Отчет по програми за периода 01. 01. 2008 31. 12. 2008 Г. На д "нп централен балкан" габрово



Дата05.03.2017
Размер320.35 Kb.
#16276
ТипОтчет
МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ

ДИРЕКЦИЯ НАЦИОНАЛЕН ПАРК ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН
ОТЧЕТ ПО ПРОГРАМИ ЗА ПЕРИОДА 01.01.2008 – 31.12.2008 Г.

НА Д “НП ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН” – ГАБРОВО
Дирекция “Национален парк Централен Балкан” е регионална административна структура на МОСВ, създадена през 1998 г. като самостоятелно юридическо лице за управлението на защитената територия НП ЦБ (вкл. на 9 природни резервата в териториалния му обхват). От 1999 г. на дирекцията е възложено и управлението на 2 защитени територии извън парка – резерват “Еленова гора” (община Павел баня) и поддържан резерват “Чамджа” (Карловска община). Функциите, задачите и структурата на дирекцията са уредени от Правилника за устройството и дейността на дирекциите на националните паркове.

Дейността на институцията е подчинена на дългосрочната цел, с която е създадена защитената територия – НП Централен Балкан: да се опази завинаги в полза на обществото комплекси от саморегулиращи се екосистеми и присъщото им видово разнообразие, хабитати на редки и застрашени видове и съобщества, характерни и забележителни пейзажи и обекти на неживата природа, които имат световно значение за науката и културата.

В средносрочен аспект на Дирекцията е възложено изпълнението на 10 годишен План за управление на НП ЦБ, приет от Министерски съвет през 2001 г. Планът за управление поставя за изпълнение 24 дългосрочни цели за управление на природните компоненти, туризма, интерпретирането и образователните дейности, връзката с местните общности и функционирането на парковата администрация, които са приоритети в областта на защитените територии, заложени и в Националната стратегия и Националния план за действие за опазване на биологичното разнообразие и Националната стратегия за околна среда. Планът за управление изпълнява и ангажиментите, поети от страната ни съгласно Конвенцията за биоразнообразието, Бернската конвенция, Европейската стратегия за опазване на биологичното и ландшафтно разнообразие, Директива на Европейския съюз за опазване на дивите птици (79/409ЕС) и Директива за съхранение на естествените местообитания на дивата флора и фауна (92/43/ЕС).

Програмите и проектите в Плана за управление се доразвиват и изпълняват чрез подготовката и прилагането на Годишни планове за дейността на парковата дирекция, финансирани от Държавния бюджет и ПУДООС и чрез подготовка и защита на проекти пред външни източници за финансиране (Национален доверителен екофонд, Корпуса на мира и др.).

В съответствие с изискванията на чл.18, ал.2 от Закона за защитените територии паркът се управлява с идеални цели за:


  • поддържане на разнообразието на екосистемите и защита на дивата природа;

  • опазване и поддържане на биологичното разнообразие в екосистемите;

  • предоставяне на възможности за развитие на научни, образователни и рекреационни дейности;

  • предоставяне на възможности за развитието на туризъм, екологосъобразен поминък на населението и други дейности.

За постигане на идеалните цели и провежданата политика на Министерството на околната среда и водите, Д “НП Централен Балкан” работи в две програми:

  • Програма 5 “Съхраняване, укрепване и възстановяване на екосистеми, местообитания, видове и генетичните им ресурси”;

  • Програма 8 “Повишаване на обществената култура и съзнание по въпросите на околната среда”.

Целите, които се поставят при изпълнение на Програма 5Съхраняване, укрепване и възстановяване на екосистеми, местообитания, видове и генетичните им ресурси” са:

Стратегическа цел: “Опазване на биологичното разнообразие”.

Оперативна цел: “Съхраняване и устойчиво ползване на растителни и животински видове и местообитания”.

За изпълнение на Програма 5 Д “НП Централен Балкан” към 31.12.2008 г. работи със 63 служителя по щат и 5 по ПМС 66. По програмата са планирани средства в размер на 894 х. лв. и са изразходени 893 х. лв. /за заплати и осигуровки – 644 х. лв. и за издръжка – 249 х. лв./. Няма превишение на планираните параграфи през отчетния период.

Ползата за обществото от работата на Д “НП Централен Балкан” по Програма 5 е съхранени, опазени и възстановени диви растителни и животински видове и генетичните им ресурси, местообитания и забележителни обекти на неживата природа.

Услугите /продуктите/, по които се отчита програмата, са:



Продукт 5.2. Създаване, поддържане и управление на национална екологична мрежа от защитени територии и защитени зони.

Целта, разписана в План за управление на НПЦБ, е да бъде опазено завинаги естественото състояние, целостта и единството на природните елементи и екологичните процеси в парка.

Конкретните цели за управлението на Националния парк Централен Балкан в това отношение са:


  • да се опази естествения характер на екосистемите в резерватите и в други територии с потенциал за резервати;

  • да се запази естественото състояние и естествената сукцесия на горските местообитания и особено на вековните гори;

  • да се запазят и поддържат алпийските и субалпийските местообитания;

  • да се запази естественото състояние на скалните местообитания;

  • да се запази естественото състояние на местообитанията на водоемите с течаща вода;

  • да се опази биоразнообразието на генетично, популационно, видово, екосистемно и хабитатно ниво;

  • да се запази и поддържа естественото състояние на популациите и находищата на видовете и особено на консервационно значимите такива;

  • да се опазва и поддържа естественото състояние и биологичния потенциал на лечебните растения в парка;

  • да се запазят компонентите на околната среда и се осигурят екологични коридори, свързващи парка с други територии от консервационно значение в национален и регионален мащаб;

  • да се поддържа оптимално ниво на познания и дългосрочен мониторинг на биологичното разнообразие в парка;

  • да се осигури развитие на туризма в съответствие със значимостта и предназначението на парка, като се създават оптимални условия за естетична наслада, духовно обогатяване и досег с дивата природа;

  • да се поддържа дългосрочен мониторинг и изследователска програма във връзка с туризма и неговото въздействие върху ресурсите и биологичното разнообразие на парка;

  • да се развива и поддържа система за редовна координация с местни и регионални органи и ключови партньори в полза на управлението на парка и на опазването на биологичното разнообразие.

    Управляваната от Дирекцията територия, съгласно Заповед № РД – 396 от 15 октомври 1999 г. и Заповед № РД - 75 от февруари 2006 г. на Министъра на околната среда и водите е с обща площ 71 787,7 ха (националният парк и 2 извън паркови защитени територии – поддържани резервати, от тях резерватна площ – 20 256 ха (11 резервата).

Съгласуван е с ИАОС и се изпълнява Годишен план за мониторинг на компонентите на околната среда включващ, както следва:

  • обекти от НСМБР (животни и растения). За допълване и актуализиране на базата данни за едрите бозайници са проведени организирани есенни наблюдения на благородния елен и дивата коза;

  • води и почви;

Извършени са замервания в три постоянни опитни площи от трансект 1 и шест постоянни опитни площи от трансект 3, по методиката за мониторинг върху състоянието на горите в националните паркове;

Готови са резултати от годишния мониторинг на туристическия поток в парка за 2008 г. По една седмица, през месеците юли, август и септември, на единадесетте определените основни входно–изходни места, паркови служители водиха наблюдения за посещаемостта на защитената територия. Средната седмична посещаемост е 2 090 човека, средната месечна посещаемост е 8 316 и средната годишна посещаемост е 59 226 човека.


Дейности с чуждестранни 0доброволци:

  • Студентка от Холандия проведе своята практика в парка. Целта на проучването бе да се актуализира наличната информация за земноводни и влечуги в Паркови участъци Тетевен, Тъжа, Калофер и Клисура.

  • За втора поредна година се приложи Програмата за мониторинг на птици, с цел дългосрочна оценка на туристическото въздействие върху популациите на определени видове птици, съвместно с представител от Университета в Джорджия, САЩ. Проучването цели да се установи връзката/въздействието на туристическия поток и присъствието/ отсъствието на определени видове птици.

  • Студент от Ирландия работи в Парковата дирекция. Г-н Брадли подпомогна парковите експерти в подготовката на информационни материали на английски език. Подготви няколко презентации, представящи биоразнообразието в парка.

  • Студентка от Франция проведе летния си стаж в Централния офис на националния парк. Темата на практиката е “Мониторинг на видове от флората с висока консервационна значимост в Централен Балкан – жълта тинтява, еделвайс и балканска петлюга и разработване на планове за действия за тяхното опазване”.

  • По проект „Обучение на паркови служители и доброволци по мониторинг на дневни грабливи птици”, финансиран от ам. Корпус на мира, са проведени: обучение на 12 ученици от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев” – Габрово в м. „Узана” на тема „Разпознаване на птици в природата”; обучение на 9 паркови служители на х. „Дерменкая” на тема „Мониторинг на птици”.

Парковата дирекция партнира на ИАОС при провеждането на обучение за прилагане на методиката за мониторинг на европейския лалугер, в рамките на Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие. В обучението участваха експерти от РИОСВ и Парковата дирекция.

През отчетния период са подпомагани популациите на едрите бозайници – извършвано е подхранване с концентриран фураж (царевица) и каменна сол.

За трета поредна година е извършена ваксинация на дивите свине в парка. Мероприятието е част от Национална програма за имунизация на дивите свине срещу класическа чума. На предварително определени места в парка са заложени 1 200 дози от ваксината.

Парковата дирекция се включи 32-то Среднозимно преброяване на зимуващи водолюбиви птици, организирано от Wetlland International. Съвместно с представители на ФПС “Зелени Балкани” в преброяването участваха двама служители на Дирекцията по маршрут: Казанлък – с. Дунавци – с. Долно Сахране – язовир Копринка – с. Бузов град – с. Ръжена – гр. Николаево – Казанлък.



Обработени са данните, получени от фирми по поддръжка на КВС, за подготовка на частта от заповедта за Защитена зона „Централен Балкан”, касаещи обхвата и границите на зоната (32 землища, 1900 имота, 26 000 точки, описващи границата).
Проекти, финансирани от НДЕФ:

  • По проект “Пилотни възстановителни дейности с цел управление на хабитати от високопланинската безлесна зона на парка чрез устройване и поддържане на пилотен район” за реализирането на дейност “Изграждане на инфраструктурни обекти за високопланинско животновъдство /кошара с помещения за пастирите и с навес (заслон) за стадото” (част от финансирания проект) е разработен инвестиционен проект с части: „Конструкции”, „Архитектура” във фаза Технически проект. Получено е разрешение за строеж на обекта. Поради забавената процедура за получаване на разрешително за строеж и приключване дейността на НДЕФ, горепосочената дейност няма да се реализира със средства от НДЕФ, поради приключване дейността на фонда.

  • Проект “Възстановяване на белоглавия лешояд (Gyps fulvus) като гнездящ вид в НП Централен Балкан” - изградената хранителна площадка се снабдява периодично с животински продукти, извършва се мониторинг в района.




    Паркови служители взеха участие в следните прояви през периода:

  • заключителна среща на Националната работна група по изготвяне на План за действие за опазване на кафявата мечка в България;

  • две работни срещи по разработването на Плана за действие за опазване на вълка в България;

  • работни срещи с представители на Общинските дирекции „Земеделие и гори” в Общини около парка. На срещите беше дискутирана процедурата за кандидатстване по подмярката „Традиционни практики за сезонна паша на животните” (Пасторализъм) от Програма за развитие на селските райони, 2007 – 2013 г. Паркът е избран като пилотен район за прилагане на подмярката;

  • заключителен семинар по проект, финансиран от Програмата за развитие на Обединените нации (UNDP) на тема “Подобряване на координацията между институциите при изпълнение на Програмата за развитие на селските райони 2007 – 2013.” Представител на Дирекцията участва в работната група по унифициране на документите, свързани с подмярката “Пасторализъм”.

  • работна среща на Националната група по прилагане на дейности от Плана за действие за опазване на дивата коза;

  • работни срещи за разработване на Национална стратегия за развитие на екотуризъм в Р България.


Експерти от Дирекцията са участвали в следните международни срещи и обучителни програми:

  • Трети световен конгрес по Програмата „Човек и биосфера” (UNESCO - МAB), Мадрид, Испания.

  • годишна среща на групата на специалистите за Европейска диплома за защитени територии към Дирекцията по култура и културно и природно наследство на Съвета на Европа в Страсбург. В дневния ред беше включено разглеждане и обсъждане на кандидатурата на НП „Централен Балкан” за присъждане на Европейска диплома за защитени територии.

  • обучителна програма «Защита на природата и регионално развитие в Югоизточна Европа – примерът на Румъния и България». Обучението е организирано и финансирано от Академия за защита на природата «Алфред Тьопфер» - Германия (в програмата участва мл. експерт мониторинг на биоразнообразието).

  • семинар „Ефективност на управлението и критерии за качество в защитените територии в Европа – Споделяне на опит и подпомагане доброто управление”, състоял се от 20 до 23 Април, 2008 г. в Международната академия за опазване на природата – остров Вилм, Германия. Основната цел на срещата бе обмяната на опит за развитието и прилагането на качествени критерии и системи за оценка на управленската ефективност на защитените територии в Европа.

  • втора международна конференция за здраве и биологично разнообразие, COHAB 2, 25-29 март, Галуей, Ирландия. Участниците бяха запознати с новия холистичен подход в областта на опазване на биологичното разнообразие като предпоставка за опазване и поддържане на човешкото здраве и устойчиво глобално развитие.

  • в периода 25 – 27 август независими експерти определени от Съвета на Европа посетиха парка във връзка с присъждането на Европейска диплома за защитена територия на Централен Балкан. Експертите проведоха срещи с представители на местната власт, бизнес-средите и неправителствени организации от региона на парка. Бяха проведени разговори с кмета и председателя на Общинския съвет на Община Априлци, с членове на Управителния съвет на Кооперацията на овцевъдите - Бъзов дял, със сертифициран бизнес-партньор на Дирекцията и Фондация PAN Parks в областта на туризма, с ръководството на Сдружението за екотуризъм “Централен Балкан – Калофер”, както и със служители от Парковата дирекция.

  • 39-та годишна конференция на Федерация Europarc, която се проведе в Брашов, Румъния (24 - 28.09). На форума присъстваха делегати от защитени територии от 37 страни, предимно от Европа. Основната тема на конференцията беше: „Висока консервационна значимост, висок стандарт на управление”.

  • годишна среща на Европейската мрежа от представителни защитени територии - PAN Parks. Срещата се проведе в рамките на Седмото издание на Дните на Европейската дива природа от 18 до 22 октомври в НП Майела, Италия.

  • заключителен семинар по проект “Working for Nature – Nature for Working” на Конфедерация ЕВРОПАРК (16 до 19 октомври в НП Подожи, Чехия). Парковата дирекция беше партньор по проекта заедно с още 11 европейски защитени територии. На форума са дискутирани възможностите за набиране на стажанти и стажуването им в защитените територии.

  • Еднодневна работна среща през м. декември във Франкфурт (Германия) за отчитане на пилотна фаза по проект „Опазване на биоразнообразието в Стара планина” на фондация Екообщност, частично реализиран на територията на НП ЦБ.


Парковата Дирекция съдейства за провеждането на международни срещи и посещения в региона на парка:

  • Международен симпозиум “Гора за бъдещето”, проведен от 3 до 17 август. Като част от официалната програма на симпозиума, участниците – близо 100 студенти със специалност „Горско стопанство” от различни университети по света, посетиха Парков участък Калофер и Екопътека „Бяла река”. Беше им представена темата „НП Централен Балкан - управление, биоразнообразие и условия за туризъм”.

  • Заместник-ректорът и трима преподаватели от Университета по горско дело в град Кастамону, Република Турция посетиха парка. Основните теми, обсъждани при учебното пътуване бяха опита на Парковата дирекция в процеса на присъединяване и членството й в PAN Parks, както и работата й с Фондация PAN Parks.

  • В рамките на българо-румънския проект „Чувствителност на обикновения бук и обикновения смърч от тяхната югоизточна граница на разпространение към глобалните промени на климата”, експерти по дендрохронология посетиха резерват Стенето.

  • Организирано посещение в парка на група от най-значимите донори на WWF Холандия и Фондация PAN Parks. Програмата на гостите – предимно от Холандия, предвижда посещение на парка и срещи с PAN Parks партньори от местния туристически бизнес.

  • Оказано съдействие на международен научен екип с участие на представител от БАН - Института по ботаника, при провеждане на теренно проучване в територията на парка на вида еделвайс.

  • Служител от Агенцията за опазване на околната среда, Република Косово, завеждащ отдел „Защита на природата” проведе двуседмично работно посещение в Парковата Дирекция за запознаване с работещи практики в управлението на националния парк. При престоя си експерта от Косово имаше възможност да се запознае с процеса на разработване на плана за управление, структурата на плана, дейностите на Дирекцията.

  • Международния семинар за страните от Югоизточна Европа по прилагането на Програмата на ЮНЕСКО „Човек и биосфера”, гр. Априлци, 11-15 ноември. Работната среща бе организирана от Регионалния офис на ЮНЕСКО за култура и наука в Европа (UNESCO – BRESCE), съвместно с МОСВ, Българския комитет по програмата „Човекът и биосферата”, Д «НП Централен Балкан”, Националния комитет по Програмата „Човекът и биосферата” и Националната комисия на ЮНЕСКО към Министерството на външните работи. В срещата участваха над 30 представители от 13 страни.

  • Международен семинар “Управление на зоните по НАТУРА 2000(Оценка на планове, програми,проекти и инвестиционни предложения за съвместимостта им с предмета и целите на опазване на ЗЗ) като част от обучителна програма към Генерална дирекция “Разширяване” на Европейската комисия, отдел “Техническо сътрудничество и обмен на информация” (TAIEX), Габрово, 23-24 октомври. Присъстваха на 40 участника от МОСВ, Дирекции на национални и природни паркове, експерти от РИОСВ и др.

Съгласуван е с органите на Националната служба "Противопожарна и аварийна безопасност" – МВР и е утвърден Годишният оперативен план за противопожарна дейност на територията на НП Централен Балкан.

През отчетния период на територията на парка са възникнали 5 пожара:



  • м. Карталкая – Кобилин дол, з-ще Кърнаре, Община Карлово. Засегната обща площ – 117 дка, обща дължина на фронта /отстъпващ, челен и периферен/ - 1 811 м, надморска височина 1480-1580 м. Овладян от 9 паркови служители.

  • Югозападно от вр. Белчу. Засегната площ – 1,5-2 дка - тревиста растителност и хвойна;

  • м. Паша кая, з-ще с. Васил Левски, Община Карлово. Към 24 часа пожарът загасва. Изгоряла е приблизително 15 дка площ

  • два пожара в м. Старата (Шарената) мандра, з-ще Христо Даново, Община Карлово. Огнището е в безлесната зона, между 1300-1400 м н. в. Общата засегната площ е 61,5 дка. В овладяването на пожарите участват служители паркова охрана и огнеборци от Районната служба ПБЗН - Карлово.

Служители на Дирекцията са участвали при овладяването на пожар в близост до границите на Централен Балкан – м. Аневски полигон, землище Анево, Община Сопот, с обща засегната площ над 100 дка.



    Продукт 5.3. Устойчиво ползване на биологичните ресурси чрез ограничителни, разрешителни и регулационни режими, лицензи и концесии

Конкретните цели за управлението на Националния парк Централен Балкан в това отношение са:

  • да се създават условия за споделяне на отговорностите и ползите при опазването и природосъобразното ползване на природните ресурси в парка чрез прилагане на принципите на съвместно управление;

  • да се създават условия за споделяне на икономическите ползи и задължения с местните общности на основата на привличане на повече туристи в парка и в района около парка.

Разработен е Годишният план за пашата и ползването на сено - 2008 (утвърден със Заповед на Директора). Осъвременена е процедурата за ползване на правото на паша/ събиране на сено. Извършено е прецизиране на пасищните райони от Приложение № 27 от Плана за управление на парка. Отделните пасищни райони са разделени на по-малки единици – пасища. Във връзка със стартиралата подмярка “Традиционни практики за сезонна паша на животните ” (Пасторализъм) от Програмата за развитие на селските райони (2007-2013), в някои райони се наблюдава засилен интерес за ползване на безлесната зона. Инспекторите на паркови участъци оказват съдействие на специалистите от Общинските разплащателни агенции на ДФ „Земеделие” за подготовка на документацията по прилагане на подмярката “Пасторализъм”, при посочването и очертаването на разрешените площи от националния парк върху карти. Извършени са проверки на терен на пастирите и собствениците на животни за спазване изискванията на ползване на пасищата. Копия от протоколите са предоставени на Разплащателната агенция – Държавен фонд земеделие във връзка с изпълнение на подмярката „Пасторализъм”

През отчетния период са подадени общо 188 бр. заявления за право на пашуване. Издадени са общо 187 бр. разрешителни за паша за следните бройки домашни животни:



  • крави – 2 381 бр.;

  • овце – 12 500 бр.;

  • коне – 1 000 бр.;

Постъпило е 1 заявления с искане за добиване на сено, издадено е и едно разрешително за добиване на 5 тона сено. От тарифни такси за пашуване в ДНП са постъпили 4 712 лв.

    По данни на отдел „Директни плащания” на площ при ДФЗ -Разплащателна агенция, 39 бр. от земеделските стопани са кандидатствали по направление „Традиционни практики за сезонна паша” (Пасторализъм), с площи на територията на парка.

    През месец юни започна фенологичното наблюдение на състоянието на черна боровинка в няколко находища. Наблюденията приключиха на 10.07. и на базата на експресна ресурсна оценка се определиха допустимите за ползване количества плодове. През юли бе изготвен и утвърден със Заповед на Директора № РД -139/10.07.08. Годишен план за ползване на лечебни растения.

    През настоящия отчетен период не са постъпвали заявления за събиране на червена боровинка или на други лечебни растения, на гъби, горски плодове и билки, които не са от лечебни растения.

    Със Заповед на Директора №1/10.07.08. бяха определени единни начални дати за събиране на лечебни растения – 12.07. за черна боровинка и 01.08. за червена боровинка. Постъпили са 118 бр. заявления за събиране на черна боровинка (плод) и са издадени разрешителни за ползване на 19 980 кг плод от черна боровинка. От тарифни такси от лечебни растения в ДНП са постъпили 2 997 лв.



За отстраняване на дървета, паднали и заплашващи инфраструктура на територията на парка и за предотвратяване на завирявания по реките, бяха изготвени и одобрени 3 искания за спешни възстановителни и поддържащи дейности в горите. Комплектувано и съгласувано беше План – извлечението за поддържащи и възстановителни дейности в горите. Въведен беше оперативен план за извършване на поддържащи и възстановителни дейности в горите през 2008 г. Добитата съпътстващо дейностите дървесина за отчетния период по дървесни видове е, както следва:




Дървесни видове



ЕСД



ССД



ДСД




Дърва

пл.

м3



Сума/лв.

Брой разреши-телни

Пол-зва-не

Из-воз

Бял бор

0

8

7

1,4

217.00

8

8

Смърч

0

0

0

9,2

40.00

3

3

Ела

2.83

2.23

0

0

144.50

3

3

Зелена дугласка

0.3

1.7

0

0

43.00

1

1

Общо съпътстващ добив иглолистни


3.13


11.93


7.00


23.00


444.50


15


15

Бук

0

0

0

834.0

4501.80

184

189

Дъб

0

2.5

0

65.3

328.00

20

20

Габър

0

0

0

27.6

93.00

10

10

Върба

0

0

0

1,8

4,00

1

1

Общо съпътстващ добив широколистни


0


2.5


0


928.7


4926.80


215


220

    От тарифни такси за ползване на дървесина от местно население в ДНП са постъпили 5 371 лв.




Продукт 5. 4. Контрол
За периода 01.01.- 31.12.2008 г. са извършени 222 бр. проверки на собственици и ползватели, съставени са 30 предписания, 35 акта, издадени са 32 наказателни постановления. Наложени са глоби на физически лица в размер на 1290 лв. и имуществена санкция на юридическо лице в размер на 300 лв., общо в размер на 1590 лв., от които към настоящия момент са платени 750 лв., в т. ч. имуществената санкция.

Четирима служители на Дирекцията участваха в обучения, организирани от Института по публична администрация на тема „Взаимодействие между граждански организации, бизнес и управляващи”, „Контрол, одит и отчетност в бюджета на централната администрация”, „Разработване и управление на проекти за развитие на селските райони в съответствие с националния план за развитие на земеделието в селските райони” и „Практически въпроси по разработката и управлението на проектни предложения по ОП околна среда”.


Целите, които се поставят по Програма 8 “Повишаване на обществената култура и съзнание по въпросите на околната среда” са:

Стратегическа цел: Осигуряване на достъп до информация, участие на обществеността в процеса на вземане на решения за околната среда и повишаване на общественото съзнание и култура в сферата на околната среда и устойчивото развитие.

Оперативна цел: Осигуряване на ефективен достъп на обществеността до информация, участие при вземането на решения относно околната среда, повишаване на екологичното съзнание и култура на младите хора.

Ползата за обществото от работата на Д “НП Централен Балкан” по Програма 8 е осигуряване участието и подкрепата на обществеността в процеса на вземане на решения и повишаване на екологичното образование, съзнание и култура на обществото, чрез подобряване на обществения достъп до информация за околната среда, участието на обществеността в процеса на вземане на решения за околната среда и образователни програми и кампании, развитие на партньорството с неправителствените организации, академичните среди, бизнеса, местните власти.

Конкретните цели за управлението на Националния парк Централен Балкан в това отношение са:


  • да се осигурят оптимални възможности за научни изследвания, екологично и природозащитно образование, обучение и интерпретиране;

  • да се насърчава разбирането за взаимното проникване и връзка на човека и природата чрез включването на елементи от историята и културата в програми за проучвания, изследвания и интерпретиране на природни атракции в полза на устойчивия туризъм;

  • да се развиват възможностите за привличане и работа с доброволци, особено такива от селищата около парка;

  • да се подобрява и поддържа обществената информираност за ценностите, възможностите и изключителните ресурси на парка;

    По програмата работят 2 бр. служители. През деветмесечието на 2008 г. са изразходени 23 х. лв. /за заплати и осигуровки – 19 х. лв., за издръжка – 4 х. лв./, при планирани 25 х. лв. В параграф 02 „Други възнаграждения и плащания за персонала” няма планирани средства за първия ден от болничните, който си изплаща от работодателя. Поискана е вътрешна корекция.

Услугите /продуктите/, по които се отчита програмата, са:

Целите, които се поставят по Програма 8 “Повишаване на обществената култура и съзнание по въпросите на околната среда” са:



Стратегическа цел: Осигуряване на достъп до информация, участие на обществеността в процеса на вземане на решения за околната среда и повишаване на общественото съзнание и култура в сферата на околната среда и устойчивото развитие.

Оперативна цел: Осигуряване на ефективен достъп на обществеността до информация, участие при вземането на решения относно околната среда, повишаване на екологичното съзнание и култура на младите хора.

Ползата за обществото от работата на Д “НП Централен Балкан” по Програма 8 е осигуряване участието и подкрепата на обществеността в процеса на вземане на решения и повишаване на екологичното образование, съзнание и култура на обществото, чрез подобряване на обществения достъп до информация за околната среда, участието на обществеността в процеса на вземане на решения за околната среда и образователни програми и кампании, развитие на партньорството с неправителствените организации, академичните среди, бизнеса, местните власти.

Конкретните цели за управлението на Националния парк Централен Балкан в това отношение са:


  • да се осигурят оптимални възможности за научни изследвания, екологично и природозащитно образование, обучение и интерпретиране;

  • да се насърчава разбирането за взаимното проникване и връзка на човека и природата чрез включването на елементи от историята и културата в програми за проучвания, изследвания и интерпретиране на природни атракции в полза на устойчивия туризъм;

  • да се развиват възможностите за привличане и работа с доброволци, особено такива от селищата около парка;

  • да се подобрява и поддържа обществената информираност за ценностите, възможностите и изключителните ресурси на парка;

    По програмата работят 2 бр. служители. През 2008 г. са изразходени 47 х. лв. /за заплати и осигуровки – 33 х. лв., за издръжка – 14 х. лв./, при планирани 47 х. лв.

    Услугите /продуктите/, по които се отчита програмата, са:




Продукт 8.1. Осигуряване достъп на обществеността до информация за околната среда
Ползата за обществото – информационно обезпечаване и повишаване на общественото съзнание; политика за информационно обезпечаване и повишаване на общественото съзнание; лесен достъп за запознаване на обществеността със защитените територии, биологичното разнообразие и природозащитно дело в България.

Политиката на информираност за процесите в защитената територия и на прозрачност на управленските действия, дирекцията осъществява чрез поддържането на интернет – страници www.centralbalkannationalpark.org; www.visitcenterbalkan.net и www.centralbalkan.bg. Със самостоятелни позиции Паркът е представен в http://www.visitpanparks.org – туристически сайт на Фондация PAN Parks; в сайта на Държавната агенция по туризъм - www.bulgariatravel.org; в информационен портал www.pulss.net; в туристически сайт www.purebulgaria.com.

За интерес към околната среда и конкретно към Националния парк, говори нарасналия брой посетители на базовата интернет -страница www.centralbalkannationalpark.org. Уникалните влизания за периода януари – декември са 29 551, а общият брой (включващ и презарежданията) е 85 602. С цел масово осведомяване за предстоящите и извършвани дейности, Дирекцията изготвя седмичен “електронен” бюлетин, които представя на интернет - страницата на административния си сайт – www.centralbalkan.bg. Публикуваните в него материали са широко използвани от медиите за публикации в централни и регионални средства за масова информация.

Администрацията води регистър на заявленията за достъп на информация; подготвя решения за достъп или отказ за достъп до обществена информация. През отчетния период постъпилите заявления за достъп до обществена информация са две. И двете заявления са разгледани и са издадени положителни решения за предоставяне на исканата информация.

От началото на миналата годината Парковата дирекция въведе и разпространи Харта на клиента. Тя представлява документ, предназначен да помогне на гражданите да се запознаят с видовете административни услуги, извършвани от дирекцията.

Д “НП Централен Балкан” подпомага и работата на партньорските си информационни центрове в околопарковите селища – Черни Осъм, Клисура, Калофер и Розино и поддържа 1 собствен образователен център - в Централния офис на ДНП.


Продукт 8.2. Екологично образование и привличане на обществеността в процеса на вземане на решения за околната среда


    Осигуряването на максимална подкрепа от страна на местните общности и на други заинтересовани организации и структури е единствената гаранция за постигането на целите на управление на парка. Информираността на посетителите и местните хора за националния парк е от решаващо значение за опазването му. Тя е важна и за самите хора, тъй като би им дала възможност да се възползват от устойчивите форми на извличане на ползи благодарение на парка.

    Екологичното образование, както и предоставянето на информация (свободна и леснодостъпна) се осъществява чрез изграждане на информационни съоръжения и създаване на интерпретативни програми за туристическите маршрути в парка, послания, материали, съобщения до Средствата за масова информация, организиране и провеждане на семинари, обучения, походи и турове, илюстриращи значимостта на парка.



В началото на годината Парковата дирекция актуализира Образователната си програма “Паркът като класна стая” – „Приключения сред дивата природа”, която включва две инициативи: “С рейнджър в Централен Балкан” и “Да се запознаем – НП Централен Балкан”. Първата дава възможност при посещение в защитената територия участниците да бъдат придружени от служител на дирекцията, които ще ги запознае с интересните места по избрания маршрут, биоразнообразието на Парка и региона. Втората инициатива представя образователни форми и интерактивни дейности – беседи, практически занимания, състезания, игри, филми, които се представят в учебно информационния център към централния офис на Дирекцията. Проявите са тематично обвързани с датите от природозащитния календар и целят да подпомогнат дейностите за отбелязването им, както и да информират детската и младежка аудитория за тях.

Дирекцията участва със свои рекламни и информационни материали в следните изложения:



  • Международно изложение за туризъм „Посоки към природата” (Дестинация природа 2008), Париж, Франция;

  • Международна туристическа борса „Ваканция”, София.

Парковата дирекция се включи в отбелязването на националните кампании и дати от природозащитния календар. По повод 2 февруари – Световен ден на влажните зони, Парковата дирекция изготви информационен бюлетин, който предостави на средствата за масова информация. С редица мероприятия бе отбелязан и 22 март – Световен ден на водата. По този повод Парковата дирекция организира обществена кампания „Централен Балкан – ключ към небесните кладенци”. Сред водещите прояви бе провеждането на Акция за засаждане на дръвчета в дворовете на училища и детски градини в Габрово. В рамките на кампанията, съвместно с Общинското туристическо бюро - Габрово бе представена документална изложба „Централен Балкан – ключ към небесните кладенци”, представяща едно от живите богатства на Парка – водата. В нея са включени любопитни факти и снимки на реки и водопади, намиращи се на територията на Националния парк. Световният ден на Земята – 22 април, Парковата дирекция отбеляза с провеждането на следните комплексни прояви: представяне на трети образователен пакет „Разходка в дивата планина” в СОУ „Отец Паисий”, Габрово. Съпътстваща проява по време на срещата бе представянето на изложба от постъпилите над 530 рисунки на децата, участвали в конкурса, посветен на Деня на Земята. В Парковия информационен център в с. Черни Осъм се проведе състезания под надслов „Аз познавам Централен Балкан”. Четири отбора демонстрираха добри познания за Националния парк, за неговото биологично разнообразие, релеф, води и управление. Деца от Помощното училище в Габрово гостуваха в Учебно-информационния център на Парковата дирекция. Представена бе темата за животните в Националния парк. „Мама, татко и аз в Централен Балкан” бе мотото, под което децата от ЦДГ „Явор” в Габрово заедно със своите родители посетиха Парковата дирекция. С песнички и стихчета децата представиха Централен Балкан пред своите родители. По повод Международният ден на биоразнообразието – 22 май, Дирекцията представи своята образователна политика пред участниците в Осмото национално състезание по Биология в Сопот. Алея на билките бе открита в двора на ЦДГ „Роза” в Сопот. Образователната програма е пилотна, към нея има специално разработен „Наръчник на учителя”. Европейският ден на парковете бе отбелязан с представяне на новото издание „Приключение в диви свят” – комплект дипляни, посветени на специализираните маршрути в Националния парк. Световният ден на околната среда и Зелената седмица Парковата дирекция отпразнува със следните прояви: Дискусия в часовете на тема „Опазването на планетата Земя” и почистване на екопътека Видимско пръскало извършиха децата от ОУ „Васил Левски” и Общинския център за работа с деца в Априлци. В с. Черни Осъм се проведе комплексна проява под надслов „Помогни в беда”. Участниците бяха запознати от парковите служители теоретично с техники за оцеляване и спасяване в планината, а след това демонстрираха своите умения на местния стадион. С темата за Националния парк завърши програмата на Пътуващото училище с учениците от ІV клас на НУ „Св. Св. Кирил и Методий”, Троян. В информационния център на Дирекцията в Габрово, учители и деца от Целодневна детска градина „Явор” представиха пред директори и педагози от детските градини в Габровска община открит урок за работа с Образователния пакет „Разходка в дивата планина”. Паркови служители, доброволци от Професионалната гимназия за горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов” в Тетевен, заедно с кметовете на селата Черни Вит и Дивчевото изградиха кът за отдих в началото на маршрут „Кордела – Данчова поляна”. На 5 юни всички офиси на парковата дирекцията проведоха Ден на отворените врати, с което представиха работата на експертите и служители от тази институция. Ученици на Основно училище „Ран Босилек” в Габрово се състезаваха в изпитанията за „Млад рейнджър”. Средношколците трябваше да покажат знания за животните и растенията в парка, преодоляване на препятствия, разгъване и сгъване на палатки, оказване на първа помощ. Изложба „КарикаТуристи” бе представена в Централния офис на дирекцията в Габрово, а в Регионалната инспекция по околна среда във Велико Търново Парковата дирекция представи фотоизложба „НП Централен Балкан - във фокуса на обектива”, включваща снимки на резерватите Стара река и Северен Джендем.

Над 100 малчугани от Детска градина „Явор” посетиха Учебно информационния център на Парковата дирекция в Габрово. Под формата на беседи, интерактивни игри и филми, децата се запознаха с Национален парк „Централен Балкан” и неговите обитатели. Заедно с педагозите от детското заведение, експертите на парковата дирекция залагат методически опит за работа с Образователния пакет „Разходка в дивата планина”, разработен от дирекцията в помощ на природозащитното образование на децата. Образователното помагало бе представено и пред учители от детски градини, начални и основни училища в общините Павел баня, Антон, Карлово, Пирдоп, Троян и Тетевен. На всички учебни заведения Парковата дирекция подари по един комплект от образователния пакет.

Парковата дирекция подпомогна провеждането на ежегодното петдневно пътуващо училище “По стъпките на Крали Марко”, организирано от СОУ “Васил Левски” в Троян.

Образователен тур в рамките на проект „Моята България – едно пътуване из Северен Централен район”, запозна десетокласниците от СОУ „Васил Левски”, гр. Троян с биологичното разнообразие и управлението на Националния парк.

Проведен бе четвъртият детски лагер “Млад рейнджър” (Junior Rangers Camp) в рамките на програма Junior Rangers на Федерация EUROPARC.

Подписано бе споразумение за съвместна дейност между Парковата дирекция и Школа „Интензив”, специализирана в провеждането на компютърно и езиково обучение. Основната цел на сключеното споразумение е формиране на екологична култура при подрастващите. Над 60 деца гостуваха в Парковата дирекция и бяха запознати с Националния парк чрез игрови методи.

Споразумение за съвместни дейности бе подписано и с Дома на хумора и сатирата в Габрово. То цели взаимно информиране и обмяна на опит в областта на културния и природния туризъм в региона на Централен Балкан, създаването на послания за Парка чрез произведения на изобразителното изкуство.

Споразумение за сътрудничество бе подписано с Професионалната гимназия по облекло „Иванка Ботева” в Калофер. Парковата дирекция организира и проведе практиката на четирима ученици, обучаващи се по специалността „Туристическа анимация” на професията „Аниматор”.

Художествена фотоизложба „Централен Балкан във фокуса на обектива” бе представена в изложбената зала на Архитектурно етнографски комплекс „Етър” в Габрово. Изложбата е посветена на 55 години от създаването на резерват „Джендема”.

Фотоизложба, включваща над 25 професионални снимки от резерват Стара река в НП Централен Балкан, бе представена в залата на градската художествената галерия в Карлово, а след това гостува в местния туристически и посетителски информационен център.

Фотоизложба, представяща резерват Северен Джендем бе експонирана в Информационния културно - туристически център в Севлиево, по повод неговото откриване.

Изложба „КарикаТуристи” бе представена в изложбената зала на Архитектурно-възрожденския комплекс „Дандолови къщи” в Севлиево. Проявата бе част от мероприятията, посветена на празника на града.

Фондът на Дирекцията бе обогатен с колекция фотоси, направени и подарени от професионалния фотограф на дива природа от Франция Никола Цегалебра.

Конкурс за рисунка на тема “Разходка в дивата планина” бе обявен от Парковата дирекция съвместно с Регионален инспекторат по образованието в Габрово. Същият е посветен на Световният ден на Земята – 22 април.

И през тази година Парковата дирекция бе организатор/ съорганизатор при провеждането на:


  • конкурс за написване на съчинение, стихотворение и/ или есе на тема: „Гората – един застрашен свят”, в рамките на Националната програма за природозащита на името на Мими Праматарова;

  • пети туристически триатлон „Бодлите на розата – Екстрем BG 2008”;

  • акция за почистване на връх Ботев в НП с участието на доброволци от българското OFF road общество;

  • акция за почистване на НП Централен Балкан, съвместно с Екологично сдружение „За Земята”.

От началото на годината започна инвентаризация на информационната туристическа инфраструктура в населените места и хотели в околопарковата територия. Целта бе да се уточни текущото състояние на наличните такива и рехабилитация на повредените информационни модули и дървени конструкции. Извършено е тяхното актуализиране и претиражиране.

Разработена е на Е-носител интерпретация на посетителска атракция – опознавателен туристически маршрут, тип крайпътно изложение „Сопот – х. Добрила – х. Незабравка” – пет интерпретативни табели и дипляна пътеводител и на маршрут „Карлово – х. Васил Левски” – три табели еднотипни.

През отчетния период Парковата дирекция бе домакин на следните работни срещи:


  • Обсъждане проекто-плана за действие за опазване на кафявата мечка в България. Проведени са две работни срещи (Габрово и Калофер), съвместно с експерти от Сдружение за дива природа „Балкани”, София;

  • Организирани бяха девет обществени обсъждания на проекто-заповедта за обявяване на защитената зона “Централен Балкан”. За участие в тях бяха поканени областни управители, директори на Басейнови дирекции и РИОСВ, директори на областни дирекции и общински служби “Земеделие и гори”, кметове на общини и кметства, регионални органи на Държавната агенция по горите. Две от срещите – в общините Априлци и Севлиево, бяха организирани съвместно съответно с РИОСВ – Плевен и РИОСВ - Велико Търново.

  • Представяне на НП Централен Балкан и условията за туризъм в него, работа с посетителите и интерпретацията пред специалисти от музей и защитени територии на Шотландия в рамките на учебното им пътуване.

  • Работна среща за Отчет за дейността, перспективи и възможности за бъдещи дейности на местната PAN Parks група.

  • Представяне на Плана за управление, консервационната значимост, добри практики за работа с местните общности пред група експерти от Косово, включваща представители от Министерството на околната среда и териториалното планиране, Министерството на земеделието, горите и развитието на селските райони, Университета в Прищина в рамките на учебното им пътуване.

  • Представяне на Публично-частните партньорства, които НП Централен Балкан поддържа с местния бизнес, комуникацията с неправителствените национални и международни организации пред орнитолози от Европа. Презентацията е в рамките на Международната среща за повишаване на капацитета на партньорите от Бърдлайф Европа за генериране на средства от нецелеви дарения и устойчиви публично-частни партньорства;

  • Посещение в НП Централен Балкан на група донори на WWF Холандия и PAN Parks, представяне на природните забележителности на Парка, срещи с бизнес-партньори;

  • Обсъждане на движението с моторни превозни средства в НП Централен Балкан в контекста на режимите и нормите, произтичащи от Плана за управление на парка, с представители на OFF Road организации.

  • Формиране на работна група „медии” с участието на местни журналисти, в рамките на подготовката за създаването на Консултативен обществен съвет като обществено държавен орган по въпроси, свързани с управлението и развитието на парка;

  • Провеждане на обучение - дискусия на тема „Развитие на щадящ природата туризъм в близост и на територията на природни и национални паркове в България”, съвместно с Дружеството за защита на хищните птици и Фондация „ЕкоОбщност”;

Нач. отдел “ФСОА”: Директор:



/Д. Недялкова / /Н. Рачевиц/
Каталог: assets -> userfiles -> file -> Administration
Administration -> О т ч е т на дирекция “национален парк централен балкан” за периода 01. 01. 31. 12. 2011 г
Administration -> Закон за лечебните растения Обн., Дв, бр. 29 от 04. 2000 г., изм., бр. 23 от 03. 2002 г., бр. 91 от 25. 09. 2002 г., в сила от 01. 2003 г., бр. 30 от 11. 04. 2006 г., в сила от 12. 07. 2006 г., бр. 65 от 11
Administration -> Стратегия за развитие на устойчив туризъм за региона на национален парк
Administration -> План за ползване на лечебни растения 2010 г. І. Основание
Administration -> Дирекция „национален парк централен балкан” – габрово бенефициент по оперативна програма „околна среда 2007 – 2013 г.”
Administration -> Утвърден със Заповед № рд 26/19. 02. 2010 г. Годишен план за пашата и ползването на сено
Administration -> Конкурс за назначаване на държавен служител на длъжността инспектор в отдел контрол и охрана


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница