Отчет на дейността на Областен управител на Област Велико Търново за периода юни 2013 юли 2014 г



страница1/3
Дата23.07.2016
Размер0.5 Mb.
#2638
ТипОтчет
  1   2   3


Република българия

ОБЛАСТEН УПРАВИТЕЛ НА ОБЛАСТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО




Отчет

на дейността на Областен управител

на Област Велико Търново за периода

юни 2013 – юли 2014 г.

През едногодишния период на управление Областния управител и неговият екип положиха усилия за ефикасно изпълнение на функциите по осъществяване на държавната политика на местно ниво в сферата на регионалното развитие, опазването и ефективното стопанисване на държавната собственост, спазването на правовия ред на територията на областта и нормативните изисквания от органите на местното самоуправление, като осъществяваха и координация на териториалните органи на централната власт за реализиране на секторните политики. Главните приоритети в дейността на Областния управител бяха насочени към подобряване на социалното положение на българските граждани, бизнес средата и демократизирани на управлението.

Основните акценти при изпълнение на функциите и отговорностите на Областния управител бяха насочени в следните направления:



Регионално развитие: Дейността на Постоянната комисията по заетост към Областния съвет за развитие на област с административен център Велико Търново през отчетния период бе насочена към определяне, организиране и контролиране провеждането на държавната политика по заетостта и обучението за придобиване на професионална квалификация на регионално равнище.

Дейността на Комисията бе в съответствие с приоритетите на Националния план за действие по заетостта за 2013 и 2014 г. и Стратегията за развитие на област Велико Търново за периода 2014-2020 г.

За преида юни 2013-юни 2014 г. Комисията:


  • Разгледа и оцени проекти на регионални програми за заетост, разработени в изпълнение на чл.31 от Закона за насърчаване на заетостта, за включване в НПДЗ-2013 година. Одобрени бяха 12 от общо 12 внесени за разглеждане предложения за регионални програми за заетост на общините на територията на областта и бяха изпрати в МТСП за оценяване и включване в НПДЗ за 2014 г. Програмите бяха на стойност 1 151 989,96 лева и предвиждаха разкриване на 353 работни места. В приетия на 21.12.2013 г. Националния план за действие по заетостта през 2014 г. за област Велико Търново бяха включени и през 2014 г. се реализират 10 регионални програми на стойност 145 860,00 лева, в които са включени 55 безработни лица.

  • Във връзка с обявената процедура за набиране на проекти по Национална програма «От социални помощи към осигуряване на заетост» (НПОСПОЗ) за 2014 г. Комисията разгледа постъпилите в Дирекции «Бюро по труда» общо 8 проекта в общественно-полезни дейности, от които 7 от общини и общински предприятия и 1 от Областен управител, които предвиждат разкриване на 59 работни места.

  • Обсъдени и съгласува предложение за план-прием в държавните и общински професионални гимназии и средни общообразователни училища с професионални паралелки в област Велико Търново за учебната 2014/2015 година. Водещ принцип при определянето на държавния план-прием по училища и професии за учебната 2014/2015 година бе съответствието с областната политика за регионално развитие и потребностите на пазара на труда.

В края на 2013 г. съгласно процедура за 2014 г. Областна администрация – Велико Търново разработи проектно предложение по условията на НПОСПОЗ. Проектът бе утвърден и през 2014 г. той се реализара успешно. В рамките му е осигурена заетост на едно безработно лице за осъществяване на дейности по поддържане на три обекта – държавна собственост, представляващи административни сгради в гр. Велико Търново.

В началото на 2014 г. бе изготвен доклад за дейността на комисията през 2013 г., който е публикуван в Интернет страницата на Областен управител.

Областен управител бе съорганизатор съвместно с ГД „ДНЕС” и домакин на вторият областен форум „Хората- нашият капитал”. На форума присъства министърът на  образованието проф. д-р Анелия Клисарова. Целта на форума бе изграждането на обща стратегия между бизнес, държавна администрация, образование и граждански организации за изграждане на политики за развитие на човешкия капитал.

Във връзка с Национална програма „Сигурност” на МТСП и процедура утвърдена от Главна дирекция „Национална полиция” и Агенцията по заетостта през месец април 2014 започна реализация на програмата на областно ниво. Изискани и обобщени бяха заявките на кметовете на общини на територията на областта, за това в кои населени места има необходимост от разкриване на работни места за дейности по опазване на обществения ред както и броя на работните места. Утвърдени от Изпълнителния директор на Агенцията по заетостта бяха 210 работни места в област Велико Търново, Това наложи съвместно с ОД на МВР и Дирекции «Бюро по труда» да бъдат редуцирани направените заявки и да бъде изготвен актуализиран списък на населените места със съответния брой работни места. Проведени бяха редица срещи с Областна дирекция на МВР В. Търново, териториалните поделения на Агенцията по заетостта и общините за уточняване реда и условията при провеждане на подбор на безработните лица както и сключване на договори между безработните лица и Областен управител като работодател.



Образование: През септември 2013 г. Областната комисия по образование, наука, младежки дейности и спорт проведе заседание преди старта на учебната 2013/2014 година, на което бе представена готовността на училищата в областта да посрещнат новата учебна година. Обсъдени бяха въпроси свързани с материалната база, осигуряване на учебници и учебни помагала, безопасността на учебните заведения, готовността за предстоящия отоплителен сезон, транспорта на учениците и редица въпроси, касаещи провеждането на нормален учебен процес. Представени бяха и проектите, по които училищата от областта предстои да работят през учебната година.

Съвместно с Регионалния инспекторат по образование – Велико Търново бе създадена организация за участие на представители на област Велико Търново в Национално състезание за изкачване на стълбите към Паметника на Свободата ,посветено на националните чествания по повод Шипченските боеве.

След отправена покана от Регионален инспекторат по образование, заместник областният управител г-н Стефан Стефанов се включи в учредяването и работата на конституирания обществено-консултативен съвет към РИО- Велико Търново.

Представител на Областна администрация бе включен в състава и взе участие в дейността на Комисия за разработване и приемане на Дългосрочна визия за развитие на образованието в Община В. Търново.



Младежки дейности и спорт: В изпълнение разпоредбите на чл. 13 и чл. 14 от Закона за младежта бе разработен Областен план за младежта за 2014 г.

Изискана и обобщена бе информация за отчитането на постигнатите резултати по изпълнение на заложените индикатори през 2013 г. в Националната стратегия за младежта (2012-2020), както и информация за планиране на индикаторите за изпълнение през 2014 г.

Във връзка с изготвяне на проект на актуализирана Национална стратегия за младежта за периода 2014-2020 г. и изискванията за изготвяне на стратегически документи в Република България, бяха обобщени данни за прогнозни стойности на индикатори по предвидените мерки и необходимия финансов ресурс, който ще бъде осигуряван от бюджетите на общините на територията на област Велико Търново.

Здравеопазване : В съответствие с изискванията на Глава 6 от Закона за лечебните заведения и съгласно чл. 29 от същия закон , заместник областния управител г-н Стефан Стефанов бе включен в състава на комисия за изработване на Областна здравна карта.

През май 2014 г. бе проведена работна среща, свързана с проблемите в системата на здравеопазването в област Велико Търново, като целта на работната среща бе да се обсъди състоянието на здравната система в областта и да се подобри координацията на дейностите на здравните и лечебни заведения, държавните институции, общините, съсловните организации в сферата на здравеопазването, за да бъде гарантирано правото на достъп до качествени здравни услуги на гражданите. Предстои резултатите от проведената среща да бъдат представени на вниманието на Обществения съвет към Областен управител.



Социални дейности: През отчетния периода Областна администрация продължи да работи във връзка с провеждане активна социална политика. Периодично бе наблюдавано изпълнението на Областната стратегия за развитие на социалните услуги , като беше изисквана информация от доставчиците на социални услуги.

Във връзка с прилагането на Координационен механизъм за взаимодействие и работа по случаи на деца, жертви на насилие или в риск и за взаимодействие при кризисна интервенция, бе изискана от общините информация, относно прилагането на Координационния механизъм през 2013 г. Получените попълнени информационни карти, бяха обработени и бе изготвена и изпратена обобщена информация за област Велико Търново в Държавна агенция за закрила на детето.

Областен управител бе домакин на работна среща по проект на Сдружение „Център Мария”„Деца и семейства в риск – да решим проблема ЗАЕДНО” финансиран от Фондация ЛАЛЕ по Програма „Вяра в децата и семейството” .

Областният управител подкрепи и прие отправената покана за партньорство при популяризиране и реализация на Националната кампания за осигуряване на безопасна среда за живот и развитие на децата в Република България на тема „ДЕТСКАТА БЕЗОПАСНОСТ – СПОДЕЛЕНА ОТГОВОРНОСТ И ГРИЖА”.

Обобщена бе информация по изпълнение на дейностите, разписани в Плана за действие по изпълнение на дългосрочната стратегия за заетост на хората с увреждания 2011-2020 г. за периода 2012-2013 г. на територията на област Велико Търново.

Култура: Областна администрация активно работи за подпомагане развитието на културата , опазването и популяризирането на културното наследство в областта.

С цел популяризиране на творчеството на български творци и стимулиране развитието на детското творчество в Областния конкурс за детска рисунка „Цоньо Калчев” бе присъдена награда на Областен управител за детско творчество.

Изискана бе информация от общините и изпратено до Министерство на културата предложение за награждаване с Годишната държавна награда „Св. Паисий Хилендарски“ на видни личности от областта - творци и изпълнители на произведения, свързани с българската история и традиция за 2013 г.

Събрана бе информация от общините за планираните за 2014 г. културни мероприятия и бе изготвен Културен календар на областта, който е публикуван на Интернет страницата на Областен управител.

Във връзка с попълване на Националната система ,,Живи човешки ськровища - България", която се поддържа от Министерството на културата и Института за етнография и фолклористика към БАН бе проведен регионален кръг. Комисия от краеведи, етнолози и експерт от Областна администрация, сформорана със заповед на Областен управител, разгледа депозираните кандидатури и отличи танца „Кустумбер” на Женска група за автентичен фолклор към Народно читалище „Поука - 1920” в с. Леденик. Кандидатурата бе изпратена в Министерство на културата за участие в националния кръг на инициативата.
Областен обществен съвет: В отговор на изпълнението на управленската програма на Правителството за подобряване на социалното положение на българските граждани, на бизнес-средата и демократизиране на управлението и с цел прозрачност и достъпност до информацията за работата на Областен управител през 2013 г. бе учреден Обществен съвет към Областен управител. Той е консултативен орган към Областния управител за сътрудничество при вземане на решения, формиране на позиции, становища и приемане на инициативи от Областния управител за развитие и провеждане на публичните политики в полза на българските граждани при спазване на принципите на публичност и прозрачност. Общественият съвет проведе 2 заседания.

На първото заседание същият бе учреден и бяха приети правила за устройството и дейността му.

На заседание, проведено 19 ноември 2013 г. бе представен анализ на състоянието на Летище Горна Оряховица и бяха обсъдени възможностите и перспективите за неговото развитие.

В края на м. февруари 2014 г. бе обсъдена проектната готовност на общините на територията на област Велико Търново, както и какви ще са приоритетите, залегнали в Споразумението за партньорство за програмен период 2014-2020 г.

Представено бе предложение за изграждане на нова сграда за нуждите администрацията, в резултат на което Общественият съвет упълномощи Областния управител да внесе предложение пред Министерския съвет за стартиране на процедура за изграждане на „Нов административен и офис център” в района на т.н. „Старо военно училище” върху терен, представляващ УПИ II от кв.584 с площ 3390 кв.м от плана на В.Търново, предназначен за офиси.

Получена бе подкрепа на кмета на община В. Търново, а с Решение на Общински съвет – В. Търново бе дадено принципно съгласие за учредяване на безвъзмездно право на строеж върху недвижим имот частна общинска собственост. През месец май 2014 г. бе внесено в Министерски съвет обосновано предложение за подкрепа на инициативата и искане да бъдат отпуснати средства за изготвяне на предварителни (прединвестиционни) проучвания и идеен инвестиционен проект по реда на ЗУТ.

Подготвени са материали за заседание, което предстои да се проведе на 1 юли 2014 г., в което ще бъдат разглеждани състоянието на здравната система в областта и ще бъде представена кандидатурата на Велико Търново за „Европейска столица на културата - 2019”.

Публична инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите”: Във връзка с реализацията на Публична инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите” през месец януари 2014 г. бе проведена работна среща с кметовете на общини на територията на областта за обсъждане на ПМС № 4 от 16 януари 2014 г за условията, реда и критериите за избор на проекти и програми по програмата. Депозирани бяха 65 проектни предложения на обща стойност 91 832 487,04 лв. Апликационните форми на проектите с регионално и местно значение, предложени от органите на местното самоуправление и местната власт от област Велико Търново бяха изпратени на Междуведомствения съвет за оценяване, приоритизирине и подбор на проектни и програмни предложения за изпълнение на целите на публичната инвестиционна програмата.

С ПМС № 19 от 07 февруари 2014 г. бяха одобрени средства от резерва по чл. 1, ал.2, раздел ІІ, т.4.1.2 от Закона за държавния бюджет на Р България за 2014 г. в размер на 9 702 416,00 лв. за реализация на 12 проекта в 7 общини на територията на област Велико Търново.

В изпълнение на изискванията, определени с чл. 13, ал. 1 от ПМС № 4 от 16 януари 2014 г. бяха изпратени до Междуведомствения съвет както следва: до 7 май 2014 г. доклад за напредъка по процедурите за обществени поръчки по одобрените проекти, а до 10 юни 2014 г. информация за резултата от проведените и приключили процедури за обществени поръчки по реда на ЗОП и за сключените договори с изпълнителите на проектите.

През отчетния период продължи активната работа на Областен съвет за развитие на област Велико Търново, който подпомага Областния управител при реализиране на функциите му по Закона за регионално развитие и правилника за прилагането му. На 13.06.2013 г. беше проведено заседание, на което на основание чл. 22, ал. 4, т. 1 от Закона за регионално развитие и чл. 28, ал. 1 от Правилника за прилагане закона за регионално развитие бе обсъдена и с Решение № 1/13.06.2013 г. приета Областна стратегия за развитие на област Велико Търново за периода 2014 - 2020 г.

На свое заседание, проведено на 02.10.2013 г., Областният съвет за развитие на област Велико Търново след представяне и обсъждане, прие решения за съгласуване на проектите за Регионални генерални планове за обособените територии на „ВиК Йовковци“ ООД Велико Търново и на „ВиК Свищов“ ЕАД, в съответствие с изискванията на Закона за водите.

Транспорт: Във връзка реализиране правомощията на Областен управител по НАРЕДБА № 2 от 15.03.2002 г. за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси, издадена от министъра на транспорта и съобщенията, на основание чл. 18 от Закона за автомобилните превози, през периода бяха проведени две заседания на Областната комисия за обсъждане на промени в Областната транспортна схема.

На заседание проведено на 06.08.2013 г. бяха разгледани предложения на кметовете на община Павликени и община Лясковец за промяна в маршрутните разписания на курсове на автобусни линии от Областната транспортна схема от квотата на двете общини.Предложените промени бяха утвърдени от Областен управител.

На заседание проведено на 28.01.2014 г. бе разгледано предложение на кмета на община Велико Търново за утвърждаване на промяна в маршрутното разписание на междуобластна автобусна линия В. Търново– Плевен №4201.Предложението е изпратено за утвърждаване на Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.

Безопасност на движението по пътищата и пътна инфраструктура: На 15.11.2013 г. в Областна администрация се проведе заседание на Областна комисия по безопасност на движението по пътищата.

На заседанието бе определена Работна група към Областната комисия по безопасност на движението – Област Велико Търново, която взе участие в работна среща, проведена в сградата на Областна администрация Русе на 25.11.2013 г. на тема: „Подобряване безопасността на движение по път І-5 Русе – Велико Търново и необходимостта от реализация на проект „Реконструкция на съществуващото пътно съоръжение и/или изграждане на нов скоростен четирилентов път І-5 Русе – Велико Търново с габарит Г-20”.

Срещата в крайдунавския град се проведе по инициатива на инж. Рачев, Областен управител на област Велико Търново и на г-н Калчев, Областен управител на област Русе, а на нея присъстваха народните представители от Велико Търново Мариана Бояджиева и  Милка Христова.Целта на проведената работна среща бе да се постави на вниманието на централните ръководства на компетентните органи, състоянието на безопасността на движение по път І-5 Русе – Велико Търново.

В изпълнение на точка първа от взетите решения на съвместното заседание на Комисиите по безопасност на движението в област Русе и област Велико Търново бяха предприети спешни мерки за обезопасяване на така наречените „Присовски завои” край Велико Търново.

В опасния участък „Присовски завои” е монтирана 1200 метра нова мантинела. Съоръжението е направено от подсилена стомана  по специална технология и издържа на сблъсък с МПС, което тежи 40 тона при скорост до 70 км в час. Основата е вкопана в земята на 1,5 метра, а носещите колове са изградени през 2 метра. Извършените дейности са част от проект, който включва изграждането на еластичната ограда, вертикална и хоризонтална маркировка. Поставени са 70 кв.м. пътни знаци с висок клас на светлоотразителност. За още по-голяма безопасност на водачите е извършено просветляването на участъка от двете страни на пътя. За целта е изчистена растителността, която пречи на нормалната видимост. Усвоените средства по проекта за обезопасяване на участъка са над 120 000лв.

На 17.04.2014 г. в областна администрация - Велико Търново бе проведена работна среща на тема „Състояние на пътната инфраструктура на територията на област Велико Търново и предвидени дейности за нейното подобряване”. В срещата взеха участие представители на областна администрация, представители на общините на територията на област Велико Търново и г-н Георги Филипов, директор на ОПУ Велико Търново.



Здравословни и безопасни условия на труд: През периода беше проведено едно заседание на Областен съвет по условия на труд. На заседанието проведено на 22.10.2013 г. беше актуализиран състава на Областния съвет по условия на труд.Представен бе анализ на дейността на Дирекция „Инспекция по труда” Велико Търново за периода януари - септември 2013 г. и бяха обсъдени проблеми по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд и прилагането на трудовото законодателство в област Велико Търново. Беше взето решение през 2014 г. да бъдат проведени две заседания на Съвета, които да бъдат съобразени със сроковете на отчетност на Дирекция „Инспекция по труда” В. Търново.

Земеделие: През периода беше проведено едно заседание на Постоянна комисия за съвети по земеделието към Областен съвет за развитие на област Велико Търново. На заседанието проведено на 31.10.2013 г. беше представена информация от членовете на Постоянната комисия за съвети по земеделието относно дейностите извършени, от съответната институция която представляват, в сферата на земеделието за периода 01.01.2013 г. до 01.10.2013 г. Бяха посочени и обсъдени основни, актуални проблеми на земеделските производители.

Опазване на горските територии рибата и дивеча: През периода беше проведено едно заседание на Постоянната комисия по охрана на горите, рибата и дивеча. На заседанието проведено на 07.11.2013 г. беше представена информация от членовете на Постоянната комисия по охрана на горите, рибата и дивеча относно дейностите извършени, от съответната институция която представляват, в сферата на опазване на горските територии, рибата и дивеча за периода 01.01.2013 г. до 01.10.2013 г. Бяха формулирани и анализирани основните, най-често срещани проблеми.

В сферата на опазване на околната среда бе събрана и обобщена информация за издадени от Басейнова дирекция за управление на водите разрешителни за ползване на водни обекти, за заустване на отпадъчни води в повърхностни води, за експлоатация на съществуващи обекти. Представители на Областна администрация Велико Търново са включени в състава на Междуведомствената комисия за осъществяване на контрол върху обекти, за които се издава разрешително за извършване на дейности с опасни химични вещества ,както и в Експертния екологичен съвет към Регионалната инспекция по околната среда и водите.

Служители на Областна администрация Велико Търново се включиха в кампаниите на БTV „Да почистим Стара планина” и „Да почистим България за един ден”. Почистванията  бяха съвместни инициативи с РИОСВ, Регионално управление на горите и Община Велико Търново.

Във връзка с анализа и отчитането на напредъка по изпълнението на Стратегията на Европейския съюз за Дунавския регион, от общините на територията на областта бе изискана информация за проекти, които могат да бъдат отнесени към целите и приоритетите на Дунавската стратегия. Събраните сведения бяха обобщени и систематизирани с цел създаване на база данни.



Подпомагане на структурираната ВиК асоциация за ефективно управление на водния сектор: На 29 ноември 2013 г. се проведе второто общо събрание на Асоциацията по ВиК (АВиК) в обособена територия „ВиК Йовковци” ООД Велико Търново, свикано от Областния управител в качеството му на председател. Общото събрание прие решение за преразпределение на гласовете между държавата и общините в съответствие с актуалните данни от официалното преброяване през 2011 г. С второто решение от Протокол № 2/29.11.2013 г. на общото събрание на АВиК бе приет Регионалния генерален план на обособената територия на „ВиК Йовковци” ООД Велико Търново.

Регионалните генерални планове (РГП), залегнали в Закона за водите, са много важен документ, който цели да се направи оценка на съществуващото състоянието и нуждите от развитие на ВиК системите, да се анализира цената и качеството на предоставените ВиК услуги в дадена обособена територия. Към плановете се разработват три инвестиционни програми – краткосрочна (2014-2020), средносрочна (2021-2028) и дългосрочна (2029-2038).

Приемането на плана е от голямо значение за развитието на ВиК системите и услугите в обособената територия и е важна стъпка в осъществяваната реформа в сектора. Предвидените в програмите мерки и инвестиции целят да се покрият изискванията на европейските стандарти по отношение на питейното водоснабдяване и канализацията, да се постигне съответствие с европейското законодателството в областта на ВиК и околната среда. РГП е съобразен с изискванията на европейските инструменти за финансиране и дава възможност за кандидатстване и осигуряване на необходимите средства, като Оперативните програми през периода 2014-2020 г. са само един от механизмите.

През декември стартира и работата по координацията за изясняване собствеността и нейния характер на ВиК системи и съоръженията. Съгласно §9 от Преходните и заключителни разпоредби към Закон за изменение и допълнение на Закона за водите, (обн. ДВ, бр. 103 в сила от 29.11.2013 г.), Областният управител участва в процеса на изготвяне на списъци на ВиК системите и съоръженията в двете обособени територии в област Велико Търново и изготвяне на окончателния протокол за разпределение на активите ,публична държавна/ПДС/ и публична общинска собственост/ПОС/. От датата на получаване на тези протоколи в АВиК, съоръженията ПДС и ПОС преминават в управление на АВиК при отписването им от баланса на „ВиК Йовковци” ООД Велико Търново.



Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница