Отчет на основните параметри на бюджета



страница1/9
Дата24.07.2016
Размер1.58 Mb.
#3581
ТипОтчет
  1   2   3   4   5   6   7   8   9


ОТЧЕТ

ЗА СТЕПЕНТА НА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА УТВЪРДЕНИТЕ ПОЛИТИКИ И ПРОГРАМИ НА МИНИСТЕРСТВО НА МЛАДЕЖТА И СПОРТА ЗА 2013 г.


София

бул. Васил Левски No: 75

Телефон: (02) 9-300-555

І. Отчет на основните параметри на бюджета.

Със Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 г. и Постановление № 1 от 09 януари 2013 г. на Министерския съвет за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2013 г., разходите по бюджета на Министерство на младежта и спорта, като правоприемник на Министерство на физическото възпитание и спорта, за 2013 г. са утвърдени по програми в рамките на четири области на политики:




  • Политика в областта на спорта за учащи и спорта в свободното време

      • Програма „Спорт за учащи”

      • Програма ”Спорт в свободното време”

  • Политика в областта на спорта за високи постижения

  • Програма „Олимпийска подготовка”

  • Програма „Спорт за високи постижения”

  • Политика за привеждане на спортните обекти и съоръжения във вид, отговарящ на съвременните международни стандарти

  • Програма „Спортни обекти и съоръжения”

  • Политика за внедряване на добри международни практики за спорта

  • Програма „Изграждане на високоефективен капацитет за активно международно сътрудничество в сферата на физическото възпитание, спорта и социалния туризъм”

В съответствие с Решение на Народното събрание от 29.05.2013 г. за приемане на структура на Министерския съвет на Република България и чл.3 от Постановлене на Министерския съвет № 142 от 08.07.2013 г. за приемане на Устройствен правилник на Министерството на младежта и спорта, с преминаването на Дирекция „Младеж” и второстепенния разпоредител с бюджет Националeн център „Европейски младежки програми и инициативи” (НЦЕМПИ) от преобразуваното Министерство на образованието и науката, в бюджета на Министерство на младежта и спорта за 2013 г. се включи нова политика - „Политика за младите хора” и съответно Програма „Младите в действие”.

Отчетът за степента на изпълнение на утвърдените политики и програми за 2013 г. на Министерство на младежта и спорта като правоприемник на Министерство на физическото възпитание и спорта, съдържа информация за събраните приходи и всички разходи по програмите за развитие на младежките дейности, физическото възпитание и спорта, включително извършваните от набирателната сметка (с източник на финансиране постъпления от Българския спортен тотализатор).

Отчетът за изпълнение на всяка отделна програма съдържа консолидирана информация за всички извършени разходи през 2013 г., независимо от източника на финансиране, допринасящи за изпълнението на дейностите и програмите, планирани в програмния и ориентиран към резултатите бюджет на Министерство на младежта и спорта. При отчитане изпълнението на всяка една от програмите са представени и отчетни данни по идентифицираните и дефинирани показатели за изпълнение.

Този формат на отчет съдържа отчетни данни за степента на изпълнение на програма „Младите в действие”, за периода, в който политиката в областта на младите хора се формулира и управлява от Министъра на младежта и спорта. Необходимо е да се отебежи, че отчетът по тази програма съдържа консолиздирана информация за всички извършени разходи и предоставени трансфери за периода 03.07. -31.12.2013 г.




  1. Отчет на приходите по бюджета на ММС /Приложение № 1/

Със Закона за държавния бюджет на Република България за 2013 г. по бюджета на Министерство на младежта и спорта са утвърдени неданъчни приходи в размер на 700 000 лв., като е предвидено те да се акумулират от предоставяне на услуги и събиране на наеми от собственост. Към 31.12.2013 г. уточнения план на приходите по бджета на ММС е в размер на 3 138 804 лева.

Към 31.12.2013 г. са отчетени приходи на обща стойност 2 900 352 лв., в това число:

а/ приходи и доходи от собственост – 301 122 лв. или 42,41% изпълнение спрямо уточнения план, в т. ч. приходи от продажба на услуги (услуги, предоставяни от хотелската част на общежитието на СУ „Ген. Вл. Стойчев- град София, услуги за почасово ползване на басейн на СУ „Майор Атанас Узунов”- град Русе, продажби на амбалаж на СУ „Георги Бенковски”- гр. Плевен и такси за обучение на курсисти за извършване на допинг контрол), получени след приспадане на намалението в приходите от ученическите столове в спортните училища l в размер на 174 468 лева и възстановените лихви по валутни банкови сметки. Приходите от отдаване под наем на административни помещения, спортни обекти и съоръжения и леки автомобили са в размер на 443 489 лв. или 64,88 % изпълнение от уточнния план.

б/ приходи от глоби, санкции и наказателни лихви -167 391 лв.;

в/ други неданъчни приходи - 56 729 лв.;

г/ получени дарения от страната – 6 580 лв. (от Нова телевизия за изплащане на стипендии на ученици от СУ „Майор Атанас Узунов”, град Русе и СУ „Юрий Гагарин”, гр. Бургас -6 480 лв. и 100 лв. в СУ „Георги Бенковски”, гр. Варна);

д/ получени средства от ЮНЕСКО за реализирането на проект на Антидопинговия център - 14 801 лв.;

е/ получени от НЦЕМПИ средства за изпълнението на европейски младежки програми - 2 489 065 лв.;

ж/ внесени ДДС и другите данъци върху приходите от стопанска дейност на бюджетни предприятия по ЗКПО - 135 336 лв.


2. Отчет на разходите по бюджета на ММС по програми в рамките на изпълняваните политики / Приложение 2а/
Утвърдените общи разходи със Закона за държавния бюджет за 2013 г. са в размер на 39 135 920 лева. След извършени корекции от Министъра на финансите по бюджетните кредити по реда на чл. 34 от Закона за устройството на държавния бюджет към 31.12.2013 г., уточнения план на разходите възлиза на 54 658 755 лева.

При отчитане спецификата на дейностите и проектите, финансирани за провеждане на политиките в областта на младежта и спорта, отчетените общи бюджетни разходи за 2013 г. са на стойност 49 460 183 лв. или изпълнението спрямо уточнения план възлиза на 90,49%. С най- висок относителен дял (58,78%) от общите разходи е изпълнението на субсидиите на организации с нестопанска цел, което произтича от спецификата на финансираните дейности и времевия график за провеждане на състезанията и първенствата от държавния и международния спортен календар.

Изпълнението на общите бюджетни разходи за 2013 г. е в рамките на отпусканите лимити за разходи в системата за електронни бюджетни разплащания СЕБРА.
3. Отчет на консолидираните разходи по бюджетните програми в рамките на изпълняваните политики /Приложение 2б/
Общите консолидирани разходи за 2013 г., отчетени по програмния и ориентиран към резултатите бюджет на преобразуваното Министерство на младежта и спорта, са извършвани при спазване разпоредбите на действащото финансово законодателство в страната, на Закона за физическото възпитание и спорта и подзаконовите актове по прилагането му и са в размер на 78 168 070 лева.

Отчетените средства в размер на 28 707 887 лева са разходвани от набирателната сметка, с източник на финансиране постъпленията от Българския спортен тотализатор, съгласно чл.14, ал.3 от Закона за хазарта. В рамките на отчетния период са извършвани плащания по: програми и проекти за развитие на ученическия и студентския спорт и програма за развитие на спорта в детските градини по програма „Спорт за учащи”, договори за финансово подпомагане дейността на многоспортови федерации и осигуряване на възможности за физическа активност, спортно състезателна дейност и спортни резултати - програма „Спорт за децата в свободното време” и проект „Научи се да караш ски”; финансиране дейността на български спортни федерации и спортни клубове; месечни премии за олимпийски шампиони, прекратили активна състезателна дейност; финансово подпомагане организацията и провеждането на домакинства на състезания от международния спортен календар; договори за олимпийска подготовка; подпомагане на спортни организации, стопанисващи и управляващи обекти общинска или държавна собственост за ремонт, реконструкция и модернизация на обектите и съоръженията; на други дейности в областта на олимпийската подготовка и спорта за високи постижения.


4. Източници на финансиране на консолидираните разходи.

Източниците на финансиране на консолидираните разходи са представени в Приложение № 3.



ІІ. ПРЕГЛЕД НА НАСТЪПИЛИТЕ ПРЕЗ ОТЧЕТНИЯ ПЕРИОД ПРОМЕНИ В ОРГАНИЗАЦИОННАТА СТРУКТУРА НА МИНИСТЕРСТВО НА МЛАДЕЖТА И СПОРТА

През отчетния период са извършени промени в структурата на Министерство на младежта и спорта (ММС), свързани с преминаване на дейността на дирекция „Младеж” и Национален център „Европейски младежки програми и инициативи” от преобразуваното Министерство на образованието и науката към преобразуваното Министерство на младежта и спорта, както и с промяна в статута от общинско в държавно на Спортно училище „Васил Левски”, град Пловдив.

С Постановление № 142 от 08.07.2013 г. на Министерския съвет е приета нова структура на Министерството на младежта и спорта. Цитираното постановление урежда преминаването от Министерство на образованието и науката в структурата на Министерството на младежта и спорта, на дирекция „Политика за младежта” и Националния център „Европийски младежки програми и инициативи”, като второстепенен разпоредител с бюджет към Министъра на младежта и спорта. В резултат на преструктурирането са сформирани две специализирани дирекции – „Политика за младежта” и „Младежка информация и координация”, които кадрово са обезпечени общо с 22 щатни бройки и е приет устройствения правилник на НЦЕМПИ обезпечен с 29 щатни бройки.

На основание Заповед № РД 14-85/19.08.2013 г. на Министъра на образованието и науката (ДВ бр.97/03.09.2013 г.), считано от 01.09.2013 г. финансирането на спортно училище „Васил Левски” гр. Пловдив се извършва чрез бюджета на Министерство на младежта и спорта.

Актуализиран е Правилникът за устройството и дейността на Антидопинговия център, приет с ПМС 252 от 01.11.2013 г. (ДВ бр.97 от 08.11.2013 г.). Считано от 08.11.2013 г. е оптимизирана числеността на адмнистративните стуктури в ММС, като числеността на Антидопинговия център се увеличава от 14 на 21 щатни бройки за сметка на намаляване числеността на централната администрация от 179 на 172 щатни бройки.

Провежданите през 2013 г. политики и програми отразяват мерките, заложени в прегледа на административните структури, изготвени въз основа на Решение на Съвета за административна реформа към Министерския съвет и са разработени в съответствие с основните приоритети и акценти на политиката в областта на младежта, физическото възпитание, спорта и социалния туризъм, залегнали в Програмата на правителството „Държавност, развитие, справедливост (2013-2017 г.).


ІІІ. ПРЕГЛЕД НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПОЛИТИКАТА В ОБЛАСТТА НА СПОРТА ЗА УЧАЩИ И СПОРТА В СВОБОДНОТО ВРЕМЕ .
1. Преглед на изпълнение на политикатА

  • Описание на степента на изпълнение на заложените стратегически и оперативни цели, допринасящи за нейното постигане.


Стратегически цели:

  • Подобряване на условията за практикуване на спорта в свободното време, възможностите за изява и реализиране на лични спортни резултати и укрепване на здравето на хората чрез здравословна двигателна активност през свободното им време;

  • Пълноценен учебно тренировъчен процес и спортно техническа подготовка на учениците в спортните училища за създаване на високо мотивирани състезатели с възможности за спечелване на призови класирания от държавни, европейски, световни първенства и олимпийски игри;

  • Разширяване обхвата на учащите в т. ч. и на хората с увреждания и децата в риск за системно практикуване на физически упражнения и спорт и утвърждаване на физическото възпитание и спорта като средство за здравословен начин на живот и превенция на зависимостите, насилието и вредните навици.


Оперативни цели в областта на спорта в свободното време:

  • Разработване на предложения за програмни документи и проекти за нормативни актове (или на тяхната промяна), свързани с физическото възпитание, спорта в свободното време и социалния туризъм;

  • Изпълнение на програми на ММС, координация и контрол при реализирането на проекти свързани с развитието на спорта в свободното време;

  • Подпомагане на общественополезната дейност на национални спортни организации и многоспортови федерации, администриращи спорта на ведомствен и отраслов принцип, с оглед създаване на условия за здравословна двигателна активност и разнообразяване на спортните услуги, които гражданите ползват през свободното си време;

  • Осъществяване регионалната политика на ММС, чрез областните експерти.



Оперативни цели в областта на спорта за учащи:


  • Променена и усъвършенствана правно - нормативна уредба в областта на спорта за учащи;

  • Координирани действия и оперативно взаимодействие между държавните и общинските органи, изпълняващи функции в областта на физическото възпитание и спорта и активизиране на сътрудничеството им със спортните организации;

  • Разширен обхват и създаване на мотивация в учениците за участие в системно тренировъчна и състезателна дейност;

  • Утвърдено Програмно и Проектно финансиране на дейностите на спортни организации за развитието на спорта за учащи и спорта за хората с увреждания и деца в риск;

  • Разработени и реализирани програми за системни занимания със спорт, изява и постигане на спортни резултати;

  • Увеличен брой на действащи спортни клубове с предмет на дейност в областта на спорта за учащи, спорта за хората с увреждания и деца в риск;

  • Осигурени условия и възможности за системни занимания със спорт, изява и постигане на спортни резултати от хората с увреждания и деца в риск;

  • Информационна осигуреност на кадрите работещи в спорта за учащи с учебни материали, методически ръководства, указания и др.

Целите на политиката в тази област са определени, при отчитане ролята на спорта като важен фактор за човешкото развитие и необходимостта от осигуряване на възможност за избор и достъп на човека да практикува физически упражнения и спорт. С нейното изпълнение постепенно се променя съществуващата ниска двигателна активност на гражданите, с оглед постигане на по-високо ниво на здравния им статус и преустановяване на част от негативните тенденции в начина на живот на населението.

Съотношението на средствата за спортни дейности за изпълнение на тази политика и за изпълнение на политика в областта на спорта за високи постижения е приблизително 1 към 10.

Към момента, в условията на финансова криза и предвид ниския относителен дял от общия бюджет на ММС на средствата за спорт за всички не е възможно да се осигури на голяма част от населението да практикува спорт в свободното време. Не са осигурени взможности на голяма част от учащите за практикуване на спорт в извънучилищните форми, както и извън хорариума на задлжителните форми на обучение на студентите.

Поради тази причина при определяне на целите и за 2013 г. сме приложили подход към избирателни политики и дейности. Програмите и дейностите, чрез които осъществяваме политиката в областта на спорта в свободното време приоритетно са насочени към децата и младите хора в трудоспособна възраст, тъй като не можем да осигурим условия за свободно практикуване на спорт за всички, които желаят да спортуват.

Изпълнението на целите на политиката в тази област през 2013 г. се реализира чрез бюджетните програми „Спорт в свободното време” и „Спорт за учащи”.

Горецитираните програми са реализирани успешно. С изпълнението им са осигурени условия за практикуване на спорт, изява, развитие и реализиране на лични спортни резултати, създадена и се поддържа мотивация и устойчив интерес в различни групи от населението за участие в организирана или самостоятелна спортна дейност.

Постигната е висока степен на изпълнение на определените цели.

За изпълнението на дейностите и проектите по програмите в бюджетната програма „Спорт в свободното време”, през 2013 година, предоставените средства са общо в размер на 3 550 657 лева. Общия брой на включените в спортни прояви и занимания участници е над 160 000.

Относителният дял в % от общия размер на средствата за спортни дейности за 2013 г. на разходите по програмите и проектите в бюджетната програма „Спорт в свободното време”, изчислен на база одобрените за финансиране проекти, без да се отчитат възстановените, неусвоените или непризнати средства по договори за 2013 г. е както следва:


Програми и проекти 2013г. – 3 550 657 лева

  • „Научи се да плуваш” – 9,5 % (336 800 лв.);

  • „Спорт за децата в свободното време” – 28,19 % (1 001 000 лв.);

  • „Програма за развитие спорта за всички” – 25,12 % (892 000 лв.);

  • „Научи се да караш ски” – 19,72 % (700 000 от които 450 000 лв. за реализирането на проект през 2014 г.);

  • „Програма на БФС за развитие на детския футбол”– 8,5 % (300 000 лв.);

  • програми и проекти на спортни организации – 1,5 % (52 850 лв.).


Програми и проекти 2012 г. – 2 707 568 лева.

  • „Научи се да плуваш” – 12,6 % (339 982 лв.);

  • „Спорт за децата в свободното време” – 35,6 % (962 636 лв.);

  • „Програма за развитие спорта за всички” – 33,7 % (913 000 лв.);

  • „Научи се да караш ски” – 7,4 % (200 000 лв. за реализирането на проект през 2013 г.);

  • „Програма на БФС за развитие на детския футбол”– 9,6 % (260 000 лв.);

  • програми и проекти на спортни организации – 1,2 % (31 950 лв.).

Най-голям относителен дял (28,19%) от общия размер на разходите по програмите и проектите за 2013 г. заема програма „Спорт за децата в свободното време”.

За изпълнението на дейностите и проектите по програмите в бюджетната програма „Спорт за учащи”, през 2013 година предоставените средства са общо в размер на 9 310 311 лева, от тях 7 834 616 лева за държавните спортни училища – второстепенни разпоредители към Министъра на младежта и спорта.


  • Описание на степента на достигане на очакваната полза/ефект за обществото от постигането на стратегическата цел.


Полза/ефект за обществото

Ползата за обществото при изпълнение на стратегическата цел се изразява в оптимална осигуреност на възможности и предпоставки за двигателна активност, спорт и социален туризъм на хората с цел здравословен начин на живот, както и възможности за изява и постигане на лични спортни резултати.

През 2013 г. са осигурени оптимални условия и възможности за двигателна активност и спорт за децата от детските градини, ученици, студенти, деца в риск и хора с увреждания, като са постигнати част от заложените цели за постигане на подобрена двигателна активност, здравословен начин на живот, както и на възможности за изява и постигане на лични спортни резултати.

Постигнати са предвидените нива на спортна подготовка и устойчиво развитие на спорта, в спортните училища, както и са реализирани призови класирания от учениците в тях на държавни и международни състезания.

Проведените дейности и реализирани програми през отчетния период имат следния ефект за обществото – реализирани програми и проекти, включване на деца в спортни занимания и участие на хора от различни възрастови, отраслови и социални групи от населението в спортни дейности и прояви, повишена активност и капацитет на спортните организации и утвърждаване на Програмно и Проектно финансиране при подпомагане обществено полезната дейност на спортните организации при реализиране на проектите по програмите в областта на спорта за всички.

Достигнатата степен на полза/ефект в областта на политиката по отношение на спорта в свободното време се определя чрез стойностите на отчетените показатели.

Същите отразяват броя на участниците (деца, лица от различни възрастови, отраслови и социални групи от населението), включени в спортни занимания, начално обучение по вид спорт, в състезания и други спортни дейности и прояви, броя на реализираните проекти, дял на средствата за спорта в свободното време.

Показателите за полза/ефект и целеви стойности показват промените преди въздействието и след реализиране на програмите и дейностите за изпълнение на целите. Конкретните показатели за полза/ефект и целеви стойности са разработени и посочени в отделните програми. Те са изразени в конкретна стойност, в цифри, в брой.

Ефектът от изпълнението на политиката в тази област през 2013 година е постигнат при оптимално използване на наличните ресурси - материалната база, кадри и др.

Отчет на показателите за полза/ ефект


Политика в областта на спорта за учащи и спорта в свободното време
Показатели за полза/ефект


Мерна

единица

Целева

стойност

Отчет

2013 г.

1. Относителен дял от общия бюджет на ММС на средствата за спорта за учащи

%







2.Брой на обхванатите ученици в спортно състезателна дейност на общообразователните училища

Бр.


96 000

105 000


3. Брой на обхванатите ученици в спортно състезателна дейност в специализираните училища

Бр.

330

326


4. Брой на приети ученици в спортните училища по утвърден държавен план - прием

Бр.

1 300


1 291


5.Брой реализирани проекти на спортни организации по програма на ММС за спорта за хората с увреждания и деца в риск

Бр.

40

48


6. Брой реализирани проекти по програма на ММС за спорта на децата в детските градини

Бр.




120


7. Брой участници, обхванати в дейностите по проектите на многоспортови организации, администриращи спорта за учащи

Бр.

6 000


6 200


8.Спортни организации, участвали с проектни предложения, свързани със спорта в свободното време

Бр.
%

365
10%

322
9%




9.Брой сключени договори и реализирани проекти на спортни организации, свързани със спорта в свободното време

Бр.

230

237

10. Брой участници, обхванати в дейностите по проектите (спортни занимания, начално обучение)

Бр.

23 000

 29 080

11. Брой участници/тия, обхванати в дейностите по проектите на национални спортни организации и многоспортови федерации, администриращи спорта на ведомствен и отрас. принцип (спортни състезания, прояви)

Бр.

130 000

 130 000



  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница