Отчет за дейността на институцията данни. Христов бе сменен през април със заповед на здравния министър Евгений Желев, който назначи на поста му шефката на кабинета си доц. Жасмина Мирчева



Дата13.10.2018
Размер182.29 Kb.
#86540
ТипОтчет
10 юни 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


991 СА ВИРУСОНОСИТЕЛИТЕ У НАС
МЗ отпуска 1 млн. евро за борба със СПИН
Министерството на здра­веопазването (МЗ) подписа вчера договори с 31 неправителствени организации от 14 общини, работещи по програма "Превенция и кон­трол на ХИВ/СПИН", за из­пълнение на дейности по превенция на болестта. Стойността на подписани­те споразумения е за близо 1 милион евро. Средствата са от Глобалния фонд за борба със СПИН. Общо 991 са ре­гистрираните ХИВ пози­тивни у нас, съобщиха още от МЗ. От началото на го­дината до сега са открити нови 53 случая. 36 от тях са мъже, 16 жени, има и едно дете, родено от ХИВ пози­тивна майка. За същия пе­риод на миналата година са регистрирани 54 лица, кои­то са носители на вируса.

Над 50% от новите случаи са открити в кабинети на неправителствени организа­ции. Там са тествани общо 14 424 лица. Близо 1120 лица са изследвани от началото на годината в местата за лишаване от свобода, къде­то са регистрирани 10 ХИВ позитивни.

Носителите на болестта у нас са в широка възрасто­ва граница от 19 до 63 годи­ни. Близо половината от тях са в групата между 19 -29 години. 27% от новите случаи употребяват нарко­тици венозно, 13% са хомо­сексуални мъже, а 28% са открити като лежащо бол­ни. От началото на 2009 г. са регистрирани 3 ХИВ по­зитивни бременни жени, ко­ито са насочени за профи­лактика на бременността.


7 хил. лв. било средното възнаграждение на администрацията
Бивш шеф на агенция раздал 1,3 млн. лв. премии

Всеки чиновник гушнал по 9 бона допълнително
ПЕТЪР ИВАНОВ

Донеотдавна щедрият д-р Христов често можеше да се забележи в компанията на депутата от БНД Атанас Щерев.

1 320 326 лв. е похарчил през миналата година за допълнително материално стимулиране (ДМС) на служители бившият шеф на Изпълнителната агенция по лекарствата Емил Христов. Това сочат публикуваните в годишния отчет за дейността на институцията данни. Христов бе сменен през април със заповед на здравния министър Евгений Желев, който назначи на поста му шефката на кабинета си доц. Жасмина Мирчева.

Сумата изглежда доста голяма на фона на броя на служителите, които работят в агенцията. През първата половина на 2008 г. щатният състав е бил около 150 души, което означава, че всеки от тях е прибрал средно по около 9 бона от премии. Освен това, под управлението на Христов, материалното стимулиране набъбва драстично с всяка следващата година. През миналата разходното перо в бюджета нараства с 220 хил. лв., съпоставено с 2007 г., когато пък увеличението е двойно спрямо 2006-а и четворно спрямо 2005 г. Както "Монитор" писа преди година, похарчените за стимулиране на служителите в агенцията през 2007-а над 1,1 млн. лв. са почти двойно повече от отпуснатите за заплати средства. Тогава д-р Христов коментира : "Забих си го в г… с този отчет, който публикувах. Затова, че реших да се правя на прозрачен. 1250 лв. е средната заплата при нас. Като ни спрат премиите, 50% от служителите ще си тръгнат и аз ще съм първият. Аз раздадох 16,2 на сто премии, а ако бях раздал 40 на сто, щяхте да ме обесите сигурно на жълтите павета".

От отчета става ясно още, че само дирекция "Административно-правно и стопанско обслужване" в ИАЛ, която се състои от 27 служители, е погълнала за заплати и премии цели 2 240 033 лв. На практика излиза, че в административното звено получават средно годишно възнаграждение в размер на изумителните 83 хил. лв., или почти 7 бона месечно.

Междувременно в доклада се посочва, че агенцията страда от остра нужда на съвременен архив за съхранение на документацията, който да осигурява на персонала възможност за бързи справки. В агенцията изпитвали необходимост и от техника, съобразена с изискванията за достъп до европейската база данни, както и от непрекъснато обучение и специализации на служителите в областта на лекарствената регулация.




Новият директор прави проверка
Новоназначената на шефския пост в Агенцията по лекарствата доц. Жасмина Мирчева се съгласи, че средната сума от 7 хил. лв., която са получавали служителите в дирекцията по административно-правно обслужване и стопанска дейност "наистина е много". "Аз не зная при нас да има такива заплати", коментира тя. Доц. Мирчева увери, че в отговор на официално запитване на вестника ще проучи впечатляващия сбор от възнагражденията и премиите в отдела. Тя оправда действията на предшественика си Емил Христов, който щедро е раздавал премии, с недостатъчно високите заплати. "Исках да вкарам при нас хора от индустрията. Оказа се обаче, че служител, на когото се бяхме спрели, получава от настоящия си работодател 2000 лв. възнаграждение. Трудно е да се задържи персонал без добри заплати", категорична е Жасмина Мирчева.


Земетресение от 6-а степен по здравната скала
Поговорката, че нещастията никога не идват сами, е особено актуална в последно време. След икономическата и финансовата криза за пръв път от 1968 г. светът се изправи и пред заплахата от глобална грипна епидемия, която може да убие милиони хора и да нанесе огромни щети. Световната здравна организация (СЗО) е на прага да обяви най-високата, шеста, степен за оценка на риска от пандемия. Причината е бързото разпространение на грипния щам А (H1N1), популярен като свински грип, който взе 140 жертви и разболя 25 605 души от 73 страни, завоювайки територии на няколко континента.

Коктейл от вируси

Новият грипен вирус представлява непозната досега смес от свински, птичи и човешки грипни вируси. Това обясняват експертите от Центъра за контрол на заболяванията в Атланта, САЩ. Вирусът е генетично близък със свинския грип H1N1, откъдето дойде и името му. Новият обаче е човешки и успешно се пренася по въздушно-капков път. Първият случай на инфектиран човек със свински грип е регистриран през април, като според в. "Таймс" заразата е тръгнала от мръсна свинеферма в мексиканския щат Веракрус. Вероятно там се е получила нестандартната комбинация от вируси. Оттогава досега огромната част от починали хора са именно в Мексико, където потвърдените смъртни случаи вследствие на грипа са 106. След това вирусът се разпространи в САЩ и Канада, а постепенно премина в Европа и Австралия. По думите на генералния директор на СЗО Маргарет Чан обаче въпреки бързото разпространение на заразата организацията се въздържа да обяви същинска пандемия поради факта, че голямата част от пациентите извън Мексико изкарват новия вирус в съвсем лека форма. Не по-маловажно е опасението, че обявяването на пандемия би довело до масова паника и негативни политически последствия за някои страни.

Без паника

Според Американския център за контрол и превенция на заболяванията все още не може да се каже къде стои този грип по ниво на опасност в сравнение с другите грипни вируси. Освен това не трябва да се забравя, че се умира и от обикновения грип - заради усложнения при неправилно лекуване в САЩ например заболяването взима средно по 36 хил. жертви годишно. Но все пак сега става въпрос за нов щам, към който никой няма имунитет и положението може да се усложни, ако А (H1N1) се разпространи сред повечето демографски групи. Обеца на ухото в това отношение е епидемията от испански грип през 1918 г., когато през пролетта се появяват леки огнища на заразата, но през август смъртността се увеличава десетократно, най-вече заради вторични инфекции, водещи до пневмония. По различни оценки жертвите тогава са между 30 и 50 млн. души. За сравнение - жертвите на Първата световна война са 8.5 млн. души. Според експертите обаче паниката само може да навреди - все пак сега не е 1918 г.

Симптомите са като при сезонния грип

При хората симптомите от свинския грип са подобни на тези при обикновения - чувство за студ, треска, зачервено гърло, мускулни болки, остро главоболие, кашлица, обща слабост и дискомфорт. Хубавото е, че болестта се лекува с антивирусните препарати от най-новото поколение - тамифлу и реленца. Те трябва да се използват веднага след първите симптоми, като най-добре е това да става под лекарско наблюдение.

Няколко компании работят по създаването на ваксина, която да предотвратява инфекцията с инфлуенца А (H1N1). Очакванията бяха тя да стане готова през юли. Във вторник обаче Китай обяви, че е готов и вече започва масово производство на ваксина срещу свинския грип. Препаратът ще бъде произвеждан в единадесет фармацевтични компании в общ обем от 360 млн. дози годишно, съобщи вестник "Пипълс дейли". Започването на производството ще позволи до октомври да бъдат ваксинирани всички представители на рисковите групи в страната, смятат производителите.

Засилен контрол

Бързото разпространение на грипа е достатъчно притеснително както за хората, така и за здравните власти, които се привеждат в готовност за разпространяване на лекарства, въвеждане на по-строги мерки за контрол и непредвидени разходи. В САЩ дори обявиха извънредно положение. Израел също се готви да го направи, като е решено армията да поеме властта при евентуална епидемия и да изгради "Здравен щит" срещу заразата. Планове за действие вече имат всички страни в Европа. Паниката от разпространението на вируса вече удари няколко сектора от икономиката. Сериозни загуби отчетоха производителите на свинско месо. СЗО обаче успокои хората, че свинското не носи риск от зараза, стига да е термично обработено - вирусите умират при 70 градуса Целзий. След това паднаха и акциите на фирмите от туристическия и транспортния сектор. За това допринесоха и предупрежденията за ограничаване на пътуванията до САЩ и Мексико, които бяха издадени от някои държави, включително от ЕС. Световната здравна организация пък откри военен щаб, който работи без прекъсване и начерта глобални мерки за недопускане на избухване на пандемия.

Битката с вируса обаче предстои. Поне за Европа опасността идва от вероятността двата щама - на сезонния и на свинския, да се срещнат през есента и зимата и да доведат до допълнителни проблеми.

Европейският център за превенция и контрол над заболяванията разпространи съвети за намаляване на риска от болестта: 1. При кашляне и кихане устата и носът да се закриват с кърпичка за еднократна употреба, която веднага след това да се изхвърля. 2. Ръцете да се мият често, особено след кашляне и кихане. Почистващите разтвори на алкохолна основа са достатъчно надеждни. 3. Да се избягва докосването на очите, носа и устата, защото това благоприятства разпространението на болестотворните микроорганизми. 4. Хората със симптоми на грип да остават вкъщи, вместо да отиват на работа или в училище. Препоръчва се да се търси лекарска помощ при всяка поява на грипоподобни симптоми. Специалистите подчертават, че няма риск от заразяване с вируса при консумация на свински продукти.


Засега България регистрира два случая на болестта
Първият случай на новия вирус А (H1N1) е регистриран в България на 1 юни. Заболелият беше 20-годишен български студент в САЩ, пристигнал с полет от Ню Йорк през Амстердам на 27 май. Термокамерите на летището не успяха да го засекат, защото при пристигането си той не е имал висока температура. Грипоподобните симптоми са се развили два дни по-късно. Предпазните мерки, които въведе здравното министерство, проработиха. Семейната лекарка на пациента веднага е реагирала и уведомила Столичната инспекция за контрол на общественото здраве. Така Иван Димитров от Павликени бързо беше приет в общинската болница във Велико Търново и седмица след това изписан в добро здраве. Пробите на близките му за наличието на вируса бяха отрицателни.

Още на 5 юни беше оповестен вторият случай на свински грип. Националната референтна лаборатория съобщи, че 7-годишно дете от Благоевград е заразено с вируса. Момичето се е върнало от САЩ на 29 май. Симптомите са се появили на 30-и. Заболяването също протече в лека форма, само с хрема и кашлица, без висока температура и други сериозни признаци. Според националния епидемиолог д-р Ангел Кунчев в случая дори не е била необходима хоспитализация, но е направена, за да се предотврати възможността от разпространение на заразата. Според експертът през летния сезон, когато повече сънародници се завръщат от чужбина, случаите на внос на свински грип може да се увеличат, но именно заради сезона няма да предизвикат епидемия в страната (виж интервюто на стр. 13).

Здравните власти в България взеха необходимите предпазни мерки веднага след появата на новия вирус. Преди две години, след заплахата от птичи грип, беше изготвен пандемичен план за действие при грипна епидемия. Сега пандемичният комитет спешно изпрати лекарски екипи за контрол на граничните пунктове. На новия терминал на летище София бяха поставени термокамери. Здравното министерство обяви обществена поръчка за още четири, за да ги сложи на летищата във Варна и Бургас и на стария терминал в София. Инфекциозните отделения на университетските и областните болници бяха заредени с необходимите антивирусни препарати, а семейните лекари - предупредени да следят за заболяването.
Птичият е по-опасен
Подобна паника от грипна пандемия имаше и през 2004 г. Тогава страхът дойде от възможността птичият грип да мутира и да зарази огромни маси от хора. Всъщност още през 1997 г. в Хонконг е изолиран вирус на грип H5N1, който инфектира както птици, така и хора. Това е първият случай, при който се оказа, че този вирус може пряко да се предава от птица на човек. В хода на епидемичния взрив 18 души бяха хоспитализирани, а 5 от тях починаха.

През 2004 г. се отбеляза най-голямото разпространение на птичия грип сред хората. Основните отличителни особености на вируса тогава бяха, че той става все по-заразен най-вероятно заради мутация и че преодолява междувидовата бариера от птиците към човека. Вирусът заразяваше и убиваше предимно деца и млади хора. Основните мерки, които взе човечеството, се сведоха до пълно унищожаване на птиците в засегнатите региони. Фармацевтичните компании веднага се заеха с разработването на ваксина, но не се стигна до масовото й производство точно заради постоянните промени във вируса.

Според експертите опасността от птичи грип все още не е преминала. Те са категорични, че евентуална пандемия от птичи грип ще бъде много по-опасна и с повече жертви от такава от свински грип. Резултатите от изследванията на преболедувалите от испански грип през 1918 г. ясно показват, че той е бил толкова смъртоносен именно защото е предизвикан от еволюирал вирус на птичия грип, съдържащ уникален белтък, към който хората нямали изграден имунитет.

Д-р Ангел Кунчев, директор на отдел "Контрол на заразните болести" в Министерството на здравеопазването:
Светът върви към пандемия от свински грип
от Лили Войнова

Д-р Кунчев, с какво свинският грип е по-различен от сезонния?

- От научна гледна точка е доста по-различен. За хората, ако продължи да протича както досега, ще бъде същият като обикновения.

Различен е, защото сезонният грип обикновено преминава по едно и също време, като за Северното полукълбо, включително и за България, това е януари и февруари. Този грип не се съобразява със сезона. Той тръгва, когато се появи щам, способен да предизвика пандемия, и се разпространява в зависимост от туристическите потоци и контактите. Гледах презентация на Центъра за контрол на заболяванията в Стокхолм, където отново се подчертава важността на това, че за нашия регион новият грип улучва летния сезон, което е благоприятно, защото вирусите умират бързо. Ако разпространението на случаите се забави във времето обаче, има опасност да се достигне новия сезон през октомври-ноември и това ще утежни още ситуацията.

Високи ли са темповете, с които се разпространява вирусът?

- В света всеки ден се регистрират между 500 и 1000 нови случая, но пък смъртността не е висока, особено в Европа и в развитите страни. В Европа до момента няма смъртен случай, въпреки че заразените вече са над 900, като от тях 300 са с вътрешно разпространение на инфекцията. Етапът за внос на континента вече е приключил, грипът е тук и започва да се разпространява. Колко бързо ще става това и до какво ще доведе е доста трудно да се прогнозира. Истината е, че обхваща все повече нови територии. Но пак повтарям, ако клиничната картина остане същата, това не е толкова страшно. Разбира се, ще има натоварване на здравната система, ще има повишено търсене на лекарска помощ и на хоспитализации, ще има и хора с усложнения като при всеки сезонен грип.

Колко жертви взима годишно сезонният грип у нас?

- Между 1500 и 3000 души в зависимост от тежестта на епидемията. Ако тръгнете да търсите причините за смъртта, никъде няма да пише грип, но истината е, че възрастните хора над 70 години и с по няколко хронични заболявания често умират от грип. Тук е голямата разлика със свинския грип, защото той засяга предимно млади хора. По принцип всички щамове, които досега са предизвиквали пандемии, поразяват младите. Така е и сега. Статистиката за Мексико, САЩ и Европа показва, че хората на възраст между 19 и 30 години са най-засегнати като заболеваемост, но иначе смъртните случаи отново са сред хора, които имат допълнителни здравословни проблеми.

Кога ще стане готова ваксината?

- Предполагам, че скоро, но само като прототип. Всяка ваксина преминава през доста трудна процедура за доказване на ефективност и ефикасност, което отнема поне 5-6 месеца. Освен това след половин година ще се пуснат първите партиди, но никой не е казал, че те ще са достатъчни за всички пациенти (интервюто е взето ден преди Китай да обяви, че започва производство на ваксина - бел. ред.).

Очаква се, ако заразата обхване Южното полукълбо, да се развие пандемия. Какви са вашите прогнози?

- Засега натам вървят нещата. Доста сериозно са засегнати Аржентина, Чили, Австралия. Лошото е, че това съвпада с техния грипен сезон и при паралелна циркулация на новия и на сезонните щамове може да се получи поредна мутация и нов щам, за който няма да се знае с какви качества е. Това е допълнителен риск.

Вече има всички данни за опасност от пандемия, защо Световната здравна организация (СЗО) се въздържа да обяви 6-а степен?

- В събота СЗО имаше съвещание и се очакваше да бъде обявена 6-а степен, защото по критерии вече има опасност от пандемия, но не може да не си даваме сметка и за тежестта на подобно решение по отношение на общественото здраве. Когато пандемията протича по този лек начин, дори и да бъде обявена, това не трябва да доведе до някакви сериозни катаклизми. Според мен СЗО се съобразява с тежестта и затова отлага решението за обявяване на пандемия.

България готова ли е да посрещне една по-висока заболеваемост?

- Винаги съм казвал, че от чисто научна гледна точка няма епидемиолог в света, който да каже, че страната му е напълно готова. Когато се сблъскаме с нещо подобно, започваме да ровим в книгите назад и виждам, че в някои от пандемиите се е стигало до 40-43% заболеваемост. Можете да си представите, ако 40% от 7.5 млн. народ се разболеят, дори в лека форма, какво ще се случи. Това означава ужасно натоварване на здравната система, на лечебните заведения, на аптеките, изчерпване на лимитите за лечение, за клинични пътеки. Това е проблем и за самата държава, защото, когато 20-30% от една система излязат "от строя", тя започва да функционира трудно, включително и в жизненоважни сфери. Затова в пандемичния план слагаме ударение на поддържане на жизненоважни функции на държавата като снабдяване с вода, електричество, хранителни продукти и осигуряване на спешна помощ от страна на болниците. Ще бъде много трудно, но когато предварително се знаят нещата и сме подготвени, е по-добре.

Направена ли е заявка за купуване на още тестове?

- Да, но процедурата е доста тежка. В момента тестовете се предлагат от много фирми, а все още няма опит кои от тях са добри. Ние обаче сме направили заявка да получим тестове и консумативи по пътя, по който досега се снабдявахме - от Центъра за контрол на заболяванията в САЩ, и вярвам, че ще ни отпуснат още една партида. Междувременно правим опит за купуване с наши средства, така че до края на месеца се надявам да получим допълнителни количества. Засега тестовете, с които разполагаме, са достатъчни.

Какъв контрол се осъществява на граничните пунктове?

- Получаваме непрекъснато съобщения, като някои от тях наистина отговарят на дефиницията за свински грип и се изследват. Но в момента сме в етап на хипердиагностика. Аз получавам на ден информация за 10-15 души, които се връщат от чужбина и имат някакви грипоподобни симптоми. Не е без значение обаче от коя държава се прибират. Имаше случай на ученици, които са били на абитуриентски бал в Турция. Там доскоро имаше само 3-4 внесени отвън случая на грип, като хората са в болница и няма как да разпространят заразата. Освен това в момента има доста респираторни заболявания от негрипен характер и затова всеки, който се връща от чужбина и има подобни симптоми, първо мисли за свински грип. Лекарите също са обучени и предупредени да сигнализират веднага и затова се правят доста изследвания. Това не е лошо, но трябва да е в рамките на разумното, за да не изчерпим бързо финансовия лимит.

Трудна е превенцията на заболяване, което се предава по въздушно-капков път, но все пак нека да припомним как трябва да се предпазват хората?

- В етапа, в който се намираме, все още на вносни случаи, е ясно, че колкото по-малко се пътува в рискови страни, толкова по-добре. А рисковите страни поне засега са доста добре определени. Това са Мексико, Канада и САЩ. Веднага след тях в Европа са Великобритания и Испания. Има държави, които ги догонват, вече има случаи на вътрешно разпространение на болестта и в Румъния, Германия, Италия, но те са много малко и рискът там не е толкова голям. Сега е най-важно да се опитаме да предотвратим вътрешното разпространение у нас, но това е доста трудно. Още повече че поради сезона трафикът се умножава десетократно. На летищата Варна и Бургас вече слизат повече пътници, отколкото в София. Затова бързаме с 4-те термокамери, които искаме да поставим там.

Кога ще ги монтирате?

- Не мога да кажа точно. Обществената поръчка е в ход, но след провеждането й всеки, който не се е класирал, може да обжалва, което ще забави допълнително нещата.

Трябва ли хората да си купуват маски и противовирусни препарати?

- Не го препоръчвам за момента. Ако се появи такава необходимост, ние имаме резерв от антивирусни препарати, които са разпределени във всички многопрофилни областни болници, така че може да се започне веднага лечение. Не мисля, че предварителното пиене на противовирусни препарати помага. Напротив, може да доведе до развиване на резистентност и ще загубим и малкото неща, с които можем да реагираме. Най-важни са ограничаване на контактите с болни хора и личната хигиена.




БСП без световния шампион

Йордан Йовчев за изборите
Двойно гражданство пречи да регистрират спортиста

ГЕРБ твърдо вади срещу лидера Доган Вежди Рашидов
Гимнастикът Йордан Йовчев, който бе най-атрактивното име сред набелязаните за мажоритарни леви кандидати, няма да участва в парламентарния вот, научи „24 часа".

Световният шампион и олимпийски медалист не отричаше амбиции за политиката и щеше да бъде издигнат във Варна. Очаква се НДСВ да прати там волейболния ас Пламен Константинов и се очертаваше голяма спортна битка. Йовчев обаче е с двойно гражданство, което е пречка за регистрацията му, стана ясно на заседание на ИБ на БСП в понеделник вечерта. Снощи бюрото продължи с реденето на личностите и редактиране на листите, подадени от областните ръководства. Днес пленумът ще гласува всички леви кандидати за 41-ия парламент.



Сега вариантът за Варна е ректорът на Медицинския университет там Анелия Клисарова. За София обаче онзи ден видни фигури оспорили издигането на Георги Кадиев. Лидерът Станишев пък още си мълчал за личността в 25-и МИР, където той е водач.

Така ден преди пленума бяха ясни едва половината мажоритарни. Сред тях са проф. Гайдарски във Видин, Весела Лечева в Перник, ген. Михо Михов в Габрово, губернаторките Райна Йовчева и Светлана Великова в Хасково и Силистра, Петър Кънев в Ямбол, Младен Червеняков в Монтана. За двойни водачи се предлагат Орешарски, Гагаузов, Стефан Данаилов, Румен Петков. Соцлидери не коментират договарят ли се с ДПС за мажоритарните. Депутати обаче напомниха, че хората на Доган били готови със сметките още преди гласуването на поправката в изборния закон и именно затова я подкрепили. Те играят за 5-има мажоритарни. Това значи, че няма да „пуснат" на левите в „бастионите" си, а там, където са готови да преливат подкрепа, тя трудно ще стигне за победа над ГЕРБ.

Общите мажоритарни на десницата пък остават химера, макар че днес се чака среща между ръководствата на ГЕРБ и Синята коалиция. Ако резултатите от евровота показват превес на Костов и Мартин в някой регион, хората на Борисов можели да застанат зад техния мажоритарен там. Но шансовете са минимални, защото правилото ни е да налагаме нови лица, а и подкрепата за чужд кандидат

ще се тълкува като наказателна акция срещу структурите ни, обясняват от ГЕРБ. Изключена била подкрепа на ГЕРБ за жълти кандидати.

Митко Пайнера вече не се обсъжда за мажоритарен в Хасково. Твърдо обаче в Кърджали срещу Доган ще е Вежди Рашидов.

НДСВ няма да се пазари с никого за рамо за мажоритарните си кандидати, но им оставя възможност сами да договарят подкрепа от други по места.

Жълтите имат решение водачите на листи да са и мажоритарни. В поне десетина региона обаче ще издигнат различни личности, защото министрите и шефовете на партията ще водят по 2 листи, а не могат да са и мажоритарни на 2 места. Сред спряганите имена освен Константинов са и тези на бившия шеф на пожарната ген. Кирил Войнов и на Нонка Матова. (24 часа)


Онкологията зад Троянова
Шефовете на клиники и отделения в столичната онкологична болница вчера изпратиха писмо в подкрепа на уволнената си шефка доц. Петранка Троянова. Тя бе отстранена със заповед на здравния министър, а прокуратурата започна разследване. Основните

обвинения са за нарушения в обществените поръчки.

Писмото в нейна защита са подписали 25 от общо 27 шефове. Те "са разтревожени от уронването авторитета на институцията" и на доц. Троянова. В писма до главния прокурор и министъра са изброени успехите на болницата по време на Троянова й и се настоява за бързо откриване на истината.

Някои от подписите може да са фалшиви, коментира Теодора Захариева, шеф на пациентската организация. Тя иска графологична експертиза. (24 часа)




Още няма инсулин за 10% от диабетиците
Янина Здравкова

Проблемът с липсата на безплатен инсулин по аптеките продължава. В момента в голяма част от тях няма инсулин на "Ели Лили", съобщи пред "Сега" председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. По данни на здравната каса препаратите на тази фирма се предписват на 10% от общо 85-те хиляди зависими диабетици у нас.

Преди седмица животоподдържащото лекарство изцяло изчезна от аптеките заради промяна в начина, по който то се плаща от здравната каса. Търговците на едро изтеглиха инсулина от мрежата, за да го фактурират. "В момента инсулин вече има, освен този на "Ели Лили", обясни Костов. Причината са проблеми с "Търговска лига", които са екслузивен дистрибутор на тази фирма, т.е. единствен доставчик. "Те поставят непосилни условия за аптеките - общи банкови сметки и големи банкови гаранции. "Затова в момента само един от нашите членове - в Хасково, е подписал договор за доставки с фирмата, обясни шефът на асоциацията, в която членуват собственици на вериги аптеки. В повечето аптеки в София също липсват препаратите на "Ели Лили", освен в тези на самата "Търговска лига".

От 1 юни, когато в сила влезе новият позитивен лекарствен списък, НЗОК вече плаща скъпите лекарства на аптеките, които пък ги купуват от търговците. Досега касата плащаше директно на търговците, които зареждаха аптеките, без да продават инсулина. Сега обаче те трябва да го купуват от дистрибуторите, но докато го отчетат към НЗОК и касата го плати, минават 2 месеца. Така аптеките трябва да "заключат" много оборотни средства. Затова "Търговска лига" им предлага инсулин на разсрочено плащане. За да се застрахова обаче, изисква например отделна банкова сметка за тези препарати, в която може да се пипа само с нейно разрешение и високи банкови гаранции.


-ПРЕДСТОЯЩО
В понеделник предстои и среща на аптеките с представителството на "Ели Лили", за да се търси решение на проблема, каза още Николай Костов. Здравната каса има договори само с аптеките, но не и с търговците и производителите и затова може да контролира само първите. За контрола над вторите отговаря агенцията по лекарствата


Безплатни прегледи в „Токуда" за исхемичен инсулт и безсъние
Безплатни прегледи за профилактика на исхемичен мозъчен инсулт и консултации на пациенти с нарушения на съня организира МБАЛ „Токуда Болница София". Те ще се извършат на 13 юни, събота, от 9,30 до 16 ч. след предварително записване на тел. 02/403 4000. Няма да се изискват направления за преглед при специалист или други документи от пациентите, съобщават от лечебното заведение.

Прегледите са част от профилактичната програма на болницата и са насочени към оценка на рисковите фактори, които водят до исхемичен мозъчен инсулт. Световната тенденция е падане на възрастовата граница на хората, които претърпяват инсулт, затова консултациите целят най-вече превенция на хората в активна възраст.



Заченати ин витро тризнаци се родиха в Русе
Три знаци, заченати по метода ин витро, се родиха в Русе вчера. Майката е 37-годишната фармацевтка Елена Милева, за която това е седмият опит за забременяване. Тя и съпругът и са били една от 14-те двойки, които са получили миналата година помощ от 2500 лева от общинската програма „Ин витро" в крайдунавския град. Бебетата тежат между килограм и седемстотин и килограм и осемстотин грама. Те са в добро състояние и ще престоят в кувьози още месец, докато се развият физически по-добре. Момичето и двете момчета ще носят българските имена Мария, Захари и Стоян.

Честит рожден ден на:
Иван Колчаков,лекар, депутат


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница