Отчет за дейността на дирекция „профилактика на болестите и промоция на здравето” за второто тримесечие на 2015 година



Дата02.06.2018
Размер189.76 Kb.
#71692
ТипОтчет


ОТЧЕТ

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ДИРЕКЦИЯ „ПРОФИЛАКТИКА НА БОЛЕСТИТЕ И ПРОМОЦИЯ НА ЗДРАВЕТО” ЗА ВТОРОТО ТРИМЕСЕЧИЕ НА 2015 ГОДИНА
АНАЛИЗИ, ОЦЕНКИ И ПРОУЧВАНИЯ
І. На факторите на жизнената среда и в начина на живот

1. Атмосферен въздух

1.1. Изготвен и изпратен е в срок (до 30 юни) в МЗ доклад за влиянието на атмосферния въздух върху здравето на населението в трите наблюдавани населени места в областта - Велико Търново, Горна Оряховица и Свищов за 2014 г.

1.2. До общинските администрации на общините Велико Търново, Горна Оряховица и Свищов са изпратени съответните доклади за качеството на атмосферния въздух за 2014 година.
2. Шум

2.1. Въз основа на изпратените от РЗИ писма, общините Велико Търново, Горна Оряховица и Свищов са предоставили информации за реализираните през 2014 година дейности за подобряване на акустичната обстановка във връзка с изготвяне на годишен доклад на шумовото натоварване в наблюдаваните населени места.


3. Здравословното състояние на организираните детски и ученически колективи

3.1. Изготвени са анализи и оценки на здравословното състояние на децата и учениците от област Велико Търново по данни на медицинските специалисти от здравните кабинети в детските и учебни заведения, които са изпратени в МЗ в указания срок - 30.05.2015 г. Същите са предоставени на областната администрация и РИ по образованието за информация, обсъждане и предприемане на съответни мерки.

3.2. Изготвени са анализи на здравословното състояние на децата и учениците от община Велико Търново по данни на медицинските специалисти от здравните кабинети в детските и учебни заведения, които ще бъдат предоставени на общинската администрация.
4. Състояние на храненето на населението

4.1. Организиран е мониторинг на храненето на децата от 10 детски градини, в т. ч. и ОДЗ чрез предоставяне на месечни продуктови набори.


4.2. Във връзка с изготвяне на годишна оценка на храненето на децата на възраст от 0 до 3 години е организиран мониторинг чрез предоставяне на месечни продуктови набори от 10 детски ясли (вкл. и яслени групи в ОДЗ) в областта.
4.3. Във връзка с годишната оценка на храненето на учениците в 10 ученически столове в областта, по сезони, са въведени данните от предоставените калкулационни ведомости/требвателни листи за сезоните зима и пролет (за една седмица от всеки сезон).
5. Оценка на седмичните учебни разписания на учениците

5.1. Извършена е оценка на седмичните разписания по реда и процедурите на Наредба №10 на МЗ от 19 юни 2014 г. за здравните изисквания при изготвяне и спазване на седмичните учебни разписания за втория срок на учебната 2014/2015 година на всички подлежащи училища в областта (93 училища, 97 оценки). Издадени са 7 предписания за спазване на изискванията при съставянето им.

Извършена е тематична проверка за спазване на съгласуваните с РЗИ седмични разписания в 11 училища на областта, при която не са констатирани нарушения.
6. Състояние на факторите в начина на живот

6.1. В рамките на детската компонента на програма СИНДИ - „Здрави деца в здрави семейства”, през месец март е проведено проучване сред 232 ученика в СОУ „Ем. Станев” - Велико Търново, на възраст от 6 до 14 години, за установяване на навици и поведение относно храненето и физическата им активност. Изготвен е подробен анализ на резултатите от проучването, а така също е направен и сравнителен анализ с проведено аналогично представително изследване във всички основни и средни общообразователни училища във Велико Тръново (2011 г.). Анализът е предоставен на ръководството на училището за информация и предприемане на съответни действия.


ІІ. ДЕЙНОСТ ПО РЕГИОНАЛНИ, НАЦИОНАЛНИ И МЕЖДУНАРОДНИ ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
ЗДРАВИ ДЕЦА В ЗДРАВИ СЕМЕЙСТВА” - ОБЩИНА ВЕЛИКО ТЪРНОВО (ДЕТСКА КОМПОНЕНТА НА ПРОГРАМА СИНДИ)
ЗДРАВНО ОБРАЗОВАНИЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО ПО РИСКОВИТЕ ЗА ЗДРАВЕТО ФАКТОРИ И ПРОФИЛАКТИКАТА НА ХРОНИЧНИТЕ НЕЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ (ХНБ)
1. Здравно образование на населението (на популационно и високорисково ниво)

1.1. Изпълняват се договорите за партньорство със средствата за масова информация (КТ „Видеосат - 21 век”, Общинско кабелно радио и областен всекидневник „Янтра Днес”) във връзка със здравното образование на населението относно рисковите поведенчески фактори и профилактиката на ХНБ, и информиране за програмните инициативи. В партньорство със СМИ са осъществени: 3 пресконференция, 23 радио (с 96 повторения) и 8 ТВ предавания (със 15 повторения); 12 публикации в областните всекидневници и 20 - в интернет.


1.2. Предоставени са: план-медии за излъчване на аудиоклипове по Общинско кабелно радио и на видеоклипове на видеомонитора пред Община Велико Търново (за второто тримесечие). През отчетния период са излъчени по Общинско кабелно радио 10 аудиоклипа (общо 40 излъчвания), а на видеостената - 9 видеоклипа на програма СИНДИ - Велико Търново с тематика здравословно хранене; профилактика на затлъстяването и повишеното кръвно налягане; ползата от движението; превенция на тютюнопушенето, употребата на алкохол и стреса; профилактика на пътно-транспортния травматизъм (общо 3 780 излъчвания).
1.3. На интернет страницата на РЗИ - Велико Търново са публикувани общо 14 информации и съобщения за предстоящи и реализирани програмни дейности и инициативи, със снимков материал и препратка към образователни материали за профилактика на ХНБ, анализи от проучвания и други.
1.4. В рамките на програмните инициативи и мероприятия през второто тримесечие са разпространени 18 заглавия на печатни здравно-образователни материали сред ученици, педагози, медицински специалисти в училищата на община Велико Търново.
1.5. Проведено е 1 теоретично занимание на Клуба на лица със здравословни проблеми по темата Пословици и поговорки за здравето (8 участници). Членовете на клуба в добро физическо състояние участваха в пролетния етап на „Движи се и победи 2015”.
МОБИЛИЗИРАНЕ НА ОБЩНОСТИ ЗА ДЕЙНОСТИ ПО ПРОФИЛАКТИКА НА ХНБ И ПРОМОЦИЯ НА ЗДРАВЕТО
1. Повишаване на физическата активност на деца, ученици и възрастно население

1.1. В периода 9 - 30 май 2015 г. е проведен пролетният дял на кампанията „Движи се и победи 2015” по 3 туристически маршрута: до хижа Божур, до Преображенски манастир и до парк Ксилифор, с общ брой участници 325 деца, ученици и възрастни хора (в това число и 12 семейства), 205 жени и 120 мъже; в сравнение с пролетта на 2014 година броят на участниците е приблизително еднакъв (351 участника, в т.ч. и 14 семейства).

В кампанията и спортно-туристическия празник организирано участваха 4 училища от Велико Търново (ОУ „Бачо Киро”, ОУ „Христо Ботев”, ОУ „Димитър Благоев”, Старопрестолна гимназия по икономика) и 3 дома (Дом за деца „Пеню и Мария Велкови” и ЦНСТ - ул. Никола Габровски - Велико Търново, и ДДЛРГ „Хр. Смирненски” с. Балван).

По повод на Световния ден без тютюнев дим (31 май), на сцената в парк Ксилифор се проведе инициативата „Ние не пушим, а вие?”, в която 170 деца и възрастни участваха в: изработване на постер „Дърво” на алтернативите на тютюнопушенето, ателие за рисуване върху балони и сглобяване на пъзел. Представена беше и експозиция на фотоси от проведен ученически фотоконкурс по темата тютюнопушене.

В рамките на кампанията е измерено кръвното налягане на 191 души (132 жени и 59 мъже), на възраст от 21 до 81 години, като с нормални (равни/под 139/89 мм живачен стълб) и оптимални стойности (равни/под 120/80 мм живачен стълб) на кръвното налягане са по-голямата част от тях – 161 участника (84,29%).

Проведена е медийна кампания (пресконференция, ТВ и радиопредавания, публикации в пресата) за популяризиране на „Движи се и победи - пролет 2015” и спортно-туристическия празник. Изготвени са технологичен график и информация за кампанията и сценарий на церемонията по теглене на жребия за наградите, както и обобщена информация и оценка на кампанията.


2. Инициативи за превенция на рискови за здравето фактори (тютюнопушене, употреба на алкохол, нездравословно хранене, наднормено тегло и затлъстяване, повишено кръвно налягане и други) и опазване на околната среда

2.1. Организирана и проведена е кампания за превенция на тютюнопушенето по повод на Световния ден без тютюн - 31 май, включваща: Панаир на здравето (в разкритите четири ателиета - изследване и анкетиране; спорт; знание и арт, преминаха над 100 ученици и възрастни хора, които имаха възможността да проверят своите знания за тютюнопушенето, да извършват физически упражнения, да рисуват върху чадъри и балони, да сглобяват пъзели); блиц анкета за проучване на мнението на населението към мерките за ограничаване на тютюнопушенето и причините за отказване от цигарите, с която бяха обхванати 92 лица, посетители на парка; семинари (2) с 13 медицински специалисти, обслужващи 14 детски заведения и 2 училища в общините Стражица и Павликени; инициативата „Ние не пушим, а вие?”, в която 170 деца и възрастни участваха в изработване на постер „Дърво” на алтернативите на тютюнопушенето, ателие за рисуване върху балони и сглобяване на пъзел в рамките на спортно-туристическия празник в парк Ксилифор; интерактивни обучения на деца от предучилищна възраст от 3 детски заведения и 4 училища във Велико Търново (общ обхват 166 деца и ученици); консултации за отказване от тютюнопушене; медийни прояви.


2.2. Успешно е реализирана кампания за превенция на затлъстяването и високото кръвно налягане сред ученици от 4 училища във Велико Търново: „Клиника на открито”, в рамките на която всички желаещи лица бяха консултирани и изследвани в импровизираните „кабинети”: с измерване на кръвно налягане и на тегло, ръст, талия и ханш бяха обхванати съответно 71 (38 жени и 33 мъже) и 53 лица (38 жени и 15 мъже); направени бяха 29 спирометрии на настоящи и бивши пушачи, на възраст от 16 до 66 години; за носителство на вируса на СПИН бяха изследвани 30 души - 13 мъже и 17 жени. Осъществени са: много медийни прояви (интервюта и репортажи); публикации в интернет и местната преса; обучения на ученици и студенти от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” по теми за превенция на затлъстяването и хипертонията; разпространение на здравно-образователни материали.
2.3. Приключи ученическият конкурс за изработване на пано от отпадни и/или природни материали, и изложба на творбите, посветени на Световния ден на околната среда - 5 юни 2015 г. В конкурса се включиха 54 ученици (от 9 до 15 години) от 5 училища във Велико Търново (ОУ „Св. Патриарх Евтимий”, ОУ „Бачо Киро”, СОУ „Емилиян Станев”, СОУ „Владимир Комаров” и Спортно училище - Велико Търново), които представиха общо 43 творби. Наградите в конкурса бяха финансово осигурени от Община Велико Търново в рамките на бюджета на общинската програма „Здрави деца в здрави семейства” за 2015 г.
ПОВИШАВАНЕ НИВОТО НА ЗДРАВНИ ЗНАНИЯ И РАЗВИВАНЕ НА УМЕНИЯ У УЧЕНИЦИТЕ ЗА ОПАЗВАНЕ НА ЛИЧНОТО ЗДРАВЕ И ПРАКТИКУВАНЕ НА ЗДРАВОСЛОВЕН НАЧИН НА ЖИВОТ
1. В рамките на програмата, през второто тримесечие са организирани и проведени 12 обучения на ученици, студенти, деца от предучилищна възраст по теми, свързани с рисковите поведенчески фактори за ХНБ (тютюнопушене, употреба на алкохол, нездравословно хранене, фактори на околната среда, движение, с общ обхват 359 лица.
ПРОГРАМА ЗА ПРЕВЕНЦИЯ НА НАРКОМАНИИТЕ В ОБЩИНА ВЕЛИКО ТЪРНОВО
1. Организиран е семинар с членовете на ученическия Клуб на здравето „Живей” по актуални аспекти на превенцията на употребата на наркотични вещества и във връзка с кампанията по повод на Международния ден за борба с наркоманиите - 26 юни.
2. Проведена е кампания (юни - юли) за превенция на наркоманиите, посветена на Международния ден за борба с наркоманиите - 26 юни 2015 г. със следните по-важни прояви образователни игри „Ние знаем как да бъдем здрави” в парк „Дружба” – Велико Търново с участието на 20 отбора ученици от горен курс на обучение от 11 училища на Велико Търново; информационна кампания „Бъди информиран!” в град Горна Оряховица с ученици от горен курс на обучение (презентации за превенция на зависимостите, видеопокази, викторина, разпространение на здравно-образователни материали); обучения на ученици от Велико Търново по теми за превенцията на употребата на алкохол и наркотици; здравно-образователна сесия сред лица, лишени от свобода, в Затворническо общежитие, Велико Търново на тема „Наркотиците – докосване до реалността”; информационна кампания в град Златарица (обучения по темата „Превенция на наркоманиите” в СОУ „Св. Св. Кирил и Методий” и разпространение на здравно-образователни материали сред населението); медийни прояви и излъчване на видеоклипове за превенция на наркоманиите “Изборът” и „Два начина на живот” на видеостената пред Община Велико Търново и електронни сайтове.
3. Проведени са 4 интерактивни обучения на ученици и педагози (общ обхват 88 лица) по теми, свързани с превенция на употребата на наркотични вещества.
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ПРЕВЕНЦИЯ НА ХРОНИЧНИТЕ НЕЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ 2013 - 2020 г.
ІІ. Дейности по факторите на риска за ХНБ

1. Тютюнопушене

1.1. Организирана и успешно реализирана е кампанията по повод на Световния ден без тютюн - 31 май 2013 г. (Панаир на здравето с разкрити четири ателиета за различни дейности); семинари (2) с медицински специалисти от здрваните кабинети в общините Стражица и Павликени; инициативи в рамките на спортно-туристическия празник в парк Ксилифор; интерактивни обучения на деца от предучилищна възраст и ученици; консултации за отказване от тютюнопушене; медийни прояви и други.

Съгласно указанията за планиране на интернет страницата на инспекцията е публикувана информация за кампанията, а в МЗ са изпратени информации за планираните и изпълнените дейности.
1.2. В партньорство с Младежки дом - Г. Оряховица е проведена информационно-образователна кампания „Бъди информиран!” с ученици от горен курс на обучение (презентации за превенция на зависимостите, видеопокази, викторина, разпространение на здравно-образователни материали).
1.3. Проведени са 2 обучения на медицинските специалисти от детските градини в общините Павликени и Стражица по темата тютюнопушене.
1.4. Оказана е консултативна помощ на пушачи за отказване от тютюнопушенето в консултативния кабинет в инспекцията, в организирани колективи и в рамките на отделни инициативи. Проведени са 38 консултации за отказване от тютюнопушене на 14 жени и 24 мъже, на възраст от 16 до 66 години. С функционално изследване на дишането, по желание, са обхванати съответно 52 пушачи от консултираните.
1.5. Консултативния кабинет за отказ от тютюнопушене в инспекцията е популяризиран чрез излъчване на рекламата му по електронни и печатни медии, и сред училища във Велико Търново. За отчетния период по Общинско кабелно радио рекламата на кабинета е излъчена 24 пъти, а по КТ „Видеосат - 21 век” - 540 пъти; във в-к „Янтра Днес” е публикувана 62 пъти.

Отчетена е дейността на ККОТ в инспекцията за второто тримесечие на годината, в таблична форма, по образец, предоставен от МЗ.


1.6. Популяризиран е Международният конкурс за детска рисунка „Не на цигарите!” чрез интернет страницата на инспекцията.

Оказана е методично-консултативна помощ на ръководителите на номинираните 4 проекта в националния ученически конкурс „Проектът на нашия клас - за живот без тютюн 7” от три училища на област Велико Търново: СОУ „В. Грънчаров” - Г. Оряховица, СОУ „Бачо Киро” - Павликени и ДТГ „Димитър Хадживасилев” - Свищов. Дейностите в проектите са в подкрепа на здравословния начин на живот без зависимост от тютюневите изделия. Проектът на СОУ „Вичо Грънчаров“ - „Спрете дотук и започнете на чисто” се класира на трето място във възрастовата група 5-ти - 8-ми клас, а деветокласниците от СОУ „Бачо Киро” получиха поощрителна награда във възрастовата група 9-ти - 12-ти клас.


2. Употреба/злоупотреба с алкохол

2.1. Проведено 1 обучение на медицински специалисти от здравните кабинети в община Горна Оряховица с тематика вредата от употребата на алкохол (общ обхват 81 лица).


2.2. Излъчен е аудио и видеоклип, съответно по Общинско кабелно радио - Велико Търново и на видеостената пред Община Велико Търново (общо 424 излъчвания).
3. Нездравословно хранене

3.1. Организирани и проведени са две обучения (семинари) на медицинските специалисти от здравните кабинети в детските заведения в общините Стражица и Павликени (общо 13 лица), за повишаване на квалификацията им относно храненето на децата в детските градини и практическото приложение на Наредба №6 на МЗ за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения.


3.2. Организирана и проведена е кампания, посветена на здравословното хранене в СОУ „Ем. Станев” - Велико Търново, в която около 300 ученици и педагози се включиха в предварително определените за всеки випуск ученици дейности: събиране и обобщаване на пословици, поговорки и гатанки; изготвяне на кулинарни книги с рецепти на любимите ястия на съответния клас; анкетиране на членовете на семейството за консумираните от тях храни в рамките на една седмица (седмично меню); изготвяне на колажи, плакати, рисунки и презентации по предварително зададени 16 теми за здравословното хранене. На заключителния етап на кампанията бяха отличени и наградени най-добрите творби в отделните дейности.
3.3. По време на организираните инициативи през второто тримесечие са разпространени 13 заглавия на образователни материали за националните препоръки за хранене на деца и възрастни и профилактиката на заболявания, свързани с нездравословните хранителни навици - затлъстяване, хипертония, остеопороза и други.
3.4. По Общинско кабелно радио и на видеостената пред Община Велико Търново са излъчени 4 аудиоклипа, с тематика здравословно хранене и заболявания, свързани с нездравословните хранителни навици (общо 1696 излъчвания).
4. Физическа активност

4.1. За повишаване на информираността на населението за ползата от физическата активност и за заболяванията, свързани с обездвижването, както и за кампанията „Движи се и победи - пролет 2015” са публикувани 8 информационни и образователни материали в интернет.

4.2. По повод на Световния ден на движението - 10 май е изготвена публикация за интернет, а на видеостената пред Община Велико Търново е излъчен

видеоклип за ползата от движението (420 излъчвания).

На Световния ден на движението беше посветен първият туристически маршрут на кампанията за повишаване на физическата активност на населението в община Велико Търново – „Движи се и победи - пролет 2015”, проведен на 9 май 2015 г. до хижа Божур, община Горна Оряховица.
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ПРЕВЕНЦИЯ И КОНТРОЛ НА ХИВ И СПИ (2008 г. – 2015 г.)
1. Реализирана е план-медия за излъчване на рекламата на кабинета за анонимно и безплатно консултиране и изследване за СПИН (КАБКИС) в РЗИ - Велико Търново по КТ “Видеосат - 21” (540 излъчвания), Общинско кабелно радио (24 излъчвания) и областния ежедневник “Янтра Днес” (62 публикации).

2. Организирана е кампания по повод Световния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН – 17 май: образователни игри „Ние знаем как да бъдем здрави” в парк „Дружба” - Велико Търново с участието на 20 отбора ученици от почти всички професионални гимназии и СОУ във Велико Търново (11 училища); изследване за носителство на вируса на СПИН в „Клиниката на открито” в парк „Марно поле” (обхванати 30 души – 13 мъже и 17 жени); семинар с ученици и студенти от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” по темата за превенция на ХИВ/СПИН; интерактивно обучение с ученици от ПГ по транспорт „В. Друмев” и СОУ „Ангел Каралийчев” - гр. Стражица по теми за рисковото сексуално поведение и превенция на ХИВ/СПИН; публикации в интернет; разпространение на презервативи и здравно-образователни материали сред населението; медийни прояви и други.


3. Във връзка с проведените инициативи за превенция на ХИВ/СПИН (обучения, кампании) през отчетния период са разпространени образователни и информационни материали, и презервативи.
4. На интернет страницата на РЗИ са поместени 4 информационни материали и снимки от дейностите по програмата и 2 публикации в местната преса; осъществени са общо 4 ТВ и радиопредавания (с 24 повторения).
НАЦИОНАЛНАТА ПРОГРАМА ЗА НАМАЛЯВАНЕ ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА РАДОН В СГРАДИ ВЪРХУ ЗДРАВЕТО НА БЪЛГАРСКОТО НАСЕЛЕНИЕ
1. В рамките на Националната програма за намаляване въздействието на радон в сгради върху здравето на българското население 2013 - 2017 г., съвместно с дирекция ОЗ, е организирана и проведена първата фаза на националното проучване на нивата на радон в 102 обитаеми жилищни сгради, разпределени в 10-те общини на областта.
2. Проведено е и социологическо проучване за знания, умения и навици сред 86 души възрастно население от областта. Предстои изготвяне на анализ на резултатите от проучването.
ДЕЙНОСТИ ПО ОКОЛНА СРЕДА И ЗДРАВЕ
1. Проведени са 4 тренингови обучения на деца от детски градини по околната среда и гората с общ обхват 112 деца и педагози.

От експерти в дирекцията е изготвена и предоставена мултимедийна презентация в помощ на педагозите от детските градини в областта във връзка със Седмицата на гората (чрез РИ на МОН).

2. За отбелязване на седмицата на гората (6 - 12 април) са организирани: образователна кампания в училищата на областта чрез предоставяне на мултимедийна презентация, обучения на деца и засаждане на зелени храсти в една детска градина във Велико Търново.

  По повод на Деня на Земята (22 април), е популяризарана в интернет екологичната акция „Да почистим край река Янтра“ на РИОСВ - Велико Търново, и осигурено участие на студенти от Клуба на доброволеца към сдружение „Образователен свят” – Велико Търново.

       

3. По план-медия по Общинско кабелно радио е излъчен аудиоклипът „Замърсяване от автомобилите” (4 излъчвания).

На интернет страницата на РЗИ са публикувани 3 информации и снимков материал от дейности, посветени на темата околна среда и здраве.

4. Разпространени са 2 заглавия на образователни материали в рамките на проведени инициативи.



ДЕЙНОСТИ, НАСОЧЕНИ КЪМ ОГРАНИЧАВАНЕ НА ОСТЕОПОРОЗАТА В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
1. Ползата от движението с цел профилактика и на остеопорозата е популяризирана чрез кампанията „Движи се и победи - пролет 2015 и спортно-туристическия празник в парк Ксилифор. По време на туристическите маршрути са разпространени едноминутни тестове за оценка на индивидуалния риск от остеопороза.
ПРОЕКТ „ИНФОРМИРАНИ И ЗДРАВИ”

1. Публикувани са в Youtube публикуваните видеофилми и клипове на проекта „Информирани и здрави”. Страницата е обновена с видеоматериали по темата за профилактика на производствения травматизъм.



ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ КЪМ ЗДРАВНА СТРАТЕГИЯ ЗА ЛИЦА В НЕРАВНОСТОЙНО ПОЛОЖЕНИЕ, ПРИНАДЛЕЖАЩИ КЪМ ЕТНИЧЕСКИТЕ МАЛЦИНСТВА
1. През второто тримесечие са проведени 2 срещи с представители на ЦМДТ „Амалипе” - Велико Търново за планиране и реализиране на дейности по профилактика на болестите и промоция на здраве - кампании, посветени на Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН - 17 май и Международния ден за борба с наркоманиите - 26 юни.

Оказана е методично-консултативна помощ на медиатора в Община Златарица за провеждане на информационно-образователни кампании по повод на световните дни (17 май и 26 юни) в гр. Златарица.


2. В дейности по промоция на здравето - кампания „Движи се и победи - пролет 2015”, спортно-туристически празник в парк Ксилифор и организираната инициатива „Ние не пушим, а вие?”, се включиха деца и ученици от ОУ „Хр. Ботев” - Велико Търново и 3 домове за деца (Дом за деца „Пеню и Мария Велкови” и ЦНСТ - ул. Никола Габровски - Велико Търново, и ДДЛРГ „Хр. Смирненски” с. Балван).
3. Проведени са 3 обучения на ученици от ЦНСТ - Велико Търново с тематика профилактика на диабета и туберкулозата, с общ обхват 30 души.
4. Разпространени в населени места с преобладаващо ромско население и предоставени на Център „Амалипе” - Велико Търново са общо 20 заглавия на образователни материали с тематика тютюнопушене, наркомании, диабет, атеросклероза и хипертония, ползата от движението, битови отпадъци, профилактика на бактериални и вирусни инфекции, и други.
5. В срок е изготвена и изпратена в МЗ обобщена информация за дейността през второто тримесечие.

По искане на МЗ е изготвен отчет (количествен) и информация за изпълнение на Националния план за действие по инициативата „Десетилетие на ромското включване” за 10 годишен период (2005 - 2015 г.).


ПРОФИЛАКТИКА НА ЗАРАЗНИТЕ И ПАРАЗИТНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
1. Проведени са: пресконференция по две теми (Ваксини и имунизации; Профилактика на болести, предавани от кърлежи); 4 ТВ (с 24 повторения) и радиопредавания (с 10 повторения); 13 публикации в местната преса.

Разпространени са 2 заглавия на печатни здравно-образователни материали за профилактиката на заразните болести.


КОНТРОЛНА ДЕЙНОСТ
1. По спазване на изискванията на чл. 56 и 56а от ЗЗ за забрана на тютюнопушенето

1.1. Осъществен е взискателен контрол по спазване на забраните за тютюнопушене, съгласно чл. 56, ал. 1 и ал. 2, и чл. 56а от Закона за здравето - през ІІ тримесечие извършени 149 проверки (общо за полугодието - 243 проверки, вкл. и на площадки за игра, при годишен план 400 проверки). Всички проверки са регистрирани в констативен протокол.


2. По спазване на изискванията на чл. 54 и чл. 55 от ЗЗ

2.1. Осъществен е контрол по спазване на забраната за продажба на алкохолни напитки на спортни прояви и обществени мероприятия, организирани за деца и ученици (чл. 54, т. 4 и т. 5 от ЗЗ) - извършени са 4 проверки на спортни прояви.


2.2. Осъществен е контрол по спазване на изискванията на чл. 55, ал. 1 и ал. 2 от ЗЗ чрез ежедневен преглед на местната преса за отпечатване на пряка и непряка реклама на спиртни напитки. Във връзка с постъпил сигнал относно излъчване в ефира на телевизии „TV 7” и „News 7” на рекламен клип на червено вино „Горчивка”, произведено от „Винпром Свищов” АД, в който участват деца, е изпратено писмо до СЕМ за решаване по компетентност.

3. По спазване и изпълнение на установените с нормативен акт изисквания за здравословно хранене на подрастващите (за първото шестмесечие)

3.1. Извършени са общо 12 проверки за спазване на изискванията на Наредба №2/07.03.2013 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 0 до 3 години в: 4 млечни кухни, 5 детски ясли и 3 ОДЗ (яслени групи); издадено е 1 предписание до детска ясла за отстраняване на допуснати нарушения.


3.2. Извършени са 28 проверки за спазване на разпоредбите на Наредба №6/10.08.2011 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения на територията на областта и издадени 5 предписания за отстраняване на допуснати нарушения.
3.3. Извършени са общо 57 проверки по спазване на изискванията на Наредба № 37 на МЗ за здравословното хранене на учениците; издадени са 5 предписания.

Постъпил е 1 сигнал за храненето в ученическия стол в ОУ „В. Левски” - с. Върбица, който своевременно е проверен и е издадено предписание за отстраняване на допуснати нарушения.

3.4. Представител на дирекция ПБПЗ участва в процедура за обществена поръчка с предмет: „Ежедневно приготвяне и доставка на храни (кетъринг) за нуждите на ЦДГ, ЦНСТ за деца/младежи без увреждания „Вяра, Надежда и Любов”, Дом за стари хора „Донка Паприкова” и Домашен социален патронаж на територията на община Златарица за период от 36 месеца”.
4. По спазване на съгласуваните седмични разписания

Извършена е тематична проверка за спазване на съгласуваните седмични разписания на задължителните учебни часове в 11 училища на област Велико Търново за втория срок на учебната 2014/2015 година, при която нарушения не бяха установени.


ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА И ПОВИШАВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯТА НА СЛУЖИТЕЛИТЕ В ДИРЕКЦИЯТА
1. Планиране и отчитане на дейността на дирекцията

1. През отчетното тримесечие са проведени ежедневни оперативки за поставяне на текущите задачи и отчитане на изпълнението им.

2. Дейността на дирекцията е отчитана ежеседмично на директорските съвещания.

3. Всички срокове за изготвяне и изпращане на информации, отчетни форми и справки в МЗ, НЦОЗА и други институции през отчетния период са спазени.


2. Атестиране на служителите в дирекцията

2.1. През месец юни (след 15 юни) започна провеждането на междинните срещи за етапно отчитане изпълнението на целите от индивидуалните работни планове на служителите в дирекцията.


3. Повишаване на квалификацията на служителите в дирекцията

1. Изготвен е годишен план-график за провеждане на колегиуми (срещи за генериране на идеи) в дирекцията ПБПЗ - проведен е 1 колегиум по план.

През отчетния период служители от дирекцията повишиха квалификацията си, като участваха в:

- Двудневно обучение за превенция на наркоманиите в Националния център по наркомании по служители от дирекцията (д-р А. Ангелова);

- Информационно-дискусионния форум по схема „Училищен плод”, организиран от ДФ „Земеделие” на (20 - 21.05.2015 г.) в гр. Велико Търново (д-р Кр. Петрова и инж. М. Карачолева)
2. Целите от личните планове със срокове през второто тримесечие на годината са изпълнени от съответните служители.

Изготвил отчета:

д-р Кр. Петрова

директор на дирекция ПБПЗ




Каталог: kartinki -> otcheti%202015
kartinki -> О т ч е т за дейността на отдел дзк на дирекция „Обществено здраве” през първото тримесечие на 2016 г
otcheti%202015 -> О т ч е т за дейността на дирекция „Обществено здраве” през второто тримесечие на 2015 г
otcheti%202015 -> Доклад за шумовото натоварване в наблюдаваните населени места на област Велико Търново през 2015 година
otcheti%202015 -> О т ч е т за дейността на отдел„държавен здравен контрол“ – дирекция „обществено здраве” през четвърто тримесечие на 2015 г
otcheti%202015 -> Доклад за ео. През периода не са реализирани участия в заседания на експертния екологичен съвет към риосв


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница