Отчет за изпълнение на програмата за дейността на читалището за 2016 г



Дата18.12.2018
Размер116.58 Kb.
#108289
ТипОтчет
Народно читалище „Развитие-1928” ул. Лазар Младенов 1

с. Замфирово, обл. Монтана, общ. Берковица

ОТЧЕТ

за изпълнение на програмата за дейността на читалището за 2016 г.

През 2016 г. ръководството на читалището насочи своите усилия към надграждане и постигане на по-високи резултати в изпълнението на основните и подпомагащи дейности на читалището.
Библиотечна дейност – И през отчетната година библиотеката към читалището продължи да работи като основен информационен център за местната общност по различни въпроси. Ръководството на читалището подписа Споразумение за сътрудничество с фондация „Глобални библиотеки”, с което продължава да работи по проект „Глобални библиотеки”. Центърът предлага свободен достъп на безплатен високоскоростен интернет и кабелна телевизия. Той е притегателен център за хора от различни възрастови групи в селото, които имат интерес към търсенето и ползването на информация в интернет и работата с нови технологии. В центъра се изготвят документи, доклади, покани, програми и сценарии за културни събития, изготвят се справки, подготвят се мултимедийни презентации, изпраща се информация до различни обществени организации, пишат се проекти и др. в полза на цялата местна общност. Цел на ръководството на читалището е обогатяване на библиотеката с нови книги. През 2016 г. чрез дарение и собствени средства са осигурени 21 нови книги и така библиотечния фонд вече наброява 11 430 библиотечни единици, които предоставят полезна и разнообразна научна, справочна, учебна и художествена литература. С въведения електронен регистър търсенето във фонда е много по-лесно и бързо и съответно обслужването на читателите е улеснено и ускорено. Тази инициатива е в отговор на увеличаването на броя читатели, който наблюдаваме през последните пет години в нашата библиотека, резултат от общите усилия за популяризиране дейността на библиотеката. За целта организираме открити уроци, инициативи, свързани с книгата, културни мероприятия и изложби, запознаване на учениците с изискванията, условията и начина на ползване на библиотеката и компютърната зала, доставяне на нова литература, подпомагаща учебния процес на учениците от основното училище в с. Замфирово. Броят на абонираните периодични издания е 8 бр. Брой на читателските посещения – 4614 бр., от тях 3700 на компютрите и 537 за библиотечни материали за дома и 377 посещения в читалня. Библиотеката има следната степен на автоматизация – компютри 4 бр., мултимедийно устройство – 1 бр., мултифункционално устройство – 2 бр., видеокамера – 1 бр., ДВД устройство – 1 бр.

Като по-значими мероприятия в библиотеката през годината можем да посочим: Изложба на книги, посветени на Васил Левски, по случай 143 г от гибелта му, Четене на разкази и прожекция на филм за Хитър Петър по повод 1 април, Ден на шегата, Седмица на детската книга и изкуство за деца и анкета „Младият читател днес”, Среща разговор с поетесата Роси Савова и представяне на книгата й „Въглени за късна есен”, беседа за бита и живота на семейството в края на XIX в., началото на XX в. по случай Деня на християнското семейство.

През отчетния период в библиотеката изготвихме и два краеведски материала с автор г-н Тодор Младенов. Единият е посветен на фамилиите в с. Замфирово, авторът ги е проучил и описал по райони, като за много от тях дава информация и откъде произлизат. Вторият краеведски материал е посветен на местностите в землището на Замфирово, с подробна етимологична и разяснителна информация от автора.

Библиотекарят и секретарят на читалището редовно участват в обучителни програми. През отчетната година взеха участие в обучителен семинар за новата наредба и стандартите за обслужване в библиотеката в Регионална библиотека „Гео Милев” Монтана, обучение на тема „Организация и управление на фондовете и информационните ресурси на библиотеката”, обучение за възможности за кандидатстване по евро проекти в гр. София и международен форум „Библиотеките днес” в НДК гр. София.


Любителско художествено творчество – през отчетната година читалищното настоятелство насочи своите усилия за запазване на съществуващите творчески колективи и откриване на нови, както и за популяризирането на изявите на своите състави.

Постоянно действащи колективи са:

Гушанска духова музика, с художествен ръководител Атанас Рангелов – визитната картичка на нашето село. Без съмнение духовата музика носи огромен положителен заряд и настроение на всеки наш празник и мероприятие. Колективът се ползва с много добър авторитет. Част е от ансамбъла за изворен фолклор „Гушанци”, има многобройни концертни изяви - участие в празника на Трифон Зарезан, на фолклорния ни празник „Гушански сбор по Спасовден”, празника на с. Николово, Национален фолклорен фестивал гр. Костинброд и др. Гушанската духова музика взема специално участие в заснемането на филм за военните духови оркестри под режисурата на професор Любомир Халачев. С изключителното си майсторство на изпълнението духовата ни музика е търсена не само в селото, но и на национално ниво и за различни мероприятия в цялата страна.

Ансамбъл за изворен фолклор „Гушанци”, с художествен ръководител Севда Първанова - в него участват музиканти, певци, танцьори и фолклорна група за пресъздаване на обредни действия. Колективът завоюва Специалната награда на директора на Националния фолклорен фестивал „Шопски наниз” гр. Костинброд и златен медал от Първия международен фолклорен фестивал „Ехо от Стовци” Смоляновци. През отчетната година бе разработена още една ансамблова постановка „Веселие на Чукаро”, с която участвахме по проект „Валоризация на автентичната култура на Северозападна България”, представена на фолклорен празник „Гушански сбор по Спасовден”, с изготвяне на видеоклип на обичая, включването ни в Туристически каталог като част от нематериалното богатство на Северозапада.

Смесена, мъжка и женска фолклорни певчески групи, с художествен ръководител Савета Михайлова – през отчетната година колективът разработи и обособи репертоар за отделните групи – смесена, мъжка и женска. През 2016 г. читалището отбеляза „60 години певческа самодейност” с голям концерт на певческата група. Тя взе участие и на празника на Трифон Зарезан, Цветница, фолклорен събор „Жива вода” с. Извор, фолклорен празник „Гушански сбор по Спасовден”, фолклорен фестивал „От Тимок до Искър” гр. Белоградчик, Земляческа среща с. Слатина, „Балканът пее и танцува” гр. Берковица, празника на с. Николово, Денят на възрастните хора, честван от Община Берковица, участие на мъжката фолклорна група в Коледното тържество на Община Берковица.

Фолклорен танцов състав, с художествен ръководител Севда Първанова – с изпълнение на Коледното тържество пред читалището.

Дует „Мелодия”, с художествен ръководител Атанас Рангелов – има 4 концертни изяви на местно ниво – Деня на самодееца, Цветница, Денят на възрастните хора, Коледно- новогодишно тържество.

Детска фолклорна група „Гушанче”, с художествен ръководител Русалка Йосифова –. Това е групата, с най-малките участници, които са първо приемник на традициите и обичаите в селото. С г-ца Йосифова разучават и представят както народни песни, така и фолклорни танци. През отчетната година имаха следните изяви: фолклорен празник „Гушански сбор по Спасовден”, Фестивал на песните, танците и традиционните храни и занаяти в Боровци, фолклорен празник „Стрешер фест” с. Горно Озирово, международен фолклорен фестивал „Балканът пее и танцува” Берковица, участие в Коледното тържество пред читалището.

Детска група „Художествено слово”, с художествен ръководител Диляна Димитрова - с все по-голямо желание малките участници разучават художествените произведения на нашите поети и писатели, през отчетната година групата имаше следните изяви – Рецитал по случай 3 март, Националния празник на България, 1 ноември Деня на народните будители, Коледното тържество.

Театрален колектив с художествен ръководител Ангел Ангелов – през 2016 г. възстанови работа обновения театрален колектив, който подготвя пиесата на Ст. Л. Костов „Женско царство” с планувана премиера на сцена на Великден.

Временно действащи колективи:
Група за изворен фолклор, с художествен ръководител Савета Михайлова – има три изяви на местно ниво – пресъздаване на обичая на Бабинден, ритуал на „Трифон Зарезан”, Коледно тържество - Коледуване.

Школи, кръжоци, курсове:

През летните месеци на отчетната година продължихме работа с талантливата ни пианистка Теодора Цветкова. Специалист от Враца акордира пианото ни и съвместно с нея направихме първите стъпки по организирането на лятна детска школа по пиано. Децата с голям ентусиазъм се докосваха до черно-белите клавиши на инструмента и извличаха първите кратки мелодии на пиано. През идното лято планираме отново да организираме инициативата, но за устойчиви резултати е необходим постоянен, непрекъснат обучителен процес, за който трябва да подсигурим специалист целогодишно, но нямаме финансова възможност.


Културно-масова дейност – Тази дейност е пряко свързана с останалите основни дейности на читалището. Чрез културно-масовата дейност се осъществява задоволяването на културните потребности на местната общност, има за цел да обединява хората от различните възрастови групи, без оглед на етнос и социално положение. Именно тук можем да посочим организирането на различните традиционни празници и тържества – като Бабинден, Трифон Зарезан, 3 март, фолклорния ни празник „Гушански сбор по Спасовен” е дългоочакван от всички в селото. С разнообразната си фолклорна програма, изложба на занаятчии, авио шоу в небето над Замфирово и концерт на фолклорната певица Румяна Попова е събитие, което привлича публика от целия регион. Големият концерт, посветен на „60 години певческа самодейност” към читалището припомни безценните традиции и успехи на това самодейно изкуство в нашето село, а гостуващите групи от Горно Озирово и Стубел допълнително разнообразиха и обогатиха програмата. През 2016 година обновихме и етнографската сбирка в читалището. Обособихме отделни кътове, които представят елементи от ежедневието на българина в края на XIX в и началото на XX век и изложба на автентични носии и предмети от бита. Нашата етнографска сбирка бе заснета за специален туристически каталог на Община Берковица.

Коледното тържество пред читалището е дългоочаквано от най-малките с богатата коледна украса на елхата, музикално-развлекателна програма, и разбира се с присъствието на дядо Коледа и Снежанка. От представената програма на сайта на Община Берковица за коледно-новогодишните празници става известно, че от цялата община единствено в гр. Берковица и с. Замфирово е организирано Коледно тържество за цялата местна общност.

Всичко постигнато е благодарение на единната работа между институциите. В едно с Община, Кметство, Пенсионерски клуб, Детска градина и Основно училище за подобряване на културния живот на селото. Неоценима е подкрепата на местния бизнес, защото винаги е заставал с лице към всяко наше мероприятие и никога ни е отказал подкрепа.

През отчетната година за мероприятия отново отвори врати Младежкия клуб на читалището, в който се проведе празника по случай Деня на самодееца и творческата среща след концерта по случай „60 години певческа самодейност”. Макар че има нужда от ремонтни дейности, материалната база е добре запазена и затова Младежкия клуб става предпочитано място за празненства, чествания, юбилеи, творчески срещи.

Също така читалищните работници положиха усилия в популяризирането на всички дейности на читалището, чрез обновяването и поддържането на страницата на ни в най-голямата социална медия – фейсбук, чрез споделяне на снимки и информация. Материали за наши мероприятия и инициативи се популяризират и чрез местните медии – интернет страницата на Община Берковица, Монт Прес, Радио Видин, а на национално ниво – чрез Читалищен вестник.
С общи усилия и добра работа между различните институции в селото допринасяме за обединението на хората, което е наша основна цел.

Работа по проекти – през отчетния период работихме по три проекта.

– Текущ - продължава работата по проект „Глобални библиотеки”

- Текущ – Проект „Валоризация на автентичната култура за трансграничен туризъм”

- Чакащ одобрение – Проект към ДФ „Земеделие” по Програма за развитие на селските райони, Подмярка 7.2 за реконструкция и оборудване на читалището. По официална информация от сайта на Фонда нашия проект има 27 точки, а в момента се разглеждат проекти с повече от 32 точки.


ФИНАНСОВА ДЕЙНОСТ – тя се ръководеше от счетоводителя, касиера и председателя на читалището. Спазваме стриктно законите и подзаконовите наредби, касаещи читалището. Поддържаме добра финансова стабилност като събираме допълнителни средства от членски внос, такси, културно-просветна дейност, наеми, дарения и др.

Цялостната дейност на читалището се осъществяваше от Читалищното настоятелство и щатните служители – Секретаря и Библиотекаря, с подкрепата на самодейци и доброволци.


ПРОБЛЕМИ И МЕРКИ ЗА ТЯХНОТО РЕШАВАНЕ – на първо място е необходимостта от ремонт на материалната база. Въпреки доброто стопанисване, годините експлоатация оказват влияние върху състоянието й. Младежкия клуб също има нужда от ремонт и оборудване. Мултифункционалния център във фоайето на читалището е друга наша идея, за която са необходими средства за изпълнението й. Следим възможностите за финансиране по проекти и се надяваме внесеният проект във Фонд „Земеделие” да бъде одобрен през тази година. От първа необходимост за всички наши мероприятия е съвременна озвучителна уредба.

В библиотеката основните трудности са свързани със събираемостта на заетите книги и не дотам доброто опазване на книжното тяло. Стремим се да подсигуряваме всяка година нови книги, но за съжаление отношението на някои читатели към тях не е на нужното ниво. Организираме практически занятия с най-малките читатели как да търсим и пазим книгите в библиотеката, но за жалост, когато има пропуски в семейното възпитание, в повечето случаи опитите ни остават без успех.

Друг проблем, който стои пред нас е липсата на средства за изява на нашите колективи. Изключително трудно е заплащането на транспортните разходи на колективите на дълги разстояния, защото сумите са четири цифрени, непосилни за бюджета на читалището. С дарители и местни спомоществователи се опитваме да разрешаваме този проблем, но определено имаме нужда от подкрепа в това отношение.

Народно читалище „Развитие-1928” ул. Лазар Младенов № 1

с. Замфирово, общ. Берковица, обл. Монтана

К А Л Е Н Д А Р Е Н П Л А Н
за развитие на читалищната дейност за 2017 г.


  1. Културни мероприятия:

дата вид на мероприятието място на провеждане

21.01.2017 г. честване деня на родилната помощ- пенсионерски клуб

14.02.2017 г. пресъздаване на обичая „Трифон Зарезан „ местност лозята

01.03 .2017 г Честване на деня на самодееца и изработване на мартеници, работа с деца библиотеката

03.03.2017 г. тържество по-случай националния празник

на България –поднасяне цветя пред паметниците в центъра на селото.

08.03.2017 г. тържество по –случай Осми март-ден на жената- пенсионерски клуб.

04.03.2017 г. ритуал „Тодоровден „ местност „Чукаро „–съвместно с Кметството

01.04.2017 г. Ден на хумора и шегата - работа с децата библиотеката

читалището

13.04.2017 г. Боядисване на великденски яйца-работа с деца читалището

21.05.2017 г. Събор на селото –общоселско веселие площада

24.05.2017 г – честване на Денят на славянската просвета и култура на 24 май читалището

01.06.2017 г. Празнуване на Деня на детето село Замфирово.

Рисунка на асфалт читалището

24.06.2017 г. Фолклорен празник „Гушански сбор по Спасовден „

с участието на самодейни колективи от страната. в парка

27.08.2017 г. Ден на младите таланти читалището

08.09.2017 г.- участие на наши самодейни колективи в Празника на гр. Берковица.

06.09.2017 г. Честване Деня на Съединението на България – поднасяне цветя на паметниците в селото

01.11.2017 Тържество случай деня на народните будители – читалището

21.11.2017 седянка по случай деня на християнското семейство - пенсионерски клуб

24 до 31.12.2017 –коледни и новогодишни празници. – по колективи
II. Концерти, спектакли, театрални представления и др. - предоставяне базата на професионални и самодейни колективи от страната. салона на читалището


  1. Концертни изяви на самодейните колективи – търсене на изяви на регионално и национално ниво

  2. Библиотечна дейност – библиотеката е основният информационен център

със свободен достъп до интернет.

  • обновяване библиотечния фонд с нови книги и периодични

издания

  • продължаване работата по нови иновативни електронни

услуги, използване на ИКТ

  • продължаване работата по другите дейности-образователни, културни , социални и други.

  1. Кръжоци, клубове и курсове

- летен кръжок по приложни изкуства

- курс за обучение на възрастни хора за работа с компютър


VI. Работа по проекти

- работа по проект „Глобални библиотеки”

- работа по проект „Реконструкция и оборудване на НЧ „Развитие-1928” с. Замфирово по Подмярка 7.2 на ПРСР на ДФ „Земеделие”

- работа по проект за фестивална дейност – финансиране на фолклорен празник „Гушански сбор по Спасовден”


Забележка : Програмата има отворен характер в процеса на работата може да бъде допълвана и изменяна.
Календарният план е приет на заседание на Читалищното настоятелство с протокол №11/09.11.2016 г.
Каталог: images -> karta -> 2017
2017 -> Отчет за изразходените средства през 2016 Г. Закупуване на 2 шатри и 3 комплекта маси и пейки 674 лв
2017 -> Народно читалище “искра 1898 г.” село калейца, община троян
2017 -> Програма за дейността на читалището през 2017 Г. Основна цел
2017 -> Доклад за дейността на нч "христо смирненски 1935" пловдив през 2016 година
2017 -> Национална изложба конкурс "Трифон зарезан" февруари 2017, Сунгурларе. Международен конкурс на тема „С очите си видях бедата",април 2017, мон, София. Национален конкурс „Възкресение Христово", одк варна, април 2017
2017 -> Програма за дейността на Народно читалище "Светлина-1952"- с. Света Петка 2017 г. Основни приоритети
2017 -> Народно читалище"Христо Ботев"-1931г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница