Отчет за 2001 година, които са сравнителни данни, в настоящия отчет са рекласифицирани с цел да се получи по добра съпоставимост с данните за 2002 година в съответствие с тези промени и т от нсс 1



Дата09.10.2017
Размер175.09 Kb.
#31965
ТипОтчет
Оповестяване на счетоводната политика на

“Мадара-Автотранспорт” ЕООД



за 2002г.
(елемент №1 на приложението към годишния финансов отчет)

1.Общи положения на прилаганата счетоводната политика:

1.1.Оценъчната база, използвана при изготвянето на финансовия отчет е хил.лв.

1.2.Годишният финансов отчет на “Мадара-Автотранспорт”ЕООД за 2002г. е изготвен на основата на принципа “действащо предприятие” в съответствие с изискванията за текущо начисляване, предимство на съдържанието пред формата, предпазливост, съпоставимост на приходите и разходите, постоянство.

1.3.ГФО на предприятието e изготвен в съответствие с изискванията на всички НСС, приложими за 2002г., в това число и към датата на баланса – 31.12.2002г.

При първоначалното оценяване на активите и пасивите е прилагана историческа цена освен в случаите, когато на основание действащата нормативна уредба е извършвано последващо оценяване на активите и пасивите.

1.4.Сравнителни данни

Предприятието организира и осъществява текущо счетоводно отчитане в съответствие с изискванията на българското законодателство – счетоводно, данъчно и търговско. До края на 2001 година предприятията изготвяха финансов отчет по предварително зададени формати. С влезлия в сила от началото на 2002 година Закон за счетоводството фирмите сами определят формата и съдържанието на финансовите си отчети съобразно спецификата на дейността и решенията на ръководството. Във тази връзка някои от перата в баланса, в отчета за приходите и разходите и в отчета за паричния поток, представени във финансовия отчет за 2001 година, които са сравнителни данни, в настоящия отчет са рекласифицирани с цел да се получи по добра съпоставимост с данните за 2002 година в съответствие с тези промени и т. 4.5. от НСС 1 Представяне на финансовите отчети.

1.5.Някои от показателите за финансово - икономическото състояние на “Мадара-Автотранспорт”ЕООД, изчислени за текущия и за предходния отчетни периоди имат следните стойности:




Показател

Текущ период

Предходен период

Изменение

Рентабилност на приходите от продажби

0

0,06

-0,06

Рентабилност на собствения капитал

0

0,04

-0,04

Рентабилност на пасивите

0

0,11

-0,11

Капитализация на активите

0

0,03

-0,03

Ефективност на разходите

1

1,07

0,07

Ефективност на приходите

1

0,94

0,06

Обща ликвидност

1,37

1,54

-0,17

Бърза ликвидност

1,12

1,35

-0,23

Незабавна ликвидност

0,5

0,4

0,1

Абсолютна ликвидност

0,5

0,4

0,1

Финансова автономност

2,04

2,78

-0,74

Задлъжнялост

0,5

0,36

0,14

Обращаемост на материалните запаси,

в т.ч.:


Времетраене на един оборот в дни
Брой на оборотите
Заетост на материални краткотрайни активи










42,31

16,5

25,81

8,51

21,82

-13,31

0,12

0,05

0,07

1.6. През текущата година е извършена промяна в счетоводната политика на дружеството – променен е стойностния праг за признаване на даден актив като дълготраен – 500.00 лева. Приложен е препоръчителния подход за отразяване на промените в счетоводната политика.



2. Счетоводна политика относно дълготрайните материални активи:

2.1. Възприетият подход при класифициране на материалните активи като дълготрайни се изразява в следното: като дълготрайни материални активи се отчитат установими нефинансови ресурси, придобити и притежавани от предприятието, които: 1)имат натурално - веществена форма; 2)използват се за производство и/или доставката/продажбата на активи или услуги, за отдаване под наем, за административни или за други цели; 3)очаква се да се използват през повече от един отчетен период; 4)стойността на актива е надеждно изчислена; 5)предприятието очаква да получи икономически изгоди, свързани с актива.

2.2. Възприетият стойностен праг на същественост, под който материалните активи, независимо от факта, че са дълготрайни, се отчитат като текущ разход при придобиването им е 500 лв. Във връзка с това са отписани към 01.01.2002 г. всички ДМА закупени в предходни отчетни периоди и със стойност под 500 лева към датата на покупката. Отписването е извършено за сметка на непокрити загуби от минали години.

2.3. Първоначалното оценяване на дълготрайните материални активи се извършва:

а) по цена на придобиване, която включва: покупната цена (вкл. мита и невъзстановими данъци), всички преки разходи за привеждане на даден актив в работно състояние в съответствие с предназначението му - за активи придобити от външни източници;

б) за създадените в предприятието - по себестойност, като не се включват вътрешни печалби; необичайни количества бракувани ресурси (материали, труд и др.); административни и др.общи разходи, несвързани пряко с процеса на придобиване.

в) по справедлива стойност - за получените в резултат на безвъзмездна сделка;

г) по оценка, приета от съда и всички преки разходи за привеждане на даден актив в работно състояние в съответствие с предназначението му - за получени активи като апортна вноска.

2.4. При класифициране на последващите разходи по дълготрайните материални активи като разходи за увеличаване на балансовата стойност на активите или като текущи разходи за дейността се има предвид дали тези разходи са свързани с увеличаване на икономическата изгода спрямо първоначално оценената ефективност на актива, т.е. дали разходите са свързани с: удължаване на полезния срок на годност на актива; увеличаване на производителността му; подобряване на качеството на услугите; създаване на възможност за производство на нови услуги; икономически по - изгодна промяна във функционалното предназначение на актива - в тези случаи с величината на разходите се коригира балансовата стойност на актива.

2.5. Възприет подход при оценката на дълготрайните материалните активи след първоначалното им признаване:Препоръчителен подход – след първоначалното признаване като актив всеки отделен дълготраен материален актив се отчита по цена на придобиване, намалена с начислените амортизации и натрупаната загуба от обезценка. Към 01.01.2002 г . не е извършван преглед на балансовата стойност на ДМА и те не са преоценявани. Това ще бъде извършено към 01.01.2003 г.

2.6. Балансова стойност към началото и края на отчетния период на дълготрайните материални активи :

- придобивания през периода сгради и конструкции 15 х.лв.; машини и оборудване 8 х.лв.; транспортни средства 5 х.лв; други дълготрайни материални активи 4 х.лв.; разходи за продобиване и ликвидация на дълготрайни материални активи 43 х.лв;

- отписвания през периода: сгради и конструкции 8х.лв; машини и оборудване 23х.лв; транспортни средства 32х.лв; други дълготрайни материални активи 9х.лв; разходи за продобиване и ликвидация на дълготрайни материални активи 23х.лв;

Балансовата стойност на дълготрайните материални активи към 31.12.2002г по групи активи е, както следва:

-земи (терени) –322х.лв.

-сгради и конструкции –318х.лв

-машини и оборудване –83х.лв

-транспортни средства –15х.лв

-други дълготрайни материални активи –9х.лв.

-разходи за продобиване и ликвидация на дълготрайни материални активи –254х.лв

Отчетната стойност на напълно амортизираните дълготрайни материални активи - по групи активи е, както следва:

-машини и оборудване –11х.лв

-транспортни средства –49х.лв

-други дълготрайни материални активи –3х.лв



3. Счетоводна политика относно нематериалните активи:

3.1. Възприетият подход при признаване на разходи за развитие като нематериални активи се изразява в следното:

Един актив се класифицира за признаване и отчитане като нематериален актив, когато представлява установим нефинансов ресурс, придобит и контролиран от предприятието, който: няма физическа субстанция (въпреки че може да се съдържа във физическа субстанция или носителят му може да има физическа субстанция); е със съществено значение при употребата му; при придобиването му е могло да бъде оценен надеждно и е със стойност над …. лв.; от използването на актива се очакват икономически изгоди, доказани със:

- наличие или план за набавяне на достатъчно ресурси, позволяващи на предприятието да получи очакваните икономически изгоди;

- възможност ефективно да изпълнява функционалната си роля в съответствие с намерението на предприятието относно употребата му;

- ясно дефинирана и конкретизирана техническа осъществимост.



Вътрешно създаден нематериален актив се признава и отчита като нематериален актив в зависимост от фазата на създаване, в която се намира, а именно:

а) вътрешно създаден нематериален актив, възникнал от изследователска дейност (изследователска фаза на вътрешен проект), не се признава като нематериален актив; по време на изследователската фаза на един вътрешен проект предприятието не може да докаже по безспорен начин, че има наличие на нематериален актив, който вероятно да доведе до бъдещи икономически изгоди;

б)вътрешно създаден нематериален актив, който възниква в резултат на дейност по развитие (фаза на развитие от вътрешен проект), се признава за нематериален актив, когато предприятието може да докаже:

- техническа способност за завършване на нематериалния актив, така че да бъде готов за употреба или продажба;

- намерение за завършване на нематериален актив и за неговото използване или продажба;

- способност за използване или продажба на нематериалния актив;

- начините, по които нематериалният актив ще доведе до генерирането на бъдещи икономически изгоди, включително наличието на пазар или полезността му при вътрешна за предприятието употреба;

- наличие на адекватни технически, финансови и други ресурси, необходими за финализиране на развитието, използването или продажбата на нематериалния актив, и

- способност за оценяване на разходите, произтичащи от нематериалния актив по време на неговото развитие.
3.2. Възприетият подход при определяне на първоначалната оценка на нематериалните активи се изразява в следното:

Първоначалната оценка на създаден в предприятието нематериален актив представлява сборът от разходите, извършени от момента, в който нематериалният актив за пръв път е постигнал критериите за признаване. Първоначалната оценка се определя по начин, идентичен на възприетия за определяне на себестойността на произведената продукция в предприятието, т.е. не се включват: вътрешната печалба, необичайните количества бракувани ресурси (материали, труд и други), административните и други общи разходи (несвързани пряко с процеса по придобиването на нематериалния актив) и т.н.


3.3. Възприетият подход при оценката на нематериалните активи след първоначалното им признаване е препоръчителен подход по НСС 38 - след първоначалното признаване нематериалният актив се отчита по цена на придобиване (себестойност), намалена с натрупаната амортизация и евентуални натрупани загуби от обезценка или допустим алтернативен подход по НСС 38 - след първоначалното признаване нематериалните активи се отчитат по преоценена стойност, която е неговата справедлива стойност в деня на преоценката, намалена с последващата натрупана амортизация и евентуални последващи натрупани загуби от обезценка.

3.4.Балансовата стойност на нематериалните дълготрайни активи - по групи активи е, както следва:-други дълготрайни нематериални активи –6х.лв

Отчетната стойност на напълно амортизираните нематериални активи - по групи активи е, както следва:

-програмни продукти –1х.лв



4. Счетоводна политика за инвестиционните имоти:

4.1. Критерии относно класификацията и отличаването на инвестиционните имоти от имотите, ползвани от предприятието, и от имотите, държани за продажба в хода на обичайната икономическа дейност - като инвестиционни имоти се класифицират: а) земя, притежавана с цел дългосрочно увеличаване на капитала, чрез генериране на доходи, а не с цел краткосрочна продажба в хода на обичайната дейност; б) земя, притежавана за неопределено понастоящем бъдещо използване (ако предприятието не е определило, че ще използва земята или като ползван от собственика имот, или за краткосрочна продажба в хода на обичайната дейност, се счита, че земята се притежава за увеличаване стойността на капитала); в) сграда, която се държи от отчитащото се предприятие и е отдадена по един или повече оперативни лизинги; г) сграда, която не се ползва, но се държи от отчитащото се предприятие с цел да бъде отдадена по един или повече оперативни лизинги;

4.2. Първоначалното оценяване на инвестиционен имот се извършва по неговата цена на придобиване. Цената на придобиване на закупен инвестиционен имот включва: покупна цена и всички разходи, които пряко могат да бъдат приписани, например професионалните хонорари за правни услуги, данъци по прехвърляне на имота и др. разходи по сделката. Цената на придобиване на инвестиционен имот, построен по стопански начин, е неговата цена на придобиване на датата, когато строителството или разработването е завършено.

Цената на придобиване на инвестиционния имот не се увеличава с разходите за пускане в експлоатация. Първоначалните оперативни загуби, понесени преди инвестиционният имот да достигне планираното ниво на заетост или необичайно големи количества бракуван материал, труд или други ресурси, употребени за строителството или разработването на имота се отчитат като текущи разходи за дейността.

При прехвърлянето на друг вид имот в инвестиционен имот той се завежда със стойност, равна на балансовата стойност на имота, по която се е отчитал до момента.
4.3. Последващи разходи, свързани с инвестиционен имот, които могат надеждно да бъдат измерени и съотнесени към инвестиционния имот, се отразяват като увеличение на балансовата му стойност, когато водят до увеличаване на очакваните икономически изгоди спрямо първоначално предвидените. Такива са разходите, които водят до: увеличаване на полезния срок на годност на инвестиционния имот; увеличаване използваемостта на инвестиционния имот; подобряване качеството на инвестиционния имот; разширяване на възможностите за ползване на инвестиционния имот; съкращаване на разходите, свързани с инвестиционния имот. Всички други последващи разходи се признават като текущи разходи за периода, през който са понесени.

4.4. Последващото оценяване на инвестиционните имоти след първоначалното им придобиване се извършва по :Модел на цената на придобиване, Използваният метод на амортизация на инвестиционните имоти е линейният метод. Балансовата стойност и натрупаните амортизационни отчисления за инвестиционните имоти към 31.12.2002г. са в размери: - балансова стойност-52х.лв., -натрупани амортизационни отчисления-47х.лв

При първоначално прилагане на стандарта за всяка промяна в счетоводната политика се прилагат изискванията на НСС 8 - Печалби и загуби за периода, фундаментални грешки и промени в счетоводната политика.
5.Амортизационна политика:

5.1. Възприетият метод на амортизация за отделните групи активи е линейният метод.



6. Счетоводна политика относно финансовите инструменти:

6.1. Финансовите инструменти се оценяват при първоначалното придобиване по цена на придобиване, която включва: справедливата стойност на даденото (при финансов актив) или полученото (при финансов пасив) за него вложение и разходите по извършване на сделка с финансови инструменти, като: хонорари, комисиони и други възнаграждения, изплатени на агенти, брокери, консултанти, дилъри и други, пряко ангажирани със сделката лица; данъци, такси, разрешения и други, изплатени на борси и на регулационни органи; трансферни данъци и мита и други. В първоначалната оценка на финансовите инструменти не се включват получените премии и отбиви, финансирания и разпределения на административни и други общи разходи.

6.2. Последващото оценяване на финансови активи, като вземания, предоставени от предприятието, които нямат фиксиран падеж, се отчитат по себестойност.

6.3.Всички финансови активи подлежат на проверка за обезценка.

Проверката за обезценка се извършва към края на отчетния период.

Обезценката на финансовите инструменти, отчитани по справедлива стойност и класифицирани като вземания, предоставени от предприятието , се отчитат като текущи финансови приходи или текущи финансови разходи.През текущата година са начислени разходи от обезценка на вземания в размер на 538 лева.

6.4. Предприятието отписва изцяло или частично финансовите си инструменти (включително произтичащите от обезпечения) единствено когато договорените права или задължения по тях бъдат погасени. Последното е налице при: реализиране на правата или уреждане на задълженията;отказ от правата или отменяне на задълженията; изтичане на срока за реализиране на правата или за уреждане на задълженията. (Когато се отпише финансов инструмент, за който има създаден резерв за преоценка, съответстващият на финансовия инструмент резерв се отразява като текущ финансов приход.

7. Счетоводна политика за стоково - материалните запаси:

7.1. Прилаган метод за отписване на стоково-материалните запаси при тяхното потребление средно-притеглен.

Среднопретеглена стойност, при който средно претеглената стойност за всяка единица стоково-материален запас се определя от сбора на среднопретеглената стойност на наличните сходни стоково-материални запаси в началото на периода и стойността на сходните, закупени или произведени през периода стоково-материални запаси, който сбор се разделя на количеството на сходните стоково-материални запаси - носители на тези стойности. Средната стойност се изчислява след всяко постъпление.

7.2. Отчетната стойност на стоково-материалните запаси към 31.12.2002 г. е по-ниска от нетната им реализируема стойност – установено от комисия назначена от управителя. Не е извършвана обезценка на СМЗ.


8.Компоненти на паричните наличности , представени са в счетоводния баланс, както следва: -парични средства в брой-227х.лв.

-парични средства в безсрочни депозити-22х.лв.


9.Текуща оценка на валутните активи и пасиви в “Мадара-Автотранспорт”ЕООД е извършвана всеки месец. Към датата на изготвяне на годишния финансов отчет е извършена оценка на валутните активи и пасиви по заключителен курс.

Сумата на валутните курсови разлики, включени в печалбата за периода е /3 х.лв./ ;

10. Приходи.

10.1. Приходите в предприятието се признават за всяка сделка едновременно с извършените за нея разходи.

10.2.Приходите, свързани със сделки за извършване на услуги, се признават в зависимост от етапа на завършеност на сделката към датата на съставяне на счетоводния баланс, при условие, че резултатът от сделката може да си оцени надеждно.

10.3. Сумата на приходите , признати през периода, включва:

-приходи от извършване на услуги-569х.лв.

-продажба на ДА и материали-29х.лв.

-приходи от наеми-87х.лв.

-Други-68х.лв.

-приходи от лихви-5х.лв.

-приходи от финансирания-3х.лв.

-приходи от положителни разлики от промяна на валутни курсове-2х.лв.

11. Сумата, призната като разход за доходи на персонала през текущия период е в размер на 145х.лв. Неизплатените доходи на персонала към датата на изготвяне на годишния счетоводен отчет са в размер на 198х.лв.

Съгласно изискванията на НСС 19 в дружеството са начислени разходи за компенсируеми отпуски за 2002 г. в размер на 10 х.лв.



12. Счетоводна политика във връзка с обезценката на активи:

Към 31.12.2002г. в предприятието не е извършена обезценка на активи, тъй като няма условия за това.

13.При определяне на облагаемата печалба за 2002г на “Мадара-Автотранспорт”ЕООД е извършено преобразуване по реда на ЗКПО със:

- намаляеми временни разлики на стойност 11х.лв. ;

Въз основа на горепосоченото в годишния финансов отчет за за 2002г на “Мадара-Автотранспорт”ЕООД са включени:

- отсрочени данъчни активи върху намаляеми временни разлики в размер на 6х.лв. , признати са като актив.

През текущия отчетен период са признати намаляеми временни разлики, възникнали през предходни отчетни периоди в размер на 8х.лв.

14.На 28.02.2003г. годишният финансов отчет за 2002г на “Мадара-Автотранспорт”ЕООД” е официално одобрен за публикуване от Общото събрание с решение съгласно протокол от заседание на общо събрание.

15. За “Мадара-Автотранспорт”ЕООД свързано лице е “БАРС”ООД- Едноличен собственик.

През текущия отчетен период са осъществени сделки със свързани лица, както следва:

1.1. Продажба на материали – 1х.лв.

1.2. Оказани услуги – 421х.лв.

1.3.Наеми – 46х.лв.
2.1.Получени услуги-27х.лв.

2.2.Наеми-14х.лв.



16. Капитал.

Регистрираният основен капитал на “Мадара-Автотранспорт”ЕООД е разделен на дялове, за които:

Броят на регистрираните дялове е 7694 дяла.

Броят на платените дялове е 7694 дяла.

Номиналната стойност на един дял е 10 лв.

През текущия период, съгл.Решение на ШОС от 01.11.2002г. е извършено прехвърляне на дяловете от лица по чл.5,ал.2 от ЗППДОбП в размер на 87 дружествени дяла на “БАРС”ООД.



Описание на вида на резервите: Към 01.01.2002г размерът на други резерви възлиза на 1064 х.лв.Въз основа на решение на Общото събрание на съдружниците от 28.05.2002г.отчетените през 2001г.инвестиции /като допълнителен капитал/ и от 2002г. се отнасят към други резерви. В резултат на това към 31.12.2002г. други резерви на дружеството възлизат на 1104 х.лв.

28.02.2003г. Съставител на ГФО: (п) Ръководител: (п)



гр. Шумен



Каталог: fyearbook
fyearbook -> Отчет за приходите и разходите За годините, завършващи на 31 декември 2004 и 2003
fyearbook -> Баланс 31 декември 2004 и 2003
fyearbook -> Отчет за приходите и разходите За годините, завършващи на 31 декември 2003 и 2002
fyearbook -> Семена добрич” ад финансови отчети към 31 декември 2002 и 2003
fyearbook -> Отчет към 31 декември 2005 консолидиран баланс
fyearbook -> Счетоводен баланс към 31 декември 2006 г
fyearbook -> Баланс 31 декември 2004 и 2005
fyearbook -> Отчет и одиторски доклад 31 Декември 2003
fyearbook -> Доклад на регистриран одитор Надя Енчева Костова
fyearbook -> Доклад на регистриран одитор Надя Енчева Костова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница