Отчет за дейността на отдел „профилактика на болестите и промоция на здравето” за второто тримесечие на 2016 година



Дата02.06.2018
Размер248.57 Kb.
#71690
ТипОтчет


ОТЧЕТ

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ОТДЕЛ „ПРОФИЛАКТИКА НА БОЛЕСТИТЕ И ПРОМОЦИЯ НА ЗДРАВЕТО” ЗА ВТОРОТО ТРИМЕСЕЧИЕ НА 2016 ГОДИНА
АНАЛИЗИ, ОЦЕНКИ И ПРОУЧВАНИЯ
І. На факторите на жизнената среда и в начина на живот

1. Атмосферен въздух

1.1. Изготвен и изпратен в срок (до 30 юни) в МЗ е доклад за влиянието на атмосферния въздух върху здравето на населението в трите наблюдавани населени места в областта – Велико Търново, Горна Оряховица и Свищов за 2015 г.

1.2. До общинските администрации на общините Велико Търново, Горна Оряховица и Свищов са изпратени съответните доклади за качеството на атмосферния въздух за 2015 година.
2. Шум

2.1. Въз основа на изпратените от РЗИ писма, общините Велико Търново, Горна Оряховица и Свищов са предоставили информации за реализираните през 2014 година дейности за подобряване на акустичната обстановка във връзка с изготвяне на годишен доклад на шумовото натоварване в наблюдаваните населени места.


3. Здравословното състояние на организираните детски и ученически колективи

3.1. Изготвени са анализи и оценки на здравословното състояние на децата и учениците от област Велико Търново по данни на медицинските специалисти от здравните кабинети в детските и учебни заведения. Същите не са изпратени в МЗ, поради това, че липсват указания. Анализите са предоставени на областната администрация и РИ по образованието за информация, обсъждане и предприемане на съответни мерки.

3.2. В процес на изготвяне са обобщени анализи на здравословното състояние на децата и учениците от общините Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец, които ще бъдат предоставени на съответните общински администрации.
4. Състояние на храненето на населението

4.1. Осъществен е мониторинг на храненето на децата от 10 детски градини, в т. ч. и ОДЗ чрез предоставяне на месечни продуктови набори за второто тримесечие на годината. Получените данни своевременно се нанасят в електронна таблица.


4.2. Осъществен е мониторинг на храненето на децата на възраст от 0 до 3 години чрез предоставяне на месечни продуктови набори от 10 детски ясли (вкл. и яслени групи в ОДЗ) в областта за второто тримесечие. Получените данни своевременно се нанасят в електронна таблица.
4.3. Във връзка с годишната оценка на храненето на учениците в 10 ученически столове в областта, по сезони, са въведени данните от предоставените калкулационни ведомости/требвателни листи за сезоните зима и пролет (за една седмица от всеки сезон). Получените данни своевременно се нанасят в софтуерен продукт на НЦОЗА.
5. Оценка на седмичните учебни разписания на учениците

5.1. Извършена е оценка на седмичните разписания по реда и процедурите на Наредба №10 на МЗ от 19 юни 2014 г. за здравните изисквания при изготвяне и спазване на седмичните учебни разписания за втория срок на учебната 2015/2016 година на всички подлежащи училища в областта (93 училища, 101 оценки). Издадено е 1 предписание за спазване на изискванията при съставянето им.


6. Състояние на факторите в начина на живот

6.1. Съгласно проведеното обучение в НЦОЗА е осъществено проучване на антропометричния статус, хранителния прием, физическата активност и факторите на семейната и училищната среда на ученици от първи клас (общо 120 ученика) от 6 училища в област Велико Търново (Европейска инициатива на СЗО за наблюдение на затлъстяването при децата 2016). Анкетните карти са изпратени в срок (10 май) в НЦОЗА.


ІІ. ДЕЙНОСТ ПО РЕГИОНАЛНИ, НАЦИОНАЛНИ И МЕЖДУНАРОДНИ ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
ЗДРАВИ ДЕЦА В ЗДРАВИ СЕМЕЙСТВА” ОБЩИНА ВЕЛИКО ТЪРНОВО (ДЕТСКА КОМПОНЕНТА НА ПРОГРАМА СИНДИ)
ЗДРАВНО ОБРАЗОВАНИЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО ПО РИСКОВИТЕ ЗА ЗДРАВЕТО ФАКТОРИ И ПРОФИЛАКТИКАТА НА ХРОНИЧНИТЕ НЕЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ (ХНБ)
1. Здравно образование на населението (на популационно и високорисково ниво)

1.1. Изпълняват се договорите за партньорство със средствата за масова информация (КТ „Видеосат – 21 век”, Общинско кабелно радио и областен всекидневник „Янтра Днес”) с цел здравно образование на населението относно рисковите поведенчески фактори и профилактиката на ХНБ, и информиране за програмните инициативи. В партньорство със СМИ са осъществени: 2 пресконференции, 48 радио (с 72 повторения) и 9 ТВ предавания (със 10 повторения); 12 публикации в областните всекидневници и 66 – в интернет (интернет страницата на РЗИ и агенции на 3 радиа).


1.2. Предоставени са: план-медии за излъчване на аудиоклипове по Общинско кабелно радио и на видеоклипове на видеомонитора пред Община Велико Търново (за второто тримесечие). През отчетния период са излъчени по Общинско кабелно радио 8 аудиоклипа (общо 32 излъчвания), а на видеостената – 8 видеоклипа на програма СИНДИ - Велико Търново с тематика профилактика на затлъстяването, повишеното кръвно налягане, ХОББ; ползата от движението; превенция на тютюнопушенето и употребата на наркотични вещества; замърсяване от автомобилите (общо 3 360 излъчвания).
1.3. На интернет страницата на РЗИ - Велико Търново са публикувани общо 18 информации и съобщения за предстоящи и реализирани програмни дейности и инициативи, със снимков материал и препратка към образователни материали за профилактика на ХНБ, анализи от проучвания и други.
1.4. В рамките на програмните инициативи и мероприятия през второто тримесечие са разпространени 36 заглавия на печатни здравно-образователни материали сред ученици, педагози, медицински специалисти в училищата на община Велико Търново, граждани (общо 1 409 броя).
1.5. Проведено е 1 теоретично занимание на Клуба на лица със здравословни проблеми по темата „Психично здраве” (17 участници). Членовете на клуба в добро физическо състояние участваха в пролетния етап на „Движи се и победи 2016”.
МОБИЛИЗИРАНЕ НА ОБЩНОСТИ ЗА ДЕЙНОСТИ ПО ПРОФИЛАКТИКА НА ХНБ И ПРОМОЦИЯ НА ЗДРАВЕТО
1. Повишаване на физическата активност на деца, ученици и възрастно население

1.1. В периода 23 април – 28 май 2016 г. е проведен пролетният дял на кампанията „Движи се и победи 2016” по 3 туристически маршрута: до хижа Божур, до Преображенски манастир и до парк Ксилифор, с общ брой участници 357 деца, ученици и възрастни хора (в това число и 15 семейства), 209 жени и 148 мъже; в сравнение с пролетта на 2015 година броят на участниците е по-голям (325 участника, в т.ч. и 12 семейства).

В кампанията и спортно-туристическия празник организирано участваха 7 училища от Велико Търново (ОУ „Бачо Киро”, ОУ „Христо Ботев”, СОУ „Вела Благоева”, ОУ „Димитър Благоев”, ПМГ „Васил Друмев” и ПГЕ „А. С. Попов”) и 5 институции за социални услуги за деца (Дом „Пеню и Мария Велкови”, ЦНСТ – ул. „Никола Габровски”, ЦНСТ І, ІІ и ІІІ). На 28 май третият маршрут на кампанията приключи със спортно-туристически празник в парк Ксилифор, в който деца и ученици от 6 училища и 5 дома за деца премериха сили в туристически щафети, центровете на предизвикателството и спортни състезания. Атракция в спортно туристическия празник беше организираната за всички желаещи конна езда от Клуб по конна езда „Калоян”.

В рамките на трите похода, на крайните пунктове, приблизително 200 души се включиха в организираните образователни забавни игри – симулация с алкоочила, подреждане на пирамидата на здравословното хранене; изработване на мобилна карта на знанието и решаване на игрословица по темата тютюнопушене.

За всички присъстващи на празника беше подредена и изложба на литературни творби от проведения по повод на Световния ден без тютюнев дим – 31 май ученически конкурс, с автори ученици от трети и четвърти клас в община Велико Търново.

В рамките на кампанията е измерено кръвното налягане на 215 души (144 жени и 71 мъже), на възраст от 17 до 81 години, като с нормални (равни/под 139/89 мм живачен стълб) и оптимални стойности (равни/под 120/80 мм живачен стълб) на кръвното налягане са са почти всички от тях - 197 участника (91,62%) – 135 жени (93,75% от жените, измерили кръвното си налягане) и 62 мъже (87,32% от мъжете).

Проведена е медийна кампания (пресконференция, ТВ и радиопредавания, публикации в пресата) за популяризиране на „Движи се и победи – пролет 2016” и спортно-туристическия празник.
2.2. С активното участие на експерти от отдела са реализирани номинираните на три училища в община Велико Търново (ОУ „Св. Патриарх Евтимий”, ОУ „Бачо Киро” и ПМГ „Васил Друмев”) проекти по темата „На МАХ бъди СЪС спорт и здравословно хранене ТИ” в рамките на националния ученически конкурс „Посланици на здравето”. За дейностите са публикувани информации със снимков материал на интернет страницата на инспекцията.
2. Инициативи за превенция на рискови за здравето фактори (тютюнопушене, употреба на алкохол, нездравословно хранене, наднормено тегло и затлъстяване, повишено кръвно налягане и други)
2.1. В инициативата Интернет платформа за споделяне на добри практики в областта на превенцията на рисковите за здравето на учениците фактори и промоция на здравето за месец април се включиха 5 училища от Велико Търново. Излъчени са победители в категориите учител, ученик/група ученици, училище за месец април; престоят номинациите за месеците май и юни.
2.2. В периода март – април 2016 година е проведена кампания за превенция на употребата на алкохол в СОУ „Владимир Комаров” – Велико Търново, включваща: арт-работилница за украсяване на стъклени бутилки в 3 техники - декупаж, фантика и украса с прежда (теоретични и практически занятия), в която участваха 25 ученика от 5, 6 и 7 клас с общо 35 произведения; интерактивно обучение и мултимедийна презентация по темата „Превенция на употребата на алкохол”, решаване на игрословици, викторина, състезателни и забавни игри. Всички участници в проявите получиха грамоти и награди, осигурени от организаторите.
2.3. На 2 юни 2016 г. в ПГ по туризъм „Д-р Васил Берон” – Велико Търново е проведено ученическо кулинарно шоу за всички желаещи седмокласници от училищата на община Велико Търново с цел повишаване на знанията на учениците по проблемите на здравословното хранене и подпомагане на професионалното им ориентиране в сферата на общественото хранене и туризма. Шест отбора (един ментор от XI клас на ПГ и двама ученици от VII клас) приготвиха: Коктейлни сандвичи от пълнозърнест хляб и сьомга; Салата от домати, моцарела и босилек; Зелена салата с рукола и авокадо; Пролетна плодова салата с ягоди; Витаминозна зеленчукова салата; Бонбони от сушени плодове; сусамов тахан и ядки. Останалите седмокласници в работилницата на средновековното школо под ръководството на „знатни болярски ювелири” направиха за себе си и всички участници болярски корони. Ученици от класа по барманство демонстрираха и приготвиха безалкохолни коктейли за гостите. Проявата завърши с дегустация, танци и снимки за спомен от новите запознанства.

2.4. Организирана и проведена е кампания за превенция на тютюнопушенето сред младите хора по повод на Световния ден без тютюнопушене - 31 май, включваща: конкурс за литературна творба (стихотворение, съчинение) сред ученици от начален курс на обучение на тема „Аз не пуша и съм здрав”, в който участваха ученици от ІІІ и ІV клас от 5 училища в община Велико Търново с 14 литературни творби (две стихотворения, две приказки и десет разказа); консултации за отказване от тютюнопушене и функционално изследване на дишането на 57 лица, и демонстрация с пушещата кукла СЮ в рамките на Клиника на открито (17 май) Велико Търново и по повод Международния ден на сестринството (12 май) в парк Марно поле; интерактивни обучения по темата тютюнопушене (27 тренингови обучения и презентации), с които са обхванати общо 764 деца от предучилищна възраст, ученици и педагози; инициативи, посветени на Световния ден без тютюнев дим: решаване на игрословици и изработване на мобилна карта на знанието по темите „Здравните предупреждения срещу тютюнопушенето” и „Състав на тютюневия дим”, експозиция на литературни творби от проведен ученически конкурс по темата тютюнопушене в рамките на спортно-туристическия празник в парк парк Ксилифор (80 участници); теглене на жребий и присъждане на награда за непушач на туристите-непушачи, преминали най-малко два от обявените три туристически маршрути на кампанията „Движи се и победи – пролет 2016” (70 души); информационно-образователна кампания 4 ТВ предавания по кабелна телевизия Видеосат 21 и ТВ 7; 23 радиопредавания по 2 радиа; 23 публикации на интернет сайтове на 2 радиа (Общинско кабелно радиои „Фокус”); 4 публикувани материали в областните всекидневници).


2.5. Организирана и проведена е през месец май, за втора поредна година, кампания, посветена на превенцията на хроничните незаразни болести (сърдечно-съдови, белодробни, ракови, диабет, затлъстяване) и рисковите за здравето фактори (тютюнопушене, употреба на алкохол, нездравословно хранене и други) сред ученици във Велико Търново, включваща: семинар с ученици от 4 училища на Велико Търново и студенти от Медицински университет Варна – Филиал Велико Търново по темите „Високо кръвно налягане”, „Измерване на кръвно налягане”, „Диабет” и „Рак на кожата”; акция „Клиника на открито” в парк „Марно поле”, в която всички желаещи лица бяха консултирани и изследвани в импровизираните „кабинети” на „Клиниката”, и информирани за превенцията на хроничните незаразни болести и СПИН чрез предоставяне на 28 заглавия здравно-образователни материали. Присъстващите се включиха и във викторина и забавни игри с награди (федербали, фенерчета, топки) по теми, свързани със здравословния начин на живот.

В кабинета за профилактика на сърдечно-съдовите заболявания е измерено кръвното налягане на 79 души, от които 50 жени и 29 мъже, на възраст от 14 до 82 години. Резултатите показват, че почти всички са с нормални стойности на кръвното налягане, с изключение на 10 лица, при които са измерени стойности > 140/90 mm Hg. В кабинета за профилактика на затлъстяването преминаха 105 лица (62 жени и 43 мъже), на възраст от 7 до 83 години. Наднормено тегло и затлъстяване е установено при 25 лица над 18 годишна възраст (18 лица с наднормено тегло и 7 – със затлъстяване). В кабинета за профилактика на захарния диабет с изследване за кръвна захар са обхванати 84 души (59 жени и 25 мъже), на възраст от 17 до 84 години, от които с повишени стойности на кръвна захар (след нахранване) са 2 лица.



В кабинета за профилактика на белодробни заболявания са извършени спирометрии на 39 лица (настоящи и бивши пушачи), 26 жени и 13 мъже, на възраст от 18 до 75 години. При 7 от тях са установени отклонения от нормалните стойности на дишането. Направени бяха и демонстрации за въздействието на тютюневия дим върху човешкия организъм чрез пушещата кукла Сю. В кабинета за профилактика на онкологични заболявания са разпространени 7 заглавия на здравно-образователни материали.

2.6.  За поредна година, на 15 юни 2016 г. в парк „Дружба” са проведени традиционните Образователни игри „Ние знаем как да бъдем здрави” по теми, свързани със здравословния начин на живот, посветени на майските дни на здравето (Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН – 15 май, Европейския ден за борба със затлъстяването - 19 май и Световния ден без тютюнев дим – 31 май) и Международния ден за борба с наркоманиите - 26 юни 2016 г.


       Участниците в образователните игри – 17 отбора (по 3 ученика на възраст 14 – 19 години) от 9 училища (ЕГ „Проф. д-р Асен Златаров”,, СОУ „Ем. Станев”, СОУ „Вела Благоева”, ПГЕ „Ал. Ст. Попов”, ПГСАГ „А. Попов”, Старопрестолна гимназия по икономика, ПГ по моден дизайн, СОУ „Вл. Комаров” (1 отбор) и СОУ „Г. С. Раковски”) демонстрираха своите знания и умения по теми, свързани с превенцията на ХИВ и сексуално-преносимите болести, наркоманиите и алкохола, здравословното хранене и тютюнопушенето. Всички участници и училища в игрите получиха грамоти, а победителите – и индивидуални награди, осигурени от организаторите.

       

2.7. В партньорство с Община Велико Търново, Училище за родители „HAPPY MUMS” и „Пиер Фабр“ – България е проведена кампания за превенция на заболявания, причинени от слънчевата UV радиация в град Велико Търново под надслов Да се радваме на слънцето с грижа за здравето” (6 юни) с участието на 15 майки с деца, включваща: консултации с лекар, специалисти от Училище за родители и „Avene”; рисуване върху чадъри и шапки; бодиарт със слънцезащитен крем; викторина. На всички участници в кампанията бяха предоставени: 30 броя дипляни „Слънце и здраве” и 30 флйера „Слънчевите очила”, 30 броя UV – гривнички, 5 плаката на НЦОЗА, 5 чадъра, 5 фенерчета, 5 малки топки, 1 шапки и 1 тениски, мостри слънцезащитен крем „Avene”, рекламна дипляна на „Avene” и книжки за оцветяване „Слънчев паспорт”.


ПОВИШАВАНЕ НИВОТО НА ЗДРАВНИ ЗНАНИЯ И РАЗВИВАНЕ НА УМЕНИЯ У УЧЕНИЦИТЕ ЗА ОПАЗВАНЕ НА ЛИЧНОТО ЗДРАВЕ И ПРАКТИКУВАНЕ НА ЗДРАВОСЛОВЕН НАЧИН НА ЖИВОТ
1. В рамките на програмата, през второто тримесечие са организирани и проведени 6 обучения на ученици, студенти, деца от предучилищна възраст по теми, свързани с рисковите поведенчески фактори за ХНБ (тютюнопушене, употреба на алкохол, нездравословно хранене) и профилактиката на ХНБ (хипертония, онкологични заболявания и диабет), движение, с общ обхват 237 лица.
МОНИТОРИНГ НА ПРОМЕНИТЕ В НАЧИНА НА ЖИВОТ, ИЗСЛЕДВАНИЯ И ОЦЕНКИ

В процес на изготвяне са анализите и оценките на здравословното състояние на децата и учениците от община Велико Търново по данни на медицинските специалисти от здравните кабинети в детските и учебни заведения.


ИЗДАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ

1. Образователният материал с тематика „Алкохол” не е изготвен. Ще бъде отпечатан образователен материал с друга тематика.


ПРОГРАМА ЗА ПРЕВЕНЦИЯ НА НАРКОМАНИИТЕ В ОБЩИНА ВЕЛИКО ТЪРНОВО
1. В рамките на общинската програма по повод на Международния ден за борба с наркоманиите - 26 юни е проведен тридневен семинар (хотел „Меридиан Болярски”, 8 – 10 юни) на тема „Превенция на зависимостите” с нови членове на ученическия Клуб на здравето „Живей” (16 ученика на възраст от 15 до 18 години) с обучители д-р Ангелова и Й. Илиева.
2. В партньорство с Община Велико Търново, Младежкия дом и сдружение „Образователен свят” е организирана кампания, посветена на превенцията на наркоманиите и Международния ден за борба с употребата и нелегалния трафик на наркотици - 26 юни 2016 г. със следните по-важни прояви: тридневен семинар на тема „Превенция на зависимостите” с нови членове на ученическия Клуб на здравето „Живей” (16 души), включващ 12 тренингови обучения; образователни игри „Ние знаем как да бъдем здрави” в парк „Дружба” с участието на общо 17 отбора ученици на възраст 14 – 19 години от 9 училища във Велико Търново; информационна кампания „Бъди информиран!” в град Горна Оряховица с ученици-доброволци от горен курс на обучение (презентации за превенция на зависимостите, разпространение на здравно-образователни материали); регионални (4) информационни кампании в градовете Велико Търново, Златарица, Елена и Павликени (разпространение на здравно-образователни материали и презервативи сред населението); медийни прояви и излъчване на видеоклиповете „Живот без дрога” и „ПАВ” на видеостената пред Община Велико Търново (общо 1260 излъчвания).
НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ПРЕВЕНЦИЯ НА ХРОНИЧНИТЕ НЕЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ 2014 - 2020 г.
І. Дейности по факторите на риска за ХНБ - тютюнопушене, нездравословно хранене, ниска физическа активност, употреба на алкохол

1. С активното съдействие и участие на експерти от отдел ПБПЗ е реализиран Празник на знанието в подкрепа на здравословния начин на живот на младите хора без зависимост от тютюневи изделия и употреба на алкохол, включващ образователни игри под надслов „На мах бъди без тютюнопушене и алкохол ти с участието на 100 ученици, родители и педагози от СОУ „В. Грънчаров” – Горна Оряховица по проекта „Мисия здраве: жив здрав с тютюн и алкохол” в рамките на Националния ученически конкурс „Посланици на здравето”. Участниците в образователните игри (ученици от седми, осми, и девети клас, разпределени в осем отбора по три души) преминаха през три етапа, в които отговаряха на въпроси, свързани с факти и доказателства за вредите от тютюнопушенето; изработваха макети на пушача; решаваха тест и игрословици, свързани с алкохолни или полезни за младите хора напитки; завързваха балони с алкоочила, оказваха първа долекарска помощ и изпълняваха други интересни задачи. Атрактивната публика (съученици, родители и педагози) имаше възможност също да решава забавни задачи и отговаря на въпроси. Участниците в надпреварата получиха съответни грамоти и награди, осигурени от РЗИ - Велико Търново.


2. В рамките на националния ученически конкурс „Посланици на здравето” на 26.04.2016 г. в РЗИ – Велико Търново се проведе здравна въртележка, посветена на здравословното хранене. Инициативата е част от проекта „Живей активно”, разработен от ПМГ „Васил Друмев” – Велико Търново. В дискусията се включиха също ученици от СОУ „Ем. Станев”, ЕГ „Проф. д-р Асен Златаров” и ПГЕ „А. С. Попов” (общо 27 ученика), които дискутираха следните теми: Хранят ли се здравословно учениците в училище?, За и против диетите, Вегетарианството и веганството – за и против, Опасни ли са храните, които консумираме?. Представени бяха и три презентации по темата здравословно хранене.
3. През месец май в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”, Горна Оряховица участниците в проекта „С хранене и спорт към здравословен живот” представиха изложба на здравословни храни. Целта на инициативата е популяризиране на препоръките за здравословно хранене сред учениците. Присъстваха ученици, педагози, служители и родители, които дегустираха качествата на предложените разнообразни ястия. Изложбата се реализира с методичната помощ на експерти от отдел ПБПЗ. В инициативата се включиха общо 133 ученици, педогази и родители.
4. В срок е реализирано проучването на антропометричния статус, хранителния прием, физическата активност и факторите на семейната и училищната среда на ученици от първи клас (общо 120 ученика) от 6 училища в област Велико Търново, организирано в рамките на Европейската инициатива на СЗО за наблюдение на затлъстяването при децата 2016.
5. Съвместно с Младежки дом – Велико Търново е организиран и проведен Празник на здравето в град Килифарево по повод на Световния ден без тютюнопушене – 31 май 2016 г., включващ: информационно-образователна акция под мотото „Стоп на тютюнопушенето” - настоящи и бивши пушачи (15 лица) бяха консултирани за отказване от тютюнопушене; рисуване върху балони от деца (30 деца) и „запознаване” с пушещата кукла Сю; разпространение на 16 заглавия на здравно-образоветелни материали за превенция на хронично-незаразните заболявания.

6. Организирана е информационна кампания по повод на Световния ден без тютюн – 31 май 2016 г. (отчетена е по програма „Здрави деца в здрави семейства”); публикувана е информация за кампанията на интернет страницата на инспекцията.


7. Оказано е съдействие (предоставени са информационни и образователни материали) на Младежки дом – Горна Оряховица за провеждане на информационна акция за превенция на зависимостите (тютюнопушене и употреба на наркотични вещества) по повод на Световния ден без тютюнев дим (31 май) и Международния ден за борба с наркоманиите (26 юни), с участието на обучени млади хора - доброволци от град Горна Оряховица.
8. Оказана е консултативна помощ на пушачи за отказване от тютюнопушене в кабинета за отказване от тютюнопушене в ККОТ в инспекцията, на работни места в организирани колективи и в рамките на отделни инициативи за здраве – за първото шестмесечие с консултации са обхванати общо 104 лица (50 жени и 54 мъже), на вързаст от 12 до 82 години, сред които преобладават умерените жени пушачи, т.е. пушещите от 1 до 10 цигари дневно. Функционално изследване на дишането (спирометрия) е извършено на 103 от консултираните лица, като по-голямата част от тях - 85,4% са с нормални стойности на дишането.
9. Консултативният кабинет за отказ от тютюнопушене в инспекцията е популяризиран чрез излъчване на рекламата му по електронни и печатни медии, и сред училища във Велико Търново. За второто тримесечие по Общинско кабелно радио рекламата на кабинета е излъчена 24 пъти, а по КТ „Видеосат - 21 век” – 540 пъти; във в-к „Янтра Днес” е публикувана 61 пъти.

Проведени са 4 изнесени кампании (2 – в град Килифарево и 2 – в парк Марно поле) за популяризиране дейността на кабинета.

Дейността на ККОТ в инспекцията за второто тримесечие на годината е отчетена, съобразно предоставената от МЗ таблична форма.
10. Проведени са 39 интерактивни обучения (тренинги, презентации, видеолектории, беседи, дискусии) с ученици по темите: тютюнопушене, здравословно хранене, и кръвно налягане с общ обхват 892 ученика.
11. Проведено е и 1 обучение на директори на детски градини и педагози от град Свищов (43 лица) по прилагане на Наредба №6/10.08.2011 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения.

Осъществени са 15 консултации на отговорни за организираното хранене на деца и ученици лица по прилагане на съответните нормативни документи.


12. Разпространени са 8 заглавия на образователни материали с тематика тютюнопушене в рамките на отделни инициативи (общо 745 броя).

13. По повод Световния ден на движението – 10 май са осъществени: 3 публикации в интернет, излъчване на видеоклип за ползата от движението на видеостената пред Община Велико Търново (420 излъчвания) и на аудиоклип по Общинско кабелно радио (4 излъчвания). На Световния ден на движението беше посветен вторият туристически маршрут на кампанията „Движи се и победи - пролет 2016”, проведен на 15 май 2016 г. до Преображенския манастир.


НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ПРЕВЕНЦИЯ И КОНТРОЛ НА ХИВ И СПИН (2016 г. – 2020 г.)

1. Реализирана е план-медия за излъчване на рекламата на кабинета за анонимно и безплатно консултиране и изследване за СПИН (КАБКИС) в РЗИ - Велико Търново по КТ “Видеосат - 21” (540 излъчвания), Общинско кабелно радио (24 излъчвания) и областния ежедневник “Янтра Днес” (61 публикация).

2. Организирана е кампания по повод Световния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН – 15 май: образователни игри „Ние знаем как да бъдем здрави” в парк „Дружба” - Велико Търново с участието на 17 отбора ученици от 9 училища във Велико Търново; изследване за носителство на вируса на СПИН в „Клиниката на открито” в парк „Марно поле” (обхванати 36 души – 25 жени и 11 мъже, резултатите на които са отрицателни) и разпространение на 190 броя презервативи сред преминаващите граждани; тридневно обучение на нови членове на Ученическия клуб на здравето „Живей” по теми, свързани с превенцията на употребата на наркотици и алкохол и рисковото сексуално поведение; медийни прояви и други.

3. Във връзка с проведените инициативи за превенция на ХИВ/СПИН (обучения, кампании) през отчетния период са разпространени образователни и информационни материали, и презервативи.


4. На интернет страницата на РЗИ са поместени 4 информационни материали и снимки от дейностите по програмата и 3 публикации в местната преса; осъществени са общо 4 ТВ и радиопредавания.
5. Проведени са обучителни мероприятия: семинар с ученици от три училища по темата „СПИН и СПИ”, консултации и методична помощ на здравните медиатори от общините Елена, Златарица и Павликени.
6. Осъществено е партньорство с Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе” и здравния медиатор към Община Златарица за организиране и провеждане на инициативи, посветени на Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН – 15 май.
НАЦИОНАЛНАТА ПРОГРАМА ЗА НАМАЛЯВАНЕ ВЪЗДЕЙСТВИЕТО НА РАДОН В СГРАДИ ВЪРХУ ЗДРАВЕТО НА БЪЛГАРСКОТО НАСЕЛЕНИЕ
1. Съвместно с отдел ДЗК социологът от отдела участва в заключителния етап на скрининговото изследване на нивата на радон в сгради на територията на област Велико Търново – в 102 обитаеми жилищни сгради, разпределени в 10-те общини на областта.

2. Изготвен и отпечатан е образователен материал за влиянието на радона върху човешкото здраве в тираж 100 броя, който се разпространява в рамките на отделни инициативи - Клиника на открито и други.


ДЕЙНОСТИ ПО ОКОЛНА СРЕДА И ЗДРАВЕ
1. По план-медия на видеостената е излъчен видеоклипа „Замърсяване от автомобилите” (420 излъчвания), а по Общинско кабелно радио аудиовариантът му (4 излъчвания).

2. Разпространени са 4 заглавия на образователни материали в рамките на проведени инициативи (35 броя).


ДЕЙНОСТИ, НАСОЧЕНИ КЪМ ОГРАНИЧАВАНЕ НА ОСТЕОПОРОЗАТА В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
1. Ползата от движението с цел профилактика и на остеопорозата е популяризирана чрез кампанията „Движи се и победи – пролет 2016 и спортно-туристическия празник в парк Ксилифор. По време на туристическите маршрути са разпространени едноминутни тестове за оценка на индивидуалния риск от остеопороза.
ПРОЕКТ „ИНФОРМИРАНИ И ЗДРАВИ”

1. Популяризирани сред населението са видеоматериалите на проекта по темите тютюнопушене и употреба на психотропни вещества чрез излъчването им на видеостената пред Община Велико Търново – общо 1260 излъчвания.


НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ПРЕВЕНЦИЯ И КОНТРОЛ НА ТУБЕРКУЛОЗАТА В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
1. Дейностите, включени в организираната по повод на Световния ден за борба с туберкулозата кампания под надслов „Обединени в борбата срещу туберкулозата” са изпълнени (отчетени за първото тримесечие).
ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ КЪМ ЗДРАВНА СТРАТЕГИЯ ЗА ЛИЦА В НЕРАВНОСТОЙНО ПОЛОЖЕНИЕ, ПРИНАДЛЕЖАЩИ КЪМ ЕТНИЧЕСКИТЕ МАЛЦИНСТВА
1. През второто тримесечие са проведени срещи с представители на ЦМДТ „Амалипе”, здравните медиатори към Общините Златарица, Елена и Павликени за организиране и провеждане на инициативи, посветени на Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН – 15 май и Международния ден за борба с наркоманиите – 26 юни.
2. Проведени са 5 интерактивни обучения на ученици и педагози в населени места с преобладаващо ромско население по темите тютюнопушене, хранене, алкохол (СОУ и ОУ в гр. Елена; СОУ „Вл. Комаров” и ПГЕ „Ал. С. Попов” – Велико Търново).

3. В дейности по промоция на здравето – кампания „Движи се и победи – пролет 2016”, спортно-туристически празник в парк Ксилифор и инициативи, посветени на тютюнопушенето се включиха деца и ученици от ОУ „Хр. Ботев” – Велико Търново и 5 институции за социални услуги за деца (Дом „Пеню и Мария Велкови”, ЦНСТ – ул. „Никола Габровски”, ЦНСТ І, ІІ и ІІІ).


4. В срок е изготвена и изпратена в МЗ обобщена информация за дейността през второто тримесечие.
ПРОФИЛАКТИКА НА ЗАРАЗНИТЕ И ПАРАЗИТНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ
1. Осъществени са 2 обучения с тематика лична хигиена и предпазване от заразни заболявания с ученици.

2. Разпространени са 3 заглавия на печатни здравно-образователни материали за профилактиката на заразните и паразитни болести сред ученици.


ОРГАНИЗАЦИОННО-МЕТОДИЧНА ПОМОЩ И КОНСУЛТАЦИИ

1. Оказана е организационно-методична помощ на медицинските специалисти от здравните кабинети в детските заведения, училища и специализирани заведения за социални услуги за деца относно:



  • Здравно образование на деца и ученици по поведенческите, биологичните и психо-социалните фактори на риска за ХНБ и рисковите фактори в околната среда; профилактика на туберкулозата – общо на 18 медицински специалисти.

2. Оказана е методично-консултативна помощ на модератори от Центровете за работа в общността към ЦМДТ „Амалипе” – Велико Търново и на медиатори от общините Златарица, Елена и Павликени за провеждане на здравно-образователни дейности с ученици и възрастни лица в неравностойно положение, с фокус роми.


3. Оказана е консултативна помощ на немедицински лица относно:

  • Изпълнение на изискванията на нормативните документи за здравословно хранене на децата и учениците в детски заведения и училища – на 15 лица;

  • Изпълнение на проектите на училищата, включили се в националния конкурс „Посланици на здравето” (3 консултации).

КОНТРОЛНА ДЕЙНОСТ
1. По спазване на изискванията на чл. 56 и 56а от ЗЗ за забрана на тютюнопушенето

1.1. Осъществен е взискателен контрол по спазване на забраните за тютюнопушене, съгласно чл. 56, ал. 1 и ал. 2, и чл. 56а от Закона за здравето - през ІІ тримесечие са извършени 122 проверки (общо за полугодието – 246 проверки, вкл. и на площадки за игра, при годишен план 400 проверки). Всички проверки са регистрирани в констативен протокол.

Постъпили са 5 сигнала за нарушаване на чл. 56 и чл. 56а от Закона за здравето, които са проверени, съгласно приетите срокове.
2. По спазване на изискванията на чл. 54 и чл. 55 от ЗЗ

2.1. Осъществен е контрол по спазване на забраната за продажба на алкохолни напитки на спортни прояви и обществени мероприятия, организирани за деца и ученици (чл. 54, т. 4 и т. 5 от ЗЗ) – извършени са 4 проверки на спортни прояви.


2.2. Осъществен е контрол по спазване на изискванията на чл. 55, ал. 1 и ал. 2 от ЗЗ чрез ежедневен преглед на местната преса за отпечатване на пряка и непряка реклама на спиртни напитки.

3. По спазване и изпълнение на установените с нормативен акт изисквания за здравословно хранене на подрастващите (за първото шестмесечие)

3.1. Извършени са общо 12 проверки (при годишен план 15 проверки) за спазване на изискванията на Наредба №2/07.03.2013 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 0 до 3 години в: 4 млечни кухни, 5 детски ясли и 3 ОДЗ (яслени групи); издадено е 1 предписание до детска ясла за отстраняване на допуснати нарушения.


3.2. Извършени са 35 проверки (при годишен план 50 проверки) за спазване на разпоредбите на Наредба №6/10.08.2011 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения на територията на областта и е издадено 1 предписание за отстраняване на допуснати нарушения.
3.3. Извършени са общо 70 проверки по спазване на изискванията на Наредба № 37 на МЗ за здравословното хранене на учениците в ученически столове (18 проверки при годишен план 25 проверки), училищни бюфети и автомати (40 проверки при годишен план 40 проверки); издадени са общо 6 предписания.
През периода са постъпили 2 сигнала за храненето в ученически стол и Дом за стари хора – Велико Търново, които своевременно са проверени.

3.4. Представител на отдел ПБПЗ участва в процедура за обществена поръчка с предмет: „Ежедневно приготвяне и доставка на храни (кетъринг) за нуждите на ЦДГ, ЦНСТ за деца/младежи без увреждания „Вяра, Надежда и Любов”, Дом за стари хора „Донка Паприкова” и Домашен социален патронаж на територията на община Златарица за период от 36 месеца”.


4. По спазване на съгласуваните седмични разписания

4.1. Извършена е тематична проверка за спазване на съгласуваните седмични разписания на задължителните учебни часове в 11 училища на област Велико Търново за втория срок на учебната 2015/2016 година, при която не са установени нарушения.

Издадено е 1 предписание за неспазване на срока за представяне на седмичното разписание на училището в РЗИ.
ОРГАНИЗАЦИЯ НА РАБОТАТА И ПОВИШАВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯТА НА СЛУЖИТЕЛИТЕ В ДИРЕКЦИЯТА
1. Планиране и отчитане на дейността на дирекцията

1. През отчетното тримесечие са проведени ежедневни оперативки за поставяне на текущите задачи и отчитане на изпълнението им.

2. Дейността на отдела е отчитана ежеседмично на директорските съвещания.

3. Всички срокове за изготвяне и изпращане на информации, отчетни форми и справки в МЗ, НЦОЗА и други институции през отчетния период са спазени.


2. Атестиране на служителите в дирекцията

2.1. През месец юни (след 15 юни) започна подготовка за провеждане на междинните срещи за етапно отчитане изпълнението на целите от индивидуалните работни планове на служителите в отдел ПБПЗ.


3. Повишаване на квалификацията на служителите в дирекцията

1. Проведени са 2 колегиума в отдела (1 – по план и 1 – извънпланово).

2. През отчетния период гл. експерт Й. Илиева участва в планиран еднодневен курс в НЦОЗА на тема „Насилие и здраве. Видове насилие. Стратегии за справяне с него”.

3. Целите от личните планове със срокове през второто тримесечие на годината са изпълнени от съответните служители.


ИЗПЪЛНЕНИ ДОПЪЛНИТЕЛНИ ЗАДАЧИ:

- Инициативи за промоция на здраве и профилактика на болестите - кампания за отбелязване на Международния ден на сестринството (12 май); информационно-образователна акция в центъра на град Килифарево с консултации за отказване от тютюнопушене, демонстрация на вредата от тютюнопушенето чрез пушещата кукла Сю; проект „С хранене и спорт към здравословен живот” в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”, Горна Оряховица за популяризиране на препоръките за здравословно хранене сред учениците и изложба на здравословни храни (участници - общо 133 ученици, педогази и родители) и други;

- Подготовка и провеждане на отчетно-изборно събрание на ОКЗ и подготовка на документите за вписване на промените във ВОС;

- Обучителни дейности - обучение на директори на детски градини и педагози от град Свищов (43 лица) по прилагане на Наредба №6/10.08.2011 г. за здравословно хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения; тридневен семинар (8 – 10 юни) на тема „Превенция на зависимостите” с нови членове на ученическия Клуб на здравето „Живей” (16 ученици на възраст от 15 до 18 години), организиран в рамките на Програма за превенция на наркоманиите в община Велико Търново; обучение на тема „Хигиена на кожата” в ОУ „Бачо Киро” - Велико Търново с обучители от „Пиер Фабр” – България, с което са обхванати 26 ученици от 7 клас; оказване на методично-консултативна помощ на здравни медиатори към общините Елена, Златарица и Павликени във връзка с организиране на локални кампании за превенция на наркоманиите и превенция на ХИВ/СПИН и други.




Каталог: kartinki -> otcheti%202016
otcheti%202016 -> Анализ и оценка на здравословното състояние на учениците в област велико търново за 2016 год
otcheti%202016 -> За изпълнението на графика на рзи велико Търново за мониторинг на питейните води в област Велико Търново през І тримесечие на 2016 година
otcheti%202016 -> О т ч е т за дейността на отдел дзк на дирекция „Обществено здраве” през първото тримесечие на 2016 г
otcheti%202016 -> Отчет за дейността на отдел „профилактика на болестите и промоция на здравето” за първото тримесечие на 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница