Отчет за дейността към 31 март 2012 година /неконсолидиран



Дата19.11.2018
Размер158.17 Kb.
#105557
ТипОтчет

........................................................................................................


ТРИМЕСЕЧЕН ФИНАНСОВ ОТЧЕТ

ЗА ДЕЙНОСТТА

КЪМ 31 МАРТ 2012 година


/неконсолидиран/

съгласно изискванията на чл. 100о, ал. 4, от ЗППЦК и

чл. 33 ал.1 от Наредба 2 за проспектите при публично предлагане и допускане до търговия на регулиран пазар на ценни книжа и за разкриването на информация от публичните дружества и другите емитенти на ценни книжа

МЕЖДИНЕН ДОКЛАД ЗА ДЕЙНОСТТА /неконсолидиран/
I. Важни събития, настъпили през Iво тримесечие на 2012 година и тяхното влияние върху резултатите във финансовия отчет

1. Основна дейност

През Март 2012 г. Дунавско речно плаване, дъщерно дружество на Дунав турс АД получи новия речен пътнически кораб Ариана построен в корабостроителница в гр. Граве, Холандия. Корабът е на стойност 12.500 млн. евро и влезе в експлоатация за сезон 2012 г. Корабът е 4 звезди с 81 кабини за 162 пасажери.  Кораб Ариана е чартиран с Фьоникс Райзен.




През април 2012 г. Индустриален холдинг България АД продаде инвестицията си в Августа Мебел АД, представляваща 97.86% от капитала на дружеството.
II. Описание на основните рискове и несигурности, пред които е изправено Дружеството през останалата част на годината

Описание на основните рискове и несигурности, пред които е изправено Дружеството

Основните финансови ангажименти на дружеството са свързани с инвестиционни проекти на дъщерните му дружества.

По отношение на вземанията, когато съществува несигурност относно тяхната събираемост, дружествата правят съответните провизии.

Булярд корабостроителна индустрия има задължения по банков кредит в японски йени.

ИХБ има кредитна линия за издаване на банкови гаранции, откриване на акредитиви и оборотно финансиране на ИХБ и дъщерни дружества от търговска банка. ИХБ има задължения към облигационери във връзка с емисия конвертируеми облигации 2011 г., чиито падеж е на 18.10.2014 г.

ИХБ е предоставило гаранции и поръчителства по задължения на дъщерни дружества. На този етап не съществува риск дъщерните дружества да не изпълнят поетите ангажименти, за които са издадени гаранциите. Поръчителството по кредити за банкови гаранции на Булярд КИ издадени от друга търговска банка е заличено към датата на отчета.

Tенденции за бизнесите, в които ИХБ и дружествата от групата оперират


Морски транспорт

Почти цялата 2011 г. премина под сянката и съмненията за опасността от втори пик на световната рецесия - т.н. “W” ефект, който има вероятност да се усети в 2012 г.

Независимо, че през 2011 г. търговията по море отбеляза ръст от 5,3%, достигайки цифрата 9 млрд. т., а сухите насипни товари се увеличиха със 7%, трябва да отбележим, че усреднените стойности на индексите на различните групи кораби за насипни товари през 2011 г. бяха на най-ниско ниво за последното десетилетие. И основната причина бе, че през последните 4-5 месеца втората икономика в света (Китай) забави темповете и отбеляза най-ниския си годишен ръст от 2002 г. насам.

При корабите Handysize (20 – 30,000 DWT), в долния диапазон на който попадат нашите „Карвуна” и „Антея”, стойностите на дневните ставки от началото на годината се колебаеха в диапазона 4–7,000 щ.д. При корабите от типа Future 56 чартърните ставки са от началото на годината се колебаеха в диапазона 6,700–12,100 щ.д.



Поради това, че тайм чартарните ставки са ниски, ИХБ реши да премине на менажиране на корабите на 4 от дъщерните си компании от тайм чартър на рейсов чартър.

Тенденциите за 2012 г. са противоречиви. Очакват се голям брой нови кораби, влизащи в експлоатация и увеличаващи конкуренцията. В същото време тенденциите са за ръст в скрапирането на стари плавателни съдове.


Корабостроене и кораборемонт

Цената на новите кораби запази низходящ тренд, поради постъплението на нови кораби и увеличението на общия тонаж в експлоатация. Световните тенденции директно се отразяват и върху заетостта на Булярд КИ. Дружеството ще приключи строителството на кораб 102 през м. октомври 2012. Свободният капацитет на дружеството се запълва с кораборемонт. Кризата ограничи в по-малка степен разходите за ремонт и поддръжка на корабите. В същото време, завишаването на съществуващите изисквания и въвеждане на нови такива към техническата безопасност на корабите, води до необходимост от по-чести ремонти – фактор, който влияе благоприятно на кораборемонтната дейност. Бизнесът отчете леко подобрение през 2011 г. спрямо предходната година и тенденциите за 2012 г. са по-добри. Булярд КИ има възможности да извършва ремонт на кораби в широк диапазон по отношение на размера – от малки 5 000-тонни до големи 80 000-тонни кораби. Търсят се и други поръчки проекти, основно в областта на конверсиите на плавателни съдове, изработка на корпуси и изработването на големи метални конструкции.


Пристанищна дейност

Тенденциите в пристанищната дейност зависят от икономическата обстановка в света, страната и региона. В световен мащаб се наблюдава увеличаване на транспорта на стоките по вода за сметка на сухоземния.

Предвид реализирането на сериозна инвестиционна программа през 2010 и 2011 г. КРЗ Порт-Бургас вече разполага с 20 000 т. капацитет за депониране на зърно, което ще дава основна насоченост на пристанището за обработка на зърнени храни. Разбира се пристанището ще продължи да обработва и други товари. За 2012 г. е планирано удълбочаване на акваторията на кея, за да се увеличи тоннажа на корабите за обработка, както и изграждане на нови покрити складови площи.

Липсата на законови промени в правната рамка и възможностите за разширение на българските пристанища стопира вече поредна година проекта за разширение на КРЗ Порт Бургас, макар същият да е съгласуван на ниво Министерство на транспорта, Министерство на регионалното развитие и Междуведомствен съвет.



Развитието на Одесос ПБМ е основно в областта на генерални товари и зърно.
Машиностроене

Търсенето на металорежещите машини може да се определи като относително постоянно в по-дълъг период и колебания и спад в търсенето на 3-4 години. Това се обуславя от факторите, че продуктите са с голям жизнен цикъл и се продават на широк кръг клиенти. От по-съществено значение върху търсенето е общото икономическо състояние на съответния пазар.

Възстановяването на сектор машиностроене, в частност металорежещи машини започнa в края на 2010 година. През 2011 г. продажбите в ЗММ България холдинг се увеличиха с над 40%. Очакванията за 2012 г. са за ръст на пазара на металорежещи машини. По отношение на производството и ремонта на електромотори и хидрогенератори в Елпром ЗЕМ 2011 беше по-добра от 2010 г. Неблагоприятните пазарни условия и затрудненото финансиране, включително и по проекти в енергетиката, увеличиха ценовата конкуренция между производителите в сектора, което оказва негативно влияние върху бизнеса на Елпром ЗЕМ и води до понижаване на рентабилността. Негативна тенденция за пазара в България може да окаже промяна в законодателството в посока нормативно ограничаване възможността за изграждане на малки ВЕЦ, поради което дружеството търси основно клиентите си в чужбина. Елпром ЗЕМ продължава да налага търговската си марка и авторитет на международния пазар като провежда активна маркетингова политика в Европа, Индия и Северна и Южна Америка.
Речни круизи

Речните круизи представляват специфичен сегмент на туризма и следват основните тенденции в отрасъла. Като цяло финансово-икономическата криза и свиването на разходите за отдих се отразяват негативно на бизнеса с туристически пътувания с кораби в световен мащаб както за морски, така и за речни круизи. В по-голяма степен това засяга туристическия поток от страни извън Европа и по-малко европейските туристи със сравнително гарантирани доходи, поради минималните допълнителни и съпътстващи разходи.

Дружеството има договори за чартиране на всичките си 6 кораба. Разбира се, риск от канцелиране на договори или изпадане в несъстоятелност на чартьори съществува. Всяко по-голямо влошаване на икономическата ситуация би повлияло негативно върху бизнеса. Допълнителен риск е увеличението на цената на горивата, което може да се отрази негативно на рентабилността. Диверсифицирането на риска може да се постигне чрез оптимизиране на разходите и предоставяне на допълнителни съпътстващи услуги и извънсезонни и празнични круизи, както и туристически програми на територията на страната.
Класификация и сертификация

Класификацията и сертификацията на плавателни съдове се влияе от развитието на корабостроенето и кораборемонта. Когато тези отрасли са в период на криза, дейността по класификация и сертификация на новопостроени кораби и кораби в експлоатация също бележи спад. Тежкият срив в обема на морските транспортни услуги и ниските нива на навлата на фрахтовия пазар през последните две години доведоха до:



  • извеждане от експлоатация на голям брой кораби, поради липса на товари;

  • силно ограничение на разходите за ремонт и поддръжка на корабите в експлоатация;

  • намален интерес от инвестиции в ново строителство на кораби и реконструкции.

Дейността става все по-конкурентна, подсилвана от влизането в сила от 01.01.2011 г. на европейската директива за оценка нивото на риск на корабите и разпределянето им по групи в зависимост от тази оценка, където един от показателите е класацията на класификационната организация, която ги наблюдава. Въвеждат се нови, по-високи изисквания за сигурност и безопасност на корабоплаването от Световната морска организация, които увеличават отговорността на класификационните организации по надзора на изпълнението им.
III. Информация за сключени големи сделки между свързани лица

За периода през Iво тримесечие 2012 г. няма сключени големи сделки между „ИХБ” АД и свързани лица, освен договори за финансиране на дъщерни дружества.


ВЪТРЕШНА ИНФОРМАЦИЯ относно обстоятелствата, настъпили през изтеклото тримесечие.
През Iво тримесечие 2012 г. „ИХБ” АД е разкрил следната вътрешна информация:
ИХБ публикува неконсолидиран отчет 4то тримесечие 2011

30 Яну 2012 | 15:53

На 30 Януари 2012 ИХБ предостави своя неконсолидиран отчет за 4то тримесечие 2011 г. на обществеността, Комисия за финансов надзор и Българска фондова борса - София.

Неконсолидиран отчет 4Q2011
Отчет за спазване на условията по облигационния заем емисия корпоративни конвертируеми облигации 31.12.2011 – без финансови показатели

30 Яну 2012 | 16:19

ИХБ представи на КФН, БФБ и обществеността Отчет за спазване на условията по облигационния заем емисия корпоративни конвертируеми облигации ISIN BG2100024087, издадени от Индустриален холдинг България АД към 31.12.2011 г. – без финансови показатели.

Отчет

ИХБ публикува консолидиран отчет 4то тримесечие 2011


29 Фев 2012 | 16:07
На 29 Февруари 2012 ИХБ предостави своя консолидиран отчет за 4то тримесечие 2011 г. на обществеността, Комисия за финансов надзор и Българска фондова борса - София.

Консолидиран отчет 4Q2011

Отчет за спазване на условията по облигационния заем емисия корпоративни конвертируеми облигации 31.12.2011 – предварителен


29 Фев 2012 | 16:10
ИХБ представи на КФН, БФБ и обществеността Отчет за спазване на условията по облигационния заем емисия корпоративни конвертируеми облигации ISIN BG2100024087, издадени от Индустриален холдинг България АД към 31.12.2011 г. – предварителен.

Отчет

Новият кораб Ариана е доставен на Дунав Турс АД


12 Мар 2012 | 16:57
Дунавско речно плаване, дъщерно дружество на Дунав турс АД получи новия речен пътнически кораб Ариана построен в корабостроителница в гр. Граве, Холандия. Корабът е на стойност 12.500 млн. евро и ще влезе в експлоатация за сезон 2012 г. Корабът е 4 звезди с 81 кабини за 162 пасажери.  Кораб Ариана е чартиран с Фьоникс Райзен.

ИХБ публикува своя Годишен неконсолидиран отчет 2011


30 Мар 2012 | 15:20
На 30 март 2012 г. ИХБ предостави своя неконсолидиран годишен отчет за 2011 г. на обществеността, Комисия за финансов надзор и Българска фондова борса - София.

Годишен неконсолидиран отчет 2011

ИХБ излезе от инвестицията си в Августа Мебел АД


02 Апр 2012 | 16:09
Индустриален холдинг България АД продаде инвестицията си в Августа Мебел АД, представляваща 97.86% от капитала на дружеството.

Предстоящо плащане на лихва по конвертируеми облигации ISIN BG2100018113, борсов код 4IDD


11 Апр 2012 | 13:02
На 18.04.2012 г. предстои първо лихвено плащане по емисия конвертируеми облигации, издадени от Индустриален Холдинг България АД, емисия с ISIN код BG2100018113 и борсов код 4IDD. Право на лихвено плащане имат притежателите на облигации, които са вписани за такива в книгата, водена от Централен депозитар АД към 11.04.2012 г. Лихвата е 8% на годишна база.

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ
1. Информация за промените в счетоводната политика през отчетния период,

Няма промени в счетоводната политика на „ИХБ” АД през отчетния период.



2. Информация за настъпили промени в групата на „Индустриален холдинг България” АД

През Iво тримесечие 2012 в групата на „Индустриален холдинг България” АД от групата е продадено дъщерно дружество Августа мебел АД.



3. Информация за резултатите от организационни промени в „ИХБ” АД /преобразуване, продажба на дружества от икономическата група, апортни вноски от дружеството, даване под наем на имущество, дългосрочни инвестиции, преустановяване на дейност/

През Iво тримесечие 2012 в групата на „Индустриален холдинг България” АД от групата е продадено дъщерно дружество Августа мебел АД.



4. Становище на управителния орган относно възможностите за реализация на публикувани прогнози за резултатите от текущата финансова година, като се отчитат резултатите от текущото тримесечие, както и информация за факторите и обстоятелствата, които ще повлияят на постигането на прогнозните резултати най-малко за следващото тримесечие

Управителният съвет на „ИХБ” АД не е публикувал прогнози за резултатите през 2011 г.



5. Данни за лицата, притежаващи пряко и непряко най-малко 5 на сто от гласовете в общото събрание към края на съответното тримесечие, и промените в притежаваните от лицата гласове за периода от края на предходния тримесечен период

Към 31.03.2012 г. в „ИХБ” АД има информация за следните акционери с над 5 на сто от акциите с право на глас, както следва:

5.1.Венсайд ентерпрайзис лимитед

Брой акции с право на глас и техния дял от гласовете в общото събрание на акционерите на дружеството:

Към 31.03.2012 г.: 20 399 604 броя акции, представляващи 30.01% от гласовете притежавани пряко

Към 31.12.2011 г.: 20 399 604 броя акции, представляващи 30.01% от гласовете притежавани пряко

5.2. Буллс АД

Брой акции с право на глас и техния дял от гласовете в Общото събрание на акционерите на дружеството:

Към 31.03.2012 г.: 9 537 921 броя акции, представляващи 14.03% от гласовете притежавани пряко

Към 31.12.2011 г.: 9 537 921 броя акции, представляващи 14.03% от гласовете притежавани пряко

Буллс АД е собственик на Венсайд Ентерпрайзис Лимитед и контролира притежаваните от последното акции.

5.3. ДЗХ АД

Брой акции с право на глас и техния дял от гласовете в Общото събрание на акционерите на дружеството:

Към 31.03.2012 г.: притежавани пряко 3 637 974 броя акции, представляващи 5.35% от гласовете

Към 31.12.2011 г.: притежавани пряко 3 513 143 броя акции, представляващи 5.17% от гласовете

5.4. Данета Ангелова Желева

Брой акции с право на глас и техния дял от гласовете в Общото събрание на акционерите на дружеството:

Към 31.03.2012 г.: притежавани пряко 41 044 броя акции, представляващи 0.06% от гласовете и общо пряко и чрез свързани лица общо 3 679 664 броя акции, представляващи 5.41% от гласовете

Към 31.12.2011 г.: притежавани пряко 41 044 броя акции, представляващи 0.06% от гласовете и общо пряко и чрез свързани лица общо 3 554 833 броя акции, представляващи 5.23% от гласовете

5.5. Димитър Георгиев Желев

Брой акции с право на глас и техния дял от гласовете в Общото събрание на акционерите на дружеството:

Към 31.03.2012 г.: притежавани пряко 646 броя акции, представляващи 0.001% от гласовете и общо пряко и чрез свързани лица общо 3 554 833 броя акции, представляващи 5.41% от гласовете

Към 31.12.2011 г.: притежавани пряко 646 броя акции, представляващи 0.001% от гласовете и общо пряко и чрез свързани лица общо 3 554 833 броя акции, представляващи 5.23% от гласовете

Димитър Георгиев Желев осъществява контрол върху Буллс АД и Венсайд Ентерпрайзис Лимитед и гласовете притежавани от тях пряко.

5.6. ЗУПФ "Алианц България"АД

Брой акции с право на глас и техния дял от гласовете в Общото събрание на акционерите на дружеството:

Към 31.03.2012 г.: притежавани пряко 4 646 278 броя акции, представляващи 6.83% от гласовете

Към 31.12.2011 г.: притежавани пряко 4 646 278 броя акции, представляващи 6.83% от гласовете



6. Данни за акциите, притежавани от управителните и контролни органи на емитента към края на съответното тримесечие, както и промените, настъпили за периода от края на предходния тримесечен период за всяко лице поотделно

Информация за притежавани от членовете на Надзорния и Управителния съвет акции на „ИХБ” АД



Към 31 март 2012 г.:




Придобити пряко през Iво Тримесечие 2011г.

Прехвърлени пряко през IVто Тримесечие през 2011г.

Брой акции, притежавани пряко

Брой акции, притежавани чрез свързани лица

Общо пряко и чрез свързани лица

% от гласовете в ОСА пряко и чрез свързани лица

Членове на Надзорния съвет



















ДЗХ АД

124 831

0

3 513 143

0

3 637 974

5.35%

Снежана Христова

0

0

2 056

223 587

225 643

0.33%

Константин Зографов

0

0

582

208

790

0.002%

Членове на Управителния съвет



















Божидар Данев

0

0

208

0

208

0.0006%

Данета Желева

0

0

41 044

3 638 620

3 679 664

5.41%

Георги Момчилов

0

0

75

5000

5075

0.005%

Борислав Гаврилов

0

0

208

624

832

0.002%

Бойко Ноев

0

0

0

0




0


7. Информация за висящи съдебни, административни или арбитражни производства, касаещи задължения или вземания в размер най-малко 10 на сто от собствения капитал на емитента; ако общата стойност на задълженията или вземанията на емитента по всички образувани производства надхвърля 10 на сто от собствения му капитал, се представя информация за всяко производство поотделно

Няма такива.



8. Информация за отпуснатите от емитента или от негово дъщерно дружество заеми, предоставяне на гаранции или поемане на задължения общо към едно лице или негово дъщерно дружество, в това число и на свързани лица с посочване на характера на взаимоотношенията между емитента и лицето, размера на неизплатената главница, лихвен процент, краен срок на погасяване, размер на поето задължение, условия и срок.

През Iво тримесечие 2011 г. ИХБ АД е отпуснало парични заеми на дружества в групата както следва:



  • Приват инженеринг АД в размер на 181 х.лв., срок за погасяване 08.2013 г.;

  • Булярд корабостроителна индустрия АД, в евро, в размер на левовата равностойност на 518 х.лв., срок за погасяване12.2014;

  • КЛВК АД в размер на левовата равностойност на 210 х.лв., който към датата на отчета вече е погасен.

Богомила Христова Данета Желева

Директор за връзки с инвеститорите Главен изпълнителен директор


...................................................................................................

Тримесечен отчет за дейността на ИХБ към 31.03.2012 г.



стр. от


Каталог: media -> interim report documents
interim report documents -> Отчет за дейността към 31 март 2009 година /неконсолидиран
interim report documents -> Отчет за дейността към 30 юни 2009 година /неконсолидиран
interim report documents -> Отчет за четвърто тримесечие на 2006 г. Финансовият резултат за Групата е нетна печалба в размер на 10 012 000 /десет милиона и дванадесет хиляди/ лева
interim report documents -> Отчет за дейността към 31 март 2011 година /неконсолидиран
interim report documents -> Отчет за дейността към 31 март 2012 година /консолидиран
interim report documents -> Отчет за дейността към 30 юни 2012 година /консолидиран
interim report documents -> Богомила Иванова Христова, егн: 7110093075
interim report documents -> Отчет за дейността към 31 декември 2007 година /неконсолидиран
interim report documents -> Венелин Николаев Петков, егн: 8508196382
interim report documents -> Отчет за дейността към 31 март 2010 година /консолидиран


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница