Отчет на дейността на областна администрация велико търново в периода 2001-2005 Г. І. Как работихме с гражданите?



Дата23.07.2016
Размер345.52 Kb.
#2828
ТипОтчет
Д О К Л А Д

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ ВЕЛИКО ТЪРНОВО

И ИКОНОМИЧЕСКОТО РАЗВИТИЕ НА ОБЛАСТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО

ЗА ПЕРИОДА 2001-2005 Г.

ОТЧЕТ НА ДЕЙНОСТТА НА ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ ВЕЛИКО ТЪРНОВО В ПЕРИОДА 2001-2005 Г.

І. КАК РАБОТИХМЕ С ГРАЖДАНИТЕ?

Една от приоритетните цели на областна администрация Велико Търново за тези четири години беше да се подобри административното обслужване към гражданите и организациите. В тази връзка бяха осъществени редица мерки.

В областната администрация извършването на административни услуги е организирано на принципа “едно гише”. Беше довършено консолидирането на действията по подаване на заявление и получаване на готовия документ на едно място в администрацията. Създадена бе възможност гражданите да могат да изберат както начина на подаване на заявлението, така и получаването на документа - лично, по пощата или по електронен път.

Областният управител беше един от първите държавни органи, на който през 2003г. бе издадено удостоверение за електронен подпис. Приемането и издаването на документи, подписани с универсален електронен подпис значително улеснява и ускорява кореспонденцията с областна администрация. Чрез тези мерки се улесни достъпа до административните услуги, осигури се прозрачно предоставяне на качествени услуги и информация на гражданите и бизнеса.

За да бъдем полезни на гражданите разработихме Харта на клиента, която те получават още при подаване на своето заявление. Чрез Хартата сме се опитали да разясним накратко и разбираемо правомощията на Областния управител, основните права, които лицата имат относно административното обслужване и да заложим съвременни и по-високи стандарти в административното обслужване.

Предвид това в областна администрация беше въведено използването на модерна информационна система за документооборот. Нейното използване съкрати неколкократно сроковете за обработване на заявленията на гражданите. За периода от 2002г. до сега в областната администрация са регистрирани почти 14 000 входящи документа. Системата за управление на документооборота осигури регистрирането на заявлението, насочването за изпълнение и неговото приемането както и архивирането на документите да се извършва изцяло по електронен път.

За да обезпечим правилност и законосъобразност в работата, областният управител утвърди редица вътрешни правила, които регламентират административната дейност. Част от тези мерки е и предвиденият вътрешнослужебен контрол, който включва няколко нива на проверка при изготвяне на изходящата кореспонденция, което сведе до минимум вероятността от допускане на грешки. Наред с това, унифицирането на действията по административното обслужване създава и гаранция за обективност в работата на администрацията и за реализиране на правата и законните интереси на гражданите.

Създадената организация на работа има определящо значение за постигането и на друга наша цел, а именно създаване на работни условия, недопускащи корупционни прояви. В тази посока бяха предприети и други мерки, улесняващи подаването на информация. За координация на работата за противодействие на корупцията в област Велико Търново беше създаден и Областен обществен съвет с представителство на много държавни органи и неправителствени организации.

Показател за постигнатите от нас високи стандарти на работа е издаденият на Областна администрация Велико Търново през м.юни 2005г. Сертификат за качество на управлението, съобразно изискванията на системата за управление ISO 9001:2000. Администрацията беше една от първите областни администрации, които получиха такъв сертификат. Положителната оценка за издаването му беше представена от международната сертификационна организация BVQI със седалище в Лондон. Това е един безспорен показател за съответствието на нашата работа спрямо международни, национални и браншови стандарти.

За да осигурим на гражданите по-голяма възможност за достъп до информация за нашата работа беше разработена и модерна интернет страница на областна администрация Велико Търново. В основата на нейното изграждане бе целта ни тя да бъде една потребителски ориентирана, полезна и лесна за използване от гражданите. Страницата съдържа информация за всички административни услуги, които предоставя областна администрация, процедурата по тяхното осъществяване, необходимите документи, а също и за предстоящи събития и инициативи на Областния управител. Сериозно предимство на страницата е възможността хора с увредено зрение да имат достъп до информацията. Това е новост не само за област Велико Търново но и изобщо за институционалните интернет страници. Част от нейното съдържание е преведено на английски език и по този начин стана достъпно за потребители от други държави. Висока оценка за нашата интернет страница беше номинацията и получената награда в най-престижния конкурс на Българската уеб асоциация.



II. ОСНОВНИ ДЕЙНОСТИ НА ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ ПО НАПРАВЛЕНИЯ.

Основните дейности на Областния управител в лицето на Красимир Генчев и през този период се реализираха чрез работата на неговия екип в трите основни направления: Държавна собственост; Координация и административен контрол и Регионално развитие.



1. Дейността в направление „Държавна собственост” се осъществяваше чрез законосъобразното управление, разпореждане, стопанисване и контрол на собствеността от областен управител.

Отчитайки важността на изпълнението на тези функции за реализирането им, от важно значение е изграждане на автоматизирана информационна система и поддържането на публичен регистър на държавните имоти. В тази връзка продължи работата по създаването на електронен архив на всички актове за държавна собственост, съставени в периода 1945г - 1996г.

През 2004г., Областна администрация, на основание постигнатите добри резултати, беше избрана от Министерството на регионалното развитие и благоустройство за пилотна област за внедряване на нова единна информационна система „Регистър имоти”. След съвместната работа по тестването й, на 01.02.2005г. тя беше инсталирана във всички областни администрации. Същата дава възможност за оперативност при работа по всички административни услуги, свързани с държавната собственост и доведе до по- ефективното обслужване на физически и юридически лица и бързина при изготвяне на справки.

Държавните имоти се ползваха и управляваха съобразно предназначението им за нуждите, за които са предоставени, с грижата на добър стопанин. В управление на Областен управител на територията на областта са били около 25 имота. Те се отдават под наем на политически партии, НПО и др. юридически лица. Също така според възможностите на наличния фонд от недвижими имоти са удовлетворени всички искания за устройване на държавни ведомства.

През периода за изграждането на значимите публични обекти: Южен пътен възел гр. Велико Търново, Обходен път Килифарево и Обходен път гр. Дебелец са извършени сложни отчуждителни процедури на имоти частна собственост за държавни нужди. Реализирани са също и около 20 сделки по разпореждане с имоти.

По постъпили искания от физически и юридически лица за периода са съставени 1356 бр. Актове за държавна собственост и са отписвани от актовете книги за държавни имоти в полза на общини, физически и юридически лица 1897 бр. имота.

Продължи работата по преписки образувани до 1998 г. за обезщетяване на собственици на одържавени имоти , като са връчени компенсаторни инструменти на над 1300 лица, от тях с депозитарни разписки са обезщетени 528 лица на обща стойност 2 836 000 лв.


2. В направление „Координация и административен контрол” се осъществява контрол по законосъобразността на актовете и действията на органите на местното самоуправление, координация и контрол на действията на ръководителите на териториалните звена на изпълнителната власт на принципа на коректна съвместна работа и зачитане на институциите.

За подобряване качеството на работата са създадени редица постоянни междуведомствени комисии, чиято работа до голяма степен е свързана с координиране на дейността им, за постигане на определени цели. За разглеждания период от време са извършвани проверки от междуведомствени комисии за изпълнението на дадените предписания и предприетите действия при възникването на масови епизоотични и епидемични заболявания, за опазване на околната среда, за почистване на речните корита, при социалното подпомагане и др.



Осъществявано е пълноценно взаимодействие с местната власт, органите на РДВР, избирателните комисии и Министерски съвет при изпълнение на задачите свързани с организационно-техническата подготовка и произвеждането на местни избори, избори за президент и тези за народни представители. Създаваните за целта в областната администрация технически екипи спомагаха за своевременното осигуряване, получаване, разпределяне и предоставяне на общините необходимите изборни книжа, бюлетини и технически средства. По време на изборите бяха създадени отлични условия за нормална и спокойна работа на Районните избирателни комисии, на журналисти, наблюдатели и електронни медии.

От август 2001 г. до настоящия момент е извършена проверка за законосъобразност на 7 355 актове на общинските съвети и общинските администрации, от които със заповед на Областен управител 63 са спрени като незаконосъобразни и отнесени в съда за произнасяне по същество, а голяма част от тях са потвърдени.

От анализа на писмено постъпилите сигнали, жалби, молби и предложения и тези изложени по време на изнесените приемни на Областния управител в градовете - общински центрове, може да се направи извод, че гражданите и другите субекти на правото разчитат на авторитета на Областен управител, като институция, осъществяваща контрол за законосъобразност и отправят към него въпроси, които често са от компетентността на други органи.

Общия брой на разгледаните жалби, сигнали, молби и предложения е 955.


3. В направление „Регионално развитие” за осъществяване на основните правомощия на Областния управител по провеждане на държавната политика на територията на областта през периода 2001-2005г. бяха реализирани различни дейности:

В изпълнение на Закона за регионално развитие продължи своята работа Областния съвет за регионално развитие. Същият представяше становища за проекти на общините и общински програми; внасяше предложения за проекти в МРРБ, участва в разработването на Концепция за икономическо развитие на Северен централен район за планиране /СЦРП/ за 2004-2005 г.; участва в подготовката и разработването на Областна стратегия за развитие за периода 2005-2015 г.; подпомагаше разработването на Регионалния план за развитие на СЦРП.

В изключително важната сфера «Заетост и безработица», Областна администрация осигуряваше провеждането на държавната политика чрез изпълнение на Закона за насърчаване на заетостта. През 2002 г. към Областния съвет за регионално развитие се създаде Постоянна комисия по заетост, която осигуряваше изпълнението на активните мерки и програми на регионално ниво.

Част от тази дейност е участието на Областна администрация по националната програма «От социални помощи към осигуряване на заетост». По тази програма през 2004 и 2005 г. Областна администрация Велико Търново реализира 7 проекта, с които осигури заетост на 177 безработни лица.



Областна администрация успешно участва в Програмата „Заетост на младежи с висше образование в публичната администрация”, по която в Областна администрация работиха общо 7 младежи.

Във връзка с изискванията на Закона за енергийната ефективност през 2004 г. бе създаден Областен съвет, който да подпомага общините за създаването на общински съвети и разработване на проекти в тази област. Приета бе областна краткосрочна програма за енергийна ефективност за периода 2005-2007 г., включваща 76 проекта.От тях три проекта бяха внесени в международен фонд «Кузлудуй», един от които на МОБАЛ «д-р Стефан Черкезов» е финансиран с 230 000 евро за саниране.

В подкрепа развитието на Малкия и среден бизнес и икономическото развитие на областта, продължи доброто сътрудничество между администрацията и различните работодателски и браншови организации.

За популяризиране инвестиционния потенциал на областта и перспективите, които стоят пред бизнеса в нея, през 2004 г. Областна администрация разработи инвестиционен профил на област Велико Търново. Профилът е преведен на английски и немски език и съдържа информация за актуалното социално-икономическо състояние на област Велико Търново и нейното място в националната икономика.



В областта на Екологията, Областна администрация работеше за реализиране на Националната програма за управление на дейностите по управление на отпадъците и по координация на дейностите на общините за опазване на околната среда, а така също и при реализирането на проекти за чиста околна среда.

По инициатива на Областния Управител и в резултат на множество работни срещи, бе създадено сдружение на общините Велико Търново, Горна Оряховица, Елена, Златарица, Лясковец и Стражица за изграждане на Регионално депо за не опасни отпадъци.

През периода 2001-2005 г. администрация продължи да развива своите контакти и подкрепа за неправителствения сектор в областта. Представителите на НПО бяха постоянни партньори на администрацията при всички семинари, информационни и работни срещи с експерти и представители на Министерства и агенции, за по-ефективно сътрудничество при осъществяване на приоритетите на областта. Подкрепените проекти на НПО са повече от 50, като 17 от тях са финансирани с 590 577 лв.

Ето и някои от реализираните проекти, в които Областен управител е партньор:

- „Екоинспекция на обществени начала” на ГеоЕкоКлуб „Академика”, финансиран от Европейската комисия, ФРГО– 18 000 лв.

- Проект „Младежки културно-информационен център” на НЧ „Братство” Павликени, финансиран от ШАРС на стойност 39 226 лв.

- Проект „Схема за устойчиво и ефективно развитие на придприемачеството”, финансиран по програма INTERREG III CADSES, с водеща организация Бизнес и иновационен център-Атика, на обща стойност 2 379 000 евро.

За подпомагане дейността на селскостопанските производители от областта през февруари 2003г. по инициатива на Областния управител бе създаден Областен експертен съвет по проблемите в селското стопанство. В заседанията на съвета, които се провеждат ежемесечно, участват браншови организации и представители на регионалните структури на Министерството на земеделието и горите. На тях се разглеждат текущи проблеми на селскотопанските производители, предоставя се информация относно промени в нормативната уредба, срокове за регистрация и др., касаещи работата на земеделските производители в предстоящите нови условия на Европейския съюз. По този повод създадената през 2001 г. Агенция за аграрна информация и иновации, финансирана от Програмата „Възможносит 21 век” на UNDP, осъществяваше консултантска и методическа помощ на селско-стопанските производители от областта.

Във връзка с прилагане на правомощията на Областен управител относно утвърждаването на областната транспортна схема, бе сформирана Транспортна комисия. За периода 2001-2004 г. комисията е взела решения за разкриване на 11 нови линии от областната транспортна схема. Също така са съгласувани промени в маршрутните разписания, закривани и разкривани са нови курсове от съществуващите линии от Областната транспортна схема.

За подпомагане развитието на туризма в областта бе учреден Областен консултативен съвет по туризъм. За популяризирането на туристическия потенциал на нашата област в края на 2004 г. бе разработен рекламно-информационен материал. Нашият регион бе първият от България, представен с този рекламен материал на Международното туристическо изложение от 8 до 13 ноември 2004 г. в Лондон, Великобритания, а така също и на изложението “Интурист вчера, днес и утре” в Москва.

В началото на 2005 г. в област Велико Търново бе създаден единствения в страната център по туризъм, извън центровете на плановите райни.

Областна администрация се включи в проект “Европейска експанзия” на студентската организация AIESEC, като по този проект стажантката Михаела Дюранова, студентка от Икономическия университет в Прага работи 6 месеца в направление “Туризъм”, като за този период успя да разработи маркетингова стратегия за туризъм.
III. Международни контакти и сътрудничество на областния управител
Задълбочаващите се интеграционни отношения в света и предстоящото присъединяване на Република България към Европейския съюз определя необходимостта от задълбочаване на международните контакти.

Ето защо осъществяването на тези контакти от страна на Областен управител е важна предпоставка за популяризацията на област Велико Търново, на инвестиционния й потенциал, както и за фирмите в нея.



Област Велико Търново поддържа активни контакти с германската област Мюриц на провинция Мекленбург-Преднапомерания от 2001 г.

В резултат на тези контакти в област Велико Търново бе осъществена германска визита, инициирана от Областен Управител. Бяха осъществени редица срещи с представители на Регионалния инспекторат по образованието, Бюро по труда – В. Търново, Туристически информационен център, Професионална гимназия по туризъм и др. Съществува и програма за международен младежки обмен, реализиран в партньорство между Младежки дом – Горна Оряховица, Младежки Клуб – Германия и община Маджионе – Италия.

През октомври 2004 г. Областният управител на област Велико Търново, посети област Мюриц по повод 10-годишния й юбилей. Визитата бе отлична възможност за популяризиране на областта, на фирми от региона, като се затвърди идеята за подписване на договор за сътрудничество, както и за работа по бъдещи проекти и програми.

Добри контакти има между болницата в гр. Варен, Германия и Великотърновската Болница Ст.Черкезов, датиращи от 2003 г. По тази линия на болницата са доставени медицинска апаратура, оборудване и консумативи.

Същевременно Великотърновска област участва като партньор по проекта, финансиран по програма Интеррег IIIВ с още 8 европейски региона.



В резултат на добрите контакти с Посолството на Кувейт и на проведените срещи на Областния Управител с Н. Пр. Посланика на Държавата Кувейт г-н Мохамад, Ал-Ауади беше реализирано посещението на Губернатора на област Хауалли в Кувейт. С подкрепата на Правителството на Кувейт, в област Велико Търново пристигна 14-членната делегация, водена от губернатора на област Хауалли. По време на визитата бяха проведени срещи с представители на Национален военен университет, бизнеса, бе направено посещение в “Аркус” АД и посещение на културно-историческите забележителности на Велико Търново и Арбанаси. На официалната церемония на 2 юли 2005 г. беше подписан Протокол за сътрудничество между област Хауалли в Държавата Кувейт и Област Велико Търново, който засяга следните области:

- укрепване на двустранните отношения чрез широк информационен обмен и взаимно запознаване с живота, културата, историята, традициите и обичаите на двата народа и двете области;

- системен обмен на информация и експертни становища по въпроси от взаимен интерес;

- насърчаване на преките контакти между стопанските субекти от двата региона, организиране на съвместни изложения и бизнес срещи с цел увеличаване на възможностите за инвестиции и търговски стокообмен; и др.

Областния управител посети Област Галиция, Испания през 2003 г. и се срещна с Президента на провинция Галиция и министри от неговия кабинет. Резултат от посещението бяха и реализираните младежки обмена, при които младежи от Велико Търново посетиха Испания.

Израз на подобряването на отношенията на Областен управител на международно ниво е: реализирането на редица посещения на посланици, дипломати и официални лица както и проведени работни срещи, намиращи израз във сключването на споразумения, или съвместно участие по международни програми и проекти.

По предложение на Областния управител, нашия именит съгражданин Красимир Балъков беше обявен за съветник на министъра на външните работи по въпросите за Германия.

Посетилите областта посланици и официални лица са над 100. Сред тях са техни величества краля на Кралство Белгия – Албер ІІ и кралица Паола, Н. Пр. Министър-председателя на Кралство Нидерландия г-н Ян Петер Балкененде и Н. Пр. баронеса Хенриет ван Линден, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Нидерландия в Република България; бившият Президент на Руската федерация – Михайл Горбачов, Министър-председателя на Харватия и неговата съпруга и др.

IV. МЕДИЙНА ПОЛИТИКА И ИНИЦИАТИВИ НА ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ
През четирите години на управление, Областният управител на Великотърновска област Красимир Генчев и неговият екип следваха медийна политика, основаваща се на пълна прозрачност и предоставяне на навременна и подробна информация за дейността на администрацията. Посланията към медиите, които се изпращат са послания към обществеността и тяхната важност екипът на областният управител никога не е пренебрегвал. По този начин администрацията показа своята коректност и обективност, на които винаги може да се разчита.

Навременното и открито представяне на дейността, решенията, официалните срещи, събитията и инициативите на областният управител се осъществяваше чрез:

- въведените ежеседмични пресконференции, давани всеки понеделник. На тях се представяше седмичната програма на областния управител, резултатите от работата на областна администрацията през изминалата седмица, както и предстоящите събития и задачи.

- прессъобщения, които изпращахме едновременно до всички регионални медии.

- редовното актуализиране на интернет сайта на областна администрация, раздел “Новини”.

Всички заседания на Комисиите, назначени със заповед от областния управител бяха открити за журналисти. Те можеха да присъстват при дискутирането и вземането на решения.

За периода на управление, Областният управител Красимир Генчев проведе инициативи, повечето от които за първи път стартираха във Великотърновска област.

Като една от най-успешните в региона може да се открои инициативата “Да издигнем българското знаме”, която стартира миналата година по повод честването на Денят на независимостта на България и премина в три етапа, през които областният управител раздаде повече от 700 трибагреника. Българското знаме получиха кметовете на общини, на кметства и населени места, всяко читалище и училище и всеки храм във Великотърновска област. Към инициативата се присъединиха и представителите на трите религии - християни, мюсюлмани и католици, които също получиха българското знаме, и които в навечерието на Нова година го издигнаха над храмовете в областта. Тогава се състоя и първата по рода си среща между тях. По покана на Областният управител към инициативата се присъедини и носителят на първата награда на името на Николай Хайтов Димитър Томов, който направи най-голямото дарение на книги до момента в областта от 9 300 тома на обща стойност 120 000 лева за всяко читалище и училище в областта.

Отново по инициатива на областния управител, издатели от Великотърновска област събраха книги, издадени в региона и ги дариха на 25-те посланици, представители на страните от ЕС в България в навечерието на Денят на светите братя Кирил и Методий. Получиха се много благодарствени писма от редица посланици.

По повод подписването на договора за присъединяване на България към Европейския съюз на 25 април т.г. направихме първата в областта “Алея на Европа” на хълма Света гора. В създаването на Алеята се включиха студенти от Сдружение “Студенти за европейска перспектива”, които посадиха 27 дръвчета.

Красимир Генчев е първият и единствен областен управител, който отбеляза Денят на предизвикателството през 2003 г. като предизвика на шах най-добрите преподаватели и курсанти от НВУ “В. Левски” и спечели с резултат 6:5 пред очите на техния Генерал.

Денят на младежко самоуправление – 30 април 2004 г. беше отбелязан с инициатива в областна администрация. Тогава ученичката от СОУ “Г.Измирлиев” – Г.Оряховица Пламена Николова стана “Областен управител за един ден”.

Откроява се приносът на областния управител в областта на спорта. В две поредни години, той организира и проведе церемония по отличаване на “Футболист на годината”. По негова покана, събитието уважиха именитите футболисти от Световното първенство в САЩ-94г.- Красимир Балъков, Трифон Иванов, Цанко Цветанов. Под председателството на областния управител инициативния комитет на международната организация “Спешъл Олимпикс България” за Великотърновска област, се проведоха регионални футболни турнира за младежи с интелектуални увреждания от домове за деца от областта. Като част от социалната политика за интеграция на хората с увреждания, през 2003 г., обявена за годината на хората с увреждания бяха създадени условия за улесняване на техния достъп до сградата на областната администрация.

Признание за усилията в работата са и редицата награди и отличия, които Областният управител получи за принос в различни сфери на дейност. На официална церемония в Народното събрание, той беше номиниран и награден със статуетка в конкурса на вестник «ZAMAN» за принос към обществения мир наред с д-р Ж.Желев, Борислав Великов, ген.Б.Борисов, лидерите на трите основни религии и други именити личности. Областният управител беше отличен с орден “Петър Велики”, II степен от президента на Федерацията “Академия по проблемите на безопасността, отбраната и правовият ред” г-н Виктор Шевченко. Отличието е за принос в развитието на отношенията между България и Русия. За активно участие в просперитета на социалния туризъм в България, бе връчен и медал “Алеко Константинов” и грамота. Повод беше честването на 110 години организиран туризъм в България и 15 години от учредяването на ТД “Хемус – Велико Търново. Към приносът в областта на туризма може да се посочи и издадената с лични средства на областния управител книга “Ком-Емине” на доц.Борис Маринов-технически ръководител на експедицията «Еверест».




Икономическо развитие на област велико търново през периода 2001 – 2005 г.

I. КАК СЕ РАЗВИ ИКОНОМИКАТА В РЕГИОНА?

Провеждането на политика на регионално развитие на областно ниво е пряко свързана със стратегическото планиране, израз на което е изработената Областна стратегия за регионално развитие на област Велико Търново за периода 2005 – 2015 г. Изпълнението на формулираните в нея приоритети: “Икономически динамизъм и регионална конкурентноспособност”, “Инфраструктура и околна среда”, “Качество на живота”, “Устойчив алтернативен туризъм” и “Институционална среда” ще окажат положително влияние върху продължаване на подобряването на бизнес климата, качеството на живот и икономическото развитие на областта.

Равнището на икономическо развитие се отразява от показателя брутен вътрешен продукт на човек от населението. През последните години неговият размер на областно ниво отбелязва трайна и стабилна възходяща тенденция. Общият размер на БВП за 2001 г. е възлизал на 906 878 000 лв. (3 101 лв. на човек от населението), а през 2003 година той достига до 1 154 178 000.лв. (4 006 лв. на човек). Отчетеното нарастване на показателя БВП на глава от населението спрямо началото на периода е в размер на 29,2 %.

Област Велико Търново заема І-во място по БВП общо и ІІ-ро по БВП на човек от населението в Северен Централен район за планиране. Благоприятно е и представянето на областта в национален мащаб - тя се нарежда на 6-то място по общ размер на БВП и на 8-то по БВП на човек от населението за 2003 година.



Показателят нетни приходи от продажби най-точно идентифицира отрасловата структура на икономиката. Подобрената бизнес среда, повишената покупателна способност, както жизнено равнище на населението през последните няколко години до голяма степен съдействат за затвърждаване на нарастващата тенденция на този показател.

Увеличението на приходите от продажби на областно ниво спрямо 2001 г. е 24 % - т.е. докато в началото на периода размерът на нетни приходи от продажби е 1 649 337 хил.лв., то в края на периода той достига до 2 038 365 хил.лв. В рамките на Северен Централен Район за планиране, по този показател, областта се нарежда на ІІ-ро място.

Най-много приходи осигуряват трите водещи отрасъла, които формират 85 % от нетния размер на приходите от продажби за областната икономика: : “Търговия и ремонт” – 39,50 %; “Преработваща промишленост” – 34,14 %; “Снабдяване с ел.енергия, газ и вода” – 11,57 %. Със значимост за областта са още отраслите “Селско стопанство”, “Строителство” и “Транспорт и съобщения”.

Разпределението на материалните дълготрайни активи по отрасли запазва тенденцията от последните няколко години. Водещи са отраслите “Преработваща промишленост”, “Снабдяване с електрическа енергия, газ и вода” и “Търговия и ремонт”, които концентрират 75,7 % от общата сума материални дълготрайни активи. В периода се отчита нарастване на ДМА в областта с цели 45,8 % по текущи цени. Това определя второто място на областта в рамките на Северен централен район за планиране.

Промишлеността формира ½ от бруто продукцията, осигурява 30 % от нетните приходи от продажби, 40 % от печалбата и ангажира 34,6 % от наетите лица на областта. В преработващата промишленост функционират 19 от 26-те големи предприятия на област Велико Търново, като увеличението на броят им през последните години е пряк резултат от стабилизацията в отрасъла и добрите перспективи за неговото бъдещото развитие.

Водещото място в промишлената структура на област Велико Търново е за “Производството на храни и напитки” е обусловено от благоприятните местни условия, по-малкият размер необходим капитал и по-бързата обръщаемост на капитала, както и по-лесната реализация на продукцията. Този подотрасъл формира 37,5 % от нетните приходи от продажби следвано от динамично развиващото се “Производство на дървена маса, хартия картон и изделия от тях” – 18,7 % и традиционното за областта “Производство на машини и оборудване” – 14,1 % от приходите.



Фактори като: стабилизиране на позициите на промишлеността в областната икономика, плавно навлизане на иновационни и високопродуктивни технологии и все по-нарастващата адаптивност на местните промишлени фирми към високите европейски и международни стандарти ги правят все по-конкурентноспособни. Същевременно се увеличава и интересът към инвестирането в този отрасъл на икономиката.

Пряк израз на положителното действие на всички гореизброени фактори е 33 %-тното увеличение на реализираните от промишлеността нетни приходи от продажби за разглеждания период.

Създават се условия за продължаващото подобряване на бизнес климата в областта и в страната, чрез прилагане на поредица от мерки като: Намален корпоративния данък: от 19.5% за 2004 г. на 15% през 2005 г.; Завишени амортизационни норми (на 50%) за инвестиции в нови машини, производствено оборудване и апаратура; компютри, периферни устройства и софтуер; Нулев процент данък печалба в 4 общини от областта – Полски Тръмбеш, Стражица, Златарица и Елена (В резултат на тази и други мерки в три от общините: Елена, П.Тръмбеш и Стражица, се забелязва плавна тенденция от нарастване на активните фирми); Ползване на данъчен кредит по специалния ред за начисляване на ДДС при внос за изпълнение на инвестиционни проекти над 10 млн. лв.; Намаляване на срока за възстановяване  на ДДС от 45 на 30 дни през 2005г. за фирми - износителки; Премахнати или облекчени са 160 регулаторни режими, което съставлява 83% от всички режими предложени за облекчаване, съгласувани с МВФ; и др.

В резултат на подобреният бизнес климат, наличието на необходимите предпоставки за осъществяване на делова активност, както и подходяща за това инфраструктура, броят на фирмите, осъществяващи активна дейност в областта нараства. Предприемаческата активност в областта е около средната за страната, което се потвърждава от гъстотата на фирмите в областта, която е е 30,84 фирми на 1000 души. По последни официални статистически данни, на територията на областта упражняват активна дейност 8 299 фирми, които са с 130 повече отколкото началото на периода. Изразено в процентна величина, тяхното увеличение е 16 %.

Най-много фирми функционират в отрасъла “Търговия и ремонт”, като техният брой е 4108 или 49,5 %. На второ място по брой предприятия от гледна точка на отрасловата структура са предприятията в преработващата промишленост - 945 броя или 11,4 %. На трето място по брой са предприятията в хотелиерството и общественото хранене – 784 или 9,45 %. Делът на тези три сектора в областната икономика по отношение на броя на активните предприятия е характерен не само за областта, но и за целия Северен Централен Район за Планиране като част от националната тенденция.

Промишлеността е тази, която най-бързо отчита технологичния, иновативния и икономическия напредък на функциониращите в нея фирми. Най-привлекателни за осъществяване на дейност за фирмите са три водещи подотрасъла: “Производство на хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия”, където оперират 290 предприятия; “Металургия и производство на метални машини” със 128 предприятия и “Производство на машини и съоръжения” – с 93 предприятия.

Адекватен отговор на местните фирми спрямо Европейските изисквания е стремежът им да повишават предлаганото на клиентите качество чрез сертифициране по международния стандарт за управление на качеството - ISO 9000. Във Великотърновска област през последните години нараства броят на фирмите, сертифицирани по ISO 9001:2000. Към сегашният момент броят на сертифицираните фирми по този стандарт за управление на качеството в област Велико Търново е нараснал до 38, което отрежда 7-то място на областта на национално ниво.



Вложените инвестиции с цел подобряване на инфраструктурата на територията на Великотърновска област за периода 2001-2005 г. са в размер на 50 303 535 лева.

Транспортната инфраструктура е с определящо значение за регионалното развитие и основен фактор за конкурентноспособността и сближаването между отделните териториални системи. Географското разположение на област Велико Търново в Централна Северна България я прави кръстопът на важни транспортни артерии - национални и международни.

На територията на областта съществува 1630 км. пътна мрежа, което представлява 4,4% от общата пътна мрежа на страната.

Характерно за областта е добрата изграденост на пътищата от висок клас. Относителният дял на първокласните пътища (16,3%) е по-висок от средния за СЦР (15,8%) и от този за страната (15,4%). Много по-висок е и относителният дял на третокласните пътища (68,6%) спрямо този за СЦР (66,5%) и страната (62,1%).

През периода 2001-2004 г. по регионалната пътна мрежа на областта са изпълнени пътно-строителни и ремонтни работи в размер на 4  289 661 лв.

Същевременно бе изпълнен и проект “Рехабилитация и ремонт на пътя “Прохода на Републиката – Хаинбоаз” – текущ ремонт на трасето, част от Международен коридор №9 в размер на 2 527 000 евро.

За ремонт и поддръжка на общинската пътна мрежа са отпуснати от държавния бюджет 1 416 000 лв.

Гъстотата на изградената железопътна мрежа на територията на областта е с 50 % по-голяма от средната за страната. За периода 2001 – 2004 г. за обновяване и ремонт на ж.п. инфраструктурата са вложени 22 млн. лв. в т.ч. проекти за:

- Отсечка Павликени–Лесичери - двурелсов път с дължина 8,5 км. – 6,5 млн.лв.

- Отсечка Лесичери – Ресен - двурелсов път с дължина 11,00 км. – 8,9 млн.лв.

- Гара Лесичери – подновяване главни коловози – 2,8 млн. лв.

- Гара Павликени – подновяване главни коловози – 3,8 млн. лв. (от тях досега усвоени 1,2 млн.лв.)

Енергийната преносна система на област Велико Търново, подобно на останалите области от Северен централен район за планиране, е добре развита и изградена така, че да може да поеме по-голямо натоварване, което може да стимулира бъдещо икономическо развитие и трансгранично сътрудничество.

Основен източник на електроенергията за областта е националната енергийна система. Годишната консумация на ел.енергия за областта бележи постепенна тенденция на нарастване. Докато през 2001 г. тя е била 686 854 451 kWh, то през 2004 г. достига 717 927 306 kWh. По-голяма част от нарастналата консумация на ел.енергия е за ел.енергията за стопанска дейност (от 307 704 756 kWh през 2001 г. до 373 558 409 kWh през 2004 г. или изразено в проценти е 21,4 %)

Направените инвестиции в Електроснабдителната инфраструктура на областта, целящи подобряване на електроразпределителната мрежа са в размер на 1 611 770 лева за периода от 2001 до 2004 година.

От тях 645 500 лв. са вложени през 2001 година, 738 100 лева – 2002 година, 63 500 лева – 2003 г. и 164 670 лева – 2004 г.

Оновният топлоизточник в област Велико Търново на дружеството “Топлофикация ВТ” ЕАД в гр. Велико Търново, което в края на 2004 г. бе приватизирано. Централата е в експлоатация от 1976 г. и произвежда топлинна енергия с топлоносител топла вода, с която се захранват над 10800 апартамента с 32500 жители, 14 училища и детски градини, Националния военен университет “В. Левски” и няколко промишлени предприятия. Общо топлопреносната мрежа има дължина 41 км. От 2005 година отоплителната централа Велико Търново е газифицирана.

Общият размер на направените инвестиции, целящи подобряване на топлоподаването през периода 2001 – 2004 година е 117 000 лева.

От тях 53 000 лв. са вложени през 2001 г., 22 000 лв. – през 2002 г., 19 000 лв. – 2003 г. и 23 000 лв. са вложени през 2004 г.

Съществуващите в областта 5 ВЕЦ и 3 ТЕЦ са с локално значение.

Една от основните задачи, стоящи пред икономиката на областта за осигуряването на евтин енергиен източник, намира своето разрешение със започналата реализация на проект за газификация на трите града - Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец.

Газификацията е адекватен начин за: повишаване на задоволеността на енергийни потребност; премахване на вредното въздействие върху околната среда; изпълнение на поетите ангажименти по международни конвенции и договори за околна среда, както и цялостно подобрение на бизнес климата в областта.

По проекта до сега са вложени 16 млн. долара, с 6 млн. от които бе изградено магистралното отклонение-Високо налягане, от с. Полски Сеновец.

Очаква се стойността на изграждането на градските преносни мрежи да достигне 20 млн. долара.

Общо през 2004 г. бе изградена 34 км. преносна мрежа в трите града - Велико Търново - 12 км.; Горна Оряховица - 17 км. и Лясковец - 5 км.

В областта на телекомуникационната инфраструктура за периода инвестициите са основно в областта на разширяване на цифровата комуникация и доизграждане на преносните системи, оптични кабели и разширение на съобщителните телефонни мрежи в различните общини на областта.

Телекомуникационното покритие на територията на областта е един от елементите на задоволителна бизнес среда. Телефонната плътност на 100 домакинства - 84,63 е по-висока от средната за страната, която е 81,53.1 Регионално управление “Далекосъобщения” – Велико Търново през периода 2001-2004 г. увеличи капацитетът на транзитната цифрова мрежа и пусна в експлоатация оптична магистрала Лясковец – Джулюница – Стражица.

Преобладаващата част от територията на областта има покритие от мрежите на мобилните оператори: МТел има покритие на територията 93,3% и 94,6% от населението на областта, като в момента се изгражда оптична мрежа, която ще осигури възможност за пренос на глас и данни; Сигналът на Глобул покрива 87,06% от територията и 97,6% от населението, като и тук непокритите територии са главно в планинската част - общините Златарица и Елена.

Непрекъснато се увеличава качеството на INTERNET услуги, както и броят на предоставящите я доставчици: от 3 през 2001 г., техният брой през 2003 г. нараства до 42 като реализираните от тях нетни приходи от продажби нарастват от 71 хил.лв. до 2 006 хил.лв. или 28 пъти.

Направените инвестиции за подобряване на телекомуникационната инфраструктура за периода 2001 – 2004 година са 18 049 064 лева.

По години, направените инвестиции са в следните размери:

2001 г. – 1 829 268 лева; 2002 г. – 3 922 571 лева; 2003 г. – 11 934 741 лева; 2004 г. – 362 483 лева.

Областта, подобно на останалите области в Северен централен район за планиране има добре развита водостопанска инфраструктура. Основен водоизточник за областта е хидровъзел “Йовковци”. Освен него в областта действа и Общинското водоснабдително дружество в гр. Свищов, което осигурява водоснабдяването на община Свищов. Язовир “Йовковци” има капацитет от 92 млн. куб.м и е изграден по поречието на р. Веселина на територията на община Елена.

По отношение на канализационната мрежа такава има изградена само в градовете, в някои от селата има частично изградени отводнителни системи. Градски пречиствателни станции има в градовете Велико Търново и Стражица (подготвен е проект за проучване на възможността за използване биологични стъпала за пречистване на отпадните води).

В момента с финансиране по програма ИСПА се изгражда районна пречиствателна станция за Горна Оряховица и Лясковец. За изграждане на канализационна мрежа и колектори към нея в общините Горна Оряховица и Лясковец чрез Държавния бюджет и ПУДООС са усвоени общо 4 710 000 лв.

През 2004 г. започна изпълнението на проект за изграждане на канализационна мрежа и колектор в гр. Елена –усвоени са 500 000 лв.



Вложените инвестиции за подобряване на водоснабдителната и канализационна инфраструктура за периода от 2001 година до настоящият момент са в размер на 2 529 хил.лв. Разглеждани по години, инвестициите имат следният размер: 2001 г. – 774 хил.лв.; 2002 г. – 400 хил.лв.; 2003 г. – 525 хил.лв.; 2004 г. – 830 хил.лв.

Изключително важна предпоставка за разширяване на дейността на предприятията в областта и подобряване на технологичния процес е нарасналия размер на вложените материални дълготрайни активи, които отразяват инвестиционната активност.

Официалните статистически данни показват, че разходите за придобиване на материални дълготрайни активи по състав за област Велико Търново бележат тенденция към увеличение от 47,3 % спрямо 2001 г., а размерът им в абсолютна стойност нараства от 89 686 лв. до 130 365 хил.лв. Най-много разходи са направени за машини, съоръжения и оборудване; строително-монтажни работи и земя. Средният разход на материални дълготрайни активи на човек от населението за областта за периода е 1227 лв., което е около средното за Северен централен район за планиране.

Направените инвестиции в голямата си част са от български фирми. Въпреки мероприятията за увеличаване на чуждестранните преки инвестиции, резултатите са все още незадоволителни.



Доходите средно на лице от домакинството за област Велико Търново са по-високи от тези за страната. През 2003 г. общият доход на лице от домакинството за областта е 2254 лв. - по-висок от средния за Северния централен район за планиране и средния за страната.



Индексът на човешко развитие включва БВП на човек от населението, образователно равнище на населението, продължителност на живот и др. По този индекс област Велико Търново заема 8-мо място в страната.

През разглеждания период 2001-2004 г. (данните за 2004 г. са неокончателни) броят на заетите лица бележи трайна тенденция на увеличение, достигайки през 2004 г. 73 978 души, което е със 8,5% повече спрямо 2001 г.


През периода коефициентът на заетост в областта, изчислен като дял на заетите от населението между 15-64 години, отбелязва тенденция на нарастване, но със стойности по-ниски от средните за страната. За сравнение през 2001 г. този коефициент е бил 48,1%, а в края на 2004 г. – 51,2%.

От 2001 г. се забелязва тенденция на непрекъснато намаляване на равнището на безработица в областта. През месец юни 2005 г. тя достига най-ниската си стойност за последните четири години - 12.7% , което е с близо 10 пункта по-ниско от равнището за 2001 г. , когато тя е била 22,2%.


Изразените диспропорции в икономическото развитие на отделните общини, обуславят и големите различия в безработицата между общините в областта. най-ниска е безработицата през 2004 г. във Велико Търново (8.4%) и Свищов (9,6 %), а най-висока - в общините Стражица (33.6%) и Полски Тръмбеш (33.2%).
II. КАКВИ ПРОЕКТИ СЕ РЕАЛИЗИРАХА?

1. рЕАЛИЗИРАНИ ПРОЕКТИ ПО ПРЕДПРИСЪЕДИНИТЕЛНИТЕ ПРОГРАМИ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ФАР, испа, сапард
През периода 2001-2004 г. по Програма ФАР - Икономическо и социално сближаване в област Велико Търново са финансирани проекти на обща стойност 833 080 евро.

ФАР BG 0102.03- “Развитие на българския културен туризъм -Проект “Реставрация и промоция на древния римски замък Нове” на Община Свищов на стойност 310 000 евро.


ФАР BG 0102.05 - “Инициативи на пазара на труда”:

  • Проект “Образование в селскостопанския сектор – възможност и шанс” на “Агобизнесцентър”-гр. Полски Тръмбеш – на стойност 33 500 евро;

  • Проект “Професионално обучение – врата към качествен живот” на Европейския колеж за бизнес и технологии-Велико Търново – на стойност 25 000 евро;

  • Проект на Професионалната гимназия по моден дизайн във Велико Търново – 57 000 евро,

  • Проект “Към европейско обучение и заетост” на фирма “Гелесофт” Горна Оряховица на стойност 24 000 евро.



ФАР BG 0202.02 - “Развитие на българския екотуризъм”:

  • ПроектПарк Лакото в Арбанаси” на Община ВеликоТърново на стойност 127 000 евро;

  • Проект “Създаване и промоция на регионален екотуристически продукт “Средна Янтра” на Община Стражица на стойност 224 000 евро;



ФАР BG 0204.02 “Развитие на гражданското общество

  • Проект “Отворена врата за независим живот” на Европейски информационен център-гр. Велико Търново на стойност 12 700 евро;

  • Проект “Създаване на център за взаимопомощ и развитие на малък бизнес в Община Павликени” на Фондация “Павликяни” – гр. Павликени на стойност 19 880 евро;


По програма ФАР - Трансгранично Сътрудничество България -Румъния в областта са били финансирани и реализирани 4 проекта.

  • Съвместен проект между Министерствата на околната среда на България и Румъния, който реализира изграждане на 4 места по р. Дунав на огледални станции за мониторинг на емисиите на въздуха. Такава станция в Област Велико Търново бе открита в гр. Свищов и в гр. Зимнич;

  • Проект “Приятелство чрез спорт” на гр. Свищов, гр. Зимнич и Румънската асоциация “Дунав-юг”, финансиран от Съвместния фонд за малки проекти – проектът е разработен и средствата са отпуснати в Румъния;

  • ПроектТрансгранична регионална информационна система” на Фондация “Димитър Апостолов Ценов”-гр. Свищов – 15 600 евро.

  • Нашата споделена мечта е нашата споделена реалност” – Проект на Регионален център за Малки и Средни предприятия – гр. Свищов.


По Програма ИСПА продължава реализирането на проект “Районна пречиствателна станция за отпадни води” за градовете Горна Оряховица, Лясковец и Долна Оряховица на обща стойност 16 633 945 евро. Средствата за реализирането на проекта са както следва:

  • От Програма ИСПА - 75% от средствата - 12 475 459 евро

  • От държавния бюджет - 25% от средствата - 4 158 486 евро


По Програма САПАРД обща сума на спечелените проекти по трите мерки на програмата от нейното стартиране до настоящият момент на територията на Великотърновска област е 44 000 000 лв. В момента са подадени за разглеждане още 9 проекта по първа мярка на обща сума около 9 000 000 лв. По мерки проектите са както следва:

- По мярка 01 – ИНВЕСТИЦИИ В ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ СТОПАНСТВА – 75 проекта на обща сума 29 000 000 лв.

- По мярка 02 ПОДОБРЯВАНЕ ПРЕРАБОТКАТА И МАРКЕТИНГА НА СЕЛСКОСТОПАНСКИ И РИБНИ ПРОДУКТИ – 12 проекта на обща сума 11 000 000 лв.

- По мярка 03 – РАЗВИТИЕ И РАЗНООБРАЗЯВАНЕ НА ИКОНОМИЧЕСКИТЕ ДЕЙНОСТИ, СЪЗДАВАНЕ НА ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА МНОГОСТРАННИ ДЕЙНОСТИ И АЛТЕРНАТИВНИ ДОХОДИ 13 проекта на обща сума 3 700 000 лв.


2. КУЛТУРНИ ПРОЕКТИ.
Един от най-значимите проекти, реализирани в периода 2001 – 2005 г. е възстановяването и реставрацията на църквата “Св. Четиридесет мъченици”. Усвоените до сега средства са в размер на над 1 млн. лева, като във възстановяването се включи и ЮНЕСКО, която отпусна 25 хил. долара.
3. ЕКОЛОГИЧНИ ПРОЕКТИ.
Във връзка с изискванията на Европейския съюз за спазване на критериите за чиста околна среда, областта работи за постигане на европейски стандарти, чрез реализирането на редица значими проекта:

  • Изграждане на Регионална пречиствателна станция за отпадни води за Общините Г. Оряховица и Лясковец. Общата стойност на проекта е 16 633 945 евро, които вече са отпуснати от програма ИСПА;

  • Във връзка с изграждането на тази пречиствателна станция в общините Горна Оряховица и Лясковец чрез Държавния бюджет и ПУДООС от 2001 до 2004 г. са вложени и усвоени общо 4 710 000 лв. за изграждане на канализационна мрежа и колектори;

  • През 2004 г. започна изпълнението на проект за изграждане на канализационна мрежа и колектор в гр. Елена –усвоени са 500 000 лв.; Вторият етап на проекта е изграждане на Пречиствателна станция за отпадни води в гр. Елена, за което Министерството на околната среда и водите е осигурило общо 3 157 000 лв., изграждането ще продължи и през 2005 и 2006 г.;

  • На територията на областта в периода 2001-2004 г. бяха реализирани редица малки екологични проекти на стойност от 2 000 до 100 000 лв. - 42 бр. на обща стойност 445 867 лв.


4. СОЦИАЛНИ ПРОЕКТИ.
В сферата на социалната политика в област Велико Търново активно се реализират както националните програми за намаляване на безработицата, така и активните мерки по Закона за насърчаване на заетостта.

Ето и някои от по-значимите проекти реализирани в областта за периода 2001-2004 г.:



- Програма “От социални помощи към осигуряване на заетост” – общо 8291 лица са били заети, изплатени са суми в размер на 9 046 808 лв.

- Социално инвестиционен фонд на Министерството на труда и социалната политика - през 2004 г. в областта са изпълнени 7 проекта за ремонт на социална и образователна инфраструктура на обща стойност 1 464 000 лв.,

- “Гаранционен фонд за микро-кредитиране” - от началото на действие на програмата (юли 2002 г.) в областта са одобрени общо 315 проекта, на обща стойност 3 305 000 лв, с усвояването на които са осигурени нови 621 работни места.

- Програма “Красива България” – общо за периода са реализирани 3910 човекомесеци заетост, извършени са строително ремонтни дейности на стойност 2 788 776 лв.

- Програма “Опазване на реколтата” - общо 645 безработни лица са били наети, изплатени са около 525 000 лв.:

- Курсове за професионална квалификация и преквалификация – общо за периода са преминали обучение 2196 лица в 102 курса на обща стойност 418 025 лв.


5. МАЛКИ ДЕМОНСТРАЦИОННИ ПРОЕКТИ
През 2004 г. и 2005 г. в област Велико Търново бяха одобрени, финансирани и изпълнени общо 156 малки демострационни проекти в 135 населени места на обща стойност 1 267 000 лв.

По-голямата част от дейностите по проектите бяха насочени към ремонт на читалища, училища, църкви, детски площадки и детски градини, ремонт на улично осветление в малки населени места и др.


Средствата, които Постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи е отпуснала за ремонт на 207 обекта в областта през 2001–2005 г. са в общ размер 6 477 492 лв.



1


Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница