Отчет на проф дпн пламен анатолиев легкоступ за развитието на



страница1/4
Дата13.10.2018
Размер0.92 Mb.
#85681
ТипОтчет
  1   2   3   4
ОТЧЕТ

на проф. дпн ПЛАМЕН АНАТОЛИЕВ ЛЕГКОСТУП

за развитието на

Великотърновския университет

през периода от 17.05.2007 до 17.05.2011 година
РЕЗЮМЕ
Уважаеми г-н Председател на Общото събрание, драги колеги – препо­даватели и студенти, госпожи и господа!

Отчитам пред вас състоянието на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" през периода от 17 май 2007 г. до 17 май 2011 г. Периодът, не само по моя преценка, е сравнително успешен за Университета, въпреки обстоя­телството, че на изборите се извърши пълна смяна на ръководството. С тържественото и официално предаване на сим­волите на ректорската власт, за първи път в историята на ВТУ се обогати и до­пълни системата от ритуали в Университета.

Естествено, наложиха се някои структурни промени, породени от по-различната управленска визия на новото ръководство. Към момента на избора на заместник-ректори в края на май 2007 г. основният нерешен проблем беше свързан със забавената кампания по приема на кандидат-студентите. Интересно защо, но дори нямаше избрана централна комисия, която да работи по КСК 2007. Нещо, което в предходни години е правено поне два месеца преди това. Затова, наред с налагащите се промени в правилника за административното обслужване, първите спешни организационни действия бяха в тази насока. Изключително сериозен проблем се оказа напускането, по нейно желание, на г-жа Благовеста Хаджипеткова и отстраняването от длъжност, за доказани нарушения, на зам.-главния счетово­дител Тодор Новаков. Това постави финансово-счетоводния екип на ръководството пред сериозно изпитание.

Поставени бяхме и под определен съдебен натиск, тъй като беше заведено дело, с което се оспорваше легитимността на Общото събрание на ВТУ, а оттам и неговите решения. Включително избора на Академически съвет и ректор. Към делото се присъединиха и двама от неуспелите кандидати за ректори, които до 17 май не оспорваха нищо, а участваха в изборите и след неудовлетворяващия ги резултат предпочетоха да пречат, а не да помагат на университета си. Положените усилия за решаване на проблема отнеха част от енергията на ректорското ръководство, но това не попречи на работата във ВТУ. Впрочем, и сега се усещат подобни нагласи. Нищо ново по слънцето!

С немалки усилия успяхме да съхраним финансовата стабилност на универ­ситета, което даде възможност редовно да се повишава работната заплата (3 пъти по 10% от началото на мандата), да се увеличи размерът на стипендиите, както и да се реализират редица добри идеи. Държавната субсидия все още не е на нужното ниво, а за съжаление сегашното ръководство няма на разположение средства от продължаващо обучение извън Велико Търново, но интересът към магистърските програми на Университета продължава да е значим и това до известна степен компенсира загубите.

Безспорно за едно висше училище най-важна е учебно-преподавателската дейност. ВТУ има за своя основна задача обучение на студенти и докторанти и повишаване качеството на това обучение. Не по-малко важна обаче е финан­сово-счетоводната дейност, защото без пари трудно може да се провежда качест­вено обучение. То не може да се осъществи без стабилна финансова основа. Затова, макар че университетът не е предприятие от материалната сфера и не реализира печалба, за нас доброто финансово състояние е от изключително важно значение.

Постигането и поддържането му търсим в следните направления:



  1. Чрез външни източници – увеличаване на субсидията, привличане на спон­сори и др.

  2. Чрез разкриване на вътрешни резерви, а именно чрез прецизиране на ви­довете разходи и оптимизирането на всеки вид основен разход, елемент на издръжката.

  3. Тъй като в условията на криза е трудно да подобрим финансовото състояние чрез външни източници – увеличаване на субсидията, целево субсидиране, привличане на спонсори и др., ръководството се насочи към разкриване на вътрешни резерви, посочени по-горе.

  4. Това се осъществява и чрез усъвършенстване на изградената система за прозрачност и контрол върху дейността. Разработени са множество сис­теми и процедури, които осигуряват прозрачност, предварителен, текущ и последващ контрол на различните присъщи на университета дейности и добро стопанисване на имуществото му.

През отчетния период те са общо 79, а за предходния мандат – 39
Условно можем да разделим отчетния период на две части – до м. май 2009 г. и след това. Казано по друг начин – до навлизането на страната в икономическата и финансова криза и работа в условията на криза.

Във връзка с икономическата криза бе разработена цялостна система от Мерки за ограничаване на разходите във ВТУ. Стараем се да прецизираме всеки вид разход на университета.

Наложиха се някои структурни промени, породени от създалата се нова ико­номическа ситуация. Стигна се дотам, че да се оптимизират разходите и броят на управленския персонал. Това включва намаляване на заплащането за длъжност – възнаграждението на ректора, зам.-ректорите, пом.-ректора, деканите, зам.-деканите, директорите на колежи и центрове, ръководителите на катедри се редуцира с 13% месечно; оптимизиране броя на зам.-деканите – броят на зам.-деканите по факултети да се редуцира на не повече от двама. Редуцира се и броят на зам.-ректорите – от 5 на 3.

Тук е мястото да изкажа своята благодарност на проф. Байко Байков и на доц. Стела Дерменджиева, както и на зам.-деканите за усилията и енергията, които вло­жиха в своята дейност в полза на нашия университет.



Всички тези мерки са взети, за да може ВТУ да понесе по-безболезнено финансовата и икономическата криза. За да могат членовете на академич­ната общност да получават своите възнаграждения – преподавателите и служителите заплатите си, а студентите – стипендиите си. За да е топло и светло в аудиториите, залите, кабинетите и канцелариите. За да можем да поддържаме качеството на учебния процес.

Взетите мерки дадоха възможност да се извърши заплащане на взетите от преподавателите часове над годишния норматив, според решението на АС № 3/25.02.2008 г. Въпреки финансовите проблеми на държавата и на Университета, като държавно висше училище, и тази година „наднормените” часове са изплатени, макар и с известно закъснение, но в ситуация на икономическа криза.


Вярно е, че заплащането от 3 лв. за час упражнение и 6 лв. - за лекция не е високо, но във всички случаи е повече отколкото НУЛА лв. Така, както беше в предходния мандат.

Има една много вярна приказка: Не са ми големи разходите, ами са ми малки приходите. Ето защо правим усилия да ги увеличаваме. В няколко направления:



На първо място чрез привличане на нови студенти. Великотърновският университет получи държавна поръчка за прием на студенти в първи курс през учебната 2008/2009, 2009/2010 г. и 2010/2011 г., която е с около 37% по-голяма в сравнение с 2007/2008 г. От изключителна важност е изпълнението на държавната поръчка, а тя се изпълнява. Не е коректно да се обвинява ръководството, че са на­малели кандидат-студентите. При това без да се отчитат демографският срив и не съвсем правилната методика за определяне на издръжката на университетите. Дър­жавната субсидия се дава на приет студент, а не за заявено такова желание. С намаляване на кандидат-студентите може да се намалят единствено приходите на работещите в кандидат-студентската кампания.

Втора стъпка е партньорството с бизнеса. В тази посока успешно са реали­зирани няколко проекта. С тях ВТУ отговаря на изискванията за все по-тясна връз­ка на обучението с реалната работна среда и реализация на студентите още по време на следването. Това бе и едно от изискванията на НАОА при институ­цио­налното акредитиране на университета ни.

Трета стъпка е публично-частното партньорство. В ход са разговори и действия, които може би ще доведат до значителни подобрения на материалната база.

Друга стъпка са проектите по европейски програми и още редица ини­циативи, на които ще се спрем по-подробно в хода на отчета.
Още в началото на мандата се наложи да изпълняваме нови разпоредби на ЗВО. Необходимо бе да бъде назначен пом.-ректор и да бъде избран Съвет на на­стоятелите на Великотърновския университет по смисъла на чл. 35а от ЗВО.

Общият брой на заседанията на Съвета на настоятелите за периода от 19.04.2008 г. (първо заседание) до 29.10.2010 г. (последно заседание) е седем, плюс последното за мандата заседание, насрочено на 11 май 2011 г.

Членовете на Настоятелството дадоха много идеи и проекти за разви­тието на Университета.

По Проект “ВТУ – майсторски клас” бяха изнесени 28 лекции от водещи политици, финансисти, учени и успели българи.

По Проект “ВТУ – ние в образи” - в Националната художествена академия в гр. София бе открита ИЗЛОЖБА НА ВЪЗПИТАНИЦИ НА ВТУ – “Поколения”. Експозицията на изложбата бе представена и в гр. Велико Търново от 12.12.2008 г. до 30.01.2009 г.

Издадена е Историята на ВТУ в картини (1963–2008 г.) с автор Георги Шопов

Създаден е филм “Светогорската Алма Матер”, посветен на 45-та го­дишнина на ВТУ, реализиран със спомоществователството на банка “Алианс”.

По Проект “ВТУ – история” – Създаден бе музей на ВТУ. Официалното му откриване на 29 октомври 2010 г. от г-жа Ирина Бокова – генерален директор на ЮНЕСКО изпълни Решение на АС (Протокол №24) от 24 юни 1986 г. което предвижда „да се постави началото на музей на ВТУ”.


Университетът се ръководи от Академическия съвет, който провеждаше рит­мично своите заседания. През отчетния период от 28.05.2007 г. (първо засе­дание на АС – мандат 2007–2011) до 18.04.2011 г. (последно заседание) са осъ­ществени 45 заседания толкова, колкото са и заседанията на АС през предходния мандат.

С приетите 1293 решения (общо за мандатния период) са защитени инте­ресите на студенти, преподаватели и служители. Няма отложено заседание поради липса на кворум. Отсъствията на някои членове на съвета са предимно по уважи­телни причини. С най-много безпричинни отсъствия през мандата e проф. дфн Стоян Панайотов Буров общо 25.


За първи път в историята на ВТУ е създадена и функционира СИСТЕМА ЗА ИНФОРМАЦИОННО ОБСЛУЖВАНЕ НА ЧЛЕНОВЕТЕ НА АС, разработена от Университетския компютърно-информационен център. Това дава възможност на членовете на АС да се запознават с материалите, които ще се обсъждат, и да се под­готвят предварително за съответното заседание.
ВЪТРЕШ­НИТЕ НОРМАТИВНИ АКТОВЕ, приети от Академичния съвет през периода 17.05.2007 г. – 21.03.2011 г.:

Приетите вътрешни нормативни актове дават възможност за регламентиране на различните дейности и създават предпоставки за по-голяма прозрачност в управ­лението.

По направления те са:


      • АДМИНИСТРАТИВНО-УПРАВЛЕНСКА ДЕЙНОСТ – общо 26

За мандата 20072011 те са 26, докато за предходния мандат (20032007) са 24, от които 11 са приети и променени правилници на факултети и колежи на ВТУ.

      • ФИНАНСОВА И СТОПАНСКА ПОЛИТИКА – общо 18

За мандата 20072011 те са 18, а за предходния мандат (20032007) са 1.

      • УЧЕБНО-ПРЕПОДАВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ – общо 17

За мандата 20072011 те са 17, а за предходния мандат (20032007) са 7.

      • УПРАВЛЕНИЕ НА КАЧЕСТВОТО И АКРЕДИТАЦИЯТА – общо 7

За мандата 20072011 те са 7, а за предходния мандат (20032007) са 2.

      • НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА, ХУДОЖЕСТВЕНО-ТВОРЧЕСКА И ИЗ­Д­А­ТЕЛСКА ДЕЙНОСТ – общо 5

За мандата 2007–2011 те са 5, а за предходния мандат (2003–2007) са 3.

      • ЕВРОИНТЕГРАЦИЯ И МОБИЛНОСТ – общо 3

      • МЕЖДУНАРОДНО И ВЪТРЕШНО СЪТРУДНИЧЕСТВО – общо 3

За мандата 20072011 те са общо 6. За предходния мандат (2003–2007) –няма приети.
ВЪТРЕШНИТЕ НОРМАТИВНИ АКТОВЕ, приети от Академичния съвет през отчетния период са общо 79, а за предходния мандат – 39.

ДЪЛГОСРОЧНА СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА ВТУ “СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ”

Стратегията е създадена в съответствие със Закона за висшето образование (ЗВО). Мисията на ВТУ определя основните цели в стратегията, посоките на развитие, направлението на главните усилия, посланието, което ВТУ отправя към бъдещите си студенти.

Приета е на заседание на Академичния съвет на 7 юли 2008 г. (Протокол № 7), актуализирана с Решение на Академичния съвет на 17 май 2010 г. (Протокол № 5) и приета от Общото събрание на Университета на 25 май 2010 г.
През периода от октомври 2009 до юни 2010г., на осем поредни заседания на Академическия съвет, беше обсъдена дейността на всеки един факултет, вкл. и на двата колежа.

Беше дадена възможност на Деканите да представят факултета, да анализират основните му дейности, да посочат проблемите и да направят предложения за решаването им. Оказа се, че значителна част от проблемите са общи, въпреки спецификата на факултетите.



В резултат на обсъждането и поставяне на проблемите пред ръководството редица от поставените въпроси са решени. Например: - езиков кабинет, нова база за правната клиника, структурни промени касаещи катедрите и др.
Промяната във финансовата, стопанската и административна политика на ВТУ и приемането на множеството изброени по-горе вътрешни нор­мативни актове осигурява прозрачност в дейностите, присъщи на университета, предварителен, текущ и последващ контрол и добро стопанисване на имуществото.

Някои колеги смятат приемането и прилагането им в практиката за бума­щина, но при годишните финансови одити за 2008 и 2009 г. университетът получи максимално висока оценка, докато за 2007 становището на одиторите е „С резерви”, като бяхме на ръба изобщо да не получим заверка.



Какво представлява и защо е важна заверката:

Eкип на Сметната палата изготвя становище, в което се отразяват резултатите от извършения одит за заверка на годишния финансов отчет на ВТУ.



Ръководството на ВТУ е отговорно за достоверността, законосъобразността и редовността на информацията в годишния финансов отчет и за съставянето му в съответствие с нормативните изисквания.

Отговорността на одитния екип е да изрази становище за заверка на годишния финансов отчет, въз основа на извършения одит, в съответствие със Закона за Сметната палата и нейните одитни стандарти.

Становището се състои от заключение по елементите на годишния финансов отчет.


  • По отчета за касовото изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове.

  • По баланса към 31 декември и неговите приложения.

При извършването на одита се събират достатъчно доказателства, въз основа на които одитния екип да постигне разумна увереност, че елементите на годишния финансов отчет не съдържат съществени грешки и нередности, които биха повлияли на потребителите на информацията от тях.

Финансовият отчет на ВТУ за 2008 и 2009 г. е заверен БЕЗ РЕЗЕРВИ.

Становището за заверка може да бъде: Без резерви; Без резерви, с обръщане на внимание; С резерви; Отказ от заверка.

Последиците при “отказ от заверка на годишния финансов отчет” са тежки, водят до намаляване на субсидията и други финансови ограничения.
Уважаеми колеги,

ще си позволя да развия отчетния доклад по структурата на концепцията, която изложих пред вас по време на изборите за ректор през 2007 година.
I. УЧЕБНО-ПРЕПОДАВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ. АКАДЕМИЧЕН СЪС­ТАВ.

УЧЕБНА ДЕЙНОСТ

1. Наследството

В края на май 2007 г. основният нерешен проблем беше свързан със заба­вената кампания по приема на кандидат-студентите.



Друг елемент от “наследството” в тази академична област беше свързан с нис­­кия капацитет, присъден на ВТУ с институционалната акредитация от 2006 г. – общо 10 000 студента, и най-вече с наследените над 14 000 реални студенти към средата на 2007 г.

Трети наследен и неуреден въпрос беше свързан с твърде противоречивото нормативно уреждане на статута и присъствието в учебните планове на задъл­жителните дисциплини ЗНОС и Спорт. Предишното ръководство на сектора си беше позволило да прокара решения, противоречащи на Наредба № 21 на МОН от 30.09.2004 г. за прилагане на система за натрупване и трансфер на кредити във висшите училища и др. нормативни документи.

Четвъртият проблем пролича по време на КСК – 2007 г., когато на няколко пъти стана ясно, че инспектори съветват студенти държавна поръчка да записват “паралелно” втора специалност също държавна поръчка, което противоречи на ЗВО (чл. 91, ал. 5, т. 2); такава практика според тях съществувала дотогава.

2. Настояще

Най-важна за ВТУ е учебно-преподавателската дейност. Наша основна задача е обучението на студенти и докторанти и повишаването на качеството на това обучение.



Какво сме направили през отчетния период:

– Великотърновският университет получи държавна поръчка за прием на студенти в първи курс (след средно образование) през учебната 2008/2009, 2009/2010 г., 2010/2011 г. и 2011/2012 г., която е общо 9 061 места (редовно и задочно обучение) или средно - 2 265 за година, т.е с около 37% по-голяма в сравнение с 2007/2008 г – 1412 места.




Година

2007

2008

2009

2010

2011

Студенти по ДП – бакалавър

р.о и з.о



1412

2025

2328

2358

2350

Предстои решение на МС



Неусвоени места

14

29

24

39



Създаден е Учебно-методически съвет (АС № 7/07.07.2008 г.).

За първи път се организираха и проведоха кандидатстудентски изпити през периода април-май през 2008, 2009, 2010 и 2011 г. (т.нар. предварителни изпити).

– Създадени са нови правила за съставяне, засекретяване и използване на кандидатстудентските изпитни материали, чието прилагане през последните три години доведе до по-голям ред и сигурност в тази специфична и много отговорна дейност.

– След продължителна дискусия и широко академично обсъждане през юли 2009 г. са направени поправки и изменения в Правилника за учебната дейност.

– Разписани са ясни процедури по възлагането и отчитането на аудиторната и извънаудиторната заетост, вкл. и за наднормените часове.

– Създадена е инструкция за възлагане на часове от годишната аудиторна заетост в един или повече факултети.

През отчетния период, по предложение и настояване от страна на факул­тетските ръководства, бяха разкрити 12 нови специалности:

Това, от една страна, е добре, но, от друга, може да създаде проблеми с капа­ци­тета на отделните направления.
УЧЕБЕН ПРОЦЕС.

През целия отчетен период основната цел на ректорското ръководство беше осигуряване на нормалното протичане на учебния процес и тази задача беше изпълнена в основни линии. Независимо от значителния брой външни препо­да­ватели (хонорувани и съвместители), учебният процес във всички специалности беше на добро академично ниво. По предложение на заместник-ректора по учебната дейност АС на ВТУ взе решение за изплащане на реално взетите часове над норматива от 360 часа, но не повече от 720 часа и през месец юли 2008 г. В края на учебната 2007/2008 г. АС взе обосновано прин­ципно решение заплащането на външни преподаватели (хонорувани) и на наднор­мените часове на щатните преподаватели да е едно и също, за да се ограничи неоправданото различие в заплащането (често в полза на нещатните преподаватели).

Постоянна грижа е актуа­лизирането и привеждането на учебните планове във вид, отговарящ не само на конкретни факултетски и други интереси, но и на действащите нормативни актове. В това отношение се поддържаше постоянен и много полезен контакт с деканите на факултетите.
Кандидатстудентска кампания

На 26.11.2007 г. АС на ВТУ взе принципното решение във ВТУ “Св. св. Ки­рил и Методий” да се организират и проведат кандидатстудентски изпити през периода април-май 2008 г. – първите т.нар. предварителни изпити.

В приетия от АС Правилник за приемане на студенти във ВТУ през 2008 г. беше отразена възможността да се кандидатства както с т.нар. пред­ва­рителни изпити, така и с оценките от държавните зрелостни изпити (ДЗИ) в някои специалности.

След втората изпитна кандидатстудентска сесия през юли 2008 г. се наложи пре­осмисляне на първоначалната идея за ограничено ползване на ДЗИ като вход към специалностите на ВТУ. През следващата КСК – 2009 г. вече се приемаха кандидат-студенти както с изпит, така и с ДЗИ в изброените и в други специал­ности.

През 2010 г. за специалностите Изящни изкуства и Педагогика на обучението по изобразително изкуство беше дадена възможност за кандидатстване с оценка от защитата на дипломна работа в съответния профил в специализираните училища по изоб­разително изкуство пред комисия, с участието на преподаватели на основен трудов договор във ВТУ. Тази успешна практика се приложи през 2011 г. и за специалност Църковни изкуства.

Също така за специалностите Информатика, Компютърни науки и Матема­тика и информатика за резултат от конкурсен изпит се признава оценката от еже­годния Математически турнир на ВТУ за ученици от ХІІ клас.



Въз основа на натрупания опит в Правилника за прием на студенти във ВТУ за 2011 г. беше предвидена възможност всички подобни тур­нири, олимпиади и други ученически състезания, в чиито жури участват щатни преподаватели от съответното направление на ВТУ, да се приемат като предварителни изпити и да формират една от оценките при балообразуването за съответните специалности.

Нормалното осигуряване на издръжката на КСК се дължи до голяма степен на админист­ративната услуга в размер на 20 лв. Таксите за първи и следващ изпит, съгласно По­становлението на МС, са съответно 30 и 25 лв.

Радващо е, че интересът към повечето магистърски програми на ВТУ про­дължава да е висок.

На 27.11.2010 г. Великотърновският университет отвори за първи път врати за всички кандидат-студенти и техните родители. Инициативата „Ден на отворе­ните врати”, която се провежда за първи път във висшето училище, постави началото на кандидатстудентската кампания за 2011 /2012 г.  За втори път това бе осъществено на 12.03.2011. В кампанията “Ден на отворените врати” активно се включиха студенти от специалност Връзки с об­щест­веността и Журналистика при Стопанския факултет на ВТУ и Центъра за медиа практики и PR.



Великотърновският университет е първото висше училище в страната, което през последните години обявява още преди края на предходната календарна година датите за предварителните изпити през следващата. Това не е учудващо, като се има пред вид готовността за всяка нова КСК. Не случайно Централната комисия на КСК се утвърждава от АС в края на предходната за следващата година. (на 22.12.2008 г.– за 2009, на 21.12.2009 г.– за 2010, на 15.11.2010 г. – за 2011. За сравнение ще посоча, че ЦК за КСК-2007 бе утвърдена едва след изборите за ректор.

Активната реклама на Университета като цяло, както и на отделни спе­циалности и дейности, беше един от факторите, повлияли за общия поло­жителен резултат от КСК .
ЦЕНТЪР ЗА КВАЛИФИКАЦИЯ

През отчетния период са приети от ДС и утвърдени от АС общо 26 нови учебни плана, от които 13 със срок на обучение 2 семестъра, 5 със срок на обу­чение 1 семестър и 8 за краткосрочни курсове. Приети са промени в 13 учебни плана. През 2010 г. са приети учебни планове за дистанционна форма на обучение по 4 от специалностите.

По предлаганите 25 специалности(със срок на обучение 2 семестъра) ежегодно за обучение в Центъра са приемани между 130 и 150 специализанти. За първи път в началото на учебната 2010/2011 г. Центърът обяви прием в дистанционна форма на обучение по 4 от специалностите: професионална ква­лификация “учител”, “Международен туризъм”, “Управление на образованието” и “Библиотекознание и библиография”. На този етап най-голям интерес има към квалификация “учител”- 36 специализанти, следван от “Международен тури­зъм” – 5-ма и “Управление на образованието – 3-ма. Очакванията са дистанционната форма да се наложи през следващите години , тъй като дава възможност за при­добиване на допълнителни знания и умения без откъсване от основните занимания на кандидатите.

Поради високото качество на организация и обучение курсовете за канди­дат-студенти заеха трайно място в работата на Центъра, макар че кандидат-студентите вече могат да кандидатстват и с оценки от ДЗИ. За последните три години близо 1000 кандидат-студенти са участвали в курсовете по история, география, български език и литература, български език (тест), английски език, немски език, математика, информатика и информационни технологии, икономика, философия, изобразително изкуство и физическо възпитание. В преподавател­ските екипи се включват над 60 преподаватели от различните катедри на уни­верситета.



В края на 2010 и през 2011 г. изградихме нови зали за обучение и лекции, няколко канцеларии, сервизни помещения на Центъра за квалифи­кация на Великотърновския университет, които преместихме в сградата на Пети корпус.

Инвестицията от 400 000 лв. е направена със собствени средства на универ­си­тета, заложени в инвестиционната му програма.



ЦЕНТЪР ЗА ОБРАЗОВАТЕЛНИ ТЕХНОЛОГИИ

През отчетния период съгласно Статута и Мисията на Центъра ръковод­ството и сътрудниците в трите направления оптимизираха дейността си в посока повишаване качеството на образователния процес и превръщането му в активен учебно-изследователски и творчески процес. Центърът насочва, координира, оси­гу­рява и подпомага технологически дейността на факултетите в областта на съвре­менните образователни технологии и осъществява самостоятелна консул­тантска, проектна, обучаваща и методическа дейност.



Направление “Съвременни образователни технологии” Анализът на извършеното през отчетния период показва, че направлението постепенно утвърждава своето място в усъвършенстване на образователния процес на Университета чрез въвеждане на съвременни иновационни технологии и обра­зователни продукти. Дейността му обаче се реализира предимно в Педагогическия факултет, незадоволителни са контактите и взаимодействията с другите факултети.

Основните функции на направление „Дистанционно обучение” на ЦОТ са свързани с технологичното осигуряване на обучението по магистърски програми в дистанционна форма. Броят на магистърските програми, по които ВТУ приема и обучава студенти в дистанционна форма, непрекъснато се променя. Общото ниво на приема на студенти остава относително постоянно, въпреки намалелия интерес към някои програми и закриването на други, поради факта, че бяха разработени и обявени нови програми. През периода 2007–2011 г. са обучени в дистанционна форма 1867 сту­денти, от които по факултети: Стопански факултет – 1640; Педагогически факултет – 126; Исторически факултет – 55; Център за квалификация – 4.



Спектърът на предлаганите в момента програми в дистанционна форма е недостатъчен. С обучение на студенти в дистанционна форма са ангажирани само Стопански, Педагогически и Исторически факултети, както и Юридически факултет, но само частично. Все още в бакалавърската степен на обучение нямаме дистанционна форма.

Сериозен проблем продължава да бъде липсата на нагласа и мотивация у преподавателите за разработване на електронни курсове и провеждане на електронно обучение. Необходимо е да се работи за повишаване на знанията, уме­нията и компетенциите на преподавателския състав относно спецификата и мето­дологията на препо­да­ването в електронна среда, техническите и методическите аспекти на електронното обучение.

Развитието на дистанционната форма на обучение е задължителен елемент от стратегията на всеки съвременен университет и изисква обединените усилия на ръководство, преподаватели и служители както от факултетите на ВТУ, така и на ЦОТ.

Дейностите на направление “Аудиовизия и мултимедийни образователни продукти” са свързани с:



  • Реализиране на проекти за аудиовизуални и мултимедийни образователни продукти на всички факултети.

  • Създаване на оптимални условия за съхранение и използване на аудиови­зуални и мултимедийни продукти.

  • Разработване и тиражиране на информационни, рекламни и други аудиови­зуални продукти за Университета.

  • Технологично осигуряване на научни и обществени прояви на Университета.

  • Поддържане на аудиовизуална документация за всички значими прояви на Университета.

  • Осигуряване на технически сервиз за всички аудиовизуални средства и ком­плекси на територията на Университета.

Чрез интегриране на дейностите на трите направления и на факултетите да се оптимизира технологичното обогатяване на обучението и прилагането на съвре­менни образователни технологии, да се създават по-добри условия за самостоя­телна и творческа работа на студентите от всички образователни степени и форми на обучение и се повишава качеството на образованието и конкуренто­спо­собността на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”.
КАЧЕСТВО НА УЧЕБНИЯ ПРОЦЕС
В периода от м. май 2007 г. до м. март 2011 г. в дейността на Звеното по акредитация и управление на качеството на обучение към ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” настъпиха кадрови промени – напуснаха предишните служители и бяха назначени нови.

До 27.10.2009 г. отделът се ръководи от зам.-ректор по управление на ка­чеството и акредитацията – проф. дпн Байко Байков. След оптимизиране състава на заместник-ректорите ресорът се пое от доц. д-р Петко Петков, зам.-ректор по учеб­ната дейност. Новите служители бързо навлязоха в същността на присъщите им задължения. Нещо повече – те успешно се справиха и се справят с една голяма по обем и значима по съдържание дейност.



Тук е мястото да се отбележи, че Звеното по акредитация и управление на качеството на обучение винаги е било отделна част от УМО. То има своя координатор, а зам.-ректорът доц. д-р Петко Петков съвместява управлението на двата независими отдела. Цялостната им дейност се контролира от ректора и няма голямо значение дали зам.-ректорите са двама, или един.

В най-общ план тази дейност се изразява в две главни направления: акредитация (институционална и програмна) и управление и контрол на качеството на обучение.



Актуалното състояние на образователния капацитет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” до началото на уч. 2008/2009 г. беше: общо – при условие, че се включат и двата колежа, – 13 191 сту­денти.
ТОЗИ БРОЙ, ПРИ НАСЛЕДЕНИЯ КАПАЦИТЕТ ОТ 10 ХИЛ. СТУДЕНТИ, ПРЕДСТАВЛЯВАШЕ РЕАЛНА ЗАПЛАХА ЗА ФИНАНСИРАНЕТО НА ВТУ. АКО НЕ БЯХА ПРЕДПРИЕТИТЕ МЕРКИ УНИВЕРСИТЕТЪТ ЩЕШЕ ДА Е ПРЕД ФИНАНСОВ КОЛАПС, ЗАЩОТО СЪЩЕСТВУВАШЕ ВАРИАНТ ДА ПОЛУЧИМ МИНИМАЛНА ДЪРЖАВНА ПОРЪЧКА.
В доклада самооценка за изменение на капацитета посочихме заявен капацитет 15 500 студенти, като мотивираме искането си с подобрената и разширена материална база за обучение на студентите:

правото на ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” на стопанисва и управлява сградата на бившия Медицински колеж;

завършване на ремонта на блок № 5;

доизграждане сградата на Корпус № 5.


Капацитетът на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, определен с решение на Акредитационния съвет от 29.06.2006 г. (Протокол № 24) по процедура за инсти­уционална акредитация, от 10 000 беше изменен с решение от 18.12.2008 г. (Про­токол № 40) на 14 200 студенти и докторанти.

  • През отчетния период завърши процесът за програмна акредитация на всички 19 професионални направления в Университета.

Общо за отчетния период – 12 процедури, от които – 4 процедури с оценка „мн. добра” и 8 с оценка „добра”

  • През отчетния период са преминали успешно 17 процедури за ОНС „доктор” с получени оценки „мн. добра”

Открити са 10 процедури, като в десета процедура са включени пет процедури на Юридически факултет за ОНС „доктор”. Приети са 7 доклада по откритите процедури.
В отчетния период са приети от НАОА:

  • докладите-самооценки по изпълнени са препоръките на САНК за 1-годишния период – за институционална акредитация на ВТУ;

  • докладите-самооценки по изпълнени са препоръките на САНК за 3-годишния период – за институционална акредитация на ВТУ.


За отчитания период са приети от САНК на НАОА:

    • докладите за изпълнение на препоръките за 5 професионални направления на ВТУ за едногодишния следакредитационен контрол;

    • докладите за изпълнение на препоръките за 11 професионални направления на ВТУ за тригодишния следакредитационен контрол.


СИСТЕМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА КАЧЕСТВОТО ВЪВ ВТУ „СВ. СВ. КИ­РИЛ И МЕТОДИЙ”

Тя е свързана с перманентна дейност по повишаване качеството и ефективността на обучителния процес. Основните инструменти и процедури са описани в Наръчника по управление на качеството на обучение, актуализиран и утвърден с Решение на АС, Протокол № 2 от 04.02.2008 г.

През посочения период са проведени ЧЕТИРИ външни одити на Системата за управ­ление на качеството (СУК) .

Ето оценка от един от докладите:

Въпреки извършените промени в ръководството при надзорния одит се установи, че е налице необходимата приемственост в поддържането на СУК, извършени са съответните структурни промени, като процесите са контро­лирани в съответствие с разработените процедури. Не са установени съще­ствени отклонения. Като потвърждение за успешното развитие и общест­вено признание на Великотърновския университет е получената висока оценка от НАОА при повторната му акредитация и получения лиценз за периода до 2013 г.”

От м. юли 2009 г. Системата за управление на качеството на обучение, която успешно функционира, съгласно изискванията на международните стандарти по управление на качеството ISO 9001:2000 е сертифицирана по ISO 9001:2008, а от април 2010 е ресерти­фицирана също в съответствие с международен стандарт EN ISO 9001:2008.

Акцентът при новата версия 2008 на ISO 9001 e образователният продукт да е съобразен с нуждите, изискванията и очакванията за качество на образованието, научните изследвания и художественотворческата дейност, а също така и с при­ложимите нормативни разпоредби и приложимите изисквания на законодателните и другите овластени органи (изпълнителна власт, институции по акредитация и други органи в сферата на висшето образование и в обявената сфера на дейност).

В заключение, най-важният ефект от внедряването Система за управ­ление на качеството съгласно ISO 9001:2008 в нашия Университет е подобря­ването на международния му престиж – изключително важен елемент в про­цеса на приобщаването на България към ЕС и стандартите на Европейската общност.

Ежегодно в Университета се провеждат вътрешни одити по СУК по пред­варително изработени и утвърдени от Академически съвет – Годишни планове за вътрешни одити.

Проведени бяха също така и 7 обучителни семинари по СУК:

АС утвърди комисия за подготовка на доклад-самооценка за инсти­туционална акредитация на ВТУ, АС № 1/24.01.2011 г., т. 9.6.1.1., 9.6.1.2 и 9.6.1.3.

През отчетния период Координационното звено по акредитация положи и полага много усилия по архивирането на версиите на учебните планове на спе­циалностите по професионални направления, степени и форми на обучение (в електронен вид и книжно тяло). Процесът се оказа много сложен и изискващ време и правилно отношение не само от страна на КЗА, но и от всички факултети/колежи на ВТУ. Бяха валидирани по-голямата част от учебните планове на ВТУ, които са основните документи по качеството на обучението.
Когато говорим за акредитация, качество на обучението и СУК, няма как да не обърнем внимание на Рейтинговата система на университетите.

Какво е направено в университета: На 14.04.2010 г. е получено писмо от МОМН за събиране на информация от висшите училища, която е необходима за изпълнение на Проект за “Разработване на рейтингова система за висшите училища в Република България РеСВУ_БГ)”, изпълняван от дирекция “Висше образование” на МОМН и финансиран от Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси 2007–2013”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз и включването ѝ в базата за оценка на качеството на висшето образование. Към писмото са приложени таблици с показатели, които трябва да бъдат попълнени и изпратени до 23.04.2010 г. След отправените многобройни запитвания и срещнати затруднения от страна на висшите училища при попълването на таблиците, в сайта на проекта започват ежедневно да се публикуват уточнения. На 28.04.2010 г. е изпратено ново писмо от МОМН с допълнителни указания и удължаване на срока до края на м. април 2010 г. за подаване на данните.

На 4 ноември 2010 г. беше публикувана рейтинговата система за висшите училища в Република България. Интересен е фактът, че това всъщност не е рейтинг на висшите училища, а класация по професионални направления. След предста­вените данни имаше остра реакция от страна на факултетските и ректорското ръководство на ВТУ. На 3.12.2010 г. е изпратено писмо до проф. Сергей Игнатов – министър на об­разованието, младежта и науката, към което са приложени становищата на: Фи­лологически факултет, Православния богословски факултет, Историческия факул­тет, Педагогическия факултет, Философския факултет и Факултета по изобра­зително изкуство, с които се обръща внимание за неточности, допуснати при разра­ботването на рейтинга.

В периода 28 март – 5 май 2011 г. се провеждат работни дискусии в пет университетски града в страната, на които се обсъждат препоръки по методологията на рейтинговата система и механизмите за подобряване на процесите за обмен на информация между институциите в системата за висшето образование.

Във връзка с провеждането на тези дискусии на 23 март беше изпратено писмо до деканите на факултетите да представят конкретни препоръки, предло­жения и възражения, свързани с методологията на рейтинговата система и меха­низмите за подобряване на процесите за обмен на информация. Такива са изпратени от: Филологически факултет, Юридически факултет, Педагогически факултет, Философски факултет, Православния богословски факултет и мнение на ръководител катедра “Организация и методология на социалните дейности” (част от което е посочено по-долу) от Стопански факултет. Тези материали ще бъдат представени на работната среща, след като тя бъде насрочена.



Какво представлява Рейтинговата система: по замисъл тя е класация по професионални направления, а продължава да се представя като рейтингова сис­тема за висшите училища? Не е ясна целта на рейтинговата система за висшите училища. Декларираната основна цел на системата е да подпомага бъдещите студенти в избора на висше училище и да преодолее съществуващите дефицити от информация за висшите училища. Но министър Игнатов заявява, че основната цел на системата е да оптимизира финансирането на висшите училища, като обвърже парите с техните по­стижения. Финансовите средства на университетите и тяхната възможност за придобиване на нови средства могат да бъдат различни, в зависимост от техния правен статут и мисия, разчитаме на обществено и частно финансиране. Трябва да се знае също дали университетите са предназначени да обслужват нуждите на страната и дали от университетите се очаква да се конкурират помежду си, или не. Спорна е методиката на рейтинговата система. Много различни са подходите за класиране. Съществуват големи различия между методологиите за класиране: в определенията за качество, в критериите и показателите за качество, в измерва­телните процеси и във формата на представяне. Тези разлики водят до различни подходи на класиране. Колкото по-широк е обхватът и по-разнообразни са критериите на дадено класиране, толкова по-малко валидни ще бъдат неговите резултати. Класацията използва различни критерии и показатели за измерване на качеството и различни тежести за всеки показател. По тази причина резултатите от класирането са много различни. Резултатите не могат да бъдат обяснени по разумен начин без да се знае какво се измерва и как изглежда процеса на измер­ване.

Различията в класацията не могат да бъдат правдоподобно обяснени, насоч­ват към методологични пропуски и пораждат съмнения относно надеждност­та на класирането. Те може да не са проблем за класиращите организации, но могат да причинят проблеми за участващите университети.


През отчетния период положихме доста усилия ЗА ПОДОБРЯВАНЕ СТРУКТУРАТА НА ВТУ “СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ” ЧРЕЗ ОБОСОБЯВАНЕ НА НОВИ ФАКУЛТЕТИ И ДРУГИ УЧЕБНО-АДМИНИСТРАТИВНИ ЗВЕНА.

В началото на мандата 2007–2011 г. в структурата на Великотърновския университет имаше СЕДЕМ факултета, а в края на мандатния период те са ДЕВЕТ.



Усилено се работи и по преобразуването на Колежите в гр. Плевен и Враца във Филиали на ВТУ. Процедурата е на етап МОМН.

СОЦИАЛЕН СТАТУС НА ПРЕПОДАВАТЕЛЯ
От началото на мандата работната заплата беше повишавана 3 пъти с по 10%, като всеки следващ път увеличението е върху новата база.

С подписания КТД през 2008 г. ръководството на ВТУ пое важни социални ангажименти. Тези придобивки бяха потвърдени с подписването на КТД през 2010 г. :

Увеличени бяха елементите на основната работна заплата, свързани с образователна и научна степен „доктор” и научна степен „доктор на науките” като увеличението за „доктор на науките” достигна 147%. Добавките за научен принос (научни постижения) и всички допълнителни елементи свързани с формирането на работната заплата бяха обвързани с ръста на минималната работна заплата, което доведе до тяхното увеличение, считано от 1 януари 2009 г. когато минималната работна заплата нарасна от 220 лв. на 240 лв. Това увеличение на трудовото въз­награждение се запази в следващия период въпреки драстичното намаление на държавната субсидия за 2010 и 2011 г.

Това даде възможност и върху тези суми да се начислява клас за прослужено време.

С цел подобряване условията за здравословен и безопасни труд беше прието предложението на синдикалните организации за сметка на работодателя да бъдат застраховани всички работещи на основен трудов договор във ВТУ с рискова застраховка злополука-живот. Въз основа на новия колективен трудов договор беше възложена обществена поръчка и такава застраховка беше сключена. В пе­риода 2009 – 2011 г. обезщетения по тази застраховка са изплатени в 9 случая на временна загуба на трудоспособност, 2 случая на трайна загуба на работоспо­собност и 4 смъртни случая. Общата стойност на получените обезщетения възлиза на 48 060 лв.

В диалог със синдикалните организации и в рамките на предвидените в закона разпоредби бяха определяни ежегодно размерът и начинът на изразходване на средствата за социално-битово и културно обслужване на персонала.





2007 г.

2008 г.

2009 г.

2010 г.

2011 г.

Изплатени по ведомост за I шестмесечие

по 65 лв

по 85 лв.

по 85 лв.

по 110 лв.

по 130 лв. изплатени

Изплатени по ведомост за II шестмесечие

по 70 лв

по 95 лв.

по 95 лв.

по 120 лв.

по 130 лв. планирани

От приведените данни може да се направи изводът, че общият размер на СБКО за 2011 г. е нараснал спрямо 2007 г. на 191% , а годишните плащания по ведомост за същия период са нараснали на 193%.
Провежданите Общи събрания на работещите във ВТУ, на които се одобряват Отчетът за направените разходи от фонд “СБКО” и План-сметка на средствата за СБКО на персонала за всяка календарна година, дадоха възможност да се увеличат средствата за социално, битово и културно обслужване на персонала, както и помощите за закупуване на лекарства при лечение и операции.

Общото нарастване на разходите за социални нужди във Великотърновския университет през 2011 г. се е увеличило спрямо 2007 г. с 210 %.


  • Бяха предприети мерки за обновяване и подобряване условията в почивните бази на ВТУ в с. Равда и с. Арбанаси. Осъществяват се усилия за значително подо­бряване на съществуващата база и за придобиване на нова.

След договора с община Тутракан, според който на ВТУ се предоставя БЕЗ­ВЪЗМЕЗДНО, за СРОК от 35 години, ползването на сграда в гр.Тутракан УПИ кв.17 (бивша детска градина) се подготви технически проект за преустройството £ в „Център за обучение, художествено-творческа дейност и рекреация към ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Сега се разработва проект за финансиране на из­граждането и дейността на центъра по линия на програмата Трансгранично сътруд­ничество между България и Румъния.

Създаването му ще даде възможност на преподавателите и студентите на университета да творят, да провеждат конференции, симпозиуми, пленери и да почиват в своя собственна база.




  • ТЪРСЕНЕ НА НАЧИНИ ЗА СТРОЕЖ ИЛИ ПРИДОБИВАНЕ НА ВЕДОМСТВЕНИ ЖИЛИЩА (ПО КОНЦЕПЦИЯТА)

Неоходимо е жилищната комисия да възобнови дейността си. Подготвя се искане до кмета на Общината за предоставяне на ведомствени жилища на ВТУ.

Друг начин за придобиване на жилища е по пътя на публично-частното партньорство, но това изисква доста време.



  • Приети са процедурни правила за включване на академичния състав в научно-преподавателската дейност след възрастта за пенсиониране. Процедурните правила влязоха в сила от 26.11.2007 год., съгласно Решение на Академическия съвет № 13.


II. РАБОТА СЪС СТУДЕНТИТЕ

Учебна дейност

Необходимо е по-активно участие на студентите в усъвършенстването и регулирането на учебния процес, като се създадат предпоставки за реално участие на младите ни колеги в оценката и контрола на качеството на обучение. Докторан­тите системно се включват в учебния процес.



Трябва да се положат повече усилия, за да може всички студенти от ВТУ “Св. св. Кирил и Методий” да изучават чужди езици, с което ще от­говарят на европейските стандарти на образование, както и да се въведе задължително компютърно обучение.

В тази връзка бе създаденСпециализиран фонетичен кабинетКато продължаваща дейност на успешно функциониращия вече три години съвместен проект на ВТУ с белгийската фирма ЮРОКОР бе обзаведен и оборудван модерен фонетичен кабинет за целите на чуждоезиковото обучение във всички специалности на ВТУ. Чрез закупената в момента техника се осигурява най-съвременна програма за занятия по фонетика, която за пръв път в България се внедрява при нас. Стойността на оборудването е над 23 000 лева.


Научно-практическа дейност

Студенти и студентски колективи реално участват в научни разработки и университетски проекти (справка в частта на отчета, която касае научната и меж­дународната дейност на ВТУ).

За развитието на творческите способности на младите и талантливи студенти, обучаващи се в спе­циалност журналистика беше създадена ВТУ МЕДИЯ.

Тя е звено в работата на Университетският център за медиапрактики и PR към Великотърновски университет “Св. св. Кирил и Методий”. Разкрива се във връзка с необходимостта от създаване на продукти, които представят постиженията на академичната общност на ВТУ и в изпълнение на препоръките на Националната агенция за оценяване и акредитация. Обслужва нуждите наУниверситета в областта на връзките с обществеността, журналистиката и рекламата с цел подобряване на имиджа му в общественото и образователното пространство. Способства за изграждане на практически и професионални умения на сту­дентите, обучавани в тези направления.

Центърът е в основата на различните медийни, образователни и рекламни кампании на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Съдейства за разясняване и популя­ризиране постиженията на студенти и преподаватели в областта на научната, изследователската, художественотворческата, учебната и спортната дейност.

ВТУ медиа е новото ви­зуално информационно звено на светогорската Алма Матер. Присъства и в новия имидж на сайта на университета, където под определен бутон може да се влезе в ТВ програмата, която до края на април ще бъде 24-часова. В нея се излъчват новинарски рубрики и репортажи, пълни доку­ментални репортажи от събития провели се и свързани с ВТУ, интервюта, прес­конференции, документални записи от архива на ВТУ, както и пълни репор­тажи от дипломирането на студенти от различните факултети на висшето училище.

В процес на разработване е допълнителна информационна страница към сайта на ВТУ, в която могат да бъдат публикувани всички материали, влезли в про­грамната схема на изданията на ВТУ МЕДИА.

СОЦИАЛЕН СТАТУС

Повишаване на социалния статус на студентите чрез:


  • СЪЗДАВАНЕ НА РАБОТНИ МЕСТА КАТО КЛАУЗА В ДОГОВОРИТЕ ЗА ОТДАВАНЕ ПОД НАЕМ НА ОБЕКТИ (ПО КОНЦЕПЦИЯТА)

Един от първите успешно реализирани проекти през отчетния период е откриването на Университетския колцентър. През първия семестър на уч. 2007/2008 г. ВТУ сключи договор с белгийската фирма ЮРОКОР за реализацията на европейски проект “Университетски колцентър”. Официалното му откри­ване беше в началото на м. март 2008 г. С този проект ВТУ отговаря напълно на европейските изисквания за все по-тясното свързване на обучението с бизнеса. Това бе и едно от изискванията на НАОА при институционалната акредитация на университета ни. Колцентърът откри 80 работни места и дава възможност на наши студенти, които следват чужди езици, да усъвършенстват езиковите си познания и да получат квалификация още по време на следването си. По такъв начин ВТУ осигурява добра възможност за провеждане на студентска практика, която ще даде на студентите шанс за успешен старт за реализация на пазара на работната ръка още по време на следването им. Това е и възможност да направим ВТУ по-привлекателен за кандидат-студентите.

Ремонтът, обзавеждането и оборудването с модерна технологична апаратура са изцяло за сметка на белгийските ни партньори. До сега ЮРОКОР е инвестирал около 80 000 евро.

През 2008 г. подписахме Рамков договор за сътрудничество АИИ “Дейта Про­цесинг” ООД. Предметът на дейност е създаване на квалифицирани специа­лис­ти, отговарящи на изискванията на пазара на труда в България. Цел на проек­та – сближаването на Великотърновския университет с бизнеса, чрез провеждане на студентски практики в реални условия. На базата на договора и ползотворното сътрудничество с АИИ “Дейта Процесинг” ООД в 4-ти корпус бе създаден Център за практически обучения и дейности.

Изграждането и функционирането на Центъра за практически обучения и дейности на студенти от Великотърновския университет има за цел сбли­жаването на Великотърновския университет с бизнеса, чрез провеждане на сту­дент­ски практики в реална бизнес среда. Основната целева група са студентите от Филологическия и Стопанския факултети, притежаващи езикова подготовка на необходимото ниво и интерес в областите на дейност на компанията. Работното време на студентите е съобразено с учебната им програма.

Чрез Университетския кариерен център и по инициатива на ДжобТайгър ООД и Министерството на държавната администрация и административната реформа във Великотърновския университет на 21.04.2008 г. се проведен Форум „Кариери 2008”, а на 30.03.2009 г. – Форум „Кариери 2009 – Добра ка­риера, добър живот”. Форумите са открити от Николай Василев – министър на държавната администрация и административната реформа (17.08.2005 г. – 27.07. 2009 г.) и г-н Светлозар Петров – управител на ДжобТайгър.

Форум КариериДобра кариера, добър живот” се проведе и през 2010 и 2011 г. в Корпус № 5 на Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий”.



Във Форум “Кариери” участваха водещи български и международни компании, които представиха програмите си за развитие на младите хора – стажантски програми, временни и постоянни работни позиции.
СТУДЕНТСКИ СТИПЕНДИИ
Друга възможност за повишаване на социалния статус на студентите са СТУДЕНТСКИТЕ СТИПЕНДИИ – от бюджета на ВТУ. Как се използва тя?

Съгласно наредбата за стипендии до юли 2007 г. са отпускани 1128 сти­пендии по 50 лв. при доход 167 лв. (за успех от 4.00 до 5.49) и при доход 250 лв. (за успех от 5.49 до 5.99), както и 99 стипендии по 70 лв. при доход 380 лв. за успех от 6.00.

КОМИСИЯТА РАБОТИ ПО ПРИЕТИ И ОДОБРЕНИ ОТ РЕКТОРА КРИ­ТЕРИИ. За случаите извън критериите с отделна заповед на Ректора се отпускат редовно помощи на студентите, подали молби по наредбата и класирани съгласно наличните средства по параграф “стипендии”.

От октомври 2007 г. до февруари 2008 г. се наблюдава увеличение на сумата с близо 40%:

– 715 стипендии по 70 лв. за успех от 4.00 до 5.49 и 79 стипендии по 90 лв. за успех от 6.00 при същия таван на дохода (броят на стипендиите е по-малък защото, студентите от първи курс не получават през първия семестър).

От февруари 2008 г. до юли 2008 г. има увеличение на броя на стипендиите с повече от 10%;

Утвърдено бе повишение на прага на дохода с повече от 50%.

От м. септември 2007 до 2010 на няколко пъти повишавахме размера на стипендиите.


Учредени от АС стипендии:

– 9 стипендии на Академическия съвет (по една за факултет) от по 100 лв. месечно;

– 3 специални стипендии за изявени студенти спортисти медалисти от олимпийски, световни, европейски или балкански първенства от по 100 лв. месечно (АС № 4/31.03.2008 г.).

– 10 бр. стипендии по 500 лв., постигнати по договор с “АЛИАНЦ-България”.


РЪСТ НА РАЗМЕРА ПО ГОДИНИ ОТ 2007 ДО 2011-ФЕВРУАРИ-30%

ПРИ СТУДЕНТИТЕ - РЕДОВНО ОБУЧЕНИЕ



СТИПЕНДИИ ЗА УСПЕХ И ПО НАРЕДБАТА ПОЛУЧАВАТ ОКОЛО 16%.

Справка за стипендиите за периода 2007 г.-2011 г.


Год.

Сем.

Студенти

Чуждест-ранни студенти -

Докторанти целогодиш-ни

Награди

и помощи


Общо изплатени стипендии

Размер на стипен-диите по успех и доход

Брой отпус-нати стипен-дии

Размер на стип. на ин-валиди, сираци и отличници

Брой отпус-нати стипен-дии

2007

летен

50 лв.

1159

70 лв

59

139463 лв.

119164 лв.

26980 лв.

877427 лв.

Зимен

70 лв.

771

90 лв.

82

2008

летен

70 лв.

1287

90 лв.

123

142908 лв.

81847 лв.

32490 лв.

1135040 лв.

Зимен

80 лв.

931

100 лв.

82

2009

летен

80 лв.

1349

100 лв.

130

123114 лв.

155610 лв.

17350 лв.

1258799 лв.

Зимен

80 лв.

610

100 лв.

73

2010

летен

80 лв.

1076

100 лв.

132

125869 лв.

239850 лв.

11000 лв.

1278371 лв.

Зимен

80 лв

831

100 лв.

81




























4,5 млн.лв



Кризата засегна и студентските стипендии. Средствата за тях са намалени. Председателството на Студентския съвет разгледа сложната ситуация, възникнала поради намаляването на бюджета, отпуснат от Министерството за изплащане на студентски стипендии, и се запозна с предложенията, обсъждани от Комисията по стипендиите на 16 ноември 2009 г. Предложението, направено от университетската администрация, за намаляване размера на стипендиите на 70 лв. за пълните отличници и на 50 лв. за успех от 4,00 до 5,99, беше отхвърлено като неприемливо, тъй като ощетява всички студенти на Университета и свежда размера на стипен­дията до критичния минимум, разрешен от закона. Отхвърлено е и предложението да се постави минимален праг за успех от 5,00, за да се получава стипендия, тъй като това би поставило в неравностойно положение студентите от различните факултети.

След проведени разговори с Комисията по стипендиите, Председателството на Студентския съвет предлага раздаването на студентските стипендии да става при въвеждането на квотен принцип по факултети, като се запазят същест­вуващите до момента размери на стипендиите (за инвалиди и отличници – 100 лв., за успех – 80 лв.). Задълбоченият анализ на броя на подалите документи за полу­чаване на стипендия и сумата, отпусната от Министерството за стипендии показа, че това е единственият начин да не бъде намаляван размерът на студентските стипендии. Освен това по този начин ще се достигне до минимизиране на броя на студентите, които няма да получат стипендия, и ще се ликвидира евентуалното поставяне в неравностойно положение на студентите от един факултет спрямо студентите от друг. Реално студентите ще се класират между своите колеги от същата специалност и факултет. Не на последно място, това ще позволи в след­ващите кампании, при евентуално увеличаване на държавния бюджет, размерът на стипендиите и броят на студентите, получаващи стипендия, да бъдат увеличени.

При подаването на документи за получаване на стипендии трябва да бъде запазен „социалният елемент” – да се изисква минимален успех (4,00) и доход на член от семейството.

Вярно е, че е редно да има социални стипендии – за хора с над 4,50 и други, които не са свързани с дохода, а с успеха на студента. Това няма как да се случи, защото по силата на ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 90 на МС от 26.05.2000 г. стипендията винаги е свързана с доходите на родителите. Изискването за месечен доход е поставено в чл. 4, ал. 1 и ал. 2 от постановлението. („Чл. 4. (1) (Доп. – ДВ, бр. 60 от 2001 г.). Видът на документите, срокът за подаването им и критериите за полу­чаване на стипендия от студентите по чл. 1, ал. 1, т. 1 и 5 се определят от висшето училище съгласувано със Студентския съвет и се утвърждават от ректора на съответното висше училище. (2) Критериите за определяне на студентите, които ще получават стипендия, задължително съдържат показателите “среден семест­риален успех” и “месечен доход на член от семейството на студента за пред­ходните 6 месеца”.)

Според критериите на ВТУ право на стипендия имат всички студенти с успех 6.00, с доход до 600 лв. на член от семейството, а студентите с успех от 5.99 до 5.50 и с доход до 430 лв. на член от семейството и тези с успех от 5.49 до 4.00, с доход до 330 лв. на член от семейството се класират по факултети в низходящ ред до изчерпване на средствата за стипендии от квотата на факултета. Квотата се определя в зависимост от броя на студентите във факултета. Наложи се да се приемат квоти, защото парите, които отпуска държавата са краен брой, а кандидатите за стипендии – много.
ВТУ участва в Проекта „Студентски стипендии и награди”, съфинан­сиран от Европейския социален фонд.


Каталог: userinfo
userinfo -> Лична информация
userinfo -> Стефан лютаков
userinfo -> Европейски формат на автобиография
userinfo -> Преподавателите на вту „Св св. Кирил и Методий” 1963 – 2013
userinfo -> Списък на публикациите на доц д-р Димитриос Йоанис Румпос
userinfo -> Завършва Национална Художествена Академия София, специалност „Стенопис при проф. Димо Заимов, Магистър по стенопис, мозайка и витраж 1980-1984 г. Назначен с конкурс
userinfo -> Европейски формат на автобиография
userinfo -> Монография: Suffixderivation der Personenbezeichnungen im Fr ü
userinfo -> I. монографии: Църква и общество в България днес


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница