат /обратния курс/. С помоща на ДАИ , КАТ и Икономическа полиция , има частични резултати , но в съда свидетелите се манипулират и актовете отпадат , затова трябва постоянство и воля .Щом може да има максимална цена на километър , то молим да има и минимална цена на километър.Имаме предложение нарушението да се криминализира.

2.Повечето нерегламентирани превози започват и приключват около автогарите . Контролните органи на МТИТС и МВР да пастоят поне една седмица извън автогарите а не в тях и ще видят постоянните нарушители .

3.Документа за /платена превозна цена/ /билет/ , да е издаден с новите изисквания и изменения на Наредба Н-18 на МФ. Все още се издават /преоценени билети за баня и резервационни талони/.

4.Има фирми с по 5 автобуса , които не са регистрирани по ДДС. Да се лицензират фирми , само ако са  регистрирани  по ДДС .

5.Да се проверяват автобусите с какво гориво се движат .По някакъв начин , някой фирми се сдобиват с безакцизна /червена нафта / /дизелово котелно гориво/ , което е близо с лев по евтино . Така цената на билета и цената на километър /при случайните и специализирани /  превози е толко ниска и нереална , че няма място за каквато и да била конкуренция.

6. БДЖ да вдигнат цената на билета поне с 10%, защото моментното положение е незаконосъобразно /да се превозва под себестойност а държавата с нашите данъци да компенсира /конкуренцията/.

7. Пътниците на БДЖ да се /чикират/, преди да стигнат до вагоните . Така се избягва достъпа на пътници без билети и злоупотребата на кондукторите . Това го има на летищата и автогарата в Скопие .

Г-н Кръстев,

Нормативна уредба има , но е нужен контрол и воля на институциите за да си свършат работата , и тогава /Държавата няма де е майка за едни а мащеха за други/. 

 С Уважение :

ПРЕДСЕДАТЕЛ на УС на НСАПБ : ГАЛЯ ТОПАЛОВА

ГЛАВЕН СЕКРЕТАР : СИМЕОН МИЛУШЕВ






Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница