Отчет на областните съвети по наркотичните вещества и превантивно-информационните центрове към тях за 2006 г. София 2007 г



страница1/8
Дата05.03.2018
Размер1.34 Mb.
#61538
ТипОтчет
  1   2   3   4   5   6   7   8



ОТЧЕТ

НА ОБЛАСТНИТЕ СЪВЕТИ ПО НАРКОТИЧНИТЕ ВЕЩЕСТВА И ПРЕВАНТИВНО-ИНФОРМАЦИОННИТЕ ЦЕНТРОВЕ КЪМ ТЯХ ЗА 2006 г.

София 2007 г.

Изготвен от Секретариата на НСНВ

УВОД / 2006 г. /

За осъществяване на политиката в областта на борбата срещу наркотиците Националния съвет по наркотичните вещества (НСНВ) изгражда мрежа от Областни съвети по наркотичните вещества (ОбСНВ). ОбСНВ имат основна роля и отговорност за изпълнението на Националната стратегия за борба с наркоманиите 2003 – 2008г. и Плана за действие към нея на общинско равнище.

До края на 2006 г. са създадени 26 Областни съвета по наркотичните вещества (ОбСНВ) в големите областни градове, които работят съобразно приети общински програми и стратегии за превенция, лечение и рехабилитация на наркоманиите.

Изградени са 21 Превантивни-информационни центрове (ПИЦ) към ОбСНВ в градовете София, Варна, Велико Търново, Бургас, Враца, Сливен, Перник, Благоевград, Видин, Плевен, Пловдив, Добрич, Кюстендил, Силистра, Разград, Русе, Хасково, Габрово, Кърджали, Шумен и Ямбол. Превантивно-информационните центрове са функционални звена, които събират, анализират и предоставят информация на местно ниво необходима за изготвянето, осъществяването и координирането на общинските програми и стратегии.


Превантивно-информационната дейност е насочена към:

►Осъществяване на ефективна превенция на злоупотребата с наркотични вещества сред рисковите групи деца и включването им в програми за спортна дейност и за поощряване на творческия им потенциал;

►Усъвършенстване и разширяване на сътрудничеството и партньорските взаимоотношения между институциите, организациите, НПО и медиите на национално и общинско ниво в профилактична работа в борбата със зависимостите;

►Разработване и прилагане на алтернативни форми за прекарване на свободното време на младите хора чрез програми за спортна и младежка дейност;

►Привличане на родители, чрез работещи форми и методи, в предотвратяване на употребата и разпространението на психоактивни вещества;

►Целенасочена работа с медиите, за да се осигури адекватно и компетентно отразяване на проблемите с наркотиците.

►Цели се така също и насърчаване и популяризиране на образованието за борба и превенция с наркотичните вещества сред подрастващите и техните родители, а така и изграждане на желание сред гражданския сектор и местната власт за сътрудничество и обмен на информация за борба и превенция с наркотиците.
Осъществените през 2006 г дейности на ОбСНВ и изградените Превантивно-информационни центрове обхващат:


  • Изпълнение на приетите превантивни програми и стратегии;

  • Превантивни дейности сред ученици, родители, учители и педагогически съветници, като активно се работи по модела “Връстници обучават връстници”;

  • Провеждане на конкурси, изложби, лекции, кръгли маси и запознаване с проблематиката наркотици и наркомании съвместно с другите общински структури;

  • Издаване на различни видове превантивни, информационни и здравно-образователни материали;

  • Запознаване на обществеността с дейноста на ПИЦ;

  • Организиране на алтернативни занимания за прекарване на свободното време;

  • Провеждане на тренинг обучения, чийто прицелни групи в различните общини варират – от ученици и педагогически съветници до професионалисти.

  • Изграждане на мултидисциплинарни екипи



Усилията на работещите в Превантивно-информационните центрове са насочени към преодоляване на апатията на обществото спрямо проблема със злоупотреба с наркотични вещества.

Във всички Общини са осъществени дейности по случай 26 юни – Световен ден за борба с наркоманиите. Повечето Превантивно-информационни центрове са създали свои интернет адреси.

Набляга се на разработване и функциониране на консултативни програми или кабинети, които да насочват зависимите за лечение на територията на областта или на територията на страната и в чужбина.

Налице е поддържане на добро сътрудничество с неправителствения сектор, както и сравнително добра координация между всички общински структури при предприемане на действие в борбата с наркотиците и наркоманиите.

Усилено се работи и с помощта на създадените Младежки съвети по наркотичните вещества.

За компетентното отразяване на проблемите с наркотиците, ОбСНВ работят активно и с медиите.

Не на последно място трябва да се отбележи активност на ОбСНВ по отношение на провеждането на анкети за нагласите сред учениците, родителите и учителите и изследвания за оценка на разпространението и търсенето на лечение, в координация с Националния център по наркомании.
Осъществява се добро сътрудничество с изградените в някои общини кабинети за превенция на ХИВ/СПИН.

На много места съществува и добро партньорство между РИОКОЗ, Младежки дом, Местна комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, РДВР, Окръжна прокуратура, БМЧК и Областните диспансери за психични заболявания със стационар (където съществуват). Част от общините са членки на международната неправителствена организация Европейски градове срещу дрогата (ECAD).Активно и целенасочено се работи с медиите, за да се осигури адекватно и компетентно отразяване на проблемите с наркотиците.

Във всички ОбСНВ са изготвени и представени Годишни доклади по проблемите на наркотиците и наркоманиите на територията на общините.

Дейностите се финансират от общинските бюджети, по Националната програма за изпълнение на Националната стратегия за борба с наркотиците и по спечелени проекти.
Представители на Превантивно-информационните центрове и ОбСНВ взеха участие и в:

Обучителен семинар за представители на ПИЦ и ОбСНВ (6.10.2006 г.) на тема „Организиране на ученически изследвания на общинско ниво”. Присъстваха представители на градовете Търговище, Благоевград, Хасково, Смолян, Монтана, Перник, Шумен, Разград, Сливен и Разград. Беше представено въведение към методиката на училищните проучвания за употреба на наркотични вещества и разясни в детайли методиката на училищните проучвания за употреба на наркотични вещества. Подготвиха се ориентировъчни планове за организиране на училищни проучвания в съответните общини.

Два обучителни семинара организирани от Дирекция “Наркотични вещества” при Министерство на здравеопазването и НЦН, за служители от ПИЦ и ОбСНВ (04.12.2006г. – 07.12.2006г.), с участието на лектори - г-н Федон Калотеракис – зам. изпълнителен директор на КЕТЕА (Гърция) и г-жа Йоанна Киритси – ръководител на отдел “Превантивни дейности” в КЕТЕА:

а) семинар за ръководители на тема „Взаимоотношения в екипа и ефективна комуникация” – обучени са 25 представители на ПИЦ и ОбСНВ от страната.

б) семинар на тема „Работа с целевите групи – тренинг в комуникативни умения” - обучени са 22 членове на екипите на ПИЦ и ОбСНВ

На 13.04.2006 НФЦ организира работна среща във връзка със Системата за ранно предупреждение, свързана с монитиринг и контрол на нови видове наркотици. На срещата присъстваха представители на ключови български институции, представители на Столичен превантивно- информационен център и ПИЦ-Варна.

В организираната от НФЦ среща с двама експерти от Европейския мониторинг център за наркотици и наркомании взеха участие представители Столичен превантивно- информационен център по проблемите на наркотиците и ПИЦ - Варна. Тема срещата беше развитието и функционирането на Системата за ранно предупреждение в България - изграждане на информационна мрежа и информационен обмен в рамките на системата.


При анализ на анкетите и проучванията, както и на дейността на ангажираните с проблема се забелязват следните тенденции:

aНараства употребата на наркотични вещества сред младите хора и най-вече сред учениците. Най-масовото употребявано наркотично вещество е канабисът, в частност марихуаната.

aНаблюдава се засилване на интереса към синтетичните наркотици, комбинациите с алкохол, нарастване интереса към кокаина. Синтетичните наркотици са с по-добро качество и по-ниска цена.

aДруга важна характеристика на развитието на употребата на наркотични вещества е снижаване възрастта на първа употреба.

aНараства броя на криминални престъпления с цел набавяне на средства за закупуване на наркотик от една страна и стабилизиране на пазара на наркотици от друга.

aПредполагаема тенденция е увеличаване на болните от Хепатит В и С, намаляване търсенето на лечение, поява на носители на ХИВ/СПИН

aКонстатира се не ангажираност на ръководствата на училищата и на родителите към проблема.

aТрябва да се отбележи, че и в национален мащаб все още липсват утвърдени системни програми в помощ на родителите

ОбСНВ - БЛАГОЕВГРАД 2006 г.
През 2006 г., на свое заседание, Общински съвет – Благоевград приема Правил-

ник за организацията и дейността на Областен съвет по наркотични вещества и Общинска стратегия за борба с наркотиците.

За осъществяване на своята дейност Общинският съвет по наркотични вещества - / ОбСНВ / е оранизирал и провел две заседания.

І. Отчет за извършено по месеци :


  1. Януари –

→ две групи на ОбСНВ участват в семинар на Министерство на здравеопазването за изработване на правилник за работа на ОбСНВ и структуриране на Превантивно-информационния център / ПИЦ / към ОбСНВ.

→ консултации на зависими лица и техни близки при насочване за лечение

→ дискусионни срещи в училищата на общината във връзка с превенция на зави-

симости


→ съдействие на РДВР Перник и Районна прокуратура Перник по повод престъп-

ление извършено от зависимо лице от Благоевград

→ оказана методична помощ на ОбСНВ – Кюстендил

→ с Регионалния отдел социални дейности и социално подпомагане е решен про-

блем с две годишно дете на зависими родители. При среща с представители на

Агенция за закрила на детето – изработено предложение за промяна на законода-

телството по отношение на деца на зависими родители.

→ преписка с Президентството на Р. България, с предложение за опрощаване на

здравните осигуровки на зависими лица, лекувани извън България.

→ съвместно с “Биофармация” – осигурен достъп до тестове за наркотици.

→ среща с местните медии за адекватно отразяване на темата “Зависимости”.

→ уведомено Регионалното управление на горите за случаите на употреба на ха-

люциногенни гъби в областта.

→ ОбСНВ с обръщение към Министерството на труда и социалната политика е по-

искал допълнителни работни места за охранители по програмата за заетост. Причи-

ната за това - чести срещи с абстинентни и агресивни зависими лица.

→ чрез МТСП – сътрудничество за създаване и реализиране на програми по Наци-

оналната стратегия за борба с наркотиците и взаимопомощ на родителите на нарко-

зависими лица.

→ предложения за работата на подготвяната Национална конференция на Общин-

ските съвети по наркотични вещества / - конкретните предложения се съдържат в отчетния доклад /.

→ справки и преписки до институции и министерства за: местанахождение на за-

висими преминали консултация в ОбСНВ; проблеми на наркозависими завърнали се в страната от лечение в чужбина; регламентиране работата на заложни къщи с крадени вещи

→ медийно информиране за резултатите от срещи с ученици, в организираната от ОбСНВ изложба “Не умирай от невежество”.



  1. Февруари –

→ работни срещи с : НСОРБ – за избор на помещение за взаимопомощ и работа с

родители на наркозависими; Областни управи – заетост на зависими и техни близ-

ки по програмата “От социални помощи към трудова заетост”; Община Хаджиди-

димово – за инициативи по превенция употребата на ПАВ

→ съвместни инициативи и методична помощ : с РИО на МОН конкурс “Има мно-

го достойни българи и българки в моя роден край”; с НХГ “Св.Св. Кирил и Мето-

дий” – Благоевград проведен семинар за родители по проект “Обществена програма

за превенция от наркотици в училищата”; оказана методична помощ на ОбСНВКюс-

тендил; среща с представители на Държавната агенция за закрила на детето за въз-

можни грижи на деца на зависими; помощ на семейства на зависими, за първично

консултиране и насочване за лечение;

→ писмо на ОбСНВ до вестник “24 часа” касаещо статии на вестника от 2005 г.



  1. Март –

→ сигнална преписка с РДВР и Спешен център с информация от охранителни фир-

ми на дискотеки, за злоупотреби на подрастващи с алкохол и наркотици.

→ предоставена допълнителна информация за превенция на зависимости по проект

“Чрез информация срещу зависимостта от наркотици, алкохол и цигари”, на учени-

ци, родители учители и други групи от населението. При срещи в ОбСНВ, като пре-

дпочитани инормационни материали / мнения на около 6 000 души / се оказват из-

ложбите, листовки и брошури на тема “Превенция на зависимости”

→ изготвена брошура съвместно с агенция “Дримарт” за превенция, като интере-

сът налага напечатване на допълнителни бройки.

→ създаден е Младежки ОбСНВ с младежи от НХГ ”Св.Св. Кирил и Методий”, ПГ

по икономика и Езикова гимназия-Благоевград.

→ проведена изложба с нагледни материали предоставени от МА – София, катедра

“Патологична анатомия”

→ ОбСНВ съдейства на 30 семейства потърсили индивидуална консултация

→ проведена анкета за наласите в обществото по проблема “наркомании”, преван-

тивна дискусия с ученици от Разлог и Благоевград по проблемите на зависимостите

→ обучение на медицински сестри от училищата, за анкетно проучване и проведе-

но анкетно проучване за употреба на наркотици



  1. Април –

→ наградени 150 участника в конкурса “Има много достойни българи и българки”

→ консутации за насочване към лечение на зависими



5. Май -

→ съдействие на ОбСНВ при провеждане на държавната практика на студенти,

специалност “Психология” от ПИФ към ЮЗУ “Н. Рилски” и осъществено обу-

чение на студенти от катедра “Социални дейности” , проведено в манастира

“Св.Георги” – с. Хаджидимово / продължило и в следващия месец /

→ проведена дискусионна среща с кметове от Петрич и региона, ОбСНВ и РДВР

Благоевград за решаване проблема с отглеждане на коноп / канабис /

→ проведен конкурс “Има ли бъдеще един наркоман”

→ участие в организиран от Националния център по наркомании тренинг за оказ-

ване професионална методична помощ на ОбСНВ



6. Юни -

→ проведени редовно извършваните консултации всеки месец на зависими, за на-

сочване за лечение

→ чрез медийна, превантивна кампания – отбелязан 26.06.2006 г. “Международен

ден за борба с трафика и разпространението на наркотици”

→ дискусионни срещи по проблемите при употреба на ПАВ с ученици в Общини

Хаджидимово и Банско

→ обучение-превенция на студенти и ученици при посещение на черква



  1. Юли –

→ изработени превантивно-информационни листовки, брошури и плакати

→ проведени редовно извършваните консултации всеки месец на зависими, за на-

сочване за лечение

→ организирана подписка за промени в законодателствато касаещо зависимостите

→ издадена и разпространена книжка с наградените творби от конкурса “Има ли

бъдеще един наркоман”

→ среща на зависими, търсещи лечение, със Заместник кмета и ръководител “От-

брана и сигурност” за съдействие



  1. Август –

→ организиране дейноста на доброволеца от Корпуса на мира към ОбСНВ

→ проведени редовно извършваните консултации всеки месец на зависими, за на-

сочване за лечение

→ съвместна работа с фодация “Спасение” при създаване на филма “Пропуснат

живот”, разкриващ съдбите на зависими от Благоевград и страната


  1. Септември –

→ въвеждане на Стейси Лагроу – доброволец от Корпуса на мира в работата на

ОбСНВ


→ проведени редовно извършваните консултации всеки месец на зависими, за на-

сочване за лечение

→ съвместна работа с фодация “Спасение” при създаване на филма “Пропуснат

живот”, разкриващ съдбите на зависими от Благоевград и страната

→ дискусионни срещи в училищата на общината във връзка с превенция на зави-

симости


  1. Октомври –

→ набиране на дарения за завършване на филма “Пропуснат живот”

→ съвместно с Младежки дом – Благоевград издадена превантивната книжка

“Спрете злото”

→ разяснителна среща за родитили по проблемите на употребата на ПАВ

→ проведени редовно извършваните консултации всеки месец на зависими, за на-

сочване за лечение

→ участие в Есенния университет по зависимости – акцинт – употреба на амфе-

тамини и метамфетамин

→ дискусионни срещи в училищата на общината във връзка с превенция на зави-

симости


  1. Ноември –

→ осъществен контакт с Министерството на труда и социалната политика за въз-

можно решаване на проблеми на зависими и на техните семейства

→ премиера на филма “Пропуснат живот”, изработен график за прожекции в

училищата на общината

→ проведени редовно извършваните консултации всеки месец на зависими, за на-

сочване за лечение

→ проведена среща с Заместник министъра на труда и социалната политика за

разкриване на дневен център за работа със зависими лица и техните семейства

→ информиране на МЗ, МС и Комисията по здравеопазване към Народното съб-

рание за проблеми с Новия НК и лекуваните зависими в клиники и терапевтични

общности


  1. Декември –

→ изработване на график за месеца за прожектиране на филма “Пропуснат живот”

→ проведени редовно извършваните консултации всеки месец на зависими, за на-

сочване за лечение

→ изработване на превантивни материали по програмата за Годината на детето на

Община Благоевград

→ закупени награди за спечелилите конкурса “Има ли бъдеще за един наркоман”

→ песконференция с Областната дирекция на полицията за съвместната работа

през 2006 г.

→ изработване на нова интернет страница на ОбСНВ - Благоевград

ОбСНВ - БУРГАС 2006 г.
Областния съвет по наркотични вещества гласува нов състав на сесия на Общенския

съвет на 20.07.2006 г. с протокол № 38. Съвета работи, съобразявайки се с поставената

основна цел: Оганичаване злоупотребата с наркотични вещества и неблагоприятните

здравни и социални последици от нея за младите хора от Община Бургас.


Отчита се изпълнението на :
1. Провеждане на V Балканска конференция – “Създаване и развитие на Балканска мрежа за превенция на употребата на наркотични вещества”, съвместно с организация

ECAD (Европейски градове срещу наркотиците). Делегатите на шест държави и Борда

на директорите на ECAD, оценяват високо дейността на общинската администрация в

областта на превенцията на наркотични зависимости и предлагат Бургас да стане регио-

нален център на ECAD.
2. В създадената информационна мрежа се поддържат база данни за разпространение-

то и динамиката на злоупотребата с психоактивни (наркотични) вещества.


3. Чрез постоянен контакт и взаимодействие между общински, държавни, неправител- ствени и частни структури на територията на общината, се координират превантивни мероприятия и дейности и се обменя актуална информация относно проблема със зави-

симостите.


4. Прилагат се общообразователни, превантивно-информационни програми за запозна-

ване на общественоста с проблемите свързани с наркоманиите и другите зависимости и

се работи за повишаване чувствителността на жителите на Област Бургас, за решаване на проблемите.


  1. Разработена е и се прилага дългосрочна програма, за първична превенция на упот-

ребата на наркотични вещества в училищата – І-V , VІ-VІІІ и ІХ-ХІІ класове.



  1. В съвместни превантивни дейности са вкючени студенти от специалност ”Социал-

ни дейности” от Бургаски свободен университет /БСУ/ .
7. Съвместни инициативи и дейности са организирани и осъществени с: РИОКОЗ, РЦЗ

и ОДПЗС ; както и НПО: Български червен кръст, Сдружения “Равновесие”, “Доза обич” и “Каритас”, Асоциация “Деметра”, Обединен ромски съюз и др.


8. За отбелязване на 26.06.2006 г. – Международен ден за борба с трафика и разпрос-

транението на наркотици, под егидата на Община Бургас, е проведена общинска кампа-

ния “Живей активно в свят без дрога”. В сградата на БСУ е проведена превантивна из-

ложба на плакати и рисунки, в рамките на кампанията. В мобилните лаборатории на сдруженията “Доза обич” и КАРИТАС, специално обучени лаборанти от РИОКОЗ са извършили бързи тестове за СПИН. Състоял се е концерт “Бургас без дрога”.

9. За отбелязване на 01.12.2006 г. – Международен ден за борба с HIV/СПИН е прове-

дена кампания “Важно е да знаеш – човешко е да общуваш” и мероприятията:

съвместно с БСУ – “Бургас говори за HIV/СПИН” – ден на отворени врати


  • прочетено е било отворено писмо до всички ученици в гр. Бургас за рисковете от заразяване и възможностите за предпазване от СПИН

  • съвместно с местните медии – отворено писмо от г-н Й.Костадинов до общест- веността

  • проведени два концерта – гр.Бургас и Горно езерово (пред ромската общност) - на

01.12.2006 г.

- РИОКОЗ чрез три мобилни лаборатории, е провел бърза диагностика за СПИН на

150 души
10. Младежки клуб “Джей Джей Куул Ей”, на обособена, свободна от дрога територия, е осъществил алтернативни форми за развлечение на младежите – спорт, младежки ате-

лиета, кръжоци и клубове по интереси.


11. В 8 училища на гр.Бургас е реализирана алтернативна програма за превенция на употребата на наркотични вещества “Изкуството и спортът срещу дрогата”.
12. ОбСНВ/ПИЦ съвместно с Областен ромски съюз, е продължил и разширил преван-

тивната работа сред ромското население.


13. ОбСНВ/ПИЦ активно е съдействал и работил с РДВР и Регионална дирекция “Митници” в борбата за ограничаване на разпространението на наркотични вещества.
14. Осъществено е ежегодното проучване за изготвяне на доклад по модела “Мулти сити мрежа”, за нивото на разпространение и употреба на наркотични вещества в Област Бургас.
15. ОбСНВ/ПИЦ активно е работил с местните медии и регулярно е предоставял спе- циализирана информация по текущи превантивни дейности и програми. На бургаските кабелни телевизии е бил предоставен за излъчване филма “Тайната”.
16. Съставени, изработени и разпространени са били информационни, превантивни ма- териали – листовки, брошури, мултимедийни продукти и др. Предназначени за широка-

та общественост и целеви групи, са съдействали за разясняване пагубното влияние и проблемите, възникващи от злоупотребата с наркотици, цигари и алкохол. Общ тираж 15 000 бр.


17. В 10 общински училища, като СИП е реализирано “Здравно образование”, финан-

сирано от Община Бургас.


18. Програма за създаване и обучение на младежки лидерски екипи от типа “Връстни-

ци обучават връстници” е осъществена с ученици ІХ-ХІІ клас от училищата на гр.Бургас.


19. Създадена е мрежа от превантивно-информационни младежки клубове в училища-

та “Училище и здраве”.


20. Проведено е обучение на педагогически съветници, класни ръководители и меди-

цински сестри по училищата, за работа с ученици и родители по проблемите на зависи-

мостите.
21. ПИЦ и Сдружение “Танц БГ” са стартирали и осъществяват проект “Танц срещу дрогата”.

За изпълнение на дейностите през 2006 г. са изразходвани 3 950 лв. от държавното финансиране по дейност 239, функция “Сигурност и отбрана”.

С отделно финансиране от Община Бургас, е проведена V Балканска конференция на ECAD.

Превантивно-информационен център/ПИЦ /, ОТДЕЛ “ПРЕВЕНЦИИ” - ОбСНВ - ВАРНА 2006 .

Основен приоритет в дейността на ОбСНВ/ПИЦ - Варна и през 2006 г., е направлението “Превенция на наркомании”, както и дейностите, включени в “Програма – 2006”, приета от Общинския съвет по наркотичните вещества – Варна, като основна част на “Общинска стратегия за борба с наркоманиите 2004-2007 г.”

За ефективно провеждане на своята работа, ОбСНВ е провел четри заседания.

Отитат се следните дейности:



  1. Проведен мониторинг “Търсене на лечение” – показател на Европейския монито-

ринг център по наркотици и наркомании (EMCDDA). Проучването е осъществено чрез

отпечатана индивидуална анкетна карта, попълвана от всеки посетител на: ІІ Психиат-

рична клиника МБАЛ “Св. Марина”- наркологично отделение, наркологичен кабинет-

ДКЦ “Св. Марина”, Център за психично здраве-Варна и Медицински център “Манус

Вита”. Като част от националната система за наблюдение на лица, потърсили помощ

във връзка с такива заболявания / зависимости /, мониноринга е координиран и резул-

татите от него се обработват от Национален фокусен център.


  1. Събрана и класифицирана е база данни съдържаща:

→ нефатални спешни случаи на лица употребяващи наркотици

→ полово и кръвно преносими заболювания на наркотично зависими

→ пазар на наркотици-улична честота, улична цена, заловени количества и престъпле-

ния извършени от лица употребяващи наркотици



  1. Изготвен е ежегодния Годишен градски доклад по тенденциите за злоупотреба с наркотици – 2006 г., по методика ”Мулти Сити” – Група ПОМПИДУ, Съвет на Ев-

ропа.

  1. Осъществена програмата“Обществена програма за превенция на употребата на нар-

котици в училищата” в 13 варненски училища. Използвана е методология на Тримбус

институт, Холандия и Фондация “Обществена програма за превенция на употребата

на наркотици в училищата”. Програмата е обхванала 2103 ученици от 8 и 9 клас. Про-

ведения превантивен тренинг е целял дългосрочност, устойчивост и достъпност при

формиране разбирането на младежите за здравословен начин на живот.


  1. Подпомогнато е Сдружение “Съучастие”, спечелило малка обществена поръчка, да

проведе селективно структурирана “Програма за семейно консултиране по нарко-

тици”. Екип от специалисти – психиатър, социален работник и педагог са консулти-

рали и насочвали по въпросите:


  • Какво представляват наркотиците и рисковете свързани с тяхната употреба ;

  • Какво да се направи за да се намали риска от употреба ;

  • Как да се разпознае употребата ;

  • Какво да се прави, ако проблема е вече на лице ;

Превенцията е обхванала 78 семейства. Издадените превантивни материали са разпространени във варненските училища, неправителствени организации, здравни заведения с превантивна васоченост в работата си, Дирекция “Социално подпома-

гане”, органи за предварително производство, отдел “Закрила на детето” и др.



  1. Обучение на лица заети в превантивни програми – учители, директори, социални

работници, обществени възпитатели, училищни здравни работници, журналисти и

доброволци – общо 305.



  1. Издаване на превантивни материали:

  • Издаване на информационна брошура “Наркотици” – 2500 бр. и “Легални дроги” – 2500 бр.;

  • Издаване на информационни и образователени бюлетини - “Превенция на наркома-

нии” – в 7 последователни издания с общ тираж 3500 бр.

  1. Финансово подпомагане на проекти за превенция на наркомании, осъществени от

Неправителствени организации, съвместно с Община Варна, оттел “Превенции”. Проектите са разработени и оценени според “Ръководство за оценка на дейностите по превенция употребата на психоактивни вещества – наръчник за планиране и оценка на програми” на Европейския мониторинг център по наркотици и наркома-

нии. Одобрени проекти:



  • Универсална превенция – 9 проекта на 2 НПО и 7 училищни настоятелства, реали-

зирани в 17 варненски училища и обхванали 2867 ученици, включително 40 с увре-

ден слух.



  • Селективна превенция на високо рискови групи – с акцент върху превенция на упо-

требата на психоактивни вещества сред подрастващите и семействата в риск. Обх-

ванати 2730 лица от ромски произход, с допълнителна ХИВ/СПИН превенция.



  • Програма за духовно обгрижване на наркозависими, осъществена с представители

Българската православна църква – 30 наркозависими към храм “Св. Цар Борис” –

кв. “Аспарухово”.



  • ХИВ/СПИН превенция на 53 сиблинги ( братя и сестри ) на инжекционно – нарко-

зависими

достъпен център за социална помощ” – превенция на наркомании, осъществена от

доброволци на СНЦ “Шанс за хора с увреждания”.



  • ХИВ/СПИН превенция на 232 проституиращи лица, осъществена от доброволци на

Фондация “SOS – семейства в риск”

Като съпътстващи програмите продукти, са подготвени, издадени и използвани ин-

формационни материали и уеб страница.


  1. Обучение по управление на дейности, насочени към намаляване търсенето на пси-

хоактивни вещества – 396 професионалисти и доброволци. Създадено е ръководството “Модели за обучение по проблемите на наркоманиите” – работа на

учители с младежи от 13 до 18 години.



  1. Проучване и мониторинг на проблемите свързани с наркотиците – 2 реализирани

проекта

→ “ Качествено проучване на употребата на хероин сред ромската общност ”

→ “ Ученици и психоактивни вещества “

Конкретните резултати от проучванията - оформени в база данни, обучение на

сътрудници по превантивна работа на терен в общината и прилагане на ут- върдената в страните членки на ЕС, методика по маделния въпросник на ESPAD (европейски проект за училищни изследвания на алкохол и наркотици) за постигане яснота за актуалното разпространение на употребата на наркотици.


  1. Превод на тематични материали –

→ на английски език – “Качествено проучване на употребата на синтетични нарко-

тици в гр. Варна”; “Доклад по тенденциите на злоупотребата с наркотици – гр. Вар-

на”; “Обществена програма за превенция на употребата на наркотици в училищата”

“Етнография на хероиновата зависимост в ромската общност във Варна” и др.

→ от английски на български език – Презентация на проф. Мораг Макдоналд

“Превенция на употребата на наркотици в общността и училищата – принципи и

практика”; Prison, drug, society и др.


  1. На 22.03.2006 г. е проведена кръгла маса: “Закононарушения, наркотици, общес-

тво – в търсене на правилната посока”. Водещ гост-лектор проф. Мораг Макдоналд

- Директор на Център за изследване на качеството – Университет на централна Англия и консултант на Европейската комисия.

13. На 13.12.2006 г. е проведена кръгла маса: “Превенция на употребата на наркотици

училищата – 2006”. Организирана от Отдел “Превенции”, съвместно с ОбСНВ-

Варна и целяща консенсусно становище, относно необходимостта по въвеждане на

програма “Обществена програма за превенция на употребата на наркотици в учи-

лищата”, на широк кръг участници. Програмата е ресурсно обезпечена от Община

Варна.


14. За 2006 г. бюджетът за изпълнение на дейностите по направление “Превенция на

наркомании” на отдел “Превенции”, Дирекция “Младежки дейности и спорт” е

бил в размер на 100 000 лв. За изпълнението на дейностите са били усвоени 110 000

лв. Допълнителните средства са от сметката на издръжката на отдел “Превенции”,

одобрени с решение на ПК ”МДС”.


Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница