Отчет за дейността на Висшия адвокатски съвет за периода 25 2005 24 2006 г



страница1/2
Дата24.07.2016
Размер351.6 Kb.
#4365
ТипОтчет
  1   2
Отчет за дейността на Висшия адвокатски съвет за периода 25.2.2005 – 24.2.2006 г.

УВАЖАЕМИ ПОЧЕТНИ ГОСТИ,


УВАЖАЕМИ ДЕЛЕГАТИ,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Позволете ми от името на Висшия адвокатски съвет и лично от мое име да Ви приветствам с добре дошли на най-висшия форум на българската адвокатура и да Ви благодаря за честта и признанието да споделим заедно спомена за отлетялото време, да възкресим най-значимите събития белязали нашия професионален живот и да потърсим верния път на обозримото бъдеще.


По волята на закона – чл. 83, ал. 1 и 2 и чл. 90, ал. 1 от Закона за адвокатурата и неписаната сила на традицията последната събота на м. февруари отново събира заедно представителите на 11 000 адвокатска общност от Видин до Малко Търново и от Силистра до Петрич и Сандански. Отново част от елита на нацията, призван от Конституцията и Европейската харта за защита правата на човека и основните свободи, ще извиси своя горд, свободен и независим глас, ще даде своята оценка за стореното и нестореното, за желаното и реално постигнатото, и в градивен план за това, което трябва да изградим или трябва да предотвратим.
Днешното отчетно събрание бележи средата на пътя, извървян от мандата на Висшия адвокатски съвет, време достатъчно за критичен анализ и оценка за обещаното и изпълнено за изтеклите две години. Ако приемем за вярно твърдението на Джордж Бърнард Шоу, че „Демокрацията е средство, което гарантира, че няма да бъдем управлявани по-добре, отколкото заслужаваме” не ни остава друго освен да се примирим, че вишегласието не е най-мъдро, но в цялата история на човешкото развитие няма измислен по-добър начин за формиране на управленска воля и да се опитаме винаги заедно да бъдем честни пред професията и пред собствената си съвест, пред обществото и чистото право, за да упражняваме с достойнство професията „защитник-адвокат”.
Днешните решения на Общото събрание ще бъдат може би последните автохтонни решения на българската адвокатура и м. февруари на 2007 г. да бъде първият от новото начало на професионалната ни общност като неразделна част от голямото адвокатско семейство на обединена Европа.
Но преди да се взрем в бъдещето да прочетем отново и да затворим страницата на отминалите дни.

БРОЙ НА АДВОКАТИТЕ В БЪЛГАРИЯ

За периода 2001 г. до 2004 г. адвокатурата нараства средно с 1000 човека на година, за да достигне 1 януари 2004 г. 11 283.


През 2004 г. м. юни е приет сега действащият Закон за адвокатурата и за първи път се появява нова тенденция, а именно драстичен отлив на новопостъпващи адвокати.
За цялата 2004 г. общият брой на адвокатите нараства условно с цифрата 195 и броят на адвокатите към 1 януари 2005 г. е 11 478. Използваме изразът условно, тъй като това е реално увеличеният брой адвокати, което означава приети повече от 195, но много повече отписани от професията.
Към 1 януари 2006 г. адвокатите в България са 11310 човека или тенденцията за отлив се запазва и за първи път от 1989 г. броят на адвокатите в България сочи на отрицателен прираст от 168 човека.
Тези статистически данни сочат за наличие на траен процес за спиране притока към професията и начало на отлив от професията. Причините за тези процеси са многобройни и не е предмет на отчетния доклад да ги анализира, но Висшият адвокатски съвет, а и адвокатските съвети по места би следвало да направят задълбочен анализ на ставащото и да потърсят отговорите на многобройните въпрос от рода на „Защо?”, „Докога?”, „Какво се е променило?”, „Какво ще се променя?”, „Налага ли се нова политика за професията?”, „Какви са перспективите пред професията?”, Глобализацията и адвокатурата”, „Застрашено ли е бъдещето на професията?”.
В крайна сметка има ли място за безпокойство или просто максимата „panta rei tempora mutantor” – Всичко тече, всичко се променя е вечно жива.

ЦЕНТРАЛНИ ОРГАНИ НА БЪЛГАРСКАТА АДВОКАТУРА ПРЕЗ ОТЧЕТНИЯ ПЕРИОД
Висш адвокатски съвет
Основни членове:
Траян Марковски – председател
Георги Гатев – зам.-председател
Георги Бакърджиев – зам.-председател
Румен Гарчев – главен секретар
Ангел Ангелов – Ст. Загора
Божидар Кънчев – Бургас
Васил Петров – Благоевград
Даниела Доковска – София
Драгомир Димов – Варна
Иван Бораджиев – В.Търново
Даниела Методиева - Перник
Константин Дечев – София
Петър Петров – София
Румяна Лечева – Русе
Стефан Ботев – София
Резервни членове:
Сияна Митева – Варна
Методий Кандиларов – Шумен
Стефка Въжарова – Ямбол
Ралица Спасова – Ст. Загора
Румяна Сидерова – София
Момчил Попсавов – Пловдив
Маргарита Бояджиева – София
Георги Добрев - София
Евелина Божикова – Пловдив


Висш контролен съвет:
Петър Зафиров – София
Любен Лашков – София
Мила Коновска – Благоевград
Георги Сандулов – София
Никола Пюскюлев – Варна
За председател на Висшия контролен съвет на основание чл. 126, ал. 2 от Закона за адвокатурата е избран Петър Зафиров.

Висш дисциплинарен съд:
Ралица Негенцова – председател
Хари Хараламбиев – Пазарджик
Михаил Банев – София
Мария Мусорлиева – София
Иван Бояджиев – Пловдив
Светлана Проданова – Пловдив
Грета Пенчева – Русе
Иван Апостолов – Смолян
Ирина Игнатова – София
Марин Маринов – Варна
Стоянка Минкова – София
Румяна Радкова – София
Добринка Гърневска – София
Маргарита Козалиева – София


ЗАСЕДАНИЯ НА ВАС

Следвайки стриктно разпоредбата на чл. 120, ал. 1 от Закона за адвокатурата Висшият адвокатски съвет е имал редовно заседание през всички месеци с изключение на м. август, съвпадащ със съдебната ваканция.


За отчетния период – 25.2.2005 г. - 24.2.2006 г. , са проведени общо 14 заседания, от които 11 редовни и 3 извънредни.
Извънредните заседания са проведени на 20 май 2005 г. , 7 юли 2005 г. и 19 декември 2005 г. за решаване на важни проблеми на професията и вземане на нетърпящи отлагане решения.
Бе спазена утвърдената традиция заседанията да се провеждат, по възможност, в последния петъчен ден на текущия месец, от 9.30ч. в сградата на Висшия адвокатски съвет.
На основание чл. 120, ал. 3 от 24.9.2004 г. до 20.12.2005 г. в заседанията на Висшия адвокатски съвет участваха председателите на адвокатските колегии на: София – Наталия Ценова, Пловдив – Емилия Недева, Бургас – Юрий Бошнаков, Варна – Йордан Митков, Русе – Николинка Мянкова, Смолян – Богдана Печилкова, Видин – Анжела Милева, а от 20.1.2006 до 15.7.2006 г. ще участват председателите на адвокатските съвети на: Разград – Емил Николов, Благоевград – Бойка Юсева, В.Търново – Иван Няголов, Враца – Велислав Лъжев, Габрово – Ганчо Георгиев, Добрич – Теньо Тенев, Ловеч – Венелин Ангелов, Перник – Катя Станкова,Сливен – Елена Христова, Хасково - Димо Стоянов, Ст. Загора – Атанас Стоянов.
В заседанията участват председателят на Висшия дисциплинарен съд –Ралица Негенцова и председателят на Висшия контролен съвет – Петър Зафиров.
В заседанията са канени и вземат участие както следва: зам.-министърът на правосъдието г-жа Миглена Тачева, председателят на Националното бюро за правна помощ – г-н Сергей Диков, представители на ABA CEELI – г-н Марк Ласман, Джон Алио, Виолета Костадинова, членът на борда на ЦКБ – г-н Николай Мутафов, г-н Божидар Икономов – авторът на логото на Висшия адвокатски съвет, журналисти.
Заседанията по правило протичат при публичност, максимална за адвокатурата представителност, демократичност, неограниченост за времето на дебат и абсолютна независимост при гласуване.
Висшият адвокатски съвет няма нито едно провалено заседание поради липса на кворум или по каквато и да е друга причина, решенията са вземани при вишегласие и нито веднъж при хипотезата на чл. 2 от Закона за адвокатурата – решаващ глас на председателя на съвета.
За всяко заседание е воден пълен звуков и стенографски запис и е изготвян пълен писмен протокол. Подписано копие от оригинала е предоставяно на всеки един от членовете на съвета.
В заседанията си Висшият адвокатски съвет е разглеждал и решавал всички възникнали въпроси в кръга на делегираната му в чл. 122 Закона за адвокатурата компетентност.
В следващото по-долу изложение огласяваме най-важните факти и обстоятелства за дейността на Висшия адвокатски съвет за времето на настоящия отчет.


ОРГАНИЗАЦИОННА ДЕЙНОСТ
Висшият адвокатски съвет оцени положително работата на отделните адвокатски съвети и отговарящите за тях членове на съвета и препотвърди формулата за разпределение на отговорност, връзка и взаимодействие както следва:
Васил Петров – Благоевград и Кюстендил
Даниела Методиева – Плевен, Габрово и Ловеч
Константин Дечев – Враца, Видин и Монтана
Румяна Лечева – Русе, Силистра и Разград
Иван Бораджиев – В.Търново, Търговище и Шумен
Драгомир Димов – Варна и Добрич
Божидар Кънчев – Бургас, Сливен, Ямбол
Ангел Ангелов – Ст. Загора, Кърджали, Хасково
Георги Бакърджиев – Пловдив и Смолян
Стефан Ботев – Пазарджик и Перник
Румен Гарчев и Траян Марковски отговарят за София
като дисциплинарните преписки се докладват от Петър Петров.

Няма основание за промяна на модела на управление и за настъпилата 2006 г. освен ако непредвидени субективни причини не наложат някакъв формат на преразпределение.


Доколко оценката на Висшия адвокатски съвет за добре изпълнена мисия от посочените по-горе членове се покрива с Вашата оценка ще се разбере днес от Вашите изказвания
ІІ. Бихме възприели с готовност всяко конструктивно предложение за задълбочаване на реалната връзка на отделните колегии с Висшия адвокатски съвет и превръщането на управлението на адвокатурата в истинско широко демократично самоуправление, максимално близко до всеки един адвокат.
Израз на тази максимална представителност за вземане на национално значими решения бе проведената Национална работна конференция с участието на всички председатели и секретари на адвокатските съвети от цяла България.
Конференцията се състоя от 26 до 29 май 2005 г. в курорта „Слънчев бряг” при участието на членовете на Висшия адвокатски съвет, председатели и секретари на адвокатските колегии от страната, членове на Висшия дисциплинарен съд, представители на АВА CEELI – Кийт Томас, Марк Ласман, Виолета Костадинова, журналисти, депутати.
Основни акценти на дневния ред бяха:
1. Обсъждане и приемане по принцип проекта за Етичен кодекс на адвоката.
2. Обсъждане продължаващите проблеми свързани с нарушаване от редица съдилища в страната реда при определяне и назначаване на служебната защита съгласно чл. 44 от Закона за адвокатурата.
3. Обсъждане по принцип на въпроси произтичащи от задължението на адвокатите за явяване в съда облечени в тога – чл. 40, ал. 7 от Закона за адвокатурата.
Дебатите протекоха изключително демократично, при незапомнена висока активност, критичност и конструктивност, емоционална разгорещеност и в крайна сметка мъдрост и отговорност пред професията.
Конференцията прие три важни решения, които бяха предоставени на БТА и другите медии и по този начин станаха известни на цяла България. Предоставяме Ви пълния текст на решенията, приети единодушно от Националната конференция на адвокатурата:
„Участниците в Конференцията обсъдиха и приеха по принцип проекта за Етичен кодекс на адвокат, съгласно чл. 121, ал. 1 от Закона за адвокатурата. Кодексът ще бъде окончателно приет от Висшия адвокатски съвет на 17.6.2005 г. Той е съобразен и с изискванията на Съвета на министрите на Европейския съюз и с Етичния кодекс на адвокатите от ЕС. С кодекса се регламентират моралните задължения на адвоката към клиента, съдебните и другите власти, пред които адвокатът защитава каузата на своя клиент, към адвокатската професия като цяло и в частност към всеки колега.
Съгласно чл. 40, ал. 7 от Закона за адвокатурата се явява, адвокатът се явява в зала с тога. Националната конференция реши цветът на адвокатските тоги да е черен. Моделът ще бъде определен чрез конкурс, който ще бъде обявен през м. септември 2005 г.

ІІІ. Значимо организационно събитие бе организирането и успешното провеждане на Национално съвещание на Висшия дисциплинарен съд и председателите на дисциплинарните съдилища при адвокатските колегии от страната за времето 30 септември – 1 октомври 2005 г. в комплекс Пампорово.


Подробен доклад за това безпрецедентно по характера си събитие в историята на българската адвокатура ще чуете днес от председателя на Висшия дисциплинарен съд – г-жа Ралица Негенцова, на която Висшият адвокатски съвет изказва специална благодарност за енергията, мотивацията при подготовката и за успеха на дисциплинарния форум.

ІV. В този раздел от доклада отчитаме и съвместно проведения с Правен алианс семинар-обучение на 27-28 май 2005 г. в „Слънчев бряг” по водене на дела по правата на човека в Страсбург (Практически проблеми) със следните основни теми:


1. Правото на справедлив съдебен процес (чл. 6 от Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи) – конфликтни зони с българското законодателство и с практиките на националните институции.
2. Процедурни предпоставки за сезиране на Европейския съд в Страсбург с индивидуални жалби.
3. Български прецеденти пред Европейския съд по правата на човека и реакциите на държавата.
4. „Емблематични” дела на Европейския съд, илюстриращи тенденциите в развитието на неговата практика.

V. През отчетната 2005 г. бе реализирана успешно програма за обучение на административния персонал в 27–те адвокатски колегии и Висшия адвокатски съвет относно дейностите по водене регистрите на адвокатурата.


Програмата бе съобразена както с действащата нормативна уредба за водене и съхраняване на регистрите към адвокатските съвети и Единните регистри към Висшия адвокатски съвет, така и с технологичната рамка, използвана при изграждане на електронните регистри.
За лектори бяха канени адв. Георги Димитров и съдия та от ВКС г-н Борислав Белазелков.
Програмата бе реализирана с тясното съдействие и сътрудничество с ABA CEELI и се осъществи в поредица от два семинара, както следва: м. февруари – 3 дни и м. май – 3 дни.
Участието на отделните колегии бе много активно, а придобитите знания и умения ще продължат да се затвърждават и обогатяват и през 2006 г.
Реално Висшият адвокатски съвет може да огласи, че българската адвокатура е изпълнила изискванията на чл. 147, 148 и 149 от Закона за адвокатурата и реално е изградила регистри на адвокати, младши адвокатски сътрудници, адвокатски дружества и на чуждестранни адвокати и по този показател по нищо не отстъпва на която и да е от адвокатурите на страните от Европейския съюз.

VІ. В изпълнение разпоредбите на чл. 8 във връзка с чл. 4, т. 4 и чл. 9 от Закона за адвокатурата през 2005 г. бе проведен първият в историята на новата адвокатура изпит за адвокати и младши адвокати. Макар и успешно реализиран, изпитът посочи необходимост от промяна на Наредба № 2 за условията и реда за провеждане на изпита за адвокати и младши адвокати – обн. ДВ бр. 99/9.11.2004 г. В ДВ бр. 39 от 10.5.2005 г. изменението и допълнението на Наредба № 2 бе обнародвано и влезе в законна сила.


През 2005 г. в изпълнение на Закона за адвокатурата и Наредба № 2 Висшият адвокатски съвет организира и реализира две изпитни сесии както следва:
1. Със заповед № 121/18.5.2005 г. на председателя на Висшия адвокатски съвет бе назначена изпитна комисия в състав: председател – Петър Кирилов Петров и членове: проф. Ал. Джеров, доц. д-р Михаил Лулев, доц. д-р Симеон Тасев и адв. Наталия Ценова. Със заповед № 122 от 18.5.2005 г. на председателя на Висшия адвокатски съвет бяха назначени 10 квестори.
До изпит бяха допуснати 386 кандидати като за решаване на теста се явиха 331 кандидати. Писменият изпит се проведе в две части – тест и решаване на казуси на 4 юни 2005 г. Тестът не бе издържан от 49 кандидати, а казусите не бяха решени от общо 15 кандидати. До устен изпит бяха допуснати 267 кандидати. Успешно издържали устния изпит, проведен на 18 юни 2005 г. , бяха 247 кандидати. Крайната цифра посочва, че 64% от кандидатите са преодолели бариерата и са получили Удостоверение за правото да бъдат вписани като адвокати или младши адвокати.
2. Със заповед № 203/14.11.2005 г. на председателя на Висшия адвокатски съвет бе назначена изпитна комисия в състав: Даниела Стефанова Доковска – председател и членове: проф. Ал. Джеров, доц. д-р Симеон Тасев, адв. Наталия Ценова и адв. Явор Нотев. Със заповед № 220/27.10.2005 г. на председателя на Висшия адвокатски съвет бяха назначени 10 квестори.
Изпитът се проведе в две части – писмен на 12 ноември 2005 г. за решаване на тест и на два казуса от гражданско-правна и наказателно-правна материя и устен – на 26 ноември 2005 г. за проверка на знанията по определен и утвърден от Висшия адвокатски съвет конспект.
До изпит бяха допуснати 368 кандидати, от които явили се 324 кандидати. Тестът са издържали 288 кандидат и неиздържали 36 кандидати. 88.88% успеваемост.
До устен изпит са допуснати 179 кандидати и са издържали 173 кандидати, което прави 96.64% успеваемост на устния изпит.
Крайните цифри посочват следната картина:
От допуснати всичко 368 човека успешно издържали изпита и получили Удостоверение за право на вписване са 173 , което прави 50% от участвалите.
За проведените два изпита са съставени протоколи, подписани от всички членове на комисии и съдържащи изчерпателни данни относно колегия, завършен ВУЗ, проценти по различни компоненти на изпита. Протоколите са официални документи, съхраняват се във Висшия адвокатски съвет и достъп до тях може да има всеки български адвокат.
Освен извършената от Висшия адвокатски съвет промяна в Наредба № 2 опит за промяна бе направен и от пловдивските адвокати Михаил Екимджиев и Катина Бончева в качеството им на процесуални представители на „Асоциация за европейска интеграция и права на човека”, които сезираха Върховния административен съд с искане да отмени чл. 6, ал. 2 от Наредба № 2 за условия и ред за провеждане на изпит за адвокати и младши адвокати като противоречаща на чл. 6 от Конституцията на Р България, чл. 14 от Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи и чл. 4, ал. 3 от Закона за защита срещу дискриминация.
Върховният административен съд отхвърли жалбата като неоснователна.

VІІ. Към организационната дейност на Висшия адвокатски съвет е изпълнението на решението на Общото годишно събрание на адвокатите от страната, проведено на 26 февруари 2005 г. за обявяване на 22 ноември за Ден на българската адвокатура.


Паметен и записан със златни букви в историята на българската адвокатура ще остане денят 22 ноември 1888 г. , когато Петото обикновено народно събрание приема Първия Закон за адвокатурата и в публичното пространство на Третата българска държава е легитимирана институционална древната и вечно млада професия на адвоката-защитник.
От 22 ноември 2005 г. нашата професия сложи началото на ново летоброене, летоброене на почит към собствената ни история и идентичност, летоброене на институционално признание, летоброене на гордост от професионалната принадлежност.
Началото е сторено, и от самите нас зависи да пребъде. Ние знаем и не бива никога да забравяме, че който няма минало няма да има и бъдеще.

VІІІ. Висшият адвокатски съвет положи огромни усилия в изпълнение и на второто важно решение на Общото годишно събрание от 26 февруари 2005 г. , което го задължаваше да направи всичко възможно за привличане на по-широк кръг адвокати в работната фаза по подготовка на законопроектите с цел постигане на по-голяма степен на защита на законните права и интереси на гражданите.


Висшият адвокатски съвет осъзнава горното решение като висша повеля на гражданското общество в България, защото няма в страната обществена институция или общност която да е аналог на адвокатите и на адвокатурата като институция. Адвокатурата е тази, която ежедневно се сблъсква с недъзите на обществото, с корупцията на властта, с инерцията на администрацията, със злоупотребата на власт имащите, с непробиваемата всемощ на бюрократа, с високомерието на партократа, с хилядите лица на уродливостта, безхаберието и безразличието и в крайна сметка с всичко, с което ежедневно се сблъсква обикновения човек, огромното мнозинство от българския народ.
Адвокатурата е тази, която посочва недъзите, изпълнявайки своята конституционна роля на защитник на правата и интересите на хората. Адвокатурата вижда всичко, знае много и затова е недолюбвана от властта, но властта е преходна, а адвокатурата вечна и с все по-значима роля в общество, където има върховенство на закона.
През 2005 г. Висшият адвокатски съвет е взел много активно участие в изработване на закони чрез изтъкнати наши колеги като Даниела Доковска, Георги Гатев, Илонка Райчинова, Ал. Караминков, Васил Начков, Венелин Гачев, Цветан Тимов, Румяна Сидерова, Петър Петров и много други колеги, на които Висшият адвокатски съвет благодари и моли да бъде извинен, че не споменава имената, тъй като докладът няма този формат и обем и възможност.
Основно участието ни беше в работата по НПК (Наказателно-процесуалния кодекс), ГПК (Гражданско-процесуалния кодекс), ЗПП (Законът за правната помощ), ДОПК (Данъчно-осигурителния процесуален кодекс), АПК (Административно процесуалния кодекс), ЗИДЗА (Законът за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата).

Уважаеми колеги,


Апелираме към всички Вас за активно участие по приемане както и предложения за промени, в приети вече нормативни актове.
Нека българската адвокатура като изразител на гражданското общество да даде своя принос за хармонизиране на законодателството и утвърждаване в народопсихологията, върховенството на закона като водеща ценност.

ІХ. На 17 юни 2005 г. приключиха близо двегодишните усилия на Висшия адвокатски съвет да одобри лого на адвокатурата и след три неуспешни конкурса проектът бе изработен от известния български художник г-н Божидар Икономов и бе утвърден единодушно от Висшия адвокатски съвет.


Лого – запазен знак на Висшия адвокатски съвет е известен вече на всички ви, известен е и зад граница, включително в централата на СЕВЕ – Брюксел, централата на UIA- Париж, централата на IBA – Лондон. Логото е решение с хералдичен подход, основан на авторитета и престижа на професията. Хералдиката е едновременно изкуство и наука. Хералдиката носи индивидуалност и традиция. Гербът излъчва достойнство, сила, стабилност. Фундаментът на адвокатската професия – триединството – защита, конфиденциалност, независимост (Avokatio, cumfide, nuli subiekta) е в основата на графичното решение. В надгербието е стъпил грифон – митологично същество наполовина орел, наполовина лъв, той притежава земни и небесни черти, които го правят символ на две природи – човешка и божествена. Той свързва и двойното качество – сила и мъдрост. Така той се вписва в общата символика на спасителите. В древността грифоните са били пазители. Ключът е символ на конфиденциалноста. Лъвът носи символиката на независимост. И в основата на всичко свързано с професията на адвоката е и римското право, символизирано от красивия капител на римска колона. Това носи и допълнително подчертаване на вековна традиция.
Гербът е изработен в малък и голям вариант. В големия вариант намира място латинския девиз на професията „Защита, поверителност, независимост”. В цветния си вариант гербът е златен. В помощ на художника г-н Икономов бе и специалист по латински език от СУ „Климент Охридски”.

Х. Динамиката на съвременния живот и огромните вълни на глобализацията променят съвременния свят до неузнаваемост и то в реално време. Паралелно с тези световни феномени в България протича процес на революционна по естеството и съдържанието си промяна на обществото и в частност на правото. Нуждата от ежедневно поддържане и догонване необходимото ниво на професионална компетентност налага въвеждането на задължително продължаващо обучение. От осъзната необходимост тази повеля е вече и юридически закрепена – чл. 28 от Закона за адвокатурата.


Въпросът, който стоеше пред Висшия адвокатски съвет, беше не дали, а кога да изпълни императивната разпоредба на чл. 28, тъй като приоритетите и задълженията на Висшия адвокатски съвет, произтичащи от влезлия в сила на 28 юни 2004 г. Закон за адвокатурата бяха не един и два.
При изключително напрежение и буквално за около една година от влизане на Закона за адвокатурата в сила Висшият адвокатски съвет прие и обнародва четири подзаконови нормативни акта (Наредба за възнагражденията, Наредба за регистрите, Наредба за организиране и провеждане на изпит и Етичен кодекс). Воден от чувството за отговорност пред професията и закона Висшият адвокатски съвет успя в края на 2005 г. след продължителна дискусия и конструктивен сблъсък на предложения и визии да се обедини принципно и на 25 ноември 2005 г. бе гласуван Учредителен акт на Фондация Център за обучение на адвокати „Кръсю Цончев”. Фондацията се учредява за неопределен срок и се определя като юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в частна полза по силата на чл. 2, ал. 1 и чл. 34, ал. 1 от ЗЮЛНЦ.
Цели на Фондацията са обучение, поддържане и повишаване квалификацията на адвокатите, обучение на младши и новоприети адвокати и кандидати за адвокати, подготовка на адвокатите за прилагане правото на Европейския съюз, запознаване с правото на други държави, развитие и подпомагане на научната дейност в областта на правните и сходни науки. Софийски градски съд – Фирмено отделение, 7-ми състав с решение № 1 от 16.12.2005 г. по ф.д. № 14158/2005 г. реши вписване в регистъра за юридически лица с нестопанска цел на фондацията.

Орган на управление на Фондацията е Управителен съвет в състав: Траян Марковски, Румен Гарчев, Даниела Доковска, Румяна Лечева и Александър Джеров, като фондацията се представлява от председателя на УС – Траян Марковски.


В същото заседание Висшият адвокатски съвет приема и Наредба № 4 за обучение и квалификация на адвокатите, която е обнародвана в ДВ, бр.5 от 17.01.2006 г.
Обсъждането и съпътстващата дейност във връзка с Центъра за обучение на адвокатите са били в тясно сътрудничество с АВА CEELI, с които през последните 5 години работим в тясно сътрудничество и при изключителна всестранна подкрепа от тяхна страна, за което ползвам тази висока трибуна да им благодаря от името на Висшия адвокатски съвет и Ваше име.
През м. януари 2006 г. Висшият адвокатски съвет предприе действия до областния управител на гр. София и до Министъра на регионалното развитие и благоустройството за предоставяне на сграда за центъра за обучение.
Отчитаме сложността на задачата, но ще вложим всичко зависещо от нас за намиране на решение със сграден фонд.
Висшият адвокатски съвет и Центърът за обучение на адвокати стартират амбициозна програма още през месец март в гр. Варна с новия НПК.
До решаване на сградния въпрос Центърът за обучение на адвокати ще се ситуира в Дома на правниците в гр. София, ул. „ Пиротска” № 7.
Стартираме нещо съвършено ново, без традиция, без дом, но с огромна мотивация и вяра, че ще успеем.
Просто не виждаме друга алтернатива.
Съзнаваме, че ще бъде трудно, ще е необходимо време, ще има грешки, а при мнозина несъмнено и песимизъм.
Така беше преди няколко години и при старта на Националния институт за правосъдие.
Всяко начало е трудно, особено градивното начало, но семето вече е посято, вярвам няма човек в тази зала, който да не е чувал библейското „ Посей, за да пожънеш”.
ХІ Проблемът „служебна защита” определено бе най-злободневният проблем за българската адвокатура през 2005 г. , а в определен аспект продължава да бъде и в момента.
Позволете ми да Ви върна отново на датата 26.02.2005 г. , когато Общото събрание единодушно подкрепи с решение позицията на адвокатските съвети от Бургас и Стара Загора да не определят служебни защитници, когато искането не е направено съгласно разпоредбата на чл. 44 ал. 2 от Закона за адвокатурата огласи в прав текст,че ако органите на досъдебното производство и съдилищата не преустановят порочната си практика при назначаване на служебни защитници от 01.05.2005 г. адвокатските съвети в България ще преустановят определянето на служебна защита.
Това беше волята на българската адвокатура за спазване на закона и държавническата мъдрост на високоотговорни хора, заявили позиция и достатъчно дълъг срок за съдебната система да се подготви и реагира адекватно.
Ако за част от съдебната система решението бе възприето коректно, оценено и спазвано, то за друга част и особено за някои съдебни райони и съдии това решение сякаш не съществуваше.
Нима Бургас, Стара Загора и част от гр. София са градове от чужда държава?
Достигна се до откровена инквизиция спрямо председателите на съветите от Бургас - Юрий Бошнаков, Пловдив - Емилия Недева, София – Наталия Ценова, като колегите бяха буквално малтретирани с наказания от по 500 лв. по реда на чл. 201 от ЗСВ.
Прави чест на изброените колеги, че не се огънаха пред заплахите и саморазправата и достойно отстояваха честта на колегиите си, а и честта на българската адвокатура.
Ситуацията стана неуправляема и опасността от блокиране на съдебната система стана факт.
Националната конференция 26-29 май излезе със специална декларация във връзка с продължаващите в редица съдилища нарушения на реда при определяне на служебната защита, визиран в чл. 44 Закона за адвокатурата. Напомняме, че на Общото събрание на адвокатурата през м. февруари тази година бе взето единодушно решение от 01.05. 2005 г. адвокатските съвети да не определят служебна защита по дела, ако искането на съда или органите на досъдебното производство не отговарят на изискванията в Закона за адвокатурата. Включително и когато се определят хонорари по предвидените в Наредба № 1 на Висшия адвокатски съвет минимални размери на адвокатските възнаграждения. За съжаление вече има случаи когато председателите на адвокатските колегии са глобявани от съда за това, че стриктно прилагат решението на Общото събрание.
Ето защо българските адвокати изразяват остър протест срещу установените в последно време практики на някои съдилища в Пловдивски, Бургаски и Кюстендилски съдебни райони за налагане на финансови санкции на председателите на адвокатските колегии за това, че стриктно спазват Закона за адвокатурата, решенията на Общото събрание на адвокатите от страната и отстояват конституционните права на гражданите за достъп до квалифицирана служебна защита, определена и заплатена съобразно закона.
Ние припомняме, че в независимата и самоуправляваща се българска адвокатура решенията се вземат с висшегласие и от колективни органи, за актовете на които, приети в изпълнение на закона, отделният член или председателят не могат да носят нито наказателна, нито административна отговорност.
Намираме за недопустимо и злонамерено извращаването на законовите норми и подчиняването им на цели, насочени към провеждане на натиск и незаконна репресия.
Подобни действия са откровена злоупотреба с права и явна демонстрация.
Призоваваме Висшия съдебен съвет да осъществи своите административни правомощия за преустановяване позорящите българския съд нарушения на закона.
Заявяваме категорично, че българската адвокатура ще изпълнява неотклонно конституционните си задължения, без да се поддава на административна принуда, управлявана чрез незаконосъобразно санкциониране и заставаме твърдо зад справедливите изисквания да се съблюдава стриктно чл. 44 от Закона за адвокатурата.
Едва в този момент ВСС реагира и инициира среща във Висшия адвокатски съвет на 08.06.2005 г. за намиране на конкретно решение. В срещата взеха участие прокурорът Манчев и съдиите Петрова и Попов от ВКС и директорът на следствието в гр. Ловеч.
Срещата и последвалата съдебна ваканция тушираха донякъде проблема, но решиха по-важния проблем – показаха на държавата, че статуквото е като рак последен стадий и решението е изваждане на парите за служебна защита от съдебната власт и създаването на нов ред със специален закон.
На 04.10.2005 г. в ДВ бр.79 бе обнародван Закона за правната помощ, с който закон се сложи веднъж завинаги край на баталията между съдебната система и адвокатурата по повод института на служебната защита.
Законът влезе в сила от 01.01.2006 г. , среща трудности от различен характер, но макар и мъчително той ще проработи. Този закон е европейски по своята същност, но не е най-доброто решение. Най-доброто решение изисква държавническа мъдрост и време, за да стане факт в България, както е факт във Франция, Австрия и други страни от ЕС. Това решение е крайно просто. Целият процес на служебната защита, включително финансите, да се администрират от адвокатурата. Ако днес за мнозина това е утопия, за други това е затворена от години страница.
Вчера – 24.02.2005 г. бе проведена среща на Председателите на САК от страната с Националното бюро за правна помощ. Бяха дискутирани най-различни въпроси.Времето пред нас ще ражда все нови и нови казуси и решаването им трябва да става бързо и разумно. Ние сме уверени, че както председателят и зам. председателят на бюрото, назначени от държавата, така и тримата представители на Висшия адвокатски съвет, ще бъдат на нивото на своята отговорност, за да забравим завинаги горчивината от противопоставянето съд-адвокатура.
За назначените служебни защити до 31.12.2005 г. изплащането ще стане по досегашния ред от бюджета на съдебната власт.
Има уверение от ВСС, че неуредените финансови взаимоотношения ще бъдат приключени до края на м. март 2006 г.

ВИСШИЯТ АДВОКАТСКИ СЪВЕТ И ГРАЖДАНСКИЯ КОНВЕНТ ЗА ПРОМЯНА НА КОНСТИТУЦИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Наред с активното участие в нормотворческия процес Висшият адвокатски съвет изразяваше своята гражданска позиция през 2005 г. във всички представителни форуми, организирани от Гражданския конвент за промени в българската конституция.


Такива широкопредставителни дебати бяха проведени по теми както следва:
1.
На 4.05.2005 г. в х-л „ Радисън” – София – тема: „ Правото на индивидуална жалба – възможности и трудности при въвеждане на института на Конституционна жалба в България ”.
2.
На 4.10.2005 г. – х-л „Радисън” – София – тема: „Ролята на конституционния съд – проблемни аспекти на конституционния съд.”
3.
На 16.11.2005 г. в хотел „Радисън”- София – тема: „Защита правата на човека – между българските конституционни практики и международните стандарти”.


ВИСШИЯТ АДВОКАТСКИ СЪВЕТ И СЪДЕБНАТА РЕФОРМА В БЪЛГАРИЯ

Съдебната власт и адвокатурата са неразривно свързани и взаимнозависими. Всеизвестна истина е , че няма добър съд без силна адвокатура и компетентна адвокатура без добър съд.


В последните 15 години сме свидетели на непрекъснато преливане на кадри от съда към адвокатурата и обратно.
Мудността и неефиктивността на съдебната система, достигащи нерядко до отказ от правосъдие, буквално обезсмислят труда на адвокатите.
Случаите на корупция и корупционни практики разяждат доверието на хората не само към съда, но и към държавата. Нима непреходността на латинската максима „Юстиция ест фундаментум регнорум – правосъдието е основа на държавата” в България е обезсмислена?
Случайно ли е, че пътят на България към обединена Европа минава пряко през сърцето на съдебната реформа и може да бъде взривен?
Нима още има хора, които не са разбрали, че основата на съвременния цивилизован свят е Върховенството на закона?
Трябва отново ясно и категорично да заявим, че българската адвокатура подкрепя безрезервно действията по реформиране на съдебната система и желае час по-скоро да види един действащ, модерен, компетентен и безпристрастен български съд. Съд, в който делата се решават не задкулисно, а в борба на аргументите, доказателства и правни норми.
Израз на това наше желание е и участието ни в следните високопредставителни форуми:

1. 22.03.2005 г. – х-л „ София” – тема: „Гражданско общество за контрол на дейността на съдебната система”.


2. 31.03 и 1.04.2005 г. – резиденция „Бояна”–тема: „Реформа на юридическото образование. Реализиране на очакванията.”
3. 29.03.2005 г. х-л „Шератон” – тема: „ Откриване на новия проект в подкрепа на съдебната реформа в България”.
4. 8 и 9.04.2005 г. – резиденция „Бояна” – международна конференция на тема: „Съдебната власт в България в контекста на присъединяване към ЕС – реформа на следствието и прокуратурата „.
5. 07.04.2005 г. – гранд-хотел „ София” – Официално представяне проекта за разширяване на програмата „съдилища – партньори” от USAID u AAMP.
6. 16.04.2005 г. – „Радисън” – Дискусия „Законодателни приоритети на съдебната реформа в България”, организирана в рамките на инициативата за укрепване на съдебната система в България.
7. 1.09.2005 г. – Висш адвокатски съвет – Среща с представители на комисията по мониторинг за присъединяване на България към ЕС във връзка с реформата в съдебната власт.
8. 26.09.2005 г. – Британско посолство в София – Дебат – „Съдебната реформа в България” , дискусионен панел „ Борба срещу корупцията в съдебната система. Ефективност и проблеми на досъдебното производство „.
9. 25.11.2005 г. – Съвместен семинар – Висш съдебен съвет, Висш адвокатски съвет, съсловни организации и чуждестранни представители. Тема: „ Етиката във взаимоотношенията на магистрати и адвокати”.
10. 3.12.2005 г. – резиденция „Бояна” – „ Правосъдие и сигурност в разширена Европа – Предизвикателствата пред България – Ефективно прилагане на инструментите в областта на правосъдието и сигурността”.

ПРАВНИ СТАНОВИЩА

И през отчетния период на 2005 г. Висшият адвокатски съвет изпълняваше законовите си правомощия и утвърдената практика да ангажира задължително свое становище по издаване на тълкувателни решения от ВКС и Върховния административен съд и тълкуване текстове на Конституцията на Република България от Конституционния съд. Наши становища бяха изготвени, депозирани и обосновани както следва: 1.


На 10.03.2005 г. в конферентната зала на ВКС за издаване на тълкувателно решение от ОСНК по н.д. № 1/05 г. на ОСНК. 2.
На 15.04.2005 г. във ВКС за издаване на Тълкувателно решение № 2/2005 г. на ОСГК и ОСТК по „ Някои спорни въпроси на Закона за съдебната власт” :
- Има ли императивен характер нормата на чл. 35 ж ЗСВ?
- Каква би била юридическата сила на акт, постановен с участие на магистрат, непреминал задължително обучение по чл. 35 ж ЗСВ? 3.
На 20.05.2005 г. за издаване на Тълкувателно решение № 11/ 2005 г. от ОСГК по „Някои спорни въпроси на производството по издаване на изпълнителен лист”. 4.
На 15.06.2005 г. за издаване на Тълкувателно решение № 3/2005 г. от ОСГК и ОСТК „ Някои спорни въпроси на обжалване на действията на съдия-изпълнител”. 5.
На 17.06.2005 г. за издаване на Тълкувателно решение № 2/2005 г. от ОСТК „ Подаването на молбата за откриване производство по несъстоятелност спира ли или прекъсва погасителната давност?”. 6.
На 18.06.2005 г. до Конституционния съд по КД № 7/2005 г. по въпроса „Ще представлява ли промяна във формата на държавно управление приемането на разпоредба, с която да се прогласи, че съдилищата в Република България са основен носител на съдебната власт и единствени осъществяват държавно правосъдие ”? 7.
На 18.11.2005 г. за издаване на тълкувателно решение от ОСГК и ОСТК „ Някои спорни въпроси на приложим закон – КТ или ЗК към прекратяване на трудовите правоотношения на член-кооператорите в производствени кооперации „. 8.
На 2.12.2005 г. за издаване на Тълкувателно решение № 5/2005 г. на ОСГК и ТК – „ Някои спорни въпроси по погасителната давност”. 9.
На 9.12.2005 г. за издаване на тълкувателно решение -6/2005 г. от ОСГК „Някои спорни въпроси на реституционните производства”. 10.
На 20.01.2006 г. до Конституционния съд на Република България по КД № 11/2005 г. за тълкуване и прогласяване противоконституционност на чл. 132, ал. 3 от Закона за изпълнение на наказанията. 11.
Становище до Консултативния съвет по законодателство при Народното събрание относно законопроекта на ДОПК/ Данъчно осигурителен процесуален кодекс/.

ДИСЦИПЛИНАРНА ДЕЙНОСТ НА ВИСШИЯ АДВОКАТСКИ СЪВЕТ

За отчетния период Висшият адвокатски съвет е ангажирал време и ресурс значително надвишаващ този за предшестващата отчетна година, като се бележи ръст както в обема и сложността, така в многообразието на решаваните казуси.


Горната констатация от една страна говори за по-голяма взискателност на хората към некоректна, некомпетентна или непочтена дейност на адвокатите, а от друга за порасналия институционален авторитет на съветите по места и на Висшия адвокатски съвет.
Хората вече вярват, че могат да получат справедливост и от самата институция – факт, който определено ни задължава и е в наш интерес да не бъде компрометиран.
Българската общественост, гражданите, клиентите ни вече директно се позовават на конкретни разпоредби на ЗА и на Етичния кодекс.
Това са фактите, а изводите са за всеки един адвокат.
Въпрос на изключително кратко време е наред с дисциплинарните органи на адвокатурата да бъде сезиран и съд за търсене на обезщетения от адвокати, което ни дава повод отново да апелираме да се спазва стриктно законът и етичния кодекс, както и никой да не остава незастрахован за своята дейност.
През отчетния период са разгледани и решени 112 жалби на граждани, като решенията на всички са били мотивирани и преписи от решенията с мотивите са изпращани на всички, участващи в производството лица.
Тук е мястото да апелираме към всички съвети при разглеждане на жалбите да не подхождат формално, да събират добросъвестно доказателства, да окомплектоват всяка жалба, да номерират протоколите и доказателствата или накратко: за всяка жалба да се изработва отделна папка като съдебно дело и при жалба до Висшия адвокатски съвет да се изпраща задължително цялата преписка, включително доказателствата за призоваване и уведомяване.
Това не е самоцелно. Това е вече необходимост. Не малка част от решенията на Висшия адвокатски съвет подлежат на обжалване пред ВКС и ние се явяваме особена юрисдикция ex lege. Само за 2005 г. има подадени над 10 жалби до ВКС срещу наши решения. Принципните решения на ВКС ще бъдат публикувани в „Адвокатски преглед” не само за сведение, но заради това, че се създава практика по ЗА и е недопустимо тя да не познава и да се нарушава.
В изпълнение разпоредбата на чл. 141 ал. 3 от ЗА Висшият адвокатски съвет е участвал със свой представител във всички дела, разглеждани от ВДС/ Висшия дисциплинарен съд/.
Председателят на Висшия адвокатски съвет е приел и изслушал не малък брой граждани и колеги с жалби по всевъзможни въпроси и в кръга на своите възможности е търсил решение на поставените въпроси. Определено този подход е работещ, защото нерядко жалбите са неоснователни или решими без дисциплинарно производство.
Простата съпоставка на цифрите за последните 5/пет/ години сочи непрекъснат ръст на дисциплинарната дейност, което ни задължава както по места, така и във Висшия адвокатски съвет да заделим по-сериозен финансов ресурс за обезпечаване на дисциплинарното производство, както и да задълбочим усилията по подготовката на колегите, ангажирани с дисциплинарна дейност.

АДВОКАТСКИ ПРЕГЛЕД

От година на година сп. „Адвокатски преглед” подобрява и обогатява своята работа и вече е с безспорен авторитет както в адвокатурата, така и в среди, излизащи от кръга на тяснопрактикуващи юристи.


Авторитетни юридически издания и научни публикации се позовават на сп. „ Адвокатски преглед” и го превръщат в търсен и желан партньор на широк кръг читатели.
Несъмнено обезпеченото финансиране, пълната ненамеса на Висшия адвокатски съвет в политиката на изданието, липсата на ментор или каквато и да е цензура са в основата на завоювания престиж. А кои са хората, даващи дух и живот на „Адвокатски преглед”, работещи безвъзмездно и всеотдайно и заслужаващи нашата благодарност?
Това са адвокатите: Ал. Караминков, Васил Начков, Валентин Бенатов, Даниела Доковска, Р.Негенцова и Р. Гарчев.

Уважаеми колеги,


Висшият адвокатски съвет и редакционната колегия на „Адвокатски преглед” Ви призовават за по-голяма активност и участие с материали. В обществото, в адвокатурата, в съда възникват толкова много въпроси, които очакват и Вашата позиция. Дайте и Вашия принос за изграждането на прозрачна съдебна система и жизнено гражданско общество. Бъдете каквито сте, но не и апатични! Адвокатурата трябва да чуе Вашия глас!

БИБЛИОТЕКА

Библиотеката при ВАС функционира от март, 2001 година. Към Библиотеката се създава Библиотечен съвет, който е съвещателен орган относно дейността на Библиотеката. В състава на библиотечния съвет влизат Даниела Доковска – председател; Благовеста Балканджиева – секретар и членове Румен Гарчев и Валентин Бенатов.


За дейността на библиотеката през 2005 г. са отпуснати 15000 лв., от които 3181.90 лв. са изразходвани за закупуване на книги, 1632.67 лв. – годишен абонамент за периодични издания – 1794.60 от дарения и още 2430.60 лв. за софтуерените правноинформационни продукти “Сиела 3.0”, “Сиела процедури”, “Сиела Инфо”, „Апис Право” (от тази година в библиотеката е на разположение и новия продукт от тази година „Апис Процедури”), както и абонаментно поддържане на библиотечно-информационната система E-lib.
В библиотеката са постъпили дарения от частни лица и държавни институции в размер на 1 433.40 лв. Всички дарители са вписани в специалната Книга на дарителите на Библиотеката на ВАС.

НАРАСТВАНЕ НА БИБЛИОТЕЧНИЯ ФОНД


-----------------------------------------------------------------------------------
година 2004 г. 2005 г.
-----------------------------------------------------------------------------------
библиотечен фонд: 4035 тома 4418 тома

прираст на фонда 383 тома


------------------------------------------------------------------------------------

През 2005 г. в библиотеката са получавани 23 заглавия периодични издания. Библиотеката работи с един доставчик – “Разпространение на печата”


В библиотеката до този момент са регистрирани 416 читатели, които ползват библиотечния фонд основно в самата библиотека. Разрешено е ползването на определена част от библиотечния фонд извън библиотеката. Стриктно се следи за спазването на срока за връщане на заетите библиотечни документи.
За удобство на читателите са изработени и се актуализират 3 каталога: Систематичен каталог по отрасли на правото, Азбучен каталог на авторите и Азбучен каталог на заглавията. Ежедневно се ползват и правноинформационните системи “Сиела” и “Апис”.
Новопостъпилата литература се отразява във всеки брой на списание “Адвокатски преглед” в рубриката „Правна книжнина”.
От 2003 година “Адвокатски преглед” е достъпен в електронен вид от страницата на Висшия адвокатски съвет http://www.vas.lex.bg. Пълното съдържание на статиите е качено от бр. 7/2002 г. до бр. 11-12/2005 г.
През 2005 г. Библиотеката при ВАС направи дарение на новооткрита библиотека в Бургас на стойност 160 лв.
Поради увеличаването на фонда на библиотеката, Висшият адвокатски съвет предостави второ хранилище, което се намира в Търговския дом.

КВАЛИФИКАЦИОННА ДЕЙНОСТ И СЪТРУДНИЧЕСТВО НА ВИСШИЯ АДВОКАТСКИ СЪВЕТ С ABA CEELI ЗА ПЕРИОДА ФЕВРУАРИ 2005Г. – ФЕВРУАРИ 2006Г.

Един от приоритетите в дейността на Висшия адвокатски съвет за отчетния период бе квалификационната дейност или като работа по изготвянето на промени в Наредба № 2 за условията и реда за провеждане на изпит за адвокати и младши адвокати, създаването на Център за обучение на адвокати и приемането на Наредба за обучението.


Цялата дейност, твърде обемна, твърде сложна и отговорна и в никакъв случай нискостойностна откъм изразходван финансов ресурс бе осъществена в много тясно сътрудничество с ABA CEELI, включително и откъм паричен ресурс.
Висшият адвокатски съвет изказва гореща благодарност на ABA CEELI и искрена признателност за огромния им принос за реформата на българската адвокатура . За огромно наше съжаление 2006 г. е последна година за ABA CEELI в България, но искам да изкажа нашата убеденост, че те остават завинаги наши приятели, част от нас, неразделна част от реформирана адвокатура.
През отчетната година се проведоха редица семинари и обучения, финансирани изцяло или частично от ABA/CEELI. В тези обучения участваха над 450 души, както адвокати, така и служители на адвокатските колегии.

Семинари и обучения, организирани с помощта на CEELI за периода февруари 2005 г. - януари 2006 г. :


1.
Семинар за служителите на всички адвокатски колегии и на ВАС за поддръжка и обновяване на страниците на колегиите в интернет. В резултат на семинара, интернет страниците бяха актуализирани и към момента предоставят вярна и точна информация. Семинарът се проведе в София на 11-12.02. 2005; 2.
Семинар по вещно право за адвокатите от Варна (проведен във Варна, 15 април 2005); 3.
Семинар по наказателно право и процес за адвокатите от Пазарджик (проведен във Велинград, 13-15 април 2005); 4.
Семинар по наказателно право за адвокатите от Велико Търново (проведен в Търново, 22 април 2005 г. ); 5.
Програма за служителите на всички адвокатски колегии и на ВАС за работа с електронните регистри (проведен в София, 12-14 май 2005 г. ) 6.
Кръгла маса по въпросите на правната етика и професионалната отговорност за адвокати и съдии, проведена в Смолян, 19 май 2005 г. ; 7.
Семинар по данъчно право, проведен в Пловдив на 3 юни 2005 г. ; 8.
Учебна програма „Проблеми на особените залози”, разработена от Проекта за развитие на търговското право на USAID и проведена в Бургас, 16-17 юни 2005 г. ; 9.
Учебна програма „Търговски дружества на капитала”, разработена от Проекта за развитие на търговското право на USAID и проведена в Русе, 29-30 септември 2005 г. и в Бургас, 19-20 януари 2006 г. ; 10.
Конференция на тема: „Етичен кодекс на адвоката и проблеми на дисциплинарното производство” за председателите на всички дисциплинарни съдилища и членовете на Висшия дисциплинарен съд, проведена в Пампорово, 29.09 – 1.10. 2005 г. 11.
Семинар по европейско право и семинар по вещно право за адвокатите от Враца, проведен във Вършец на 21-22 октомври 2005 г. 12.
Работна среща между съдии и адвокати в Шумен, проведена на 21 ноември 2005 г. , с участието на CEELI и Проекта за укрепване на съдебната система на USAID. 13.
Семинар по европейско право, проведен на 16 декември 2005 г. в Смолян, за адвокатите от колегията.

Разработените до този момент учебни програми и семинарни материали ще бъдат предоставени на Центъра за обучение на адвокати. В продължение на няколко години CEELI работи активно с ВАС и с отделни колегии за създаването на система за продължаващо обучение за адвокати. Тази година, приоритет в работата на CEELI ще бъде изграждането на адвокатското училище, за да може то да заработи успешно до приключването на съвместния ни проект през м. септември 2006 г.





Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница