Отчет за дейността на сдружението за периода от 25. 06. 2010 г до 25. 04. 2013 година



Дата28.02.2018
Размер99.24 Kb.
#60193
ТипОтчет


СДРУЖЕНИЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ „ИЗГРАЖДАНЕ В ГРАД ДОБРИЧ НА ПАМЕТНИК НА ГЕНЕРАЛ ИВАН КОЛЕВ И ЗАГИНАЛИТЕ ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕТО НА ДОБРУДЖА ПРЕЗ 1916 ГОДИНА”

ГР. ДОБРИЧ, УЛ. „БЪЛГАРИЯ” № 12, ОБЩИНА ГРАД ДОБРИЧ,

ТЕЛ. 058/601 206; е-mail: r_koleva@dobrich.bg


ДО

ЧЛЕНОВЕТЕ НА СНЦ „ИЗГРАЖДАНЕ ПАМЕТНИК

НА ГЕНЕРАЛ ИВАН КОЛЕВ И ЗАГИНАЛИТЕ ЗА

ОСВОБОЖДЕНИЕТО НА ДОБРУДЖА ПРЕЗ 1916 Г.“

ДОКЛАД
от Детелина Николова – Съпредседател на Сдружението,

Кмет на Община град Добрич

ОТНОСНО: Отчет за дейността на сдружението за периода от 25.06.2010 г. до 25.04.2013 година


УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,
Сдружение с нестопанска цел „Изграждане на паметник на генерал Иван Колев и загиналите за освобождението на Добруджа през 1916 г.” се учреди на 7 юни 2007 г. Учредители са 78 съграждани, а новоприетите членове са 43, които срещу личен подпис изразиха съгласие с целите на Сдружението и приеха Устава му. То възникна като гражданска инициатива на добричките граждани, обичащи родния си край и неговата история.

Основната цел на сдружението е възстановяване на историческата памет за участието и героизма на българското войнство във военната кампания за освобождаване на Добрич през 1916 г. чрез постояване на паметник. Във военната история дните на победните освободителни битки – 5, 6, 7 септември 1916 г., постигнали завземане на цяла Добруджа са известни като Добричката епопея. С построяването на паметник на ген. Иван Колев и загиналите за освобождението на Добруджа през 1916 г. ще се увековечи делото им. Без победата на Добруджанския фронт, нямаше да има Крайовски договор. Южна Добруджа най-вероятно, щеше да бъде със съдбата на други български територии, на юг и на запад, които граничат с България. Костите на над 1000-та българи останали под Добричката земя имат стойност на свети мощи. Споменът за тях е покрит с мъка и сълзи от поколенията им.

Построяването на този паметник в град Добрич е знаково. С паметниците на Хан Аспарух, Добротица, Св. Св. Кирил и Методий, Васил Левски се потвърждава последователността в почит към символите от българската история и личностите от нея.

Укоримо е, че толкова дълго не са преодолени причините за неизпълнение на този дълг.

Инициативата на Сдружението подкрепиха в изтеклите години Общинския съвет и Община град Добрич, отделни фирми и граждани, оцениха значимостта на целта, която сме си поставили.

Задължително обаче е и ангажирането на българската държава. Предстои отбелязване на 100 годишнината от военните победи на Добруджанския фронт. Считаме, че е необходима национална програма за годишнините, както това стана за Балканските войни. И както, за 1300 години от основаването на българската държава, централно място имаше построяването на паметника на Хан Аспарух в град Добрич, където му беше и е истинското място, така още преди месец септември 2016 година трябва да се отчете изпълнения дълг на българския народ и българската държава. Затова задължава трайността и пътя на идеята.

Идеята за паметник възниква още след приключването на военните действия през 1917 г., като мястото е определено да бъде в гр. София. Извършена е огромна работа, събрани са 1 824 000 лв., но поради подготовката и участието ни във Втората световна война до построяване на паметника не се стига. След възвръщане на Южна Добруджа през 1940 г. идеята се възобновява, вече, в гр. Добрич. Признателното гражданство, организирано от Дружеството на подзапасните офицери в града събира над 350 000 лв. Средствата от София и Добрич към 1943 г. са били предостатъчни да се построи паметника. В края на 1943 г. те възлизат на 2 192 000 лв. След 09.ІХ.1944 г. тези суми са били одържавени и осъществяването на благородната идея пропада. През 2010 г., 70 години след възвръщането на Южна Добруджа в пределите на Родината и 94 години от военните събития от 1916 г., Сдружението поставя проблема като неизпълнен дълг към паметта на героите. В тази връзка, дейността на членовете и симпатизантите му е насочена към осъществяване идеята за изграждане на паметник на генерала – герой.

Първото Общо събрание на Сдружението беше проведено на 25.06.2010 година.

Представям на Вашето внимание отчет за дейността на сдружението за периода 25.06.2010 г. до 25.04.2013 година.
Извършени дейности по главната цел


  • Проведе се обществена поръчка по реда на ЗОП и се изработи в гипс и сух монтаж в мащаб 1:1 паметникът на ген. Иван Колев и загиналите за освобождението на Добруджа през 1916 година с автор проф. Крум Дамянов. Това е първия етап от конкурса, а средствата са осигурени от Община град Добрич.

  • Изработени са клинови калъпи от гипс на конната фигура и фигурата на ген. Иван Колев и отделни декоративни елементи от фирма „М 99“ ООД, които се съхраняват от същата фирма.

Съгласно изработената количествено-стойностна сметка за отливане на скулптурата и художествените елементи от бронз и необходимите монтажни работи са необходими 444 000 лв.

За вертикална планировка, благоустрояване, стени от видим бетон, художествено осветление и конструктивни елементи (на основание изработения технически проект) са необходими 134 000 лв.



  • С помощта на дарителския жест на фирма „Хеликспрес“ град Варна са изработени свидетелства за дарение и разделители за книги – 2 типа, които са разпространени в училищата на град Добрич. Средства за изграждане паметника на ген. Иван Колев се набират чрез свидетелства за дарения, които членовете на Управителния съвет получават от касата на Общината.

  • С решение на Управителния съвет на сдружението са откупени 5 броя релеф малка пластика – реплика към паметника на ген. Иван Колев, изработена от Любомир Добрев на единична стойност 160 лв., като един брой се съхранява в Регионален исторически музей Добрич за архив и 4 броя са предоставени на Художествена галерия към архива който се поддържа за паметника на ген. Иван Колев.

  • С писма поканихме народните представители от 8-ми Добрички многомандатен избирателен район на среща с Управителния съвет за популяризиране дейността на сдружението и финансово подпомагане на идеята. На срещата се отзоваха 2-ма народни представители;

  • Изпратихме писма до Народно събрание, Министерски съвет, всички парламентарно представени политически сили, арендатори от Добричка област, Областен управител на Област Добрич за финансово подпомагане изграждането на паметника.

  • С писмо № 68/19.11.2010 г. до Българска народна банка Сдружението поиска възстановяване на одържавените финансови средства за изграждане паметника на генерал Иван Колев и загиналите за освобождението на Добруджа през 1916 г. в град Добрич. Получихме отказ.

  • Обърнахме се към Министерство на отбраната за осигуряване на 7 тона месингови гилзи ф 100-150 мм /след утилизацията им/, но получихме отказ. Самият процес на извличане на желязо при разтопяване на месинговите гилзи е труден и много скъп процес, който може да се окаже и по-скъп от закупуване на желязо.

  • Представихме проектно предложение пред Фондация „Америка за България“ и Фондация „Българска памет – братя Диневи“, от където получихме отказ.

  • Поканихме президента Росен Плевнелиев и той ще бъде патрон на честванията на 100-годишнината от Добричката епопея през 2016 година.

Дейности по съпътстващи цели на сдружението

  • Инициира се заедно с представител от Кюстендил на подписка за възстановяване името „Генерал Иван Колев“ на предгаровия площад в града. Инициативата е с успешен край. На 31 януари т.г. Общински съвет в Кюстендил взе решение за именуване на предгаровия площад. В подписката са събрани над 700 подписа от цялата страна.

  • Стартирана е процедура по събиране на подписка за възстановяване името на 36 СОУ на името на „Генерал Иван Колев“, което е носило от 1917 г. до 1952 г. Нашата подписка ще бъде в подкрепа на граждански инициативен комитет в София.

  • През 2011 г. в изложбената зала на Военно гробище бе изготвена нова музейна експозиция, посветена на Добричката епопея от 1916 г., в която намериха място и някои нови моменти, свързани с идеята за изграждане паметник на генерала в Добрич от 1942 г.

  • Членове на СНЦ взеха участие в научни форуми със статии посветени на събитията от 1916 г. на Добруджанския фронт – научна конференция в Тутракан през 2011 г. с изследване за българските войнишки паметници в Северна Добруджа, проучени и издирени по време на три последователни експедиции на територията на Румъния; международен научен форум в Констанца, Румъния през 2011 г. с доклад посветен на първата атака на Кубадинската позиция от 19-20 септември 1916 година; научна конференция в Балчик през 2012 г. със съобщаване на българските военни гробища в Добруджа през Първата световна война.

  • Сформирана е инициативна група за създаване на експозиция посветена на военната кампания на Трета българска армия в Добруджа през есента на 1916 г.


Публикации в печата

  • В юбилейния вестник „95 години Тутраканска епопея“ от септември 2011 г. е публикувана статия за интернационалното военно гробище в с. Мирча вода, Румъния, където има български сектор и са публикувани за първи път имената на част от погребаните там български войници и офицери.

  • Във вестник „Десант“ се публикува обзорна статия за Добричката епопея и приносът на ген. Колев.

  • Във вестник „НДТ“ от 11 март 2013 г. се публикува статията „Размисли по повод една добра новина“ за успешния край на инициативата за именуване на предгаровия площад в Кюстендил.

  • В-к „НДТ“, 12 март, 2013 г. „След размислите накъде?“ – подновяване на предложенията за възстановяване имената на училищата в София и с. Карапелит, община Добричка.


Участие в публични мероприятия

  • Членове на Управителния съвет на сдружението редовно участват в панихидите отслужвани в деня на смъртта на ген. Иван Колев на 29 юли, организирани от Никола Григоров. През 2010 г. на гроба е поставена урна с добруджанска земя и снопче житни класове, а през 2011 г. урна със земя от градината пред родната къща на ген. Колев в с. Бановка.

  • За ползата от изграждането на паметник на ген. Иван Колев е изнесена лекция пред българската диаспора в град Измаил по време на празника на Българската диаспора в Украйна и на 3 март – нашия национален празник, който те празнуват с най-голяма почит.

  • Изнесени са беседи в град Болград пред ученици от Българската гимназия „Г. С. Раковски“. Поднесени са лекции и пред студентите на Педагогическия институт в Измаил за ген. Иван Колев и загиналите за освобождението на Добруджа през 1916 година.


Телевизионни предавания, радиопредавания, филми, книги по темата

  • Членове на Управителния съвет на СНЦ взеха участие в интервюта за популяризиране делото на ген. Иван Колев, излъчен е 20 минутен филм на Николай Дойнов за личността и подвига на ген. Колев, а по турска и румънска телевизия се излъчиха репортажи за Военно гробище. Наши членове консултираха екипът на FIVE STAR MEDIA през 2012 г. за изготвянето на филм за град Добрич под името „Добрич – градът на помирението“, като от фонда на музея бяха използвани материали, снимки и документи за отразяването на боевете край Добрич през 1916 г.

  • В радиопредавания във „Фокус“, „Дарик“ и „Добруджа“ над 20 пъти участваше темата за генерал Иван Колев и Добруджанския фронт.

  • Издадени са книгите „Преселение на българите в Бесарабия от 1765 г. до 1878 г.“, „Бесарабски българи участвали в управлението на България“, „Реквием за Иван Маринов“, „Непобедимите български полкове“ с автор Георги Казанджиев, екземпляри от които са подарени на българската диаспора в Бесарабия.


Контакти


  • Проведена е среща с един от потомците на ген. Иван Колев, който живее в неговата къща на ул. „Узунджовска“ в град София. Снимков материал се съхранява в архива на сдружението.

  • Установен е контакт с кмета на с. Чоба /Пловдивско/, откъдето са предците на ген. Колев. От името на Сдружението е дарена стъкленица със земя от Бановка и брошурата „Паметникът на генерал Иван Колев – неизпълнен дълг на поколенията“, които са изложени в скромен кът на ген. Колев в читалището. Прието е решение на Общински съвет в Община Брезово /към която е с. Чоба/ за поставяне на паметник на централния площад, за който предстои да се реши дали да носи името на ген. Иван Колев.

  • През отчетния период продължиха близките ни контакти с изградения комитет за изграждане на паметник на генерала от град Измаил и родното му село Бановка, организиран и ръководен от неговия племенник Сергей Стоянов. В комитета са включени и други родственици на ген. Иван Колев, които поеха ангажимент към финансово подпомагане изграждането на паметника.


Организационни дейности, събиране на членски внос, привличане на нови членове

  • Продадени са дарителски картички на обща стойност 2750 лева.

  • От разделителите за книги, разпространени в училищата постъпиха 4397,10 лева.

  • Трима членове на сдружението са натоварени със събирането на членския внос. Към момента по сметката за членския внос постъпленията са в размер на 4260 лв. от основаването на сдружението.

  • За отчетния период са проведени 5 заседания на Управителния съвет на Сдружението, 1 среща с народни представители и 1 среща с арендатори, приети са 21 решения. Служител на Община град Добрич отговаря за цялата административно-техническа дейност, деловодството и архива на Сдружението. В секция „Култура“ в сайта на Община град Добрич се внася информация за дейността на Сдружението.

  • Привлечени са 11 нови члена на сдружението. Към настоящия момент членовете на СНЦ „Изграждане паметник на ген. Иван Колев и загиналите за освобождението на Добруджа“ наброяват 81 души.

30 души отпаднаха от членство по различни причини, 10 са починали.

Уважаеми госпожи и господа,
Представената дейност на Сдружението е интензивна и многопосочна, обхваща професионалните аспекти на изява на членовете му. Отразява и обществената им ангажираност и активна позиция, която градирайки усилията в най-близко бъдеще ще ни доведе до реализацията на главната цел – откриване на изградения паметник на „ГЕНЕРАЛ ИВАН КОЛЕВ И ЗАГИНАЛИТЕ ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕТО НА ДОБРУДЖА ПРЕЗ 1916 ГОДИНА”.

Да си пожелаем непримиримост към забравата, липсата на памет за делото на ген. Колев, да си пожелаем ентусиазъм, енергия, постоянство в усилията за реализирането на идеята за изграждане паметник на ген. Колев.


Във връзка с предложения отчет, моля да приемете следното
Проект!
РЕШЕНИЕ:
На основание чл. 23, ал. 1, т. 10 от Устава, Общото събрание на СНЦ „Изграждане паметник на ген. Иван Колев и загиналите за освобождението на Добруджа през 1916 година“ приема предложения отчет за дейността на сдружението за периода 25.06.2010 г. до 25.04.2013 година.


ВНОСИТЕЛ:
ДЕТЕЛИНА НИКОЛОВА

Съпредседател на Сдружението


Каталог: files -> info pages
info pages -> Възнагражденията на Секционните избирателни комисии ще се изплащат на 11 и 14 ноември 2011 г
info pages -> Кметства в общината Телефонен код Служебен телефон
info pages -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
info pages -> Технически спецификации технически изисквания за безоловен бензин а – 95Н
info pages -> Програма за развитие на читалищната дейност в община град добрич 2015
info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
info pages -> Технически спецификации охраната на общинските обекти чрез охранители
info pages -> Програма за опазване на околната среда 2016 2020 г. Общинска програма за опазване на околната среда 2016 2020 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница