Отчет за 2016 г. Уважаеми госпожи и господа



Дата02.01.2018
Размер225.46 Kb.
#40030
ТипОтчет
ОТЧЕТ

За 2016 г.

Уважаеми госпожи и господа,


През изминалата година бяхме свидетели на значима годишнина - 160 години общонародно читалищно дело в България, 160 години от създаването на уникалните по рода си храмове на духовността – българските читалища! 160 години от основаването на читалище „Архангел Михаил”, днес „Добри Войников-1856”, на чиято сцена се е играло първото театрално представление в България.

През всички тези години читалищата са носители на знания, изпълнявали са просветна дейност, били са организатори и инициатори на театрални представления, концерти, изложби, сказки, създавали са фолклорни ансамбли, клубове по интереси, музикални школи, съхранили са традиционни занаяти. И днес те са място за творчески търсения, обмен на идеи, съхраняване и развитие на традициите, културата и историята в България.

Вече 160 години в залите и на сцените им се срещат традицията и съвремието, обединени от стремежа да се съхранява българщината.

С високи постижения, с нови идеи и все повече младежки дейности на 12 май миналата година с тържествен концерт отпразнувахме 160-годишнината на нашето читалище. С него поставихме началото на националните чествания по случай 160-години читалищно дело в България. Целогодишната програма на читалището включваше още много инициативи завърши с фолклорен концерт на читалищни състави от област Шумен, състоял се на 23 ноември.



Настоятелство
През месец март 2016 г. беше проведено 150-то Общо отчетно събрание на читалищните членове. Настоятелството продължи работата си в състав от 11 души, а проверителната комисия – от 5, както и досега. През годината се провеждаха заседания за обсъждане програмата за 160-годишния юбилей, за решаване на трудово-правни въпроси, за насрочване и провеждане на фестивали, по повод турнета и други по-важни дейности на съставите, за обсъждане на ремонтни работи и други значими задачи.


Членове
Вече трета година членският състав на читалището се формира предимно от участниците в художествено-творческите състави и клубове, а те се умножават. През изминалата година има 17 ново постъпили членове, като 7 от тях са на възраст до 40 години и 10 са над 50-годишна възраст. Общият брой на регистрираните членове на читалището е 327, 146 от които - индивидуални, 9 колективни, 128 спомагателни и 44 почетни. Повечето от фирмите – дарители на различни читалищни инициативи също са колективни членове. Сред колективните членове са 5 училища, с които поддържаме традиционни отношения на сътрудничество.
Сътрудничество с други институти
Националните и международни инициативи по традиция се осъществяват с любезното съдействие на редица институции: Министерство на културата, Община Шумен, Съюз на народните читалища, Полски културен институт, Чешки център и др. Затвърдихме сътрудничеството си с община Браила и българската общност в града. По време на организацията на фестивала „Кино в длан” привлякохме нови партньори – Министерство на образованието и науката, Теленор България. Внимание заслужават медийните ни партньори радио Шумен и радио Бинар при БНР, Телевизия Шумен, които съдействаха за популяризиране на читалищните инициативи.

На местно ниво наши партньори през годината бяха Община Шумен, всички читалища в общината, ШУ „Еп. К. Преславски”, Регионална библиотека, Радио Шумен, Регионален исторически музей, Къщите-музеи „Добри Войников”, „Панчо Владигеров”, „Лайош Кошут”, Картинната галерия, Държавен архив – Шумен, Славянско дружество „Васил Друмев и много други.

Благодарим на всички наши партньори за доброто сътрудничество!

Работа по проекти
Общинският фонд „Култура” финансира два читалищни проекта – „Създаване на филм за Панайот Волов” и „20 години с песните на „Малка серенада. Филмът „Панайот Волов – духът на революцията”, бе подготвен основно от киноклуб „Мадарски конник” по случай 140 години от Априлското въстание.

Беше одобрен проекта на читалището за участие на хор „Родни звуци” в националния концерт под надслов „На ползу роду”. Спектакълът се състоя на 01.11.2016 г. в зала 1 на НДК, беше посветен на 160-годишнината от началото на читалищното дело в България и в него участваха най-изявените читалищни колективи в страната. Шуменският хор се представи на високо ниво и закри концерта с няколко емблематични изпълнения.

През миналата година завършихме дейностите по издаване на книгата „Кавказка слава” от Владимир Соболь на български език по проект към Института за преводи в Москва. Програмата финансира превод и издаване на съответния език на руска художествена литература. След успеха на издадения през 2014 г. първи том от трилогията за ген-лейтенант Валериан Мадатов „Черният хусар”, читалището взе решение да издаде и следващите томове. През тази година предстои представянето на книгата с участието на автора и преводача Олга Костова.
Дарители
Хората, които ежегодно подпомагат читалищните дейности, са много. Под формата на материални или парични дарения, доброволен труд, участие в реализацията на различни инициативи те показват своята съпричастност към читалищното дело. И през изминалата година Алкомет АД подпомогна читалищната библиотека със средства за закупуване на нови книги в размер на 3 300 лв. Многобройните спонсори и партньори подкрепиха първото издание на фестивала на мобилното кино, като осигуриха наградите за победителите – сред тях са „Теленор”, ШУ „Еп. Константин Преславски”’, Стопанска камара – Шумен, г-н Банков – Шумен пътнически транспорт АД. С тяхната подкрепа станаха възможни: Фестивалът на мобилното кино „Кино в длан” и четвъртото издание на фестивала „Есенни шуменски вечери”.

Международни и национални прояви
С високи постижения, с нови идеи и все повече младежки дейности на 12 май миналата година с тържествен концерт отпразнувахме 160-годишнината на нашето читалище. Честването беше част от националната програма за отбелязване 160 години читалищно дело в България и от годишната програма, подготвена по повод 160 години от основаването на читалище „Добри Войников-1856”. Лично президентът на България Росен Плевнелиев удостои събитието с присъствието си и произнесе поздравление към всички читаищни дейци. Получихме поздравления и цветя от всички краища на страната, както и от чужбина. Съпричастни на празника ни бяха представители на Министерството на културата, министерството на образованието, председателят на Съюза на народните читалища, зам.-кметът и директорът на театъра в град Браила, много приятели от читалища и други културни институции в страната. В концерта взеха участие хор „Родни звуци” и балетно студио. както и дългогодишните приятели на читалището – Специалното участие на дългогодишните приятели на читалището Николай Урумов, Хайгашод Агасян, Йоана Железчева с подбрани от тях изпълнения направиха празника още по-цветен и запомнящ се. С концерта поставихме началото на националните чествания по случай 160-години читалищно дело в България.

Нашата годишна програма включваше още много инициативи.

Трите фестивала, които читалището традиционно организира, също преминаха под мотото на значимата годишнина. От 24 до 26 юни се състоя Седмият международен фестивал на любителските исторически филми. Участваха общо 70 филма с автори от България, Италия, Македония, Молдова, Украйна и Русия. Фестивалът премина под знака на 140-годишнината от Априлската епопея и започна с прожекция на филма „Панайот Волов. Духът на революцията”, подготвен от киноклуб „Мадарски конник”. Журито в състав: Александър Донев – председател и членове – доц. Стефан Минков – историк, Драган Спасов – представител на НФАК, Мариана Кръстева – директор на военно-историческия музей във Варна и Явор Попов – директор на „Супернова медия”, даде своята обективна и безпристрастна оценка и отличи с награди най-стойностните филми. Киноклуб „Мадарски конник” получи първа награда за филма „Дарителят”. Много награди получиха кинолюбителите от Димитровград. Отличени бяха участниците от Битола и Струга, Македония, от Русе, Кишинев, Пловдив и др. В деня на награждаването се състоя демонстрационна прожекция на филма за царските дворци във Велики Преслав.

Интерес за всички участници и гости предизвика обсъждането на филмите. Журито изрази задоволството си от тенденцията авторите да търсят нови теми и герои, както и изненадата си от многобройните исторически факти, представени във филмите. В края на фестивала беше връчен златния медал на УНИКА на Величко Геров за цялостен принос.



Международният фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери” 2016 година се проведе за четвърта поредна година от 30 септември до 2 октомври. Организатори бяха НЧ „Добри Войников 1856” и Община Шумен с любезното съдействие на Министерство на културата.

В програмата на фестивала участваха над 52 изпълнители от всички краища на България. Наши специални гости бяха и участници от Молдова и Украйна. Компетентното жури бе съставено от 5 души. Председател бе изтъкнатия композитор Хайгашот Агасян и членове- Силва Хачерян- представител на Министерство на културата, Димитър Христов- поет, Христо Атанасов- Диригент на Духов оркестър „Михаил Биков” и на хор „Родни звуци” и Николай Тодоров- ръководител на вокална формация „Малка серенада”. Както и през изминалите години журито направи един безкомпромисен подбор и отличи най-добре представилите се участници в трите категории на конкурса. На отличените участници бяха раздадени 20 плакета, Дипломи за първо, второ и трето място, както и парични еквиваленти по Статут.

В рамките на фестивала се проведе рок училище и рок концерт на изявени шуменски групи. Като замисъл и идея Рок- училището се посрещна с голям интерес. То се проведе в зала „Сава Доброплодни” на читалището, като за целта бяха подготвени рекламни флаери, предоставени на училищата в града. Група „Forgot the ten” бяха подготвили накратко какво ни е необходимо за да свирим рок, какви инструменти и ефекти са необходими за рок музиката. След продължилия почти двойно от предвиденото време час, беше направено предложение да се направи рок- училище под шапката на читалището, тъй като младите изпитват необходимост да учат и да получават практически отговори на своите въпроси.

За първи път по време на фестивала организирахме рок концерт на открита сцена пред читалището. В него взеха участие четири шуменски рок групи. Той бе посрещнат с интерес от публиката и участниците във фестивала.



Първото издание на фестивала за филми, заснети с мобилни устройства „Кино в длан” бе реализирано по идея на нашето читалище и неговата цел бe популяризиране на независимото филмово творчество с помощта на модерните мобилни технологии.

Фестивалът се организира от читалището, киноклуб „Мадарски конник”, Община Шумен, Съюзът на народните читалища, Теленор България, ШУ „Епископ Константин Преславски”, „Аудиовидео Орфей”, със съдействието на Министерството на културата и Министерството на образованието. Медийни партньори на фестивала „Кино в длан” бяха ТВ Шумен, Радио Шумен, Радио Бинар при БНР.

Във връзка с реализацията му през месец април/май 2015 г. бе създаден сайтът на фестивала. С цел популяризирането му бе създадена и Фейсбук страница, последваха публикации в местни и национални медии. Участниците във фестивала „Кино в длан” бяха младежи на възраст от 13 до 28 години и тяхното участие допринесе за развитието им като творчески личности.

Общият брой филми, получени на сайта, е 107. От тях 15 бяха отличени с награди. Филмите, като брой и качество, надхвърлиха очакванията на организаторите



Подборът, оценката и излъчването на победител се извърши от компетентно жури в състав: Александър Донев (председател)- изпълнителен директор на „Аудиовидео Орфей“ ЕАД, Антон Митов- директор на  Дирекция „Мултимедийни програми“ на БНР, Йордан Жечев - творчески директор на международната рекламна агенция “DDB София” и съсобственик в дигиталната агенция Tribal, Деян Славчев-Део - ТВ водещ и проф. Валери Чакалов- преподавател в ШУ „Епископ Константин Преславски”.

Критериите за оценка са оригиналност на филмовото виждане и цялостната реализация; социална и гражданска ангажираност; интерес към съвременната действителност и утвърждаване на положителното начало в нея; професионални умения и художествена стойност. Също така на уеб-страницата на фестивала бе създадена опция за гласуване на публиката, като срока беше от 01.01.2016 г. до 17.01.2016 г. На заседание на 20.01.2016 г. в гр. София петчленното жури определи наградените филми и разпредели наградите в различни категории.

Наградният фонд на фестивала бе 3000 лв. и материални награди, които бяха присъдени след комплексна оценка от страна журито за най-добър игрален, най-добър документален, за анимационен филм и филми на социална и спортна тематика, бяха връчени и допълнителни награди.

Връчването на наградите се състоя на 30.01.2016 г. в концертна зала на НЧ „Добри Войников -1856”. Проведе се среща на наградените участници с журито. Награждаването се състоя от 17:00 ч., като само един от отличените участници нямаше възможност да присъства. На събитието присъстваха кметът на Община Шумен- г-н Любомир Христов, народният представител от НС – Петър Кадиев, ПР-ът на ШУ „Епископ Константин Преславски” – Дора Кабакчиева. На връчването на наградите присъстваше и представителят на Telenor България за Шумен Милко Митев, който връчи наградите, осигурени от телекомуникационната компания. Голямата награда бе връчена от кмета на Община Шумен - г-н Любомир Христов.


След награждаването се състоя прожекция на отличените филми.

Събитието бе отразено от медийните партньори на фестивала, както и от национални и местни медии. Репортаж за фестивала и интервю с получилата голямата награда участничка бе отразен в централната емисия на новините на телевизия БТВ на 4.02.2016 г. и в предаването „Тази събота и неделя” на 7.02.2016 г.

Сътрудничеството ни с културните институти на Чехия и Полша в България е дългогодишна традиция и през 2017 година осъществихме стойностни инициативи, представяйки полската и чешката култура в нашия град с подкрепата на Славянско дружество „Васил Друмев”, Шуменския университет и Регионална библиотека. Деня на Полша в град Шумен отбелязахме с откриване на изложбата „Полска архитектура” с фотоси на сгради, проектирани от известни полски архитекти. Програмата продължи с концерт на проф. Милена Моллова – пиано, Анжела Тодорова, Венцислав Николов и Симеон Шиндаров.

Чешката култура представихме с изложба на съвременна илюстрация за деца „11 свята”. Изложбата беше представена от директора на чешкия център г-жа Катерина Хуртаева и Зам. посланика на Чехия в България. По-късно те връчиха почетни грамоти и медали на деца от град Търговище, наградени за участието си в международния детски конкурс „Лидице 2016”. В края на програмата беше прожектиран чешкия семеен филм „Заминаваме на море”. По-късно в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров” беше представен спектакълът „Аудиенция” по едноименна творба на Вацлав Хавел и бе експонирана изложба по случай 80-годишнината от рождението му.

На 18-19.10.2016 г. под ръководството на проф. Кина Вачкова се състоя национална конференция „Приносът на възрожденците за читалищното дело”, организирана от читалището и Шуменския университет. В нея взеха участие 21 представители на културни и просветни институции от Министерство на културата, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”, УНИБИТ, читалищата в Свищов, Лом, Смядово, Нови Пазар, ДА – Русе, Видин и Шумен, ШУ „Еп. К. Преславски”, РИМ – Шумен, Средно училище „Христо Ботев” – Русе, Къна Бойчева – София. Беше поднесено приветствие към участниците от Министерство на културата и от Зам. Кмета на община Шумен. Участниците разкриха различни аспекти от читалищната дейност през годините.

С финансовата подкрепа на община Шумен предстои да бъде издаден сборник с материалите от конференцията.

Читалищните формации и през миналата година представяха града и страната ни на международни сцени.

През лятото хор „Родни звуци” взе участие в международен хоров конкурс „Музика и море” в Паралия, Гърция. Изпълнителското майсторство на някои от участващите състави беше на високо ниво. То беше оценено от жури с председател проф. Теодора Павлович и членове от Полша и Македония. Хорът достойно се съревновава в категория Смесени хорове и спечели втора награда. Първата награда си поделиха участниците от Словения и Либия. Участието в този фестивал беше изключително важно както за хористите, така и за ръководството. То даде възможност за преценка на постигнатото и начерта насоките, в които хорът трябва да работи в бъдеще. Диригент на „Родни звуци” вече година и половина е Христо Атанасов, който пое диригентската палка в изключително важен момент. Под негово ръководство хорът представи читалището и града ни в националния концерт „На ползу роду”, организиран от Съюза на народните читалища в зала 1 на НДК на 01.11.2016 г. по случай 160 години читалищно дело в България. Спектакълът беше заключителна проява от националната програма за честване на юбилея и в него участваха най-изявените читалищни състави от цялата страна.

През изминалата година читалището беше домакин на Третото регионално и областно издание на фестивала за руска поезия, песен и танц „Пусть всегда будет солнце”, организиран от Национално сдружение „Русофили”. През лятото съвместно организирахме концерт на руското трио „Разгуляй”. За почитателите на инструменталната музика станахме съорганизатор на концерт на китарен квартет от САЩ.


БИБЛИОТЕЧНА ДЕЙНОСТ

ОТЧЕТ НА БИБЛИОТЕКАТА
В края на 2016 г. фондът на библиотеката при читалището е 157 622 библиотечни единици (книги, периодични издания и нетрадиционни източници на информация). През годината са постъпили 590 библиотечни документа (книги и DVD) на стойност 5960,51 лв., средствата за които са главно от дарения и собствени приходи.

През годината бяха отчислени 970 тома книги - физически похабена и многоекземплярна литература на стойност 2560,00 лв.

През 2016 година са получавани 39 периодични издания: от които 26 списания и 13 вестници на обща стойност 2019,72 лв.

Основните статистически показатели за работата на библиотеката са следните:



Читатели: 946 , от които до 14 години – 329

Общо посещения: 28507 (за дома - 16508, за читалня - 11999);

Заети библиотечни документи: 42925 (книги - 32431, електронни носители – 1601 и други - 8893 (периодика)

Техниката, получена по проект „Глобални библиотеки” вече шеста година се ползва ежедневно от нашите читатели (1440 посещения за ползване на Интернет).

Библиотеката през 2016 година продължи да работи в съответствие с призванието си да бъде посредник между хората и информацията в нашия динамичен ден. Тя носи отговорността да се развива като библиотека, отговаряща на всички предизвикателства на променящия се свят. Наши приоритети са да бъдем полезни на читателите във всички области на знанието, да осигурим равен достъп до знание и информация на всички потребители, да търсим начини за обогатяване на библиотечния фонд, за да превърнем библиотеката в съвременен център за четене и информираност.

През отчетния период библиотеката организира 76 масови прояви, които бяха посетени от 1035 читатели и граждани на Шумен:


Видеопрожекции:

  • „Червената шапчица“ – по повод 230 години от рождението на Вилхелм Грим

  • Във връзка със 165 години от рождението на Панайот Волов“ киноклуб „Мадарски конник“ към читалището изработи филма „Духът на революцията“, който представи пред читатели и читалищни дейци.

  • Анимации на популярни Андерсенови приказки по повод 2 април – международен ден на детската книга

  • „Пинокио“ – прожекция на филм по повод 190 години от рождението на Карло Колоди

  • „Революционерът на духа“ – видеопрожекция на филма за Добри Войников по повод 160 години от създаването на читалището, което носи неговото име

  • Клуб „Изкуство” – седмични видеопрожекции на класически произведения в читалнята на библиотеката: Арии на Андреа Бочели и др.

Срещи с творци:

  • Творческа среща с Борислав Ганчев (Борко Бърборко) – писател и Николай Арнаудов – карикатурист. Деца от III-то ОУ се запознаха с творчеството на двамата автори, гости на града ни.

  • Среща с Маргарита Петкова и Мартин Огнянов и представяне на новата ѝ книга „Болката отляво“.

Работилници:

Над 140 деца от СОУ „Панайот Волов“ и III-то основно училище посетиха арт ателиетата организирани от читалището и под ръководството на приложника Мария Иванова си изработиха красиви мартеници и коледни елхи, с които украсиха домовете си.



Изложби:

  • „90 години кинолюбителско движение в Шумен“ – история в снимки

  • 160 години Народно читалище „Добри Войников-1856“ – храм на духовност“ – изложба от книги и поздравителни адреси свързани с юбилейната годишнина на читалището

  • „Из старите фондове на читалищната библиотека“ – изложба на старопечатни и ценни книги по повод 210 години от излизането на „Неделника“ на Софроний и 1 ноември – ден на будителя.

Разговори, беседи и литературно четене:

  • „Моите първи знания за Левски“ – в традиционните „Уроци по родолюбие“ гост на читалището бе представител на родолюбив комитет „Крум Страшний“, който представи пред ученици оръжия и облекла от Възраждането. Децата от III-ти а клас на училище „Сава Доброплодни“ изнесоха литературно-музикална програма пред своите родители и учители.

  • „Баба Марта бързала, мартеници вързала“ – разговор за празника с ученици от ПУ „Васил Друмев“. Беседа изнесе Златина от читалище „Пробуда“ и закичи децата с красивите Пижу и Пенда

  • „Професиите и приложението им в народните приказки“ – разговор с деца от комплекса за социални дейности и колективно четене – лектор Румяна Димитрова от РИО

През тази година читалището се включи в инициативата „Чети с мен“ под патронажа на Президента на Република България Росен Плевнелиев. На 10 юни деца от лятната занималня прочетоха в градинката на читалището откъси от любими книги (по повод 130 години от рождението на Трайко Симеонов, Дора Габе и Ран Босилек). В читалнята на библиотеката бе организирано литературно четене на стихове от шуменския поет и драматург Иван Пейчев по повод 100 години от рождението и 40 години от смъртта му.

За втора поредна година министерството на образованието и науката организира национална седмица на четенето (10-14 октомври), през която гости на библиотеката бяха деца от ЦДГ „Звънче“. Те се запознаха с детския отдел и гледаха любими детски филми.

Презентации:

Съвместно с експерти от ХЕИ деца от лятната занималня оживено разговаряха за:



  • „Зравословното хранене при децата“

  • „Децата и компютъра“

  • „Енергийните напитки

Читалнята на библиотеката посетиха студенти от ШУ”Епископ Константин Преславски” и ученици от Хуманитарната гимназия. Ползвайки старопечатни книги, редки и ценни издания и възрожденска периодика, те дискутираха по теми свързани с:

„История на новобългарския книжовен език“ – упражнения със студенти (преподавател проф. Надка Николова)

„Публицистиката през Възраждането“ – открит урок с ученици (ръководител Валентина Атанасова)

С витрини и кътове бяха отбелязани следните бележити дати, видни личности и годишнини:


  • 150 години от рождението на Стоян Русев (Дядо Благо) – (1866-1936)

  • 260 години от рождението на Волфганг Амадеус Моцарт (1756-1791)

  • 160 години от рождението на Стоян Михайловски (1856-1927)

  • 230 години от рождението на Вилхелм Грим (1786-1859)

  • 140 години от Априлското въстание 1876 г.

  • 160 години от рождението на Зигмунд Фройд (1856-1939)

  • 150 години от рождението на Пенчо Славейков (1866-1912)

  • 145 години от рождението на Марсел Пруст (1871-1922)

  • Стефан Цанев на 80 години (1936)

  • 170 години от рождението на Хенрих Сенкевич (1846-1916)

  • 115 години от рождението на Илия Бешков (1901-1958)

  • 150 години от рождението на Чичо Стоян (Стоян Попов) - (1866-1939)

  • 395 години от рождението на Жан дьо Лафонтен (1621-1695)

  • 130 години от рождението на Трайко Симеонов (1886-1956)

  • 130 години от рождението на Дора Габе (1886-1983)

  • 75 години от рождението на Станислав Стратиев (1941-2000)

  • 130 години от рождението на Ран Босилек (1886-1958)

  • 120 години от рождението на Скот Фицджералд (1896-1940)

  • 160 години от рождението на Оскар Уайлд (1856-1900)

  • 110 години от рождението на Дмитрий Шостакович (1906-1975)

  • 100 години от рождението на Иван Пейчев (1916-1976)

  • 135 г. от рождението на Димитър Подвързачов (1881-1937) и др.

Библиотечният колектив се стреми да постига по-добри резултати по основните показатели, като търси форми и начини за тяхното реализиране, посредством комплектуване на фонда и осъществяване на начинания, полезни и интересни за потребителите. Разчитаме главно на собствени приходи и дарения за закупуване на нови книги, но това е крайно недостатъчно.

Културно - масова работа

Официални и традиционни празници:
През изминалата година останахме верни на традицията да отбелязваме подобаващо празниците както от официалния, така и от религиозния и обреден календар.

На 3 март - националният празник на България всички читалищни служители и представители на самодейни колективи поднесоха цветя пред паметната плоча на кап. Колесников в църквата „Св. Вознесение Господне” и пред паметника на ген. Мадатов. Участвахме и в общоградското тържество по случай празника.

По традиция в навечерието на 1 март – Деня на любителското художествено творчество, в зала „Сава Доброплодни” се срещнаха любителските читалищни колективи.

За пета поредна година отпразнувахме Сирни заговезни и руския празник „Масленица” заедно с клуб „Славяни 2000” и кукерите от читалището в кв. Макак. В градинката пред читалището се събраха представители на различните етноси в града и много приятели. Бяха представени ритуали, характерни за българския и руския празник, с който в миналото са отбелязвали настъпването на новата година.

Тържествен ритуал по повод Деня на народните будители беше организиран от община Шумен и читалището пред паметника на Нанчо Попович. В него взеха участие ученици, студенти, представители на местната власт и политически партии в града, много граждани. Слово произнесе преподавателката по български език

Подбрани тематично бяха организираните детски работилници - за мартеници и великденска украса по случай 1 март и Великден. Пресъздаването на обичаи, характерни за тези и други празници, е част от възпитателната работа с деца от детските градини и начална степен в училищата.


ПРОУЧВАТЕЛСКА И КРАЕВЕДСКА ДЕЙНОСТ

Дружество на краеведите „Георги Джумалиев”

ИЗДАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ
Издателство „Добри Войников”
През изминалата година, издателство „Добри Войников” издаде една рядко хубава книга „Писма до мене” с автор проф. д-р Николай Димков, която съдържа писма на акад. Михаил Арнаудов, акад. Ефрен Карамфилов, акад. Иван Радев и др. Книгата представлява огледалото на един живот.

Другата издадена книга от издатеството за изминалия период е „Кавказка слава” от руския автор Владимир Собол.

През 2016 г. продължи работата върху второто издание на книгата „Спомени из народния живот” от Илия Р. Блъсков. Тъй като текстът се осъвременява, което отнема време, книгата ще бъде издадена през 2017 г.

ЛЮБИТЕЛСКО ХУДОЖЕСТВЕНО ТВОРЧЕСТВО И КЛУБНА ДЕЙНОСТ


И през 2016 година в читалище „Добри Войников 1856” продължиха дейно и активно да творят:



  • Смесен хор „Родни звуци”

  • Балетно студио

  • Вокална формация „Малка серенада”

  • Ансамбъл за народни песни „Панайот Волов”

  • Детски танцов ансамбъл „Пъргавелче”

  • Киноклуб „Мадарски конник”

  • Издателство „Добри Войников”

  • Студио „Изкуство”


Смесен хор „Родни звуци”
През изминалия отчетен период хор „Родни звуци” продължи своята работа, обогатявайки репертоара си с нови хорови песни от български и чужди композитори. Хорът взе участие в редица концерти и фестивали в страната и чужбина. През 2016 година хорът взе участие в „Панорама на българското хорово изкуство”, което се проведе в гр. Шумен и бе под мотото „90 години Български хоров съюз и 85 години от рождението на изтъкнатата наша диригентка - проф.Венета Вичева”. Хор „Родни звуци” се включи и в организираните от читалището празнични концерти по случай Великден и самостоятелен Коледен концерт, преминал с голям успех пред взискателната шуменска публика.

Голяма чест за хора бе участието в тържествен концерт по откриване на тържествата по случай „160 години общонародно читалищно дело в България”, на който присъства лично и президентът на република България- Росен Плевнелиев.

С голям успех премина и участието на хора в Петия международен хоров конкурс „Музика и море” в гр. Паралия, Гърция. При изключително силна конкуренция, хорът се наложи сред фаворитите и завоюва престижното второ място/ сребърен медал в категория „Смесени хорове” и бе допуснат до надпреварата на най- добрите хорове за „Гранд при”.

На 1ви ноември, хорът взе участие в тържествен гала концерт „На ползу роду”, с който завършиха националните тържества по случай „160 години общонародно читалищно дело в България”. Заключителният концерт се проведе в препълнената зала №1 на Националния дворец на културата в София.

През 2016 г. в редиците на хора се завърнаха няколко от дългогодишните хористи, както и пианистка на хора - Жанета Кацарова.
Вокална формация „Малка серенада”
През 2016 година, вокална формация „Малка серенада” продължи своята художествено-творческа работа, като ежеседмично репетираха и обогатиха своя репертоар с 6 нови песни. Формацията взе участие в над 15 концерта и очарова с глас и обаяние публиката в Шумен и страната. Някой от по- важните концерти са: Пролетен концерт, два Великденски концерта, участие в празник на руската песен в гр.Исперих, участие в 160-годишния юбилей на читалището, откриване на фестивала „Есенни шуменски вечери”, участие във фестивал в гр. Панагюрище и др.

Черешката на тортата за формация „Малка серенада” през 2016 г. бе честването на 20 години от основаването на формацията. С грандиозен концерт пред препълнена зала бе отбелязана кръглата годишнина. Почетени бяха някои от основателите на групата, както и техния ръководител от създаването - Николай Тодоров.


Киноклуб „Мадарски конник”
През 2016 г. киноклубът изработи и вписа във филмотеката си: Филмът „Панайот Волов. Духът на революцията” и три 30-минутни предавания „Любителско кино” за програмата на телевизия Шумен. Заснети са 6 късометражни филма за участия във фестивали в страната и чужбина. По проект на Министерство на културата е изработен филмът „160 години светлина” с продължителност 15 минути. През годината, членовете на видеоклуба изработиха самостоятелно или в съавторство 16 авторски филма по различни поводи, които са обсъдени в киноклуба и са представени на фестивали, по- важните от които: Фестивалът „Мини- филм” в гр.Попово, в Международния фестивал „Кинокимерия” в гр. Орел- Русия, във фестивала „Златният каун” гр. Хасково, където филмът „Реклама” е отличен с ІІ награда. Кинотворците участваха с няколко филма във фестивал в гр. Битоля- Македония, от където завоюваха специалната награда на журито; във фестивала „Усукано по килифарски” в гр.Килифарево и др.

Най- голямото събитие през 2016 г. за киноклуб „Мадарски конник” е домакинството на фестивала на историческите любителски филми, състоял се от 24 до 26 юни в Шумен. Киноклубът се представи с няколко филма и взе награди за филмите „Уловеното време” и „Обич”. По думите на специалисти, фестивалът в Шумен се утвърди като един от най- престижните фестивали за любителско кино в България.

През годината киноклубът има 18 членове, участва в 6 фестивала с 21 филма. Общо наградените филми за 2016 година са 10.
Балетно студио
Изминалият отчетен период бе ползотворен и за Балетното студио към НЧ „Добри Войников 1856” с ръководители Ирина Върбанова и Величка Евтимова. Съставът вче участие в 8 концерта, организирани от читалището и от Община Шумен. И през 2016 г. съставът участва в конкурсите „Пусть всегда будет сонце”.

Поставени бяха 4 нови танца: „Ревност”, „Чуряшка”, „Летят Жерави” и „Перлички”, възстановиха танците с нов състав- „Лале ли си, Зюмбюл ли си”, „Майчина молитва”, „Горит костер”. През годината балетният състав допълни реквизита си с ушиването на 1 компект и 8 броя поли.


Балетно студио- малка група
Към читалището функционира и балетно студио за малки деца с ръководител Наталия Митева. През изминалия период се записаха 14 деца, които искат да изучат феерията на балетното изкуство. През месец май 2016 бе организиран открит урок за родители, които със захлас гледаха постиженията на малките таланти.
Ансамбъл за народни песни „Панайот Волов”
Ансамбъл за народни песни „Панайот Волов” с ръководител Александър Божилов е един от съставите, които твоят в НЧ „Добри Войников 1856”. И през изминалия период жените от хора продължиха певческата си дейност, като участваха активно в културния живот на града и региона с 9 концерта, по случай национални празници, годишнини и др.

През месец септември, групата взе участие в Шестия национален фолклорен фестивал „Море от ритми”, провел се в гр. Балчик, от където се завърнаха с отлични отзиви за представянето си. Съставът завърши своята творческа година с Коледен концерт на открита сцена в арт пространството пред градския часовник.


Детски фолклорен ансамбъл „Пъргавелче”
През 2016 година към редиците на „Добри Войников 1856” се присъединиха и децата и юношите от Детски фолклорен ансамбъл „Пъргавелче” с ръководител Чавдар Чанов. Концертния състав- се състои от 20 юноши, концертен състав- малки- 33 участника и подготвителни групи над 70 деца. През месец април се проведе традиционния за състава тренировъчен лагер в гр. Балчик с над 50 деца, на който се поставиха нови танци и се затвърдиха по- стари от репертоара на ансамбъла.

През годината, малките танцьори взеха участие в над 12 концерта в страната и чужбина, по- важни от които участия в концерти и фестивали в Приморско, Габрово, Буяновац- Сърбия; Битоля- Македония и др. С успехите си през 2016 г, малките „пъргавелчета” се затвърдиха като една от най- добрите детски формации в града в своя жанр.


Киноклуб „Мадарски конник”
През 2016 г. киноклубът изработи и вписа във филмотеката си: Филмът „Панайот Волов. Духът на революцията” и три 30-минутни предавания „Любителско кино” за програмата на телевизия Шумен. Заснети са 6 късометражни филма за участия във фестивали в страната и чужбина. По проект на Министерство на културата е изработен филмът „160 години светлина” с продължителност 15 минути. През годината, членовете на видеоклуба изработиха самостоятелно или в съавторство 16 авторски филма по различни поводи, които са обсъдени в киноклуба и са представени на фестивали, по- важните от които: Фестивалът „Мини- филм” в гр.Попово, в Международния фестивал „Кинокимерия” в гр. Орел- Русия; във фестивала „Златният каун” гр. Хасково, където филмът „Реклама” е отличен с ІІ награда; участват с няколко филма на фестивал в гр.Битоля- Македония, от където завоюват специалната награда на журито; участват във фестивала „Усукано по килифарски” в гр.Килифарево и др.

Най- голямото събитие през 2016 г. за киноклуб „Мадарски конник” е домакинството на фестивала на историческите любителски филми, състоял се от 24 до 26 юни в Шумен. Киноклубът се представи с няколко филма и взе награди за филмите „Уловеното време” и „Обич”. По думите на специалисти, фестивалът в Шумен се утвърди като един от най- престижните фестивали за любителско кино в България.



През годината киноклубът има 18 членове, участва в 6 фестивала с 21 филма. Общо наградените филми за 2016 година са 10.
Студио „Изкуство”
Сбирките на студио „Изкуство” през изтеклата година преминаха по предварително начертан план. Ежеседмично членовете на студиото се събират, гледат световни постановки, дискутират и дебатират постиженията в световното оперно и балетно творчество и обсъждат бъдещи творчески планове. През лятото на 2016 г. , читалището отпусна средства за закупуването на нови дискове със световни концертни заглавия, музикални филми и опери.



Каталог: images -> karta -> 2017
2017 -> Отчет за изразходените средства през 2016 Г. Закупуване на 2 шатри и 3 комплекта маси и пейки 674 лв
2017 -> Народно читалище “искра 1898 г.” село калейца, община троян
2017 -> Програма за дейността на читалището през 2017 Г. Основна цел
2017 -> Доклад за дейността на нч "христо смирненски 1935" пловдив през 2016 година
2017 -> Национална изложба конкурс "Трифон зарезан" февруари 2017, Сунгурларе. Международен конкурс на тема „С очите си видях бедата",април 2017, мон, София. Национален конкурс „Възкресение Христово", одк варна, април 2017
2017 -> Програма за дейността на Народно читалище "Светлина-1952"- с. Света Петка 2017 г. Основни приоритети
2017 -> Народно читалище"Христо Ботев"-1931г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница