Отчет за годината завършваща на 31. 12. 2014 „ сдужение българска федерация по ветроходство



страница1/4
Дата01.01.2018
Размер375.87 Kb.
#39392
ТипОтчет
  1   2   3   4

СДРУЖЕНИЕ БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ ПО ВЕТРОХОДСТВО

ГОДИШЕН ФИНАНСОВ ОТЧЕТ ЗА ГОДИНАТА ЗАВЪРШВАЩА НА 31.12.2014


СДУЖЕНИЕ БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ ПО ВЕТРОХОДСТВО”

ГОДИШЕН ФИНАНСОВ ОТЧЕТ


за годината към 31.12.2014

Текущ период – периодът, започващ на 01.01.2014 г. и завършващ на 31.12.2014 г.

Предходен период –периодът започващ на 01.01.2013 г. и завършващ на 31.12.2013 г.

Годишният финансов отчет е съставен в български лева.

Точността на числата представени в отчета е хиляди български лева.

Годишният финансов отчет е индивидуален отчет на Сдружение Българска федерация по ветроходство

Адрес на управление : град София, бул. Васил Левски № 75

ЕИК : 121191677

Дата на изготвяне: 28.02.2015 г.

Годишният финансов отчет е подписан от името на Сдружение Българска федерация по ветроходство от :

Председател : Валентин Николов

Съставител: Росица Печуркова




СПРАВКА

ЗА ОПОВЕСТЯВАНЕ НА СЧЕТОВОДНАТА ПОЛИТИКА

1. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
Наименование на сдружението: Българска федерация по ветроходство
Държава на регистрация на предприятието:Република България
Седалище и адрес на регистрация:гр.София, бул.”Васил Левски ” № 75
Място на офис или извършване на стопанска дейност :гр.София, бул.”Васил Левски ” 7.
Брой служители / наети лица в края на годината /- 1 бр.
Българска федерация по ветроходство е вписана в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел за извършване на общественополезна дейност при Министерство на правосъдието

Булстат 121191677



Регистрирани клонове: няма

Съучастия- сдружението притежава 100% от капитала на „Булсаф” ЕООД- дъщерно дружество

Управителните органи на Българска федерация по ветроходство са: Общо събрание на членовете, Управителен съвет, Контролен съвет, Изпълнителен директор

В Общото събрание на членовете на Федерацията през 2014 година участват 32 бр. клубове, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, които осъществяват дейност по Закона за спорта.

Настоящият Управителен съвет се сътои от девет члена, в следния състав :


  1. Валентин Николов Николов- Председател

  2. Александър Александров

  3. Светозар Съев

  4. Мария Алексадрова

  5. Михаил Томов

  6. Стоян Бахчевански

  7. Борис Червенков

  8. Георги Гуменов

  9. Васил Попов

Мандатът на Управителния съвет е четири години. Срокът на последния избран УС изтича през 2017 година.

Сдружението се представлява от Председател – Валентин Николов. Текущата дейност по изпълнение Решенията на Управителния съвет се изпълняват от Изпълнителен директор ( по трудов договор)



Предмет на дейност

Сдружението осъществява дейност в обществена полза, като разходва имуществото си за развитието , разпространението и утвърждаването на ветроходството като спорт, чрез който:

- развива и утвърждават духовните ценнности на физическата култура;

- подпомага социалната интеграция и личностна реализация;

- БФВ защитава от увреждане околната среда;

- оказва целенасочено въздействие за ускоряване и подобряване подготовката и овладяването на ветроходството от деца и възрастни;

- подпомага и поощрява инициативата на членовете си за активизиране на ветроходството в България;

- запознава членовете си със световната практика, със състезателните правила и тенденции за развитие на ветроходния спорт, както и за участието им в международния състезателен календар и ветроходни прояви; като разходва имуществото си за подпомагане на социално слабите, на инвалидите или лицата, нуждаещи се от грижи, подпомага социалната им интеграция и личностната реализация, защитава човешките права.



2. БАЗА ЗА ИЗГОТВЯНЕ НА ФИНАНСОВИТЕ ОТЧЕТИ
2.1. Приложима обща рамка за изготвяне на финансови отчети
Сдружението води своето текущо счетоводство и изготвя финасовите си отчети в съответствие с Националните стандарти за финансови отчети на малки и средни предприятия, приети с Постановление на Министерски съвет № 46 от 21.03.2005 г., в сила от 01.01.2005 г и измененията и допълненията към тях, приети с Постановление № 251 на Министерския съвет от 17.10.2007 г. в сила от 01.01.2008 г. Сдружението прилага изключително разпоредбите на Специален стандарт СС № 9 „Представяне на финансовите отчети на предприятията с нестопанска дейност” и всички останали НСФОМСП за обектите, за които СС 9 препраща.
Финансовият отчет на сдружението е изготвен в съответствие с принципа на действащо предприятие. На управляващите органи не са известни данни, които водят до несигурност относно възможността на сдружението да продължи своята дейност.

Сдружението води своите счетоводни регистри в български лева и изготвя своите официални финансови отчети съгласно българското счетоводно законодателство. Данните в годишния финансов отчет са представени в хиляди лева, освен ако изрично не е посочено друго.


Финансовият отчет е изготвен на база на историческата цена.

Приложението на Националните стандарти за финансови отчети на малки и средни предприятия изисква от ръководството да приложи някои счетоводни предположения и приблизителни счетоводни преценки при изготвяне на годишния финансов отчет и при определяне на стойността на някои от активите, пасивите, приходите и разходите. Всички те са извършени на основата на най-добрата преценка, която е направена от ръководството към датата на изготвянето на финансовия отчет. Действителните резултати биха могли да се различават от представените в настоящия финансов отчет


2.2. Приходи
Дружеството отчита текущо приходите от обичайната дейност по видове дейности - стопанска и нестопанска.

Признаването на приходите от стопанската дейност се извършва при спазване на приетата счетоводна политика за следните видове приходи:

  • При извършване на краткосрочни услуги – при завършване на съответната услуга и приемане на работата от клиента.

  • Приходите от наеми се признават на времева база за срока на договора.

  • Приходите от продажба на активи- при прехвърляне на собствеността въз основа на сключени сделки



Признаването на приходите от нестопанската дейност се извършва при спазване на приетата счетоводна политика и се отчита по проекти.

Безвъзмездната финансова помощ (дарения) се отчитат в съответствие със Счетоводен стандарт 20. Този стандарт изисква правителствените дарения да се отчитат като финансиране, освен ако в закон е определено друг ред на отчитане, което финансиране се признава като приход и разход в текущия период както следва:

2.2.1. Получени дарения, обвързани с амортизируеми активи- пропорционално на обезценката и начислените за съответния период амортизационни отчисления на активи, придобити в резултат на дарението.

През 2014 година признатите приходи от дарения, свързани с ДМА са представени в Отчета за приходите и разходите от нестопанска дейност на ред „Други приходи”. В Пасива на баланса- раздел Г „Финансирания” показва балансовата стойност на ДМА, която все още не е реинтегрирана в печалбата от нестопанска дейност.

2.2.2.Получени дарения, свързани с неамортизируеми активи - през периодите, през които са отразени разходите за изпълнение на условията на даренията се отразяват като приход на определена от сдружението база, свързана с условието на дарението.

2.2.3.Правителствени дарения, получени от сдружението за компенсиране на минали разходи или загуби се признават за приход през периода на получаването им.

Неусвоените правителствените дарения се представят в Пасива на счетоводния баланс като финансирания.

Признатите като приход правителствени дарения се представят в отчета за приходите и разходите като текущи приходи от регламентирана дейност - под условие или без условие, в зависимост от вида на дарението.

Разходите се отчитат на същия принцип - при предоставяне без условие- се признават веднага за разход, а при предоставяне под условие - когато се изпълнят условието на дарението.


Приходите се отчитат на принципа на текущо начисляване. Оценяват се по справедливата стойност на полученото или подлежащо на получаване.
2.3. Разходи
Дружеството отчита текущо разходите за дейността по икономически елементи и след това ги отнася по функционално предназначение с цел формиране размера на разходите по направления и дейности. Признаването на разходите в текущия период се извършва при начисляване на съответстващите им приходи.
Разходите по програми се отчитат както следва:

- при предоставяне на дарение без условие- се признават веднага за разход,

- при предоставяне на дарение под условие - когато се изпълнят условието на дарението.

Към разходите за дейността се отнасят и финансови разходи, които дружеството отчита и са свързани с обичайната дейност.

Разходите се отчитат на принципа на текущо начисляване. Оценяват се по справедливата стойност на платеното или предстоящо за плащане.
2.4. Чуждестранна валута

Сделките в чуждестранна валута се вписват първоначално като към сумата на чуждестранната валута се прилага централния курс на Българска Народна Банка (БНБ) към датата на сделката. Курсовите разлики, възникващи при уреждането на тези парични позиции или при отчитането на тези парични позиции при курсове, различни от тези, по които са били заведени, се отчитат като финансови приходи или финансови разходи за периода, в който възникват. Паричните позиции в чуждестранна валута към 31 декември 2014 година са оценени в настоящия финансов отчет по заключителния курс на БНБ. Текущо през годината съгласно счетоводната политика се прави преоценка на валутните позиции годишно.


Валутният курс, използван за преизчисляване в отчетната валута на парични позиции в чуждестранна валута към 31.12.2014 година е както следва:


Вид валута

Заключителен курс на БНБ към 31.12.2014

EURO

1.95583

USD

1,60841

GBP

2,5001


2.5. Дълготрайни материални активи
Като дълготрайни материални активи се отчитат активи които отговарят на критериите на СС 16 и имат стойност при придобиването равна или по-висока от 700,00 лв. Активите, които имат стойност по - ниска от посочената се отчитат като текущи разходи за периода на придобиване в съответствие с одобрената счетоводна политика. Всеки дълготраен материален актив се оценява при придобиването му по цена на придобиване определена в съответствие с изискванията на СС 16.

След първоначалното признаване като актив всеки отделен дълготраен материален актив се отчита по цена на придобиване, намалена с натрупаните амортизации и загуби от обезценка. Направените обезценки се отчитат като разход и се признават в отчета за приходи и разходи за съответния приод .

Амортизация на дълготрайни материални активи съгласно СС 4:

Дълготрайните материални активи се амортизират по линейния метод за периода на очаквания полезен живот.


Полезният живот в години за основните групи дълготрайни материални активи е както следва:

Определеният полезен живот на дълготрайните материални активи се преглежда в края на всеки отчетен период и при установяване на значителни отклонения спрямо бъдещите очаквания за срока на ползване на активите, същия се коригира.През 2014- не е променян.

Временно изведени от употреба активи - няма.

Няма ограничени права върху собствеността на дълготрайните материални активи

В следната таблица е показан процента на напълно изхабените дълготрайни материални активи, спрямо всичи в съответната група и общо за всички в х.лв. :


Напълно амортизирани ДМА по първоначална стойност и в % към групата

2014

BGN`000

Компютърна техника- 100% от наличните в групата

3

Спортно оборудване и лодки - 34% от наличните в групата

57

Транспортни средства- 0% от наличните в групата

0

Стопански инвентар - 100% от всички налични

3

Машини/ извънбордови двигатели /- 100%

31

Други ДМА -100% от всички

16

Общо – 48,5 % от всички ДМА

110

За осъществяване на нестопанската си дейност сдружението използва чужди дълготрайни материални активи, както следва : офис- под наем от ММС с адрес- град София, бул. Васил Левски № 75; Спортно оборудване и микробус под наем за целите на спортната дейност- подготовка и провеждане на състезания – по договори с Булсаф ЕООД ; спортна база на яз Искър- по договор с „В.Великов КВ” ЕООД.


2.6. Стоково-материални запаси

Стоково-материалните запаси се оценяват по по-ниската от доставната стойност или нетната реализуема стойност. Доставната стойност включва сумата от всички разходи по закупуването, преработката, както и други разходи, направени във връзка с доставянето им до сегашното състояние и местоположение.

Потреблението на материални запаси се оценява по първа входяща, първа изходяща.

Сдружението няма налична стоково-материални запаси в края на отчетния период


2.7. Търговски и други вземания
Търговските вземания се признават първоначално по номинална стойност на база на оригинално издадена фактура (себестойност), намалена с размера на обезценката на несъбираеми суми.

Всички вземания подлежат на проверка за обезценка.

Приблизителната оценка на загуба от съмнителни и несъбираеми вземания се прави, когато за събирането на цялата суми или на част от нея съществува висока несигурност. Несъбираемите вземания се отписват, когато се установят правни основания за това, или когато дадено вземане се прецени като напълно несъбираемо или по давност.
2.8. Парични средства и парични еквиваленти
Паричните средства и еквиваленти включват касовите наличности, парични средства по разплащателни сметки и депозити държани в банки.

Паричните еквиваленти са краткосрочни, лесно обратими високоликвидни вложения, които съдържат незначителен риск от промяна в стойността им. Те се представят по номинална стойност.


2.9. Търговски и други задължения и кредити
Задълженията към доставчици и другите текущи задължения се отчитат по номиналната им стойност на оригиналната фактура, която се приема за справедливата стойност на сделката и ще бъде изплатена в бъдище срещу получените стоки и услуги.
2.10. Текущи и отсрочени данъци върху печалбата
Текущите данъци върху печалбата се определят в съответствие с изискванията на българското данъчно законодателство – Закона за корпоративно подходно облагане. Номиналната данъчна ставка за 2014 г. е 10 % ( 2013 г. е 10 % ).

Отсрочените данъци върху печалбата се определят чрез прилагане на балансовия пасивен метод по отношение на всички временни разлики към датата на финансовия отчет, които съществуват между балансовите стойности и данъчните основи на отделните активи и пасиви.

През отчетния период Сдружението не е начислило отсрочени данъчни активи и пасиви.


2.11. Пенсионни и други задължения към персонала
Трудовите и осигурителни отношения със служителите в Дружеството се основават на разпоредбите на Кодекса на труда и на разпоредбите на действащото осигурително законодателство в РБългария.

Основно задължение на Дружеството в качеството му на работодател е да извършва задължително осигуряване на наетия персонал за фонд „Пенсии”, допълнително задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО) в Универсален пенсионен фонд (за лицата, родени след 31.12.1959 г.), фонд „Общо заболяване и майчинство” (ОЗМ), фонд „Безработица”, фонд „Трудова злополука и професионална болест” (ТЗПБ), фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите” (ГВРС) и здравно осигуряване.

Размерите на осигурителните вноски се утвърждават със Закона за бюджета на ДОО и Закона за бюджета на НЗОК за съответната година. Вноските се разпределят между работодателя и осигуреното лице в съответствие с правилата от Кодекса за социално осигуряване (КСО).

Осигурителните и пенсионни планове, прилагани от Дружеството в качеството му на работодател, се основават на българското законодателство и са планове с дефинирани вноски. При тези планове работодателят плаща месечно определени вноски в държавните фондове „Пенсии”, фонд „Общо заболяване и майчинство”, фонд „Безработица”, фонд „Трудова злополука и професионална болест”, фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите”, както и за допълнително задължително пенсионно осигуряване ( универсални и професионални пенсионни фондове ) – на база фиксираните по закон проценти и няма друго допълнително правно или конструктивно задължение за доплащане във фондовете в бъдеще. Аналогични са задълженията по отношение за здравното осигуряване.


Краткосрочни доходи
Краткосрочните доходи за персонала под формата на възнаграждения, бонуси и социални доплащания и придобивки (изискуеми в рамките на 12 месеца след края на периода, в който персоналът е положил труд за тях или е изпълнил необходимите условия ), се признават като разход в отчета за приходи и разходи в периода, в който е положил трудът за тях или са изпълнени изискванията за тяхното получаване, и като текущо задължение ( след приспадане на всички платени вече суми и полагащи се удръжки ) в размер на недисконтираната им сума. Дължимите вноски по социалното и здравно осигуряване се признават като текущ разход и задължение в недисконтиран размер, заедно и в периода на начисление на съответните доходи, с които те са свързани.

Към датата на годишния финансов отчет се прави оценка на очакваните разходи по натрупващите се компенсируеми отпуски, която се очаква да бъде изплатена като резултат от неизползваното право на натрупан отпуск. В оценката се включват приблизителната преценка в недисконтиран размер на разходите за самите възнаграждения и разходите за вноски по задължителното обществено осигуряване, които работодателят дължи върху тези суми.



Дългосрочни доходи при пенсиониране
Съгласно Кодекса на труда работодателят е задължен да изплаща на персонала при настъпване на пенсионна възраст обезщетение, което в зависимост от трудовия стаж в предприятието може да варира между 2 и 6 брутни работни заплати към датата на прекратяване на трудовото правоотношение. По своите характеристики тези схеми представляват планове с дефинирани доходи.

Изчислението на размера на тези задължения налага участието на квалифицирани актюери, за да може да се определи тяхната сегашна стойност към датата на отчета, която да се включи в баланса, а респ. изменението в стойността – в отчета за приходи и разходи.

Дружеството няма приета политика да начислява дългосрочни доходи на персонала.
2.12.Собствен капитал

Собственият капитал на сдружението се състои от:

Други резерви – образувани по решение на общото събрание на сдружението и от разпределение на финансовия резултат от нестопанска дейност и от стопанска дейност.

Сдружението е приело счетоводна политика да отразява корекции от промяна на счетоводна политика и фундаментални грешки чрез коригиране на салдото на Фонд „Допълнителни резерви„ в началото на отчетния период съгласно СС8.



3. ПОЯСНЕНИЯ КЪМ ОТЧЕТИТЕ ЗА ПРИХОДИТЕ И РАЗХОДИТЕ
3.1 Приходи от стопанска дейност





2014

2013

BGN`000

BGN`000

Приходи от продажба на ДМА

-

6

Приходи от услуги

-

9

Приходи от наем и транспорт на лодки

1

0

Общо

1

15



Оповестяваме следната допълнителна информация:

3.1.1.Приходите – отчетени наеми и транспорт на лодки по фактури, издадени на спортните клубове при провеждане на регати.


3.2 Приходи от нестопанска дейност





2014




2013

BGN`000

BGN`000

Приходи от дарения под условие

155




274

Приходи от дарения без условие

1




32

Приходи от членски внос

10




10

Други приходи

13

41

Общо

179




357

Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница