Отчет страна по договора Име на организацията, която внася отчета: Асоциация на парковете в България



Дата29.12.2016
Размер87.15 Kb.
#11472

Анекс E: ФИНАЛЕН ОТЧЕТ



Страна по договора
Име на организацията, която внася отчета: Асоциация на парковете в България

Адрес: гр. София ул. „Антим І” №17

Име на отговорното лице за финалния отчет: инж. Мая Радева
Данни за проекта
Име на проекта: ДЕМОНСТРАЦИОНЕН ЦЕНТЪР „БЪЛГАРКА” – МОДЕЛ ЗА ОПАЗВАНЕ НА БИОРАЗНОБРАЗИЕТО ЧРЕЗ АЛТЕРНАТИВЕН ТУРИЗЪМ И УСТОЙЧИВО ЗЕМЕПОЛЗВАНЕ
Номер на договора: BUL/SGP/OP4/Y2/CORE/09/13 и BUL/SGP/OP4/Y2/RAF/09/14

Тип на проекта (стратегически, проект, подготвителен): проект

Местонахождение: град Габрово, ПП „Българка”, ЗЗ по Натура 2000 „Българка”

Начална дата: 24.04.2009 г. Крайна дата: 30.12.2010 г.


[Участници/бенефициенти Укрепване на капацитет/Обучение]
Брой жени: 2 Брой жени: 23

Брой мъже: 2 Брой мъже: 30

Брой деца: Брой деца: -
Бюджет и финанси
Обща сума на проекта, лева: 149380,64 лв.

Сума, получена по този договор от ПМП, лева: 73065,76 лв.

Финансов принос от други източници, лева: 74 018,88 лв. – ДПП „Българка”

Нефинансов принос от други източници, лева: -

Финансов принос на водещата организация, лева: 2 296,00 лв. – Асоциация на парковете в България

Нефинансов принос на водещата организация, лева: -


Дейности
Дейности изпълнение по този договор:

  1. Изграждане на демонстрационен посетителско – информационен център





  1. Извършване на изследване на съществуващите местни сортове на старите овощни видове и използваните в миналото традиционни практики

Създаване на градина от местни овощни видове – ябълки, сливи, круши, джанки и Malus domestica – 1бр., Malus sylvestris – 30 бр., Pyrus pyraster – 5 бр., Pyrus eleagrifolia – 2 бр., Cydonia oblonga – 1бр., Prunus domestica – 18 бр , Prunus cerasifera – 1бр., Cerasus avium – 7 бр., Cerasus vulgaris – 7 бр., Rubus idaeus – 15 бр., Ribes peraeum – 6 бр.




  1. Изграждане на пътека до кв. Ябълка, местността Мъхченица и естественото находище на илекс ( Ilex aquifolium).




  1. Доизграждане на съществуващата инфраструктура по туристическата пътека АЕК „Етъра” – Соколски манастир, както и до кв. Водици.



  1. Прокарване на нова образователна пътека с необходимата обслужваща инфраструктура АЕК „Етъра” – с. Потока – извора на р. Сивяк




  1. Възстановяване на ландшафта на старата каменна кариера.

Възстановява се площта на бивша каменна кариера. Изградени са противоерозионни съоръжения, направени са тераски с плетчета и се засаждат видове като: люляк, кучи дрян, обикновен дрян, леска, върба, червена калина, лавровишня, явор, ясен, липа и други. Почисти се площта на карстовото езеро, изгради се савак и водната площ отново се завири.


  1. Провеждане на поредица обучения в помощ на местното население за придобиване на конкретни знания относно предлагане на туристически услуги.




  1. Създаване на линкове към сайта на Дирекцията www.ppbulgarka.net в два специализирани туристически сайта: www.bgturist.net и www.naselo.net са издадени маркетингови материали



  1. Оформяне на туристически продукти, които ще се предлагат от местните хора.

10. За пречистване на отпадъчните води се изгради модулна пречиствателна станция. Съвременното решение за третиране на отпадните води ще доведе до постигане на балансирана, качествена жизнена среда и устойчиво развитие на околната среда.

  1. В зелените площи до центъра се засадиха екземпляри от защитените и редки растителни видове от територията на парка. Така гостите ще се запознаят с разнообразните и уникални защитени видове.


Резултати:
Опишете до каква степен са постигнати основната и конкретните цели по този договор:

а. Обща цел на проекта

Създаване на условия за опазване на биоразнообразието чрез предоставяне на адекватни възможности за реализация на алтернативен туризъм, неформално обучение и устойчиво земеползване, на базата на местните видове, занаяти и земеделски практики.


б. Конкретни цели на проекта


  1. Подобряване достъпа до атрактивни природни обекти на територията на природен парк „Българка”, намалявайки неконтролираното антропогенно въздействие, чрез изграждане на специализирана посетителска инфраструктура

  2. Запазване на биоразнообразието чрез ландшафтно възстановяване на нарушени терени и устойчиво земеползване със създаване на овощни градини от местни сортове

  3. Повишаване икономическите показатели на местното население чрез обучителни модули, стимулиране на частната инициатива и предлагане на краен продукт

  4. Подобряване маркетинга на района чрез създаване на интегриран туристически продукт, издаване и разпространение на информационни и рекламни материали.

Подобри се достъпа до атрактивни природни обекти на територията на природен парк „Българка”, намалявайки неконтролираното антропогенно въздействие, чрез изграждане на специализирана посетителска инфраструктура

За периода на проекта бяха изградени: нов интерпретационен и туристически маршрут с обособени кътове за отдих, образователни табла, мостове за преминаване през водните течения; доразшириха се и се обновиха два туристически маршрута.

С изграждането на посетителската инфраструктура се намалява неконтролираното антропогенно въздействие върху природната среда като същевременно се повишава екологичната култура на населението.


Запазване на биоразнообразието чрез ландшафтно възстановяване на нарушени терени и устойчиво земеползване със създаване на овощни градини от местни сортове

През периода на проекта се създаде овощна градина. Засадените дървета са от семенен произход, като започна и присаждането с калеми от местни овощни видове, определени при съвместното изследване на експерти от ДПП „Българка” и научни работници от Института за високопланинско животновъдство и земеделие в град Троян. Новосъздадената градина е върху тревостой – така както старите Балканджии са стопанисвали своите овошки. Изградено е работно помещение към нея с цел улесняване работата на работещите там. Закупена е необходимата техника за нейното стопанисване и отглеждане.

Започна изпълнението за възстановяване на бившата каменна кариера и почистване на затлаченото карстово езеро. Изпълнението на тази дейност ще представи мултипликационния ефект от проекта през следващата година.
Повишаване икономическите показатели на местното население чрез обучителни модули, стимулиране на частната инициатива и предлагане на краен продукт

През периода на проекта се осъществиха две обучения с местното население. Представиха се възможностите за развитие на селското стопанство, начините за подготовка на проекти и тяхната реализация. Създадоха се нови форми на неформално сътрудничество между експерти от дирекцията на парка и местната общност. Повиши се познанието сред население за дейността в сферата на природозащитните дейности, както и възможните действия за възвръщане на благосъстоянието на хората.

С изграждане на демонстрационния център, проучването и създаването на екотуристически услуги, както и последващата експлоатация се назначи експерт към Дирекцията на ПП „Българка”, които ще обслужва центъра, ще подготвя презентации, ще подава необходимата информация и ще работи за по-пълното приобщаване на местното население към дейностите по запазване на традиционните практики и опазване на природното наследство.
Подобряване маркетинга на района чрез създаване на интегриран туристически продукт, издаване и разпространение на информационни и рекламни материали.

По време на проекта се изготвиха и разпространиха рекламни материали за защитената територия, за туристическите маршрути, за прилаганите нови технологии при реализацията на проектното предложение. Направиха се линкове от два от най-популярните сайтове за екотуризъм към сайта на природен парк „Българка” където се представя актуална и своевременна информация както за съществуващите проекти, тяхната реализация, възможностите за бъдещи проекти, покани за срещи и др.


Опишете конкретните ползи към този момент за участниците в проекта и/или общностите:


Представено е пред местното население възможностите за подготовка и кандидатстване за развитие на селското стопанство и екотуризма. Предстои създаване на публично-частни партньорства за отглеждане и възстановяване на аборигенните породи овце – средно старопланинска, направа на млечни продукти, тяхното промотиране и продажба. Създадени са условия за продажба на изделия и продукти, произведени от местните хора в центъра, което ще подпомогне финансовото им състояние. Обособено едно работно място, предстои създаване на още едно трайно работно място.

Опишете дългосрочните ползи:




  • Създаване на трайни публично-частни партньорства

  • подготовка и реализация на нови проекти

  • възстановяване на природната среда, увредена от човека

  • промотиране и популяризиране на региона

  • увеличаване срока на престоя на туристите в района

  • увеличаване предлаганите форми за алтернативни форми на туризъм


Нови постижения и неочаквани трудности/проблеми:
Нови постижения и неочаквани трудности/проблеми по време на изпълнението на проекта и действия за преодоляването им:
Съгласувателните дейности по изготвяне на строителните проекти отнемат време, което не беше отчетено при първоначално изготвения проект. Също така не бяха отчетени и допълнителните затруднения за неотразяване на имота като такъв, както и невъзможността Е-ОН и ВиК да осигурят подаване на ток и вода. Това от своя страна ни показа възможностите за работа с местната общност и намирането на разрешение на създалите се проблеми.
Липсата на канализация в района ни подтикна да търсим нови екологични форми за третиране на отпадните води. С поставяне на локалната пречиствателна станция се постига устойчиво развитие на околната среда. Спрямо индикаторите на ПМП ще се постигне следното:

-Намаляване на замърсяването с азот (N) в международни води, в килограми – 0,018 кг/годишно

-Намаляване на замърсяването с фосфор (Р) в международни води, в килограми – 0,003 кг/годишно

-Намаляване на замърсяването с твърди частици, в грамове на литър – 113,52 гр/годишно

Изграждането на съоръжението допълни идеята ни за демонстриране на способ, който да се популяризира и мултиплицира сред собствениците на еко-хотели, туристически хижи, вили и населението като цяло. В процеса на работа на Центъра ще проведем масирана информационна кампания под формата на журналистически материали, лекции и обсъждания със заинтересовани, както и показване на място.

Повечето пречки, които се появиха по време на осъществяване на проектното предложение бяха от технически характер. Част от тях наложиха удължаване на срока на изпълнение на проекта, но всичко бе преодоляно.



Забележки/научени уроци:

Показване на възможностите за работа с местната общност и намирането на разрешение на създалите се проблеми.



Постигната устойчивост:
Интересът, създаден към региона се доказва от други инициативи и проекти, които са свързани с развитие на устойчив туризъм в района на парка.

Засили се „познаваемостта” на защитената територия, както и възраждане на интерес към подновяване на старите къщи и тяхното последващо предлагане като къщи за гости.



Постъпиха предложения от местни жители за създаване на публично-частни партньорства с цел представяне на продукция, произведена по стари традиционни рецепти и от местни видове, като резултатите от тях ще могат да се почувстват при работата на центъра.
Дата: 30.1.2011 г. Внесен от: инж. Мая Радева
Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница