Отчет на Биляна Раева юни 2007-май 2009 Увод Парламентарна дейност Комисия по социални въпроси



Дата18.08.2017
Размер164.55 Kb.
#28229
ТипОтчет




Отчет на Биляна Раева

юни 2007-май 2009

1. Увод

2. Парламентарна дейност

2.1. Комисия по социални въпроси

2.2. Комисия по парични и икономически въпроси

2.3. Делегация на Европейския Парламент за Швейцария, Норвегия, Исландия и ЕИП

2.4. Обща парламентарна дейност - изказвания, въпроси, резолюции

3. Външнополитическа дейност

3.1. Политическа дейност в рамките на ЕЛДР/АЛДЕ

3.2. Участие на срещи на парламентарни комисии извън Брюксел

4. Събития и посещения в Европейския парламент

1. Увод

Биляна Раева е член на Европейския парламент от юни 2007. Един от основните и приоритети е да работи за създаване на конкурентна, стабилна и устойчива икономика в България и в Европа.


За да се повиши конкурентноспособността, Биляна Раева работи върху Лисабонската стратегия, над Европейско партньорство за изследователи, както и над редица икономически доклади свързани с електронните плащания, ДДС измамите както и недекларираната работа.
За да се постигне стабилна икономика, освен работодателите, така и работници и потребители трябва да имат ясни и защитени права. Затова Биляна Раева работи върху стратегия на ЕС за потребителите 2007-2013г, доклада за здравословни и безопасни условия на работното място, доклада за координация на системите за социално осигуряване, доклад относно социалното положение на ромите и техния достъп до пазара на труда в ЕС. По-добрите условия за участие в пазара на труда ще допринесат както за по-висок стандарт на живот, така и за по-висока производителност и ръст в икономиката.
Биляна Раева работи и за устойчивото развитие на икономиката. В тази връзка тя изготви становище за Демографско бъдеще на Европа и работи над доклада за бъдещето на социално осигурителните системи и пенсии и тяхното финансиране, както и над два доклада за намаляването на вредни емисии от парникови газове. Тя е член и на междупарламентарната комисия за градско развитие, където работи за устойчивото културно и икономическо развитие на градовете и поради активната си дейност, бе назначена за зам. Председател на групата.
Друг основен приоритет на Биляна Раева, като председател на Делегацията на Европейския Парламент за Европейското Икономическо Пространство (ЕИП) и Швейцария са отношенията между Европейския Съюз и тези държави. Освен че отпускат допълнителни фондове за България и Румъния, Швейцария, Норвегия и Исландия предоставят интересни възможности за българския бизнес и българските работници търсещи работа в чужбина.
Биляна Раева работи за утвърждаването на българската култура в Европа и организира редица събития в тази насока сред които - представяне на Алманах Македония в Европейския Парламент, представяне на евангелието на Иван Александър и организира изложба "Да покажем България в пълния и блясък" в Европейския Парламент на националния дарителски фонд '13 Века България.
Приоритет на Биляна Раева е също така развитието на българската младеж. В тази връзка тя организира редица събития за български студенти, сред които ежегоден стаж на студенти от България в Брюксел с цел опознаване на Европейските институции, коктейл по случаи 8-ми декември в Европейския Парламент на 70 български студенти. В парламентарната си дейност тя отстоява интересите на младежите за по-добри възможности за обучение и работа, както и лично развитие в областта на културата и спорта.
Биляна Раева работи усърдно за популяризирането на Европейските политики в България, да запознае българите с възможностите които Европейския Съюз предоставя, чрез своите програми и проекти и правата, които европейското законодателство гарантира на гражданите. За тази цел Биляна Раева освен редицата събития организирани в Брюксел, тя откри 11 Информационни офиса - във Видин, Враца, Габрово, Горна Оряховица, София, Варна, Русе, Пловдив, Ямбол, Благоевград и Свиленград, като във всеки един работи по 1 сътрудник на пълен работен ден, с изключение на офисите в София, Габрово и Варна, където работят по 2-ма души. Информационните офиси са на разположение на гражданите за информация относно европейски политики и инициативи, както и информация за изготвяне на проекти по Европейските програми.

2. Парламентарна дейност

Биляна Раева е член на Комисията по Заетост и Социални Въпроси, заместник член на Комисията по Икономически и Парични въпроси, член на Координационна група на Европейския парламент по Лисабонската стратегия и Председател на Делегация на ЕП за Швейцария, Исландия и Норвегия и Европейското икономическо пространство. Тя е също така зам. Председател на междупарламентарната група за Градско развитие.


2.1. Комисия по заетост и социални въпроси

При изготвяне на своите позиции по докладите и становищата разглеждани в комисията по Заетост и социални въпроси Биляна Раева се консултира с Комисията по заетост и социални въпроси към БНС, с министерството на труда и социалната политика, с Агенцията за младежта и спорта, с постоянното представителство на България в Брюксел, с КНСБ, КРИБ, Европейската конфедерация на синдикатите.



Докладчик на становища:

  • Успешни кариери и повишена мобилност: Европейско партньорство за изследователи - една от основните цели на Лисабонската стратегия за превръщане на ЕС в най-динамичната и конкурентно способна икономика е да се засили научноизследователската дейност. Биляна Раева предложи да се инициират нови политика осигуряващи включване на социална защита при краткосрочните договори, да се осигурят гъвкави договори на възрастните или в края на кариерата си изследователи, да се поверяват ръководство на проекти и екипи на млади учени на база техните компетенции, както и увеличение на бюджета предназначен за изследвания като начин за създаване на качествени работни места.

  • Демографско бъдеще на Европа - икономически мерки по стратегията, целящи стимулиране на по-добра производителност на труда, по-добро равновесие между работния и семейния живот, по-дълга работна кариера, както и възможност за по-ранно включване на пазара на труда за най-младите.


Докладчик в сянка:

  • Доклада за здравословни и безопасни условия на работното място.

  • Проектостановище относно Бялата книга за спорта.

  • Доклад относно предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 883/2004 за координация на системите за социално осигуряване и за определяне на съдържанието на Приложение XI.

  • Доклад за разширяване на приложното поле на разпоредбите на Регламент (ЕО) № 883/2004 по отношение на гражданите от трети страни, които все още не са субект на тези разпоредби единствено на основание на тяхното гражданство

  • Проектостановище относно новата роля и отговорности на Парламента по прилагане на Договора от Лисабон

  • Доклад за бъдещето на социално осигурителните системи и пенсии - тяхното финансиране и тенденцията към индивидуално предоставяне

  • Проектостановище за миграционната политика - установяване на единна процедура за еднократно разрешително за престой и работа на легално пребиваващи в ЕС работници от трети страни.

  • Проектостановище относно усилията на държавите-членки за намаляване на техните емисии на парникови газове, необходими за изпълнение на ангажиментите на Общността за намаляване на емисиите на парниковите газове до 2020 г

  • Доклад относно социалното положение на ромите и техния достъп до пазара на труда в ЕС

  • Доклад относно Организация на работното време на транспортните работници.

  • Становище за Общата имиграционна политика


Внесени изменения


  • Становище относно Хедж фондове и частни капиталови инвестиции

  • Доклад относно насърчаването на социалното включване и борбата с бедността, включително детската бедност в ЕС

  • Проектостановище относно предложението за директива на Европейския парламент и на Съвета за прилагане на санкции срещу работодатели на незаконно пребиваващи граждани на трета държава


2.2. Комисия по икономически и парични въпроси
Докладчик по становище


  • Борба с ДДС измами - становището се базира върху Специалния доклад на Европейските Одитори относно административното сътрудничество между страните членки в сферата на борбата с ДДС измамите


Докладчик в сянка


  • Становище за стратегия на ЕС за потребителите 2007-2013 г.

  • Проектостановище относно подновената система за търговия на емисии на Европейския съюз 2013 - 2020 г.

  • Директива за изменение на Директивата 2000/46/ЕО за електронните плащания чрез "електронни пари". ( E-money directive )

  • Доклад представящ позицията на ЕП относно Директивата за борба с ДДС измамите при внос и други трансгранични операции

  • Доклад за данъчно облагане на спестяванията

  • Становище относно борбата с недекларираната работа


Внесени изменения


  • Програма за Модернизиране на Статистиката за Предприятията и Търговията.




  • Становище от пакета "Електронни комуникации"




  • Доклад по собствена инициатива на ЕП относно фондовете за „хеджиране” и частните фондове ( Hedge fonds and private equity)

  • Процедурата Ламфалуси - Създаване и роля на комитети за надзор над финансовите пазари

  • Доклад за реформа на общият режим за облагане с акцизи

  • Доклад относно обща система на ДДС с цел борба с измамите при вътреобщностни сделки

  • Доклада относно окончателността на сетълмента в платежните системи и в системите за сетълмент на ценни книжа и относно финансовите обезпечения.

  • Предложение на ЕК за Директива относно структурата и ставките на акциза при цигарите и други тютюневи изделия

  • Предложението за регламент на ЕП и Съвета относно организацията и функционирането на агенциите определящи кредитният рейтинг


Пилотен проект за малки и средни предприятия – 2 млн. евро


  • Подкрепен от Европейската комисия и приет след гласуване от ЕП през октомври 2008г.

  • Управлява се изцяло от Европейската комисия и ще бъде изпълнен през 2010 / 2011г.

  • Очаква се юни 2009г. да се отвори обществена поръчка от Комисията. Договорите ще бъдат сключени в края на 2009 или началото на 2010г.

  • След консултации с партньорите от страните членки по мрежата за подкрепа на електронния бизнес ( eBSN - E- business support network ) Комисията се спря на сектора за транспорт и логистика.

  • През 2010-2011г. спечелилите обществената поръчка ще проведат проучване при средните и малки предприятия в рамките на ЕС от този сектор с цел намиране на най-удачния начин за хармонизиране на техните е-бизнес системи.



2.3 Делгация на Европейския Парламент за Норвегия, Исландия, Швейцария и Европейското икономическо пространство (ЕИП)

-

Докладчик


Доклад върху бъдещето на ЕИП, който Биляна Раева изработи с Катрин Юлиусдотир (Katrín JÚLIUSDÓTTIR), председател на Комисията на Индустрията и Делегацията за отношения с ЕФТА и ЕИП в Исландския парламент. Доклада анализира бъдещото развитие на ЕИП, както и алтернативи на държавите-членки, като например пълноправно членство в ЕС
Срещи на делегацията


  • 18-а междупарламентарна среща ЕС-Исландия между 12 и 13 септември 2007

  • Обща среща на комисията за международна търговия/ЕАСТ/Делегация за Швейцария, Норвегия и Исландия за свободната търговияна 9 октомври 2007

  • Среща на изпълнителният Комитет на Депутатите на Арктически регион в Отава между 18 и 19 октомври 2007

  • Среща на междупарламентарният комитет на ЕИП между 14 и 15 Ноември в Страсбург

  • Среща на Разширеният Изпълнителен Комитет на Парламентарната Конференция на Балтийско Море (ПКБМ) в Европейски парламент на 22 януари 2008

  • Среща на делегацията в Исландия с представителите на ЕИП между 29 и 30 април 2008

  • Двустранна среща между делегацията и Швейцарски депутати

  • Участие в парламентарната конференция на арктическия регион във Феарбанкс (Аляска) между 11 и 14 август 2008

  • Среща на Северния съвет в Хелзинки, Финландия между 27 и 29 октомври

  • 31-а среща на общия парламентарен комитет на Европейското икономическото пространство, в Европейския парламент на 4 ноември

  • Среща на западния северен съвет, в Европейският парламент на 24 януари 2009

  • Среща на парламентарната конференция на арктическия регион, в Европейския парламент на 25 януари 2009

  • Среща на първия парламентарен форум на политиката за северното измерение, в Европейския парламент между 25 и 26 януари 2009

  • 32-а среща на общия парламентарен комитет на Европейското икономическо пространство


Конференция

  • Енергийна конференция организирана съвместно с Пол Рубиг (ЕНП, Австрия) свързана с енергетика, сигурност на енергийните запаси и алтернативни енергийни източници 25 март 2009

Участват - европейските комисари Андрис Пийбалгс (енергетика) и Бенита Фереро-Валднер (външна политика)
2.4 Обща парламентарна дейност
Парламентарни въпроси:


  • Кръстосаното плащане в селскостопанската политика

  • Към Комисар Ставрос Димас относно драстичното намаляване на разрешените безплатни количества въглеводород за БГ за периода 2007/2008-2013г.

  • Криза на пазара на недвижимите имоти: какви кредитни политики се предвиждат в областта на недвижимите имоти и какво е направила ЕК по проучването на цената и търсенето на жилище

  • Управление на Арктика в глобалния свят

  • Към Европейската Комисия относно индикатори на транспортните произшествия и безопасността по пътищата

  • Стандартизация на входните щепселни съединения на различните периферни устройства за мобилни телефонни апарати

  • Продължаващата пълна блокада на всички гранични контролно-пропусквателни пунктове между Република България и Република Гърция


Изказвания на пленарни заседания


  • Лисабонската стратегия - общи насоки за икономическите политики - 2008 г.

  • Демографско бъдеще на Европа

  • Безопасност на пешеходците и останалите уязвими участници в пътното движение

  • Трансграничен контрол върху безопасността по пътищата

  • Доставки на газ в Украйна и ЕС от Русия

  • Изказване по въпрос от политическа значимост - референдум в Швейцария относно свободно движение на хора от България и Румъния

  • Заплащане на такси от тежкотоварни автомобили за ползване на определени инфраструктури - Постигане на по-екологосъобразен транспорт и интернализация на външните разходи

  • Данъчно облагане на спестяванията и борба с ДДС измамите


Предложения за резолюции

  • Предложение за обща резолюция съгласно член 108, параграф 5 относно управлението на Арктика - 6 октомври 2008

  • Предложение за резолюция съгласно член 108, параграф 5 относно управлението на Арктика - 30 септември 2008

  • Предложения за резолюция относно приноса към пролетното заседание на Европейския съвет през 2008 г. във връзка с Лисабонската стратегия


3. Външнополитическа дейност

3.1. Политическа дейност в рамките на ЕЛДР/АЛДЕ

Биляна Раева участва е срещите на АЛДЕ и ЕЛДР, за да установи контакти с либералите в Европа, да се запознае с политиките на държавите - домакин на срещите и създаде платформа за обмяна на опит с България.



Срещи на групата АЛДЕ

  • в Барселона, Испания 16-17 Септември 2007

  • в Талин, Естония 3-5 юни 2009

  • в Анкара, Турция 10-12 Октомври 2008

  • в Торино, Италия - 7- 8 януари 2009

  • в Словения - 4-6 март 2009



Конгреси на ЕЛДР


  • в Берлин (октомври 2007 г.) - срещи с европейски и национални депутати от други делегации/ държави за бъдещите приоритети на Европейската Партия; срещи с представители на европейския бизнес, представяйки възможностите за инвестиции в България

  • април 2008 и май 2008 - участие в два форума подготвящи следващия конгрес на ЕЛДР

  • в Стокхолм, Швеция (29 и 31 октомври 2008)

  • Брюксел (15 април, 2009) – предизборно „рали” – официален старт на кампанията на либералите в Европейския парламент – присъства делегация от НДСВ, начело с лидера Симеон Сакскобургготски


3.2 Участие на срещи на парламентарни комисии извън Брюксел


  • Участие в работата на делегация от комисията по Бюджетен контрол - България: 30 септември 2008 - 2 октомври 2008

  • Участие в работата на делегацията от комисията по Регионално развитие - България: 30 септември 2008 - 2 октомври 2008

  • Участие в работата на делегацията от комисията по Социални въпроси и заетост - Будапеща, Унгария, 2-3 октомври 2008

  • Участие в работата на делегацията от комисията по Социални въпроси и заетост - Прага, Чехия, 6-7 ноември 2008

  • Участие в работата на делегацията от комисията по Икономически и парични въпроси - Прага, Чехия, 24-25 ноември 2008


4. Събития и посещения в Европейския Парламент

Биляна Раева организира редица срещи, семинари и събития в Европейския Парламент. В семинарите са участвали общо 190 човека, поканени от България.




  • Среща: подкрепа на хората с увреждания - 2007

  • Семинар: Популяризиране на договора от Лисабон в българската обществественост - 2007

      • Участват – Андрю Дъф (АЛДЕ), министъра по европейските въпроси на България Гергана Грънчарова, Бойко Коцев, постоянен представител на България в ЕС

      • Поканена е група от 30 Български журналисти от национални и регионални медии, за да представят Лисабонският договор в България




  • Семинар: Пътят към ефикасен европейски пазар на СО2 емисии – 2008

      • Участват – Йорго Чатцимаркакис (АЛДЕ), Йордан Дардов, зам.-министър на МОСВ, Мадлин Инвелт, експерт от ЕК, Гер ван Тонгерен, генерален директор на "Климатичната инициатива Ротердам, Хелмут Глазенап.

      • Поканена е група от 30 Български журналисти от национални и регионални медии, за да отразят значението на пазара за емисии в България




  • Семинар "Управление в Арктика - има ли нужда от арктическа харта?" - 2008

      • Организиран съвместно с Даяна Уолис, зам. Председател на Европейския Парламент. Участват: норвежкият Министър на Външните работи, представители на екологичните организации, представители на институциите




  • Стаж на български студенти в ес институции

      • Две поредни години 2 групи от 25 студента посетиха Брюксел за една седмица. Биляна Раева организира за тях посещения в европейската Комисия, Председателството на Съвета, Европейския Парламент и други институции за да се запознаят с работата на Европейският Съюз.




  • Среща на Биляна Раева с български студенти в европейския парламент по случай 8-ми декември 2007

      • Биляна Раева организира посещение и коктейл по случаи 8-и Декември в Европейския Парламент съвместно с посланика на България в Белгия Христо Георгиев

      • 70 българи - студенти участваха, от които 10 бяха поканени от различни градове на България, благодарение на добрите си успехи




  • Представяне на Алманаха Македония в Европейския Парламент - 15 Юли 2008

      • Изданието "Алманах Македония" , съдържа оригинални снимки и карти на региона Македония и придава ново значение на историята и културата на този регион

      • Участват – ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, проф. Иван Илчев, проф. Трендафил Митев, УНСС., проф. Ян Ришлик от Карловския Университет в Прага; проф. Марине Имберехт, програмен директор в Европейския културен център, д-р Вермунд Аарбаке от университета "Аристотел" в Солун, проф. Анастасия Каракасиду от Уелсли Колеж (Wellesley College) в САЩ, както и Греъм Уотсън, председател на АЛДЕ. Съорганизатор - Магор Имре Чиби (АЛДЕ)




  • Семинар върху трансграничното сътрудничество в дунавския регион - ноември 2008

      • Семинарът има за цел да се обсъдят трансгранични проекти в сферата на икономическото и социалното сътрудничество между България, Унгария и Румъния с цел да се очертаят стратегии за по-добро регионално развитие и кохезия.

      • Участват - Рамона Манеску (Румъния, ALDE), Истван Сцент Ивании (Унгария, ALDE), кмета на община Лом, Пенка Пенкова, заместник-кмета на община Мизия, Николай Нековски

      • Поканена е група на посещение от България




  • Представяне на българския филм „Дзифт” в Страсбург - 2008

      • Участват – съорганизатор Гергана Грънчарова, министър по европейските въпроси; Явор Гърдев, режисьор на филма, главните актьори Захари Бахаров и Таня Иванова




  • Представяне на Четвероевангелието на Иван Александър - декември 2008

      • Участват – Явор Милушев, заместник министър на културата, Екатерина Димитрова, преподавател в Софийския университет - автор на „Българското четвероевангелие цар Иван Александър - енциклопедия на средновековни идеи в православното изкуство”, д-р Раул Савани, лектор в университета в Уаруик, проф. Живко Желев, издател и председател на НПО "Единение Д.Е.Н" и Тивериополският епископ Тихон, викарий на митрополит Симеон от Западно- и Средноевропейската епархия на БПЦ, българска група от над 30 човека

      • Семинарът представи една забележителна творба от българската история, която има своите съвременни послания.

      • Поканена е група на посещение от България




  • Семинар за трансгранично сътрудничество между България и Унгария - април 2009

      • Участват – съорганизатор Виктория Мохачи (АЛДЕ), Иван Кръстев (МТСП), Петър Миладинов от Министерството на културата, Румян Русинов, заместник-директор на фонда за образование на ромите, Натали Вершелд (Дирекция „Регионално развитие” на Европейската комисия); българска група

      • Поканена е група на посещение от България




  • Изложба представяща историческото, културното и природното наследство на България - април 2009

      • Участват – Греъм Уотсън, председател на АЛДЕ-групата – откриване, Емил Цанков, кмет на Белоградчик, Мая Вапцарова, племенница на Никола Йонков Вапцаров, Тошо Пейков, председател на „Фонд 13 века България”, известният български археолог Нарцис Торбов, група от България.



ЗАЩИТЕНИ КАУЗИ ЗА БЪЛГАРИЯ


  1. Рециклиране - подкрепа на българския бизнес в сферата на рециклирането и защита на интересите на страната. Среща с председателя на Асоциацията по рециклиране Борислав Малинов и изпълнителния й директор Теменужка Костова, за да бъдат обсъдени проблемите в областта на рециклирането в България. Поет е ангажимент за намаляване или отпадане на преходния период, за да се осигури безпроблемен внос на едрогабаритните отпадъци. Причината е т. 4 на чл. 63 от Регламент 1013 от 2006 г. на Европейската комисия, отнасящ се за преходния период за България, през който трябва да се прилага писмена нотификация за всички видове отпадъци. Така, рециклиращата индустрия е изправена пред проблема с издаването на разрешения и нотификация от съседна Сърбия.

  2. Циментова индустрия – изпратено писмо, съвместно с БАЦИ до: Еврокомисар Меглена Кунева, зам.-председателя Ферхойген, както и до началника на кабинета му Нийлс Бернд. Предупреждение за вредата от канцерогенните вещества във внесения от Турция в България цимент

  3. Евровинетка – защита на позицията на транспортния бранш Икономическата криза доведе до намаляване на търсенето на транспортни услуги с 50% и увеличаване броя на фалиращите предприятия от бранша с над 110% спрямо 2007 г

  • Средствата трябва да бъдат приоритетно насочени към подобряване на инфраструктурата. Депутатите от транспортната комисия гласуваха доклада на Ел Кадрауи (ПЕС, Белгия) за винетните такси, съдържащ предложения за повишение на цените за ползване на пътната инфраструктура в ЕС

  • против прехвърлянето на средства, събрани от пътни такси, към другите видове транспорт. Това би се отразило негативно на страни с все още недоизградена и недобре поддържана пътна инфраструктура като България.

4. Временна заетост - В тази връзка, Биляна Раева организира дискусионен форум на 30 април в София с представители на асоциацията на агенциите за временна заетост “BGSTAFFING”, под чиято шапка са: JobTiger, Manpower, Adecco, Trenkwalder, Консултийм, и представители на държавата – МТСП и Комисията по заетост към НС, бизнеса и работодателите. Специално участие взе Тристан Д’Авезак, вицепрезидент на европейската конфедерация на агенциите за временна заетост (EUROCIETT)



БИЛЯНА РАЕВА - ЧЛЕН НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ

ТЕЛ.: 02/921 81 23, ФАКС: 02/921 81 29, EMAIL: B.RAEVA@NDSV.BG




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница