Отчет на дейността



Дата24.07.2017
Размер111.28 Kb.
#26384
Анекс C: Формуляр за отчет на дейността
Име на проекта на български език: „Опазване на популацията на кафявата мечка /Ursus arctos/ в района на дейност на СЛР-„ЛРД” – Девин , чрез създаване на екотуристически продукт”

Име на проекта на английски език: “Conservation the numbers of the brown bear /Ursus arctos/ in the region of activities of the “Hunter – fisherman assotiation” Devin city trough developing of ecotourist product”

Име на организацията на български език: СЛР-„Ловно-рибарско дружество” – гр.Девин

Име на организацията на английски език: Assotiation of the hunters and fisherman –“Hunter-fisherman assotiation”- Devin city

Имена на партньорите по проекта: „Държавно лесничейство”- с.Триград , РИОСВ-гр.Смолян , Българска асоциация на водачите в природна среда , Община Девин , Пещерен клуб „Силивряк” – с.Триград

Период на проекта: октомври 2007г-октомври 2009г.

Отчетен период: 05.11.07г-30.04.08г.

Финансиране на проекта:

Финансова информация

лева

USD

Сума от ПМП за проекта

48865.60

36907

Финансов принос за проекта

24780

18716

Нефинансов принос за проекта

28520

21540.78










Сума получена от ПМП до момента

14248.50

10761.71










Сума от ПМП, похарчена до крайната дата на отчетния период

14233.26

10750.20

Финансов принос до крайната дата на отчетния период

5902.04

4457.73

Нефинансов принос до крайната дата на отчетния период

7422.44

5606.07










Баланс на средствата от ПМП до крайната дата на отчетния период

34632.34

26157.36

Баланс на финансовия принос до крайната дата на отчетния период

18877.96

14258.28

Баланс на нефинансовия принос до крайната дата на отчетния период

21097.56

15934.71










Сума от ПМП, похарчена през отчетния период

14233.26

10750.20

Финансов принос за отчетния период

5902.04

4457.73

Нефинансов принос за отчетния период

7422.44

5606.07










Искана следваща сума от ПМП

13988

10564.95


Отчетът е разработен от: Владимир Василев Пейков , ръководител проект СЛР-„ЛРД”, GSM-088 52 52 737
Отчетът е внесен от: Владимир Василев Пейков
Подпис:
Попълва се от служител на ПМП

Номер на договора: Номер на отчета:

Служител приел отчета: Подпис:

Дата на получаване:

I. ОТЧЕТ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО И ПОСТИГАНЕ НА КОНКРЕТНИТЕ ЦЕЛИ


  1. Въздействие и индикатори за въздействие


Основна цел на проекта:

Опазване на популацията на кафявата мечка /Ursus arctos\ и нейните местообитания в района на дейност на СЛР-„ЛРД” Девин , чрез свеждане на минимум на бракониерството , развиване на екотуризъм в региона и създаване на екотуристически продукт ,осигуряване на устойчиво ползване на този ценен биолог. вид , повишаване на обществената подкрепа и превръщането на кафявата мечка в емблематичен за региона вид.
Група І

БИОРАЗНООБРАЗИЕ

Въздействие 1. Увеличаване на устойчиво управляваните територии със световно значимо биоразнообразие

Индикатор за въздействие: Брой защитени световно значими видове-1бр.

Индикатор за въздействие: Хектари устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие - 35 декара – 10 дка засадени горскоплодни дръвчета и 25 дка ниви с житни култури.
ДЕГРАДАЦИЯ НА ПОЧВИТЕ

Въздействие 3. Увеличаване на устойчиво управляваните земи

Индикатор за въздействие: Хектари устойчиво управлявани земи – 10 декара засадени горскоплодни дръвчета

Група ІІ

Въздействие 1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани домакинства-7

Индикатор за въздействие: Брой облагодетелствани хора-10
Група ІІІ

Въздействие 1. Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти

Индикатор за въздействие: Брой ОО/НПО, които са участвали/привлечени-3бр.
Конкретни цели и индикатори

Резултат 1

Увеличаване на обществената подкрепа за дейности целящи опазване на кафявата мечка чрез създаване на екотуристически продукт за наблюдение на кафявата мечка в естествената и среда.



Индикатори

  • създаване на екотуристически пакети за мечката – 3 броя

  • обучени местни водачи – 5 броя

  • брой специализирани туристи (за фотолов или продължително наблюдение на кафявата мечка) посетили екопътеката с водач – 100 броя (за периода на проекта)

  • брой неспециализирани туристи посетили екопътеката с водач – 500 броя (за периода на проекта)

Не може да се докладва на този етап.


Резултат 2

Увеличаване на приходите генерирани от екотуризма в региона. Създаването на допълнителни доходи за местното население чрез създаване на екотуристическите продукти за мечката, ще доведе до обвързване на тяхното благосъстояние с наличието на повече представители на кафявата мечка в региона.



Индикатори

  • разпространяване на информация за създадения екотуристически продукт за мечката и необходимостта от създаване на фонд за мечката сред представители на местния хотелиерски бизнес – 2 срещи

  • организиране на инфотур за журналисти и туроператори – 1 двудневна среща

Не може да се докладва на този етап.



Резултат 3

Създаване на предпоставки за по-доброто развитие и опазване на кафявата мечка в региона.



Индикатори

  • брой засадени горскоплодни през есента и пролетта – 2 500 броя

  • информационна кампания сред местни селскостопански производители за съществуващи различни мерки за предпазване от набези на кафявата мечка – планирана 1 среща, проведени 2 срещи в с. Борино и с. Буйново за 35 души общо

  • създаване на фонд с отчисления от постъпленията от туристи по екопътеката, финансиращ последващи действия за опазване на кафявата мечка в региона – 1 брой. Не може да се докладва на този етап.

  • извършване на проверки на местните ловни дружини с представители на НУГ, МВР и РИОСВ, както и осигуряване на дежурства извън ловния сезон с цел пресичане на бракониерството и незаконното отстрелване на мечки – извършени 58 проверки


II. ОТЧЕТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТА


  1. Изпълнение на дейностите и спазване на времевата рамка


Дейност1. Изграждане на 3бр. укрития за наблюдение на мечки
За наблюдението на кафява мечка бяха изградени 3 броя укрития на които,бяха поставени врати прозорци и капаци, предстои вътрешно оборудване/пейки нарове и др./. Достъпът до укритията е с автомобил и след това крътък пешеходен преход (10-20 мин), на който няма да се поставят табели, за да се осигури достъп само с водач.

Първото изградено укритие е в село Върбово- район , в който има много горскоплодни дръвчета и където през есента се събират много мечки.

Местата за изграждане на укритията са определени от екип с представители на държавните лесничейства и наши специалисти , консултантите по проекта , както и местни ловци , познаващи местообитанията на мечките,както и представител на туристическа агенция НЕОФРОН с която дружеството има договореност за осигуряване на туристи за наблюдение на кафяви мечки..

Второто укритие се намира в района на Девин , на границата между Държавна Дивечовъдна Станция”Извора” и” Ловно-рибарско дружество” Девин.Построено е на просторна поляна , която е естествено вървище на мечки.

Третото укритие е в близост до защитената местност „Чаирска река”, намираща се между село Гьоврен и село Триград, където преобладават най-проблемните мечки.
Дейност 2. Подготовка на информационни табели с информация за екотуристически продукт за наблюдение на мечки – 3бр. /Изготвени и закупени са стикери и ламарина.Предстои изрязване на ламарината, направа на билборд от дървена рамка и поставяне.Подадена е молба в кметството за съгласуване и одобрение за поставяне на табелите.
Дейност 3. Разпространяване на информация сред заинтересовани страни за различни начини за предпазване на селскостопанските производители от набезите на кафявата мечка в региона- проведен семинар в с.Борино и с.Буйново.

През отчетения период бе проведен семинар в селата Борино и Буйново на тема Конфликт” Мечка-човек” .В село Борино семинарът се проведе в конферентната зала на СПА хотел „Борино”и на него присъстваха 15 земеделски производители от селата Чала и Борино.

В село Буйново срещата беше в залата на кметство Буйново , където бяха дошли 20 местни хора..

За организирането на семинарите са съдействали кметовете на селата Борино и Буйново.Лекторът , който обсъжда конфликтът „Мечка-човек” е представител на РИОСВ-гр.Смолян.

Целта на тази информационна кампания е представянето на различните начини сред местните земеделски производители за предпазване на тяхната продукция от потенциални набези на кафявата мечка ,чрез изграждане на различни съоръжения както и обсъждането на ефективните начини за опазване на природата и биоразнообразието на местно ниво чрез включване на широк кръг хора и заинтересовани институции . Опазването е постижимо само ако местните хора познават видовото разнообразие и имат икономически интерес от тяхното съхранение.На проведените семинари бе разяснено възможностите за обезщетение при извършени щети от кафявата мечка,начина и срокове за подаване на жалбите и институциите до които следва да се обърнат.
Дейност 4 . Засаждане на горскоплодни дръвчета и фиданки- сезонно подхранване на кафявата мечка.

За опазване видовото обогатяване и увеличаване на дивеча , както и за по-доброто развитие на кафявата мечка , в региона на град Девин през отчетения период бяха засадени 2500 броя горскоплодни дръвчета и фиданки- сливи и круши ,малини на около 10 декара общо.Тази дейност бе извършена от лицензирана фирма”КАГИП ЕООД.” гр.Варна

Целта на това засаждане с горскоплодни дръвчета е да се увеличи и подобри хранителната база на мечките в по -отдалечени райони,с цел да не нанасят щети на местното население.Залесяването е извършено покрай укритията и подхода към тях , защото по този начин ще се увеличи шанса за наблюдение на мечки от страна на туристите .Маршрутът , по който ще се водят туристите за наблюдение на кафява мечка, минава покрай мястото със засадените горскоплодни дръвчета .Така те ще имат шанс да наблюдават мечки и от движение, а не само от укритията. Резултатът от залесяването ще бъде след няколко години , когато дръвчетата пораснат.

В района на укритието намиращо се в Девин бяха засадени 1000 бр.,а в района на Гьоврен 1500 бр.

Освен това чрез засаждането на горскоплодни дръвчета ще се предпазят и съответните терени от бъдещи ерозионни процеси.
Дейност 5 Изработка на интернет страница- създаването на интернет страница ще информира широк кръг посетители в интернет пространството за стартирането на проекта и за неговата същност , ще допринесе за популяризирането на екотуристическия продукт за наблюдение на кафявата мечка и организирането й.Предстои превода и на английски.
Дейност 6.С цел предотвратяването на бракониерството на кафява мечка , както и на други диви животни , през месец януари 2008г. с трудов договор към дружеството беше назначен щатен служител , отговарящ по охраната .Съвместно с органите на РПУ , Държавните лесничейства и Държавна дивечовъдна станция , бяха извършени 58 проверки на ловните дружини по време на групов лов.При извършване на индивидуален лов от ловците бяха изпратени придружители от държавните лесничейства .

За установяване запаса на мечките в района бяха изградени 20 броя площадки за събиране на косми и други следи от мечки.Освен това в тази дейност участваха и 70 от членовете на дружеството. Данните от преброяването както и пробите /косми,изпражнения / от кафяви мечки бяха изпратени в РИОСВ гр.Смолян за ДНК анализ.


Дейност 7.Ръководителят на проекта редовно участва в комисия по установяване на нанесени щети на домашни животни и пчелни кошери от мечки. В три от четирите случаи бе констатирано , че щетата е от вълк , а не от мечка. По четвъртия случай още тече процедура.
Дейност 8.Ръководителят на проекта участва в работна среща в гр.Смолян и гр.София , където се обсъди Плана за действие на кафявата мечка в България.
Дейност 9. През отчетния период бяха засяти общо 25 дка. ниви с житни култури , които ще бъдат допълнителна хранителна база за мечките. Преди зимния сън на мечките и рано на пролет ,бе извършено подхранване с царевица когато е оскъдна храната им. Подхранването бе извършено във всички райони , които се обитават от мечки.


  1. Произведени продукти (моля, докладвайте само онези произведени в рамките на отчетния период.)

1.Създаване на 3 укрития за наблюдение на мечката

2.Изработка на стикери за 3 бр. табели с информация за екотуристическия продукт за наблюдение на мечка

3. Интернет страница – 1бр.

4. Информационна среща за популяризиране на различни предпазни мерки за селскостопанските производители в региона,на която присъстваха 35 човека.Срещата се проведе в с.Борино и с.Буйново

5.Засадени горскоплодни фиданки и храсти – 2500бр.

6. Засадени ниви с житни култури – 25 дка


III. ОТЧЕТ НА НАУЧЕНИТЕ УРОЦИ, ПОСТИЖЕНИЯ И ПРОБЛЕМИ


  1. Научени уроци (моля, анализирайте изпълнението на проекта и постиженията за този отчетен период и изредете най-важните научени уроци)

  2. Принос към устойчивостта (моля изредете всички приноси към устойчивостта на проекта, ако има такива постижения за този отчетен период. Това е ключова част от отчет за дейността по проекта за последни отчетен период.)

  3. Срещнати проблеми и мерки за преодоляването им (моля изредете проблемите, които може да са възникнали по време на изпълнението на проекта и какво бе направено, за да се преодолеят)



IV. ПРОМЕНИ
Моля изредете всички промени, за които искате разрешение по отношение на изпълнението на проекта, включително изменение в бюджета.




Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница