Отчет за годината завършваща на 31 декември 2015 корпоративна информация



страница1/4
Дата25.07.2016
Размер487.26 Kb.
#4922
ТипОтчет
  1   2   3   4



ПРИЛОЖЕНИЯ КЪМ ФИНАНСОВИЯ ОТЧЕТ

за годината завършваща на 31 декември 2015

1. КОРПОРАТИВНА ИНФОРМАЦИЯ





    1. Учредяване и регистрация

Търговско дружество „БЪЛГАРСКИ ТРАНСПОРТЕН ХОЛДИНГ” АД гр. Пловдив е учредено на 28.09.1996 год. като Национален приватизационен фонд “Транспорт” с основен предмет на дейност придобиване на акции от предприятя, предложени за приватизация по реда на Закона за преобразуване и приватизация на държавни и общински предприятия срещу инвестиционни бонове по програмата за масова приватизация в България.

„БЪЛГАРСКИ ТРАНСПОРТЕН ХОЛДИНГ” АД е регистрирано в Пловдивски окръжен съд по търговско дело № 5214/1996г.

През март 1998 год. Национален приватизационен фонд “Транспорт” съгласно законодателството преуреди дейноста си в акционерно холдингово дружество “Български транспортен холдинг” АД с ЕИК: 115 090 481. Според актуалния устав, Дружеството е със седалище гр. Пловдив, и адрес на управление 4000, район Централен, бул. Христо Ботев No 82, ет. 5.


1.2. Собственост и управление
„БЪЛГАРСКИ ТРАНСПОРТЕН ХОЛДИНГ” е акционерно дружество, листвано на Българска фондова борса. Регистрираният акционерен капитал е разпределен в 328 523 обикновени поименни безналични акции с право на глас, дивидент, ликвидационен дял и номинал един лев всяка.

Акционерният капитал е внесен изцяло.

През годината няма настъпили изменения в размера на записания капитал.

Измененията в състава на акционерите са незначителни вътрешни транзакции между акционери.

В извлечението от акционерната книга по- долу е представена информация за основните акционери, акционерния капитал и измененията в състава на акционерите.


Управителният Съвет към датата на одобрение на финансовия отчет за издаване включва три физически лица.
Надзорният Съвет към датата на одобрение на финансовия отчет за издаване включва три физически лица.

Персоналния състав на съветите е представен в бележка 36 „Ключов управленски персонал”.


Финансовият отчет на „БЪЛГАРСКИ ТРАНСПОРТЕН ХОЛДИНГ” АД за годината, завършваща на 31 декември 2015 година е одобрен за издаване, с решение на Управителния съвет от 23 март 2016 година.
1.3. Структура на Дружеството
Дружеството няма регистрирани клонове. Дейността се осъществява от централен офис по адреса на управление.
1.4. Предмет на дейност
Предметът на дейност на дружеството е : придобиване, управление, оценка и продажба на участия в български и чуждестранни дружества; придобиване, управление и продажба на облигации; придобиване, оценка и продажба на патенти; отстъпване на лицензи за изкупуване на патенти на дружества, в които холдинговото тружество участва ; финансиране на дружества, в които холдинговото дружество участва; собствена производствена и търговска дейност.

1.5. Действащо предприятие
Финансовият отчет на Дружеството е изготвен на принципа „действащо предприятие”, който предполага, че Дружеството ще продължи дейността си в обозримо бъдеще.

Бъдещата дейност на Дружеството зависи, както от бизнес средата, така и от осигуряването на финансиране от настоящи и бъдещи собственици и инвеститори и кредитори.

Ако стопанските рискове бъдат подценени и дейността на Дружеството бъде съществено ограничена или преустановена и съответните активи продадени, следва да се извършат корекции за да се приведе преносната стойност на активите до тяхната ликвидационна стойност, да се начислят евентуално провизии за задължения и да се извърши рекласификация на нетекущи активи и задължения в текущи.

2. ОСНОВНИ ПОЛОЖЕНИЯ ОТ СЧЕТОВОДНАТА ПОЛИТИКА НА ДРУЖЕСТВОТО



2.1.База за съставяне на годишния финансов отчет
Настоящият финансов отчет е съставен в съответствие с изискванията на Международните счетоводни стандарти, издание на Комитета за международни счетоводни стандарти и приети за приложение от Европейския съюз.
Към 31 декември 2015 г. МСС включват Международните счетоводни стандарти, Международните стандарти за финансови отчети (МСФО), Тълкуванията на Постоянния комитет за разяснения и Тълкуванията на Комитета за разяснения на МСФО.

МСС се преиздават всяка година и са валидни само за годината на издаването си, като в тях се включват всички промени, както и новите стандарти и разяснения. Голяма част от тях не са приложими за дейността на Дружеството, поради специфичните въпроси, които се третират в тях.



Ръководството на Дружеството се е съобразило с всички стандарти и разяснения, които са приложими към неговата дейност и са приети официално за приложение от Европейския съюз към датата на съставянето на настоящия финансов отчет. Освен това ръководството на Дружеството е направило преглед на влезлите в сила от 1 януари 2015 г. промени в съществуващите счетоводните стандарти и не счита, че те налагат значими промени по отношение на прилаганата през текущата година счетоводна политика. Ръководството на Дружеството не счита, че е необходимо да оповестява тези стандарти и разяснения към тях, в които са направени промени но те не се отнасят до дейността му, тъй като това би могло да доведе до неразбиране и подвеждане на потребителите на информация от годишния му финансов отчет.
2.2 Промени в счетоводните политики
Дружеството не е променило счетоводни политики през текущия период.
2.3 Представяне на финансови отчети
Дружеството прилага ревизирания МСС 1 Представяне на финансови отчети (2007), който е в сила от 1 януари 2009 г. В резултат на това, Дружеството представя в отчета за промените в собствения капитал всички промени в собствения капитал свързани със собствениците, докато всички промени в собствения капитал, несвързани със собствениците се представят в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход. Сравнителната информация е повторно представена така, че да е в съответствие с ревизирания стандарт.
2.4. Консолидирани отчети
БЪЛГАРСКИ ТРАНСПОРТЕН ХОЛДИНГ АД е дружеството, което съставя консолидирания отчет, за най-голямата група, в която се включва и БЪЛГАРСКИ ТРАНСПОРТЕН ХОЛДИНГ- предприятие майка.
Притежавани дъщерни дружества – в т.ч :

Място, където могат да бъдат получени копия от консолидираните отчети – гр. Пловдив бул. бул. Христо Ботев No 82, ет. 5.
2.5. Мерна база
Настоящият финансов отчет е съставен при спазване на принципа на историческата цена, модифициран в определени случаи с преоценката на някои активи и пасиви до тяхната справедлива стойност към датата на финансовия отчет, доколкото тя може да бъде достоверно установена. Всички подобни отклонения от принципа на историческата цена са оповестени на съответните места по-нататък.
2.6. Сравнителни данни
Счетоводната политика, изложена по-долу е прилагана последователно за всички периоди, представени в настоящия финансов отчет. Дружеството представя сравнителна информация за една предходна година. При необходимост някои от перата в отчета за финансовото състояние, в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход и в отчета за паричните потоци, представени във финансовия отчет за 2014 г., които са сравнителни данни, в настоящия отчет са преизчислени и рекласифицирани с цел да се получи по-добра съпоставимост с данните за 2015 г.
2.7. Счетоводни предположения и приблизителни счетоводни оценки
Представянето на финансов отчет съгласно Международните стандарти за финансови отчети изисква ръководството да направи най-добри приблизителни оценки, начисления и разумно обосновани предположения, които оказват ефект върху отчетените стойности на активите и пасивите, на приходите и разходите, и на оповестяването на условни вземания и задължения
към датата на отчета. Тези приблизителни оценки, начисления и предположения са основани на информацията, която е налична към датата на финансовия отчет, поради което бъдещите фактически резултати биха могли да бъдат различни от тях.
2.8. Функционална валута и валута на представяне
Отделните елементи на годишния финансов отчет на Дружеството се оценяват във валутата на основната икономическа среда, в която Дружеството извършва дейността си, наречена функционална валута.
Функционалната валута на Дружеството е българският лев (BGN), който е с фиксиран курс към еврото от 1 януари 1999 г. по силата на въведения валутен борд в България.
2.9. Сделки в чуждестранна валута

Сделките в чуждестранна валута се трансформират във функционална валута, като се прилага официалния курс за съответния ден. Курсови разлики, възникнали при уреждане на парични позиции, или при преизчисляването на паричните позиции по обменни курсове, различни от тези, по които са били първоначално признати, се отчитат като печалба или загуба в периода на възникването им.

Курсови разлики от преоценка на непарични активи се отчитат в другия всеобхватен доход (печалби или загуби от преоценки), валутният компонент от преоценката също се отчита в другия всеобхватен доход. Валутният компонент от преоценка на дългови инструменти на разположение за продажба (парична позиция), не се отчита в печалбата или загубата. Дългосрочни вземания, задължения или заеми от или към чуждестранна дейност (но не и търговски вземания или задължения), се третират като част то нетна инвестиция в чуждестранната дейност. Всички парични активи и пасиви, деноминирани в чуждестранна валута, са преизчислени в лева по заключителния курс на БНБ към 31 декември 2015 г.











2.10. Оценка и управление на финансовия риск
2.10.1. Фактори на финансовия риск

В хода на обичайната си дейност Дружеството може да бъде изложено на различни финансови рискове: пазарен риск (включващ валутен риск, лихвен риск и ценови риск), кредитен риск, ликвиден риск и риск от промяна на бъдещите парични потоци, в резултат на промяна в пазарните лихвени нива.

Пазарният риск е рискът, че справедливата стойност или бъдещите парични потоци на финансовия инструмент ще варират поради промените в пазарните цени.

Кредитният риск е рискът, че едната страна по финансовия инструмент ще причини финансова загуба на другата, в случай че не изпълни договореното задължение.

Ликвидният риск е рискът, че Дружеството би могло да има затруднения при посрещане на задълженията си по финансовите пасиви.

През последните години в страната сериозно влияние оказва световната финансова и кредитна криза, която постепенно ескалира и прерасна във всеобхватна пазарна криза. Тя дава своите отражения във всички сектори и отрасли, чрез забавяне на икономическия растеж, намаляване на приходите и сериозни проблеми в ликвидността на търговските дружества. Това създава предпоставки Дружеството да продължи своята дейност в една трудна икономическа обстановка.

Ръководството очаква, че съществуващите капиталови ресурси и източници на финансиране на Дружеството ще бъдат достатъчни за развитието на дейността му. От страна на ръководството на Дружеството финансовите рискове текущо се идентифицират, измерват и наблюдават с помощта на различни контролни механизми, за да се определят адекватни цени на услугите, предоставяни от Дружеството, цената на привлечените средства и да се оценят адекватно формите на поддържане на свободните ликвидни средства, без да се допуска неоправдана концентрация на даден риск.

Програмата на Дружеството за цялостно управление на риска е съсредоточена върху непредвидимостта на финансовите пазари и има за цел да намали евентуалните неблагоприятни ефекти върху финансовия резултат на Дружеството.


2.10.2. Пазарен риск

а)Валутен риск

Дружеството не е изложено на значим валутен риск, тъй като неговите сделки се извършват основно в лева. Заемите, получени и изплащани в лева не излагат Дружеството на валутен риск на паричните потоци. Дружеството не подържа значими парични наличности извън тези в лева.


б) Лихвен риск
Финансовите пасиви, които излагат Дружеството на лихвен риск, са получените от дъщерни предприятия депозити. Депозитите не се обезпечават. Годишната лихва по тях се определя от договорена надбавка и плаваща лихва в размер на тримесечен SOFIBOR.

Търговските кредити са от предприятия в рамките на икономическата група и не се обезпечават. Лихвата варира в рамките на пазарните параметри.


в) Ценови риск

Дружеството не е изложено на пряк ценови риск, тъй като прилаганите цени на извършвани стоки и услуги се образуват на основата на пазарни принципи и отразяват всички промени в конкретната ситуация.


2.10.3. Кредитен риск

В Дружеството няма значителна концентрация на кредитен риск. Дружеството има разработена и внедрена политика, която гарантира, че приходите от продажбите на услуги и стоки и приходите от наеми са събираеми, тъй като се извършват изключително на свързани лица – дъщерни предприятия.

Финансовите активи, които потенциално излагат Дружеството на кредитен риск, са предимно вземания от продажби и предоставени заеми на дъщерни предприятия. Основно Дружеството е изложено на кредитен риск, в случай че някои от контрагентите не изплатят своите задължения. Политиката на ръководството за минимизиране на този риск е насочена към осъществяване на ефективно предоговаряне и разсрочване на вземания, при необходимост.
2.10.4. Ликвиден риск

Предпазливото управление на ликвидния риск предполага поддържане на достатъчно количество парични средства, както и възможности за допълнително финансиране с търговски депозити от свързани лица. Поради динамичната природа на основните типове бизнес, ръководството на Дружеството има за цел да постигне гъвкавост във финансирането, като поддържа адекватен достъп до привлечен ресурс.


2.11. Дефиниция и оценка на елементите на отчета за финансовото състояние
2.11.1. Имоти, машини и съоръжения
а)Първоначална оценка

Имоти, машини и съоръжения при първоначалното им придобиване се оценяват по себестойност, която включва покупната цена, митническите такси и всички други преки разходи, необходими за привеждане на актива в работно състояние за предвижданата му употреба. Преките разходи основно са: разходи за подготовка на обекта, разходи за първоначална доставка и обработка, разходите за монтаж, разходи за хонорари на лица, свързани с проекта, непризнат данъчен кредит и др.. Себестойността на имот, машина или съоръжение, създаден от Дружеството, включва производствените разходи, определяни по реда на МСС 2 Материални запаси, както за произведената продукция.

В цената на придобиване(себестойността) на имот, машина или съоръжение се включват и разходи по заеми за активи, придобити след 01 януари 2009 година до датата на въвеждането му в експлоатация.
След тази дата разходите по заеми се отчитат като текущи разходи в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход. При придобиване на имоти, машини и съоръжения, започнало преди 01.01.2009 година, не се включват разходите по заеми за тези активи. Закупен софтуер, без който е невъзможно функционирането на закупено оборудване, се капитализира като част от това оборудване. Когато в имотите, машините и съоръженията се съдържат компоненти с различна продължителност на полезен живот, те се отчитат отделно.

б)Стойностен праг

Ръководството на Дружеството е възприело политика на капитализиране на активи при положение, че първоначалната им цена е равна или по-голяма от прага на същественост от 500 лева за определяне на даден актив като нетекущ, под който праг те се изписват като разход в момента на придобиването им, независимо че те притежават характеристиката на нетекущ актив.



в)Последващи разходи

Разходите за ремонт и поддръжка на имоти, машини и съоръжения се признават в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход през периода, в който са направени.

Последващи разходи на ремонт на имоти, машини и съоръжения, които са свързани с подмяна на основни части и възли или такива, свързани с преустройство, реконструкция и технологично обновяване, се капитализират към балансовата стойност на актива, само когато се очаква, че Дружеството ще получи бъдещи икономически изгоди, свързани с употребата на този актив и когато отчетната им стойност може да бъде достоверно определена, като се прави и преглед на остатъчния му полезен живот към датата на капитализация. Едновременно с това, не амортизираната част на подменените възли и агрегати се отписва от балансовата стойност на активите и се признава за разход в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход.

Разходи за ежедневно обслужване на активите се признават в печалби и загуби като разход в момента на възникването им.


г)Размяна на активи

При придобиване на имот, машина и съоръжение в резултат на размяна за друг актив, независимо дали е сходен или не, цената на придобиване се определя по справедливата му стойност, освен в следните случаи:

- ако сделката по замяната няма търговски характер

- ако не може да се определи надеждно справедливата стойност нито на получавания, нито на отдавания актив.

Ако придобитият актив не се оценява по справедлива стойност или сделката не е с търговски характер, цената му на придобиване се определя по балансовата стойност на отдадения актив. Сделката по размяната е с търговски характер , ако се променят съществено паричните потоци на Дружеството.
д)Последващо оценяване

Последващото оценяване на имоти, машини и съоръжения се извършва по метода



  • модел на цената на придобиване



е)Обезценка

Активи, които имат неопределен полезен живот не се амортизират, а се проверяват за обезценка на годишна база.

Преносните стойности на имоти, машини и съоръжения подлежат на преглед за обезценка, когато са налице събития или промени в обстоятелствата, които показват, че тази стойност би могла да се отличава трайно от възстановимата им стойност. Ако са налице такива индикатори, че приблизително определената възстановима стойност е по-ниска от тяхната балансова стойност, то последната се коригира до възстановимата стойност на активите, независимо от прилагания модел на последващо оценяване. Загубите от обезценка се отчитат в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход, освен ако за дадения актив не е формиран преоценъчен резерв.
Тогава преоценката се отнася в намаление на преоценъчния резерв до изчерпването му. Превишението се включва в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход.
ж)Отписване

Имоти, машини и съоръжения се отписват от отчета за финансовото състояние, когато бъдат извадени от употреба или когато не се очакват бъдещи икономически изгоди от тяхното използване или изваждане от употреба.

Печалбата или загубата от изваждането от употреба се определя като разлика между нетните постъпления и балансовата стойност на актива и трябва да се включват нетно в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход като други доходи.

При подмяна на части, се отписва балансовата стойност на подменената част, като Дружеството използва цената на придобиване на заменящата част.


з)Методи на амортизация

Амортизациите на имоти, машини и съоръжения се начисляват, като последователно се прилага линейният метод на база полезния живот на активите, определен от ръководството на Дружеството, с цел разпределяне на разликата между балансовата стойност и остатъчната стойност върху полезния живот на активите. Когато в имотите, машините и съоръженията се съдържат компоненти с различна продължителност на полезен живот, те се амортизират отделно. Амортизацията се признава в печалби и загуби на база линейния метод въз основа на очаквания полезен живот на всеки един компонент от имоти, машини и съоръжения. Амортизация на придобити активи при условията на финансов лизинг се начислява за по-късия измежду срока на договора и техния полезен живот, освен в случаите, когато е почти сигурно придобиването на собствеността върху тях до края на срока на договора.

През годината не са извършвани промени в прилаганите методи и норми на амортизация в сравнение с предходната отчетна година.

Земята и разходите за придобиване на имоти, машини и съоръжения, които ще бъдат капитализирани не се амортизират.

Методите на амортизация, полезният живот и остатъчните стойности се преразглеждат към всяка отчетна дата и се коригират ако е подходящо.

2.11.2. Оперативен лизинг
Лизингополучател
Лизинг, при който наемодателят продължава да притежава съществената част от всички рискове и стопански изгоди от собствеността върху дадения актив се класифицира като оперативен лизинг. Поради това активът не се включва в отчета за финансовото състояние на лизингополучателя.

Плащанията във връзка с оперативния лизинг се признават като разходи в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход на база линеен метод за периода на лизинга.


Лизингодател
Наемодателят продължава да притежава съществена част то всички рискове и стопански изгоди от собствеността върху дадения актив. Поради това този актив продължава да е включен в състава на неговите нетекущи материални активи, като амортизацията му за периода се включва в текущите разходи на лизингодателя.

Приходът от наеми от оперативен лизинг се признава на базата на линейния метод в продължение на срока на съответния лизинг. Първоначално направените преки разходи във връзка с договарянето и уреждането на оперативния лизинг, се добавят към балансовата стойност на отдадените активи и се признават на базата на линейния метод в продължение на срока на лизинга. Различни от тези лизингови договори са договори за оперативен лизинг и те не се признават в отчета за финансовото състояние на Дружеството.



2.11.3 Инвестиции
Дружеството класифицира своите инвестиции в следните категории: финансови активи, отчитани по справедлива стойност като печалба или загуба, и кредити и вземания.

Класификацията се извършва според целта, за която са придобити инвестициите.

Ръководството на Дружеството определя класификацията на инвестициите си в момента на покупката и преценява предназначението им в края на всеки отчетен период.
а) Финансови активи, отчитани по справедлива стойност, като печалба или загуба

Тази категория има две подкатегории: държани за търгуване финансови активи и отчитани по справедлива стойност финансови активи като печалба или загуба. Финансов актив се класифицира в тази категория, ако е придобит с цел продажба в краткосрочен план или въз основа на решение на ръководството.

Активите в тази категория се класифицират като краткосрочни, ако са държани за търгуване или се очаква да бъдат реализирани в периода до 12 месеца от датата на баланса.

Когато ценни книжа, класифицирани като активи, държани за продажба се продават или обезценяват, натрупаните корекции на справедливата стойност се включва в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход като печалби или загуби от инвестиционни ценни книжа.

Справедливата стойност на котираните инвестиции се определя на база данните за цените на пазара.
Ако пазара на финансовите активи е неактивен (и за нерегистрирани ценни книжа), Дружеството установява справедливата стойност, използвайки техники на оценяване, които включват използването на последни пазарни операции с аналогични инструменти, анализ на дисконтираните парични потоци и модели за оценка на опции, преработени да отразят специфични обстоятелства.

На датата на отчета за финансовото състояние Дружеството оценява дали съществуват обективни доказателства, че финансов актив или група от финансови активи са обезценени.

Когато се тестват за обезценка капиталовите ценни книжа, класифицирани като държани за търгуване, се взима предвид наличието на съществен или продължителен спад в справедливата стойност под отчетната.

Ако съществува доказателство за обезценка на финансовите активи, държани за търгуване, то натрупаните загуби (изчислени като разлика между цената на придобиване и текущата справедлива стойност, минус обезценката, отчетена в предходен период в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход), се преместват от капитала и се признават в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход.

Загуба от обезценка на капиталови инструменти, призната в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход,

не може да се сторнира през отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход при проявление с обратен ефект от обезценката.


б) Заеми и вземания

Заеми и вземания са недеривативни финансови активи с фиксирани или определени плащания, които не се котират на активен пазар. Те възникват, когато Дружеството дава парични средства, стоки или услуги директно на дебитора, без намерение да търгува с тези разчети. Те са включени в краткосрочни активи, с изключение на тези с падеж повече от 12 месеца след датата на отчета за финансовото състояние, които се класифицират като дългосрочни. Заемите и вземанията се включват в категорията на търговски и други вземания в отчета за финансовото състояние.


2.11.4. Материални запаси
Материалните запаси при тяхната покупка се оценяват по цена на придобиване. Търговските отстъпки се включват в покупната стойност на придобитите материални запаси.

Себестойността на материалните запаси включва разходи за придобиване на материалните запаси, разходите за производство или преработка, както и всички други разходи отнасящи се до привеждането на материалните запаси до тяхното текущо местоположение и състояние.

Нетната реализируема стойност представлява предполагаемата продажна цена в нормалния ход на стопанската дейност, намалена с приблизително оценените разходи по завършване на производствения цикъл и тези, които са необходими за осъществяване на продажбата. Материалните запаси се посочват в отчета за финансовото състояние по по-ниската от двете оценки - себестойност или нетна реализируема стойност. Нетната реализируема стойност е равна на очакваната продажна цена, при нормално протичане на дейността, намалена с пряко свързаните с продажбите разходи.

Оценката на потреблението на материалните запаси се извършва по метода на средно претеглената цена.

Обезценката на материални запаси се признава като разход в периода на извършване на обезценката. Всяко последващо възстановяване на загуба от обезценка се признава в печалбата или загубата в периода на възстановяването. При продажба на материални запаси балансовата им стойност се признава като разход през периода, през който са отчетени приходите от продажби.
2.11.5. Търговски и други вземания
Търговските вземания се представят и отчитат по стойността на издадената фактура, намалена с размера на обезценката за несъбираеми суми. Приблизителната оценка за съмнителни и несъбираеми вземания се прави, когато за събираемостта на цялата сума съществува висока несигурност.

Несъбираемите вземания се обезценяват изцяло, когато това обстоятелство се установи. Несъбираемите вземания се отписват, когато се установят правни основания за това, или дадено търговско вземане се прецени като напълно несъбираемо. Изписването става за сметка на формирания коректив, а при липса на такъв, разхода се вписва в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход.

Вземанията в лева се оценяват по стойността при тяхното възникване, а тези деноминирани в чуждестранна валута – по заключителния курс на БНБ към 31 декември 2015, и са намалени със стойността на признатата обезценка на трудносъбираеми и несъбираеми вземания. Преглед на вземанията за обезценка се извършва от ръководството на Дружеството в края на всяка година и ако има индикации за подобна обезценка, загубите се начисляват в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход. Обезценката се изчислява на база възрастов анализ на вземанията от датата на падежа до 31 декември 2015 година.

Вземанията се отписват като несъбираеми, когато ръководството прецени, че не могат да бъдат направени повече разумни усилия за събирането им.


2.11.6. Парични средства и парични еквиваленти
Паричните средства включват касовата наличност и разплащателните сметки, невъзстановени суми от подотчетни лица. Паричните средства в лева се оценеяват по номиналната им стойност, а паричните средства, деноминирани в чуждестранна валута – по заключителния курс на БНБ към 31 декември 2015.
2.11.7. Акционерен капитал
Основният капитал е представен по номиналната стойност на издадените акции.

Постъпленията от издадени акции над тяхната номинална стойност се отчитат като премийни резерви. Обикновените акции се класифицират като капитал. Привилегировани акции със задължение за обратно изкупуване се класифицират като пасиви.

Разходите по емисия на нови акции, които са пряко свързани с нея, се отчитат в собствения капитал като намаление на постъпленията от емисията, като се елиминира ефекта на данъците върху дохода.

Когато Дружеството изкупува собствени акции, платената сума, включваща и съответните пряко свързани допълнителни разходи, (нето от ефекта на данъците върху дохода), се изважда от принадлежащия на собствениците на Дружеството капитал, докато обратно изкупените акции не се обезсилят, продадат или преиздадат. Когато тези акции по-късно се продадат или преиздадат, всеки приход, нетиран с пряко свързаните допълнителни разходи по транзакцията и съответния данъчен ефект, се включва в капитала, принадлежащ на собствениците на Дружеството.


2.11.8. Премии/(отбиви) от емисии на акции

Премиите или отбивите от емисии на акции представляват разликата между емисионната стойност и номиналната стойност на емитираните и действително заплатените акции. Премиите и отбивите от емисии на акции се представят нетно от преките разходи по предлагането на емисията от акции.


2.11.9. Банкови заеми

Банкови заеми първоначално се отчитат по стойност на възникване, намалена със съответните разходи по отпускане на заемите. При последваща оценка след първоначално признаване, такива заеми се отчитат по амортизирана стойност като всяка разлика между първоначалната стойност и стойността на падежа се отчита в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход за периода на заема на база на ефективния лихвен процент. Частта от банковите заеми, която е платима дванайсет месеца след края на отчетния период се представя като нетекущи пасиви. Частта, платима до дванайсет месеца, след края на отчетния период се класифицира като текущи пасиви.


2.11.10. Търговски и други задължения

Търговските и другите сходни задължения в лева се оцененяват по стойността на възникването им, а тези в чуждестранна валута по заключителния курс на БНБ към 31 декември на съответната година. Текущи са тези от тях, които са дължими до 12 месеца след края на отчетния период.


2.11.12. Доходи на наети лица

Планове с дефинирани вноски


План с дефинирани вноски е план за доходи след напускане, според който дружество плаща вноски на друго лице и няма никакви правни или конструктивни задължения да плаща допълнителни суми след това. Правителството на България носи отговорността за осигуряването на пенсии по планове за дефинирани вноски в България. Разходите по ангажимента на Дружеството да превежда вноски по плановете за дефинирани вноски се признават в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход при тяхното възникване. Вноските по план с дефинирани вноски, които са дължими повече от 12 месеца след края на периода на предоставяне на услугите от служителите, се дисконтират до настоящата им стойност.

Планове с дефинирани доходи

План с дефинирани доходи е план за доходи след напускане, различен от план с дефинирани вноски. Нетното задължение на Дружеството за планове с дефинирани доходи се изчислява отделно за всеки план като се прогнозират бъдещите доходи, които служителите са придобили в замяна на своите услуги в текущия и предходни периоди; и този доход се дисконтира за определяне на настояща стойност.


Дружеството има задължение за изплащане на доход при напускане на тези свои служители, които се пенсионират в съответствие с изискванията на чл. 222, § 3 от Кодекса на Труда (КТ) в България. Съобразно тези разпоредби на КТ, при прекратяване на трудовия договор на служител придобил право на пенсия, работодателят му изплаща обезщетение в размер на две месечни брутни работни заплати.

В случай, че работникът или служителят има натрупан стаж от 10 и повече години към датата на пенсиониране, обезщетението е в размер на шест месечни брутни работни заплати.


Доходи при прекратяване


Доходи при прекратяване се признават като разход, когато Дружеството се е ангажирало ясно, без реална възможност за отказ, с официален подробен план, с който или да прекрати работни отношения преди нормалната дата на пенсиониране, или да предостави обезщетения при прекратяване, в резултат на предложение, направено за насърчаване на доброволното напускане. Доходи при прекратяване за доброволно напускане се признават като разход, ако Дружеството е отправило официално предложение за доброволно прекратяване, и е вероятно, че офертата ще бъде приета, а броят на приелите може да се оцени надеждно. Ако обезщетения се дължат за повече от 12 месеца след края на отчетния период, те се дисконтират до тяхната настояща стойност.

Краткосрочни доходи на наети лица


Задължения за краткосрочните доходи на наети лица се оценяват на недисконтирана база и са отчетени като разход когато свързаните с тях услуги се предоставят. Пасив се признава за сумата, която се очаква да бъде изплатена по краткосрочен бонус в пари или планове за разпределение на печалбата, ако Дружеството има правно или конструктивно задължение да заплати тази сума като резултат от минали услуги, предоставени от служител, и задължението може да се оцени надеждно.

Дружеството признава като задължение недисконтираната сума на оценените разходи по платен годишен отпуск, очаквани да бъдат заплатени на служителите в замяна на труда им за изминалия отчетен период.



2.11.13. Провизии

Провизии за задължения се начисляват в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход и се признават в отчета за финансовото състояние в случаите, когато Дружеството има сегашно задължение (правно или конструктивно) в резултат на минали събития; има вероятност за погасяване на задължението да бъде необходим поток от ресурси, съдържащ икономически ползи; и може да бъде направена надеждна оценка на стойността на задължението.

Когато Дружеството очаква, че някои или всички необходими за уреждането на провизията разходи ще бъдат възстановени, възстановяването се признава като отделен актив, но само когато е практически сигурно, че тези разходи ще бъдат възстановени.
Разходите за провизии се представят в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход, нетно от сумата на възстановените разходи. когато ефектът от времевите разлики в стойността на парите е съществен, провизиите се дисконтират като се използва текуща норма на дисконтиране преди данъци, която отразява специфичните за задължението рискове. Когато се използва дисконтиране, увеличението на провизията в резултат на изминалото време, се представя като финансов разход.

Провизиите се оценяват и коригират ежегодно на основата на най- добрата приблизителна оценка, която ръководството е направило за необходимостта от изтичане на икономическа изгода, в случай че те бъдат уредени към датата на съставяне на финансовия отчет.


Обременяващи договори


Провизия за обременяващи договори се признава, когато очакваните ползи за Дружеството от договора са по-ниски от неизбежните разходи за изпълнение на задълженията по договора. Тази провизия се оценява по настоящата стойност на по-ниското от очакваните разходи за прекратяване на договора и очакваните нетни разходи за продължаване на договора. Преди установяване на провизията, Дружеството признава загуба от обезценка на активи, свързани с този договор.
2.12. Нетен доход на акция
Дружеството представя основен нетен доход на акция (НДА) и такъв с намалена стойност за своите обикновени акции. Основният НДА се изчислява като се раздели печалбата или загубата за притежателите на обикновени акции на Дружеството на средно претегления брой на обикновени акции през периода, коригиран за притежавани собствени акции. НДА с намалена стойност се определя като се коригира печалбата или загубата за притежателите на обикновени акции и средно претегления брой на обикновени акции, коригиран за притежавани собствени акции и с ефектите от всички намаляващи стойността потенциални обикновени акции, които включват конвертируеми облигации и опции върху акции отпуснати на служители.
2.13. Разпределение на дивиденти

Разпределение на дивиденти на акционерите на Дружеството се признава като задължение във финансовите отчети в периода, в които е одобрено.


2.14. Признаване на приходите

Приходи от продажба на стоки


Приходите от продажбата на стоки, в хода на нормалната дейност, се признават по справедливата стойност на полученото, или което се очаква да се получи възнаграждение, намалено с върнатите стоки, отстъпки или рабати. Приход от продажба на и стоки се признава в момента, когато съществуват убедителни доказателства, обикновено под формата на изпълнен договор за продажба, че съществените рискове от собствеността се прехвърлят към купувача, получаването на възнаграждението е вероятно, свързаните разходи и възможните връщания на и стоки могат да се определят надеждно, няма продължаващо участие на ръководството в управлението на и стоките, и сумата на прихода може да се измери надеждно. Ако е вероятно, че ще бъдат дадени отстъпки и тяхната стойност може да бъде надеждно измерена, тогава отстъпките се признават като намаление на приходите, когато се признават продажбите.

Прехвърлянето на рисковете и изгодите варира според конкретните условия на договора за продажба.


Приходи от услуги


Приходите от предоставени услуги се признават пропорционално на степента на завършеност на сделката към отчетната дата, ако този етап може да бъде надеждно измерен. Степента на завършеност обикновено се определя чрез анализ на извършената работа.

Приходи от наеми


Приходите от наеми се признават в печалби и загуби по линеен метод за периода на наема. Получени допълнителни плащания се признават като неделима част от общия приход от наем за периода на наема. Приходи от наем от дадени за пренаемане от Дружеството имоти се признават като други приходи.

Безвъзмездни средства предоставени от държавата


Безвъзмездни средства предоставени от държавата се признават първоначално като отсрочени приходи по справедлива стойност когато има достатъчна сигурност, че ще бъдат получени и, че Дружеството ще изпълни условията свързани със средствата и след това се признават в печалби и загуби като други приходи на систематична база за полезния живот на актива.

Безвъзмездни средства, които компенсират Дружеството за извършени разходи, се признават в печалби и загуби на систематична база в периодите, в които възникват разходите.



Финансови приходи
Финансовите приходи включват приходи от лихви по инвестирани средства, приходи от дивиденти, печалба от продажба на налични за продажба финансови активи.

Приходите от лихви се начисляват текущо, на база на договорения лихвен процент, сумата и срока на вземането или задължението, за което се отнасят.

Приход от дивиденти се признава в печалби и загуби на датата, на която е установено правото на Дружеството да получи плащането, която в случая на котирани ценни книги е датата, след която акциите стават без право на получаване на последния дивидент.
2.15. Признаване на разходите
Разходи за дейността

Разходите на Дружеството се признават в момента на възникването им и на база принципите на начисляване и съпоставимост.


Разходи за обезценки

Загубите от обезценки се признават винаги в случай, че преносната стойност на един актив или група активи, генерираща парични постъпления, част от която е той, превишава възстановимата му стойност. Загубите от обезценки се признават в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход за периода на възникването. Загуби от обезценки се възстановяват, ако се установи, че е имало промяна в преценките, използвани за да се определи възстановимата стойност. Възстановяването се извършва само до степента, до която балансовата стойност не надвишава преносната стойност, която би била определена, в случай че не са признати загуби от обезценки.


Амортизация на имоти, машини и съоръжения


Амортизация на имоти, машини и съоръжения се начислява в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход на база линейния метод въз основа на очаквания срок на полезен живот на отделните части от имотите, машините и съоръженията. Земята и активите в процес на изграждане не се амортизират. Предполагаемият полезен живот в години на използване по групи активи е определен от ръководството на Дружеството както следва:


Групи нетекущи активи

2015

2014










Сгради основна конструкция

25

25

Машини и оборудване

3.3

3.3

Съоръжения

25

25

Транспортни средства

4

4

Стопански инвентар

7

7

Компютри

2

2

Остатъчната стойност и полезният живот на активите се преразглеждат и ако е необходимо, се правят съответни корекции към края на всеки отчетен период. Също така се преразглежда и надеждността на прилагания метод на амортизация.


Разходи по договори за оперативен лизинг

Разходите за наем се начисляват в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход на базата на линейния метод за срока на лизинговия договор.


Финансови разходи

Финансовите разходи се представят отделно в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход.


Финансовите разходи включват разходи за лихви по заеми, разходи в резултат на увеличение на задължения, следствие на приближаване с един период на датата, определена за реализиране за провизия или потенциално задължение, загуби от отписване на финансови активи, на разположение и за продажба, дивиденти по преференциални акции класифицирани като пасиви, промени в справедливата стойност на финансови активи отчитани по справедлива стойност, в печалби и загуби, обезценка на финансови активи и загуби от хеджингови инструменти, които се признават в печалби и загуби. Разходите за лихви се начисляват текущо, на база на договорения лихвен процент, сумата и срока на вземането или задължението, за което се отнасят.

Печалби и загуби от валутни курсови разлики се отчитат на нетна база.
2.16. Данъчно облагане и отсрочени данъци
В съответствие с българското данъчно законодателство, Дружеството е субект на данъчно облагане с корпоративен данък. Номиналната данъчна ставка за 2015г. и за 2014 г. е 10%. Данъчната ставка за 2016 г. остава непроменена.

Текущият данък е очакваното данъчно задължение или вземане върху облагаемата печалба или загуба за годината, прилагайки данъчните ставки влезли в сила или по същество въведени към отчетната дата и всички корекции за дължими данъци за предходни години. Текущите данъчни задължения включват също всяко данъчно задължение възникващо от декларирането на дивиденти.

Данъкът върху печалбата за годината представлява текущи и отсрочени данъци. Данъкът върху печалбата се признава в печалби и загуби, с изключение на този, отнасящ се за статии, които са признати директно в собствения капитал, или в друг всеобхватен доход.

При преобразуване на счетоводната печалба в данъчно облагаема печалба Дружеството отчита отсрочени данъци на базата на балансовия метод на задълженията.

Временни разлики се получават при сравняване на счетоводната и данъчната основа /счетоводна и данъчна преносна стойност/ на активите и пасивите. Отсрочени данъчни активи се признават, когато е вероятно да има налична облагаема печалба, срещу която може да бъде усвоен отсрочения данъчен актив.

Ефектът от признаването на отсрочените данъчни активи и/или пасиви се отразяват там, където е представен ефектът от самото събитие, което ги е породило.

За събития, които засягат отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход, ефектът от отсрочените данъчни активи и пасиви е признат също в отчета за печалбата или загубата и другия всеобхватен доход.

Отсрочените данъци се изчисляват върху временните разлики между сумите на активите и пасивите, използвани за целите на съставянето на финансовия отчет, и сумите използвани за данъчни цели. Отсрочен данък не се признава за временни разлики от първоначално признаване на активи и пасиви при сделка, която не е бизнес комбинация и която не засяга печалби и загуби, нито за счетоводни, нито за данъчни цели.

Отсрочен данък се оценява по данъчните ставки, които се очаква да се прилагат за временните разлики когато те се проявяват обратно, на базата на закони, които са в сила или са въведени по същество към отчетната дата.

Отсрочените данъчни активи и пасиви се нетират ако има правно основание за нетиране на текущи данъчни активи и пасиви или тези данъчни активи и пасиви ще се реализират едновременно.

Актив по отсрочени данъци се начислява за неизползваните данъчни загуби, кредити и намаляеми временни разлики, доколкото е вероятно бъдеща облагаема печалба да бъде налична, срещу която те да могат да бъдат използвани. Отсрочените данъчни активи се преглеждат към всяка отчетна дата и се намаляват доколкото не е вероятно повече бъдеща изгода да бъде реализирана.
2.17. Дивиденти

Дивидентите се признават като намаление на нетните активи на Дружеството и текущо задължение към акционерите/ съдружниците му в периода, в който е възникнало правото им да ги получат.



2.18. Свързани лица
За целта на съставянето на настоящият финансов отчет акционерите, служителите на ръководни постове (ключов управленски персонал), както и близки членове на техните семейства, включително и дружества, контролирани от тях се третират като свързани лица.

Каталог: files -> 20160525
files -> Рецептура на лекарствените форми рецептурни бланки и тяхната валидност
files -> Прогностични възможности на тестовете, използвани за подбор на млади футболисти
files -> Правила за реда за ползване, стопаниване и управление на стадион "христо ботев" благоевград глава първа общи положения
20160525 -> Информацията по приложение №11 от Наредба 2 от 17. 09. 2003 г за проспектите при публично предлагане и допускане до търговия на регулиран пазар на ценни книжа и за разкриването на информация от публичните дружества и другите емитенти на ценни
20160525 -> Отчет на "български транспортен холдинг" ад 2015 г. Учредяване и регистрация Търговско дружество "


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница