Отчет за изпълнение на Бюджет 2013 на Община Тутракан към 31. 12. 2013 г



Дата22.10.2018
Размер351.57 Kb.
#92596
ТипОтчет

ОБЩИНА ТУТРАКАН

7600 Тутракан, ул. “Трансмариска” № 31, тел. 0866/60621, факс:0866/60636


е- mail: tutrakan@b-trust.org
Приложение № 2
Доклад към отчет за изпълнение на Бюджет 2013 на Община Тутракан към 31.12.2013 г
Уважаеми господин Председател на общински съвет гр. Тутракан, Уважаеми общински съветници,Уважаеми жители на Община Тутракан
Измина периода на изпълнение на бюджет 2013, след който, кмета на общината изготвя и представя на вашето внимание и на вниманието на заинтересованите жители на общината отчет за изпълнение на общинския бюджет и на сметките и средствата от европейския съюз.

Идеята на предстоящия доклад е не само спазването на изключително големите отговорности и задължения, които е вменило нашето законодателство на общините, но и запознаване на общността с това какви дейности и мероприятия са осъществени през годината с ограничения финансов ресурс, с привлечените средства от европейските фондове, със средства от дарения и др.

Още с изграждане на общата бюджетна рамка в началото на годината се акцентува, че усилията на общинското ръководство ще бъдат максимално ориентирани към външни донори на средства – по програми, проекти, дарения и други , като не се подценява и собствения принос на постъпления от местни данъци и такси.

Ръководейки се от всички тези съображения/ закони, дейности, желания и други/ представям пред всички вас в няколко приложения свършеното през изтеклия отчетен период, като се опитам да ви запозная и с нерешените или отложени ангажименти и отхвърлени или отказани искове, жалби и други на гражданите от общината.
ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРИХОДИТЕ
Изпълнението на приходната рамка на един бюджет е съществено важен момент, който определя приоритетите при неговото изпълнение. Общия размер на постъпленията от приходи през годината има първостепенна значимост за цялостната визия за изпълнението на бюджета на общината.

Първоначално приетия бюджет по приходите за 2013 г. е в размер на 8 474 966 лв. и е актуализиран през годината на 8 803 838 лв., в т.ч:

Обща субсидия за делегираните от държавата дейности е актуализирана с 709 лв.

Това е резултат от извършените през този период компенсирани промени, които произтичат от промяна в натуралните показатели в образованието в размер на „ – „ 67 945 лв.; промяна в размера на стипендиите за учениците от горните класове с „- „ 4 988 лв.; промяна в натуралните показатели в дейностите по здравеопазване с „ – „ 16 415 „ лв..

Наред с тези отрицателни промени през годината общата субсидия бе увеличена във връзка с допълнително извършения превод от държавата за компенсиране на част от пътните разходи на учители с право на транспортни разходи от мястото на живеене до мястото на работа и обратно с „ + „ 11 818 лв.;

Възстановиха се от държавата извършените разходи от общината за издръжка на деца в размер на „ +” 4 565 лв.;

Осигуриха се допълнително средства за безплатни учебници на правоимащите ученици в размер на „ + „ 34 961 лв., както и средства за целодневна организация на учебния ден в размер на „+ „ 2 882 лв.

През годината общината е получила и допълнително предоставила на звената от образованието средства за допълнително заплащане на положен от тях труд свързан с постигнати по високи резултати в работата в размер на „ + „ 5 807 лв.; за реализиране на дейности по национална програма в образованието „ Без свободен час „; за реализиране на дейности по национална програма „ С грижа за всеки ученик „; за реализиране на дейности по национална програма „ Информационни и комуникационни технологии, общо средствата с това предназначение са в размер на „ + „ 23 061 лв.

За компенсиране на недостигнатия ръст за увеличение на заплатите на учителите с 8 % през годината поради недостиг на средства, допълнително се предоставиха такива в размер на „ + „ 2 302 лв.;

Звената в образованието са подпомогнати през годината с размера на възстановените средства изплатени за обезщетения на персонала в размер на „ + „ 5 807 лв. Към бюджетите им са отнесени допълнително средства за развитие на „ Спорт за всички в размер на „ + „ 4 721 лв.

Чрез мотивирано искане от страна на общината, отправено към ПУДООС през отчетния период допълнително са предоставени трансфери с целево предназначение за третиране против комари – „ + „ 30 000 лв., за недопустими разходи за мониторинг по проект за ПСОВ, „ + „ 30 290 лв.;

По така наречените „ малки „ проекти към ПУДООС бе отправено заявление за подобряване на инфраструктурата в общината.

На това основание допълнително по бюджета постъпиха трансфери в размер на „ + „ 22 433 лв. и се извърши обновяване на паркови зони и градинки в селата Старо село и Цар Самуил.

През отчетния период по прихода на бюджета на общината е извършена корекция с размера на постъпилите средства от централния бюджет за възстановяване на част от лихвите, които общината е платила по обслужване на дълга към ФЛАГ в размер на 12 492 лв.. Община Тутракан е с право на възстановяване на 70 % от изплатените лихви по обслужване на дълга към ФЛАГ.

Други трансфери допълнително постъпили през годината от централния бюджет са свързани с подпомагане и компенсиране на част от разходите за превоз но ученици до 16 годишна възраст – „ + „ 243 118 лв.; за компенсация на безплатни и по намалени цени пътувания – „ + „ 102 939 лв.; за компенсиране на вътрешно градския транспорт „ + „ 15 386 лв.

Във връзка с предприетите действия на общината за ограничаване на безработицата и поддържане на сравнително добро ниво на жизнен стандарт на жителите в общината чрез кандидатстване по различни програми за заетост към бюрото по труда през годината са постъпили трансфери в размер на „ + „ 88 745 лв.;

Във връзка с допълнително извършена дейност по провеждане на меморандум и избори през годината са поети от централния бюджет разходи и предоставени за тази цел средства в размер на „ + „ 39 525 лв.

Други източници на средства дали положително отражение на приходната рамка на общинския бюджет са получените трансфери от Министерството на образованието , Министерството на културата, други програми – на обща стойност – „ + „ 10 008 лв.

Текущо през отчетния период прихода на бюджета бе редуциран в посока намаление с трансфера към община Русе за обслужване на регионалното депо – „ – „ 102 845 лв., както и с други финансови операции, наложени от необходимостта да се реализират ангажименти по проекти – общото намаление възлиза на „ – „ 502 072 лв. Средствата са предоставени от бюджета на ИБСФ за разплащане по проекти до възстановяването им от УО.

По указания на Министерството на финансите се трансформираха по прихода на бюджета и средствата в размер на 4994 лв. приходи от приватизация.

При така формираната рамка на прихода след направените актуализации през годината плана по прихода към 31.12.2013 г. възлиза на 8 803 838 лв., а достигнатото изпълнение на 8 570 733 лв., или около 97 %.

През отчетния период предвидените със ЗДБРБ субсидии за общината постъпваха ритмично и в срок.

Лимитираните средства за капиталови разходи бяха предоставени своевременно. Към края на годината съобразно допусканията на закона и на основание мотивирано искане от общината, Министерството на финансите предостави неусвоения лимит от същите да бъде изтеглен по сметката на общината и използван целево по предназначения в следващия отчетен период.

По отношение изпълнението на собствените приходи към 31.12.2013 г. състоянието се свежда до следното:

Данъчни приходи –

Изпълнението на постъпленията от данъчни приходи към 31.12.2013 г. достигна 523 995 лв., спрямо актуализирания бюджет за същите в размер на 549 500 лв., което е 95,35%. Неизпълнението е при данък при придобиване на имущество по дарение - около 33 % по малко са постъпленията в сравнение с предвидените по бюджета. Това се дължи на спада от сделки в тази област и липсата на финансов ресурс в населението за осъществяването на такива. Запазена е тенденцията на добра събираемост по отношение на приходите от данък върху недвижимите имоти и превозни средства и разширяване обхвата на събиране на стари задължения – чрез писма и покани до некоректни длъжници, дирекция „ МП „ провеждаше текуща кампания през цялата година.

Неданъчни приходи

Общото изпълнение на този вид приходи е 98,99 %., в т.ч.

Общите изводи, които следват проследявайки достигнатите цифрови показатели към края на годината по тези видове приходи е, че общината е реализирала успешни сделки при отдаване на общинското имущество и общинска земя чрез търг, на добри наемни цени, и е разширен обхвата на по добро стопанисване и актуване на нови общински имоти. Изпълнението на приходите и доходите от собственост е 687 529 лв. към 31.12.2013 г., спрямо разчетените по бюджета 645 500 лв., или 106,59 %.е

Настойчивостта в работата на служителите от дирекция „ ОС „ през годината е резултатна- обхванати са значително постъпленията от наем гараж – около 310 договори с ползватели на тази услуга са подновени и приведени в редовност, 47 договора с ползватели на земеделска земя за зеленчукопроизводство;поддържа се добро ниво на отдаване под наем на обекти с търговска цел, достиганата е добра реализация при отдаването на земеделска земя под наем.

По отношение на постъпленията от общински такси общите изводи са – общината поддържа сравнително ниско ниво на заплащане за услугите и дейностите , които предоставя. Предвид ограничеността на хората, които имат постоянни приходи се акцентува на социалния елемент, като се съблюдава определен санитарен минимум при предоставяне на услугите и организиране на дейностите. Изпълнението на приходите от общински такси към 31.12.2013 г. е 759 591 лв. или 93,14% спрямо бюджета - 815 500 лв.

Основния източник на приходи от такси е предоставянето на услугата за ползване на детска градина. Статистиката сочи неблагоприятна тенденция на намаление на броя на децата, които са потенциални потребители на тази услуга. В близко минало за разширяване на потребностите от тази услуга беше разкрита дейност по приготвяне на храна за деца под три годишна възраст към една от детските градини, т.н. „ млечна кухня „. От друга страна се поддържа такса за ползване, ограничена до заплащане на храната и значително малка част от издръжката. Тези факти са основание за разчитане по бюджета на сравнително нисък размер приходи от тях, който към 31.12.2013 г. бе изпълнен 105,73 %. В същото време обаче се отчита нарастваща невъзможност, таксите да се плащат от родителите на децата, настанени в детски заведения, поради непостоянството в доходите им.

При постъпленията от административните, техническите, такса пазари и други общински такси е отчетено изпълнение в рамките на очакваното. Достигнат е определен ръст при събирането и на старите задължения, дължащ се на предприетите мерки от дирекция „ МП „-отправени покани към длъжниците за доброволно погасяване, многократно напомняне на фирми длъжници и др.

Поради промяната на адреси или отсъствие- изселване в чужбина и др. много от поканите са върнати без обратна информация и алтернатива за скорошно разрешаване.

Проблем остават постъпленията от ТБО. При разчет 534 000 лв., изпълнението към 31.12.2013 г. е 494 151 лв., около 92,54 %. Приходите от ТБО са целеви, те обслужват изцяло дейността по сметосъбирането и сметоизвозването, както и поддържане на уличната чистота в града и по селата, парковите зони и други общински места. Трудно предвидими фактори влияят отрицателно върху постъплението на този вид такса в общината, поради което е и ниската събираемост.

Добре организиран е превантивния и последващ контрол по отношение на поддържане на чистотата в общината.През периода от 01.012013 до 31.12.2013 служителите от сектор „ Опазване на околната среда и чистота” са извършили множество проверки на място; съставени са и връчени 863 предписания за отстраняване на констатирани нарушения и пет акта за административни нарушения.

Широка разяснителна кампания е направена сред населението за регистриране на домашните любимци/кучета/. В резултат на множество посещения по домакинства и публикуване на призиви към населението са обхванати над 1200 бр. кучета.

През отчетния период са приети заявления от граждани и са издадени становища по 25 жалби за отсичане и окастряне на опасни дървета в различни места от общината, както и произнасяне по междусъседски спорове.Издадени са 12 разрешения за провеждане на различни мероприятия – абитуриентски вечери, събор и автопоход – шествие. Проведени са 40 процедури по уведомления за инвестиционни предложения. Организирани са и извършени, с осъществен контрол на място, пролетното и есенно – зимното почистване на сметищата по селата и нерегламентираните сметища в града. Веднъж седмично се пробутва и общинското депо, на което към настоящия момент се депонират принципно биоразградими отпадъци – оборски тор и растителни отпадъци. От системата за сметосъбиране и сметоизвозване в общината на Регионално депо – Русе са депонирани 5737,10 т. отпадъци, при което до регионалното депо са извършени 701 курса на сметосъбиращите автомобили. По отношение на фирма „ВАП” ООД през годината са констатирани 10 пропуска при изпълнението на сключените с Община Тутракан договори, за което от фактурите към фирмата са удържани общо 197,24 лв. с ДДС. По дейността на „ВАП” ООД са съставени 85 протокола и 12 количествено – стойностни справки. Към оператора на регионалното депо и Община Русе за същия период са изготвени 12 акта за установяване на отпадъчните количества, депонирани през годината на регионалното депо, скрепени с 12 броя количествени справки по дати за всеки месец.

Извършени са две преброявания – инвентаризация на контейнерите за смесени битови отпадъци в общината и седем преброявания на контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки в града.

През годината при честота през ден в гр. Тутракан са обслужвани 340 контейнера, при честота веднъж седмично в селата са обслужвани 326 контейнера. Контейнерите за разделно събиране в града се обслужват при честота веднъж месечно зелените и 2 пъти месечно сините и жълтите.

При анализа на приходите е редно да отбележим отрицателното влияние на внесения ДДС и ЗКПО върху сделките от стопанската дейност. С размера на същия се редуцират приходите, в нашия случай тези средства, възлизащи на 144 686 лв.

ИЗПЪЛНЕНИЕ НА РАЗХОДИТЕ
Изпълнението на приходите по бюджета на общината текущо през годината и достигнатия размер на същите към 31.12.2013 г., доведе до реалистично изпълнение на разходите за издръжка на дейностите в общината и осигуряване на качествени услуги.

Общото изпълнение на разходите към 31.12.2013 г. е в размер на 7 649 763 лв., или 86,89 % от разчетените по бюджет средства за годината.

Проследявайки наличните, възникналите през годината и останалите неразчетени ангажименти към 31.12.2013 г., свързани с реализирането на услугите и дейностите е видно, че е достигната висока степен на финансова обезпеченост на всички дейности и мероприятия през отчетния период, но недостатъчна за разширяването им и за разкриване на нови такива.

Разчетени са ангажиментите към персонала зает във всички дейности и услуги, предоставени от общината през отчетния период, в едно с полагащите се удръжки към НАП, както и ангажименти на лица по извънтрудови правоотношения. При финансов ресурс 4 181 843 лв. за тази цел са усвоени 3 892 614 лв., което е 50,88 % от общото изпълнение на разходите по бюджета.

За издръжка на дейностите са усвоени 2 762 808 лв. или 36,11 % от общия обем на разходите по бюджета.

По решение на общински съвет и със заповед на кмета са подпомогнати с финансова помощ крайно нуждаещи се жители на общината в размер на 17 267 лв.

На ученици от горните класове за постигнат успех и за подпомагане на ученици от социално слаби семейства са предоставени 27 022 лв. от общия бюджет за годината.

За компенсиране на разходите свързани с безплатни и по намалени цени на пътуванията за транспортни разходи за пенсионери са изплатени на фирмата доставчик – 73 930,70 лв. от целевите субсидии за тази цел и 15 386 лв.за компенсация на вътрешноградския транспорт.

Изплатена е държавна издръжка на деца в размер на 5 255 лв.; за подпомагане на дейността в спортните клубове са усвоени 31 447 лв.;за компенсиране на поети ангажименти от МБАЛ Тутракан е отпусната субсидия в размер на 72 581 лв.;за разчитане на членство в различни организации/ НСОРБ; АДО;Асоциация на общинските съвети / са изплатени 4 158 лв. и 16 171 лв. за изплатени лихви по обслужване на дълга към фонд ФЛАГ по проекта за модернизация и оборудване на МБАЛ Тутракан.

С целева субсидия е разчетена дейността на читалищата в размер на 194 402 лв.

Инвестиционната политика на общината е реализирана в определена степен чрез предоставените целеви средства, чрез постъпления от продажба на общински земи и имущество, чрез средства от ПУДООС и чрез средства от ЕФ .

Общия размер на усвоените средства за тази цел е 536 722 лв., или 7,02% от общия обем на разходите по бюджета. Средствата са изразходени в две направления – за основен ремонт на съществуващи активи и за придобиване на нови, свързани с дейността на общината и разходи свързани с предварителни проучвания, обследвания и други.

Ремонтни работи са извършени:

  • В ЦДГ „ Славянка „ – на водогреен котел;

  • За допълнителни строителни работи , свързани с приключване на проект за реконструкция и модернизация на МБАЛ и Етнографски музей Тутракан;

  • За ремонт на асфалтовото покритие на улици в града и селата и ОПМ в общината.

Придобиване на нови активи е извършено:

  • Във връзка с необходимостта от подмяна на стари компютри за общинска администрация, за местната комисия за борба с противообществени прояви и за ДСХ;

  • За обновяване на старо оборудване за ДСХ;

Извършено е енергийно обследване на сграда на общинска администрация и на сграда ОЦИД и улици в града;

Направени са разходи за инженерно геоложки проучвания и геодезически заснемания; разчетени са услуги, свързани с подготовка на апликационна форма и документация по проект,

Във връзка с предоставената възможност на училищата и детските градини да управляват общински имоти и да реализират въз основа на това приходи, се закупиха компютри, лаптопи и друга техника за дейността им със постъпилите средства от собствени приходи.

При изпълнението на разходната рамка на общинския бюджет общинска администрация чрез реализиране на своята дейност и привличане на по вече съмишленици в организирането и провеждането на мероприятията имаше за цел да покаже на общността, че за превръщането на общината в по добро място за живеене,образование, здравеопазване, отдих и културни развлечения работят всеотдайни служители с доказан опит и млади енергични специалисти.

При предоставяне на административни, технически услуги, отдаване на имоти под наем и на търг, при събиране на различни такси и данъци, сружителите от общината са най близо до потребителите на тези услуги, поради което не липсваха и конфликтни ситуации, разрешавани компетентно, своевременно, целесъобразно и законосъобразно.

Изпълнението на разходите по бюджета по функции е както следва:

  • За функция « Общо държавни служби « - общ бюджет 722 549 лв., изпълнение 637 844 лв.- 88,28 %. , средства осигурени чрез ЕРС.

Средствата са за проведении избори и проведен референдум - 39 524 лв.; За дейност « Общинска администрация «– 598 320 лв./ с които са разчетени заплатите на администрацията в града и селата.

Освен това със средства от собствени приходи и изравнителна субсидия е разчетен бюджет общински характер в размер на 582 811 лв., който е изпълнен 93,18 %. , или 543 092 лв.. Средствата се използваха за заплати и осигуровки на общински съвет и издръжка на общинска администрация в града и селата и общински съвет

  • За функция « Отбрана и сигурност « - при бюджет 138 077 лв. са усвоени 127 718 лв., което представлява 92,50 % . Средствата обезпечават издръжката на дежурните - заплати, осигуровки, издръжка на военния отдел, на междуведомствената комиссия за борба с противообществените прояви.

Със скромни средства и изключителна активност през отчетния период със средства от тази функция се провеждаше политиката на грижовност към подрастващите.

Превенцията е първостепенна задача, която има ясно формулирана цел – да не се допуска конфликт между закона и детето, да се ограничат до минимум факторите, които водят до извършване на асоциални прояви. Координиране на всички социално – педагогически фактори на територията на общината в борбата срещу насилието, престъпността, защита правата на децата, утвърждаване на дейности, алтернативни на асоциалното и девиантно поведение, превенция на наркомания , тютюнопушене и алкохол.

За предотвратяване и ограничаване на криминогенните фактори, е извършена следната социално-превантивна дейност:

  • Кръгла маса „Не на алкохола”-дискусия, колажи, постери, карикатури.

  • Рисунка върху тениска под мотото „Здрави деца в здрави семейства!...Мамо, тате, не пушете-рисувайте с мен.

  • Чист Тутракан-можем да го направим”

  • Моето здраве днес-залог за бъдещето ми утре”-среща със специалисти, ученици, учители и родители по повод 1.ХІІ. Световен ден за борба със СПИН

  • Конкурс „Клас на годината”- цели да мотивира учениците към постоянно присъствие в училище, като превенция срещу отпадането и безпричинните отсъствия.

  • Анкета за „Превенция на ранните бракове”

  • Общински преглед по „Първа долекарска помощ”

  • Инициативи за отбелязване на Международната седмица за пътна безопасност-

1100 брошури с практически съвети към пешеходците, за безопасно поведение по пътищата и апели към водачите на МПС, за повишено внимание на пътя. За всички деца от начален курс в общината бяха подготвени 500 стикера, призоваващи към толерантност и внимание на пътя. Ролеви игри в детските градини с участието на представител на пътна полиция, беседи и дискусии за войната на пътя с ученици от гимназиален и прогимназиален етап и ученици шофьори с представители на пътна полиция.

  • МКБППМН подари на учениците от VІІІ до ХІІІ клас на училищата в града постановката „Характери” по Камен Донев на ТС „Питър Пан” към ПГСУАУ „Атанас Буров”-Силистра.

  • Функционира Консултативният кабинет, намиращ се в сградата на ОЦИД.

  • Обмяна на добри практики с МКБППМН-Провадия


През отчетния период в МКБППМН са проведени редица възпитателни дела. С цел постигане на положителен възпитателен ефект, съобразно специфичността на казусите, са наложени адекватни възпитателни мерки съгласно чл.13 ал.1 от ЗБППМН.

Няма констатирани нарушения или предписания от Районна прокуратура и Районен съд-Тутракан, или от външни такива по начина на образуване и провеждане на възпитателните дела и по спазване на сроковете.

Местната комисия работи активно по приоритетите, подкрепящи ромската интеграция в общината. На децата в риск бяха подарени учебници, тетрадки, дрехи и други необходими за тях вещи и материали, за да могат без притеснение да посещават училище и участват пълноценно в учебния процес.

Дейността на обществените възпитатели във висок процент е насочена към деца от ромски произход.

МКБППМН работи в сътрудничество с инспектор „Детска педагогическа стая „, РУ”Полиция”, с Училищните комисии, отдел „Закрила на детето” , педагогическите съветници и обществените възпитатели. Безспорен е фактът, че борбата срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни и постигането на положителни резултати е немислима без повишаване отговорността на институциите, които работят с тези категории деца, както и осъществяването на действен и ефективен синхрон между тях.

Многообразна и многообхватна е дейността на дирекция ”Хуманитарни дейности” изцяло насочена към хората, към качеството им на живот, зависещо от доброто им образование и възможностите за работа и професионална реализация, от достъпа им до културни продукти и задоволяване на духовните им потребности , от смисленото им занимание със спорт, от възможностите за отдих и развлечение.

Съгласно писмо №37-00-327/27.12.12г на Министерство на финансите до ЦКБППМН, за нашата община са разчетени 19 808 лв., в които влизат средствата за осигурителни вноски и възнаграждение на общ. възпитатели по Наредба №2 от 07.07.99г., Средства по Наредба №3/19.04.2005г за възнаграждения на членовете на МК, средства за издръжка на МК и средства за издръжка на консултативния кабинет. Изразходваните до този момент средства по ведомост на аналитични партиди на дирекцията ни по финанси, счетоводство и бюджет, за периода 01.01 до 31.12.2013г. са 16825 лева.


  • За функция « Образование « - актуализирания бюджет е в размер на 3 472 709 лв., при 3 116 919 лв. изпълнение, което е 89,75 %. Този бюджет е осигурен чрез ЕРС.

Поради разделението на ангажиментите по отношение на финансовото обезпечаване на дейностите в тази функция, общината предоставя и общински средства в размер на 410 000 лв., от които изпълнението е в рамките на 404 817 лв., или 98,74 %.

На базата на решение на Общински съвет е предоставено дофиннасиране в размер на 17 886 лв. за функциониращи маломерни паралелки.

Значим по размер е разхода по бюджета за образованието. Общината поддържа четири общински училища и три детски градини , в които се провежда обучение и възпитание на децата и учениците.

Поради тенденциите все по вече да намаляват децата и учениците в общината, все по трудно се оказва финансовото обезпечение на дейностите в тази сфера. Независимо от това образованието остава един от основните приоритети на общината, проявявайки разбиране, че училището е институция, която дава възможност всяко дете да придобива знания и умения и израства като самостоятелна личност.

Финансовия недостиг при осъществяване на редица мероприятия в образованието беше компенсиран от добрия диалог и желание между община, учителски екип и есперти от регионалния инспекторат, въпреки трудностите да се намери решаване на проблема.

В общинските училища на територията на общината се обучават 1313 ученици от които 1267 в дневна форма на обучение и 46 в самостоятелна . В полуинтернатни групи са обхванати 641 деца.

Общината обгрижва и учениците от един социално педагогически интернат в с. Варненци.

През 2013 г. общината кандидатства за определяне на средишни училища на територията и с постановление № 250 на МС от 1 ноември 2013 г. в Списъка на средишните училища са включении СОУ» Й.Йовков « и СОУ» Хр. Ботев «. Това им дава възможност да привлекат допълнително средства по прогама за целодневна организация на учебния процесс.

Общо 441 деца посещават детска градина , като особено внимание се обръща на обхвата на 5 и 6 годишните деца, подлежащи на задължителна подготовка в подготвителните групи. Предвид разпределението на децата по местоживеене и с оглед запазване по възможност услугата по близо до населението към трите детски градини са запазени филиали в селата Търновци, Цар Самуил и Нова Черна.

За децата със специални образователни потребности е организирано обучение и са обгрижвани от четирима ресурсни учителя.

В учебните и детските заведения има оборудвани методични кабинети с богат набор от дидактически средства. Обособен е ресурсен център в ОДЗ „Полет” с уреди за двигателна активност и занимания на децата.

Особена грижа се полага за подготовката на здравословна и прясна храна в детските заведения и своевременното и доставяне до филиалите по селата. За целта чрез привличане на външно финансиране, както и със собствени средства се изградиха модерни кухни и се оборудваха с нови уреди. В облекчение на разходите за храна в детските градини за децата от подготвителните групи и за учениците от първи до четвърти клас в училищата се прилага и схема „Училищен плод” с цел трайно присъствие на плодовете и зеленчуците в храната на децата.

На 265 ученици и 23 деца от подготвителните групи от населените места, в които няма училища и детски градини, е осигурен безплатен транспорт, който се осъществява по утвърдена схема със специализиран и собствен превоз.

За изявените ученици в различни области, общината се стреми да внесе принос в по доброто им развитие чрез осигуряване на транспорт за участие в олимпиади, чрез осигуряване на стипендии от Министерството на образованието за деца с изявени дарби, чрез финансиране на определени мероприятия и други.

Чрез осигурения бюджет и допълнителното финансиране от собствени приходи училищата и детските градини организираха цялостния процес на обучение и възпитание през годината.

Реализираните преходни остатъци са показателни за добро управление на финансите от техните ръководители.

За решаването на значителна част от проблемите си екипите на учебните заведения разработват и усвояват средства по различни програми и проекти.

По ОП”РЧР”проект "Подобряване на качеството на образованието в средищните училища чрез въвеждане на целодневна организация на учебния процес" – работят „ СОУ Й.Йовков” и СОУ „ Христо Ботев „

През 2013 г. двете училища са усвоили общо295 453,00 лв. по тази програма, като тя продължава и през 2014 г..

По ОП”РЧР” проект"Да направим училището привлекателно за младите хора. Училище за себе утвърждаване и подготовка към европейски хоризонти-УСПЕХ" работи и е усвоило средства през 2013 г. ОУ с. Н.Черна , общо 7053 лв. и продължава работа и през 2014 г.

Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство” 2007 – 2013 Европейски фонд за рибарство.Местна инициативна рибарска група „Главиница – Тутракан – Сливо поле”;Мярка 3.2.: „Запазване на привлекателността и облика на рибарската област чрез защита на природното наследство”- По този проект работят СОУ „ Й.Йовков „ с усвоен бюджет по проекта в размер на 16 699 лв. и СОУ „ Христо Ботев „ усвоен с бюджет по проекта в размер на 10 753,00 лв. Проектът е приключен към края на годината.

По проект „Ученически практики „, СОУ „ Христо Ботев „ усвои допълнително средства в размер на 5 226,00 лв.. Като партньор по проекта общината предостави достъп за практическа среда за усвояване на знания от учениците по проекта, а също и служители специалисти, които да предадат опита си.

По проект „ Квалификация на педагогически специалисти „ чрез допълнително финансово стимулиране се създаде възможност за подобряване квалификацията на персонала в учебните заведения.

По Проект NELLII –Ученето през целия живот, бе приета общинска програма. Организирани бяха празници с разнообразни прояви , насочени към малки и големи.

За доближаване на учениците до реалната среда на работа в края на годината се учреди ученически парламент, в който членуват ученици от осми до дванадесети клас от всички училища.

В подкрепа на дейността на училищата и детските градини и желанието на талантливи деца да развият своите таланти в областта на изкуството и спорта общината поддържа и финансира Общинският център за извънучилищна дейност.

Идеята за съществуването на ОЦИД е да бъде подпомагащ методически център за всички училища. Притегателен център за деца и младежи, които искат да развият своите таланти в областта на изкуството и спорта.

Общинският център се превръща в социално-сигурна среда за общуване на децата и място за алтернативната им заетост в борбата срещу негативите на обществото ни: агресия, насилие, наркомания, алкохолизъм.

Разнообразието от интереси у младите е мотивация за ръководството на ОЦИД да търси все по разнообразни и модерни форми на изява. Във връзка с това функционират : градски духов оркестър;градски мажоретен състав;;ДВГ „Слънчева усмивка”;Театрално студио „Браво”;ДВГ”Усмивчица”;Вокална формация „Вива тийнс”;Школа изобразително изкуство;Английски език за най-малките;Руски език за най-малките;Фитнес за деца;Дамски фитнес;Школа спортни танци;Школа модерни танци;Рок група „Непукист”, „Nеw page „ и Школа по класическа китара.

Това разнообразие от таланти създава възможност на жителите на общината да се насладят на техните изяви през цялата година. С участие на деца от ОЦИД през годината бяха проведени следните мероприятия: Коледни забавни партита за децата на Тутракан; Общински конкурс за патриотична песен „Родна земя”;Звукозапис на авторски песни по проект „Зелено злато на Дунав”; Участие в благотворителен аукцион в подкрепа на МБАЛ; Концерт бенефис на абитуриенти от ОЦИД; Участие в експонирането и откриването на изложбата”Атон в картини и снимки”;Представяне на стихосбирката на д-р Димова”Сто години в рими”; Априлска ваканция-Арт работилница;Участие във Великденския благотворителен базар; Концерти в Тутракан и Силистра по проект „Зеленото злато на Дунав”; Участие в организацията и подготовката на културните събития през месец май- 6 май.Гергьовден и Ден на храбростта;Участие в концертната програма в гр. Олтеница по повод 9 май;Връчване на годишните награди на номинираните просветни и културни дейци по повод 24 май;Концерт за Нощ в музея;Абитуриентски бал;Благотворителен концерт за заснимане на филм за Левски;Преглед на маршовата и патриотична песен-28 Национален поход „По стъпките на Таньо войвода и неговата чета”;Музикален спектакъл „Василиса прекрасна”; 1 юни-Международен ден на детето;Участие в концерта в гр. Калъраш по проект „Зеленото злато на Дунав”; Ден на първокласника в СОУ”Й.Йовков”-„Пеперудена магия”-оперета;Връчване на удостоверенията за завършен начален етап –„Василиса прекрасна”; Международен фестивал „Речни ноти”; Концерт на Рок група „Непукист” на Рок фест в гр. Русе с участието на Джон Лоутън;Официално откриване на учебната година в ОЦИД;Концерт на Рок група „Непукист”в гр. Слобозия – Румъния, в рамките на Международен рок фестивал;Празничен концерт по случай патронния празник на СОУ”Й.Йовков”изцяло подготвен и реализиран от ОЦИД;Запалване светлините на елхата;Благотворителни концерти в гр. Тутракан, Дулово и гр.Силистра, съвместно с Ресурсен център – Силистра за деца с увреждания;Коледни детски партита за децата на Тутракан – „Дядо Коледа дойде”;Коледен бал на школа спортни танци;Коледен концерт на школа класическа китара.,

  • За функция « Здравеопазване « - по бюджета на общината са разчетени средства държавен характер в размер на 142 859 лв., от които са усвоении 75 335 лв.. Средствата обезпечиха дейностите по издръжка на здравните кабинети, заплатите и осигуровките на медицинските сестри в детските заведения , училища и яслени групи.

Със средства общински характер в размер на 72 581 лв. е подпомогната общинска болница Тутракан за покриване на поети ангажименти към доставчици.

В подкрепа на МБАЛ чрез дарителска акция се подпомогна дейността на болницата със средства в размер на 57 242 лв.

Община Тутракан се включи в организацията и провеждането на информационна кампания в изпълнение на национална програма за първична профилактика на рак на маточната шийка /2012-2016/ приета от МС с протокол № 29/25.07.2012 г.

В Община Тутракан работят 8 медицински специалисти в здравните кабинети, от които 1 в СОУ «Й.Йовков», 1-в СОУ»Хр. Ботев», 2-ОДЗ «Полет», 3-ЦДГ «Славянка», 1-ЦДГ «Патиланчо», 2- в яслената група на ОДЗ»Полет». През изминалия период са осигурени допълнително медикаменти на стойност 1392,62 лева. Продължава дейността и на «Детска млечна кухня», от услугите на която се ползват 22 деца.

  • За функция « Социално осигуряване ,подпомагане и грижи «- от средствата държавен характер по бюджет 416 990 лв. през годината са изразходени – 394 564 лв., или94,62 %.

Със средства общински характер социалната политика се реализира чрез поддържане на пенсионерски клубове, клуб на инвалида и др. Средствата са в размер на 82 000 , от които 64 373 лв. усвоении.

Община Тутракан продължава да работи за провеждане на политиката по създаване на възможности за активен социален живот на жителите на общината, повишаване качеството и прилагане на иновативност и креактивност при организиране и предоставяне на услугите и мероприятията.

Експертни служители работят за осъществяване на социалната политика на Община Тутракан и изпълнение на Общинската стратегия за социални услуги и Плана за действие на Община Тутракан за реализиране на интеграционните политики в сътрудничество с Дирекция»Социално подпомагане», БЧК, МБАЛ.

За хората на града и общината през изтеклата година общината, подкрепяйки публично частното партньорство предостави на жителите на общината следните социални услуги и дейности::

  • «Личен асистент», проект» Подкрепа за достоен живот» на Агенцията за социално подпомагане. Броят на потребителите е увеличен с 16, като приоритет е даден на лицата на възраст от 18 до 25 години, с цел прилагане на мерки за социално включван на младите хора в риск. На този етап от услугата се възползват 46 потребители и 46 лични асистенти, с продължителност до 15.01.2014 година

  • «Социална трапезария « по проект на «КЕТЪРИНГ БГ» ЕООД с управител Никола Бонев със срок да 31.12.2013 за 108 потребители и по проект на Сдружение »Благотворителен фонд проф.д-р Желязко Христов,ДМ» на КНСБ за 20 потребители.

  • Социална трапезария за социално слаби и самотни хора с изпълнител «Ню Проджектс консулт» с управител Милена Рашева , от услугите на която се ползват 130 потребители.

  • Дом за стари хора с капацитет за 40 потребители-комплекс от социални услуги, които създават условия за цялостно обслужване на потребителите-храна, здравни и рехабилитационни потребности, организация на свободното време и др.

  • Клуб на инвалида-социална услуга, насочена към лица с увреждания , които имат нужда от подкрепа и подпомагане в своето ежедневие, преодоляване на изалация и включване в културни други прояви.

  • Клуб на пенсионера-социална услуга, насочена към пълноценно осмисляне на свободното време на възрастните хора, поддържане на социални контакти, информиране, консултиране, чествания, културномасови изяви и други.

Положителното отношение на общинска администрация към социалния живот на жителите от общината номери широк израз и в разгънатата благотворителна дейност.

Със средства събрани под наслов « Нека да помогнем на Богомила” бе закупен терапевтичен стол за 3862,26 лева.

Организира се благотворителен коледен базар „Усмихни се на Коледа” в подкрепа на деца в неравностойно положение.

С грижа за ветераните от войната за 9 май и Деня на Европа бяха предоставени хуманитерни пакети; както и коледни пакети за деца и възрастни в неравностойно положение, децата със СОП, СПИ” Христо Ботев”-с.Варненци

С решение на Общински съвет по предложение на Обществения съвет, са приети актуализираните планове за 2013 и 2014 година за развитие на социалните услуги в Община Тутракан, сред които са и двата спечелени проекта за изграждане на Център за социална интеграция и рехабилитация и Център за настаняване от семеен тип.

Представен е тримесечен доклад пред областната комисия по мониторинг за изпълнението на Областната стратегия за развитие на социалните услуги.

  • За функция „ Почивно дело, култура, религиозни дейност „- Изпълнението на бюджета на разходите държавен характер при бюджет 358 361 лв, достигна размер в края на годината – 358 238 лв., или 99,97 %..Чрез този финансов ресурс се организира цялостната дейност в читалищата на територията на общината и Историческия музей.

Със средства общински характер се допълни финансовата необходимост във функцията, за да е налице и крайния резултат – богат културен живот, осъществен с активното участие на жителите на града и общината.Проведоха се утвърдилите се вече традиционни празници, фестивали и конкурси, както и новите такива, които отвориха вратите на града за посетители, туристи и гости от страната и чужбина, засили се интереса към града ни като туристическа дестинация.

Културния календар през годината бе наситен със събития и прояви от международен, национален, регионален и местен характер. Общия размер на средствата от бюджета на общината усвоен с това предназначение е 66 611 лв., като това представлява незначителна част от общия разход. В по голяма степен те се финансираха от външви донори.

Като емблематични се открояват следните мероприятия:

  • Международна дунавска седмица «Огненият Дунав»- едно иновативно продължение на традиционния празник на реката в началото на август, обогатен със спектакли, концерти, състезания –гребане, плуване, улов на риба, плажен волейбол; пленер по изобразително изкуство на тема «Реката», с участието на известни художници от страната и експониране на изложба; светлинно, звуково и огненно шоу във водата «Огненият Дунав». Гости на празника бяха- Солисти на Държавния музикален театър « Стефан Македонски» и симфониетта Шумен, Русенската опера, Народната певица Валя Балканска, група «Сигнал», «Уекеда», самодейни състави от общината, Североизточна България и Румъния.

  • Международен фестивал на изкуствата „Речни ноти”, организиран от Община Тутракан и Общински център за извънучилищни дейности - сцена за изява на млади таланти от България, Румъния, Гърция, Узбекистан. Председател на компетентното жури-композиторът Хайгашод Агасян. Гостуващ член на журито –Тони Димитрова

  • Традиционен Велик Богоявленски водосвет (Йордановден) на брега на река Дунав.

  • Винария -2013 – празник на виното и винопроизводителите.

  • Трифон зарезан

  • 140г. от обесването на В. Левски. Поднасяне на венци на двата паметника в града.

  • Тържествено честване на 135 г. от Освобождението на България

  • Атон в картини и снимки”-изложба

  • Цветница - 2013” – празник на художественото творчество. Домакин - НЧ „Светлина”, с. Варненци.

  • Великденски Благотворителен Базар под надслов „Да помогнем на Богомила” с участието на Читалищата, Общинските училища, детските градини и ОЦИД.

  • Майски празници на културата- с гостуване на театри от София и страната, представление на театралните колективи при читалището и ОЦИД, открита сцена за изява на творческите състави от общината, изложби

  • 6-ти май – Гергьовден – Ден на храбростта. Честване на Мемориален комплекс „Военна гробница 1916”

  • Среща на кмета на общината с абитуриенти в неравностойно положение

  • 9-ти май : Ден на Европа – парад на знамената по инициатива на СОУ „Хр. Ботев”, ден на самоуправлението в Община Тутракан и среща с ветераните от войните.

  • 15 .май. Връчване на годишните награди на номинирани дейци на образованието и културата в направление „Образование и наука” и „Изкуство и култура” по случай Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост Подарък от кмета на общината- театралната постановка „Боси в парка”.

  • 16, 17. май. - Научна конференция, посветена на 20 години Исторически музей, 240 години от освобождението на Тутракан от руските войски, предвождани от Ал. В. Суворов и 100 години междусъюзническа война и подписването на Букурещкия договор от 28.07.1913г. Нощ в Музея.

  • Церемония по награждаване на номинираните просветни и културни дейци в навечерието на 24 май. Празничен коктейл за абитуриентите и награждаване на отличените в две направления: „Наука” и „Изкуство”.

  • 28-ми поход Национален поход “По стъпките на четата на Таньо Стоянов - Войводата” : 30.05 – 02.06. 2013г..

  • 1 юни-Международен ден на детето – фестивал на детското изкуство – арт ателие, карнавал на приказните герои, сладолед за всички.

  • 2 юни-Ден на Христо Ботев и загиналите за Освобождението и Обединението на България. Посрещане на участниците в похода

  • Фестивал на идеите, творчеството и още нещо – с участието на ученици и техните родители, Исторически музей, Детски отдел на Читалищната библиотека.

  • 29 юни -Международен ден на река Дунав – организиран от община Тутракан по инициатива на СОУ „Йордан Йовков” и СОУ „Христо Ботев”.

Работилнички за: плетене на рибарски мрежи, изработване на въдици, направа на хвърчило с водни мотиви.

Фотообектив – презентиране на моментни снимки от празника.

Демонстрации по оказване на първа помощ.

  • Състезание по улов на риба.

  • Национален поход “По стъпките на четата на Таньо Стоянов - Войводата”

  • Празник на кайсията

  • Ден на Тутракан-21 септември, гостуване на Теодосий Спасов и Фолк бенд, Б.Т.Р.

  • Никулден-празник на рибаря

  • Коледно-новогодишни празници: запалване светлините на коледната елха, концерти, благотворителен базар, коледуване, детски празненства, новогодишна наздравица.

Не без значение за успешното провеждане на тези мероприятия е съвместното партньорство между институциите и общия интерес събитията да заинтригуват все по вече жители на общината и извън нея.

Социалното и здравно обгрижване на хората от общината са пряко обвързани с насочване на техните интереси и най вече интересите на нашите деца към възпитанието за здравословен начин на живот. В този аспект е развитието и ролята на спорта и туризма.

През изтеклата година констатациите са, че все по вече нараства интереса към спорта и спортните мероприятия – футбол, волейбол, тенис, фитнес. Това ни мотивира да иницираме и проведем редица мероприятия с такава насоченост, а именно::

1. «Ученически спортни игри» - проведоха се на общинско, областно и зонално ниво с участието на наши деца, които се представиха достойно като извоюваха на областно ниво първите места.

2. Национално състезание „Млад огнеборец” – с участие на деца от – СОУ”Христо Ботев” и СОУ”Йордан Йовков” и достойна победа на учениците от СОУ”Йордан Йовков” – Тутракан.

3. Проведоха се общински турнири по футбол, волейбол и шах, които бяха отворени и в тях взеха участие и представители на отделни фирми, граждани и административни структурни единици.

4.За най малките жители на общината се организира и проведе състезание „Бързи, смели, сръчни”, а учениците от СОУ”Й.Йовков”, СОУ”Христо Ботев”, ОУ”Стефан Караджа”-с. Цар Самуил участваха в проведената тутраканиада.

5.За любителите на екстремните спортове общината подкрепи проведения турнир OffRoad Нова Черна.

6.Празник на реката- състезания по гребане с рибарски лодки, спортен риболов, плажен волейбол, греда над реката и символично преплуване на реката.

7. Спортни събития по повод празника на града:

-Изложба –базар на декоративни и спортни гълъби, организирана от Клуба на гълъбовъдите.

8. Общински есенен крос, очакван празник от много ученици, който залага на масовост и проверка на физическата дееспособност. Участие взеха около 200 деца в различни възрастови групи.

9. Бал на спортиста и награждаване на номинираните в отделните видове спорт, развиващи се в Община Тутракан.

На територията на Община Тутракан спортна дейност развиват 5 спортни клуба:”Истър”-борба,”Олимпия”-водни спортове, „Трансмариска”-шах, Клуб по водомоторен спорт и Клуб на гълъбовъдите. Футболните клубове са 4: „П.Хитов”-Тутракан” „Белица”-с. Белица, „”-с. Цар Самуил и „ „-с. Преславци.

От подадените заявки за участие в спортните дейности можем да твърдим, че през отчетния период са проведени по.-голям брой и по-качествени спортни инициативи с масов характер. Завишен е интересът и участието на деца и ученици от детските и учебните заведения, на младите хора от фирми и организации, както спортисти-ветерани от различните спортовe, практикувани в Община Тутракан .

Широка стопанска дейност разгърна през изтеклия период общината. Тя е с насоченост за подобряване на средата на живот, благоустрояване на паркове, градинки, ремонт на улици, подмяна на по икономични лампи, енергийно обследване на обекти и други. Всичко това е с цел по ефективно използване на ограничения финансов ресурс. В голяма степен за реализиране на стопанската дейност се ползваше финансов ресурс за материали, а необходимостта от човешки ресурс се осигуряваше чрез програми от временната заетост.

При направената равносметка на постъпления и разходи през годината е виден изводът че общината приключва с балансиран бюджет при изпълнението на бюджета.

Неразплатените разходи възлизат на 270 288,34 лв.., от които 126 080,38 лв. на общинска администрация и 144 207,96лв. на второстепенните разпоредители.

Просрочени са 7 298,00 лв. – основно с характер на неразплатено своевременно гориво за отопление от учебните заведенения.

През отчетния период общината ползва заем от фонд ФЛАГ за окончателно разчитане по проекта за ремонт и доставка на МБАЛ, който предстои да бъде възстановен през 2014 г.

По повод финалното разплащане на проект за Крайдунавския парк е ползван безлихвен заем от централния бюджет за 56 307.88 лв., който бе разчетен до края на годината.

Във връзка с реализиране на дейностите по бюджета и дейностите финансирани чрез ЕС през отчетния период общината е поела ангажименти , които към 31.12.2013 г. са както следва:

По бюджета – 1 219 606,54 лв.

По ИБСФ – 5 684 140,47 лв.
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
В изпълнение на сключения с „Енерджи Про ДМ” ООД Договор № Д – 512 / 12.11.2012 г. е извършено детайлно обследване по енергийна ефективност на уличното осветление в общината. Изготвено е и входирано в Националния доверителен екофонд заявлението за финансиране на проекта в рамките на националната схема за зелени инвестиции. След изготвените през 2012 г. обследвания по енергийна ефективност на административната сграда на Община Тутракан и ОЦИД – Тутракан с „Енерджи Про ДМ” ООД – дружеството, извършило обследванията и изготвило докладите със сертифициране на сградите по тях, са подписани договори с номера съответно 318 и 319 от 05.04.2013 г. за изготвяне на техническите проекти за реконструкция – повишаване на енергийната ефективност в двете сгради. В момента се работи по изпълнението на тези договори, като проектът за сградата на общинската администрация е почти завършен.

По проекта за газификацията на града „Ситигаз България” ЕАД, с което работим съвместно, е изготвило предложение на План – схема за газификация към ПУП на гр. Тутракан, внесено в Общината за утвърждаване на техническо задание и разрешение за изготвяне на план – схемата със Заявление – вх. № РД – 4911 / 24.06.2013 г..

По закриването и рекултивацията на общинското депо за неопасни отпадъци: след проведена процедура чрез публична покана по ЗОП е сключен Договор № Д – 449 / 21.06.2013 г. с ДЗЗД „Пургаментум Тутракан 2013” с предмет: „Изготвяне на работен проект за закриване и рекултивация на общинско депо за неопасни отпадъци на Община Тутракан, находящо се в местност „Баша”, в землището на гр. Тутракан, и изграждане на площадка за депониране на растителни и торови маси на закритото и рекултивирано общинско депо в съответствие с Наредба № 2 / 13.09.2007 г. за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници.”.

В изпълнение на този договор е извършено геодезично заснемане на депото. Чрез комисия, съставена в съответствие с чл. 18, ал. 2, т. 21 и чл. 19, ал. 1 и ал. 3 от Правилника за прилагане на закона за опазване на земеделските земи е протоколирано състоянието на депото към 26.06.2013 г.. В сътрудничество с ДЗЗД „Пургаментум Тутракан 2013” работния проект за закриване и рекултивация на общинското депо за неопасни отпадъци е изготвен и подаден в първоначален вариант за финансиране в ПУДООС към МОСВ. Предстои ни работа по допълването на проекта с необходимите документи, както и по втория етап от изпълнението на Договор № Д – 449 / 21.06.2013 г., а по-точно изготвянето на работния проект за изграждане на площадка за депониране на растителни и торови маси на закритото и рекултивирано общинско депо в съответствие с Наредба № 2 / 13.09.2007 г. за опазване на водите от замърсяване с нитрати от земеделски източници.

Друга насоченост в работата на общината е изграждането на пречиствателната станция за отпадни води . Със средства от ЕФ проектът е до етап получаване на становище на УО относно представени идеен проект за изграждане на ГПСОВ и работни проекти за линейна инфраструктура.Спрян е срокът на договора докато се изчаква становището.

Със завършен етап на дейности с подадено искане за окончателно плащане към управляващия орган е проектът с който се извърши Основен ремонт на етнографски музей”Дунавски риболов и лодкостроене”, рехабилитация на крайдунавски парк – ІІ ч и рехабилитация на съществуващи обществени паркови зони, прилежащи на крайдунавски парк ПИ 505 и 506 –гр.Тутракан”

В процес на изпълнение е проектът ."Трансмариска-древното начало на Тутракан". На етап приключване са СМР дейности. Цялостното приключване на проекта е през 2014 г.

Преустройство и модернизиране на МБАЛ -Тутракан с предоставяне на възможност за долекуване ”. Проектът е завършен и отправено искане към УО за окончателно плащане. Предстои и във връзка с това разчитане по заема от фонд ФЛАГ, което остава преходна задача за 2014 г.



Приключени са всички дейности по проекта за Реконструкция на улична мрежа, тротоари и рехабилитация на зелени площи в гр.Тутракан и предстои през 2014 г. изготвяне на искане за окончателно плащане.

Напредък в развитието през отчетния период бележи и проектът за Рехабилитация на общински пътища и реконструкция на водопроводна мрежа на с.Белица в община Тутракан, финансиран по ПРСР.

С амбиция за по добра инфраструктура общината кандидатства и работи по одобрения проект Благоустрояване на крайдунавски парк І, етап ІІ по стратегията на МИРГ-1 .

С особено значение и с грижа към хората от нашата община стартира и проектът „ Дом и подходящи грижи за всяко дете в Тутракан” – изграждане на ЦНСТ и ЦСРИ в Тутракан

Предизвикателство за общината бе и проектът „Промоционална кампания на продукти от риболов и аквакултури в община Тутракан” чрез който се реализираха значителна част от мероприятията в общината.Проектът завършва отчетния период с приключили дейности и е на етап изготвяне на окончателно искане.

По програма „ Развитие на човешките ресурси „общината е осигурила временна заетост през отчетния период на 237 човека. С това е подпомогнат общинския бюджет в областта на дейностите свързани с озеленяването, поддръжката на пътища, сгради, социалната дейност и административната дейност. Създадена е възможност за работа на хора, които трудно могат да се реализират на трудовия пазар в подкрепа на трудовата заетост, както и на млади специалисти все още обучаващи се или завършили вече да придобият опит и квалификация по специалността.

Във връзка с изграждане на оптимална административна структура на общинска администрация са в процес на реализация и изпълнение два проекта по програма административен капацитет, които приключват през 2014 г. Насочеността им е към повишаване на квалификацията и опита на служителите от администрацията.

Отчетът за изпълнение на бюджета към 31.12.2013 г. е представен в съответствие с изискванията на законодателството – по функции и параграфи, по източници на постъпление на приходите, както и по предназначение на извършените разходи.

Информацията към същия подпомага за внасянето на прозрачност и яснота при изпълнението му.

Отчетът на община Тутракан към 31.12.2013 г. е разработен на базата на отчетна информация от всички звена и дейности към общината.

В табличен вид / Приложение № 1/ е представена цифрова информация за изпълнението на бюджета в приходната и разходната рамка.

Като част от бюджетната рамка е представено на вниманието на заинтересованите лица и отчет за изпълнение на бюджетите по кметства – ВРБК към общината и информация за бюджетното салдо/ преходен остатък/.

Неразделна част от изпълнението на бюджета е и изпълнението на инвестиционната политика, представена в отчет за изпълнение на инвестиционната политика на община Тутракан към 31.12.2013 г. /Приложение № 4 /

В Приложение № 3 представяме изпълнението на общинските сметки и средства от ЕС към 31.12.2013 г.

Изпълнението на бюджет 2013 приключва с поет общински дълг към фонд ФЛАГ в размер на 1 350 482 лв., който се предвижда да бъде разчетен през 2014 г. чрез ДБФП по проект за МБАЛ.

Изпълнението на бюджет 2013 приключва при спазване на фискалната политика. Изпълнението на разходната рамка по бюджета е в зависимост от изпълнението на постъпленията на приходи от централния бюджет и собствени такива. При разчитане на ангажименти извън това, общината се е възползвала от предоставените възможности да ползва безлихвени заеми от ЦБ и фонд ФЛАГ. Изпълнението на бюджет 2013 приключва с балансираност и не са допуснати отклонения за разплащане на разходи общински характер с приходи държавен характер или обратно.Бюджетното салдо се прехвърля за следващия отчетен период по предназначение и законосъобразно. От представените отчети е видно и постъпленията и плащанията по проекти и програми финансирани със средства от ЕС.

При набиране на отчетната информация за изпълнението на бюджета за 2013 г. общината се е съобразила с новите постановки на Закона за публичните финанси, Закона за държавния бюджет на Република България, както и с действащата нормативна база регламентираща цялостния бюджетен процес.

Настоящия отчет е отворен за коментар и инициативи.
С уважение !

Кмет на община Тутракан:……………..

/ д-р Д.Стефанов /





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница