Отчет за дейността на Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия за периода май 2004 г април 2005 г



Дата06.11.2017
Размер149.73 Kb.
#34015
ТипОтчет

Общинска мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия


ОТЧЕТ

За дейността на Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия за периода май 2004 г. – април 2005 г.

Отчетът обхваща периода между две Общи годишни събрания на ЕкоЕнергия – на 17 април 2004 г. и настоящето събрание. Осъществените дейности през този отчетен период бяха подчинени на основните цели на мрежата и на конкретните задачи, залегнали в годишния план за дейността на мрежата за периода май 2004 – април 2005 г., одобрен от Управителния съвет на заседанието му от 8 юли 2004 г. и приет от Общото събрание на 19 ноември 2004 г.

В плана са залегнали три основни направления:


      • Насърчителни програми за енергийна ефективност.

      • Събиране, обработване и разпространяване на информация.

      • Развитие и укрепване на организационната структура на мрежата и международна дейност.


НАСЪРЧИТЕЛНИ ПРОГРАМИ ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ

Участие в регионални семинари на Агенцията по енергийна ефективност

В началото на март 2004 г. беше публикуван новият Закон за енергийната ефективност. Съгласно чл. 10, ал. 5 на този закон всички общини бяха задължени в шестмесечен срок да разработят Общински програми за енергийна ефективност. Целта на ЕкоЕнергия е да насърчи и улесни изготвянето на тези програми.

За тази цел през месец юни представители на Секретариата взеха участие в четири регионални семинара, организирани от Агенцията по енергийна ефективност в Благоевград, Хасково, Велико Търново и Видин. На тези семинари бе представена методиката на ЕкоЕнергия по общинско енергийно планиране и на свързаните с нея помощни материали и пособия и възможните форми за помощ на общините. Бяха проведени разговори с представители на общински и областни управи, които присъстваха на семинарите.

Кампания на ЕкоЕнергия “Общинските енергийни програми – инструмент за управление на енергийната ефективност”

Секретариатът на мрежата, съвместно с Комисията по Общинска енергийна политика подготви предложение за учредяване на кампания на ЕкоЕнергия: “Общинските енергийни програми – инструмент за управление на енергийната ефективност”, което беше разгледано и прието от Общото събрание на 19 ноември 2004 г. Беше подготвен и меморандум за присъединяване към кампанията. Двата документа бяха изпратени до всички общини в България. Към кампанията се присъединиха осем общини. Ръководството на ЕкоЕнергия призовава и останалите общини да се присъединят към кампанията.

Съобщение за кампанията по общинско енергийно планиране бе направено от Председателя на Управителния съвет на сдружението Детелина Николова – кмет на община Добрич пред Общото събрание на НСОРБ на 9 юли 2004 г. в София. Кампанията бе представена в електронния бюлетин на ЕкоЕнергия и на срещите на Секретариата на мрежата с общини от АРО, АДО “Дунав”, РАО “Тракия” и Националното сдружение на кметове на общини “Клуб 2007”.

Специализирани практически семинари по регионално и местно енергийно планиране

Във връзка с подпомагането на общините при разработването на Общински програми за енергийна ефективност, бяха подготвени и проведени специализирани практически семинари по регионално и местно енергийно планиране.

В края на юни и началото на юли бе разработено електронно пособие по енергийно планиране, чиято цел е да улеснява работата по изготвянето на програмите, да намалява необходимото време за изготвянето им и да предоставя значителна допълнителна информация за общинските ръководства и специалисти.

На проведените практически и консултативни семинари присъстваха специалисти не само от общини членове на ЕкоЕнергия, но и от други общини и представители на областни управи. Освен електронното пособие по енергийно планиране, участниците в семинарите получават комплект с помощни материали по регионално и местно планиране.

Секретариатът на мрежата ЕкоЕнергия обявява всеки месец дати за провеждане на двудневни семинари и при наличие на желаещи те се осъществяват.

От юли 2004 г. до март 2005 г. бяха проведени шест двудневни семинара за общини, които нямат разработени общински програми и два еднодневни семинара за консултации на общини, които имат разработени програми. В семинарите взеха участие 30 специалиста от 24 общини (Велико Търново, Горна Малина, Горна Оряховица, Криводол, Кула, Кюстендил, Лозница, Лясковец, Мадан, Мездра, Нови Пазар, Панагюрище, Попово, Първомай, Септември, Смолян, Средец, Твърдица, Тетевен, Хаджидимово, Харманли, Чепеларе, Шабла и Ямбол), 1 сдружение на общини (Асоциация на българските черноморски общини) и 1 представител от София област.

Общините членове на ЕкоЕнергия ползваха намаление при участието им в семинарите. На всички общини членове беше изпратено електронното пособие по енергийно планиране. Много специалисти от общини получиха консултации по разработването на програмите за енергийна ефективност по телефона или по електронната поща.

Специалисти на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект разработиха Програмата за енергийна ефективност на община Котел по нейно възлагане. В процес на разработване е Програмата за енергийна ефективност на община Стара Загора.



Регионални семинари “Финансови инструменти при изпълнението на общински програми и проекти за енергийна ефективност”

В годишния план на ЕкоЕнергия беше предвидено провеждането на два регионални финансови семинара. Целта на тези семинари беше да се представят на общините нови източници за финансиране на общински проекти за енергийна ефективност и да се създадат реални предпоставки за осъществяване на съвместни проекти в общините. Тъй като се забави стартирането на Фонда за енергийна ефективност и на други очаквани източници за финансиране, провеждането на тези семинари се предлага да залегне като задача в плана на мрежата за периода май 2005 – април 2006 г.



Енергийна информационна система на ЕкоЕнергия

Изграждането и поддържането на енергийната информационна система е един от най-важните резултати от дейността на ЕкоЕнергия. Данните от тази система осигуряват информационната основа на общинските програми за енергийна ефективност и служат като средство за следене на нейното изпълнение и на енергопотреблението в общинските обекти.

Подготвят се и се осъществяват действия за разширяване на приложението на енергийната информационна система в общините от мрежата и за насърчаване на останалите общини да я ползват. От създаването й през 2000 г. до сега Информационната система е разпространена в повече от 120 общини. Системата се предоставя безвъзмездно на общините членове на мрежата. Тя беше предоставена на всички общини – нови членове на мрежата, а също така и на община Първомай в рамките на проекта: “Енергия – диалог и капацитет”, финансиран от Европейския съюз в рамките на програма ФАР “Развитие на гражданското общество”. Секретариатът на мрежата ЕнЕфект е партньор по изпълнението на този проект. Информацията в системата периодично се актуализира. На общините, които я ползват, се дават консултации и се оказва методическа помощ. Демонстрационна версия на системата с данни от всички общини, които я поддържат, може да се намери в електронния сайт Информационна борса и в електронното пособие по енергийно планиране. В процес на подготовка е рекламна брошура за информационната система, която ще се разпространява по електронната поща.

Краткосрочната цел за развитието на Информационната система е да се включи информация от нови общини и постепенно тя да се превърне в национална енергийна информационна система на общините. На среща на Управителните съвети на НСОРБ и ЕкоЕнергия с ръководството на АЕЕ беше взето решение да се обсъдят възможностите за усъвършенстване и доразвиване на създадената в рамките на ЕкоЕнергия информационна система по смисъла на ЗЕЕ.

За съжаление в последните две години информационната система не се поддържа редовно от всички общини, в които тя е разпространена. За това съществуват редица обективни и субективни причини. Една от тях е прекомерната заетост на общинските специалисти, които се занимават с поддържането на базата данни. Предлагаме на Управителния съвет на сдружението да вземе решение за финансово мотивиране на тези специалисти.

Опитът на българските общини в изграждането и поддържането на информационната система за енергопотреблението беше пренесен в общини от Сърбия и Черна гора и Молдова. Предстои изграждането на информационни бази данни в общини от Казахстан и Киргизстан.



Конкурс на ЕкоЕнергия

Тази година беше обявен конкурс на тема: “Енергийноефективна община”. В конкурса бяха призовани да участват всички общини в България, като представят накратко своите дейности в областта на енергийната ефективност за периода 2000-2004 г. Дванадесет общини изпратиха материали за участие в конкурса. Резултатите ще бъдат отчетени на днешното Общо събрание. Информация за първите три класирали се общини и техните дейности в областта на енергийната ефективност ще бъдат публикувани в страницата на мрежата в Интернет, в електронния бюлетин и в списание ЕкоЕнергия.



Пилотна областна програма за енергийна ефективност

Целта на тази задача беше да се създаде модел на областна програма за енергийна ефективност съвместна с АЕЕ, ако се постигне договореност и се определи пилотна област и се осигури финансиране.

Изпълнението на тази задача не можа да се осъществи поради недостатъчната яснота по съдържанието и структурата на областните програми за енергийна ефективност. Досегашната практика по изготвянето на общинските програми и обобщаването им на областно равнище поставя поредица от дискусионни въпроси за същността и мястото на областните програми. Обсъжда се възможността за разработване на програми за енергийна ефективност за шестте планировъчни райони на страната. Изпълнението на тази задача следва да се отложи до изясняването на тези и други основни методологични въпроси.

Запознаване на общински специалисти с програми за енергийни обследвания

На 16 март 2005 г. в хотел “Родина” в София се проведе семинар: “Българска версия на норвежкия метод за енергийно обследване на сгради “Ключови стойности”. Целта на семинара бе методът “Ключови стойности”, софтуерните продукти ENSI Key Number Software ver. 7.0 и ENSI Economy Software, ver. 6.25 и свързаните с тях приложения и ръководства да бъдат представени пред ръководствата на Министерството на енергетиката и енергийните ресурси и Министерството на регионалното развитие и благоустройството, както и пред представителна специализирана аудитория. Правителството на Кралство Норвегия официално дари 3000 лиценза за използването на софтуера на територията на Република България. Българската страна ще разпространи този софтуер и ще осигури обучението и сертифицирането на специалистите, които ще осъществяват енергийните обследвания с негова помощ. На семинара присъстваха представители от десет общини членове на ЕкоЕнергия.



Насърчителна програма за енергийно сертифициране на общински сгради

Целта на тази програма беше учредяване на етикет / постер на ЕкоЕнергия за общински сгради и разясняване на същността и необходимостта от енергийни обследвания на общинските обекти и инструктиране на членовете на ЕкоЕнергия за вариантни възможности за осъществяване на подобни обследвания при минимални разходи на време и финансови средства. С разработването и приемането на Наредба № 19 за сертифициране на сградите към Закона за енергийната ефективност и произтичащите от нея задължения на общините, необходимостта от изпълнението на тази задача отпадна.

От началото на 2005 г. стартира проектът “Към клас А”, финансиран от Европейската програма Интелигентна енергия за Европа. Партньор по този проект е Секретариатът на мрежата ЕнЕфект. Част от този проект е европейската кампания “Дисплей”. Пилотна община от България в тази кампания е община Самоков.
СЪБИРАНЕ, ОБРАБОТВАНЕ И РАЗПРОСТРАНЯВАНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ

Електронен информационен бюлетин

От месец август започна публикуването на ежемесечен електронен бюлетин. Той съдържа текуща актуална информация за общините. За сега бюлетинът се изпраща по електронна поща до всички общини в България с цел да се популяризира дейността на ЕкоЕнергия и да се привлекат повече общини да станат нейни членове. В списъка с адреси са включени кметове, зам.-кметове, председатели на общински съвети, общински отговорници за енергийна ефективност, главни архитекти, финансисти и др. До момента са публикувани четири броя за 2004 г. и три броя за 2005 г. Електронния бюлетин се създава основно от Секретариата на мрежата. За да се развие той като издание, в което да се отразява дейността на общините в сферата на енергийната ефективност, е необходима и обратната връзка – получаването на информация от общините. Призоваваме представителите на всички общини да работят активно за разнообразяване и оживяване на съдържанието на електронния бюлетин, като изпращат информация за дейността си в Секретариата. Електронният бюлетин се спонсорира от фирми, работещи в областта на енергийната ефективност.



Страница на мрежата в Интернет

Страницата на мрежата в Интернет се поддържа редовно. Публикуват се новини и съобщения в областта на енергийната ефективност и общинското енергийно планиране и новини от общините членове на мрежата. Тук също е необходимо да се засили активността на представителите на общините относно предоставяне на актуална информация за дейността на общините.



Информационна борса “Партньорство за енергийна ефективност”

Този сайт бе публикуван официално на 19 юли 2004 г. В три раздела в сайта са представени успешни практики за пестене на енергия в български общини, различни финансови схеми и източници, богата библиотека от документи и видеоматериали в областта на енергийната ефективност; услуги по извършване на енергийни обследвания, разработване на бизнес-планове, технико-икономически анализи и осигуряване на финансиране, специализирано обучение, а също така и демонстрационната зона за енергийна ефективност в Габрово. Този сайт се поддържа редовно. Целта на създателите му е той да е полезен източник на информация за общините.



Издаване на списание ЕкоЕнергия – юбилеен брой

Списанието ЕкоЕнергия ще излиза два пъти в годината и ще се разпространява безплатно сред общините членове на мрежата. След като вече съществува електронния бюлетин, характерът на списанието ще се видоизмени и то ще ограничи публикациите на актуални новини. През 2004 г. се навършиха десет години от публикуването на първия брой на списанието. По този случай бе издаден юбилеен брой. В процес на подготовка за публикуване е брой 1 за 2005 г., който ще излезе от печат до края на първото полугодие на настоящата година.


Развитие и укрепване на организационната структура на мрежата И МЕЖДУНАРОДНА ДЕЙНОСТ

Промени в Устава и утвърждаване на Вътрешен правилник на сдружението

На Общото събрание през април 2004 г. бе поставен въпросът за внасяне на промени в Устава на сдружението, за да се облекчи и улесни работата на мрежата. Комисията по Устава, вътрешния правилник и членството подготви тези промени, които бяха одобрени на заседание на УС на 8 юли 2004 г., и бе възложено на изпълнителния директор да внесе предложението за промени в Устава за приемане от Общото събрание на сдружението.

На същото заседание УС прие насоките, залегнали в проекта за структура на Вътрешния правилник за дейността на сдружението, и възложи на изпълнителния директор, съвместно с Комисията по устава, вътрешния правилник и членството да разработи Вътрешния правилник за дейността на сдружението и да го внесе за обсъждане в УС, след което да го представи за приемане от Общото събрание.

На Общото събрание на сдружение ЕкоЕнергия на 19 ноември 2004 г. бяха приети промените в Устава и Вътрешният правилник за дейността на сдружението.



Ззаседания на Управителния съвет на ЕкоЕнергия

През периода бяха проведени четири заседания на УС - едно присъствено на 8 юли 2005 г. и три по кореспондентски път – през септември 2004 г., февруари и март 2005 г.



Текуща връзка с общинските отговорници за енергийна ефективност

През отчетния период се поддържаше редовна връзка с общинските отговорници и представителите на общините, беше им оказвано съдействие при решаване на спешните задачи, свързани с разработването на общинските програми за енергийна ефективност, работата с информационната система, търсене на пътища за намиране на финансиране за проекти за енергийна ефективност и др. За съжаление, поради липса на средства, тези контакти се осъществяваха предимно по кореспондентски път.



Кампания за привличане на нови членове на мрежата

Това е една от най-важните и постоянни задачи, които стоят пред сдружението и в частност – пред неговия Секретариат. Изготвена бе рекламна брошура, която се разпраща периодично по електронна поща до всички общини в България. Всички мероприятия, на които присъстват членове на сдружението и представители на Секретариата, се използват за пропагандиране на идеите на Общинската мрежа за енергийна ефективност. Информация за мрежата и апел за присъединяване са публикувани в страницата на мрежата в Интернет, в електронния бюлетин и в списание ЕкоЕнергия.

Целите и задачите на Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия, постигнатото досега и възможностите за оказване на помощ на общините бяха представени на срещи с общини членове на регионални сдружения на общини и с ръководства на регионални сдружения. Бяха проведени следните срещи:


  • На 8 юли 2004 г. във Варна с общини от Асоциацията на черноморските общини;

  • На 17 декември 2004 г. в Благоевград беше проведена среща с ръководството на Сдружението на югозападните общини

  • На 11 февруари 2005 г. ЕкоЕнергия бе представена в рамките на семинара “Внедряване на европейски практики в малки и средни общини чрез развитието на пилотни проекти”, организиран от Координационния център по информационни, комуникационни и управленски технологии към Министерския съвет със съдействието на фондация “Ханс Зайдел”, Германия

  • На 28 февруари 2005 г. в Смолян беше проведена среща с общини от Асоциацията на родопски общини

  • На 10 и 11 март 2005 г. в Белене в рамките на годишното събрание на АДО “Дунав” беше представена и ЕкоЕнергия

  • На 11 март 2005 г. в Стара Загора беше проведена среща с общини от РАО “Тракия”

  • На 22 март 2005 г. сдружението бе представено на заседание на Националното сдружение на кметове на общини “КЛУБ 2007”.

В резултат на тази дейност вече 38 общини и 1 сдружение на общини се присъединиха към регистрираното сдружение ЕкоЕнергия. Този брой показва, че интересът към дейността на ЕкоЕнергия е голям, но и повишава отговорността на нейния Управителен съвет и на Секретариата.

Среща на ръководствата на ЕкоЕнергия и НСОРБ с ръководството на Агенцията по енергийна ефективност

Срещата се проведе на 25 февруари 2005 г. в офиса на АЕЕ. На тази среща бяха обсъдени четири основни въпроса:



  1. Кампанията на ЕкоЕнергия “Общинските енергийни програми – инструмент за управление на енергийната ефективност”

  2. Кампанията ДИСПЛЕЙ / Клас А

  3. Провеждането на втория европейски форум “Интелигентна енергия в общините” (BISE 2) в София на 27 и 28 октомври 2005 г.

  4. Предстоящата Седма годишна конференция на ЕкоЕнергия на 14 и 15 април 2005 г.

След проведените дискусии участниците в срещата се обединиха около становището, че обсъжданите въпроси са от първостепенен интерес за всяка от трите организации и беше взето решение да се подготви и подпише тристранен меморандум за сътрудничество, на базата на който да се създаде координационна работна група, която да разработи и представи съвместен план за сътрудничество между трите организации. Подробности за срещата и съдържанието на меморандума бяха публикувани в брой 3 на електронния бюлетин на ЕкоЕнергия.

Среща с представители на областни управи

Тази среща бе проведена в рамките на семинар за областните управи, организиран от АЕЕ в Пловдив през юли 2004 г. На този семинар бе представена ЕкоЕнергия и методиката за разработване на общински и областни енергийни програми.



Общи събрания на ЕкоЕнергия

През отчетния период бяха подготвени и проведени две общи събрания на Сдружението – на 19 ноември 2004 г. и на 14 април 2005 г.



Първи форум ”Интелигентна енергия в общините” в Гренобъл

Този форум се проведе от 27 до 29 октомври 2004 г. На него ЕкоЕнергия бе представена от д-р Красимир Мирев, кмет на Търговище и председател на УС на НСОРБ, Детелина Николова, кмет на Добрич и председател на УС на ЕкоЕнергия, Станислав Благов, кмет на Свищов и член на УС на ЕкоЕнергия, Петър Дулев, кмет на Белене, Благовеста Дедьова, зам.- кмет на Самоков, Даниел Петров, зам.- кмет на Сливен, Лъчезар Росенов, председател на УС на ФРМС, д-р Люлин Радулов, Председател на УС на БФЕЕ, д-р арх. Здравко Генчев, изп. директор на ЕкоЕнергия, и д-р Георги Чавдаров, програмен координатор в ЕнЕфект. Дейността на ЕкоЕнергия бе представена на форума, а по предложение на Детелина Николова следващата среща ще се проведе в България на 27 и 28 октомври 2005 г. в Резиденция Бояна.

Дейността на ЕкоЕнергия бе представена също на семинари, организирани от Украинската мрежа на енергийноефективните градове по проект за популяризиране на изграждането на възможности в неправителствения сектор в бившия Съветски съюз, на конференция за 10-годишнината на Румънската мрежа за енергийна ефективност, на семинар “Енергийна ефективност и изменение на климата”, организиран от Организацията за индустриално развитие на ООН (UNIDO) във Виена, на международни срещи, организирани от Европейската мрежа Енержи-Сите в Будапеща и Белград.

Трима кметове на общини членове на ЕкоЕнергия – Детелина Николова, кмет на Добрич и председател на УС на ЕкоЕнергия, Елеонора Николова, кмет на община Русе и Дора Янкова, кмет на община Смолян, заедно с изпълнителния директор на ЕкоЕнергия Здравко Генчев представиха сдружението на Десетата юбилейна годишна конференция на Енержи-Сите.



През тази отчетна година Сдружение “Общинска мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия” кандидатства по различни международни програми и проекти – в Генерална дирекция “Околна среда” на Европейската комисия, Регионално партньорство за енергийна ефективност и ВЕИ (REEEP) и др.. Успех е проектът: “Ролята на общините в дейности за противодействие на промените в климата – кампания за повишаване на общественото съзнание”, който спечели финансиране от фонд “Околна среда за Европа”, управляван от Британската служба за околна среда (ДЕФРА) в рамките на програмата “Проекти за опазване на околната среда в страните кандидат-членки за ЕС”. За ефективното изпълнение на проекта беше съставена работна група, в която влизат представители на членове на ЕкоЕнергия. Проектът се изпълнява от Секретариата ЕнЕфект по отделен договор с ръководството на ЕкоЕнергия.

Изминалата година беше първата след съдебното регистриране на Общинската мрежа за енергийна ефективност ЕкоЕнергия като сдружение с нестопанска цел. За периода от началото на 2004 г. до сега на призива на учредителите на Сдружението отговориха 38 общини и 1 сдружение на общини. Този интерес към дейността на ЕкоЕнергия отново доказва нейната роля и значимост в живота на българските общини и ползата от дейността й в обединяването на усилията на общините за повишаване на енергийната ефективност.



Отчет за дейността май 2004 - април 2005 г.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница