Отчет за дейността на защитено жилище за хора с интелектуални затруднения сливен



Дата08.05.2018
Размер107.46 Kb.
#68026
ТипОтчет

Защитено жилище за хора с интелектуални затруднения

гр. Сливен, ул. “Битоля” № 17, тел: 044 62 26 94




ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА НА ЗАЩИТЕНО ЖИЛИЩЕ ЗА ХОРА С ИНТЕЛЕКТУАЛНИ ЗАТРУДНЕНИЯ – СЛИВЕН


за периода м. Януари – м. Декември 2005 г.

Защитено жилище за хора с интелектуални затруднения - Сливен е създадено през 2004 г. като делигирана държавна дейност, финансирана от Републиканския бюджет. Контролът и управлението на социалната услуга се осъществява от Общинска администрация – Сливен.

Защитено жилище – Сливен предлага социални услуги на шест лица с ментални увреждания, изведени от Дом за възрастни с умствена изостаналост при Селище “Качулка”- Сливен. Потребителите на социалната услуга са жени на възраст между 24 и 40 години, които са прекарали по-голяма част от живота си в специализирани институции. Основнота задача на социалното заведение е да създаде междинни предпоставки за преход между специализирната институция и обществото. Чрез изграждане на среда, близка до семейната и създаване на условия за взаимопомощ, подкрепа, обучение на хората с ментални увреждания, се цели оползотворяване на личностните им ресурси и подпомагане на усилията им за водене на пълноценен и относително независим начин на живот в общността. За повишаване качеството на живот на потребителите, екипът на социалното заведение е разработил комплекс от програми и мерки, насочени към задоволяване на ежедневните им нужди, съдействие за получаване на медицинки и стоматологични услуги, подпомагане на социалните им контакти, ангажиране на свободното време, както и съдействие за участие в обучителни програми и професионални курсове.

За подпомагане включването на потребителите в обществения живот, екипът на Защитено жилище - Сливен изготви и реализира Програма за социална интеграция на лица с интелектуални затруднения. Основните цели на програмата са съобразени с актуалното ниво на развитие на всеки един от потребителите, а именно:

  • изграждане на базистни умения и знания, необходими за живот в общността

  • повишаване на социалната компетентност и ориентацията в обществената среда

  • разширяване на кръга от приятели и партньори

  • подпомагане на социалната включеност на лицата

  • оползотваряване на личностовия потенциал на потребителите

  • коригиране на негативни поведенчески модели

  • развитие на трудови навици, умения и дисциплина

  • повишаване качеството на предлаганите услуги за хората с ментални увреждания

В изпълнение на програмата бяха реализирани разнообразни дейности, при чието осъществяване екипът използва индивидуален и групов подход в работата си с потребителите. Методите на работа бяха: интерактивно обучение, структурни упражнения, дискусии, беседи, нагледни методи и практическа дейност. Чрез тях се целеше стимулиране активността на всеки един участник в програмата, подобряване на комуникативните им умения и повишаване на възможностите им за адаптивно реагиране в различни ситуации. За 2005 г. усилията на екипа бяха насочени към следните направления на програмата:

  • Кухня” – по направлението потребителите се запознаха с инвентара и

кухненското обзавеждане; правилата за поддържане на хигиена в кухнята; принципите на здравословното и естетично хранене; видовете хранителни продукти и съхранението им. Формирани бяха умения за приготвяне на ястия и изготвяне на седмично меню. Към момента потребителите сами приготвят храната си като всеки един от групата взема активно участие в този процес.

  • Бюджетни средства” и “Пазаруване” – по направлението

потребителите се запознаха с паричните средства; цените на основните хранителни и нехранителни стоки; формираха частични умения за разпределение и контрол на лични средства; развиха умения за пазаруване (избор на стоки, оценка на собствените нужди и възможности); запознаха се с магазините в квартала. Към момента лицата са в състояние да пазаруват стоки на стойност до 5.00 лв. и полагат усилия за адекватно разпределение на средствата от личните си пенсии.

  • Хигиенни и битови навици” – направлението е свързано със

затвърждаване на придобитите навици и насърчаване на отговорното поведение при поддържането на личната и общата хигиена; разпределение на задълненията по почистването; запознаване с хигиенните препрарати и начинът им на употреба, както и с хигиенните норми и значението им. По настоящем потребителите имат изградени умения за шиене, пране и гладене на лично бельо. В жилището са въведени процедури за поддържане на личната и общата хигиена. Всички потребители са активни участници в този процес.

  • Здраве и здравно образование” – направлението е насочено към

повишаване на познанията на потребителите за здравословния начин на живот; развитие на умения за грижа за собственото здраве; превенция на рисковото поведение; изграждане на умения за търсене и получаване на медицинска помощ; запознаване със здравните институции и начина, по които те са полезни на хората. През изтеклата година бяха проведени редица тематични занятия с лицата и бяха посетени основните здравни заведения в град Сливен.

  • Ограмотяване” – във връзка със задоволяване на образователните

потребности на лицата, екипът на жилището проведе интензивен курс за ограмотяване. Той е съобразен с индивидуалното ниво на грамотност на всеки един потребител и е насочен към затвърждаване и доразвиване на уменията за четене, писане, смятане и повишаване на познанията за околния свят.

През м. Октомври 2005 г. беше предложено включването на потребителите в проект “Уча, за да си помагам”. Екипът на защитеното жилище участва в разработването на същия. Проектът е насочен към изготвяне и утвърждаване на алтернативна програма за придобиване на начално ниво на грамотност и професионална квалификация на възрастни хора с умствена изостаналост, които са ползватели на социални услуги. Програмата ще бъде предложена от мултидисциплинарен екип специалисти и пилотирана в три града на страната. При одобрение на проекта успешно завършилите курса на обучение ще получат свидетелства за грамотност и усвоени професионални умения.

  • Движение по улиците” – по направлението потребителите се

запознаха с правилата за безопастно движение по улиците и видовете транспортни средства. Чрез провеждането на практически занятия и в изпълнение на задачите, свързани с външните програми на Защитено жилище – Сливен, се работеше за формирането на адекватно поведение на пътя.

  • Свободно време” – направлението цели изграждане на

самостоятелност и постепенна деинституционализация на лицата чрез осигуряване на възможност за организиране на свободното време. Целта на екипа беше свързвана с приучаването им към пълноценно запълване с разнообразни и полезни дейности. От еднотипни занимания по настоящем любими дейности са: цветарство, плетачество, развлекателни и образователни игри (пъзели, “монополи”, “не се сърди човече”, “подреди цифрите”), прочит на художественна литература, грижи за личните дрехи и др.

  • Социално обкръжение” – направлението е насочено към развитие на

комуникативните умения на потребителите, формиране на умения за живот в малка група (взаимотърпимост, вземане на общи решение, изготвяне на общи правила, отстояване на собственото мнение, повишаване на сътрудничеството, запознаване с правата и отговорностите им като членове на групата) и изграждане на представа за собственото Аз. Към момента потребителите имат изградении собствени правила на живот в дома и механизъм за обсъждане и приемане на групови решения, а срещайки се със света все повече научават за себе си и собствените си желания.

  • Общество” – разглежданите теми по направлението бяха свързани със

запознаване на потребителите с обществото и неговите структури, както и с тяхното предназначение. Важна задача по направлението беше да се подпомогне формирането на социален етикет у лицата и адекватно поведение на обществени места. В тази връзка бяха посетени някой от обществените институции като: пожарна, полиция, община, поща, църква, болница и Центъра за спешна медицинска помощ. По повод предложената промяна в юридическия статус на лицата (преминаване от пълно в ограничено запрещение), предстой запознаването им със съдебната институция и функциите им.

През изтеклата година потребителите имаха възможност да присъстват на четири театрални представления, два концерта, цветарско изложение, заведения за обществено хранене, кафенета, а през летните месеци в традиция се превърнаха разходките в градския парк.

  • Съседска общност” – направлението е свързано със създаване на

контакти със съседите и повишаване толерантността им към хората с ментални увреждания. В реализация на тези цели организирахме неделни сбирки на чаша кафе и сладкиши, приготвени от потребителите.

  • Изобразителна дейност и музикотерапия” – чрез средствата на

изкуството се цели да се подпомогнат потребителите в усвояването на знания, общуването и разбирането на собственото Аз. Работата по направлението спомогна за развиване творческия потенциал на лицата и разшири средствата за себеизразяването им.

  • Трудова заетост” – целта на направлението е да спомогне за

постепенното формиране на трудови умения и дисциплина у потребителите, да ги подготови за встъпване в трудови взамоотношения и да повиши съзнанието им за трудовата дейност като важна част от живота. Друга важна задача беше проучване на възможностите и подготовката на работодателите да наемат хора с ментални уврежадания. През 2005 г. екипът на Защитено жилище – Сливен реализира гореспоменатите цели чрез разпределяне дейностите и отговорностите на лицата в рамките на дома и извън него. Реален израз на това са установените контакти с различни структури като: Домашен социален патронаж - Сливен, пералното отделение на Многопрофилна болница за активно лечение “Д-р Иван Селимински” – Сливен, два от магазините в близост до жилището. След направени договорки всеки потребител един път седмично започна да посещава интересно за него място. По този начин се опитахме да създадем възможност на лицата да усъвършенстват уменията си, да повишат чувството си за компетентеност и да изградят нови приятелски връзки.

Социалната интеграция на хората с интелектуални затруднения е свързана с осъществяването на множество разнообразни дейности “в” и “извън” защитеното жилище. За да осигурим комплексна и пълноценна грижа на потребителите на социалната услуга, потърсихме сътрудничество с неправителствени организации, ангажирани с проблема. Съвместно с тях осъществяваме т.нар. външни програми към защитеното жилище. По настоящем работим по няколко програми с доброволческата структура на Българския младежки червен кръст - Сливен, фондация “Инициатива, съпричестност” - Сливен, фондация "ОЗОН" - Сливен и участваме в стажантска програма за обучение на студенти от Тракийски университет, филиал Сливен.

Проектът “Създавам, за да си помагам” стартира през м. Март 2005 г. и се реализира съвместно с Дневен център за възрастни с умствена изостаналост – Сливен. Той е финансиран от фондация “Инициатива, съпричастност” – Сливен. Проектът е свързан с:

  • обучение на потребителите в нови трудови умения

  • формиране на трудови навици и дисциплина

  • въвеждане на разграничение между “място за живеене” и “място за работа”

  • промяна на съзнанието за трудовата дейност като важна част от социалния

живот на личността

дейности

  • подготовка и увеличаване на шансовете на потребителите за реализация на

пазара на труда

Към настоящия момент потребителите изработват различини украшения от мъниста. Трудотерапевтичният процес се провежда в Дневен център за възрастни с умствена изостаналост - Сливен.

Екипът на Защитено жилище за хора с интелектуални затруднения потърси помощ от фондация "Инициатива, съпричастност" - Сливен и по повод незадоволителния стоматологичен статус на ползателите на социалната услуга. В тази връзка през месец Юни 2005 г. потребителите бяха консултирани от екип специалисти от организация “Лекари без граница”. В резултат на още една съвместна инициатива между защитеното жилище и фондацията, на един от потребителите беше предоставена възможността да посещана безплатно логопедични консултации за корекция на говорни дефекти.

Програмата “Социална мрежа” е съвместна дейност с Българския младежки червен кръст – Сливен и екип на Защитеното жилище - Сливен. Програмата е насочена към:

  • подпомагане на социалната интеграция на ползвателите на социалната

услуга чрез включване на доброволци като персонални помощници на лицата.

  • разширяване на социалния кръг на лицата от Защитеното жилище

  • повишаване на социалната компетентност на лицата, настанени в

Защитеното жилище - Сливен

  • изграждане на умения за забавления и организация на свободното време

Програмата е свързана с формиране на постоянна група от пет обучени доброволци, които са ангажирани в част от дейностите, осъществявани от екипа на жилището. Всеки петък те прекарват по няколко часа с потребителти. По настоящем между тях са изградени добри приятелски взаимоотношения. Всички празници се отбелязват с общи тържества.

През м. Септември 2005 г. към програма “Социална мрежа” беше включено и едно момиче с умствена изостаналост, което в качеството си на доброволец помага при обучението на лицата и разговаря с тях на чаша кафе.

Проблемите на хората с интелектуални затруднения са комплексни, поради което са необходими съвместни усилия на държавните институции, неправителствените организации и средствата за масова информация. Без активната подкрепа на членовете на обществото е невъзможна ресоциализацията на хората с увреждания. През 2005 г. екипът ни положи усилия да повиши толерантността на обществото към тази целева група и да популяризира дейността на Защитено жилище – Сливен. В тази връзка в национални и местни вестници бяха публикувани четири статии за жилището, а по поръчка на Министерството на труда и социалната политика беше заснет демонстрационен филм, представящ алтернативната социална услуга “защитено жилище”. Излъчен беше и един репортаж за ежедневието на потребителите. През м. Април и м. Юни 2005 г. на тридневни работни срещи с представители на други защитени жилища, екипът ни имаше възможност да сподели досегашния опит от работата си. Срещите бяха организирани от Министерство на труда и социалната политика и Община Сливен. През м. Декември 2005 г. по покана на Фондация “Лале” – София отново беше представена дейността на защитеното жилище - Сливен.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница