Отчет-анализ за дейността на Областна администрация Русе за периода 01. 2011 г. 31. 12. 2011 г



Дата21.06.2018
Размер345.1 Kb.
#75130
ТипОтчет

Република българия

Областeн управител на област Русе
Отчет-анализ за дейността на Областна администрация - Русе за периода 1.01.2011 г. – 31.12.2011 г.

Настоящият отчет-анализ за дейността на Областна администрация – Русе е изготвен, следвайки принципите за откритост, прозрачност и отчетност, заложени като водещи в дейността на Областна администрация – Русе. Документът обхваща периода на управление на администрацията – от 1.01.2011г. до 31.12.2011г. и в него се съдържа информация и анализ на дейността на администрацията за отчетния период. Посочени са конкретни данни за: стартираните и реализирани проекти, за извършените промени в структурно и кадрово отношение, работата на дирекциите и отделите в Областна администрация – Русе през предходната година, както и изведените приоритети в работата на администрацията за останалата част от мандата.

Един от приоритети, заложен в програмата на екипа на Областния управител, който може да бъде отчетен като успешно реализиран е възстановяването на краткосрочното и дългосрочното планиране в работата по регионалното развитие на областно ниво. Така беше създадена нормата за планомерно, организирано и последователно развитие на областта и общините в съответствие с регионалните и национални планиращи документи. Работи се активно и върху рамката за Областната стратегия за развитие за периода 2014-2020 г., която ще се правърне в част от Националната програма за развитие: България 2020.

Въстановяването на краткорсрочното и дългосрочно планиране даде възможност работата на екипа на Областна администрация – Русе да се съсредоточи върху реализирането и организирането на редица важни за областта инфраструктурни проекти. При избора им, водеща беше философията, че по-високият стандарт на живот се определя от успешното развитие на бизнеса. А за да може да се развива бизнесът е необходимо да е осигурена оптимална достъпност на средата. Тази цел може да се реализира само с добра транспортна инфраструктура, отговаряща на европейските критерии. Добрата транспортна инфраструктура е предпоставка за привличането на качествени инвеститори и е основен фактор за успеха на един от водещите приоритети в управленската ни програма – възстановяване и подпомагане развитието на икономиката на регионално ниво.

В отчетния период беше завършен дългоочакваният ремонт на Дунав мост. На 3 септември миналата година премиерът Бойко Борисов откри основно ремонтираната българска част на съоръжението. Такава рехабилитация на моста не е правена от 16 години. Ремонтът на съоръжението съвпадна и с намаляването на пътните такси от страна на Р България – близо 3 пъти – от 6 на 2 евро. Това са случи официално на 1-ви юни миналата година и беше обявено от външня министър Николай Младенов при завръщането му от посещение в Румъния.

В ход е проектирането на четирилентовите пътища в направлението Русе - Велико Търново и Русе - Разград. Сформирана бе работна група, под ръководство на Областния управител. Тя ще осигурява логистичната подкрепа на проектните проучвания. Очакванията са работните проекти да са готови до края на 2013 година. В същия срок се планира да е приключило отчуждаването на терените и да е осигурено финансирането. Самото строителство се очаква да започне през 2014 година. Целта е след присъединяването на двете направления към Автомагистрала „Хемус” градът и общината да бъдат свързани с магистралния пръстен.

Работи се и за решаване на проблема с ЖП надлеза до Дунав мост, на изхода за Силистра, където трябва да се реконструира сегашният надлез в такъв с два отвора и да се отпуши движението в четири ленти в посока за Силистра. Проектът беше представен в края на 2011 г. Очаква се строително-ремонтните работи да започнат при подходящи метеорологични условия през пролетта на настоящата година. С четирилентовият изход в посока Силистра ще се облекчи трафикът в района на Дунав мост, където всекидневно преминават средно по 1 400 ТИР-а в двете посоки.

Работи се и за изграждането на Южната дъга – новия обходен път за град Русе. Той ще реши един изключително наболял проблем и през центъра на Русе вече няма да минава основен транспортен коридор с голяма интензивност на движение на тежкотоварни и леки автомобили. Той е включен като отделен лот в проекта за изграждането на четирилентовия път Русе - Велико Търново, който е приоритет с национално значение.

Търси се решение и на проблема с бул. „България”, който не е довършен от изпълнителя холдинг „Пътища”. Обектът все още няма издаден Акт 15. Оказа се, че има редица пропуски в работата на изпълнителя. В момента тече процедура по избор на нов изпълнител, който да довърши ремонта на булеварда.

Един от основните приоритети в работата ни е превръщането на Русе и региона в логистичен център. Стратегическото географско положение на града дава голям потенциал за развитието му в това направление. Допълнително предимство в тази посока е наличието на сухопътен, воден и железопътен транспорт и възможностите, които дава Летище Русе. Това е причината да работим усилено и за отдаването на концесия на аеропорта. През май 2011 година Русе беше домакин на заседание на работната група „Регионални летища” към Асамблеята на европейските региони. Участието на представители на политическо и експертно равнище от Германия, Холандия, Норвегия, Швеция и Дания, притежаващи завиден опит при управлението на регионални летища, ни дава основание да се надяваме, че в тяхно лице можем да разчитаме на ангажирани посланици, които са съпричастни към общата ни кауза, а именно максимално скорошното привеждане на Летище Русе в експлоатация.

В края на 2011 година беше официално открита и нова пречиствателна станция за отпадъчни води. Тя е е част от Интегрирания воден проект, чиято обща стойност е 46 800 000 евро.

Наред с големите инфраструктурни проекти беше реализиран и ремонтът и реконструкцията и на редица сгради и здания, с голямо обществено значение. Премиерът Борисов и министри от кабинета присъстваха на официалното откриване на реконструирания централен градски площад на Русе. Той беше напълно ремонтиран и обновен. Проектът беше реализиран по Оперативна програма „Регионално развитие” и е на обща стойност 10,1 млн. лв.

  През 2011 г. беше извършен и изключително належащия ремонт на сградата на операта. Той обхвана покрива, който беше в окаяно състояние. Беше обновена и фасадата, подмениха се и ВиК и отоплителната инсталации. Цялостната модернизация на сградата се реализира от Министерството на културата с проект по Оперативна програма „Регионално развитие” на стойност 1 187 493 лв. Впоследствие, залата беше оборудвана и с нови столове на стойност около 250 хил.лв.

Вече е в ход ремонт и на сградата на Филхармонията, за който са осигурени 900 хил. лв.

Друг, не по-маловажен проблем, върху който вече се работи е Гаровият комплекс. При строителството на преминаващия над гарата бул. "България" е бил унищожен дренаж, който отвеждал подпочвените води. В резултат на това, подгизват основите на целия Гаров комплекс. За ремонт са дадени 3,5 млн.лв., но безрезултатно. Със заповед на Областния управител беше сформирана междуведомствена комисия, която има изготвен план с конкретни задачи и срокове. Вече е направено геоложко проучване на терена и е изготвен проект за правилното отвеждане на подпочвените води. Предстои осигуряване на финансирането за реализирането на проекта.

През отчетния период бяха открити две реновирани отделения в Центъра за психично здрав, беше ремонтирано основно едно от общежитията в Русенския университет, беше открито регионално представителство на Комисията за защта от дискриминация. Факултетът „Обществено здраве” на русенското висше училище започна новата учебна година с две нови спецалности - „Акушерка” и „Медицинска сестра”. Стартира обновяването на лекоатлетическата писта на Градския стадион, беше открита Арена за плажни спортове и нова спортна площадка в кв. „Дружба 3”.

В края на 2011 г. ръководният екип на Областна админитрация – Русе реализира на място срещи с новите екипи на осемте общини от област Русе. В рамките на проведената обиколка бяха идентифицирани основните проблеми във всяка една от общините. Анализът им сочи, че те са основно в следните направления:


  • лошо състояние на инфраструктурата;

  • висока безработица;

  • липса на удобен транспорт до малките населени места;

  • липса на медицински лица и лекарска помощ в малките населени места;

  • липса на социален патрон или недостатъчен обем на предлаганата услуга;

  • липса на готови проекти, с които да се кандидатства за финансиране от европейските фондове и др.

В края на отчетния период стартираха и срещи с териториалните звена на държавните структури. Те приключиха през януари 2012 г. На практика така се изпълнява реално едно от основните правомощия на Областния управител – отговаря за провеждането на държавната политика в областта; координира работата на органите на изпълнителната власт и на техните администрации на територията на областта и взаимодействието им с местните власти.

В рамките на отчетния период Областна администрация – Русе съдейства активно за реализирането на Преброяване 2011.

На 16 февруари 2011 г. В Русе беше приета Съвместна декларация от Комисиите по външна политика на Парламента на Румъния и Народното събрание на Република България за влизането на двете страни в Шенгенското пространство.

Всички изброени до тук стартирали и реализирани проекта са резултат от екипната работа на Областния управител и народните представители от ГЕРБ от 19-ти МИР.

Следва отчет на работата на Областна администрация – Русе по направления:



  1. Човешки ресурси

41 са щатните бройки на Областна администрация – Русе съгласно утвърденото щатно разписание на длъжностите, регламентирано с Устройствения правилник на Областните администрации. Към днешна дата, реално заетите от тях места са 39. За отчетния период са прекратени правоотношения с 9 служители, от които 6 по служебни правоотношения, двама от политическия кабинет (тук се включват бившия Областен управител и настоящ кмет Пламен Стоилов и бившият заместник областен управител и настоящ зам.-кмет Иван Григоров) и по трудово правоотношение.

Броят на новоназначените е 12. 7 от тях са по служебни правоотношения, 2-ма политически кабинет и 3-ма по трудови договори /в това число по извънщатни разписания/.

Най-голям е броят на служителите на Областна администрация - Русе на възраст между 30 и 40 години и 50 и 60 години – съответно 10 и 11 бр. Следват ги служителите на възраст между 40 и 50 – 9-ма, 8 е броят на тези, които са във възрастовата граница между 20 и 30 години, само един е на вързарст над 60 години. Близо 30 % от служителите на Областната администрация владеят чужд език.


II.Бюджет:
За 2011 г. Областна администрация – Русе има утвърдена бюджетна сметка в частта на приходите за 130 000.00 лв., а в частта на разходите за 972 593.00 лв.

Реализираните приходи през 2011 г. са в размер на 126 289.00 лв. като най голям дял имат събраните наеми и обезщетения от наематели и ползватели на имоти – държавна собственост – 92 490.00 лв., платените държавни такси за извършени административни услуги от администрацията – 11 781.00 лв., постъпилите суми от наказателни лихви за просрочени вземания в резултат на заведените съдебни дела към нередовните длъжници за 1 184.00 лв. и постъпления по други неданъчни приходи. През годината са извършени две разпоредителни сделки с имоти под управление на областния управител – продажби на жилище и земя на обща стойност 26 741 лв.

Предвид крайно ограничения бюджет на разходите и през 2011 г., администрацията предприе редица мерки за ограничаване на бюджета в частта „Разходи” до минимални размери. Рязко са намалени разходите за телефонни услуги, за канцеларски и други материали, изплащането на командировките в страната, представителните разходи и др. Отказани са всички командировки в чужбина, с изключение на съседна Румъния, предвид ангажиментите ни по програмата „Трансгранично сътрудничество България-Румъния 2007-2013” и една командировка в Норвегия на служител от администрацията във връзка с работна среща на Комисия „Регионални летища” към Асамблеята на Европейските региони. Рязко са снижени разходите за гориво на служебните автомобили до края на 2011 г.

Въпреки взетите мерки за ограничаване на текущите разходи и събиране на дължими вземания от наеми и консумативи, както и прилагането в оптимална степен на изпълнение на бюджетната дисциплина като цяло, Областна администрация – Русе през 2011 г. е извършила разходи общо в размер на 1 518 977.00 лв. Финансовото приключване на годината с превишение на утвърдения бюджет от 546 394.00 лв. , основно се дължи на извършени разходи, за които към 31.12.2011 г. не е извършена корекция от страна на първостепенния разпоредител с бюджетни кредити – Министерски съвет по утвърдения план за 2011 г., както следва:



  1. По отношение осигуряване на организационно-техническата подготовка на избори 2011 г. Извършените разходи са 102 851.00 лв., а утвърдения план е за 8 500.00 лв. Не е извършена корекция по плана със стойността на заплатените суми за отпечатването на бюлетините за двата тура общо 94 351.00 лв.

  2. За осигуряване на дейностите по проект „Управление на пътищата в трансграничния регион Гюргево-Русе-една успешна стратегия”, финансиран по Програма „Трансгранично сътрудничество Румъния – България 2007-2013 г.” за сметка на бюджетните средства са извършени разходи за 174 000.00 лв., които подлежат на възстановяване от водещия партньор – Окръжен съвет - Гюргево през 2012 г.

  3. От утвърдените през 2011 г. средства за изплащане на обезщетения по Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица от 20 600.00 лв., реално по отчет са изплатени 28 408.00 лв.

  4. За изплащането на възнаграждения и осигурителни вноски на наетите по трудови правоотношения работници по програмите за социално осигуряване през годината са изразходвани общо 40 963.00 лв., а предоставени по план средства са за 31 652.00 лв.

  5. По Оперативна програма „Нов избор и реализация” за сметка на бюджетните средства са изплатени 8 569.00 лв., невъзстановени от Министерството на труда и социалната политика.

  6. От извършените разходи за поддръжка на ГКПП „Дунав мост”, съобразно задълженията на Областния управител по Наредбата за поддръжка на граничните контролно пропускателни пунктове от изразходваните 45 444.00 лв. за 2011 г., утвърдените средства са за 32 335.00 лв. по плана на администрацията.

  7. Съгласно подписан Споразумителен протокол между Областна администрация – Русе, службите за граничен контрол и търговските дружества, които осъществяват дейност на територията на ГКПП „Дунав мост”, разходите по поддръжката на пункта на основание сключени договори от Областен управител се поделят по равно от институциите. От всички префактурирани разходи за възстановяване, невъзстановените суми към края на годината възлизат на 17 916.00 лв.

  8. За извършените капиталови разходи на стойност 51 965.00 лв. по отчет, утвърдените по план са само за 3 598.00 лв.

  9. Областна администрация – Русе има заведени по баланса си 51 бр. жилищни, 26 бр. административни сгради, 18 бр. други сгради и задбалансово заведени 384 бр. земи, за които през годината са заплатени 44 000.00 лв. данъци за недвижими имоти и такса битови отпадъци, задължителни разходи по Закона за местните данъци и такси.

  10. Администрацията приключи бюджетната 2010 г. с неразплатени задължения към доставчиците в размер на 33 021.00 лв., които се платиха през 2011 г.

Посочените по горе разходи в негативна степен формират превишението на бюджетните разходи по отчет спрямо утвърдени за годината план.


С оглед оптимизиране и завишаване на контрола по разходването на бюджетните средства през 2011 г. се извършва вътрешен финансов контрол относно поемането на задължение и извършване на разходите, които се осъществяват от финансов контрольор съгласно изискванията на Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор и Методическите насоки по елементите на финансовото управление и контрол и указанията на Министерство на финансите за осъществяване на предварителен контрол за прецизиране и ограничаване на разходите до разумен минимум по отношение на ползване на материали, услуги, консумативи и др.

Независимо от крайно ограничения бюджет за издръжка през 2011 година, извършените разходи осигуряват успешно реализиране на приоритетите на администрацията, качествено и ефективно предоставяне на административни услуги на гражданите и бизнеса, поддържането на коректни договорни отношения.





  1. Дейности на Областна администрация – Русе по превенция на риска

За отчетния период, прилагайки стриктно Закона за защита при бедствия, Областна администрация – Русе във взаимодействие с кметовете на общини и другите териториални звена на министерствата и ведомствата, създаде необходимата организация за успешно изпълнение на задачите, гарантиращи провеждането на адекватен кризисен мениджмънт на територията на областта.



  1. Дейности по изпълнението на превантивни мерки за недопускане или намаляване на последиците от бедствия

  • Предприети са срочни превантивни мерки от органите на изпълнителната власт, собствениците и/или ползвателите на водностопански системи и водни обекти, с цел недопускане на щети и ограничаване на последиците от вредното въздействие на водите, както и на потенциално опасни и рискови обекти от промишлеността. Индикатор за изпълнение – извършени проверки от междуведомствената работна група през месеци октомври и ноември;

  • Извършени са проверки за изпълнение на условията в Разрешителните за експлоатация на обекти в съответствие с изискванията на чл. 104 от Закона за опазване на околната среда /ЗООС/, чл. 14 от Наредбата за предотвратяване на големи аварии с опасни вещества и за ограничаване на последствията от тях.

  • В периода от 26.04.2011 г. до 05.05.2011 г., съгласно Заповед № ОМП-9500-211/30.03.2011 г. на Областния управител на област Русе се извърши и първата проверка на определените, като потенциално опасни и рискови обекти в областта – общо 34 обекта. В съответствие с регламентирания график, втората проверка на потенциално опасните и рискови обекти в областта се осъществи в периода от 07.09.2011 г. до 15.09.2011 г.

- Със Заповед № ОМП-95-00-25/16.01.2012 г. на Областния управител на област Русе е регламентирано извършването на основен преглед на потенциално опасните производствени мощности на територията на област Русе. Извънредната проверка е наложена от възникнал на 11.01.2012 г. пожар в „Оргахим” АД – гр. Русе и е с цел изясняване техническото състояние на потенциално опасните призводствени мощности, боравещи с леснозапалими и опасни вещества на територията на област Русе и набелязване на последващи мероприятия за повишаване на сигурността и надеждната им експлоатация,

2. Дейности по аварийно планиране



  • Областна администрация - Русе има разработен и утвърден Областен план за защита при бедствия. Плановете за действие при различните категории бедствия на територията на областта, които са неделима част от базисния план при настъпване на промени в съставляващите ги данни се актуализират в спешен порядък;

  • Плановете на териториалните структури на министерствата и ведомствата са съгласувани и актуализирани;

  • Разработен е план за действие при временна закрила.

  • Съгласно последните изменения в Закона за защита при бедствия е със Заповед № ОМП 9500-847/02.12.2011 г е сформиран щаб за изпълнение на областния план за защита при бедствия и за взаимодействие с националния щаб.

3. Дейности по обучението за защитата при бедствия

3.1. Организиране обучението на областната и общинските администрации, служби, оперативни структури и населението за начина на поведение и действие при бедствия и изпълнение на необходимите защитни мерки;



  • На 17.06.2011 г. в Община Бяла бе проведено общинско учение на тема – „Дейност на общинския щаб за координация при организиране и провеждане на СНАВР при земетресение”;

3.2. Координиране и контрол на подготовката за бедствия от Областна администрация, териториалните звена на министерствата и ведомствата, юридическите и физическите лица в областта

- Координацията и контрола на подготовката за действия при бедствия се организира и провежда от органите на изпълнителната власт и техните администрации на територията на областта и касае взаимодействието им с местната власт в създадените Областни комисии и съвети към Областния управител: Областен съвет по сигурност /Обл. СС/ и общинските щабовете за изпълнение на плановете за защита при бедствия.

4. Дейности по създаване на организация за своевременно оповестяване при бедствия в областта и общините


  • За оповестяване при бедствия на длъжностните лица при възникване на извънредни ситуации към Обл. СС и Общ. СС е организирано и се носи денонощно дежурство в съответствие с ПМС № 212 от 10.11.1993 г. Оборудвани са дежурни стаи съгласно регламентиращите документи, които осигуряват изпълнението на задачите.

5. Подпомагане и възстановяване при бедствия през 2011 г. в областта и общините. Взаимодействие с МКВПМС.

В съответствие с разпоредбите на чл. 64, ал. 1, т. 5 и т. 6 от Закона за защита при бедствия осъществих непосредствен контрол за законосъобразност на исканията за финансиране на обекти, отправяни до МКВПМС от кметовете на общини и ръководителите на ведомства и териториални структури. След проведените проучвания за причините и обстоятелствата, довели до влошените експлоатационни състояния на обектите и щателни проверки на проектните документации, от специално назначени комисии бе констатирано, че в почти всички случаи изложеното, кореспондира с описаните обстоятелства в исканията за финансиране и обуславя тяхната целесъобразност. В тази връзка съм изразявал с писма до г-н Цветан Цветанов, подкрепата си за отпускане от МКВПМС на необходимите средства за реализирането на проектите. В тази връзка, предоставям на вниманието Ви, обобщена справка за отпуснатите в хронологичен порядък от МКВПМС целеви средства на общините в област Русе и Областна администрация Русе:



МЗ чрез МБАЛ – гр. Русе



Реконструкция на съществуващ канал в двора на МБАЛ – гр. Русе

177 011

Протокол № 2/31.03.2011 г.

Да


Община Русе

Инженерно-геоложко и геотехническо обследване в райна на изток „Земеделски колеж”, север – жилищни сгради, запад – пътен възел „Охлюва” и юг – „Гаров комплекс”, гр. Русе

60 000

Протокол № 2/31.03.2011 г.

Да

Община Две могили



Ремонтно-възстановителни работи на дере и водосток в участък при манастир Св. Марина, с. Каран Върбовка

239 969


Протокол № 2/31.03.2011 г.



Да

Областна

адмнистрация Русе



Превантивни дейности за ларвицидна имагицидна обработка за борба срещу комари

109 000

Протокол № 3/19.04.2011 г.

Да

Община Иваново


Ремонт на мост над р. Русенски Лом в с. Красен

137 713

Протокол № 3/19.04.2011 г.

Да

Община Ценово


Пасарелка срещу детска градина в с. Караманово

134 468

Протокол № 4/16.06.2011 г.

Да

Община Ценово


Пасарелка срещу здравна служба в с. Караманово

61 143

Протокол № 4/16.06.2011 г.

Да


Областна администрация Русе



Възстановителни работи на жил. сграда , ул. "Панайот Пипков" 27, гр. Русе, ІІ ет- държавна собственост АДС 4857/2.5.2011


28 334


Протокол № 4/16.06.2011 г.



Да


Община Бяла



Транспортиране на 13 бр. контейнери с пестициди от с. Копривец до Регионално депо - Русе

20 449


Протокол № 5/13.07.2011 г.



Да


Община Две могили



Транспортиране на стоманобетонни контейнери с пестициди от с. Батищница до Регионално депо - Русе


16 393


Протокол № 5/13.07.2011 г.



Да

Община Иваново


Транспортиране на стоманобетонни контейнери с пестициди от с. Щръклево до Регионално депо – Русе

22 830

Протокол № 5/13.07.2011 г.


Да

Община Русе

Депониране на опасни отпадъци от с. Бъзън



8 800

Протокол № 5/13.07.2011 г.

Да

Община Русе

Проектни работи и ремонт на сградата на джамията в с. Ястребово



65 798

Протокол № 5/13.07.2011 г.

Да


Община Ценово


Транспортиране на стоманобетонни контейнери с пестициди от с. Ценово до Регионално депо – Русе




12 600


Протокол № 5/13.07.2011 г.



Да


Общ брой на финансираните обекти: 14

Общ размер на отпуснатите финансови средства: 1 094 508 лв.






Нови финансирани обекти по Протокол № 7/23.11.2011 г. на МКВМПС:



  • Възстановяване на административните сгради на Първо РУ „Полиция” и на сектор „Пътна полиция” – ОД на МВР – Русе – Отпуснати са 1 145 лв. за изготвяне на експертиза;

  • Допълнително дофинансиране за депониране на стоманобетонни контейнери от с. Ценово до Регионално депо – Русе – Отпуснати 6 150 лв.;

По Протокол № 8/15.12.2011 г. на МКВМПС:

  • Почистване устоите на мост над р. Янтра, с. Долна Студена, Община Ценово – 25 581 лв.

Особено внимание заслужава реализирането на обект „Корекция и предпазни диги на река Черни Лом” – засегнат участък – корекцията и предпазните диги при км. 53+300 /до мост при с. Кацелово/, землище Кацелово, Община Две могили. При проведеното обследване от специалисти бе констатирано, че лявата дига е със степен на разрушение над 25 %, а дясната дига със степен на разрушение към 50 % от ширината на основната стъпка. Тези диги са единствената защита на прилежащите земеделски земи, както и на вододайна зона, осигуряваща питейна вода за три /3/ населени места и помпена отводнителна станция, собственост на „Водоснабдяване и канализация” ООД – Русе при високи води на река Черни Лом. Това обуславя и изключителното значение на реализирането на горепосочения обект, което рефлектира върху цялостната инфраструктура на района.
6. Дейности за осигуряване пожарната безопасност на територията на област Русе

  • Издадена бе заповед, регламентираща създаването на ефективна организация за осигуряване пожарната безопасност, прекратяването и гасенето на пожари в горските територии на област Русе;

  • Изпратени са писма до всички кметове с указания за предприемане на конкретни срочни мерки, целящи осигуряване пожарната безопасност по време на кампанията по прибирането на реколтата от зърнено – житните култури на територията на област Русе.

7. Дейности по намаляване популацията на комари на територията на Дунавските общини в област Русе

През 2011 г. бе проведен открит конкурс за възлагане на малка обществна поръчка по реда на Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки. Областна администрация Русе сключи договор с предмет услуги по дезинсекция на територията на Област Русе с наземна и авиационна техника – хеликоптер/вертолет и подходящи препарати за 2011 г. Кампанията обхвана всички дунавски общини и протече в пълно съответствие с предварителния график и планирания обем, при стриктното спазване на всички законови изисквания.

8. Създаване на организация за проверка и последващо транспортиране и депониране на стомано-бетонови контейнери, съхраняващи залежали и негодни за употреба пестици, находящи се на складови площадки на територията на област Русе.

През 2011 г. бе съзадена организация за установяване експлоатационното състояние и конструктивната цялост на горепосочените стомано-бетонови контейнери, с цел последващо им транспортиране и депониране в Регионално депо – Русе. В тази връзка с нарочно писмо до МКВПМС изразих подкрепа за финансиране на всички постъпили искания от кметове на общини. След осигуряването на необходимите финансови средства от МКВПМС се проведе работна среща, която послужи за окончателно прецизиране и стиковане на детайлите по създаването на организация за транспортиране и депониране на всички стомано-бетонови контейнери с пестициди, находящи се на територията на Област Русе до Регионално депо – Русе.

С писмо № 08-00-22/06.01.2012 г. до кметовете на общини е стартирано създаването на организация за извършване на дейности по намаляване популацията на комарите на територията на Дунавските общини в област Русе. Набраната информация първоначално ще послужи за изготвяне на мотивирано искане от Областния управител на област Русе до Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет за отускане на посочения от кметовете недостигащ финансов ресурс, като допълнение към определените по бюджетите на общините средства.

Подготовка за експлоатационен зимен сезон 2011 – 2012 г.

На основание чл. 64, ал. 1 т. 5 и т. 6 от ЗЗБ, с цел предприемане на превантивни мерки за намаляване на последствията за населението, осигуряване нормалното функциониране на инфраструктурата, снабдяването и услугите на територията на област Русе и във връзка с подготовката на областта за работа през Зимен сезон 2011-2012 г., на 20.09.2011г. се проведе съвещание с членовете на Щаба за координация на спасителните и неотложни аварийно-възстановителни работи (СНАВР) при екстремални зимни условия, кметовете на общини от областта и ръководствата на териториални структури и ведомства, имащи отношение към подготовката и осигуряването на нормални условия за живот и работа на областта. На заседанието бяха изведени основните приоритети в подготовката за предстоящата зимна кампания и се маркираха главните задачи, които следва да се изпълнят в хода на подготовката в областта по общини. Кметовете на общини и ръководителите на ведомства и организации, представиха моментната готовност на поверените им структури и споделиха нерешени проблеми и слабости в организацията на координацията и взаимодействието. Обсъден бе проект на заповед на Областния управител за подготовката на областта за зимния сезон, а на базата на дискусията по съществуващите проблеми в подготовката и пропуските в координацията и взаимодействието бяха приети решения за провеждане на конкретни мероприятия със срокове и отговорници, целящи оптимизиране на подготовката за предстоящия зимен сезон. Взимайки предвид анализа на моментната готовност на областта, направените предложения за оптимизиране на работата по подготовката на областта за зимния сезон, Областният управител издаде Заповед № ОМП 9500-690/27.09.2011 г. относно предприемане на превантивни мерки за намаляване на последствията за населението, осигуряване нормалното функциониране на инфраструктурата, снабдяването, услугите, създаване на организация за почистване на снежната покривка по пътната мрежа през Зимен сезон 2011-2012 г. и цялостната подготовка на област Русе за работа при екстремални зимни условия. Заповедта бе изготвена на базата на анализа на допуснатите слабости и грешки в предходните зимни кампании. В същата, детайлно са разписани конкретни мероприятия, срокове и отговорници. Кметовете на общини и ръководителите на ведомства и организации бяха задължени да докладват за изпълнението на посочените в заповедта мероприятия, както и за окончателните резултати от проведената подготовка за зимния сезон в срок до 20.10.2011 г.

На 04.11.2011 г. бе проведено второ заседание за отчитане изпълнението на горепосочената заповед и решенията, взети на предходното заседание. В тази връзка на съвещанието стана ясно, че към него момен в Областна администрация - Русе няма данни за сключени договори от общините с предмет на дейност зимно поддържане и снегопочистване на Общинските пътни мрежи. Изключение прави Община Русе, която има сключени дългосрочни договори. Взе се и решение съгласно т. 1.9 от Заповед № ОМП 9500-690/27.09.2011 г. на Областния управител на област Русе след завършване на процедурите, кметовете да създадат организация за проверка наличността и експлоатационното състояние на договорираната техника за зимно поддържане на общинската и улична пътна мрежа на територията на област Русе, собственост на общините и на фирмите изпълнители за Зимен сезон 2011 – 2012 г. Особено внимание да се обърне на техническите възможности на фирмите за изпълнение на договорираните задължения. Срещу подпис на участниците бе раздадено копие на Заповед № Р-230/19.10.2011 г. на г-н Бойко Борисов – Министър-председател на Република България, с която Областните управители се задължават в срок до 10.11.2011 г. да изготвят и представят в Министерството на вътрешните работи обобщени доклади за подготовката на подчинените им области за зимен сезон 2011 – 2012 г.

В изпълнение на т. 5 от Заповед № Р-230/19.10.2011 г. такъв обобщен доклад за подготовката на област Русе за работа през зимен сезон 2011 – 2012 г.бе изготвен, съвместно с представител на ОУПБЗН – Русе и изпратен в срок на хартиен и електронен носител в МВР – София. Същият съдържа обобена справка за необходимостта от корекция на отпуснатите финасови средства за зимно поддържане и снегопочистване, базирано на исканията от кметовете на общини.

Управителят на „Напоителни системи„ ЕАД, клон Долен Дунав – Русе представи докладна записка до Областния управител, касаеща необходимостта от осигуряване на финансови средства за ел. енергия, с цел гарантиране нормалното функциониране на отводнителните помпени станции на територията на област Русе, включително и тези, които влияят върху режима на отводняване извън територията на областта – ОПС-II-ра и ОПС-III-та. Същата след конкретизиране и прилагане положителното становище на Областния управител бе изпратена до Министъра на земеделието и храните.

На 25.11.2012 г. бе проведено трето съвещание, инициирано лично от Областния управител в съответствие с Решение № 2 от Протокол № 2/04.11.2011 г. от съвещание с членовете на Щаба за координация на СНАВР при екстремални зимни условия, кметовете на общини и ръководители на ведомства и организации, във връзка с подготовката на областта за работа през Зимен сезон 2011-2012 г. Едно от решенията на заседанието бе директорът на ОПУ – Русе, да извърши комплексна проверка на създадената от ДЗЗД „Обединение – Пътно поддържане Русе” гр. Шумен цялостна организация за зимно поддържане на територията на област Русе и да представи обобщен доклад от проверката на Областния управител на област Русе. Решението бе изпълнено коректно,като от представения доклад стана ясно, че пътноподдържащите фирми са в пълна готовност, разполагат с разставени на стратегически места инертни материали, техниката е обслежена, в изправност и окомплектована с необходимото оборудване.

Друго важно решение бе – в двуседмичен срок да се създаде организация за проучване на възможностите, като се потърси адекватно, икономически целесъобразно решение за оборудване на опорен пункт, на подходящо за целта място, в непосредствена близост до Главен път Е-85, участък Русе – Бяла, за което своевременно да бъде информиран Областния управител на област Русе. Решението също бе изпълнено в пълен обем, като с писмо № 9200-126/16.12.2011 г. от г-н Руденко Йорданов – директор на секретариата на ОС на БЧК – Русе създаването в изпълнение на Решение № 2 от Протокол № 3/25.11.2011 г., на „Кризисен център за подслоняване на бедстващи пътници при тежки зимни условия” в гр. Две могили, в непосредствена близост до Главен път Е-85, участък Русе – Бяла. В последствие от ОУ ПБЗН бе организирана среща, която послужи за окончателно стиковане и прецизиране на конкретните действия на компетентните институции за гарантиране оптималното функциониране на визирания център.

Бяха проведени и редица други съвещания, касаещи подготовката на област Русе за експлоатационен зимен сезон 2011 – 2012 г.

На 02.12.2011 г. бе проведена среща за превенция на корабоплаването при възникване на ледови явления по река Дунав във връзка. На нея бяха взети следните решения: да се изготви обща снимка на разположението на плавателните съдове по река Дунав, с цел организация на зимуването им при заледяване на реката. При неблагоприятна метеорологична прогноза, да бъде актуализирана горепосочената информация;да бъдат определени места, естествено подходящи за стоянки за зимуване на плавателните съдове /о-л Люляк, о-в Косуй, о-в Батин, каналът при о-в Белене и каналът при о-в Камадино/, които с минимални извънредни разходи да бъдат превърнати в такива при необходимост. Да бъдат изградени където е необходимо и подходящи устройства за закрепване на съдовете /понтони/;ИАППД - Русе да извърши проучване в посочените в т. 2 стоянки, за създаване на естествени зимовници на съдовете при ледоход;да се извърши драгиране на западната стена на зимовника на Пристанище Изток, с цел използването му за зимуване на съдове; ИАППД – Русе да гарантира наличието на навигационно-пътева обстановка по фарватера до започването на същинския ледоход, като във връзка с това прибере максимално късно свързаните с това знаци;Дирекция „Морска администрация”-Русе да изготви анализ на извънредните разходи, които ще бъдат направени от присъствалите на заседанието и други институции във връзка с превенцията на корабоплаването при ледоход, с оглед реимбурсирането им в бюджетите на съответните институции; Организациите и корабособствениците, притежаващи плаващи устройства /понтони/ да организират извеждането им на безопасно място, в случай на необходимост, като „Булмаркет-ДМ” ООД направи съответните постъпки пред организации от Долния Дунав с оглед на същото.

В периода от 29.12.2011г. до 04.01.2012 г. работна група, включваща представители на Областна администрация - Русе, Община Русе, ОС на БЧК – Русе, Регионална дирекция „Социално подпомагане” – Русе /РДСП/ и организация „Каритас” - Русе проведе няколко срещи и заседания, на които бяха обсъдени проблемите, свързани с първоначалното идентифициране на бедстващи хора без подслон на територията на областния град и създаването на последваща организация за осигуряване на нормални условия за временно пребиваване в подходяща за целта сграда. Резултат от тези действия са следните решения: Областният управител на област Русе в спешен порядък да предостави на Община Русе за временно управление и ползване част от сграда, находяща се на административен адрес: гр. Русе, кв. Източна промишлена зона, ул. „Братя Обретенови” № 9; Кметът на Община Русе, да задели от резерва, предвиден за работа на общината в екстремални зимни условия, необходимия финансов ресурс за привеждане на предоставените помещения в подходящо състояние, както и да обезпечи дейностите по електрифициране и водоснабдяване; ОС на БЧК – Русе да предостави легла и постелъчен инвентар, както и необходимите продукти за ежедневното еднократно осигуряване на подкрепителна топла храна;„Каритас” – Русе да осигури постоянното присъствие на подходящ персонал за цялото време на пребиваване на бедстващи хора в сградата /т.е от 18.00 ч. до 06.00 ч./.

Кризисният ценътр беше официално открит на 23 януари 2012 г. и функционира нормално.




  1. Сигнали, жалби и сезирани институции относно законосъобразност на разпоредителни действия и съдебни дела, по които страна е Българската държава

Общо 18 сигнала и жалби от постъпилите в областна администрация са препратени по компетентност към други институции, като до ОД на МВР са изпратени 11 от получените жалби и сигнали, а останалите 7 са били препратени до Русенска окръжна прокуратура.

През 2011 г. са образувани нови 21 дела, от които: граждански - 6, административни - 11 и изпълнителни - 4. От новообразуваните дела 12 са приключени, а 9 са все още текущи. Към 31.12.2011 г. общият брой на неприключените съдебни дела, по които Българската държава е страна е 25.


  1. Държавна собственост

Общо 13 943 е броят на извършените от отдел „Държавна собственост” услуги. От тях най-голаям е делът на издадените заверени копия от договори, заповеди и други документи от архив „Държавна собственост” – 11 293. 1 499 са изготвените справки по регистри и книги за имоти-частна и публична държавна собственост. Броят на издадените удостоверения по обстоятелствена проверка са 568. 254 пъти са били отразени промени в обстоятелствата върху издадени актове за държавна собственост. 63 са направените отписвания от актовите книги на имоти частна държавна собственост, преминали в собственост на общините.


V. Административен контрол
Общо 27 решения на общинските съвети в област Русе са били върнати за преразглеждане от областния управител през отчетния период.


Общински съвет

Бр. върнати решения през

2011 г.

Борово

-

Бяла

6

Ветово

6

Две могили

5

Иваново

1

Русе

1

Сливо поле

5

Ценово

3

общо

27

6 от върнатите решения са оспорени пред Административен съд Русе.

Голяма част от върнатите решения са свързани с управление и разпореждане с общинска собственост (наем, предоставяне право на ползване, продажба). Две решения (на Общински съвет - Бяла и Общинских съвет - Ветово) са свързани с определяне размера на местните данъци и такси. По отношение такса битови отпадъци в Община Бяла областният управител е сезирал Административен съд Русе, който е отменил решението на Общински съвет - Бяла. Част от върнатите решения се отнасят за начина на закриване на кметства и за процедурата по избиране на временно изпълняващи длъжността кмет на кметство в периода преди изборите.

Отдел „Административен контрол” се включи в организационно-техническата подготовка на изборите за президент и вицепрезидент, за общински съветници, кметове на общини и кметове на кметства през октомври 2011 г.

След жалби на граждани, областният управител на област Русе отмени два индивидуални административни акта, издадени от кметове на общини (акт за установяване на публично вземане от такса битови отпадъци и заповед за определяне спечелил търг за наем на земеделски земи).
VI. Регионално развитие
В рамките на отчетния период са проведени 67 заседания на областни комисии и съвети. Обсъдени са над 125 теми, свързани с провеждането на държавната политика в различните сектори.

Смесената българо-румънска работна група в областта на земеделието е провела общо 8 изнесени заседания, като 4 от тях са на румънска територия и 4 – на българска.

Проведени са над 15 информационни дни и срещи по разясняване условията за кандидатстване и изискванията на:


  • Оперативна програма „Конкурентоспособност на българската икономика” – 2 инфо дни;

  • Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” – 3 инфо дни и 2 инфо срещи;

  • Оперативна програма „Околна среда” – 1;

  • Енергийната ефективност – 2 инфо срещи;

  • Международните програми ИНТЕРРЕГ ІV С , ЕПСОН, ТГС „България – Румъния” – 1;

  • Национална програма „Младежта в действие” -1;

  • Дунавската стратегия и регионалното й измерение -1;

  • Социалното предприемачество и др.

- Проведен е Областен фестивал на хората с увреждания „Светът е за всички” и съпътстваща изложба на авторски изделия с над 700 участника.


Създадени са над 18 работни групи, свързани с:

  • Изготвяне на предварителна статегическа рамка за развитие на област Русе до 2010г.;

  • Актуализиране на Областна стратегия за развитие на социалните услуги в област Русе до края на 2015г.;

  • Логистична подкрепа на предпроектното проучване на реконструкция и разширение на републикански път І-2 Е 70, Русе-Разград-Шумен и І-5 Русе-Велико Търново като скоростни пътища;

  • Организиране на посещения в училищата за установяване състоянието на материално-техническата база и готовността за въвеждане на целодневна форма на обучение;

  • Идентифициране на пречките за по-пълноценно интегриране лицата, които се самоопределят като роми;

  • Съгласуване на дейности между Община Русе, Областно пътно управление, Областна дирекция на полицията и други страни за подобряване безопасността на движение по бул. „България” и др.;

  • Разработване на Областен регистър и картотека на военните паметници в област Русе;

  • Решаване проблемите с новото кръгово кръстовище край Индустриалния парк и наводняването на пътни артерии в района;

  • Съдействие за изпълнение на проект „Генерални планове по ВиК” на МРРБ;

  • Решаване на проблеми с преовлажняване на Гаров комплекс - Русе;

  • Логистична подкрепа на реконструкцията на ж.п. надлез и разширение път ІІ-21, т.н. „тапа” Дунав мост;

  • Подобряване на връзката между медицинските работници в детските заведния и личните лекари;

  • Подобряване на условията за отглеждане на деца в Дома за деца, лишени от родителска грижа в с. Брестовица;

  • Разширяване на услугата „Приют за бездомни лица”;

  • Работа с деца в риск или от попадане в риск и др.

Оказано е съдействие на общините и институциите относно:



  • Съгласуване на дейности за уточняване условията за преминаване на газопровод „Южен поток” през територията на Р България, в частност област Русе и газопровод Русе - Гюргево;

  • Подобряване на взаимодействие между областния управител и ръководителите на териториалните звена в област Русе;

  • Организиране на дейността на Регионален съвет за развитие на Северен централен район, във връзка с председателството му от Областния управител на област Русе за периода юли-декември 2011г.;

  • Анализ на състоянието на детските площадки в област Русе;

  • Поддържане на кадастрална карта на Община Русе;

  • Прехвърляне на В и К активи от и към обособената територия;

  • Съгласуване на идейни проекти за изграждане на пречиствателна станция за отпадъчни води гр.Бяла и регионално депо за отпадъци гр. Бяла;

Разработени са и са публикувани на сайта на Областна администрация 10 бюлетина с актуални процедури за кандидатстване с проекти по Оперативни програми.


Подписани са 8 договора за партньорство по проекти, в т.ч.:

  • С Община Русе по проект „Областен информационен център”;

  • С Дирекция „Бюро по труда” - Русе за реализиране на проект по Национална програма „От социални помощи към осигуряване на заетост”, схемите „Развитие – 2010” и „Развитие – 2011”, Национална програма „Старт в кариерата”, Насърчителна мярка по чл.41 от ЗНЗ, като е осигурена заетост на 52 лица;

  • С окръжен съвет Гюргево и Русенски университет за реализиране на проект „Управление на пътищата в трансграничния регион Русе-Гюргево - стратегия за успех” по Оперативна програма „Трансгранично сътрудничество”;

  • С Русенски университет за провеждане на студентски стажове, като за периода са осигурени стажантски места на 4 студенти;

Разработен е проект по ОПАК „Подобряване на административния капацитет за ефективна координация и партньорство между заинтересованите страни на областно и общинско ниво при реализиране на политики за устойчиво развитие на област Русе”, одобрен от Управляващия орган, по който има подписан договор за партньорство с Общините Сливо поле и Борово;

Разработено е проектно предложение за участие в регионалните програми по заетост и е одобрено от МТСП за изпълнение.

Областна администрация - Русе е целева група по проект „По-добро обслужване чрез електронно управление в Северозападен, Северен централен и Североизточен райони за планиране”, който се изпълнява по ОПАК.
VII. Международни контакти
Поддържането и развитието на добри взаимоотношения между Област Русе и региони от други страни е определящо за реализирането на съвместни проекти и привличането на инвеститори. През отчетния перод в Област Русе гостуваха посланиците на Япония и Украйна, както и китайска дипломатическа делегация. Интересите на чуждите дипломати са насочени към съвместни проекти в областта на образованието, както и към реализирането на инфраструктурни проекти.


ХIII. Заключение:

В дейността си през изминалата година Областна администрация – Русе се придържаше към реализирането на основните стратегически цели на администрацията, а именно:


1. Изпълнение на задачите на Областна администрация в условията на ограничени и оптимизирани бюджетни разходи.
2. Оптимизиране на координацията и взаимодействието между Областна администрация Русе и териториалните държавни структури на регионално ниво и повишаване ефективността на административния контрол.
3. Повишаване активността на администрацията по решаваните общи социално-икономически проблеми и задачи в рамките на СЦР. Подобряване координацията и взаимодействието със структурите на регионите от ЕС.
4. Качествено, бързо, открито и прозрачно административно обслужване на гражданите и бизнеса при спазване законоустановения ред.
5. Ефективен контрол по възлагането и изпълнението на обществените поръчки.
6. Ефективно управление на имотите държавна собственост под управление на Областния управител.
7. Поддържане на положителен публичен образ на Областна администрация Русе.
Красноречива е оценката на инспектората към Министерски съвет, който след последната си проверка преди няколко месеца определи Областна администрация - Русе като една от най-добрите в страната.

Основни приоритети в работа на администрацията ще останат:

  • Привличане на стратегически инвеститори

  • Оптимизиране на транспортната инфраструктура

  • Реализиране на успешни концесии на Летище Русе и Пристанище Русе – Запад

  • Завършването на Мултифункционалната спортна зала в Русе

  • Ефективно и оптимално усвояване на средствата от еврофондовете, чрез активна и съответстваща на Областната стратегия за развитие политика за кандидатстване по европроекти и програми

  • Превръщане на Дунав от река – граница в река – връзка между България и Румъния

  • Активна работа по реализацията на проекти от Дунавската стратегия


Каталог: uploads -> wysiwyg -> files
files -> Д е к л а р а ц и я за съгласие за участие като подизпълнител
files -> Програма исторически музей, пл. „Александър Батенберг 03 ноември, четвъртък
files -> Програма национална конференция по повод 30 г от откриването на Музея на градското всекидневие Къщата на Калиопа в Русе
files -> Препис! З а п о в е д № рд-09-318 от 25. 04. 2017 година
files -> Препис! З а п о в е д № рд-09-830
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я областeн управител на област русе о б л а с т н а с т р а т е г и я
files -> Доставка на учебна литература, учебни и спортни пособия, оборудване и обзавеждане за изпълнение на дейностите по проект bg05M2OP001 001-0028 „Ранна социализация чрез успешна образователна интеграция”
files -> Община сливо поле


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница