Отчет на общински план за младежта за 2016 Г



Дата11.02.2018
Размер297.01 Kb.
#58480
ТипОтчет
ОТЧЕТ

НА ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА МЛАДЕЖТА ЗА 2016 Г.

Общинският план за младежта за 2016 г. е приет в изпълнение на чл. 15, ал. 4 от глава Втора на Закона за младежта в сила от 20.04.2012 г. и Националната стратегия за младежта 2010-2020 г. В заложените дейности от плана са обхванати подрастващите и млади хора до 29 г. без оглед на тяхната расова, етническа, национална, социална или културна принадлежност. За постигане на поставените цели са осъществени дейности по приоритети, както следва:



Приоритет I. Насърчаване на икономическата активност и кариерното развитие на младите хора

На територията на общината функционират 2 средни, 1 професионална гимназия, 5 основни училища, 7 детски градини, 1 детска ясла, 1 център за подкрепа за личностно развитие - общински детски комплекс. Бюджета за 2016 г. в областта на функция „Образование”, държавни дейности бе 3 076 808 лв., а за 2017 г. е 3 363 599 лв.

По индикаторите, заложени в Националната стратегия за младежта 2010-2020 г. през 2016 г. няма отпаднали ученици, които подлежат на задължително образование до 16 годишна възраст.

През 2016 г. училищата участваха активно по Национални програми на МОН, както следва:



  • НП „С грижа за всеки ученик” – 4 620 лв. за 36 деца в 6 групи;

  • НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“, модул „Подобряване на условията за експериментална работа по природни науки“ – 4 925 лв.;

  • НП „Ученически олимпиади и състезания“, модул „Осигуряване на обучение талантливи ученици за участие в ученическите олимпиади“ - 650 лв.;

  • НП „На училище без отсъствия”, мярка „Без свободен час” - 1318 лв.;

  • НП „Оптимизация на училищната мрежа”, модул „Оптимизиране на вътрешната структура на училищата, детските градини и самостоятелните общежития” - 108 888 лв. и по модул „Рационализация на мрежата от професионални училища” - 122 389 лв.;

  • НП „ИКТ в училище” - 3 400 лв.

Всички детски и учебни заведения в община Момчилград през учебната 2015/2016 г. и 2016/2017 г. са включени в схема „Училищен плод” на ДФ „Земеделие”. Тя обхваща около 1000 деца и е на стойност 27 000 лв. 11 детски и учебни заведения са включени в схема „Училищно мляко” на ДФ „Земеделие”. Всички тези мерки и програми оказват своето въздействие за по-пълното обхващане и задържане на учениците в задължителната училищна възраст.

Съществуващите проблеми в тази сфера са свързани с недостатъчния брой деца и ученици за формирането на нормални групи и паралелки в общинските детски градини и училища. Съществуват рискови групи и общности поради отдалечеността на населените места от общинския център, както и поради многобройните безработни родители. В сътветствие със законовите изисквания и специфични условия, общината е предприела оптимизиране на училищната мрежа и транспорт на децата и учениците.

За подобряване на образователното ниво и професионалната квалификация на населението е необходимо изпълнението на превантивни мерки за подобряване на професионалните умения и знания на работещите (включително съвместни действия между община и местни фирми), като целта ще е подобряване на качествените характеристики на заетостта и повишаване на продуктивността, което да доведе до повишаване конкурентоспособността на местната икономика.

Наблюдава се увеличаване броя на продължаващите да учат след средно образование ученици, но една значителна част от младежите завършващи висше образование не могат да се реализират на пазара на труда, поради липса на работни места.

Дирекция „Бюро по труда”- Момчилград от своя страна осигурява заетост по следните национални програми на лица до 29 год.:


  • Програма „Шанс за работа ” – осигурена заетост на 2 младежи, изплатените средства са в размер на 5 200 лв.;

  • Програма „Хоризонти” – осигурена заетост на 1 младеж, изплатените средства са в размер на 2 600 лв.;

  • ОП ” РЧР”, схема „Обучение и заетост на младите хора” - осигурена заетост на 28 младежи, изплатените средства са в размер на 31 408,35 лв.;

  • ОП ” РЧР”, схема „Младежка заетост” - осигурена заетост на 13 младежи, изплатените средства са в размер на 47 232,27 лв.;

  • Мерки за заетост, чл.36, ал.1 - насърчаване на работодателите да наемат безработни младежи до 29 год. възраст - осигурена заетост на 1 младеж, изплатените средства са в размер на 1 400 лв.;

  • Чл.41 – насърчаване на работодателите да разкриват работни места за стажуване на безработни лица до 29 години - осигурена заетост на 1 младеж, изплатените средства са в размер на 2 760 лв.;

  • Чл.55в - насърчаване на работодателите да наемат на работа продължително безработни лица - осигурена заетост на 1 младеж, изплатените средства са в размер на 1 980 лв.;

  • Чл.55г - насърчаване на работодателите да разкриват работни места за чиракуване на пълно или непълно работно време - осигурена заетост на 1 младеж, изплатените средства са в размер на 3 100 лв.;

Усвоените средства по тези програми за 2016 г., за лицата до 29 г. в община Момчилград са в размер на 95 680,62 лева.

През 2016 г. се реализира Национална програма „Активиране на неактивни лица”, утвърдена със заповед на Mинистъра на труда и социалната политика и насочена към млади хора до 29 г., които не работят, не учат и не са регистрирани в дирекции „Бюро по труда”. Целта бе да се привлекат и мотивират за включването им в обучение, връщане в образователната система или заетост. По програмата в община Момчилград бяха обхванати 34 младежи, които се обучаваха в продължение на 3 месеца, след което 24 от тях бяха назначени на работа за 6 месеца.

Професионалното ориентиране се осъществява в рамките на часа на класа от класните ръководители и чрез организирани срещи с представители на висши учебни заведения.

Децата и учениците от общината имат възможност да се включат в извънкласни и извънучилищни форми по интереси в Център за подкрепа за личностно развитие - Общински детски комплекс и функциониращите читалища. В подкрепа и насърчаване на развитието на талантливи млади хора в областта на изкуството, науката и спорта, училищата и ЦПЛР – Общински детски комплекс осъществяват участие на младежи в конкурси, фестивали, олимпиади и състезания.

През учебната 2016/2017 г. е разширен обхватът на децата и броя на формите към ЦПЛЧ-ОДК в гр. Момчилград. От 15 на 20 са увеличени постоянните кръжочни групи, с обхванати в тях над 200 деца, на възраст от 5 до 18 години. Групите по изобразително изкуство и приложни умения изработиха коледни картички, великденски сувенири, мартенички, работиха върху стъкло и порцелан, рисуваха върху различни теми и организираха изложба със своите произведения. Детските певчески и танцови състави активно участват в отбелязването на бележити дати и събития от културния календар на общината.



Приоритет II. Подобряване на достъпа до информация и качествени услуги

От съществено значение в това отношение е да има информираност по ключови въпроси от ежедневието на младите хора, улесняване на достъпа до информация и младежки услуги. През 2016 година в Община Момчилград работи младежки медиатор, който е ангажиран по Национална програма „Активиране на неактивни лица". Той е посредник между неактивните млади хора на възраст межди 16 и 29 години, които не учат, не работят и не са регистрирани в Дирекция „Бюро по труда" и  различните институции, които предоставят социални, образователни и други услуги.

Две от читалищата в община Момчилград работиха по програма „Глобални библиотеки“, което даде възможност на повече млади хора да имат достъп до компютърни системи и интернет. След приключване на проекта има устойчивост на дейностите т.е. те продължават.

Общината изразява готовност да подпомага дейността на Националната програма за Младежки информационен и комуникационен център. Изразява също така и готовност за популяризиране на програмата „Младежта в действие”, но поради ограничените финансови средства за малка община като нашата реализацията на подобни програми и проекти предстоят.



Приоритет III. Насърчаване на здравословния начин на живот

Тази дейност се осъществяват основно чрез обучение по физическо възпитание в общинските училища и детски градини, чрез извънучилищните дейности в ЦПЛР - Общински детски комплекс-гр. Момчилград, Спортен клуб по тенис на маса “Родопи”, Футболен клуб "Родопи-1935", Спортен клуб по борба “Родопи” гр.Момчилград.

Бюджета на ЦПЛР - Общински детски комплекс за 2016 г. бе 28 300 лв., а за 2017 г. е 30 300 лв. Бюджетът на Спортен клуб по тенис на маса за 2016 г. и за 2017 г. е по 20 000 лв., на Футболен клуб „Родопи-1935” гр. Момчилград за 2016 г. бе 10 000 лв., а за 2017 г. е увеличен на 15 000 лв. и на Спортен клуб по борба за 2016 г. и 2017 г. е по 5000 лв.

Спортните организации ежегодно, съгласно приетия от Общински съвет календарен план за спортните прояви организират състезания по различни видове спорт - футбол, тенис на маса, борба, волейбол, хандбал, баскетбол, тенис на корт и др. Сред подрастващите се създаде мотивация за системни спортни занимания. Съществуващите проблеми тук са, че няма необходимата подкрепа от Министерството на образованието и науката. Крайно недостатъчни са финансовите средства по ПМС №129 за финансиране на спортни дейности на учениците и децата, които не покриват елементарните нужди и дейности. На всички желаещи да спортуват през изминалата година се осигуряваше достъп до наличната материална база, която бе изцяло модернизирана по европейски и национални проекти. В чест на традиционната международна среща на момчилградчаните бяха организирани турнири по различните видове спорт и с участието на различни възрастови групи. Отличилите се бяха наградени от кмета на община Момчилград.

Традиционни за младите хора от община Момчилград са и ежегодните туристически походи в рамките на общината и страната. През м. октомври 2016 г. се състоя двудневен поход с 45 участника до връх Ком в Стара планина, който бе комбиниран с посещение на Клисурски манастир в близост до гр. Вършец.

Определен принос за насърчаване към здравословен начин на живот имат ЦПЛР - Общински детски комплекс, Център за обществена подкрепа, Детска педагогическа стая, Отдел „Закрила на детето”, Местна комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни /МКБППМН/, които развиват дейността си в съответствие със законовата уредба. Представители на РЗИ-Кърджали, медицинските специалисти към здравните кабинети в училищата и обществените възпитатели към МКБППМН провеждат здравно-образователни кампании по проблемите на употребата на наркотици, вредата от алкохола и тютюнопушенето и др.



Приоритет IV. Превенция на социалното изключване на млади хора в неравностойно положение.

Приоритетно в тази сфера се обръща внимание на реализирането на социални проекти, с предоставяне на различни социални услуги. Действащите в тази област към настоящия момент са:



  1. Дневен център за деца с увреждания „Дъга” – гр.Момчилград

Разкрит като държавно делегирана дейност с капацитет 24 места. Предлага комплекс от социални услуги за цялостно обслужване през деня, които са: предоставяне на храна, здравни грижи, рехабилитационни процедури, логопедични услуги, организация на свободното време, семейно консултиране и подкрепа. Услугата е безплатна.

  1. Център за обществена подкрепа – гр. Момчилград

Разкрит като държавно делегирана дейност с капацитет 35 места. Предоставя комплекс от социални услуги в общността, с цел осигуряване на ефективен достъп на високо рискови общности до всички предлагани форми на съдействие и подкрепа, осъществяване на превантивни дейности сред децата и семействата и ангажиране на широката общественост при реализиране на услугите и дейностите по закрила на детето.

  1. Център за настаняване от семеен тип – гр. Момчилград

Разкрит като държавно делегирана дейност с капацитет 14 деца и младежи. Предоставя комплекс от социални услуги, като за всяко дете е осигурена индивидуална грижа и подкрепа, основани на професионалната оценка на нуждите и анализ на ресурсите от квалифициран и обучен персонал. 

  1. Социални услуги в общността „Социален асистент” и „Домашен помощник”

През 2016 г. в община Момчилград се предоставяха социални услуги на 20 потребители до 29 г. по следните проекти:

  • Проект „Подкрепа за независим живот”, на стойност 498 636 лв. за 100 потребители, от които пет до 29 г.;

  • Проект „Обществена трапезария”, на стойност 13 800 лв. за 10 потребители до 29 г.

  • Проект „Топъл обяд”, на стойност 47 000 лв. за пет потребители до 29 г.

Приоритет V. Развитие на младежко доброволчество

Доброволците на БМЧК от клуб Надежда към Професионална гимназия по туризъм в гр. Момчилград взеха участие в кампании по повод на Деня на влюбените – „На кафе с презерватив“ в хотелски комплекс „MG“ и Световния ден за борба със СПИН, като раздаваха брошури и презервативи в ОУ „Д-р П. Берон“ и заведенията в града. През 2016 г. те работиха по два проекта, както следва:

  • "Знанието е сила и защита" - обучение за работа с деца със социални потребности и живеещи в институции. Проведоха благотворителен кулинарен базар с цел набиране на средства за бъдещи дейности с децата в риск. За 1- ви юни посетиха децата от Дневен център за деца с увреждания "Дъга" и ги зарадваха с люлки, топки за скачане и др.

  • "Знанието побеждава агресията и насилието" - след участие в обучение, доброволците проведоха ателиета по психосоциална подкрепа с ученици от 4 и 8 клас в ОУ "Д-р П. Берон". Ателиетата бяха с продължителност от 6 учебни седмици, на теми "Емоции", "Стрес" и "Взаимоотношения".

Във връзка с празника „Баба Марта“ и Първа пролет, доброволците от клуб “Надежда”, с подкрепата на техни съученици от клуб “Лесно и вкусно” към ПГТХВП организираха благотворителен базар-изложба на сладкарски вкусотии. С набраните средства бяха закупени мартенички, с които доброволците закичиха децата от Дневен център за деца с увреждания “Дъга”-Момчилград, както и членовете от клубовете на пенсионера и инвалида в града.

За седма поредна година младите червенокръстци зарадваха децата от Дневния център за деца с увреждания „Дъга” с торти и новогодишни подаръци. Те проведоха и “Ден на благотворителността”, като зарадваха свои връстници с коледни хранителни пакети. По инициатива на доброволците се проведе акция за набиране на средства за бедстващите хора в с. Хитрино, като събраната сума бе внесена в БЧК.

С решение на Общински съвет са създадени доброволчески отряди при природни бедствия. Същите имат изяснен статут, но няма осигурено финансиране за дейността им, поради което дейността им е формална.

Национално утвърдените доброволчески организации е наложително да децентрализират дейността си за включване на младите хора от отдалечените и рискови планински райони.

Приоритет VI. Повишаване на гражданската активност

Всички детски и учебни заведения се включиха в конкурс за най-чист училищен двор. Той се организира от Община Момчилград и е по случай 22 април - Международния ден на Земята.

Младите хора са активни участници при решаване на различни младежки проблеми. Има създадени младежки организации на партиите, които основно са ангажирани с избирателната активност за местни, парламентарни, президентски и европейски избори. В общината е налице много добра избирателна активност сред младежите по време на избори. Институционално съществуващите младежки проблеми се обсъждат на заседанията на Общински съвет, на работни срещи, семинари, обучения и т.н. По възрастов състав младите хора преобладават в Общински съвет, Общинска администрация и други децентрализирани държавни институции на територията на община Момчилград. Необходимо е да има по-добро взаимодействие между тези структури за успешно решаване на младежките проблеми.

Приоритет VII. Развитие на младите хора в малките населени места и селските райони.

Анализът на състоянието в това отношение показва, че броят на младите хора в селата е намалял за сметка на града.

Приносът за организиране на пълноценен живот в малките населени места имат и читалищата, които развиват културно-просветна дейност. Ежегодно с решение на Общински съвет се приема Програма за организиране на читалищната дейност.

Бюджетите на действащите читалища на територията на община Момчилград са както следва:



  • Народно читалище „Нов живот”, гр. Момчилград за 2016 г. – 35 400 лв., а за 2017 г. – 36 500 лв.;

  • Народно читалище „Алеко Константинов”, с. Звездел за 2016 г. – 10 620 лв., за 2017 г. – 10 950 лв.;

  • Народно читалище „Христо Смирненски”, с. Равен за 2016 г. – 10 620 лв., а за 2017 г. – 10 950 лв.;

  • Народно читалище „Единство”, с. Груево за 2016 г. – 7 080 лв., а за 2017 г. - 7 300 лв.;

  • Народно читалище „Н. Й. Вапцаров”, с. Нановица за 2016 г. – 7 080 лв., а за 2017 г. - 7 300 лв.;

  • Народно читалище „Ястреб - 2014”, с. Соколино за 2017 г. – 3650 лв.;

  • Народно читалище „Христо Смирненски - 1952”, с. Неофит Бозвелиево за 2017 г. – 3650 лв.

Все още една малка част от младите хора в общината и най-вече живеещите в отдалечените села нямат достъп до интернет, което затруднява получаването на информация и тяхното развитие.

Приоритет VIII. Развитие на междукултурния и международния диалог

През 2016 г. СУ „Н. Й. Вапцаров”, гр. Момчилград завърши проект „Културата на етносите в община Момчилград - от минало към настояще” към ЦОИДУЕМ, който бе на стойност 15 000 лв. 100 деца и младежи от 12 до 18 г. изучаваха традициите и обичаите, бита, архитектурата и занаятите, танците и музиката на различните етноси и ги представиха чрез изобразителното, приложното и фотографско изкуство. Правиха топономично изследване на родовите връзки, изготвяха поздравителни картички, грамоти и др. По проекта бе организирана екскурзия до Етнографския музей в Златоград. Косвени участници са родители, учители и останалите ученици от училището, пред които се представиха резултатите от дейностите.

През 2016 г. Община Момчилград в партньорство с читалище „Нов живот“ и седемте детски градини стартира проект „Равен старт за децата на община Момчилград чрез подобряване на образованието и грижите в ранна детска възраст“. Той е финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 -2020 г. на стойност 499 986 лева и с продължителност 24 месеца. Сред заложените дейности са работа с родители от етническите малцинства, които възпрепятстват децата си да посещават детска градина, допълнително обучение по български език за деца, за които българският не е майчин и създаване на ателиета за съхраняване и развиване на културната идентичност. 

Активността и участието на младите в международните образователни програми е значително ниска. Няма реализирани дейности и по Програмата „Младежта в действие”, която не е достъпна за отдалечените от столицата общини и младите хора не са запознати с нея. Нужна е повече разгласа и разяснение за тази програма.

Трансгранично сътрудничество основно се осъществява чрез побратимените общини от Р. Турция - Измит, Голяма община Бурса, община Борнова-Измир, Байрамич и Состис-Гърция.

Приоритет IX. Повишаване на ролята на младите хора в превенцията на престъпността

Към община Момчилград има изградени Районен съд, Районна прокуратура, РУ „Полиция”, Комисия за детето, Мултидисциплинарен екип за взаимодействие в случаи на деца, жертва на насилие, МКБППМН, Отдел „Закрила на детето” към Дирекция ”Социално подпомагане”, ЦОП, Обществен съвет по наркотиците, Пробационна комисия, 8 УКПППУ, Дневен център за деца с увреждания и Център за настаняване от семеен тип.

Основна роля по превенция на правонарушенията играе Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни с екип от 4 обществени възпитатели. През 2016 г. са подадени 15 сигнала към комисията, образувани и разгледани 7 възпитателни дела, като всичките са на непълнолетни. Възпитателните дела са предимно за кражби и бягства от дома. На територията на общината извършените нарушения не са с голяма обществена опасност. Няма регистрирани деца и младежи използващи зависими вещества и наркотици. Няма отпаднали ученици, скитничество и просия.

МКБППМН и инспектор „ДПС“ през 2016 г. организираха беседи с ученици по актуални теми като „Насилие“, „Трафик на хора“, „Наркотици“ и др. Обществените възпитатели контролират редовното присъствие в училище на ромските деца и консултират тях и родителите им по интересуващи ги проблеми.

Други дейности и инициативи на МКБППМН през 2016 г. са:


  • “Ден на шегата“ - междуучилищно състезание за шеговит етюд или скеч по случай Деня на хумора и шегата, съвместно с ЦОП и с участието на над 100 деца и младежи от VI до XI клас /наградата бе екскурзия до с. Жеравна/;

  • “Голямото „малко“ четене“ – съвместно мероприятие с читалище „Нов живот“, гр. Момчилград за деца от предучилищните групи в детските градини и начален курс;

  • Състезание по спортен риболов, съвместно с ЦОП и инспектор „ДПС“ с участието на 35 деца и младежи /предметни награди/;

  • “Даровете на природата“ - междуучилищно състезание за ученици от I до IV клас

  • Плувно лято 2016, съвместно с ЦОП бяха привлечени 130 деца в 6 групи през месеците юли и август;

Различните социално-педагогически структури: МКБППМН, ДПС, Отдел „Закрила на детето”, Отдел „Хуманитарни дейности” организират съвместни проверки в заведенията за спазване на вечерния час и недопускане сервиране на алкохол на малолетни и непълнолетни, както и продажба на цигари. Преобладават пътно-транспортните произшествия с участието на млади хора. Този проблем се обсъжда на заседание на общинската комисия за безопасност на движението, като се предприемат мерки за вертикалната и хоризонталната маркировка на пътя, засилване на контрола, подобряване на пътната инфраструктура и др.

Изготвил:



Исмет Ахмед

Специалист, община/Спорт и младежки дейности


ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА МЛАДЕЖТА

ЗА 2017 ГОДИНА

ВЪВЕДЕНИЕ

Планът за младежта на община Момчилград е в съответствие със Закона за младежта и приоритетите на Националната стратегия за младежта (2010-2020), която определя визията на правителството на европейското развитие на България по отношение на политиката за младите хора в страната.

Стратегическите цели, заложени в документа са свързани с насърчаване на икономическата активност и кариерното развитие на младите хора, подобряване на достъпа до информация и качествени услуги, насърчаване на здравословния начин на живот, превенция на социалното изключване на млади хора в неравностойно положение, развитие на младежкото доброволчество и повишаване на гражданската активност, развитие на младите хора в малките населени места и селските райони, развитие на междукултурния и международен диалог и повишаване на ролята на младите хора в превенцията на престъпността.

Този документ определя целите и приоритетите на общинската политика за младите хора, както и финансовите ресурси за реализирането й. Съобразен е с потребностите на младите хора в община Момчилград.

Годишният план за младежта съдържа:


  1. Анализ на предизвикателствата пред младежта в община Момчилград;

  2. Приоритети и специфични цели за провеждане на общинската политика за младежта и мерки за постигането им;

  3. Описание на дейности, които допринасят за постигане на целите на Националната стратегия за младежта;

  4. Организация и координация на дейностите за постигане на целите;

  5. Действия по наблюдение, оценка и актуализация на общинския план за младежта;

  6. Ред и начин за осигуряване на информация и публичност на плана.

АНАЛИЗ НА ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА ПРЕД МЛАДЕЖТА В ОБЩИНА МОМЧИЛГРАД

Настоящата програма се основава на традиционното сътрудничество между институциите и залага мерки за по-добра координация в сфери като образование, трудова заетост, социално включване, здравеопазване, етническа толерантност, младежко доброволчество, равнопоставеност на половете, конкурентоспособност.

По данни на Главна дирекция „ГРАО“ населението по постоянен адрес към 06.01.2017 г. в гр. Момчилград е 18 925 души. Делът на младите хора на възраст от 15 до 29 години е 3 212 души, което е 16,97 % от общото население, разпределено по следния начин:


Население на възраст между 15-29 г. към 30.12.2016 г. в община Момчилград

15 до 19 г.

774

20 до 24 г.

985

25 до 29 г.

1453

Общо 15-29 г.

3212

В сравнение с 2015 г. броят на младежите през 2016 г. в община Момчилград е увеличен с 581 души. Младите хора в България са сред най-късно влизащите на пазара на труда, в сравнение с другите държави от ЕС. Задълбочаването на икономическата криза в страната дава своето отражение върху пазара на труда. В резултат на несигурната икономическа среда, недостатъчната финансова обезпеченост, свитото производство и намалявяне на обема на работа расте безработицата сред младите хора. По данни на Д ”БТ” - Момчилград регистрираните безработни младежи към 31.12.2016 г. са 80 души от общо 660 или 12,12 % спрямо общия брой безработни.

При разглеждане структурните особености на безработицата прави впечатление, че делът на безработните млади хора на възраст до 29 г. в община Момчилград е под средния за страната. Необходимо е да се отчете факта, че младите хора притежават редица качества, които им дават предимство - те са по-мобилни и проявяват повече гъвкавост в процеса на търсене на работа. Много от тях се реализират извън общината и извън пределите на страната ни.

През изминалата година в община Момчилград по национални програми и програми на Eвропейския съюз, които осигуряват заетост за млади хора са наети 48 младежи, както следва:


Програми и мерки за заетост

Брой обхванати лица

до 29 г. през 2016 г.

І. Национални програми за заетост

1. Програма „Шанс за работа”

2

2. Програма „Хоризонти”

1

ІІ. Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”

  1. Схема „Обучения и заетост на младите хора”

28

  1. Схема „Младежка заетост”

13

ІІІ. Мерки за заетост

  1. Чл. 36, ал.1 – насърчаване на работодателите да наемат безработни младежи до 29 години

1

  1. Чл. 41 – насърчаване на работодателите да разкриват работни места за стажуване на безработни лица до 29 години

1

3. Чл. 55в – насърчаване на работодателите да наемат на работа продължително безработни лица

1

4. Чл. 55г - насърчаване на работодателите да разкриват работни места за чиракуване на пълно или непълно работно време

1

Професионалното ориентиране е определящо за подготовката на кадри с квалификация, съответстваща на изискванията на пазара на труда.

На територията на община Момчилград функционират:



  1. Две средни училища:

    1. СУ „Н. Й. Вапцаров”, гр. Момчилград с паралелки с профили – чуждоезиков и технологичен;

    2. ДУ, гр. Момчилград с паралелки – духовен профил.

  2. Една професионална гимназия:

    1. ПГ по ТХВП „Св. св. Кирил и Методий”, гр. Момчилград с паралелки по специалностите - „Организация на хотелиерството”, „Производство на кулинарни изделия и напитки” и „Конструиране, моделиране и технология на облекло от текстил”.

През последните години се наблюдава повишаване процента на младите хора, които са с наднормено тегло, което ще окаже негативно влияние върху тяхното здраве и активен живот през следващите години. Чрез занимания със спорт община Момчилград цели да намали този процент и същевременно да постигне добра основа за изграждане на толерантност към различните. В общината съществуват добри спортни традиции. В град Момчилград се намира стадион, плувен басейн и спортна зала. Под патронажа на общината се организират и провеждат ежегодни спортни състезания и прояви. Към момента с успехи се отличават спортовете тенис на маса и футбол. В община Момчилград са лицензирани три спортни клуба - Футболен клуб "Родопи-1935", Спортен клуб по тенис на маса "Родопи" и Спортен клуб по борба "Родопи".

Институционално съществуващите младежки проблеми се обсъждат на заседанията на Общински съвет, на работни срещи, семинари, обучения и т.н.

По възрастов състав младите хора преобладават в Общински съвет, Общинска администрация и други децентрализирани държавни институции на територията на община Момчилград.

В община Момчилград има изградени Районен съд, Районна прокуратура, РУ „Полиция”, Комисия за детето, Мултидисциплинарeн екип за взаимодействие в случаи на деца, жертва на насилие, МКБППМН, Отдел „Закрила на детето” към Дирекция ”Социално подпомагане”, ЦОП, Пробационна комисия, 8 УКПППУ. Основна роля по превенция на правонарушенията играе Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни с екип от 4 обществени възпитатели. През 2016 г. са подадени 15 сигнала към комисията, образувани и разгледани са 7 възпитателни дела, като всичките са на непълнолетни. Възпитателните дела са предимно за кражби и бягства от дома.

На територията на общината извършените нарушения не са с голяма обществена опасност. Няма регистрирани деца и младежи използващи зависими вещества и наркотици. Няма отпаднали ученици, скитничество и просия.

Различните социално-педагогически структури: МКБППМН, Детска педагогическа стая, отдел „Закрила на детето”, отдел „Хуманитарни дейности”, организират съвместни проверки в заведенията за спазване на вечерния час и недопускане сервиране на алкохол на малолетни и непълнолетни, както и продажба на цигари. Преобладават пътно-транспортните произшествия с участието на млади хора. Този проблем се обсъжда на заседание на Общинската комисия за безопасност на движението като се предприемат мерки за вертикалната и хоризонталната маркировка на пътя, засилване на контрола, подобряване на пътната инфраструктура и др.



Мисленето сред младите хора за гражданската инициативност като „нещо безсмислено и губене на време” е сериозна заплаха за демократичните механизми в бъдеще. Макар готовността на младите хора да участват в доброволчески акции да нараства, все още са ограничени възможностите за такива дейности на територията на община Момчилград.

ПРИОРИТЕТИ И СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ОБЩИНСКАТА ПОЛИТИКА ЗА МЛАДЕЖТА И МЕРКИ ЗА ПОСТИГАНЕТО ИМ

  1. Насърчаване на икономическата активност и кариерното развитие на младите хора:

  • Подобряване качеството на средното образование и неформалното обучение, както и насърчаването на ученето през целия живот, в съответствие с потребностите на пазара на труда;

  • Създаване на благоприятна среда за професионална реализация и кариерно развитие на младите специалисти в държавната и общинска администрация;

  • Успешно съвместяване на професионалния и личния живот на младите хора.

  1. Подобряване на достъпа до информация и качествени услуги:

  • Формиране на информационна политика, насочена към младите хора;

  • Стимулиране на неформалното учене сред младите хора;

  • Развитие на таланта, творческите умения и културното изразяване на младите хора.

  1. Насърчаване на здравословния начин на живот:

  • Превенция на факторите, създаващи риск за здравето на младите хора;

  • Повишаване на сексуалната култура на младите хора;

  • Насърчаване на физическата активност и спорта сред младите хора;

  • Организиране на информационни кампании за здравословен начин на живот.

3. Превенция на социалното изключване на млади хора в неравностостойно положение:

  • Интегриране на младежката политика с мерките за закрила на децата.

4. Развитие на младежкото доброволчество:

  • Популяризиране на доброволчеството;

  • Гарантиране на правата на младите доброволци.

5. Повишаване на гражданската активност:

  • Насърчаване на самоорганизирането на младите хора.

6. Повишаване на ролята на младите хора в превенцията на престъпността:

  • Ангажиране на младежките организации и медиите в превенция на правонарушения, извършвани от младежи;

  • Развитие на култура на пътна безопасност сред младите хора.


ОПИСАНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ, КОИТО ДОПРИНАСЯТ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ НА НАЦИОНАЛНАТА СТРАТЕГИЯ ЗА МЛАДЕЖТА



Дейности

Срок за изпълнение

Финансиране

Отговорни институции

1.


Общински турнири по футбол, волейбол, баскетбол, борба, шах, лека атлетика, дартс, билярд, тенис на маса, спортна стрелба и др. (пролетни, летни, есенни, по случай празници и бележити дати)

целогодишно

Община Момчилград

3000 лв.


Община Момчилград, учители по ФВС в училищата

2.

Обучение за млади хора и участници в Анти СПИН кампания 2017

м. февруари

Община Момчилград

200 лв.


Лични лекари, здравни специалисти в училищата, Община Момчилград

3.

Първопролетен карнавал – музикално парти

м. март

Община Момчилград

800 лв.


Община Момчилград

4.

„Баба Марта” – благотворителен базар

м. март

Община Момчилград

500 лв.


Община Момчилград

5.

Инициативи, свързани с 22 април - Световен ден на Земята. Почистване и облагородяване на зелени площи

м. април

Община Момчилград

500 лв.


Община Момчилград

6.

„Да почистим Момчилград заедно” - почистване на културно-исторически паметници и обществени места

м. април

Община Момчилград

500 лв.


Община Момчилград, училища


7.

Организиране на благотворителен футболен турнир /малки врати/

м. април

Община Момчилград

300 лв.


Община Момчилград, „Хуманитарни дейности”

8.

„Вяра, традиция, здраве” – посрещане на изгрева на вр. Дамбалъ

м. май

Община Момчилград

700 лв.


Община Момчилград

9.

Спортен риболов по програма „Игри без насилие”

м. май

Община Момчилград, МКБППМН

300 лв.


Община Момчилград, МКБППМН

ЦОП и РУП



10.

Празнично шествие на ученици и абитуриенти, по случай Деня на славянската писменост и българската просвета и култура. Награждаване на абитуриенти - отличници

24 май

Община Момчилград

800 лв.


Община Момчилград, отдел „Хуманитарни дейности”

11.

Общинско и областно състезание „Млад огнеборец”

м. май

Община Момчилград

400 лв.


Община Момчилград, РСПБС - М-град

12.

Спортни прояви по случай Деня на българския спорт и професионален празник на работещите в сферата на спорта

м. май

Община Момчилград

500 лв.


Община Момчилград, отдел „Хуманитарни дейности”

13.

Спортни занимания по време на ваканциите - плуване, колопоходи, велосъстезания и др.

пролетна и лятна ваканция

Община Момчилград, МКБППМН, ЦОП

2 500 лв.



Община Момчилград, отдел „Хуманитарни дейности”, МКБППМН, ЦОП

14.

Традиционен музикален фестивал „Нощта на Орфей” на светилището при с. Татул

м. юни

Община Момчилград

10 000 лв.



Община Момчилград

15.

Състезания в чест на деня на детето – 1 юни

м. юни

Община Момчилград

800 лв.


Община Момчилград, отдел „Хуманитарни дейности”

16.

Програма „Летни вечери в парка”

м. юли

м. август



Община Момчилград

5 000 лв.



Община Момчилград

17.

VІII международна среща на момчилградчани под надслов „Момчилград винаги в сърцето ми”

м. юли

Община Момчилград

25 000 лв.



Община Момчилград

18.

Традиционен турнир по свободна борба

м. юли

Община Момчилград

3 000 лв.



Община Момчилград

19.

Плувно лято 2017

м. юли

м. август



Община Момчилград, МКБППМН, ЦОП

2000 лв.


Община Момчилград, МКБППМН, ЦОП

20.

Международен турнир по тенис на маса

м. август

Община Момчилград, СКТМ „Родопи“

Община Момчилград, СКТМ „Родопи“

21.

Международен ден на младежта

м. август

Община Момчилград

300 лв.


Община Момчилград

22.


Провеждане на традиционни спортни походи в рамките на общината и страната

м. май

м. октомври



Община Момчилград

2 000 лв.



Община Момчилград, отдел „Хуманитарни дейности”

23.

Коледни и новогодишни забавни програми

м. декември

Община Момчилград

1000 лв.


Община Момчилград, отдел „Хуманитарни дейности”

24.

Посрещане на Новата година. Празнична музикална програма на централния градски площад.

м. декември

Община Момчилград

1000 лв.


Община Момчилград, отдел „Хуманитарни дейности”


ОРГАНИЗАЦИЯ И КООРДИНАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ

Община Момчилград осигурява отчетност, публичност и прозрачност на общинските политики за развитие на младежта.

Общинският съвет и кмета на общината си сътрудничат с териториалните структури на централните държавни органи и гарантират участието на младите хора при формулирането, изпълнението и отчитането на общинските политики за развитие на младежта.
ДЕЙСТВИЯ ПО НАБЛЮДЕНИЕ, ОЦЕНКА И АКТУАЛИЗАЦИЯ НА ОБЩИНСКИЯ ПЛАН ЗА МЛАДЕЖТА

Мониторинг на текущото изпълнение на дейностите се извършва от отдел „Хуманитарни дейности” в община Момчилград. Съгласно Закона за младежта кметът на общината отчита на областния управител изпълнението на дейностите, насочени към младите хора, в срок до 31 януари на следващата година.

Планът е разработен като отворен документ и подлежи на актуализация и допълнение.
РЕД И НАЧИН ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ И ПУБЛИЧНОСТ НА ПЛАНА

Общинският план за младежта ще бъде публикуван на сайта на община Момчилград.

Реализирането на плана ще се отчита с изготвянето на отчет за изпълнението му и като присъствие на младежката тематика в медиите.

Изготвил:



Исмет Ахмед

Специалист, община/Спорт и младежки дейности


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница